|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 14 Jun 2007 12:17 Naslov sporočila: Bolezni dojk |
|
|
Bolezni dojk
Definicija Bolezni dojk so lahko nerakave (benigne) ali rakave (maligne). Med nerakave bolezni dojk sodijo bolečine v dojkah, ciste, fibrocistična bolezen dojk, vezivni vozliči, izcedek iz bradavice, okužbe in ginekomastija. Med rakave bolezni spadajo različne vrste raka na dojki.
Razdelitev, opis in zdravljenje bolezni
Bolečine v dojkah (mastalgija)
Bolečine v dojkah med menstruacijo ali tik pred njo so običajno posledica hormonskih sprememb, lahko pa so tudi posledica nastajajočih cist. Večinoma bolečine niso hude in postopoma izzvenijo. V redkih primerih se hude bolečine zdravijo z zdravili.
Ciste
Ciste so s tekočino napolnjene votlinice, ki se lahko razvijejo v dojkah. Običajno se jih lahko zatipa. Vzrok cist ni znan. Včasih lahko povzročijo bolečine v dojkah. V takem primeru zdravnik izprazni cisto s tanko iglo. Tekočino pošlje v laboratorij na natančnejši pregled. Če je vsebina ciste krvava, rjavkasta ali motna ali če se cista ponovi, jo običajno kirurško odstranijo.
Fibrocistična bolezen dojk
Fibrocistična bolezen dojk je pogosto obolenje z bolečinami, cistami in vozliči v dojkah. Obolenje ni nevarno in večina žensk nima povečanega tveganja za razvoj raka na dojki. Potrebno je le zdravljenje cist.
Fibrozni vozliči dojk (fibroadenomi)
Fibrozni vozliči dojk so majhni, čvrsti vozliči iz vezivnega in žleznega tkiva. Pogosto se pojavijo pri mladih ženskah. Vozliči se pri otipu premikajo in imajo ostre robove. Običajno se zatipajo kot majhne gladke kroglice. Vozliče se večinoma kirurško odstrani in pregleda. Po odstranitvi se vozliči pogosto ponovno pojavijo. Če tkivo ni rakavo, ponovne odstranitve vozličev niso potrebne.
Izcedek iz prsne bradavice
Izcedek mora pregledati zdravnik. Mlečno bel izcedek je običajno znak hormonskih motenj. Vzrok krvavega izcedka pa je najpogosteje majhen vozlič v mlečnem vodu (intraduktalni papilom). Vozlič se lahko zatipa ali odkrije z mamografijo. Odstrani se lahko ambulantno v lokalni anesteziji.
Okužba dojke
Okužba dojk (mastitis) je redka. Največkrat se pojavi po poškodbi ali ob porodu. Včasih so znaki raka na dojki lahko podobni znakom okužbe. Okužena dojka je običajno rdeča, topla in občutljiva. Okužba se zdravi z antibiotiki. Če se v dojki razvije ognojek ali absces (skupek gnoja), se ga kiruško odstrani.
Povečanje dojk pri moškem (ginekomastija)
Povečanje dojk pri moškem se lahko pojavi v puberteti ali v starosti. Poveča se lahko le ena dojka ali obe. Povečanje je običajno prehodno in traja od nekaj mesecev do nekaj let.
Povečanje dojk lahko povzročijo tudi nekatere bolezni jeter, zdravljenje z nekaterimi zdravili in uživanje marihuane. Če zaradi hormonskega neravnovesja obstaja sum na tumor mod ali nadledvičnih žlez, se moda pregleda z ultrazvokom, nadledvični žlezi pa z računalniško tomografijo (CT) ali magnetno resonanco (MRS).
Zdravljenje največkrat ni potrebno, saj povečanje dojk izgine, ko se odstrani osnovna bolezen ali zdravila, ki so povzročila povečanje. Učinkovita je tudi kirurška odstranitev odvečnega tkiva s posebno cevko, ki se vstavi skozi majhen rez.
Rak na dojki
Rak na dojki razdelimo glede na vrsto tkiva iz katerega nastane in glede na njegovo razširjenost. Rak lahko nastane v mlečnih žlezah, mlečnih vodih, maščobnem ali vezivnem tkivu. Različne vrste raka napredujejo različno hitro. Le zdravnik, ki bolnico pozna in obravnava, lahko govori o razvoju in poteku bolezni pri njej.
