|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 07 Maj 2007 17:54 Naslov sporočila: Bolezni ščitnice |
|
|
Napovednik: BOLEZNI ŠČITNICE
Žleza ščitnica je majhna, metuljasto oblikovana žleza, ki leži na sprednji strani vratu. Je zelo pomembna, saj vpliva na presnovo v vseh celicah telesa. Bolezni ščitnice so zelo pogoste, težave neprijetne. Marsikdo se ne zaveda, da lahko povzročijo motnje srčnega ritma, odpoved organov in celo popuščanje srca.
.................................................................................................................................................................................
Če ščitnici primanjkuje joda, se poveča. Skoznjo se pretaka več krvi, ki prinaša več joda. Povečano ščitnica lahko od zunaj opazimo kot golšo. Slovenija je eden os številnih predelov sveta, kjer v tleh primanjkuje joda in ga ja zato tudi v hrani premalo. Zato pri nas vso kuhinjsko sol dodatno jodirajo. Veliko joda vsebujejo tudi morske ribe, zato jih je priporočljivo uživati nekajkrat na mesec.
Posledici zmanjšanja delovanja ščitnice sta zmanjšana presnova in omejeno delovanje vsega organizma. Najbolj je moten telesni razvoj in duševni razvoj pri otrocih , ki se jim ščitnica ni popolnoma razvila. Tako otroci ostanejo pritlikavi in duševno zaostali. Okvaro imenujemo kretenizem ali v hujši obliki idiotizem. Vsem novorojenčkom pri nas pregledajo kri in s tem delovanje ščitnice. Zgodnje odkritje in takojšnje zdravljenje z dodajanjem hormona namreč prepreči razvoj okvare.
Včasih pravilno razvita ščitnica proizvaja premalo hormona. Posledica je upočasnjena presnova, lenobnost, zaspanost, utrujenost, pomanjkanje zbranosti, počasen srčni utrip, črevesna zapeka, izpadanje las, spremembe na koži. Bolezen imenujem miskedem in jo je mogoče obvladati z umetnim dodajanjem hormonov v obliki tablet.
Posledica povečanega delovanja ščitnice pa je povečana presnova. Tedaj pospešeno deluje ves organizem. Znaki: povečana telesna temperatura in čezmerno potenje, povečan srčni utrip, razdražljivost, nemirnost, hujšanje, driske, iz jamic izstopajoče oči. Najbolj znano obliko te bolezni imenujemo bazedovka. Obvladujejo jo z zavirali ščitnice.
upam, da je dovolj...
_________________ Lep pozdrav
Marjan
Nazadnje urejal/a marjan 15 Maj 2009 13:40; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 29 Maj 2007 13:57 Naslov sporočila: |
|
|
Klinika za nuklearno medicino, Klinični center Ljubljana
Avtoimunska bolezen ščitnice najpogosteje poteka v dveh oblikah: kot bazedovka ali kot tiroiditis Hashimoto. Za bazedovko so značilna protitelesa proti receptorju za tirotropin (TSI), ki s stimulacijo receptorja vzpodbujajo ščitnične celice k čezmerni tvorbi ščitničnih hormonov in povzročajo hipertirozo. Pri bolnikih pogosto najdemo tudi protitelesa proti ščitnični peroksidazi (antiTPO) in/ali proti tiroglobulinu (antiTg). Pri tiroiditisu Hashimoto pride do propadanja ščitničnih celic, kar postopno privede do hipotiroze. Bolniki imajo značilno povišana protitelesa antiTPO in/ali antiTg. Ščitnična protitelesa so lahko prisotna, čeprav bolezen ni klinično izražena.
Avtoimunska bolezen ščitnice nastane zaradi zapletenega medsebojnega učinkovanja dejavnikov okolja, endogenih dejavnikov in genetskih dejavnikov. Pomembni dejavniki okolja so dolgotrajen vnos čezmernih količin joda, okužbe in toksini, predvsem kajenje. Med endogenimi dejavniki omenjajo nizko porodno težo, ženski spol, poporodno obdobje ter odziv na stres. Vpliv genetskih dejavnikov naj bi prispeval približno 30% k celotni nagnjenosti za avtoimunsko bolezen ščitnice. Znano je, da se avtoimunska bolezen ščitnice pogosteje pojavlja pri sorodnikih obolelih. Kljub temu, da je klinični potek bazedovke in tiroiditisa Hashimoto različen, lahko obe bolezni zasledimo v isti družini in celo pri enojajčnih dvojčkih. Sklepamo lahko, da imata obe obliki bolezni podobno genetsko ozadje. Genetsko nagnjenost pri bazedovki potrjujejo tudi študije dvojčkov, ki kažejo na več kot 50% penetranco genov, ki vplivajo na nastanek bolezni.
