ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Prostata

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 30 Maj 2008 18:27    Naslov sporočila: Prostata Odgovori s citatom

Prostata

Pri dajanju ali sprejemanju spolnega užitka vsi bolj ali manj zavestno uporabljamo to malo žlezo, ki jo dosežemo po rektalni poti. Mnogi moški jo poznajo kot moško točko G kar pomeni, da je masiranje prostate zelo razširjena in prijetna aktivnost moške spolnosti in to ne samo pri gejih.

Kmalu po 45. letu začnejo moški "zaznavati" obstoj žleze v spodnjem delu trebuha, ki jo imenujemo prostata in ki s svojim postopnim povečevanjem povzroča nadvse neprijetne težave pri odvajanju urina. Mladi se niti ne zavedajo obstoja in pomenaprostate saj v mladosti ne povzroča težav.

Medtem ko ima po 50. letu že polovica moških povečano prostato, pa se ta odstotek z leti le še strmo dviguje in po 80. letu starosti ima težave z odvajanjem seča zaradi povečanja te žleze praktično že vsak pripadnik "močnejšega" spola. Velike nevšečnosti, ki jih lahko povzroča ta majhna žleza, bomo laže razumeli, če najprej razložimo, kaj je pravzaprav prostata in kje leži.

Prostata je spolna žleza, po obliki in velikosti podobna plodu kostanja, njena glavna funkcija pa je izločanje semenske tekočine, ki spermije pospremi na njihovi poti do izliva. Da sploh vpliva na odvajanje urina, je odgovorna njena strateška lega v mali medenici - je namreč tik pod sečnim mehurjem, kjer kot prstan objema cevko sečnice, po kateri iz mehurja odteka urin. Ob rojstvu prostata tehta le nekaj gramov, v času pubertete doživi s hormoni pospešeno rast in doseže okoli 20. leta starosti velikost približno dvajsetih gramov. V petem desetletju pri večini moških pride do vnovičnega zagona rasti, ki pa v nasprotju s puberteto ni enakomerna in se začne najprej prav v tkivu, ki objema sečnico - govorimo o lokalizirani proliferaciji periuretralnega tkiva (razraščanju obsečničnega tkiva), ki pritiska na normalno tkivo žleze in tudi na sečnico ter moti odtekanje urina; redko pa lahko žleza raste tudi nazaj in pritiska na debelo črevo, kar povzroča motnje pri odvajanju blata. Ker se ponavadi najprej razbohoti prav prostatično tkivo ob sami sečnici, lahko pride do motenj odvajanja urina, čeprav se sama prostata navzven še ni povečala. Torej velikost žleze ni vedno premosorazmerna s težavami.

Zakaj se tkivo prostate začne v drugi polovici življenja razraščati, pravzaprav ne vedo natančno. Za razvoj t. i. benigne hiperplazije prostate, kot temu povečanju rečemo strokovno, zadošča že sam proces staranja in določena mera težav z odvajanjem urina doleti prav vsakega moškega v tretjem življenskem obdobju. Sprva gre morda le za nekoliko šibkejši curek urina in občasno nočno mokrenje, z naraščajočo zaporo odtoku urina pa se kasneje težave stopnjujejo in mokrenje moškemu vzame vse več časa, začetek mikcije je nekako obotavljajoč, konec pa kapljajoči, pogost je občutek nepopolne izpraznitve mehurja, nočno vstajanje zaradi siljenja na vodo postane ustaljena praksa, zelo moteče pa je tudi uhajanje urina, ki ga moški opaža kot vsakodnevne madeže na spodnjem perilu. Ob pojavu teh simptomov je potreben pregled pri zdravniku specialistu urologu, ki bo z rektalnim pregledom ocenil velikost, obliko in elastičnost žleze, velikost prostate in zastanek urina po mikciji natančneje določa ultrazvočna preiskava trebuha, z laboratorijskim pregledom urina pa ugotavljamo morebitno vnetje ali krvavitve. Zaradi izključitve raka prostate, ki se kaže z zelo podobnimi težavami, pa vedno v krvi določimo tudi t. i. PSA, kar je kratica za Prostatični Specifični Antigen. Normalna vrednost PSA je pod štirimi enotami, če pa gre za zvišane vrednosti, predvsem večkratne, je verjetno, da je v žlezi prišlo do karcinomskih sprememb tkiva oz. raka prostate. Določanje PSA je pomembno pred začetkom zdravljenja benigne hiperplazije prostate, padec njegove vrednosti pa nam daje tudi dobro informacijo o uspešnosti zdravljenja karcinoma prostate. Na podlagi teh preiskav in stopnje bolnikovih težav se specialist urolog odloča o zdravljenju če so motnje odvajanja urina močneje izražene in značilno motijo nočni počitek in vsakodnevne aktivnosti, je potrebno zdravljenje bodisi z zdravili bodisi z operacijo.

Za zdravljenje so nam na voljo zdravila in različne operativne tehnike, veliko pa lahko predvsem v začetnih fazah bolezni storimo tudi sami s pravilno prehrano in uporabo nekaterih zdravilnih zelišč. Znano je, da se je za zdravje prostate dobro odreči pravi kavi, alkoholu, čokoladi, močno slanim in začinjenim jedem ter živalskim maščobam, predvsem rdečemu mesu in mesnim izdelkom, in tudi kajenje ima poleg vseh drugih znanih hudih posledic za zdravje škodljive učinke na prostato. Od zelišč je med ljudmi kot pomoč pri oteženem mokrenju zavoljo povečane prostate že dobro znan čaj iz drobnocvetnega vrbovca in jemanje vitamina E, ki ga vsebujejo kapsule Koprivit forte.

Naj na tem mestu prijazno spodbudim moške, ki opažajo omenjene težave z odvajanjem urina, naj se odločijo za pregled pri urologu. Svetujejo, da preventivni pregled prostate pri zdravniku specialistu urologu opravi vsak moški po 45. letu starosti, tudi če nima težav. Kot pri drugih boleznih tudi za povečanje prostate velja, da težave krotimo tem uspešneje, čim prej bolezen odkrijemo. Pogumno torej, vaše težave z odvajanjem urina je mogoče olajšati!

Samopregled

Če te je sram oditi na pregled k zdravniku na preventivni pregled, lahko to narediš sam doma s prstom. To je nekaj podobnega kot samopregled dojk, ki si ga naredijo ženske, a prav tako kot one se ne izogibaj preveč obiska pri specialistu, če odkriješ kaj sumljivega ali bolečega naj ima zdravnik zadnjo besedo in strokovni dotik.

Pregledamo se v skrčenem položaju, kolena damo skupaj in prst porinemo v anus in ga potisnemo proti sprednji steni. Tako boste čutili prostato kot trdno snov velikosti oreha, ki kadar je stimulirana povzroči močno seksualno vzburjenje. Če opaziš, da se je medtem prostata povečala ali da te pri stimulaciji boli ne bo odveč, če odideš še na preventivni pregled k specialistu.

Prostata, masturbiranje in masaža prostate

Ne preveč, ne premalo....ampak s pravo mero.
Morda ste že kje prebrali rezultate kakšne raziskave, ki govori o koristih masturbiranja, da bi zmanjšali možnosti, da dobite raka na prostati. Gre za znanstveno raziskavo, ki je zajela 1079 pacientov z rakom na prostati in 1259 zdravih moških. Odkrili so, da osebe, ki so ejakulirale med masturbiranjem več kot petkrat na teden, predvsem tisti med 20. in 40. letom starosti, so imeli eno tretjino manj možnosti, da bi razvili obliko agresivnega raka na prostati. Vzrok za tako razlago je mehanske narave, kar pomeni, da odstranjevanje sperme pri moškemu prepreči, da bi se rakotvorne substance nabirale v uretralnem traktu ali modih. Ne gre za spolne odnose z drugimi osebami, ampak za čisto in vztrajno masturbiranje. Promiskuiteta nima veliko skupnega s spolnim zdravjem, ker daje preveč možnosti za spolno prenosljive okužbe, ki pa niso sinonim za zdravje.