Karcinom in situ je zgodnja lokalizirana oblika raka, ki se ni razširil z mesta nastanka. Približno 90 % raka na dojki nastane v mlečnih vodih ali mlečnih žlezah. Duktalni karcinom in situ nastane v steni mlečnih vodov. Včasih se ga lahko zatipa v obliki vozliča, najpogosteje pa se odkrije na mamografiji kot majhna senca še predno je dovolj velik, da se ga lahko zatipa. Običajno je omejen in se ga lahko kirurško popolnoma odstrani. Lobularni karcinom in situ nastane v mlečnih žlezah. Običajno nastane pred menopavzo in se odkrije po naključju pri mamografiji. Obe vrsti raka se lahko razvijeta v invazivni karcinom, ki se lahko razširi in uniči druga tkiva in je lahko lokaliziran (omejen na dojko) ali pa se razširi tudi na druga tkiva (metastazira).
Dejavniki tveganja za raka na dojki so:
starost (približno 60 % raka na dojki se razvije pri ženskah, starejših od 60 let)
predhodni rak na dojki
družinska anamneza (rak na dojki pri sorodnicah prve stopnje (mati, sestra, hči) dvakrat do trikrat poveča tveganje za vznik raka na dojki)
gen za raka na dojki (obstajata dva ločena gena za raka na dojki)
predhodne nerakave bolezni dojk
prva menstruacija pred 12. letom, menopavza po 55. letu, prva nosečnost po 30. letu ali sploh nobena nosečnost
dolgotrajna uporaba hormonskih kontracepcijskih sredstev in nadomestnega zdravljenja z estrogenom
debelost po menopavzi
Znaki, ki lahko kažejo na raka na dojki:
zatrdlina, ki je drugačna od drugega tkiva dojke in ne izgine
oteklina, ki ne izgine
nagubana ali uvlečena koža
luskava koža ob prsni bradavici
spremenjena oblika dojk
spremenjena prsna bradavica
izcedek iz prsne bradavice
Ker rak na dojki v zgodnji stopnjah običajno ne daje nikakršnih simptomov, je zelo pomembno presejanje in zgodnje odkrivanje bolezni. Priporoča se zlasti rutinsko mesečno samopregledovanje dojk, ki ženski omogoči, da odkrije zatrdlino v zgodnji stopnji bolezni, ko je zdravljenje enostavnejše in uspešnejše. Zelo pogosta metoda odkrivanja raka na dojki v zgodnji fazi bolezni je mamografija (nizkoodmerno rentgensko slikanje). Pri ženskah, starejših od 50. let, lahko mamografija v presledku enega do dveh let zmanjša umrljivost za rakom na dojki za 25 do 30 %. Redne mamografije so pomembne tudi zato, ker se lahko številne spremembe na dojkah odkrijejo s primerjavo s starejšimi mamogrami.
Diagnoza
Iskanje raka na dojki se prične s telesnim pregledom. Zdravnik pregleda dojke, jih pretipa in pregleda pazduhi, da ugotovi, če so bezgavke povečane. Ko najde zatrdlino, naredi biopsijo. Odstrani lahko nekaj celic, del tkiva ali celo zatrdlino in jo pošlje na nadaljne preiskave. Postopek običajno poteka v lokalni anesteziji in sprejem v bolnišnico ni potreben.
Če v odvzetem vzorcu tkiva potrdijo prisotnost rakavih celic, je potrebno določiti vrsto raka. V prvi vrsti se ocenijo možnosti za hiter razvoj raka in določi ali ima rak estrogenske ali progesteronske receptorje. Rak z estrogenskimi receptorji raste počasneje in se lahko zdravi z zaviralci hormonov. Nato je potrebno ugotoviti ali se je rak razširil na kožo, jetra ali druge dele telesa. V ta namen se opravi tudi rentgensko slikanje in krvne preiskave.
Zdravljenje
Zdravljenje je zapleteno in vključuje operacijo, obsevanje, kemoterapijo in zaviralce hormonov. Pri raku, ki je omejen na dojko, je zdravljenje prve izbire operacija, pri čemer je pomembna odločitev o operativni odstranitvi celotne dojke (mastektomiji) ali le odstranitvi rakavega tkiva z okolico (konzervirajoča operacija). Prednost konzervirajoče operacije je estetska - ohranitev telesne podobe. Uporabi se, če je tumor majhen. Pri mastektomiji se lahko odstrani le dojka ali pa tudi podpazdušne bezgavke. Hkrati z mastektomijo se lahko naredi tudi rekonstrukcija dojke s silikonskimi vsadki, vsadki s fiziološko raztopino ali s tkivom, presajenim z drugega dela telesa.
