ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




KRČ v..... ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2012 06:31    Naslov sporočila: KRČ v..... ? Odgovori s citatom

Kaj storiti, ko zagrabi krč ?


Z mišičnimi krči se vsaj enkrat v življenju sreča kar 95 odstotkov ljudi, prizadenejo pa lahko tudi povsem zdravega človeka. Preberite, kaj jih povzroča in kako se jim lahko izognete!

Mišični krč nastane, ko se skeletna mišica oziroma samo del mišice nehote skrči. Običajno traja le nekaj sekund, v nekaterih primerih pa tudi dlje. Če je oseba zdrava, se krči najpogosteje pojavljajo med ali po telesni aktivnosti, vzroki pa se lahko skrivajo tudi drugje.


Vzroki za pojav mišičnih krčev

Mišične krče običajno povezujemo z utrujenostjo mišic med ali po telesni aktivnosti, v resnici pa je vzrokov za nastanek krčev več. Povzročajo jih:

Moški v gibanju

Krči se najpogosteje pojavljajo pri športnikih in rekreativci, ki med vadbo preveč obremenjujejo svoje mišice.

- krčne žile, ki poleg močnih krčev povzročajo tudi oteklost in občutek težkih nog;

- anatomske nepravilnosti stopal in povečana telesna teža, ki povzroči obrabo kolenskih sklepov ter dolgotrajno stanje;

- hormonske motnje ter jemanje določenih zdravil;

- motnje cirkulacije;

- bolezni arterij;

- dehidracija in neravnovesje elektrolitov (magnezija, kalcija, natrija in klora), do katerega lahko pride med športno aktivnostjo;

- obrabne spremembe hrbtenice in vnetje živca nervus ishiadicusa;

- napake pri nadzoru mišičnega krčenja zaradi utrujenosti.


Kaj storiti, ko se pojavi mišični krč?

Boleče noge
Ko vas zagrabi krč, prizadeto mesto nežno zmasirajte v nasprotni smeri krča.

Prvi znak mišičnega krča je nenadna ostra bolečina, ki traja od nekaj sekund do nekaj minut. Prizadeto mesto, ponavadi so to meča, v tistem trenutku otrdi, bolečina pa nas običajno ohromi in prisili v mirovanje.

Prizadeto mesto je v trenutku, ko vas zagrabi krč, najbolje začeti nežno masirati. Mišico poskušajte nežno raztegniti v nasprotni smeri krča, bolečino pa lahko poskusite omiliti tudi s hladnim obkladkom. Če krč kljub temu ne popusti, nadaljujte z raztegovanjem mišice.

Mišični krč v mečih boste najhitreje pregnali, če boste vstali in težo telesa prenesli na prizadeto nogo in le-to rahlo pokrčili v kolenu. Če vas krč zagrabi med spanjem, lahko poskušate mišico sprostiti v ležečem položaju. To storite tako, da pokrčite stopalo in se primete za prste na stopalu. Stopalo nežno povlecite proti kolenu, medtem pa prizadeto mišico nežno masirajte.

Ko krč mine, še nekaj časa mirujte, saj se bo le na ta način mišica dokončno sprostila.

Raztegovanje mišic

Pred telesnim naporom se dobro ogrejte, po njem pa mišice dobro raztegnite.


Ali je treba poiskati zdravniško pomoč ?

Zdravniške pomoči običajno ni treba poiskati. Z zdravnikom se posvetujte le, če bolečina na prizadetem mestu ne izgine tudi po nekaj dneh. Zdravnik bo odločil ali potrebujete protibolečinska ali protivnetna zdravila.


V nekaterih primerih pa je obisk zdravnika nujen. Tako z obiskom pri zdravniku nikar ne odlašajte, če:

- imate občutek, da vas krč prijemlje v mišicah prsnega koša, saj je to lahko znak srčnega infarkta;

- če zaznavate otopelost v okončini oziroma se bolečina širi navzdol po okončinah;

- če so mišični krči del vašega vsakdana;

- če se zaradi mišičnih krčev zbujate ponoči in motijo vaš spanec.


Ali krče lahko preprečimo?

Krče, ki so povezani z utrujenostjo mišic, običajno lahko preprečite z zmanjšanjem intenzivnosti vadbe. Če tega ne morete ali ne želite storiti, je priporočljivo, da se pred izvajanjem hudih telesnih naporov dobro in predvsem pravilno ogrejete, po zaključku vadbe pa mišice dobro raztegnete.

Če je krč posledica elektrolitskega neravnovesja pa vam je lahko v veliko pomoč tudi ustrezna prehrana. Pomagate si lahko na primer z uživanjem šumečih tablet, ki vsebujejo kalcij, magnezij, kalij ali natrij, v svoj jedilnik pa vnesite banane, mleko, jogurte, listnato zelenjavo in izdelke iz posnetega mleka.

Ne pozabite, da morate piti veliko vode, lahko tudi mineralne, predvsem pa uživajte čim več sadja in zelenjave, saj boste tako v telo vnesli veliko kalija. Strokovnjaki poleg tega priporočajo tudi redno gibanje.
_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 04 Okt 2012 07:58; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2012 06:37    Naslov sporočila: KRČI v nogah Odgovori s citatom

KRČI v nogah

Krči v nogah so razlog, zaradi katerega mnogi ljudje slabo spijo. Krči v nogah niso bolezen, ampak znak, s katerim nam naše telo sporoča, da je nekaj narobe.