Pri bolnikih z avtoimunsko boleznijo ščitnice je zaenkrat znanih več kromosomskih regij, ki prispevajo k nastanku bolezni. Pomembnejše regije, povezane z bazedovko, so poimenovali GD-1 (na kromosomu 14q31), GD-2 (na kromosomu 20q11.2) ter GD-3 (na kromosomu Xq21.33-22). Dve regiji, povezani s tiroiditisom Hashimoto, so označili kot HT-1 (na kromosomu 13) in HT-2 (na kromosomu 12). Regija, ki so jo poimenovali AITD-1 (na kromosomu 6), je povezana tako z bazedovko kot s tiroiditisom Hashimoto. V manjši meri prispevajo k nastanku avtoimunske bolezni ščitnice polimorfizmi genov HLA in polimorfizmi gena za citotoksični T limfocitni antigen 4 (CTLA-4, CD152). CTLA-4 je receptor na površini aktiviranega limfocita T in je pomemben inhibitor imunskega odziva na ta način, da zavre aktivacijo limfocita T. Gen za CTLA-4 se nahaja na kromosomu 2q33 in ima opisanih več polimorfizmov. Eden od njih je polimorfizem z zamenjavo adenina z gvaninom na mestu 49 v eksonu 1 (49 A/G), kjer je na mestu 17 molekule CTLA-4 aminokislina treonin zamenjana z alaninom, zato je njen zaviralni učinek pri imunskem odzivu slabši. Posledica je prekomerna imunska reaktivnost, kar prispeva k nastanku avtoimunske bolezni. Več raziskav je potrdilo povezavo med polimorfizmi gena za CTLA-4 in avtoimunskimi boleznimi, kot so avtoimunska bolezen ščitnice, sladkorna bolezen tipa I, adisonska bolezen, SLE, revmatoidni artritis, avtoimunski hepatitis tipa I, primarna biliarna ciroza ter multipla skleroza.
Vpliv genetskih dejavnikov je pomemben tudi za tvorbo ščitničnih protiteles. Pri sorodnikih bolnikov z avtoimunsko boleznijo ščitnice je večja prevalenca ščitničnih protiteles kot v splošni populaciji. Segregacijske analize družin, kjer so pri nekaterih članih beležili pozitivna ščitnična protitelesa, so pokazale avtosomno dominanten vzorec dedovanja. Nedavno so ugotovili, da je ključen gen za tvorbo ščitničnih protiteles najverjetneje gen za CTLA-4. Povezavo polimorfizma 49 A/G gena za CTLA-4 z zvečano tvorbo ščitničnih protiteles je nedavno potrdila tudi naša raziskava, v katero smo zajeli bolnike z obema oblikama avtoimunske bolezni ščitnice – bolnike z bazedovko in s tiroiditisom Hashimoto. Ugotovili smo, da imajo bolniki z alelom G gena za CTLA-4 višji nivo protiteles antiTPO in antiTg. Povezave med genotipom in klinično sliko ter laboratorijsko hipertirozo pri bolnikih z bazedovko nismo našli. Vpliv gena za CTLA-4 na nastanek avtoimunske bolezni ščitnice je manjši, saj je za klinično prepoznavno bolezen pomembnejši vpliv drugih genov in dejavnikov okolja.
Prepoznavanje genetskega ozadja je pomembno za razumevanje nastanka avtoimunske bolezni ščitnice. Identifikacija in ugotavljanje vloge genov, ki so vpleteni v avtoimunski odziv, sta danes predmet številnih raziskav na področju tirologije. Opisali so več genov, ki bi lahko prispevali k nastanku bolezni, vendar zaenkrat odgovora na vprašanje, kateri geni so ključni in na kakšen način so vpleteni, še nimamo.
lp |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 12 Jun 2007 11:38 Naslov sporočila: Bolezni ščitnice |
|
|
Govorili smo o žlezi ščitnici, ki s svojimi hormoni vpliva na presnovo vseh celic v organizmu. Če je hormona preveč ali če ga je premalo so celice prizadete in pride do motenj v delovanju vitalnih telesnih organov, tudi do motenj srčnega ritma in popuščanja srca. Izvedeli smo zakaj se to zgodi kako motnje v delovanju ščitnice preprečimo in kako bolno ščitnico pozdravijo.
Doc. dr. Simona Gaberšček, dr. med. in asist. mag. Edvard Pirnat, dr. med., oba iz klinike za nuklearno medicino, KC
Ljubljana.