Res, da se vse povedano sliši nekoliko dvomljivo, a le temelji na nekih študijah, da petkrat tedensko masiranje tvojega spodnjega prijateljčka zavira raka na prostati! Eden razlog več, da daš pitončku roko brez slabe vesti (če si jo do sedaj imel).

Glede masaže prostate ( s prstom, s penisom, z dildom ali kakim drugim pripomočkom), ali je to dobro ali slabo za prostato pa so mnenja deljena. Eni pravijo, da je dobro, drugi, da ni, resnica pa bo nekje vmes, kar bo kar držalo. Če namreč ubogo prostato neprestano tolčeš z nekimi ogromnimi pitoni in po vrhu vsega še morda brez kondoma, s tem povzročaš, da se prostata vname, ki je potem dovzetna za razvoj vseh vrst bakterij, kar pa že pelje v prostatis. V nasprotnem primeru, če "masiraš" prostatico, svojo G točkico, z malo bolj skromnimi zamahi in z občutkom ter seveda s kondomom in lubrikantom, se le ta ne bo vnela, ampak tako uživaš in hkrati masiraš ter stimuliraš regeneracijo žleze, ki bo preprečila razvoj bakterij.

Torej, ali lahko sedaj s tem v zvezi rečemo, da masturbiranje in seksanje s kondomom zavira raka na prostati in prostatitis? Da, lahko.
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 30 Maj 2008 18:33    Naslov sporočila: Kaj je prostata? Odgovori s citatom

Kaj je prostata?

Prostata je moška spolna žleza. Leži v medenici pod sečnim mehurjem in ima obliko kostanjevega ploda. Prostata obdaja sečnico, tj. cevasti del sečil, po katerem se urin odvaja iz sečnega mehurja. Skozi prostato poteka tudi semensko izvodilo, ki se izteče v sečnico.

Vloga prostate še ni v celoti pojasnjena, vendar vemo, da ima pomembno nalogo v spolnosti in pri odvajanju vode. Ena izmed njenih nalog je, da iztiska tekočino v sečnico med potovanjem semena pri spolnem vrhuncu. Tako prostata skupaj s semenskimi mešički prispeva bistveni delež semenske tekočine, s katero spermiji potujejo do ženskega jajčeca.

Kakšna bolezen je benigna hiperplazija prostate?

Ob rojstvu prostata tehta le nekaj gramov, v zgodnji puberteti pa hormoni pospešijo njeno rast in tako okoli 20. leta doseže težo približno 20 g. Prostata nato raste vse življenje, vendar ponavadi ne povzroča težav pred 40. letom starosti.

S staranjem prostata raste, kar strokovno imenujemo benigna hiperplazija prostate (BHP). Mnogi moški, vendar ne vsi, imajo zaradi zvečane prostate težave z uriniranjem. Znano je, da ima po 60. letu starosti več kot polovica moških vsaj nekaj znakov (simptomov) benigne hiperplazije prostate.
Benigna hiperplazija prostate ni rakavo zvečanje prostate in se ponavadi ne razvije v raka prostate.


Kako bolezen poteka?


Zvečanje prostate sčasoma doseže mejo, ko začne pritiskati na sečnico in jo tako oži. V zgodnji fazi se telo prilagodi tako, da mišice mehurja z močnejšim krčenjem iztisnejo urin skozi zoženo sečnico. Sčasoma se zato stena sečnega mehurja zadebeli in postaja razdražena, kar povzroči pogostejše uriniranje. Postopoma mehur oslabi in izgubi sposobnost popolne izpraznitve, tako da urin zastaja v sečnem mehurju.
Zoženje sečnice in zastajanje urina v sečnem mehurju povzročita večino težav, ki se pojavijo pri benigni hiperplaziji prostate.


Katere bolezenske znake povzroča zvečana prostata?


Težave, ki jih povzroča zvečana prostata, se običajno začnejo skoraj neopazno in nato postopno napredujejo. Zato se jih bolnik niti ne zaveda, ampak se mu zdi, da so spremembe, ki so se pojavile pri uriniranju, normalen del staranja.

Najpogostejši simptomi, ki se pojavijo pri benigni hiperplaziji prostate:
- uriniranje pogosteje kot na dve uri
- nujna potreba po uriniranju
- dodatno napenjanje pred in med uriniranjem
- težave z začetkom uriniranja
- zmanjšana moč curka urina
- tok urina se prekinja
- boleče in pekoče uriniranje
- občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja
- kapljanje urina po končanem uriniranju
. nemoč zadržati urin, uhajanje urina
- nočno prebujanje zaradi potrebe po uriniranju
- tiščanje v predelu nad sramno kostjo

Zakaj je treba benigno hiperplazijo prostate zdraviti?

Če benigne hiperplazije prostate ne zdravimo, bolezen počasi napreduje in lahko v poznejših fazah vodi do številnih zapletov, kot so okužbe sečil, nastanek kamnov v mehurju, nenadni, akutni ali kronični zastoj urina s posledičnim uhajanjem urina in v najhujšem primeru tudi trajna okvara mehurja. Ko je mehur trajno okvarjen, zdravljenje benigne hiperplazije prostate nima več učinka.
Pomembno je, da zvečano prostato zgodaj odkrijemo in začnemo ustrezno zdraviti.


Kako ugotavljamo benigno hiperplazijo prostate?


Ob pojavu simptomov benigne hiperplazije prostate je obisk pri osebnem zdravniku nujen. Po potrebi vas bo vaš zdravnik napotil k specialistu za sečila in moške spolne organe - urologu.

Na pregledu vas bo zdravnik povprašal po vaših zdravstvenih težavah, predvsem po spremembah pri odvajanju vode v primerjavi s preteklostjo.

Kot pripomoček za ocenjevanje stopnje izraženosti simptomov benigne hiperplazije prostate bo zdravnik uporabil Mednarodni vprašalnik za točkovno vrednotenje simptomov BHP.
Strokovnjaki urologi vsem moškim po 50. letu svetujejo, naj enkrat na leto opravijo preventivni pregled prostate.


Kako poteka zdravljenje?


Moški s težavami zaradi zvečane prostate potrebuje enega izmed naslednjih načinov zdravljenja:
blage oblike benigne hiperplazije prostate ni treba zdraviti, saj se težave pri eni tretjini bolnikov umirijo same po sebi, vendar so potrebne redne kontrole pri zdravniku
zdravljenje z zdravili uvedemo, kadar benigna hiperplazija prostate povzroča hujše težave
če ima bolnik tudi okužbo sečil, je treba pred začetkom zdravljenja benigne hiperplazije prostate pozdraviti okužbo sečil z antibiotiki
če zdravljenje z zdravili ni uspešno, je potreben premislek o operativnem zdravljenju

Na voljo sta dve vrsti zdravil za zdravljenje benigne hiperplazije prostate: blokatorji receptorjev alfa in hormonski zaviralci (zaviralci 5-alfa reduktaze).

Blokatorji receptorjev alfa sproščajo gladko mišičje v prostati in ob izhodu iz mehurja ter s tem olajšajo mokrenje. Učinek zdravljenja z zaviralci alfa je viden že po 2-4 tednih. Terazosin in doksazosin hkrati znižujeta tudi krvni tlak pri hiper tenzivnih bolnikih, zato jih uspešno uporabljamo pri moških, ki imajo poleg zvečane prostate še zvišan krvni tlak. Na ta način z enim zdravilom uspešno zdravimo dve bolezni. Tamsulozin pa se uporablja izključno za zdravljenje BHP.

Zaviralci 5-alfa reduktaze delujejo na moške spolne hormone in tako zavrejo pospe- šeno rast žleze. Rast prostate se ustavi ali pa se prostata celo zmanjša.