Mnogi poznajo to bolečino:

prehaja skozi noge in se tako "okrepi", da mišice postanejo neznosno boleče. Krč v nogi lahko nastane zaradi prenaprezanja mišic v času plavanja, igre tenisa, pa tudi sredi noči, ko spimo oziroma mirujemo. Zakaj so ravno ti nočni krči tako boleči in lahko bi se reklo, vztrajni?

No, to vprašanje še nima dovolj dobrega odgovora. Mnogi menijo, da so krči tako močni zaradi prevelike sproščenosti telesa med spanjem. Čez dan se gibamo in napenjamo mišice in pri prvem občutku bolečine, oziroma krča, bomo naredili naglo potezo, z namenom, da krč preprečimo ali zmanjšamo bolečino. Vendar ko spimo, bolečino začutimo šele takrat, ko je mišica popolnoma toga in otrdela. Takrat je bolečina zares močna in ne popusti zlahka.


Telo nas opozarja

Krči v nogah niso bolezen, ampak znak, s katerim nam naše telo sporoča, da je nekaj narobe. Običajno trajajo manj od minute, vendar lahko včasih trajajo tudi več kot 15 minut. Na njihov nastanek ima vpliv predvsem nosečnost. Nosečnice jih imajo najpogosteje zaradi otežene absorpcije kalcija in počasne cirkulacije v nogah. Pogosto se pri starejših, včasih tudi pri mlajših osebah, krči opisujejo z izrazom "slaba cirkulacija". Možni vzroki takšnega stanja so tudi nabiranje mlečne kisline v preutrujeni mišici, v primeru nepravilnega in neudobnega položaja medtem ko sedimo ali ležimo. Alkohol, nikotin in pomanjkanje spanca, so prav tako lahko vzroki za nastanek krčev.

Pravi vzrok je medicinsko potrjen in dokazano je, da se koncentracija elektrolitov v krvi, kot so magnezij, kalij, kalcij in natrij izrazito zmanjšuje z izgubljanjem telesne tekočine, znojenjem, kot tudi z uporabo diuretikov (zdravil za izločevanje tekočine iz organizma). Vse to pripomore k nastanku naglih krčev in bolečin v nogah.

Krči v nogah se pojavljajo tudi kot stranski učinki krčnih žil v nogah, nevroloških bolezni ter diabetesa (zaradi razvoja nevropatije- poškodbe živčevja).


Kako sprostiti mišice

Jejte hrano bogato z kalcijem, kalijem in magnezijem (sezam, ribe, banane, melona, paradižnik, zelena zelenjava, orehi, žitarice in nemastni mlečni proizvodi. V kolikor nameravate jemati dodatke k prehrani, se predhodno posvetujte z zdravnikom.

Pijte veliko vode, še posebej mineralne obogatene z magnezijem. Dehidracija je lahko eden od vzrokov za mišične krče v nogah. Izogibajte se preveč ali premalo slani hrani, saj obe skrajnosti lahko privedeta do nastanka krčev.

Vsak večer, pred odhodom v posteljo, si noge zmasirajte. V kolikor vas krč prime sredi noči, iztegnite nogo na sledeči način: peto močno potiskajte od sebe, stopalo in prste pa vlecite proti sebi. Na tak način boste sprostili mišice spodnjega dela nog (meč).

V kolikor so krči močni in pogosti, lahko poskusite tudi z toplimi kopelmi ali tuširanjem z toplo vodo. Dvajset minut lahkega teka ali redni sprehodi, lahko okrepijo mišice in zmanjšajo tveganje za nastanek krčev.

Po drugi strani, če so krči stalna težava, obiščite zdravnika. Ta bo diagnosticiral in ugotovil ali gre za resen zdravstveni problem, ki povzroča krčenje mišic.










http://www.lepotainmedicina.si/portal/index.php/zdravje/172-krci-v-nogah
_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 02 Okt 2012 07:12; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2012 07:09    Naslov sporočila: Krči, ki jih povzroča stres Odgovori s citatom

Ivica Flis, dr. med., spec. fiziatrije


Krči, ki jih povzroča stres

Vedno obstaja vzrok za psihosomatske bolezni.




V evropski populaciji ima 75 odstotkov prebivalcev vsaj enega izmed simptomov psihosomatskega izvora. Med njimi so zelo pogosti psihogeni krči mišic, ki najpogosteje (v 90 odstotkih) prizadenejo ženske. Vedno obstaja vzrok za psihosomatske bolezni - spremembe v zasebnem ali profesionalnem življenju, selitev, razveza in razdor v družinskem življenju, sprememba delovnega mesta... Emocionalni stres, Preobremenitev ali kaj drugega so prav tako lahko vzrok psihogenih bolezni - krčev mišic.

Obstaja rizična skupina pri tem obolenju: v 90 odstotkih so prizadete ženske. Razlaga, ki jo ponujajo znanstveniki, je preprosta. Prag vzdržljivosti ženske populacije je nižji kot pri moških, obremenjenost ženske populacije pa je večinoma precej večja.

Te težave, se najhitreje izrazijo pri že sicer preobčutljivih. tesnobnih, preobremenjenih ljudeh, ki ob vse večjem pritisku ne najdejo več moči, da se stresu uprejo in se soočijo z njim. Vendar se ne predajo in hočejo vztrajati. Pri tem se izčrpajo, počutijo se vse slabše, znajdejo se v začaranem krogu. Psihosomatski vzrok lahko odkrijemo pri boleznih, kot sta na primer migrena in zaprtje - podobno lahko nastanejo tudi mišični krči. Te težave pestijo predvsem bolj občutljive in/ali preobremenjene ljudi.