H03 ZDRAVILA ZA BOLEZNI ŠČITNICE
H03A Zdravila za zdravljenje hipotiroze
H03AA Ščitnični hormoni
natrijev levotiroksinat
ELTROXIN 50 mcg tablete , EUTHYROX 25 mcg , EUTHYROX 50 mcg , EUTHYROX 100 mcg , EUTHYROX 150 mcg
H03B Zdravila za zdravljenje hipertiroze (tirostatiki) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 31 Okt 2010 14:29 Naslov sporočila: Ščitnica in bolezni ščitnice |
|
|
Ščitnica in bolezni ščitnice
Zadnji teden v maju, natančneje od 24. do 30. maja, je bil posvečen ščitnici. Ker so težave v zvezi z njo zelo pogoste, bomo napisali nekaj splošnega o ščitnici in boleznih ščitnice. Slišala je, da moteno delovanje ščitnice lahko povzroča številne težave. Pomembno je zgodnje odkrivanje bolezni ščitnice, kajti nezdravljena bolezen ščitnice lahko vodi v smrt.
Bolezni ščitnice so v svetu in tudi pri nas zelo pogoste. Kar 300 milijonov ljudi po svetu naj bi imelo težave s ščitnico, le 20 odstotkov od tega pa se jih zdravi. Pogosteje se pojavijo pri ženskah, vendar tudi moški niso izjema. Velikokrat se bolezni ščitnice spregledajo, ker so težave in znaki zelo podobni kot pri drugih boleznih, in le če zdravnik in bolnik pomislita, da lahko težave povzroča ščitnica, jih bo zdravnik odkril.
Ščitnica je majhna žleza metuljaste oblike, ki leži v sprednjem, spodnjem delu vratu. Je zelo pomembna žleza, ki skrbi za presnovo ogljikovih hidratov, maščob in beljakovin. Vpliva tudi na delovanje žlez znojnic in črevesja, na delovanje srca in žil v telesu. Ščitnico nadzoruje hipotalamus v možganih. Hormoni ščitnice nadzorujejo številne procese v telesu, skrbijo, da se energija v telesu ekonomično porablja, uravnavajo telesno temperaturo in zagotavljajo pravilno delovanje mišic.
Bolezni ščitnice so bodisi posledica pomanjkanja joda ali pa je moteno delovanje ščitnice. Poznamo pa tudi virusna, bakterijska vnetja ščitnice. Redko se lahko pojavi tudi rak ščitnice, ki je lahko bolj ali manj nevaren, odvisno od vrste raka.
Motnje v delovanju ščitnice
Lahko gre za hipotireozo ali hipertireozo. Hipotireoza pomeni zmanjšano delovanje ščitnice. Ščitnica slabše deluje, zato se pojavi upočasnjena presnova, to prinese utrujenost, zaspanost, zadrževanje tekočine v telesu – otekline vek, nog, upočasnjeno prebavo (zaprtje), človeka kar naprej zebe. Bolnik je lahko popolnoma brez volje, energije, če traja dalj časa, lahko celo vodi v hudo depresijo. Poveča se telesna teža, čeprav ima človek enak tek in se enako giblje. Pogostejši so infekti, težja je zanositev. Če traja pomanjkanje ščitničnih hormonov dalj časa, lahko pride do odpovedi srca in smrti, zato je zelo pomembno, da se čim prej odkrije. Do hipotireoze lahko pride po virusnih, bakterijskih vnetjih ali pa gre za avtoimuno dogajanje, kjer nastajajo protitelesa proti lastnim ščitničnim celicam – bolezen se imenuje Hashimoto tiroiditis.
Pri vsakem, naj bo moški ali ženska, je treba ob prej naštetih bolezenskih znakih vedno pomisliti na ščitnico in poleg drugih preiskav pregledati tudi kri na ščitnične hormone – TSH, in če je treba, še T3 in T4. Vrednost TSH v krvi je povišana. Normalna vrednost TSH v krvi je od 0,35 do 4,20.
Zdravljenje hipotireoze je nadomeščanje hormonov. V Sloveniji je na trgu sintetski levotiroksin v odmerkih 25, 50, 100 in 150 mikrogramov. Na trgu je od leta 1973. Uporablja se tudi po operaciji raka na ščitnici. Odmerek določi zdravnik za vsakega posameznega bolnika glede na vrednost TSH. Zdravljenje poteka večinoma vse življenje. Zdravila je treba redno jemati vsako jutro na tešče, kar je pomembno vedeti.
Pri hipertireozi pa gre za pretirano delovanje ščitnice – vrednost TSH je znižana. Pri tej motnji ščitnica preveč deluje, zato je presnova pospešena, bolezenski znaki pa so prav nasprotni kot pri hipotireozi. Človek hujša, delovanje srca je pospešeno, srčni utrip je povišan, pojavijo se lahko palpitacije – občutek razbijanja srca. Pri ženskah so pogostejši splavi, težje zanosijo. Prisotna je lahko driska, pospešena prebava, potenje, tesnoba, živčnost, človeku je kar naprej vroče, pojavi se lahko tremor (tresenje), ki je nenadzorovan. Nezdravljena hipertireoza vodi v smrt zaradi odpovedi srca – lahko zaradi motenj ritma ali srčnega infarkta. Lahko gre za avtoimuno obliko, ki se ji reče bazedovka – Morbus basedow.
