|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 25 Okt 2010 10:49 Naslov sporočila: Koristna zelenjava |
|
|
Koristna zelenjava
BLITVA ALI MANGOLD
Priporočajo pri vnetju mehurja in zaprtju, vpliva pa tudi na odvajanje vode ter ima pomirjevalni učinek.
BRSTIČNI OHROVT IN BROKOLI
Vsebujeta veliko vitamina C, zato imata pomembno vlogo pri zaščiti pred prehladnimi boleznimi in v prehrani pri osebah po operativnih posegih.
DROBNJAK
Izboljša apetit, pospešuje prebavo in odpravlja vetrove. Vsebuje veliko vitamina C, zaradi železa pa ga priporočajo tudi slabokrvnim bolnikom.
ENDIVIJA
Izboljša apetit, pomaga pri prebavi in pospešuje izločanje žolča ter seča. Deluje tudi analgetično in pomaga proti nespečnosti.
MOTOVILEC
Ima pomirjevalni učinek, vsebuje pa tudi baldrijanovo olje.
PETERŠILJ
Listi in korenina imajo podoben učinek. Preprečuje vrenje v črevesju, odganja vetrove in pomirja krče. Ima tudi diuretični učinek in ugodno deluje pri mesečnem perilu. Pospešuje tudi tek in prebavo. Ima tudi antipiretični učinek ter deluje kot bronholitik. Zdravi tudi vnetja sečnih poti.
RADIČ
Vzbuja apetit in prebavo. Ima ugoden vpliv na jetra, žolčnik ter žolčne in ledvične kamne. Znižuje krvni sladkor in ima pomirjevalni učinek.
REGRAT
Ima veliko vitamina C, železa in je cenjeno ljudsko zdravilo. Priporočajo ga pri protinu, revmatizmu, skrofulozi, ekcemih, lišajih, povišanih lipidih v krvi, slabem apetitu in obstipaciji, motnjah v delovanju jeter in žolčnika ter pri sladkorni bolezni.
VRTNA SOLATA
Ima zelo blag pomirjevalni učinek. Blaži krče in krčevit kašelj, ugodno vpliva pri astmi, razburjenju, nespečnosti. Vpliva tudi na srčno mišico (kardiotoničen učinek). Uživanje presne solate pomaga pri kroničnem zaprtju. Zaradi veliko balastnih snovi in nizke energijske vrednosti je primerna zlasti za različne shujševalne diete. Uživanje solate tudi ovira nastajanje kislin v telesu ter alkalno deluje na organizem in seč, zato jo priporočajo pri sečnih in ledvičnih kamnih. Solata ugodno vpliva tudi na bolezni presnove: sladkorno bolezen, povišani lipidi v krvi ter protin.
VODNA KREŠA
Je zaradi vitamina C zelo primerna kot dodatek vsakdanji prehrani. Ima tudi diuretični učinek. Pospešuje peristaltiko želodca in pomaga pri izkašljevanju.
ZELENA
Zdravilno vrednost imajo listi in koren. Uživamo lahko sok, stisnjen iz korena, kuhan koren v solati ali listje kot dodatek jedem. Zelena je domače zdravilo pri vodenici, revmatizmu, protinu in debelosti. Pomaga tudi pri kroničnem pljučnem katarju, napenjanju in zaprtju. Sok zelene pospešuje mesečno perilo. Priporočajo jo sladkornim bolnikom.
ZELJE
Zaradi veliko vitaminov A in C ter vlaknin je pomemben v prehrani. Kot sveža zelenjava je odličen pri kroničnem zaprtju ter sladkorni bolezni in protinu. Mlečna kislina in acetilholin, katera izločajo bakterije, ki povzročajo kisanje zelja, preprečujeta gnilobne procese v črevesju. Kislo zelje učinkovito preprečuje tvorbo odpadnih snovi in pospešuje njihovo odstranitev iz telesa. Krepi organizem, preprečuje prezgodnje staranje in zmanjšuje nagnjenost k številnim boleznim.
BELUŠI
Zaradi majhne energijske in večje nasitne vrednosti so primerne v shujševalni dieti. Aspargin v beluših pospešuje presnovo. Z uživanjem belušev se pospešuje nastajanje vezivnega tkiva. Imajo diuretični in blag odvajalni učinek ter so primerni za bolnike s sladkorno boleznijo in protinom.
BUČE
So primerne za shujševalne diete in bolnike, ki imajo protin in revmatizem. Imajo tudi odvajalni učinek. Po tradicionalni kitajski medicini pa meso buč vpliva tudi na funkcijo vranice.
ČEBULA
Pospešuje znojenje in izločanje prebavnih sokov. Zbuja apetit, odvaja vodo, znižuje krvni tlak, deluje tudi bronhiolitično. Ima tudi baktericidni učinek (zdravi bakterijsko dizenterijo) in ugodno vpliva proti glistam. Znižuje krvni sladkor, podaljšuje čas krvavitve in priporočajo jo pri mozoljavosti.