Prepoznavanje znakov

V ambulante splošne medicine, fiziatrije, ortopedije in druge pogosto prihajajo bolniki, ki tožijo o bolečinah in velikokrat tudi o krčih v mišičevju. Kadar želimo ugotoviti, ali gre za psihosomatske krče, imamo zdravniki dve možnosti: klinične preiskave in Chvostekov test.

Pri testu uporabljamo refleksno kladivce (kladivce za testiranje refleksov), s katerim potrkavamo po obrazu. Pri psihogenih krčih s tem izzovemo krče zgornje ustnice. Najpogosteje lahko z dobro anamnezo (izpraševanjem in pogovorom) ter kliničnim pregledom prepoznamo vse znake. Prepoznavanje je nadvse pomembno in seveda potrebno, če se želimo pravilno odločiti in svetovati primerno zdravljenje - ne zdravimo namreč enako osebe, ki občuti zbadanje, in bolnika, ki si ne upa iz hiše zaradi strahu pred ponovitvijo bolezni.

Velikokrat se zdravnik odloči za podporno terapijo s kalcijem in magnezijem, vendar sta ta dva lahko samo del terapije, saj pomanjkanje teh elementov ni osnovno.

Od preiskav opravimo tudi elektromielografijo (EMG) in/ali elektroencefalogram (EEG), vendar nista nujno potrebna in tudi ni zagotovila, da bosta nakazala bolezenske znake.

Prve motnje

Ob zdravnikovi pomoči bi bolnik moral čimprej spoznati, kaj so pravi vzroki težav. Največkrat so povezani z družino ali njegovo okolico. V začetku velikokrat pomagajo že pogovori z zdravnikom ali terapevtom.

Pogosto je krčenje mišic posledica nakopičenega stresa. Najprej izbruhnejo blažji znaki: drhtenje, mrazenje, cmok v grlu (tiščanje in zatezanje okoli vratu), mravljinci ali zbadanje v rokah ali nogah brez znakov za bolezni hrbtenice.

Vsak od nas lahko pri sebi v določenem obdobju opazi take znake. Dokler so ti simptomi blagi in se pojavljajo posamično, ni razlogov za skrb - brez zdravnika in zdravil se običajno vse nonnalizira.

Niz različno intenzivnih simptomov se pojavlja pred krči kadar ti izvirajo iz psihe. Najpomembnejši so:

glava: utrujenost, nespečnost, glavobol, vrtoglavica, razdražljivost, strah (npr. pred množico ali samoto);

oči: slabljenje vida;

dihala: cmok v grlu, občutek dušenja in zatezanja;

srce: pospešeno bitje srca, zbadanje v predelu srca - predvsem pri vdihu, občutek oteženega dihanja;

prebava: driska, zaprtje izmenoma oboje, bolečine v spodnjem delu trebuha, krči v prebavilih;

želodec: napetost, bolečine;

kosti: bolečine v vratu in napetost v vratno-ramenskih prehodih, bolečine vzdolž celotne hrbtenice;

sklepi: srbečica ali celo izpuščaji, luščenja kože nad njimi, krčenje mišic nad sklepi, drhtenje, okorelost;

koža: srbečica, izpuščaji, ekcemi, luskavica;

spolni organi: bolečine v spodnjem delu trebuha, boleče mesečne periode, srbečica spolovila, izcedek.

Kadar so motnje hujše in številnejše, je smiselno poiskati pomoč zdravnika. Ob hujši bolezni bolnik toži nad prebavnimi motnjami, vrtoglavico, nekontroliranim bitjem srca, pritiskom v prsih in vratu, glavoboli. V akutni fazi sledita kriza in tesnobnost. Ob tem se pojavijo hladno znojenje, hitro bitje srca (tahikardija) in občutek splošne slabosti. Včasih te simptome spremljata drhtenje in napetost mišic. Tesnoba postaja vse hujša.

Take bolnike je treba zdraviti, saj drugače simptomi postajajo hujši in se pojavljajo vse pogosteje. V skrajnih primerih se tesnoba spremeni v fobijo ali celo v katero izmed hudih organskih bolezni. Na primer: kriza lahko nastopi v avtobusu, zato so bo prizadeti nato izogibal vsakemu prevoznemu sredstvu. Podobne izkušnje so mogoče še kje, zato lahko izogibanje takim situacijam postane pravilo. Nastopi nevarnost, da se prizadeta oseba umakne vase, se izogiba družbi in prijateljem, noče več iz stanovanja.


Znaki, ki jih ne smemo spregledati

boleče krčenje ledvenih mišic,

cmok v grlu.

drhtenje in trepetanje vek,

glavobol in vrtoglavica,

bolečine pri vdihu in oteženo dihanje,

hitro bitje srca,

mravljinci v rokah,

napet trebuh, močni vetrovi, zaprtje ali driska,

krči in otrplost malih sklopov.

Vsakega izmed nas lahko prizadene psihosomatski sindrom - preobremenjenost, preutrujenost, nespečnost in vsestranska izčrpanost vodijo v preobčutljivost. Ta pa je poglavitni razlog za to bolezen. Na to najbolj opozarjajo glavobol, krčenje mišic in občutek tesnobe.

Ni namreč tipične skupine ljudi, ki oboleva, obstaja pa vzrok, ki se pojavlja pri vseh - stres.

Tudi otroci, stari šele pet let. lahko zbolijo zaradi tega. Znaki so podobni kot pri odraslih: prebavne motnje, slabost, bruhanje, v kratkem času zaporedno ponavljanje obolenj dihalnega sistema, padec odpornosti (vnetja, herpes...). Pogosto ti otroci slabo in premalo spijo. Vse to se odraža pri učenju, obnašanju - agresija, odnos in naravnanost proti staršem ali učiteljem. Pogosto so to otroci, katerih starši imajo psihosomatske krče.