Zdravljenje poteka z radioaktivnim jodom, da uničijo avtoimuno tkivo, ki proizvaja preveč ščitničnih hormonov. Potrebno je tudi zdravljenje z zdravili, ker ne moremo natančno odmerjati joda, da bi uničili ravno prav tega tkiva, zato je potrebno jemanje levotiroksina v odmerku glede na vrednosti TSH.
Rak ščitnice
Ta bolezen je redkejša. Pri vseh boleznih ščitnice je vedno treba narediti tudi ultrazvočni pregled ščitnice, in če najde zdravnik v ščitnici gomolje, je treba te tudi punktirati, da se izključi prisotnost raka. Rak ščitnice zdravimo kirurško – ščitnico odstranimo, z obsevanji in v zadnjem času tudi z biološkimi zdravili. Nujno pa je potrebno jemanje tudi zdravil – tablete levotiroksina v odmerku glede na vrednost TSH.
Bolnik in še posebno zdravnik naj ob bolnikovi utrujenosti, zaspanosti, depresiji ali živčnosti pomislita tudi na bolezni ščitnice in zdravnik naj določi TSH, saj to ni tak strošek v primerjavi s stroški pozno odkrite in nezdravljene bolezni ščitnice. Določitev TSH stane približno 3 do 4 evre, tako da to ni velik izdatek niti za bolnika, če želi sam opraviti pregled. Tudi moški imajo bolezni ščitnice in tega ne gre pozabiti! _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
betty
Pridružen/-a: 13.11. 2012, 18:01 Prispevkov: 1
|
Objavljeno: 13 Nov 2012 18:44 Naslov sporočila: |
|
|
Pozdravljeni. Mene pa zanima to:imam potrjeno hipotirozo,jemljem Euthyrox 50 4-5 let in rezultati TSH so v mejah normale od začetka jemanja terapije.Moje težave so pa ostale v malo milejši obliki;utrujenost,zaspanost,občutljivost na mraz,razdraženost suhi lasje malo več kg.Če se nadomesti pravilen odmerek hormona to potem pomeni da telo dobi zadostno količino hormona kot pri normalnem delovanju ščitnice pred vnetjem.Zanima me če vsem ostanejo te težave tudi po pravilnem odmerku,a je to normalno.Lep pozdrav. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 13 Nov 2012 20:42 Naslov sporočila: |
|
|
betty je napisal/a: | Pozdravljeni. Mene pa zanima to:imam potrjeno hipotirozo,jemljem Euthyrox 50 4-5 let in rezultati TSH so v mejah normale od začetka jemanja terapije.Moje težave so pa ostale v malo milejši obliki;utrujenost,zaspanost,občutljivost na mraz,razdraženost suhi lasje malo več kg.Če se nadomesti pravilen odmerek hormona to potem pomeni da telo dobi zadostno količino hormona kot pri normalnem delovanju ščitnice pred vnetjem.Zanima me če vsem ostanejo te težave tudi po pravilnem odmerku,a je to normalno.Lep pozdrav. |
Spoštovani !
Se strinjam, vaše težave so možne v manjši obliki kot ste opisali, upam, da so samo občasne. Če je nivo Euthyrox-a pravilen nebi smelo prihajat do večjih težav.
Tudi sam jemljem Euthyrox 50 eno leto, prej sem jemal 025mg nekaj let..nekih večih težav ne zaznavam.
Je pa zelo pomembno, da tabletko vzamemo vsak dan ob isti uri zjutraj na tešče, vsaj pol ure pred obrokom. Vsako leto opravim obvezno kontrolo tudi pri dr. med., spec. internistu - tirologu. Za natančno oceno delovanja ščitnice so potrebne temeljite laboratorijske preiskave. Tedaj se zdravnik odloči za merjenje ravni prostega T4.Podatka meritve TSH in prostega T4 v krvi ponavadi zadostujeta za pravilno oceno delovanja ščitnice.
V sklop preiskav sodi tudi pregled z ultrazvokom ter scintigrafija z radioaktivnim jodom ali s tehnecijem, ki prikaže nepravilnosti sestave ščitničnega tkiva. Primerjava z zdravim tkivom zdravniku pove, ali določen predel ščitnice deluje premalo, pretirano ali normalno.