Slovarček izrazov


benigna hiperplazija prostate - zvečanje prostate

prostata - žleza pri moškem, ki proizvaja semensko tekočino in jo izloča v sečnico

PSA - kratica za prostatični specifični antigen To je povsem običajen telesni protein, ki ga tvori prostata. PSA proizvajajo normalne pa tudi rakavo spremenjene celice prostate. Pomembno je vedeti, da rakave celice sproščajo v kri več PSA kot normalne. Zvečana vrednost PSA v krvi je lahko zgodnje opozorilo, da je s prostato nekaj narobe.

rektalni pregled - pregled, pri katerem zdravnik otipa prostato skozi zadnjično odprtino

sečni mehur - organ, v katerem se zbira seč

sečnica - cevasti del sečil za izločanje seča iz sečnega mehurja

urolog - zdravnik specialist za sečila in moške spolne organe
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 30 Maj 2008 23:01    Naslov sporočila: Bolezni prostate Odgovori s citatom

Prostatitis

Prostatitis je predvsem pri mlajših moških relativno pogosta bolezen in pomeni vnetje žleze. Gre za vnetje prostate. Ocenjujejo, da je na letni ravni v ZDA okrog dva milijona ambulantnih pregledov zaradi prostatitisa. Prostatitis nastane zaradi dveh glavnih vzrokov:
- povraten tok urina v prostato, predvsem ob fizičnem naporu (kemijsko vnetje),
- bakterijska okužba.

Pogostejši simptomi prostatitisa so:
- pogostejše uriniranje
- slabši curek urina
- neznačilna bolečina v spodnjem delu trebuha in/ali presredku
- boleč izliv semena

Kako prostatitis ugotavljajo in zdravijo?
Zdravnik navadno naredi rektalni pregled in preiskavo urina, vendar le težko ugotovi pravi vzrok vnetja. Običajno zdravijo prostatitis z dolgotrajno antibiotično terapijo.



Rak prostate

Kaj je rak prostate?
Rak prostate je znana bolezen prostate. Navadno gre za primarnega raka, kar pomeni, da se je rak začel v prostati in se ni na prostato razširil iz drugega dela telesa. Vendar pa se rak iz prostate lahko razširi v druge dele telesa.

Rak na prostati je pri starejših moških pogosta bolezen, vendar dostikrat ne povzroča težav.
Za kožnim rakom je rak prostate najpogostejša vrsta raka med ameriškimi moškimi.
Vsak šesti moški bo v času svojega življenja dobil diagnozo raka na prostati.
V Sloveniji vsako leto odkrijemo več kot 400 moških s to boleznijo.

Pravi razlog za nastanek raka prostate je še vedno neznan, vendar so raziskave pokazale, da je lahko povezan s koncentracijami moškega spolnega hormona testosterona. Zelo mastna prehrana prav tako lahko zveča nevarnost nastanka raka, najpomembnejši dejavnik tveganja pa je starost moškega. Zvečana prostata niti ne pomeni in niti ne povzroča raka prostate.

Kateri so simptomi raka prostate?
- Simptomi so enaki kot pri BHP, pogosteje se pojavi le nenadna zapora urina.
- nokturija (pogosto vstajanje ponoči zaradi potrebe po uriniranju)
- urgentna potreba po uriniranju
- pogosto uriniranje
- težave z začetkom uriniranja
- zmanjšana moč curka urina
- tok urina se prekinja
- boleče uriniranje
- nenadna sprememba običajnih navad uriniranja

Vedite, da je večina simptomov normalnih za starejše moške in niso nujno znak raka. Nerakava bolezen prostate, benigna hiperplazija prostate (BHP), lahko povzroči zelo podobne simptome. Pri BHP se simptomi običajno razvijajo postopoma s staranjem. V primeru raka na prostati pa se simptomi lahko pojavijo nenadoma in niso opazni, dokler ni rak že napredoval.

Katere preiskave uporabljamo za ugotavljanje raka prostate?

Obstaja več preiskav za ugotavljanje raka na prostati. Zdravnik običajno izbere kombinacijo preiskav za natančnejšo diagnozo. Navadno zdravnik naredi digitalni rektalni pregled. Rak se pogosto pojavi v obliki vozličev ali nepravilnosti ali pa je prostata zelo trda. Natančnost te preiskave ima svoje omejitve v tem, da tumorja, ki je na drugi strani prostate (proti notranjosti telesa), zdravnik morda ne bo mogel otipati.

Druga zelo pogosta preiskava je merjenje za prostato specifičnega antigena (PSA). PSA je encim, ki nastaja v prostati. Raziskave so pokazale, da imajo bolniki z rakom na prostati višjo raven PSA, kar lahko preverimo s krvno preiskavo. Preiskavo PSA običajno naredijo skupaj z rektalnim pregledom, saj ima 25 % moških z rakom na prostati normalno raven PSA.

Ultrazvočni transrektalni pregled je vrsta sonograma, pri katerem vstavijo sondo v danko in pregledajo prostatično tkivo. Rakavo tkivo bo videti manj gosto od ostalega tkiva - na UZ sliki temneje oz. črno. Biopsija je operacija, pri kateri vzamejo vzorec prostatičnega tkiva in ga mikroskopsko pregledajo, da ugotovijo, ali so prisotne rakave celice.

Kako zdravimo rak prostate?
Če preiskave pokažejo, da ima bolnik rak prostate, se lahko proti bolezni borimo na več načinov.

Ker rakasti tumorji potrebujejo za rast androgene (moške spolne hormone), veliko zdravnikov uporablja hormonsko terapijo, s katero zmanjšajo količino moških hormonov. Pri eni od terapevtskih metod se odločijo tudi za odstranitev mod, kjer androgeni nastajajo. Pri drugi metodi zdravljenja lahko zdravnik predpiše zdravilo, ki nadzoruje nastajanje androgenov v telesu. To zmanjšanje količine androgenov lahko pomaga upočasniti ali zaustaviti rast tumorja. Drugo pogosto zdravljenje te vrste raka je radioterapija (obsevalno zdravljenje), pri kateri z obsevanjem z ionizirajočimi žarki zmanjšajo tumorje in preprečijo, da bi se rak širil. V primerih, ko je rak omejen na prostato, se lahko odločijo za radikalno prostatektomijo, ki pomeni kirurško odstranitev celotne prostate. Po odstranitvi prostate moški še vedno lahko spolno občuje, ne bo pa več mogel izločati semena.
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 12 Okt 2009 10:34    Naslov sporočila: Benigna hiperplazija prostate Odgovori s citatom

Prostata je žleza v moškem telesu, velika približno kot oreh. Leži pod mehurjem in pred danko. Skozi njo poteka del sečnice, to je cevke, po kateri se urin izloča iz mehurja. Prostata sodi k moškim spolnim organom, saj skupaj s semenskimi mešički prispeva bistven delež semenske tekočine.

Kaj je benigna hiperplazija prostate?
S staranjem se prostata navadno poveča, kar strokovno imenujemo benigna hiperplazija prostate (BHP). Histoloških dokazov nima pri 30-ih letih noben moški. Pri kar 88 % moških pa lahko s histološko preiskavo dokažemo BHP pri moških, starih 80 let. Delež moških z izraženimi kliničnimi znaki pa je nižji. Pri 40-letnikih jih 18 % moške populacije zazna posledice, medtem ko je pri 70-letnikih ta odstotek višji (56 %). Gre za daleč najpogostejšo bolezen prostate, ki pa ni malignega značaja. Zvečanje prostate in rak prostate namreč nista vzročno povezana.
Razlog za pojav BHP ni povsem raziskan niti niso znani zanesljivi dejavniki tveganja za njen pojav. Vsekakor so dokazali, da igrajo pomembno vlogo starost in dolgotrajna izpostavljenost hormonu dihidrotestosteronu.

Kakšni so simptomi BHP?
Zvečana prostata pritiska na začetni del sečnice pod mehurjem in s svojo velikostjo draži mehur. S tem povzroča težave pri mokrenju, ki jih lahko razdelimo v dve skupini.

Znaki oteženega mokrenja (obstruktivni):

•šibek curek seča,
•čakanje na začetek mokrenja,
•prekinjanje seča med mokrenjem,
•nekontrolirano kapljanje seča po mokrenju in uhajanje seča pri čezmerno napolnjenem mehurju.
Znaki draženja (iritativni):

•pogosto mokrenje z nočnim vstajanjem,
•neustavljiva potreba po mokrenju z uhajanjem seča in občutek nepopolno izpraznjenega mehurja po mokrenju.
Omenjeni simptomi so iritirajoči, moškega spravljajo v neroden položaj in mu lahko predstavljajo kar resne omejitve v vsakodnevnem življenju.