ČESEN
Ima baktericidni učinek pri tifusu, koleri, davici in bakterijski griži. Učinkuje proti črevesnim zajedalcem, zvišuje tek in pospešuje prebavo. Lajša kašelj in pomaga pri izkašljevanju (kronični bronhitis). Znižuje krvni sladkor in holesterol, ima antikoagulacijski učinek. Znižuje krvni tlak.
ČRNI KOREN
Priporočajo ga za zdravljenje sladkorne bolezni.
HREN
Draži sluznico želodca in črevesja ter pospešuje izločanje prebavnih sokov. Izboljšuje tek in pospešuje prebavo, deluje kot diuretik. Mešanica hrenovega soka in medu blaži kašelj in lajša izkašljevanje. Deluje kot antibiotik pri vnetjih mehurja in ledvic.
KOLERABA
Ima diuretični učinek.
KORENJE
Preprečuje gnilobne procese v črevesju. Priporočajo ga zlasti pri želodčno-črevesnih katarjih (kuhanega ali pretlačenega). Korenčkov sok odpravlja zgago, korenjeva dieta pa je pomembna v shujševalnih kurah, za odvajanje vode in pri ledvičnih boleznih. Surovo korenje prežene črevesne gliste in učinkuje zoper bruhanje. Koristi vidu, obarva kožo rumeno in znižuje krvni tlak.
KARDIJ (bodež)
Vsebuje veliko inulina, zato ga priporočajo diabetikom.
KOROMAČ
Pospešuje prebavo in izločanje seča. Preprečuje napenjanje, pomaga blažiti težave pri dismenoreji, blaži kašelj in pomaga pri izkašljevanju. Blaži glavobol in ima pomirjevalni učinek.
KROMPIR
Je pomembno energijsko živilo, saj vsebuje veliko škroba, vitamina C in B1. Po Kitajski tradicionalni medicini naj bi uravnaval funkcijo želodca in vranice, zdravil rano na želodcu in dvanajstniku (sok, pomešan z medom), glavobolu in zapeki. Podoben učinek ima tudi sladki krompir.
KUMARE
Priporočajo se srčnim in ledvičnim bolnikom, ker odvajajo vodo iz telesa. Topijo ledvične kamne iz sečne kisline. Kumarični sok vpliva na tanko črevo, ledvice, pljuča in kožo. Znižuje krvni sladkor in ima odvajalni učinek.
OLIVE
Blažijo vneto in boleče grlo, trebušne kolike in imajo ugoden učinek pri zastrupitvah.
PAPRIKA
V prehrani je pomembna zaradi vitaminov C in A ter pospešuje prebavo.
PARADIŽNIK
Znižuje krvni tlak, pospešuje izločanje trebušne slinavke in izboljša prebavo. Priporočajo ga pri protinu in revmatskih boleznih. Deluje proti bakterijam in kot antipiretik.
PESA
Antocian v pesi naj bi preprečeval rast tumorjev. Sok rdeče pese je v ljudskem zdravilstvu znan kot sredstvo, ki znižuje visoko telesno temperaturo in pomaga na začetku gripe ter znižuje krvni tlak. Popijemo ga lahko do 0,5l na dan.
PASTINAK
Deluje antidiuretično in pomirjevalno.
POR
Priporočajo pri vnetju ledvic.
RABARBARA
Vsebuje veliko oksalne kisline, zato je ne priporočajo pri ledvičnih in žolčnih kamnih, diabetikom, revmatikom in bolnikom s protinom. Pospešuje pa prebavo in deluje baktericidno.
ČRNA REDKEV
Priporočajo jo pri boleznih žolčnih poti, preprečuje nastajanje žolčnih kamnov in ni primerna pri vnetju želodca in črevesja.
MOTOVILEC
Deluje proti strupom in je diuretik ter pospešuje izločanje žolča. Ker vsebuje veliko inulina, ga priporočajo tudi pri sladkorni bolezni.
NAVADNA REDKEV
Izboljšuje tek in prebavo. Priporočajo jo pri protinu, revmatskih boleznih, kroničnem bronhitisu oziroma pri trdovratnem kašlju. Deluje diuretično in podoben učinek ima tudi redkvica.
REPASok sveže repe deluje antibakterijsko. Priporočajo jo pri vnetju ledvic in sečnih poti. Ima antipiretični učinek, pospešuje prebavo in pomaga pri izkašljevanju.
SLADKA KORENINICA
Korenika sladkornega korena je zdravilo proti kašlju. Pospešuje izločanje sluzi in zdravi hripavost, bolezni mehurja ter ledvic. Ima tudi diuretični učinek.
_________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|