Seveda moramo to tesnobo razlikovati od drugih bolezni, predvsem ne smemo zanemariti tistih znakov, ki napovedujejo huda obolenja srca, dihal, prebavil ali celo glave. Tudi žalost, ki sledi emocionalnemu šoku, izgubi bližnjega ali selitvi, se lahko izrazi s tesnobo, a to ni bolezen. Pri psihosomatskem sindromu se pojavi več znakov skupaj: krči mišic in drugi simptomi, povezani s prebavo, mišicami, dihanjem. Pravi psihosomatski sindrom lahko vodi tudi v depresijo, saj bolnik pogosto noče govoriti o dejanskih vzrokih. Kadar to traja dalj časa in se poglablja, lahko sledi depresija - takrat je treba zdraviti tudi to. Nemalokrat si prizadeti skušajo pomagati kar sami, predvsem z zdravili za pomiritev. Sedativi so sicer potrebni, a terapijo mora voditi zdravnik, ki se zaveda, da celostno zdravljenje ne temelji na zdravilih. Vse prepogosto se to namreč sprevrže v navado in odvisnost zato je pomembno, da jih bolnik ne izbira sam.

Pri dalj časa trajajoči dejanski motnji, ki jo spremljajo fobije pred zaprtim prostorom (klavstrofobija), pred odprtim prostorom (agorafobija), pred izhodom iz hiše, pred prijatelji, pred odhodom na delo in depresija, je ta dejansko potrebna zdravniškega nadzora in zdravljenja. Danes je na voljo veliko tehnik in tudi zdravil, vendar mora bolnik pri zdravljenju sodelovati in spoznati prave vzroke bolezni. Zdravljenje je odvisno od stopnje bolezni in vključuje različne načine (v prvi fazi predvsem psihoterapija, ob tem različne tehnike sproščanja, postopki fizikalne medicine, akupunktura, vključevanje v športne aktivnosti, od zdravil pa predvsem na zeliščni osnovi). Težje oblike zahtevajo nadzor zdravnika - psihiatra ali celo zdravljenje v bolnišnici.

Ko se pojavi kriza

Ne smete se prepustiti tesnobi. Poskušajte se prepričati, da je kriza prehodna, da vam ne preti nikakršna nevarnost. Zaprite oči in se poskusite umiriti. Dihajte počasi in v sebi ali naglas ponavljajte svoje ime. Ne razmišljajte o ničemer drugem, strmo ponavljajte svoje ime in se umirite. To naj traja vsaj 15 minut. Nato si najdite opravilo, ki vas bo zaposlilo za uro ali dve. Če še občutite cmok v grlu, dihajte v sklenjene dlani ali v plastično vrečko (do pet minut). Kadar kriza kljub vsemu ne mine, lahko zaužijete sredstvo za umirjanje in sproščanje mišic (najbolje iz zeliščne lekarne). A pri zdravilih bodite pazljivi: zaužijte le majhne odmerke in samo ob hudi krizi - dolgotrajno uživanje zdravil je povsem kontraproduktivno.

Najbolje je, če krizi sledi trenutek resnice: priznajte si, da ste v stiski, zato si morate pomagati. Predvsem sami! Najdite čas za vsakdanje sproščanje, vadite dihanje in sproščajte mišice. Poskušajte se pogovoriti in odstranite vzroke, kadar je to le mogoče. Najdite si čas za vsakodnevni sprehod, tek ali kolesarjenje, za redno vsakotedensko savnanje, izlet v hribe in planine, na sneg - vse to je najbolje početi v družbi, ki jo imate radi. Vsekakor je pametneje in koristneje izbrati katerokoli športno aktivnost kot pa se zapreti in osamiti v (temnem) prostoru. Ob tem je priporočljivo, da si omislite še redne masaže, plavanje, skupinske meditacije in sproščanje, avtogeni trening ali trening obvladovanja samega sebe. Vsaka izmed teh aktivnosti vam bo zagotovo vzela manj časa kot najblažja oblika opisane bolezni - predvsem pa se boste počutili veliko bolje, tudi videti boste veliko bolj zadovoljni in samozavestni.

Vitaminsko-mineralni »koktajl«

Majhne količine magnezija in kalcija lahko olajšajo samo začetne težave. Omogočajo sproščanje mišic in zmanjšajo živčno mišično preobčutljivost. Organizem potrebuje dnevno 800-1200 mg kalcija in 300 mg magnezija. Dodatne količine obeh mineralov je treba jemati previdno, nikoli istočasno, saj eden ovira delovanje drugega.

Vitamin D, ki pospešuje absorpcijo kalcija v organizmu, je pogosto predpisan sočasno. Prve uspehe takega zdravljenja lahko opazimo šele po treh mesecih.

Strokovna akupunktura prav tako daje dobre rezultate. Z delovanjem na določene točke lahko dosežemo sprostitev mišic in živcev, krči oslabijo ali povsem minejo.

Potrebne so dve do tri seanse na teden, in to nekaj mesecev.


Dihalne vaje in sproščanje

Ljudje, ki imajo krče, pogosto ne znajo pravilno dihati. Ob pravilnem vdihu morajo sodelovati trebušne mišice. Dobro je nadzorovati dihanje, znati sproščati mišice in umiriti srčni ritem. Teh tehnik se lahko naučite pri fizioterapevtu, v tečajih joge, meditacije ali pri športu. Ko to osvojite, morate vsakodnevno vaditi vsaj 20 minut. Ob napadu vam lahko zelo pomaga!