Zakaj jo zdravimo?

Odgovor se skriva v obstrukciji, zaradi katere lahko pride do določenih zapletov:

•kamni v sečnem mehurju (mehur se ne izprazni dovolj, zato obstaja večja verjetnost nastanka kamnov);
•pogostejše okužbe sečil (razlog enak kot pri kamnih);
•dekompenzacija detruzorja (pride lahko do pretočne inkontinence ko se mehur popolnoma napolni, seč začne uhajati);
•odpoved zgornjega urotrakta;
•hematurije (pojav krvi v urinu);
•akutna retenca urina (nesposobnost izločanja urina ob polnem mehurju).
Diagnozo lahko opravi le zdravnik. Le ta lahko, na podlagi anamneze in določenih preiskav, potrdi bolezen in se, če je potrebno, odloči za zdravljenje.

Kdaj in kako jo lahko zdravimo?
Za bolnike, ki nimajo težav (asimptomatski bolniki), pride v poštev odloženo zdravljenje bolnike samo spremljajo ter jih 1-krat letno pregledajo, da izključijo pojav karcinoma.
Medikamentozno zdravljenje vključuje dve vrsti zdravil:
Selektivni blokatorji alfa-adrenergičnih receptorjev (doksazosin, terazosin in tamsulozin). Delujejo tako, da sprostijo gladke mišice v prostatični ovojnici in sečnici in olajšajo odtekanje urina. Njihov učinek se izrazi že po enem tednu jemanja. Znižajo tudi povišan krvni tlak, zaradi česar lahko pride včasih do neželenih učinkov ortostatska hipotenzija, kar pa pri novejših pripravkih z nadzorovanim sproščanjem ni tako pogosto.
Inhibitorji 5alfa-reduktaze (finasterid, dutasterid). Ob pomoči zavore nastajanja dihidrotestosterona se rast prostate ustavi, pri nekaterih moških pa se prostata celo zmanjša. Za popoln učinek je ponavadi potrebno jemanje več mesecev.
Omenjena zdravila se uporabljajo pri manjših in srednje izraženih težavah zaradi BHP. Lahko zdravimo z obema vrstama zdravil hkrati, dolgotrajno, tudi več let. Nobena terapija pa ne more nadomestiti kirurškega zdravljenja, ko je potrebno.

Avtor: Bojan Madjar, mag.farm.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 14 Dec 2009 09:20    Naslov sporočila: ZDRAVJA PROSTATE Odgovori s citatom

ZDRAVJA PROSTATE

Splošne informacije:
Rak na prostati se pojavi, ko se začnejo celice prostate nenadzorovano množiti. Če je odkrit in zdravljen pravočasno, je možnost uspešnega zdravljenja več kot 90%. PSA je beljakovina, ki jo proizvaja prostata in jo vnaša v majhnih količinah v krvni obtok. Ko na prostati pride do problema, npr. v primeru povečane prostate, prostatitisa ali razvoja raka na prostati, se izloča vse več PSA, dokler ne doseže ravni, ko ga lahko enostavno odkrijemo v krvi. Ta test je občutljiv in omogoča zgodnje odkritje povečane vsebnosti PSA v krvi, s čimer vam omogoča zgodnje ukrepanje ter zahtevo po dodatnih testih s strani vašega zdravnika. Vsak moški bi moral od 40. leta dalje redno izvajati ta test. (* Informacije je pridobilo združenje za rak na prostati (Prostate Cancer Foundation))


PSA je snov, ki jo izloča prostana žleza. V normalnih okoliščinah se PSA izloča v kri. Povečana raven PSA pa lahko nastane zaradi povečanja prostatne žleze, prostatitisa ali okužbe v urinu. Lahko gre za zgodnji znak raka na prostati
Vsako leto pri približno 32.000 moških v VB odkrijejo raka na prostati. Na Irskem je rak na prostati najbolj pogosta oblika raka (80% obolelih je v starosti nad 65 let (*vir: Cancer Research))
Rak na prostati je redek pri moških pod 50. letom starosti, povprečna starost ob odkritju te bolezni je 75 let. Ta test vam lahko pomaga pri odkrivanju bolezni v predklinični fazi, preden pride do razvoja simptomov
Za dodatne teste in postavitev diagnoze se vedno posvetujte s svojim zdravnikom. Brez posvetovanja z zdravnikom ne sprejemajte nobenih zdravstvenih odločitev.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 24 Feb 2010 09:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom



Povečanje prostate

Kako se ugotovi povečana prostata - be­nig­na hi­per­pla­zi­ja pro­sta­te in kdaj za­če­ti z zdrav­lje­njem?

Pro­sta­ta je moš­ka spol­na žle­za, ki le­ži tik pod seč­nim me­hur­jem in je ve­li­ka kot oreh. Obda­ja seč­ni­co, ki je iz­vo­di­lo, po ka­te­rem se urin od­va­ja iz me­hur­ja. Sko­zi pro­sta­to po­te­ka tudi se­men­sko iz­vo­di­lo, ki se iz­te­če v seč­ni­co. Pro­sta­ta sku­paj s se­men­ski­mi me­šič­ki pris­pe­va bis­tve­ni de­lež se­men­ske te­ko­či­ne.

S sta­ra­njem se po­ve­ču­je in ra­ste.
Pred šti­ri­de­se­tim le­tom red­ko pov­zro­ča te­ža­ve. Rast pro­sta­te s sta­rost­jo stro­kov­no ime­nu­je­mo be­nig­na hi­per­pla­zi­ja pro­sta­te. Mno­gi moš­ki ima­jo za­ra­di ra­sti pro­sta­te te­ža­ve pri uri­ni­ra­nju. Po šest­de­se­tem letu ima prib­liž­no oko­li 50 od­stotkov moš­kih vsaj ne­kaj simp­to­mov be­nig­ne hi­per­pla­zi­je pro­sta­te. To ni ra­ka­vo obo­le­nje in se ne raz­vi­je v raka pro­sta­te. Pro­sta­ta se po­ve­ču­je, in ko do­se­že mej­no ve­li­kost, zač­ne pri­ti­ska­ti na seč­ni­co in jo tako oži. Simp­to­mi, ki na­sta­ne­jo, so po­sle­di­ca pri­ti­ska­nja na seč­ni­co. Telo se na to pri­la­go­di tako, da z moč­nej­šim kr­če­njem iz­ti­sne urin sko­zi zo­že­no seč­ni­co. Ste­na me­hur­ja se zato za­de­be­li, in to pov­zro­ča dra­že­nje me­hur­ja, ki se ka­že kot po­gostej­še od­va­ja­nje uri­na.

Zna­čil­ne te­ža­ve

Na­vad­no se po­ka­že­jo te­ža­ve s tem, da je uri­ni­ra­nje po­go­stejše kot na dve uri, moš­ki ču­ti nujno po­trebo po uri­ni­ra­nju, te­ža­ve pa so še: do­dat­no na­pe­nja­nje pred uri­ni­ra­njem in med njim, tež­ko zač­ne uri­ni­ra­ti, zmanj­ša­na je moč cur­ka, tok uri­na se pre­ki­nja, bo­le­če in pe­ko­če uri­ni­ra­nje, ob­ču­tek, da se me­hur ni do kon­ca iz­praz­nil, kap­lja­nje uri­na po kon­ča­nem uri­ni­ra­nju, uha­ja­nje uri­na, ne­moč za­dr­ža­ti urin, noč­no pre­bu­ja­nje in po­go­sto uri­ni­ra­nje, tiš­ča­nje v spod­njem delu me­hur­ja.