Hipotiroza, do katere lahko pride, če ščitnica deluje prekomerno, pomeni upočasnitev vseh telesnih procesov. Simptomi in znaki se pokažejo postopno. Izstopajo predvsem utrujenost, pridobivanje telesne teže kljub pomanjkanju apetita, slabše prenašanje mraza, počasen srčni utrip, otekanje, zaprtje, poslabšata se koncentracija, spomin, bolniki izgubijo zanimanje za vsakodnevne aktivnosti. Koža postane zadebeljena in suha, izpadajo lasje in obrvi, otečejo veke, tudi videz bolnika se zato spremeni, njihov glas pa postane hripav. Pojavijo se motnje menstruacije pri ženskah in zmanjšanje libida ter potence pri moških. Diagnozo hipotiroze običajno postavimo z dokazom povišane vrednosti TSH v krvi, lahko sta znižana tudi že oba ščitnična hormona, prosti T4 in prosti T3 ali pa bi se znižala kasneje, če bolezni ne bi odkrili in zdravili. Kot rečeno lahko običajno že dosti pred tem v krvi izmerimo povišana ščitnična protitelesa. Ni jasno, ali tudi sam avtoimunski proces vpliva na počutje bolnika, pri katerem je delovanje ščitnice sicer še normalno, verjetno pa visoki nivoji ščitničnih protiteles negativno vplivajo vsaj na zmožnost zanositve pri bolnicah. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 17 Maj 2017 16:55 Naslov sporočila: Ščitnica-diagnostika |
|
|
Ščitnica-diagnostika
http://diagnosticni-laboratorij.si/scitnica/
http://diagnosticni-laboratorij.si/scitnica/
KLIKNI na link....!
http://diagnosticni-laboratorij.si/
Bolezni ščitnice
Bolezni ščitnice (pomanjkanje ščitničnega hormona) povzročajo bolezni na nivoju celotnega človeškega sistema. Med njimi so lahko: osteopenija, osteoporoza, kronična utrujenost, bolezni srca in ožilja (miokardni infarkt, možganska kap, visok krvni tlak, zvišan holesterol, itd), ginekološke bolezni (ciste na jajčnikih, maternici, prsih itd), nekužno vnetje prostate pri moških in mnoge druge bolezni. Motnje ščitnice so pogosto razlog težav pri zanositvi, zdravem telesnem in duševnem razvoju, kot tudi težave pri materi med nosečnostjo, porodom in dojenjem (izpadanje las, zobna gniloba, izguba kostnine, utrujenost, slabo počutje, nihanje tlaka). Kakršna koli napaka povzroči splošno oslabitev telesa.
Če ščitnica ne deluje kot bi morala, se zmanjša odpornost na stres, bolj smo dovzetni za prehladna obolenja in utrujeni.
Bolezni ščitnice povzročajo bolezni na nivoju celotnega organizma. Nastane lahko osteopenija, osteoporoza, kronična utrujenost, visok krvni tlak, zvišan holesterol, ginekološke bolezni (ciste na jajčnikih, maternici ali prsih), vnetje prostate pri moških, zobna gniloba in splošno slabo počutje.
Ob nepravilnem delovanju ščitnice poznamo hipotiroidizem in hipertiroidizem.
Hipotiroidizem
Pomeni zmanjšano delovanje ščitnice in posledično zmanjšano tvorjenje in izločanje ščitničnih hormonov.
Zakaj nastane? Hipotiroidizem je lahko posledica avtoimunih obolenj (np. Hashimotov sindrom), pretirane uporabe zdravil, obsevanja v predelu vratu in kirurške odstranitve dela ali celote ščitnice.
Simptomi hipotiroidizma – zmanjšanega delovanja ščitnice
Pridobivanje teže, ki vodi v debelost,
Izpadanje las,
Depresija in slabo razpoloženje,
Krhki in lomljivi nohti,
Zmanjšanje spolnega libida,
Utrujenost, potreba po spanju,
Bolečine v mišicah in sklepih, diagnoza fibromialgije,
Motnje koncentracije,
Anemija,
Dovzetnost za prehlade,
Potreba po spanju,
Nagnjenost k alergijam in infekcijam,
Prezgodnja menopavza
Vrednosti TSH nad 4,2 mIU/mL so znak za hipotiroidizem. Pri posameznikih s hipotiroidizmom se količina manjkajočega hormona nadomesti z nadomestno hormonsko terapijo.
Hipertiroidizem
Pomeni povečano delovanje ščitnice in s tem povečano tvorjenje in izločanje hormonov. Ščitnica lahk postane povečana.
Zakaj nastane? Prekomerno delovanje ščitnice je lahko posledica avtoimunih obolenj (Basedowa bolezen), uporabe nekaterih zdravil ali pa vnetja žleze ščitnice.
