ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Utrip zdravja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 01 Nov 2009 10:39    Naslov sporočila: Utrip zdravja Odgovori s citatom

Bolezni

Utrip zdravja

Spremembe na koži pri debelosti

Debelost je dejavnik tveganja za različna resnejša obolenja, posledica debelosti pa so tudi različne estetske pomanjkljivosti, ki človeka frustrirajo in utegnejo poslabšati njegovo samopodobo, kar lahko vodi celo v depresijo. Preberite, kako pozdraviti najpogostejše estetske težave.

Seveda kopičenje čezmerne maščobe ni le estetska težava, ampak tudi resno ogroža zdravje. Maščobno tkivo je velik endokrini organ, saj v njej nastajajo številni mediatorji vnetja (citokini) in hormoni. Debelost znatno prispeva k nastanku inzulinske rezistence in sladkorne bolezni tipa 2, povišanega krvnega tlaka, povišanih ravni maščob v krvi in ateroskleroze, motenj menstrualnega ciklusa ter nekaterih oblik raka in degenerativnih bolezni gibal. Spremembe na koži so včasih med prvimi, ki so moteče za bolnika.

Vnetje kože
Zaradi mehanskega draženja kože v kožnih gubah (pod dojkami, v dimljah, pazduhah …) in čezmernega znojenja se koža vname, pordi in oteče, včasih pa se pojavijo tudi erozije. Pogosto pride tudi do glivičnih okužb, najpogosteje s kvasovkami. K nastanku intertriginoznega dermatitisa prispevajo tudi na dovolj zračna oblačila in pomanjkljiva telesna higiena.

Pri zdravljenju intertriginoznega dermatitisa je nadvse pomembna ustrezna higiena. Na vlažno, macerirano kožo z erozijami polagamo obkladke s fiziološko raztopino. V primeru glivične okužbe svetujemo lokalno uporabo antimikotikov v obliki krem in pršil. Oboleli naj prizadeti predel kože vzdržuje karseda suh, tudi ob pomoči navadnih ali antimikotičnih posipov.

Otekle noge
Pri osebah s čezmernim telesnim maščevjem so pogoste otekline spodnjih okončin, ki nastanejo zaradi motenega odtekanja venske krvi (flebedem) ali limfe (limfedem), maščevje pa se lahko kopiči tudi okrog gležnjev in na golenih (lipedem). V takih primerih sta najpomembnejša ukrepa gibanje (hoja, kolesarjenje, plavanje) in ustrezna kompresija z elastičnimi povoji oziroma kompresijskimi nogavicami. Morebitne razjede se slabše celijo in tudi druge rane, na primer tiste po kirurških posegih, se slabše celijo.

Akanthosis nigricans
To so žametne rumeno-rjave ali črne vzbrsti na intertriginoznih predelih, najpogosteje v pazduhah. Najučinkovitejše zdravljenje je zmanjšanje telesne teže, včasih pa pomaga tudi lokalno zdravljenje z retinoidi (analogi vitamina A).

Mehki fibromi
To so drobni, pecljati kožni tumorčki kožne barve, sestavljeni iz rahlega veziva, ki se največkrat pojavijo na vratu, v pazduhah in drugih pregibih. Poleg tega, da so estetsko moteči, se zaradi nenehnega drgnjenja utegnejo vneti. Odstranimo jih z elektrokoagulacijo, zamrzovanjem ali laserjem.

Plantarna hiperkeratoza
To je zadebeljena rožena plast kože na podplatih, ki jo odstranjujemo mehanično, z drgnjenjem ali s keratolitičnimi mazili.

Strije
Strije so posledica raztegovanja kože in posledičnih poškodb vezivnega tkiva v koži, natančen mehanizem njihovega nastanka pa še ni povsem pojasnjen. Strije so rožnate ali rožnato rjave podolgovate atrofične brazgotine, ki nastanejo na mestu raztegovanja kože. To resda ni bolezensko stanje, vendar je estetsko zelo moteče. Zdravljenje strij je pogosto nehvaležno opravilo. V rabi so kreme, ki vsebujejo retinoide, včasih pa so uspešni tudi laserski posegi.

Čezmerna poraščenost
Pogost pojav pri čezmerni telesni teži je tudi čezmerna poraščenost telesa na poraščenih delih (hipertrihoza) ali po moškem tipu pri debelih ženskah (hirzutizem): brada, brki, prsi, območje med popkom in sramnico. Če pride tudi do hormonskih sprememb, je potreben pregled pri endokrinologu. Hirzutizem zdravimo z antiandrogeni, kot je ciproteron acetat, kozmetično pa z lasersko epilacijo in depilacijskimi kremami.

Celulit
Estetska težava je tudi celulit, ki pa ga ne smemo zamešati s celulitisom, pri katerem gre za infektivno vnetje kože in podkožja, ki ga največkrat povzroči vdor bakterij po manjši travmi. Natančen mehanizem nastanka celulita še ni pojasnjen. Pri tem najverjetneje sodelujejo hormoni, predvsem estrogen, in življenjski slog. Celulit se kaže v obliki grudic in vdolbinic v podkožnem maščevju stegen, zadnjice in trebuha. Nastane lahko tudi pri vitkih osebah, vendar je pri debelejših izrazitejši.

Za omilitev celulita je najpomembnejša sprememba prehrane, ki mora vsebovati veliko vitaminov, sadja in zelenjave, prepovedani pa so koncentrirani enostavni sladkorji in koncentrirane maščobe. Treba je piti veliko vode in drugi nesladkanih brezalkoholnih pijač, se veliko gibati in izogibati stresu. Pomagata tudi limfna drenaža in liposukcija.

Vnetja dlačnih mešičkov
Pri ljudeh s čezmerno telesno težo in posledično inzulinsko rezistenco so pogostejša vnetja dlačnih mešičkov – folikulitisi, še pogosteje pa furunkli. Če gre za bakterijsko okužbo, pomagajo antibiotične kreme.

Vzroki za debelost
- Do debelosti pride, če vrednost zaužitih kalorij presega vrednost porabljenih kalorij.
- Nekateri ljudje nagnjenost k kopičenju telesne maščobe podedujejo, vendar se to izrazi le v primeru čezmernega vnosa hrane.
- K nastanku debelosti prispeva tudi življenjski slog, značilen za posameznikovo družbeno okolje.
- Hormonski vzroki so prisotni le pri približno 1 odstotku debelih oseb (zmanjšano delovanje ščitnice, pomanjkanje rastnega hormona, cushingov sindrom).
- K nastanku debelosti prispeva tudi uživanje nekaterih zdravil, kot so antipsihotiki, nekateri antidepresivi in kontracepcijska sredstva, steroidni hormoni, pa tudi psihiatrične bolezni s hiperfagijo.

O čezmerni teži govorimo, kadar je indeks telesne mase (ITM) večji od 25 kg/m2, o debelosti pa pri ITM, večjem od 30kg/m2. Indeks telesne mase izračunamo takole: telesna teža v kg/(telesna višina v m)2.


Mateja Lisjak, dr. med.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group