Po­go­vor z zdrav­ni­kom

Diag­no­zo lah­ko po­sta­vi­ta bol­nik in nje­gov iz­bra­ni zdrav­nik na pod­la­gi vpra­šanj, ki so zbra­na v med­na­rod­nem vpra­šal­ni­ku IPSS. V njem so za­je­ta vpra­ša­nja, ki smo jih že na­šte­li, o tem, kak­šne te­ža­ve se po­ja­vi­jo. Gle­de na šte­vi­lo točk se do­lo­či, kako huda je stop­nja bo­lez­ni. Vpra­šal­nik za­je­ma tudi oce­no ka­ko­vo­sti živ­lje­nja gle­de na bol­ni­ko­ve te­žave. Vpra­šal­nik lah­ko iz­pol­ni­te sku­paj z zdrav­ni­kom ali ga vza­me­te do­mov in ga pri­ne­se­te na­sled­njič s se­boj. Opra­vi­ti je tre­ba ul­tra­zvok pro­sta­te, od­vzem krvi za PSA (mar­ker, zna­či­len za pro­sta­te, in če je vred­nost več­ja od do­lo­če­ne, to lah­ko po­me­ni, da gre za ra­ka­vo obo­le­nje).

Na­po­ti­tev k spe­cia­li­stu naj­več­krat ni po­treb­na, saj lah­ko vse to iz­pe­lje iz­bra­ni zdrav­nik.
Ob sumu na ra­ka­vo obo­le­nje pro­sta­te je nuj­na na­po­ti­tev k spe­cia­li­stu uro­lo­gu.

Zdrav­lje­nje naj se zač­ne čim prej

Po­mem­bno je, da jo čim prej od­kri­je­mo in zdra­vi­mo. Vsi moš­ki po pet­de­se­tem letu naj bi pre­ven­tiv­no opra­vi­li pre­gled pro­sta­te.

Zdrav­lje­nje po­te­ka z zdra­vi­li.
Če je to neus­pe­šno ali je pro­sta­ta zelo ve­li­ka, je po­treb­na tudi ope­ra­ci­ja. Zdrav­lje­nje zač­ne­mo pri po­ve­ča­ni pro­sta­ti, ka­dar se po­ja­vi­jo te­ža­ve.

Poz­na­mo dve vr­sti zdra­vil.
Na­ju­čin­ko­vitej­ša in naj­bolj pri­po­roč­lji­va je kom­bi­na­ci­ja obeh vrst zdra­vil. Poz­na­mo blo­ka­tor­je re­cep­tor­jev alfa. Ti sproš­ča­jo glad­ke mi­ši­ce v pro­sta­ti in ob iz­ho­du iz me­hur­ja s tem olaj­ša­jo uri­ni­ra­nje. Uči­nek je vi­den že po dveh do šti­rih ted­nih. Za­vi­ral­ci 5-alfa re­duk­ta­ze de­lu­je­jo na moš­ke spol­ne hor­mo­ne. Rast pro­sta­te se ne le us­ta­vi, tem­več se pro­sta­ta celo zmanj­ša, lah­ko tudi do 30 od­stotkov. Ta sku­pi­na zdra­vil tudi do­ka­za­no zmanj­ša po­tre­bo po ope­ra­ci­ji, če jih bol­ni­ki red­no jem­lje­jo. Uči­nek je vi­den po dveh do treh me­se­cih. Zdra­vi­la jem­lje­mo vse živ­lje­nje, saj se s tem v ve­li­ki meri izog­ne­mo ope­ra­ci­ji pro­sta­te. Ope­ra­ci­ja pro­sta­te, ka­dar je po­treb­na, je var­na in učin­ko­vi­ta me­to­da, ven­dar ima stran­ske učin­ke, kot sta uha­ja­nje uri­na (in­kon­ti­nen­ca) in im­po­ten­ca.

Po­leg red­ne­ga je­ma­nja učin­ko­vi­tih zdra­vil sta nuj­na tudi red­na te­le­sna de­jav­nost in pra­vil­na zdra­va pre­hra­na. Za­či­nje­na hra­na po­ve­ča te­ža­ve za­ra­di po­ve­ča­ne pro­sta­te. Preti­ra­no uži­va­nje al­ko­ho­la tudi zelo po­ve­ča te­ža­ve za­ra­di pro­sta­te.

Opa­zuj­te in po­slu­šaj­te svo­je telo, in če opa­zi­te spre­mem­be pri uri­ni­ra­nju, se ne sku­šaj­te le spri­jaz­ni­ti z dejs­tvom, da se sta­ra­te, pač pa čim prej obiš­či­te zdrav­nika. Ve­li­ko­krat se da učin­ko­vi­to po­ma­ga­ti in pri po­ve­ča­ni pro­sta­ti je to mo­go­če, samo po­ve­da­ti mo­ra­te svo­je te­ža­ve.




Katarina Planinec, dr. med.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 20 Feb 2012 09:04    Naslov sporočila: Narava ponuja možnost izbire pri težavah zaradi povečane pro Odgovori s citatom

Narava ponuja možnost izbire pri težavah zaradi povečane prostate




Zrela leta moškemu prinašajo številne prednosti in tudi nekaj preglavic. O težavah pri uriniranju zaradi povečane prostate je v zadjem času veliko govora. To, da obstaja naravno zdravilo za zdravljenje teh težav, ki ga uporablja tudi uradna medicina, vedo mnogi.
Prostata je majhna moška spolna žleza, ki leži tik pod sečnim mehurjem. Imenujemo jo tudi obsečnica, saj objema cevčico – sečnico, skozi katero med uriniranjem urin odteka iz mehurja. Do pubertete prostata doseže svojo velikost in funkcionalno zrelost. Prostata prispeva tretjino volumna semenske tekočine, s čimer semenčicam omogoča dobro gibljivost.

Po 40. letu starosti, ko žleza opravi pretežni del svoje funkcije sekundarnega spolnega organa, se tkivo prostate počasi, vendar vztrajno povečuje. Razlogi za povečano rast tkiva prostate še niso v celoti pojasnjeni.
Nerakavo povečanje prostate (benigna hiperplazija prostate; BHP) je najpogostejši vzrok za težave z uriniranjem pri moških po 40. letu starosti. Prve blage spremembe lahko nastopijo že prej, vendar jim moški navadno ne namenijo dovolj pozornosti. V začetni fazi te spremembe tudi ne povzročajo izrazitejših težav.

Zdravniki s skupnim izrazom simptomi spodnjih sečil (angl. lower urinary tract symptoms; LUTS) opisujejo dve skupini težav:


•DRAŽENJE: pogosto uriniranje podnevi in ponoči, nenadna potreba po uriniranju,
•OVIRANJE: težaven začetek uriniranja, šibkejši ali prekinjen curek, napenjanje med uriniranjem, občutek nepopolno izpraznjenega mehurja.

Moške najprej zmoti pogosto nočno uriniranje, saj so posledično nenaspani in kronično utrujeni. Tudi pogosti obiski sanitarij podnevi motijo dnevno rutino. Vse to pomembno poslabša kakovost življenja, kar seveda opazijo tudi njihove življenjske sopotnice.

Povečana prostata praviloma ne ogroža življenja, vendar nezdravljena bolezen napreduje in vodi do resnih zapletov. Vse večja količina zaostalega urina v mehurju vzpostavi ugodne razmere za razrast bakterij in okužbe sečil. Zastoj urina, ki ga povečana prostata ne izpusti iz mehurja, lahko celo pripelje do ledvične odpovedi.

Na tem mestu velja omeniti še dve pogosti bolezni prostate: vnetje prostate (prostatitis) in rak prostate. Tudi ti bolezni se lahko sprva kažeta s težavami pri uriniranju, kakršne so značilne za nenevarno povečanje prostate. Samo s pravočasnim obiskom pri zdravniku in z ustreznimi preiskavami je mogoče postaviti pravo diagnozo in se odločiti za primerno zdravljenje. Zdravnik objektivno oceni simptome ob pomoči mednarodno uveljavljenega vprašalnika IPSS in opravi preprost pregled prostate skozi zadnjično odprtino (rektalni pregled). Urin in kri pošlje v laboratorij, kjer določijo ustreznost urina in zdaj že znani PSA (prostatični specifični antigen), po potrebi pa pacienta napoti na ultrazvočni pregled prostate in k urologu.