Krči izvirajo iz psihičnih težav in stanj, ki izzovejo tesnobo, zato je nujno najti čas in sogovornika, da o tem spregovorite. Ni takoj potrebna psihoterapija. To pripomore k odkrivanju vzrokov, ki so povzročili (pred)bolezensko stanje. Najlepše je, če to lahko storite s prijateljem ali znancem. Kadar so krči pogosti, hudi in se pojavljajo kot posledica globljih psihičnih težav, je nujno zahtevnejše zdravljenje.









http://www.oblizi.si/Krci_ki_jih_povzroca_stres.htm
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2012 07:22    Naslov sporočila: Zakaj nastanejo menstrualni krči ? Odgovori s citatom

Zakaj nastanejo menstrualni krči ?


O menstrualnih krčih smo povprašali ginekologinjo dr. Jasno Kuhelj Recer.




Ko zrelo jajčece po jajcevodu pripotuje v maternico, se v primeru, da ni oplojeno, začne proces luščenja maternične sluznice. Da naše telo sploh lahko iz maternice iztisne menstrualno sluz, so potrebni menstrualni krči. Ti so pri nekaterih ženskah manj boleči in moteči, pri drugih pa povzročajo hude bolečine – odvisno od tega, koliko je maternični vrat občutljiv na širjenje in odpiranje in ali je proces luščenja sluznice usklajen s procesom odpiranja materničnega vratu. Če ta dva procesa nista pravilno usklajena, so namreč krči najbolj boleči.

Večja verjetnost je tudi, da se bodo močni krči pojavili pri ženskah, katerih telo v času menstruacije izloča večje količine prostaglandinov, ki so pomembni za krčenje maternice in se sicer sproščajo med porodom. Tako so menstrualne bolečine pravzaprav podobne porodnim bolečinam, le da so manj intenzivne.


Kako blažimo bolečine?

'Naravno zdravilo za menstrualne krče je porod,'' pripoveduje ginekologinja dr. Jasna Kuhelj Recer. ''Ženske po porodu praviloma nimajo več bolečih krčev, ker je bil maternični vrat med porodom že bolj odprt in se elastično tkivo ponovno lažje odpre.'' Vse tiste, ki še niste matere in vas pestijo hudi menstrualni krči, pa lahko bolečine lajšate na več načinov:

- S toplimi obkladki ali toplo kopeljo, v katero lahko kapnete tri kapljice eteričnega olja kamilice ali majarona (omenjeni dišavi naj bi sprostilno vplivali na vas);

- Z zeliščnimi čaji, kot sta metin in kamilični, čeprav nekatere ženske pravijo, da jim pomaga tudi ingverjev čaj;

- Z masažo spodnjega dela trebuha, križa in stegen;

- S sprostitvenimi vajami, ki izhajajo iz joge in pri katerih zgolj blago raztegujete trebuh, ter sprostitvenim dihanjem, ki je podobno kot pri popadkih;

- S hormonskimi tabletkami;

- Z zdravili proti bolečinam oziroma s t. i. antiprostaglandini, ki jih začnete jemati tik pred menstruacijo in jih nato jemljete še prva dva do tri dni krvavitve.
Tableta
Raziskave kažejo, da antiprostaglandini olajšajo menstrualne bolečine v več kot 80 odstotkih primerov. (Foto: iStockphoto)

Hudi krči lahko vodijo v neplodnost

Čeprav so krči povsem naravni del menstrualnega cikla in si večina žensk zaradi njih ne rabi delati skrbi, pa lahko v nekaterih primerih kažejo tudi na resnejše težave. Če se namreč menstrualni krči iz meseca v mesec stopnjujejo in če je za lajšanje bolečin ob vsakem mesečnem perilu potrebna vedno večja količina protibolečinskih sredstev, je to lahko znak, da se je pri ženski začel proces prehajanja v neplodnost. "Proces traja približno od osem do dvanajst mesecev. Zanj je značilno, da se bolečine vsak mesec okrepijo, potrebni so čedalje močnejši analgetiki, pridružijo se rjavi izcedki pred ali po menstrualni krvavitvi,'' razlaga dr. Kuhelj Recer. Vedno hujše bolečine se pojavljajo zato, ker ob menstruaciji del izluščene menstrualne sluzi uhaja nazaj v jajcevode. Če sluz oziroma kri pride do jajčnikov, se lahko začne proces brazgotinjenja in posledično neplodnosti.


Poleg močnih menstrualnih krčev, ki se ponavadi pojavijo takoj na začetku menstrualne krvavitve in lahko trajajo tudi do tri dni, ženske pogosto pestijo še: bolečina v predelu male medenice, ki se širi v križ in zgornji del stegen, občutek napihnjenosti v trebuhu, znojenje, pogosto odvajanje vode, včasih pa celo slabost in bruhanje ter driska.


Menstrualni krči so sestavni del menstrualnega cikla. So nujno potrebni, da se lahko iz maternice iztisne menstrualna sluz.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2012 07:31    Naslov sporočila: Neizogibni menstrualni krči Odgovori s citatom

Neizogibni menstrualni krči

Vsaka ženska ima ob menstruaciji izkušnje z bolečinami. Zakaj sploh nastanejo menstrualni krči, kako nevarni so in kako jih blažiti?



Specialistka ginekologije in porodništva Darija Strah




Če zrelo jajčece, ki po jajcevodu pripotuje v maternico, ni oplojeno, se začne zaradi padca hormonov luščiti maternična sluznica. Nastanejo menstrualni krči, ki iz maternice iztisnejo menstrualno kri.