Z obsevanjem se uniči rakave celice na mestu odstranjenega tumorja in v bližnjih bezgavkah. Neželeni učinki obsevanja so pordela koža z mehurji, zlomi reber in blago vnetje pljuč.
Kemoterapija in zdravljenje z zaviralci tistih hormonov, ki podpirajo rast rakavih celic, se prične po operaciji in traja od nekaj mesecev do nekaj let. Neželeni učinki zdravljenja so slabost, bruhanje, utrujenost, razjede v ustih in izpadanje las. Zdravljenje odloži ponovitev raka in podaljša preživetje.
Rak na dojki se lahko razširi (metastazira) v katerikoli del telesa, najpogosteje v pljuča, jetra, kosti, bezgavke, možgane in kožo. Pokaže se lahko leta ali celo desetletja po prvem odkritju. Ozdravitev v takem primeru ni možna, vendar lahko bolnice ob ustreznem zdravljenju preživijo še vrsto let.
MAMOGRAFIJA DOJKE
_________________ Lep pozdrav
Marjan
Nazadnje urejal/a marjan 04 Maj 2009 13:16; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 18 Jun 2007 14:42 Naslov sporočila: Preventivni pregledi dojk |
|
|
Preventivni pregledi dojk
Center za bolezni dojk v zdravstvenem domu je namenjen preventivnim pregledom dojk, za ženske med 50. in 69. letom starosti ter za ženske med 40. in 50. letom z zvečanimi dejavniki tveganja, po presoji izbranega ginekologa. Preventivno se mamografija (rentgensko slikanje dojk), zaradi nesmiselnosti pri mlajših ženskah ne opravlja, saj večina žensk zboli po 50. letu starosti.
Po 69. letu starosti pa po navodilih Zavarovalnice preventivni pregledi dojk ženskam ne pripadajo.
Na pregled v naši ambulanti se lahko naročite le z ustrezno napotnico ginekologa. Pri ženskah, ki še niso v menopavzi, je čas pregleda vezan na menstrualni ciklus – najbolje ga je opraviti med 8. in 12. dnem ciklusa, kar je pri naročanju treba upoštevati.
Preventivni pregled dojk zajema mamografijo ter klinični pregled dojk, po presoji zdravnika pa se kot dopolnilna metoda opravi tudi ultrazvok. Tak pregled se priporoča ženskam v tej starosti na dve leti, razen v primerih, kjer zdravnik odloči drugače.
Zakaj preventivna mamografija šele po 40. oziroma 50. letu?
Pred 40. letom je verjetnost pojava raka na dojki majhna, dojke pa so zaradi hormonov goste in zato mamografsko slabo pregledne. zato preventivni mamografski pregledi niso smiselni.
Ženske s povečanimi dejavniki tveganja
Med ženske s povečanimi dejavniki tveganja štejemo:
ženske, kjer je rak dojke v družini (mati, sestra, hči),
ženske, ki so prvič rodile po 30. letu,oziroma sploh niso rodile
ženske z benignimi spremembami v dojkah.
Na vrh
Pomen samopregledovanja dojk
Samopregledi dojk so velikega pomena za pravočasno odkrivanje sprememb na dojkah in s tem tudi pravočasnega zdravljenja le teh. Vsaka ženska naj bi si po 20. letu enkrat mesečno sama pregledala dojke. Ženske, ki še imajo menstruacijo, si morajo dojke pretipati med 8. in 12. dnevom ciklusa, saj so takrat dojke najbolj pregledne. Važno je, da se to opravlja redno, vsak mesec, kajti le tako boste svoje dojke dobro poznale in boste tudi vsakršno spremembo pravočasno opazile.
Na kaj moramo biti pri samopregledovanju še posebno pozorni ?
Ženske mnogokrat ne vedo, na kaj naj bodo pri samopregledovanju pozorne. Pozorni moramo biti na:
vsako zatrdlino, ki jo zatipamo in traja več kot en mesec,
uvlečenost bradavice ali kože dojke,
vsak izcedek iz bradavice in
vsako spremembo v velikosti in obliki dojke.