Dandanes so na voljo naravna in sintezna (kemijskega izvora) zdravila za zdravljenje težav s prostato zaradi BHP. Med sintezna zdravila uvrščamo zaviralce encima 5α-reduktaze, ki upočasnijo rast in zmanjšajo velikost prostate ter α-blokatorje, ki zmanjšajo napetost mišic mehurja, prostate in sečevoda. Poleg dobrih in klinično dokazanih učinkov utegnejo imeti ta zdravila tudi neželene učinke, kot so: zmanjšanje količine semenske tekočine, upad spolne sle, motnje erekcije in težave s krvnim obtokom, v redkih primerih pa lahko vodijo v rast moških prsi.

Kot sem omenila uvodoma, je na voljo tudi učinkovito naravno zdravljenje tegob z uriniranjem. Tako zgodovinski kot zdajšnji zapisi govorijo o preizkušeni uporabi učinkovin iz plodov žagastolistne palme. Sodobna fitoterapija (zdravljenje s preizkušenimi in varnimi zdravili rastlinskega izvora) se je vse pogosteje v rabi za zdravljenje bolnikov z blago in zmerno izraženimi simptomi pri nenevarno povečani prostati. Temelji tako na tišočletnih izkušnjah domorodnih ljudstev srednje in južne Amerike kot tudi na sodobnih kliničnih preizkusih in uradni registraciji pri Agenciji za zdravila.

V Sloveniji je na voljo registrirano zdravilo Alfreda Vogla Prostasan, ki vsebuje farmacevtsko standardizirani izvleček plodu žagastolistne palme. Učinkovine v zdravilu Prostasan podobno kot sintezna zdravila zavirajo v prostati dejaven encim 5α-reduktazo, zato se neželena rast tkiva prostate upočasni. Zdravilo ima tudi dobre protivnetne učinke, ki lahko dodatno ublažijo moteče simptome, povezane z BHP. Ali drugače, uporabniki že po nekaj tednih jemanja občutijo znatno omilitev nenevarnih težav s prostato in z uriniranjem.

Pomembna lastnost zdravil, ki vsebujejo izvleček plodu žagastolistne palme, so manj izraziti neželeni učinki (nastopijo lahko blage prebavne motnje), kar potrjujejo številne študije. Nedavna raziskava, ki so jo opravili v Švici, je pokazala, da so se uporabnikom Prostosana po treh mesecih terapije znaki BHP zmanjšali tudi do 50 odstotkov, spolna funkcija moških, ki so imeli težave s prostato, pa se je izboljšala za približno 40 odstotkov. Ti podatki so nemara nekoliko preveč optimistični, vendar potrjujejo dosedanje študije: učinkovitost in varnost tega registriranega naravnega zdravila.

Urologi svetujejo, naj moški ob nastopu prvih tovrstnih težav obišče zdravnika, saj je mogoče le na osnovi pregleda izključiti možnost hujših obolenj prostate. Prvo oceno o stanju prostate pokaže rezultat preprostega testa, z zdravljenjem z naravnim zdravilom Postasan pa lahko začnete že ob blagih težavah.

Seveda Prostasan ni vsemogočno zdravilo. Uspešna dolgoletna uporaba in številne klinične študije kažejo, da naravi lahko zaupamo tudi pri tovrstnih težavah, saj nam ponuja preizkušeno in učinkovito rešitev za zdravljenje težav s prostato in uriniranjem, ki nima resnih neželenih učinkov. Tovrstne težave niso "bolezen dedkov", marveč del naravnih razvojnih procesov v življenju slehernega moškega.


[img]Zrela leta moškemu prinašajo številne prednosti in tudi nekaj preglavic. O težavah pri uriniranju zaradi povečane prostate je v zadjem času veliko govora. To, da obstaja naravno zdravilo za zdravljenje teh težav, ki ga uporablja tudi uradna medicina, vedo mnogi.
Prostata je majhna moška spolna žleza, ki leži tik pod sečnim mehurjem. Imenujemo jo tudi obsečnica, saj objema cevčico – sečnico, skozi katero med uriniranjem urin odteka iz mehurja. Do pubertete prostata doseže svojo velikost in funkcionalno zrelost. Prostata prispeva tretjino volumna semenske tekočine, s čimer semenčicam omogoča dobro gibljivost.

Po 40. letu starosti, ko žleza opravi pretežni del svoje funkcije sekundarnega spolnega organa, se tkivo prostate počasi, vendar vztrajno povečuje. Razlogi za povečano rast tkiva prostate še niso v celoti pojasnjeni.
Nerakavo povečanje prostate (benigna hiperplazija prostate; BHP) je najpogostejši vzrok za težave z uriniranjem pri moških po 40. letu starosti. Prve blage spremembe lahko nastopijo že prej, vendar jim moški navadno ne namenijo dovolj pozornosti. V začetni fazi te spremembe tudi ne povzročajo izrazitejših težav.

Zdravniki s skupnim izrazom simptomi spodnjih sečil (angl. lower urinary tract symptoms; LUTS) opisujejo dve skupini težav:


•DRAŽENJE: pogosto uriniranje podnevi in ponoči, nenadna potreba po uriniranju,
•OVIRANJE: težaven začetek uriniranja, šibkejši ali prekinjen curek, napenjanje med uriniranjem, občutek nepopolno izpraznjenega mehurja.

Moške najprej zmoti pogosto nočno uriniranje, saj so posledično nenaspani in kronično utrujeni. Tudi pogosti obiski sanitarij podnevi motijo dnevno rutino. Vse to pomembno poslabša kakovost življenja, kar seveda opazijo tudi njihove življenjske sopotnice.

Povečana prostata praviloma ne ogroža življenja, vendar nezdravljena bolezen napreduje in vodi do resnih zapletov. Vse večja količina zaostalega urina v mehurju vzpostavi ugodne razmere za razrast bakterij in okužbe sečil. Zastoj urina, ki ga povečana prostata ne izpusti iz mehurja, lahko celo pripelje do ledvične odpovedi.

Na tem mestu velja omeniti še dve pogosti bolezni prostate: vnetje prostate (prostatitis) in rak prostate. Tudi ti bolezni se lahko sprva kažeta s težavami pri uriniranju, kakršne so značilne za nenevarno povečanje prostate. Samo s pravočasnim obiskom pri zdravniku in z ustreznimi preiskavami je mogoče postaviti pravo diagnozo in se odločiti za primerno zdravljenje. Zdravnik objektivno oceni simptome ob pomoči mednarodno uveljavljenega vprašalnika IPSS in opravi preprost pregled prostate skozi zadnjično odprtino (rektalni pregled). Urin in kri pošlje v laboratorij, kjer določijo ustreznost urina in zdaj že znani PSA (prostatični specifični antigen), po potrebi pa pacienta napoti na ultrazvočni pregled prostate in k urologu.

Dandanes so na voljo naravna in sintezna (kemijskega izvora) zdravila za zdravljenje težav s prostato zaradi BHP. Med sintezna zdravila uvrščamo zaviralce encima 5α-reduktaze, ki upočasnijo rast in zmanjšajo velikost prostate ter α-blokatorje, ki zmanjšajo napetost mišic mehurja, prostate in sečevoda. Poleg dobrih in klinično dokazanih učinkov utegnejo imeti ta zdravila tudi neželene učinke, kot so: zmanjšanje količine semenske tekočine, upad spolne sle, motnje erekcije in težave s krvnim obtokom, v redkih primerih pa lahko vodijo v rast moških prsi.

Kot sem omenila uvodoma, je na voljo tudi učinkovito naravno zdravljenje tegob z uriniranjem. Tako zgodovinski kot zdajšnji zapisi govorijo o preizkušeni uporabi učinkovin iz plodov žagastolistne palme. Sodobna fitoterapija (zdravljenje s preizkušenimi in varnimi zdravili rastlinskega izvora) se je vse pogosteje v rabi za zdravljenje bolnikov z blago in zmerno izraženimi simptomi pri nenevarno povečani prostati. Temelji tako na tišočletnih izkušnjah domorodnih ljudstev srednje in južne Amerike kot tudi na sodobnih kliničnih preizkusih in uradni registraciji pri Agenciji za zdravila.