Boleči cikli ponavadi ovulatorni

Krči se pri ženskah pojavljajo različno. Pri nekaterih so manj boleči, pri drugih pa lahko povzročajo hude bolečine. Jakost krčev je odvisna od več dejavnikov. "Po navadi so tisti cikli menstruacije, ki so boleči, ovulatorni. Redko, a večinoma pri vseh ženskah občasno nastanejo neovulatorni ciklusi, to pomeni, da takrat jajčece ne dozori in ni prave ovulacije. Takrat je menstruacija sicer močnejša, a neboleča, vendar na videz zastrašujoča za žensko, saj ima občutek, da izgublja veliko krvi," pojasni specialistka ginekologije in porodništva Darija Strah.

Strokovni naziv za boleče krče je dismenoreja. Ponavadi trajajo 2 do 3 dneve, lahko tudi dlje, razlikujejo pa se po moči.
Poleg bolečin v spodnjem delu trebuha se menstrualne bolečine lahko pojavijo tudi v bokih, spodnjem delu hrbta in notranji strani stegen. Poleg krčev pa se lahko pojavijo tudi bruhanje, driska in glavoboli.

Vzrok so tudi vnetja

Večinoma so vzroki lahko tudi bolezenska stanja, kot so endometrioza maternice ali drugih struktur v mali medenici, pojav miomov v maternici in hormonska neravnovesja, ki so pogostejša po 40. letu oziroma pri prehodu v klimakterij, še pojasni Strahova. Bolečine so lahko tudi zaradi vnetja v mali medenici ali same maternice, saj se takrat sproža veliko vnetnih mediatorjev, ki povzročajo tako večjo intenziteto krčev kot bolečino samo.

Ženske, izpostavljene hujšim bolečinam

Močnejše krče imajo ženske, ki so menstruacijo prvič dobile v zgodnjem obdobju (na primer pri enajstih letih), ženske, ki imajo menstruacijo pet ali več dni, ženske, ki še niso rodile, in tiste, ki imajo čezmerno težo, ter ženske s hormonskimi motnjami.
Darija Strah, ginekologinja, strokovnjakinja, ginekologija, porodni%C5%A1tvo


Včasih imajo ženske po porodu manj boleče menstruacije. V mladosti so bolečine pogoste ravno zaradi večjega števila neovulatornih in ovulatornih ciklusov, po porodu pa je hormonska povezava v telesu zgrajena. Takrat je krčev manj, saj je hormonsko ravnovesje stabilno.

Kdaj je potrebna zdravniška pomoč
Če menstrualne bolečine trajajo dlje kot ponavadi in so močnejše, je treba poiskati zdravniško pomoč. Simptomi, ki se kažejo, so tudi povišana telesna temperatura, bruhanje, driska, vrtoglavica ali omedlevica. Zdravnik ali ginekolog bo na podlagi podrobnejših preiskav določil primerno zdravilo in zdravljenje.

Hudi krči lahko vodijo v neplodnost

Večinoma so krči naravni del menstrualnega ciklusa, zato si večina žensk ne dela skrbi. V izjemnih primerih pa lahko krči vodijo do resnejših težav. Hujše bolečine se pojavijo ob bolezni endometrioza, takrat del menstrualne krvi lahko uhaja nazaj v jajcevode in od tam po mali medenici do jajčnikov, mehurja in črevesja. To vodi v brazgotinjenje, ki posledično lahko povzroči neplodnost.

Več tehnik za blažitev

Boleče krče lahko ublažimo na več načinov. S sprostitvenimi vajami, kjer se trebuh blago razteguje, in sprostitvenim dihanjem, ki je podobno kot pri popadkih, ter masažo spodnjega dela trebuha lahko krče močno ublažimo. Na manjšo bolečino vpliva tudi počitek.

Skuhamo si lahko zeliščne čaje, najbolj pomagajo metin, kamilični in ingverjev čaj, lahko pa si pomagamo tudi s toplimi obkladki ali toplo kopeljo.

Krče lahko omilimo tudi s prehrano. S petimi ali šestimi obroki na dan se omili nihanje sladkorja v krvi, z manjšo količino soli v krvi pa se prepreči zadrževanje vode v organizmu. Bolečinam se lahko izognemo tudi, če ne uživamo kofeina in alkohola ter ne kadimo.

Ena od rešitev so tudi hormonske tablete ali zdravila proti bolečinam, ki se jih jemlje že pred začetkom menstruacije, nato pa še tri dneve ob krvavitvi.

Pomaga tudi telesna dejavnost, saj se pri tem sproščajo endorfini, ki zmanjšajo bolečine.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2012 08:10    Naslov sporočila: Bolečine v trebuhu Odgovori s citatom

Bolečine v trebuhu

Kristina Vrtačnik, mag. farm.



Bolečine v trebuhu so posledica številnih vzrokov od zaprtja, črevesne gripe, driske pa vse do vnetja slepiča. Pogosto se tudi zgodi, da otrok govori o bolečini v trebuhu, čeprav se bolečine pojavljajo na drugih delih telesa. Navadno dojenčki in mali otroci (do 6 let) še ne morejo določiti mesta bolečine. Le-to lahko zaznajo in določijo starši z natančnim opazovanjem vedenja otrok. Starši lahko otroku trebuh tudi nežno pretipajo in opazujejo, na katerih področjih je otrok bolj občutljiv. Kadar gre za bolečine v trebuhu, večji otroci navadno ležijo vzravnano ali zviti skupaj, tako da si z rokami ali blazino pritiskajo na želodec. Navadno se trudijo umiriti, pa jim to ne uspeva.