Simptomi hipertiroidizma – povečanega delovanja ščitnice
Slabše prenašanje vročine
Večkratno odvajanje blata
Nespečnost, tesnoba, razdražljivost
Prekomerno potenje
Neredni menstruacijski cikli
Pospešen srčni utrip, tresavica, preskakovanje srca
Nastanek golše
Povečan apetit, izgubljanje teže brez razloga
Večina težav se odpravi pri ponovni vzpostavitvi hormonskega ravnovesja.
Test ščitnice
Test ščitnice je vredno opraviti, ko opazite nekaj izmed zgoraj naštetih simptomov. TSH vrednosti so pri posamezniku precej konstantne. Že za eno enoto višji TSH lahko nakazuje na to, da je delovanje ščitnice oslabljeno (pri tem je potrebno upoštevati, da je vzorec odvzet pod enakimi pogoji in analiziran v istem laboratoriju). Test ščitnice lahko opravite tudi v našem laboratoriju – test ščitnice – TSH, fT3 in fT4.
Kako pa dela vaša ščitnica? Preverite pri nas, na vrsti boste takoj! Naročanje na 070 766 322, termin lahko izberete sami.
Več tukaj...!
http://diagnosticni-laboratorij.si/scitnica/ _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 26 Jul 2017 17:28 Naslov sporočila: |
|
|
19 znakov, ki kažejo na nepravilno delovanje ščitnice
četrtek, 20.7.2017
Z motnjami ščitnice in težavami, povezanimi s ščitnico, se v Sloveniji spopada od 200.000 do 300.000 ljudi, a večina bolnikov ne pozna vzrokov za svoje težave in jih ne pripisuje motnjam v delovanju ščitnice. Da bi motnje pravočasno prepoznali, predstavljamo najpogostejše simptome, ki kažejo na težave s ščitnico.
Težave, povezane z delovanjem ščitnice, najpogosteje prizadenejo ženske med 20. in 50. letom starosti, po nekaterih podatkih ima avtoimunsko bolezen ščitnice 30 odstotkov žensk po 50. letu. Ščitnica se nahaja pod adamovim jabolkom, in proizvaja ščitnični hormon (TH), ki med drugim ureja temperaturo vašega telesa, metabolizem in bitje srca. Stvari lahko začnejo iti narobe, če je ščitnica premalo ali preveč aktivna. Če je počasna, proizvaja premalo hormona TH; če pa je prehitra, ga proizvaja preveč. Nepravilno delovanje ščitnice je lahko posledica genetskih dejavnikov, avtoimunskih napadov, nosečnosti, stresa, podhranjenosti ali strupov v okolju, vendar pa strokovnjaki niso povsem prepričani o natančnih vzrokih. Zaradi ščitničnih hormonov, ki posegajo daleč v telo od možganov do črevesja, je diagnosticiranje motnje delovanja lahko pravi izziv.
Nekaj znakov, ki kažejo na nepravilno delovanje ščitnice, je za ABC News razkrila specialistka integrativne medicine in soavtorica knjige The Smart Woman's Guide to MidLife & Beyond, tirologinja dr. Robin Miller.
Izčrpanost
Če ste utrujeni in brez energije, je to lahko povezano z več stvarmi, vendar ta simptom pogosto nakazuje na hipotioridizem, ki je posledica premajhne proizvodnje ščitničnega hormona v telesu. Če ste pogosto utrujeni zjutraj ali ves dan po celonočnem spancu, je to lahko znak, da je vaša ščitnica premalo aktivna. Premalo ščitničnega hormona v krvnem obtoku in celicah pomeni, da vaše mišice niso dobile signala, da so v teku. "Utrujenost je prvi simptom, ki ga opazim," pravi dr. Millerjeva. "Ta utrujenost, zaradi katere ste kljub celonočnemu spancu zjutraj še vedno utrujeni."
Depresija
Občutek nenavadne depresije ali žalostni je lahko tudi simptom hipotiroze. Zakaj? Proizvodnja premalo ščitničnega hormona lahko vpliva na stopnjo hormona "dobrega počutja" serotonina v možganih. Premajhna aktivnost ščitnice povzroča tudi upad drugih telesnih sistemov, zato ni presenetljivo, da vaše razpoloženje kar preveč upade.
Živčnost in tesnoba
Anksioznost in občutek živčnosti, nemira so povezani s hipertirozo, ko ščitnična žleza proizvaja preveč ščitničnega hormona. Poplavljena s sporočili za aktivacijo vseh sistemov pripravi metabolizem in celotno telo v stanje pretirane pripravljenosti. Če se vam torej zdi, da se ne morete sprostiti, je lahko problem v hiperaktivni ščitnici.