V Sloveniji je na voljo registrirano zdravilo Alfreda Vogla Prostasan, ki vsebuje farmacevtsko standardizirani izvleček plodu žagastolistne palme. Učinkovine v zdravilu Prostasan podobno kot sintezna zdravila zavirajo v prostati dejaven encim 5α-reduktazo, zato se neželena rast tkiva prostate upočasni. Zdravilo ima tudi dobre protivnetne učinke, ki lahko dodatno ublažijo moteče simptome, povezane z BHP. Ali drugače, uporabniki že po nekaj tednih jemanja občutijo znatno omilitev nenevarnih težav s prostato in z uriniranjem.

Pomembna lastnost zdravil, ki vsebujejo izvleček plodu žagastolistne palme, so manj izraziti neželeni učinki (nastopijo lahko blage prebavne motnje), kar potrjujejo številne študije. Nedavna raziskava, ki so jo opravili v Švici, je pokazala, da so se uporabnikom Prostosana po treh mesecih terapije znaki BHP zmanjšali tudi do 50 odstotkov, spolna funkcija moških, ki so imeli težave s prostato, pa se je izboljšala za približno 40 odstotkov. Ti podatki so nemara nekoliko preveč optimistični, vendar potrjujejo dosedanje študije: učinkovitost in varnost tega registriranega naravnega zdravila.

Urologi svetujejo, naj moški ob nastopu prvih tovrstnih težav obišče zdravnika, saj je mogoče le na osnovi pregleda izključiti možnost hujših obolenj prostate. Prvo oceno o stanju prostate pokaže rezultat preprostega testa, z zdravljenjem z naravnim zdravilom Postasan pa lahko začnete že ob blagih težavah.

Seveda Prostasan ni vsemogočno zdravilo. Uspešna dolgoletna uporaba in številne klinične študije kažejo, da naravi lahko zaupamo tudi pri tovrstnih težavah, saj nam ponuja preizkušeno in učinkovito rešitev za zdravljenje težav s prostato in uriniranjem, ki nima resnih neželenih učinkov. Tovrstne težave niso "bolezen dedkov", marveč del naravnih razvojnih procesov v življenju slehernega moškega.

[img]Zrela leta moškemu prinašajo številne prednosti in tudi nekaj preglavic. O težavah pri uriniranju zaradi povečane prostate je v zadjem času veliko govora. To, da obstaja naravno zdravilo za zdravljenje teh težav, ki ga uporablja tudi uradna medicina, vedo mnogi.
Prostata je majhna moška spolna žleza, ki leži tik pod sečnim mehurjem. Imenujemo jo tudi obsečnica, saj objema cevčico – sečnico, skozi katero med uriniranjem urin odteka iz mehurja. Do pubertete prostata doseže svojo velikost in funkcionalno zrelost. Prostata prispeva tretjino volumna semenske tekočine, s čimer semenčicam omogoča dobro gibljivost.

Po 40. letu starosti, ko žleza opravi pretežni del svoje funkcije sekundarnega spolnega organa, se tkivo prostate počasi, vendar vztrajno povečuje. Razlogi za povečano rast tkiva prostate še niso v celoti pojasnjeni.
Nerakavo povečanje prostate (benigna hiperplazija prostate; BHP) je najpogostejši vzrok za težave z uriniranjem pri moških po 40. letu starosti. Prve blage spremembe lahko nastopijo že prej, vendar jim moški navadno ne namenijo dovolj pozornosti. V začetni fazi te spremembe tudi ne povzročajo izrazitejših težav.

Zdravniki s skupnim izrazom simptomi spodnjih sečil (angl. lower urinary tract symptoms; LUTS) opisujejo dve skupini težav:


•DRAŽENJE: pogosto uriniranje podnevi in ponoči, nenadna potreba po uriniranju,
•OVIRANJE: težaven začetek uriniranja, šibkejši ali prekinjen curek, napenjanje med uriniranjem, občutek nepopolno izpraznjenega mehurja.

Moške najprej zmoti pogosto nočno uriniranje, saj so posledično nenaspani in kronično utrujeni. Tudi pogosti obiski sanitarij podnevi motijo dnevno rutino. Vse to pomembno poslabša kakovost življenja, kar seveda opazijo tudi njihove življenjske sopotnice.

Povečana prostata praviloma ne ogroža življenja, vendar nezdravljena bolezen napreduje in vodi do resnih zapletov. Vse večja količina zaostalega urina v mehurju vzpostavi ugodne razmere za razrast bakterij in okužbe sečil. Zastoj urina, ki ga povečana prostata ne izpusti iz mehurja, lahko celo pripelje do ledvične odpovedi.

Na tem mestu velja omeniti še dve pogosti bolezni prostate: vnetje prostate (prostatitis) in rak prostate. Tudi ti bolezni se lahko sprva kažeta s težavami pri uriniranju, kakršne so značilne za nenevarno povečanje prostate. Samo s pravočasnim obiskom pri zdravniku in z ustreznimi preiskavami je mogoče postaviti pravo diagnozo in se odločiti za primerno zdravljenje. Zdravnik objektivno oceni simptome ob pomoči mednarodno uveljavljenega vprašalnika IPSS in opravi preprost pregled prostate skozi zadnjično odprtino (rektalni pregled). Urin in kri pošlje v laboratorij, kjer določijo ustreznost urina in zdaj že znani PSA (prostatični specifični antigen), po potrebi pa pacienta napoti na ultrazvočni pregled prostate in k urologu.

Dandanes so na voljo naravna in sintezna (kemijskega izvora) zdravila za zdravljenje težav s prostato zaradi BHP. Med sintezna zdravila uvrščamo zaviralce encima 5α-reduktaze, ki upočasnijo rast in zmanjšajo velikost prostate ter α-blokatorje, ki zmanjšajo napetost mišic mehurja, prostate in sečevoda. Poleg dobrih in klinično dokazanih učinkov utegnejo imeti ta zdravila tudi neželene učinke, kot so: zmanjšanje količine semenske tekočine, upad spolne sle, motnje erekcije in težave s krvnim obtokom, v redkih primerih pa lahko vodijo v rast moških prsi.

Kot sem omenila uvodoma, je na voljo tudi učinkovito naravno zdravljenje tegob z uriniranjem. Tako zgodovinski kot zdajšnji zapisi govorijo o preizkušeni uporabi učinkovin iz plodov žagastolistne palme. Sodobna fitoterapija (zdravljenje s preizkušenimi in varnimi zdravili rastlinskega izvora) se je vse pogosteje v rabi za zdravljenje bolnikov z blago in zmerno izraženimi simptomi pri nenevarno povečani prostati. Temelji tako na tišočletnih izkušnjah domorodnih ljudstev srednje in južne Amerike kot tudi na sodobnih kliničnih preizkusih in uradni registraciji pri Agenciji za zdravila.

V Sloveniji je na voljo registrirano zdravilo Alfreda Vogla Prostasan, ki vsebuje farmacevtsko standardizirani izvleček plodu žagastolistne palme. Učinkovine v zdravilu Prostasan podobno kot sintezna zdravila zavirajo v prostati dejaven encim 5α-reduktazo, zato se neželena rast tkiva prostate upočasni. Zdravilo ima tudi dobre protivnetne učinke, ki lahko dodatno ublažijo moteče simptome, povezane z BHP. Ali drugače, uporabniki že po nekaj tednih jemanja občutijo znatno omilitev nenevarnih težav s prostato in z uriniranjem.

Pomembna lastnost zdravil, ki vsebujejo izvleček plodu žagastolistne palme, so manj izraziti neželeni učinki (nastopijo lahko blage prebavne motnje), kar potrjujejo številne študije. Nedavna raziskava, ki so jo opravili v Švici, je pokazala, da so se uporabnikom Prostosana po treh mesecih terapije znaki BHP zmanjšali tudi do 50 odstotkov, spolna funkcija moških, ki so imeli težave s prostato, pa se je izboljšala za približno 40 odstotkov. Ti podatki so nemara nekoliko preveč optimistični, vendar potrjujejo dosedanje študije: učinkovitost in varnost tega registriranega naravnega zdravila.

