ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Srčna insuficienca

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Sep 2009 05:58    Naslov sporočila: Srčna insuficienca Odgovori s citatom

Srčna insuficienca


Medicine: med/3552

Sŕčna insuficiénca (sŕčno popúščanje) je bolezen srca, ki nastopi, ko srce več ni sposobno načrpati dovoljšnje količine krvi, da bi z njo oskrbelo celoten organizem. Do srčnega popuščanja lahko privedejo praktično vse bolezni srca, daleč najpogostejša vzroka pa sta zvišan krvni tlak (arterijska hipertenzija) in koronarna bolezen srca (zoženje koronarnih arterij, zaradi katerega srčna mišica ni zadostno prekrvljena). Med pogostejšimi vzroki so še bolezni srčnih zaklopk, alkohol, virusna obolenja srčne mišice (miokarditisi). Ko vzrok ni jasen oziroma je vrojen v posamezniku, govorimo o idiopatskih kardiomiopatijah, ki so bodisi dilatativne (razširjeno srce), hipertrofine (zadebeljeno srce) ali restriktivne (togo srce).

Srce, ki popušča, ne zmore črpati s kisikom obogatene krvi iz pljuč po telesu; zato prihaja do zastoja krvi v pljučih in nezadostne prekrvljenosti preostalih organov. Zaradi zastoja krvi v pljučih bolniki tožijo o težki sapi, ki se lahko pojavlja ob naporu, pri resnejših oblikah srčnega popuščanja pa tudi v mirovanju. Bolniki pogosto lažje dihajo, če imajo dvignjeno vzglavje (t. im. ortopneja). Kri zastaja tudi v jetrih in nogah, kar se kaže z otekanjem. Zaradi nezadostne prekrvljenosti organov pa prihaja do opešanosti in hujšanja, tkiva, ki niso zadostno prekrvljena, pa začnejo sproščati t. im. nevrohormone in presnovke, ki dodatno poslabšujejo delovanje organizma. Bolezen pogosto spremljajo motnje električnega sistema srca, posledica česar so lahko motnje srčnega ritma, kar je smrtno nevarno.

Glede na izraženost težav lahko srčno popuščanje razdelimo na štiri stopnje; ker je razdelitev sprejelo Newyorško združenje za srce (NYHA), govorimo o funkcijskih razredih po NYHA, in sicer od I (bolnik je brez težav) do IV (bolnik ima težave v mirovanju).

Bolezen zdravnik prepozna na osnovi temeljitega izpraševanja bolnika (anamneze) in pregleda. V pomoč so mu elektrokardiogram (EKG), rentgenska slika srca in pljuč ter natriuretični peptidi (hormoni, ki so povečani pri sčrnem popuščanju). Poleg tega je pešanje srca potrebno objektivno potrditi, kar storimo z ultrazvokom srca, redkeje pa z invazivnim slikanjem prekata (ventrikulografijo) ali nuklearnim slikanjem (scintigrafijo) srčne mišice.

Zdravljenje zaobjema odstranitev ali omilitev vzroka za srčno popuščanje ter zdravila, ki blažijo težave in preprečujejo napredovanje bolezni. Če je vzrok zvišan krvni tlak, ga ustrezno uravnamo z zdravili. Če je vzrok koronarna bolezen, poskušamo izboljšati prekrvljenost srčne mišice - bodisi z zdravili bodisi tako, da zožene koronarne arterije razširimo od znotraj (perkutano) ali kirurško premostimo. Če je vzrok bolezen srčnih zaklopk, se lahko obolelo zaklopko kirurško zamenja ali popravi. Če je vzrok alkohol, je potrebna trajna in popolna vzdržnost.

Zdravila zoper srčno popuščanje omilijo ali povsem odstranijo težave, nekatera pa dodatno preprečujejo napredovanje bolezni in smrt.
Težave omilimo lahko z diuretiki (odvajali za vodo) in nitroglicerinskimi
učinkovinami (ki olajšajo težko sapo). Napredovanje bolezni pa preprečimo z zdravili, ki zavrejo škodljive nevrohormone - sem sodijo zaviralci angiotenzinske konvertaze (ACE-inhibitorji) in zaviralci angiotenzinskih receptorjev (sartani), zaviralci adrenergičnih receptorjev beta (blokatorji beta) ter spironolakton. Pri bolnikih, ki imajo težave navkljub zdravljenju ter potrjeno neskladno krčljivost srčnih prekatov (ki se ugotavlja z EKG-zapisom in ultrazvokom srca), lahko vstavijo poseben (t. im. dvoprekatni) srčni spodbujevalnik.

Srčno popuščanje je kronični sindrom, ki se pogosto poslabša in neredko zahteva zdravljenje v bolnišnici. Med pogostejšimi vzroki za poslabšanje so lahko nedosledno jemanje zdravil, uživanje prevelikih količin tekočine (ki je srce ne more prečrpati), virusne in bakterijske okužbe, slabokrvnost. Odstranjevanje vzrokov za poslabšanje je ključen del oskrbe bolnikov s srčnim popuščanjem.

Navkljub zdravljenju je umrljivost bolnikov s srčnim popuščanjem še vedno razmeroma velika.



_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 17 Sep 2011 17:30    Naslov sporočila: TEDEN SRCA Odgovori s citatom

TEDEN SRCA

http://www.srce-si.si/index.php?site=vsebine_foto_list&kat=5060&nid=5409






_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group