ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Išias

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2007 06:27    Naslov sporočila: Išias Odgovori s citatom

Bolezni- Išias


Kaj je išias?
Bolečina, ki se širi vzdolž bedrnega živca (ishiadikusa). Navadno je omejena na zadnjico in stegno, lahko pa se širi navzdol po nogi do stopala. V hudih primerih spremlja bolečino otrplost ali šibkost prizadetega predela.

Vzroki
Najobičajnejši vzrok išiasa je prolaps medvretenčne ploščice, ki pritisne na korenino hrbteničnega živca. Redkeje je vzrok tumor, zagnojitev, krvni strdek, lokalen mišični krč ali zgolj sedenje v nerodnem položaju. Išias lahko povzročijo tudi nekatere infekcije, ki prizadenejo živce, sladkorna bolezen ali alkoholizem.

Zdravljenje
Potrebno je odkriti osnovno bolezen. Mnogokrat pa vzroka ni mogoče dognati; tedaj se zdravljenje sestoji iz lajšanja bolečin, vključno z zdravili proti bolečinam, ter mirovanja v postelji. Ob takšnem zdravljenju bolečina navadno izgine v nekaj dneh, v hudih primerih pa utegne trajati tudi več tednov. Išias se rad ponavlja.


_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 14 Maj 2009 09:19; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Jul 2007 12:03    Naslov sporočila: Kaj je 'išias'? Odgovori s citatom

Kaj je 'išias'?

Pritisk zdrsnjene medvretenčne ploščice na korenino bedrnega živca (lat. Nervus ischiadicus) povzroči bolečino, ki je navadno omejena na zadnjico in stegna (išias). Redkeje je vzrok išiasa tumor, absces, mišični krč ali zgolj sedenje v nerodnem položaju. Pritisk na bedrni živec, ki je največji živec v telesu, lahko povzroči bolečino, ki se od zadnjice in stegna širi navzdol po nogi do stopala. V hujših primerih lahko povzroči tudi odrevenelost in mišično slabost prizadetega dela.



Išijas je zelo pogosta bolezen pri ljudeh. Vzrok za to so degenerativne ali starostne spremembe hrbtenice, ki se kažejo z zožanji malih sklepov, kostnimi naplastitvami na telesih vretenc in dehidracijo in posledično znižanjem medvretenčnih diskov. Posledica vsega tega je pritisk na živčne korenine hrbtenjače, kar se kaže z bolečino in nevrološkimi izpadi.

Zdravljenje
Običajen terapevtski postopek je protibolečinski in fizioterapija.
Če se stanje ne izboljša ali celo poslabša se priporoča nadaljna slikovna diagnostična obdelava in sicer CT mielografija ali magnetna resonanca, ki natančno prikažeta ali gre za morebitno hernijo disci oziroma ali je medvretenčni disk skočil iz svojega mesta ven in pritisnil na hrbtenjačio ali korenine, v tem primeru je ponavadi potrebna operativna terapija.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 03 Jan 2012 19:47    Naslov sporočila: Išijas Odgovori s citatom

Išijas


Išijas je bolečina v predelu hrbta - kolka, ki izhaja iz ledvene hrbtenice in se nadaljuje v eno izmed spodnjih okončin (nog) preko živca imenovanega išias. Včasih se ta bolečina razširi čisto do stopala.

Išijas - hernija diska

Išijas je v dveh tretjinah primerov posledica hernije diska, ki stiska eno od dveh korenin kolčnega živca. Običajno je ena od poškodovanih ploščic v degenerativni fazi, tam se tudi največkrat pojavi hernija. Bolečina pri išiasu je vzrok vnetja živčne korenine in ne zgolj zaradi neposrednega pritiska na živčni korenini L5 in S1. Pri osnovni diagnozi išijasa je potrebno določiti, katera od korenin (L5 ali S1) je napadena.


Vzroki za išias

Bolečina pri išiasu ponavadi pride nenadoma in sunkovito in je ponavadi posledica napačno izvedenega giba. Lahko pa se pojavi čisto brez pravega vzroka. Bolečina v hrbtu se lahko pojavi v različnih stopnjah. Lahko je zmerna in se okrepi le ob naporu, lahko pa je silovita in zelo boleča.


Kdaj se pojavi išias?