Rak dojke ponavadi ni boleč. Če opazite katero koli od teh sprememb, se morate nemudoma posvetovati s svojim ginekologom, ki vam bo dojke pregledal in vas po potrebi napotil v ustrezno ambulanto.
V Sloveniji zboli vsako leto za rakom dojk okrog devetsto žensk. Za zgodnje odkrivanje raka na dojki ni dovolj le redna mamografija, ampak mora vsaka ženska poskrbeti, da si enkrat mesečno sama pregleda dojke. Pravočasno odkrita bolezen pripomore k uspešnejšemu zdravljenju bolezni, zato ob vsakršni omenjeni spremembi ne odlašajmo, ampak se čim prej posvetujmo z zdravnikom.
Na vrh
Naročanje na preglede, delovni čas
Naročila sprejemamo vsak dopoldan od ponedeljka do petka med 7:00 in 14:00 z napotnico ginekologa osebno ali po telefonu: 02 22 86 432.
Čakalna doba je šest mesecev.
Delovni čas:
ponedeljek do petka od 7:00 do 14:00
Ginekologi:
ponedeljek: Nela Petrovič, dr. med. spec.
torek: Zdravko Veingerl, dr. med. spec.
sreda: Suzana Završnik, dr. med. spec.
četrtek: Sabina Ozimič, dr. med. spec. (1., 3. in 5. v mesecu), Mojca Kopše-Berčič, dr. med. spec. (2. in 4. v mesecu)
petek: Sabina Ozimič, dr. med. spec. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 17 Jul 2007 16:29 Naslov sporočila: Izcedek iz bradavice |
|
|
Bolezni dojke
Izcedek iz bradavice
Izcedek iz dojk večinoma ni posledica rakavih sprememb. Belkast izcedek iz obeh dojk je ponavadi posledica hormonskega neravnovesja. Krvavkast izcedek je ponavadi posledica drobnih, večinoma benignih izrastkov, tako imenovanih papilomov, ki zrastejo v žleznih izvodilih. Izcedek ob sočasnem ekcemu kože bradavice pa je lahko tudi prvi znak raka. Ob vsakem izcedku je potreben posvet z zdravnikom.
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 17 Jul 2007 16:33 Naslov sporočila: Kako zdravimo raka dojke? |
|
|
Kako zdravimo raka dojke?
Konzilij za zdravljenje raka dojke, sestavljen iz različnih specialistov (kirurgov, radioterapevtov, internistov onkologov in drugih), naj tudi pri vas odloči, kakšen način zdravljenja in katera vrsta citostatikov je najprimernejša. Odločitev temelji na razširjenosti bolezni, velikosti in patohistoloških značilnostih tumorja, morebitnih drugih boleznih in splošni kondiciji.
KIRURŠKO ZDRAVLJENJE
OBSEVANJE
SISTEMSKO ZDRAVLJENJE
kemoterapija
hormonska terapija
biološka teraopija |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 30 Dec 2007 08:05 Naslov sporočila: Novo zdravilo za tumor na prsih |
|
|
Novo zdravilo za tumor na prsih
Rezultati študije, ki so bili predstavljeni nedavno v St. Antoniu na simpoziju o raku na prsih, potrjujejo, da se lahko kemoterapija na bazi antraciklina po kirurški odstranitvi tumorja kombinira z zdravilom bevacuzimab. Do sedaj niso zabeležili nikakršnih srčnih komplikacij, ki so ponavadi povezane s tem tipom kemoterapije.
Ti rezultati so zadostni, da se prične klinični del preizkušanja pomožnega zdravila za zdravljenje tumorja na prsih. Vključenih bo več kot 10 000 pacientk z zgodnjo fazo tumorja. Že danes zdravilo bevacuzimab omogoča ženskam s karcinomom dojke v napredni fazi, ko ta že metastazira, dvakrat daljše preživetje, ne da bi karcinom napredoval. Široko zasnovana svetovna študija bo sestavljena iz študije Beatrice in študije Beth.
TD
LP |
|
Nazaj na vrh |
|
|
rtadej
Pridružen/-a: 13.12. 2011, 11:58 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 25 Dec 2011 22:57 Naslov sporočila: Pripomoček za pregled vaših PRSI |
|
|
LP,,
Sedaj je na voljo učinkovit pripomoček za pregled prsi...tudi preventivni...
www.kulpon.si
LP
KulponSi |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|