1. Vnetje slepiča

Vnetje slepiča (apendicitis) je bakterijsko vnetje priveska slepega dela debelega črevesja. Pogosteje doleti dečke kot deklice, največkrat med 10. in 15. letom starosti.


Znaki vnetja slepiča

Pri vnetju slepiča otrok navadno toži o hudih bolečinah. V ležečem položaju večkrat k sebi potegne desno nogo. Vnetje se začne z neenakomernimi napadi bolečin, ki so razširjene po celotni trebušni votlini, brez krčev, lahko jih spremlja huda slabost in bruhanje. Sčasoma bolečine postanejo konstantne in bolj izrazite v desnem spodnjem delu trebuha. Trebušna stena je napeta, pojavi se tudi vročina.


Kaj lahko storimo sami pri vnetem slepiču?

Če sumite na vnetje slepiča, otroku na trebuh položite hladilno vrečko in takoj poiščite zdravnika.


2. Kolike

Bolečine v trebuhu, ki se pojavijo v prvih štirih mesecih življenja, imenujemo kolike. Večkrat se pojavijo pri fantkih. Vzroki zanje niso povsem poznani. Najverjetneje gre za nerazvit prebavni trakt, napenjanje ali nepravilno prehrano matere. Lahko so posledica hlastanja za zrakom med hranjenjem ali pa alergije na živila, npr. slabo prenašanje mleka.


Znaki kolik

Dojenček ima skremžen izraz, neutolažljivo joče, krči in steguje nogice, se zvija in ne miruje niti med ljubkovanjem ali hranjenjem. Napadi joka lahko trajajo več ur, največkrat se začnejo zgodaj zvečer.


Kaj lahko storimo sami v primeru kolik?

Svetuje se pregled pri zdravniku, da dojenčka pregleda in izključi druge vzroke, ki lahko povzročajo napade joka. Kolike pa lahko poskušamo olajšati na več načinov:

Dojenčka pestujemo v »letečem« položaju, saj je tako otroku spredaj in zadaj prijetno toplo. V takem položaju tudi lažje odvaja odvečni zrak. Z nežnimi gibi ga lahko trepljamo po hrbtu in dodatno pomagamo odvajati odvečni zrak iz prebavil. Pomaga tudi masaža dojenčkovega trebuha v smeri urinega kazalca. Če je dojenček v bočnem položaju, mu lahko ob trebuh položimo toplo blazinico.
Otroku damo sredstva proti napenjanju, ki jih lahko kupimo v lekarni. Sem spadajo pripravki z eteričnimi olji rastlin (kumina, janež, komarček …), ki sproščajo gladke mišice črevesja in ublažijo napenjanje.
Pazimo pri hranjenju otroka. Mleka otroku ne zlivamo v usta. Pri hranjenju po steklenički pazimo, da nimamo cuclja s preveliko luknjico za sesanje. Cuclja tudi ne smemo potisniti pregloboko. Med hranjenjem poskusimo narediti več premorov, da se dojenčku lahko spahne.
Doječa mamica naj se pri svoji prehrani izogiba kave, stročnic, zeljne zelenjave in čebule, ki se izločajo v mleko in lahko otroku povzročajo napenjanje.


3. Driska

Vzrok za drisko so črevesne nalezljive bolezni, ki jih povzročajo virusi, bakterije in notranji zajedavci. Pri otrocih so najpogostejši povzročitelji rotavirusi. Otroci se največkrat okužijo z umazanimi rokami, preko oporečne hrane, lahko pa tudi po zraku, pri stiku z že obolelo osebo. Driska in pogosto odvajanje sta posledici vnetja želodčno-črevesne sluznice.


Znaki pri driski

Pri otroku se pojavi pogosto odvajanje kašastega, smrdečega, tekočega in redkega blata, v katerem sta lahko prisotni tudi sluz in kri. Drisko pogosto spremlja slabost in bolečine v trebuhu, lahko se pojavi tudi vročina. Otrok nima teka, je utrujen.

Dojenčki odvajajo pogosteje kot normalno, blato je spremenjenega vonja in barve, lahko je pomešano s sluzjo in krvnimi nitkami.


Dehidracija

Eden od zapletov pri driski in bruhanju je dehidracija ali izsušenost, ki se pojavi pri preveliki izgubi tekočine in elektrolitov ter pri hkratnem premajhnem vnosu tekočin. Stanje je še poslabšano, če ima otrok vročino.


Znaki dehidracije

Znaki dehidracije so žeja, razpokane ustnice, lepljiv in obložen jezik, gosta slina. Pri dojenčkih se pojavijo temni kolobarji okrog oči in hladna koža. Količina urina je zmanjšana, urin je gost in smrdi.


Kako lahko pomagamo pri driski in dehidraciji?

Otroku ponudimo veliko tekočine, da preprečimo dehidracijo. Če je driska hujša, se priporoča pitje rehidracijskih napitkov, ki jih dobimo v lekarni brez recepta. Napitek pripravimo po navodilu – prašek raztopimo v prekuhani in ohlajeni vodi. Napitek damo piti po požirkih.
Za obnovo prizadete črevesne flore k prehrani lahko dodamo probiotične kulture.
Pri prehranjevanju posebna dieta ni potrebna, saj praviloma ne skrajša poteka driske. Priporoča se uravnotežena, nezačinjena, lahka in nemastna hrana. Dojenčke naj mamice še pogosteje dojijo. Če se dojenček prehranjuje z mlečnimi mešanicami, jih ne zamenjujemo.
Čiščenje. Pomembno je, da preprečujemo širjenje okužbe. To storimo z rednim umivanjem rok vsakič, kadar oskrbimo bolnega otroka. Uporabljamo papirnate brisače in robčke, ki jih zavržemo. Če uporabljamo brisače iz blaga, jih vsak dan zamenjamo in operemo na visoki temperaturi. Igrače operemo ali razkužimo z alkoholom. Če otrok uporablja stranišče, ga takoj očistimo. Za čiščenje prostorov uporabljamo običajna čistilna sredstva.
Nega. Koža ritke je pri neprestanem odvajanju bolj prizadeta, zato se lahko hitreje vname. Priporoča se umivanje s toplo vodo in blagimi mili. Kožo moramo dobro osušiti in obilno namazati z zaščitnimi mazili npr. s hladilnim mazilom. Uporaba mokrih razkužilnih in negovalnih robčkov ni priporočljiva, saj umetne snovi še dodatno dražijo občutljivo kožo.