Najpogostejša oblika išiasa med 25. in 40. letom starosti je hernija diska. Druge oblike išijasa se ponavadi pojavijo po 60. letu starosti. Ponavadi se bolečina pojavi šele po določenem času hoje - šepanje. V tem primeru gre za zožitev ledvenega kanala, ki draži išiasno korenino. Zožitev kanalov povzroči artroza sklepov ledvene hrbtenice.


Kako odkrijemo išijas?

Osnovne preiskave zajemajo rentgenski posnetek hrbtenice in medenice. Rentgenski posnetek lahko pokaže zožitev medvretenčnega prostora ali zevanje ploščice. S pomočjo posnetka lahko ocenimo resnost artroznega obolenja. Hernije diska ne moremo opaziti na rentgenskih posnetkih. Pri išiasu, ki traja dva meseca ali več, je potrebna računalniška tomografija ali magnetna resnonanca.

Išias

Išias je stanje hrbtenice, pri katerem je ishiadični živec, ki teče po zadnjici v noge, stisnjen ali preščipnjen. Ta pritisk lahko povzročijo koščeni izrastek, izbočena medvretenčna ploščica, zdrsnjena medvretenčna ploščica, otekel ligament ali druga stanja. Pogosto ljudje, ki opozarjajo na išias, govorijo o simptomih, ki so posledica preščipnjenega živca in ne toliko problem živca samega.





več preberite na:

www.natego.si

E-pošta: peroidus@gmail.com
_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 10 Jan 2012 17:45; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 03 Jan 2012 21:18    Naslov sporočila: Po katerih znakih najlaže prepoznamo, da gre za išias..? Odgovori s citatom

Ljudje velikokrat mešajo išias z drugačnimi bolečinami v križu.

Po katerih znakih najlaže prepoznamo, da gre za išias?



"Zelo pogosto se govori o išiasu, čeprav gre velikokrat tudi za druga obolenja. Pri išiasu se bolečina največkrat pojavi v križu. Traja lahko dan, dva, lahko celo več tednov. Lahko poneha in se ponovno pojavi, v določenem času pa se bolečina iz križa razširi še vzdolž noge. Torej bolečina prehaja iz hrbtenice po zadnjem delu stegna, nato po goleni v stopalo."

Koliko pa na stopnjevanje bolečine vplivajo zunanji dejavniki, na primer vreme?

"Zagotovo lahko vplivajo podhladitve, prav tako vremenske spremembe, vendar pravi išias, ki je povzročen po pritisku na živec, boli ne oziraje se na vreme."
Kdaj k ortopedu

Bolečina je lahko akutna ali pa dolgotrajna. Kdaj je treba obiskati ortopeda?

"Največkrat je bolečina v križu ponavljajoča se ali akutna, včasih se pojavi sočasno v križu in v nogi. Največkrat pa je bolečina v križu predhodni znak išiasa. Če bolečina v križu traja tri dni ali več, zlasti pa, če se širi še v nogo, je treba obiskati ortopeda. Bolje je, da bolnik pride čim prej, da ugotovimo, kaj je vzrok, in da lahko ukrepamo. Če je bolečina le v križu, potem svetujemo, da bolnik leži, vzame sredstva proti bolečinam in greje križ. Če po treh dneh bolečina ne popusti, je treba obiskati zdravnika. Še posebno če se hkrati pojavi še bolečina v nogi, prav tako če nastopijo še kakšne motnje v moči stopala ali cele noge, saj je tedaj zelo verjetno potrebna hitra operacija. Če ni nevroloških izpadov, torej ni oslabljene moči, se lahko z operativnim posegom počaka. Znano je, da se 92 odstotkov hernij pozdravi tudi brez operacije s konservativnim načinom zdravljenja: ležanje, zmerno gretje, sredstva proti bolečinam, fizikalna terapija za krepitev muskulature, obsevanje, zelo dobro je po prebolelem išiasu tudi zdravljenje v toplicah."

Je išias povezan s starostjo?

"Najpogosteje se obolenja zaradi išiasa pojavijo med 30. in 50. letom, po 60. letu so zelo redka, saj diskus degenerira in se spoji z obročem, zato je tako hudih težav manj. Tedaj pa so večje težave zaradi degenerativnih težav sklepov in utesnitev hrbteničnega kanala zaradi degenerativnih sprememb, ki pa prav tako lahko povzročajo bolečine. Gre za stenozo spinalnega kanala. Tudi tedaj nastopijo bolečine v nogi, vendar največkrat pri hoji, pri počitku oziroma ležanju takih težav ni. Pri herniji so težave praktično stalne."
Spremembe na vratni hrbtenici

Kdaj je pri degenerativnih spremembah potrebna operacija?