Urologi svetujejo, naj moški ob nastopu prvih tovrstnih težav obišče zdravnika, saj je mogoče le na osnovi pregleda izključiti možnost hujših obolenj prostate. Prvo oceno o stanju prostate pokaže rezultat preprostega testa, z zdravljenjem z naravnim zdravilom Postasan pa lahko začnete že ob blagih težavah.

Seveda Prostasan ni vsemogočno zdravilo. Uspešna dolgoletna uporaba in številne klinične študije kažejo, da naravi lahko zaupamo tudi pri tovrstnih težavah, saj nam ponuja preizkušeno in učinkovito rešitev za zdravljenje težav s prostato in uriniranjem, ki nima resnih neželenih učinkov. Tovrstne težave niso "bolezen dedkov", marveč del naravnih razvojnih procesov v življenju slehernega moškega.

Zrela leta moškemu prinašajo številne prednosti in tudi nekaj preglavic. O težavah pri uriniranju zaradi povečane prostate je v zadjem času veliko govora. To, da obstaja naravno zdravilo za zdravljenje teh težav, ki ga uporablja tudi uradna medicina, vedo mnogi.
Prostata je majhna moška spolna žleza, ki leži tik pod sečnim mehurjem. Imenujemo jo tudi obsečnica, saj objema cevčico – sečnico, skozi katero med uriniranjem urin odteka iz mehurja. Do pubertete prostata doseže svojo velikost in funkcionalno zrelost. Prostata prispeva tretjino volumna semenske tekočine, s čimer semenčicam omogoča dobro gibljivost.

Po 40. letu starosti, ko žleza opravi pretežni del svoje funkcije sekundarnega spolnega organa, se tkivo prostate počasi, vendar vztrajno povečuje. Razlogi za povečano rast tkiva prostate še niso v celoti pojasnjeni.
Nerakavo povečanje prostate (benigna hiperplazija prostate; BHP) je najpogostejši vzrok za težave z uriniranjem pri moških po 40. letu starosti. Prve blage spremembe lahko nastopijo že prej, vendar jim moški navadno ne namenijo dovolj pozornosti. V začetni fazi te spremembe tudi ne povzročajo izrazitejših težav.

Zdravniki s skupnim izrazom simptomi spodnjih sečil (angl. lower urinary tract symptoms; LUTS) opisujejo dve skupini težav:


•DRAŽENJE: pogosto uriniranje podnevi in ponoči, nenadna potreba po uriniranju,
•OVIRANJE: težaven začetek uriniranja, šibkejši ali prekinjen curek, napenjanje med uriniranjem, občutek nepopolno izpraznjenega mehurja.

Moške najprej zmoti pogosto nočno uriniranje, saj so posledično nenaspani in kronično utrujeni. Tudi pogosti obiski sanitarij podnevi motijo dnevno rutino. Vse to pomembno poslabša kakovost življenja, kar seveda opazijo tudi njihove življenjske sopotnice.

Povečana prostata praviloma ne ogroža življenja, vendar nezdravljena bolezen napreduje in vodi do resnih zapletov. Vse večja količina zaostalega urina v mehurju vzpostavi ugodne razmere za razrast bakterij in okužbe sečil. Zastoj urina, ki ga povečana prostata ne izpusti iz mehurja, lahko celo pripelje do ledvične odpovedi.

Na tem mestu velja omeniti še dve pogosti bolezni prostate: vnetje prostate (prostatitis) in rak prostate. Tudi ti bolezni se lahko sprva kažeta s težavami pri uriniranju, kakršne so značilne za nenevarno povečanje prostate. Samo s pravočasnim obiskom pri zdravniku in z ustreznimi preiskavami je mogoče postaviti pravo diagnozo in se odločiti za primerno zdravljenje. Zdravnik objektivno oceni simptome ob pomoči mednarodno uveljavljenega vprašalnika IPSS in opravi preprost pregled prostate skozi zadnjično odprtino (rektalni pregled). Urin in kri pošlje v laboratorij, kjer določijo ustreznost urina in zdaj že znani PSA (prostatični specifični antigen), po potrebi pa pacienta napoti na ultrazvočni pregled prostate in k urologu.

Dandanes so na voljo naravna in sintezna (kemijskega izvora) zdravila za zdravljenje težav s prostato zaradi BHP. Med sintezna zdravila uvrščamo zaviralce encima 5α-reduktaze, ki upočasnijo rast in zmanjšajo velikost prostate ter α-blokatorje, ki zmanjšajo napetost mišic mehurja, prostate in sečevoda. Poleg dobrih in klinično dokazanih učinkov utegnejo imeti ta zdravila tudi neželene učinke, kot so: zmanjšanje količine semenske tekočine, upad spolne sle, motnje erekcije in težave s krvnim obtokom, v redkih primerih pa lahko vodijo v rast moških prsi.

Kot sem omenila uvodoma, je na voljo tudi učinkovito naravno zdravljenje tegob z uriniranjem. Tako zgodovinski kot zdajšnji zapisi govorijo o preizkušeni uporabi učinkovin iz plodov žagastolistne palme. Sodobna fitoterapija (zdravljenje s preizkušenimi in varnimi zdravili rastlinskega izvora) se je vse pogosteje v rabi za zdravljenje bolnikov z blago in zmerno izraženimi simptomi pri nenevarno povečani prostati. Temelji tako na tišočletnih izkušnjah domorodnih ljudstev srednje in južne Amerike kot tudi na sodobnih kliničnih preizkusih in uradni registraciji pri Agenciji za zdravila.

V Sloveniji je na voljo registrirano zdravilo Alfreda Vogla Prostasan, ki vsebuje farmacevtsko standardizirani izvleček plodu žagastolistne palme. Učinkovine v zdravilu Prostasan podobno kot sintezna zdravila zavirajo v prostati dejaven encim 5α-reduktazo, zato se neželena rast tkiva prostate upočasni. Zdravilo ima tudi dobre protivnetne učinke, ki lahko dodatno ublažijo moteče simptome, povezane z BHP. Ali drugače, uporabniki že po nekaj tednih jemanja občutijo znatno omilitev nenevarnih težav s prostato in z uriniranjem.

Pomembna lastnost zdravil, ki vsebujejo izvleček plodu žagastolistne palme, so manj izraziti neželeni učinki (nastopijo lahko blage prebavne motnje), kar potrjujejo številne študije. Nedavna raziskava, ki so jo opravili v Švici, je pokazala, da so se uporabnikom Prostosana po treh mesecih terapije znaki BHP zmanjšali tudi do 50 odstotkov, spolna funkcija moških, ki so imeli težave s prostato, pa se je izboljšala za približno 40 odstotkov. Ti podatki so nemara nekoliko preveč optimistični, vendar potrjujejo dosedanje študije: učinkovitost in varnost tega registriranega naravnega zdravila.

Urologi svetujejo, naj moški ob nastopu prvih tovrstnih težav obišče zdravnika, saj je mogoče le na osnovi pregleda izključiti možnost hujših obolenj prostate. Prvo oceno o stanju prostate pokaže rezultat preprostega testa, z zdravljenjem z naravnim zdravilom Postasan pa lahko začnete že ob blagih težavah.

Seveda Prostasan ni vsemogočno zdravilo. Uspešna dolgoletna uporaba in številne klinične študije kažejo, da naravi lahko zaupamo tudi pri tovrstnih težavah, saj nam ponuja preizkušeno in učinkovito rešitev za zdravljenje težav s prostato in uriniranjem, ki nima resnih neželenih učinkov. Tovrstne težave niso "bolezen dedkov", marveč del naravnih razvojnih procesov v življenju slehernega moškega.


http://www.viva.si/Bolezni-sečil-in-ledvic-Urologija/8546/Narava-ponuja-možnost-izbire-pri-težavah-zaradi-povečane-prostate
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group