4. Zaprtje (obstipacija)

Zaprtje je motnja v odvajanju blata. Pri dojenčkih in otrocih je odvajanje blata zelo individualno. Za »normalno« odvajanje pri otrocih štejemo odvajanje od dvakrat na teden pa do trikrat na dan. Za dojenčke velja, da odvajajo lahko do petkrat na dan ali pa le vsakih 5 dni. Bolj kot frekvenca odvajanja so pomembne težave in simptomi, ki jih neredno odvajanje povzroči. O zaprtju govorimo takrat, ko otrok ne more na blato in če ga ob iztiskanju blata boli.


Vzroki za zaprtje

Vzroki za zaprtje so lahko organski ali funkcionalni.

Pri organskih gre za bolezni prebavil, endokrinih žlez ali za živčno-mišične bolezni, katerim je skupna upočasnjena peristaltika (gibanje) črevesja.
Pri funkcionalnih pa je vzrok predvsem nepravilna prehrana, ki vsebuje premalo balastnih snovi in vlaknin ter preveč predelane hrane in sladkarij. Velikokrat je prisoten tudi premajhen vnos tekočin in zadrževanje blata zaradi okolice (neprijetnih situacij, igre, neustreznih sanitarij).


Znaki zaprtja:

redko in zelo trdo blato,
krči v trebuhu, napihnjenost, bolečine pri iztiskanju blata,
izguba apetita,
kri v blatu - trdo blato povzroča majhne, a boleče raztrganine na zadnjični odprtini,
uhajanje blata zaradi izgube občutka za polnost v debelem črevesju.


Zdravljenje zaprtja

Vsakega otroka, za katerega obstaja sum, da trpi za zaprtjem naj pregleda zdravnik, da se odkrije vzrok zaprtja. Če je vzrok organski, se najprej zdravi osnovno bolezen. Vseeno pa lahko otroku pomagamo tudi sami:

Dojenčki: pri dojenčkih velja, da se režim dojenja ne spreminja. Priporoča se, da se otroku med intervali dojenja ali na tešče da sladkan čaj. Mamica naj v svojo prehrano vključi več balastnih snovi, svežega sadja in zelenjave. Pri dojenčkih, ki uživajo nadomestne mlečne formule izberemo tiste, ki imajo zaprtju prilagojeno sestavo. To so dodatki laktoze (mlečni sladkor - deluje tudi kot osmozno odvajalo, saj v črevesje pritegne vodo in tako zmehča blato), dodatki prebiotikov (povečajo peristaltiko črevesja) in dodatki posebnih rastlinskih maščob, ki mehčajo blato.

Dieta s povečanim vnosom vlaknin in tekočine. Vlaknine večajo volumen blata in ga obenem tudi mehčajo. Prehrana naj vsebuje veliko svežega sadja in zelenjave, kot so slive, hruške, kivi, pomaranče … Odsvetuje se uživanje čokolade, banan, riža, kakava … Pomaga tudi pitje mlačnega Donata na tešče.

Zelo pomembno je, da se vzpostavi reden ritem prehranjevanja in odvajanja. Ker nas otroci posnemajo, jim moramo tudi sami postaviti dober zgled.
V življenjski slog otroka je treba vnesti dovolj gibanja in spanja.
Zdravljenje z zdravili: pri akutnem zaprtju se otroku lahko da glicerinsko svečko ali klistir. Za kronično zaprtje pa zdravila predpiše pediater. Največkrat gre za laktulozo (sintetični disaharid) v obliki sirupa, ki nase veže vodo in mehča blato. V nekaterih primerih se predpiše tudi uživanje laktoze. Pri hudih oblikah se črevo sčisti s klizmo in močnejšimi odvajali, otroka pa se vključi v trening mišic medeničnega dna.

Pri težavah z zaprtjem je nevarno, da pride do začaranega kroga: otroka ob odvajanju boli, blato je trdo, povzroči lahko manjše raztrganine na danki. Zato se otrok odvajanja boji in ga še bolj zadržuje. Črevo postane raztegnjeno, ohromljeno. Izgublja občutek za polnost, refleks za praznjenje blata pa začne ugašati. V takih primerih začne blato spontano uhajati iz zadnjične odprtine, ki je stalno umazana. Paradoksalno se lahko pojavi tudi driska, saj mimo čepov, kep trdega blata izteka mehko in tekoče blato.

Velikokrat je vzrok za bolečine v trebuhu psihične narave. Največkrat gre za odziv na duševne konflikte v družini, vrtcu ali v šoli. Lahko je tudi posledica različnih preobremenitev, ki jim otroci niso kos.





Viri in literatura:

http://www.nasa-lekarna.si/clanki/clanek/tezave-z-zaprtostjo-pri-otrocih-mami-ne-morem-kakat-1-del/
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group