Sprememba apetita ali okusa
Povečan apetit je lahko znak hipertiroze – prekomernega delovanja ščitnice. Preveč ščitničnega hormona lahko povzroči, da ste ves čas lačni, premalo aktivna ščitnica pa po drugi strani lahko zavira občutek za okus in vonj.
Pozabljivost
Pozabljivost je pogosto posledica pomanjkanja spanja ali staranja, vendar pa se to lahko zgodi tudi, če je vaša ščitnica hiperaktivna. Preveč ščitničnega hormona (hipertiroidizem) lahko povzroči težave s koncentracijo, premalo (hipotiroidizem) lahko povzroči pozabljivost. "Ko zdravimo bolnike za hipotiroidizem, so pogosto presenečeni, kako hitro njihova pozabljivost izgine in koliko bolje se počutijo," pravi dr. Miller. "Mnoge ženske mislijo, da je to samo nekaj, kar pride skupaj z menopavzo, ko pa je pravzaprav znak problema ščitnice."
Izguba želje po spolnosti
Malo ali nobene želje po spolnosti je lahko stranski učinek motnje ščitnice. Premalo ščitničnega hormona lahko prispeva k nizkemu libidu, vendar kumulativni učinek drugih hipotiroidističnih simptomov – povečanje telesne mase, malo energije ter telesne bolečine, prav tako lahko igrajo pomembno vlogo.
Razbijanje srca
To lahko občutite, kot da srce pravzaprav plapola ali preskoči utrip ali dva ali pa utripa premočno ali prehitro. Te občutke lahko občutite v prsih ali na pulznih točkah v grlu ali vratu. Srčna undulacija ali palpitacija je lahko znak poplave ščitničnih hormonov v vašem sistemu (hipertiroidizem).
Suha koža
Suha in srbeča koža je lahko simptom hipotiroidizema. Sprememba teksture kože in njen videz je verjetno posledica upočasnjene presnove (povzročene s premajhno proizvodnjo ščitničnih hormonov), ki lahko zmanjšajo potenje. Koža ob pomanjkanju vlage hitro postane suha in se začne luščiti. Prav tako lahko nohti postanejo krhki.
Nepredvidljiva prebava
Ljudje s hipotiroidizmom se včasih pritožujejo, da so zaprti. Motnje v proizvodnji hormona najverjetneje povzroča upočasnitev prebavnih procesov. "Obstaja negibljivost v vašem črevesju," pove zdravnica. "To je ena od treh najpogostejših simptomov hipotiroidizma." Po drugi strani pa lahko povečano delovanje ščitnice povzroči drisko ali bolj pogosto odvajanje blata, kar so simptomi hipertiroidizma.
Sprememba menstrualnega ciklusa
Daljše menstruacije z močnejšim tokom in krči so lahko znak hipotiroidizma, ker so ščitnični hormoni v manjšem obsegu. Obdobja krvavitve so lahko bližje skupaj.
Hipertiroza, visoka stopnja TH, povzroča menstrualne nepravilnosti na drugačen način. Menstruacije so krajše, bolj narazen in šibkejše. "Vedno vprašam svoje pacientke o njihovih ciklih in če so ti redni," pojasni dr. Miller. Zdravnica vidi močno povezavo med nerednimi ciklusi in težavami s ščitnico. Če so obdobja izjemno močna, preveri tudi, ali je težava v slabokrvnosti.
Boleče okončine ali mišice
Včasih preveč telovadimo, to vrsto bolečine lahko pojasnimo. Toda če imate skrivnostno ali nenadno mravljinčenje ali omrtvelost ali dejanske bolečine v rokah, nogah, stopalih ali dlaneh, je to lahko znak hipotiroidizma. Proizvodnja premalo hormonov ščitnice lahko sčasoma poškoduje živce, ki pošiljajo signale iz možganov in hrbtenjače po celotnem telesu. Rezultat je to nepojasnjeno mravljinčenje ali omrtvelost.
Visok krvni tlak
Zvišan krvni tlak je lahko simptom motnje ščitnice. Oba, hipertiroidizem in hipotiroidizem, sta krivca. Po nekaterih ocenah imajo ljudje s hipotiroidizmom dva- do trikrat večje tveganje za razvoj hipertenzije. Ena od teorij je, da lahko majhne količine hormona ščitnice upočasnijo bitje srca, kar lahko vpliva na črpalno moč in prožnost krvnih žilnih sten. Oboje lahko povzroči povišanje krvnega tlaka.
Mrzlica
Občutek mraza ali mrzlic je povezana s hipotiroidizmom. Sistem porabi manj energije, ker ga premajhna aktivnost ščitnice upočasni. Manjša poraba energije pomeni manj toplote. Po drugi strani pa povečano delovanje ščitnice povzroča, da celice proizvajajo odvečno energijo. To je razlog, zakaj je ljudem s hipertirozo včasih prevroče in se obilno potijo.