"Dokler bolečine popustijo po konservativnem načinu zdravljenja, na operacijo ni treba misliti. Če gre pri stenozi za resnejše težave, pa ni druge rešitve kot operacija, vendar to ni pogosto."

Spremembe na vratni hrbtenici prav tako lahko povzročajo hude bolečine.

"Take spremembe so pogostejše pri ženskah. Najpogosteje pride do okvar med petim in šestim vratnim vretencem ter šestim in sedmim vretencem, lahko pa nastanejo tudi hernije. Iz vratnega dela hrbtenice gredo bolečine v roko, bolnik čuti oslabljeno moč, mravljinčavost, otrdelost zgornjih okončin. Prav tako kot pri ledveni hrbtenici se poskuša bolečine odpraviti s konservativnim zdravljenjem. Če so težave hude, je treba narediti preiskave in se odločiti tudi za operacijo."

So s temi spremembami povezane bolečine v ramenskem delu?

"Bolečine v ramenih so najpogosteje pogojene s spremembami na rastišču mišic. V ramenu so štiri mišice, ena izmed teh se zelo pogosto natrga. Skoraj petdeset odstotkov ljudi po 50. letu ima natrgano to mišico. Lahko pride do vnetja sluznega mešička, ko se ta vname, pa začne hudo boleti. Z injekcijo in zdravili se bolečina utiša, če pa še traja, je treba mišico z operacijo zašiti, vendar je to redko."

Opažate, da je težav s hrbtenico v današnjem času, ko je večina ljudi na delovnem mestu v prisilni drži, več kot nekoč?

"V mednarodnem združenju ortopedov (International society for the study of the lumbar spine) se ugotavlja, da je bolečin v hrbtenici danes več in da je to zelo verjetno zaradi načina današnjega življenja. Zanimivo je, da je spoštovani prof. Edvard Pohar, ki je bil zdravnik v partizanih, dejal, da išiasa takrat praktično sploh ni bilo. Tudi pri kmetih takih obolenj ni veliko, ker imajo raznovrstno delo. Velikokrat take težave povzroča prav prisiljena drža. Človeško telo je ustvarjeno za gibanje, ne le za sedenje. Tudi delo z računalnikom in predvsem uporaba računalniške miške povzročata obolenja, ki jih prej ni bilo, na primer bolečine v komolcu, sindrom karpalnega kanala in podobno."

Pri bolečinah v sklepih in hrbtu bolniki velikokrat uporabljajo različne naravne pripomočke, mazila in podobno. Jih priporočate?

"Eden od vzrokov za bolečine v hrbtenici je tudi psihogene narave, zato nikomur ne rečem, naj ne uporablja pripravka, če mu pomaga in bistveno - če mu ne škodi. Včasih je učinek, tudi če gre za placebo, torej zdravilo z nedelujočo substanco. To dokazujejo različne študije zdravil, ki dokazujejo, da delujoča snov deluje pri 60 odstotkih bolnikov, pri 30 pa ima tudi nedelujoča snov učinek. Kako torej to razumeti? Bolj skrb zbujajoči pa so medsebojni učinki uživanja različnih zdravil. To je pri nas premalo urejeno, ni zadosti strokovnjakov, ki bi poznali sopojave enega in drugega zdravila. Zato mora biti bolnik pazljiv in povedati vsakemu zdravniku, kaj jemlje. Žal pa tudi veliko zdravnikov ne pozna učinkov zdravil drugih specialnosti, zato bi bilo nujno skupno sodelovanje farmacevta in zdravnika."

ORTOPED PROF. DR. JANKO POPOVIČ
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
brezlj
Član


Pridružen/-a: 04.08. 2010, 16:04
Prispevkov: 13

PrispevekObjavljeno: 21 Jun 2012 09:42    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dejansko sicer obstaja neko krajše obdobje zdravilo, ki naj bi išias pozdravilo oziroma vsaj omililo bolečine. Prosim za mnenje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group