Hripavost
Spremembe v glasu in cmok v grlu so lahko znak motnje ščitnice. Eden od načinov, da se to preveri, je dober pogled vratu, kjer preverijo, ali ni nobenih znakov ščitnice otekline.
To lahko storite tudi sami doma z navodili iz Ameriškega združenja kliničnih endokrinologov:
Uporabite ročno ogledalo, oglejte si grlo, ko zaužijete malo vode. Poiščite vse izbokline na področju ščitnice, ki je pod adamovim jabolkom. Morda boste morali poskusiti večkrat, da boste dobili boljšo predstavo, kje točno se vaša ščitnica nahaja. Če opazite karkoli, kar je gručasto ali sumljivo, obiščite svojega zdravnika.
Spremenjen urnik spanja
Ste ves čas zaspani? To je lahko hipotiroidizem. Počasna ščitnica lahko upočasni telesne funkcije do točke, ko ste lahko tudi podnevi zelo zaspani.
Ne morete spati? To je lahko hipertiroidizem. Povečano delovanje ščitnice lahko povzroči tesnobo in hiter srčni utrip, zaradi česar je težko zaspati ali pa se celo zbujate sredi noči.
Pridobivanje teže
Povečanje telesne teže lahko povzročajo številne stvari, zaradi česar je malo verjetno, da se bo zdravnik osredotočil na pridobivanje teže kot potencialnega simptoma motnje delovanja ščitnice. Vendar pa je pridobivanje telesne teže eden od glavnih razlogov, da se naročijo pri dr. Millerjevi na pregled ščitnice.
"Pacienti trdijo, da ne jedo več kot po navadi, vendar vseeno pridobivajo težo," pravi dr. Millerjeva. "Tudi kljub redni telovadbi ni učinka in teže nikakor ne morejo izgubiti." To je skoraj vedno posledica premajhne aktivnosti ščitnice, še pravi zdravnica. Po drugi strani pa je lahko nenadna izguba teže signala hipertiroze.
Tanjšanje in izpadanje las
Suhi, krhki lasje, ki se cepijo ali izpadajo, lahko kažejo na hipotiroidizem. Premalo ščitničnega hormona zmoti cikel rasti las in umiri preveč foliklov, kar povzroči izpadanje las, včasih po vsem telesu, tudi na zunanji strani obrvi. "Veliko pacientov pride na pregled na predlog frizerja," pravi dr. Millerjeva in še dodaja, da se "v nekaterih frizerskih salonih bolj zavedajo težav s ščitnico kot nekateri zdravniki". Povečano delovanje ščitnice lahko povzroči tudi prekomerno poraščenost. Problem redčenja las zaradi hipertiroidizma se navadno pokaže le kot redčenje las na glavi.
Težave z zanositvijo
Če poskušate zanositi dalj časa brez sreče, je bil lahko glavni dejavnik premalo ali preveč aktivna ščitnica. Težave pri spočetju so povezane z večjim tveganjem za nediagnosticiranimi težavami s ščitnico.
Oba, hipotiroidizem in hipertiroidizem, lahko vplivata na ovulacijo in posledično plodnost. Motnje delovanja ščitnice so povezane tudi z zapleti v nosečnosti.
Visok holesterol
Visoka raven lipoproteinov majhne gostote (LDL), ki se ne odzovejo na dieto, vadbo ali zdravila, so lahko povezana s ščitnico. Povišano raven "slabega" holesterola lahko povzroči premajhna aktivnost ščitnice, kar je vzrok za skrb. Nezdravljen hipotiroidizem lahko povzroči težave s srcem.
Pregledi ščitnice
Če imate enega ali več od teh simptomov in sumite, da je problem v ščitnici, pojdite k zdravniku in ga prosite za TSH-test (test, ki meri količino ščitničnega stimulativnega hormona TSH v krvi; TSH proizvaja hipofiza, ta je pomemben, da lahko ščitnica proizvaja in sprosti ščitnične hormone v kri), T3 (trijodtironin – T3 je ščitnični hormon in ima pomembno vlogo pri nadzoru presnove v telesu) in T4 (tiroksin – T4 je hormon, ki ga proizvaja ščitnica.). Na podlagi rezultatov testov, vaših simptomov in fizičnega pregleda vam bo morda predpisal sintetične hormone. Testiranje in zdravljenje motnje delovanja ščitnice bo verjetno terjalo nekaj obiskov pri zdravniku, da vam bo lahko predpisal ustrezno terapijo.
vizita.si
http://www.seniorji.info/MOJE_ZDRAVJE_19_znakov,_ki_kazejo_na_nepravilno_delovanje_scitnice
_________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|