ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



NOSEČNOST

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave /
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Dec 2008 17:58    Naslov sporočila: NOSEČNOST Odgovori s citatom

NOSEČNOST

Noseča sem

Mnoge matere se srečujejo s stiskami in depresijami v času nosečnosti, poroda in po porodu. Potrebujete pomoč?
OBLECIMO TREBUŠČKE
Veliko, večje, največje ... Po navadi si predstavljamo, da je glavna naloga in tipična lastnost nosečniške garderobe njena velikost, saj mora ustrezati obilju, ki ga pokriva. No ja, mimo dramatičnega brstenja in rasti trebuščka, prsi in še česa res ne moremo, toda tako pojmovanje obleke je bližje pojmovanju vreče. Oblačenje naj bi bilo odraz nas samih, naše osebnosti in čuta za estetiko, bilo naj bi v sozvočju z našim počutjem, hkrati pa naj bi ustrezalo nenapisanim pravilom za naš videz v različnih situacijah.
Načrtovana nosečnost
Čeprav je odločitev za otroka ena največjih odločitev v življenju, je tri četrtine nosečnosti še vedno nenačrtovanih. Ena izmed prednosti načrtovanja je, da lahko že mesece prej poskrbite, da bo otroku v objemu vašega telesa čim prijetnejše. Seveda lahko veliko nadoknadite tudi v nosečnosti – tudi otroci, ki »se zgodijo«, imajo ob vašem odgovornem ravnanju vse možnosti za zdrav razvoj.
Nosečnica je lepa!
Veliko ljudi verjame, da je nosečnica lepa.
Devet mesecev v dobri koži
Vsaka ženska je lahko tudi med nosečnostjo lepa, negovana in urejena, če se vsaj malce potrudi. Predvsem mora paziti, da se ne zredi preveč. Nosečnica naj svoje telo neguje kot po navadi in ga krepi tudi s telovadbo ali vsaj vsakodnevnimi sprehodi.
Vivaldi in Mozart za lepšo nosečnost
Čeprav je pričakovanje otroka izjemno lepo obdobje, bodoče mamice pogosto spremljata tudi negotovost in bojazen, da ne bi bilo z otrokom kaj narobe. Eden od najpreprostejših načinov za pomirjanje tovrstne napetosti − o tem pričajo številni dokazi − je nedvomno poslušanje klasične glasbe.
Kotiček za lepoto in razvajanje

Težave z dihanjem v nosečnosti
Skoraj vse nosečnice mučijo težave z dihanjem, krvavitve iz nosu in občutek zamašenega nosu. Še zlasti krvavitev iz nosu, za katere ni videti pravega razloga, se nekateri ljudje prestrašijo, saj krvavitev velja za znamenje bolezni. Pa je res kaj narobe?
Nosečnost v postelji
Bodočim mamicam, ki vsak dan hitijo v službo in sopihajo po stoterih obveznostih, se zdi, da mora biti zdravnikova zahteva, da del nosečnosti preležiš v postelji, nekaj čudovitega - kot nenadejane počitnice. Ampak tiste mamice, ki jih je dolgotrajno ležanje v resnici doletelo, se bodo ob tem le grenko nasmehnile. Verjemite, preležati velik del nosečnosti ni niti najmanj prijetno. Zakaj pa se to sploh zgodi? Zakaj je potrebno? In predvsem: bi si ležanje lahko kako olajšali, če se že zgodi?
Vaš okrogli trebušček si zasluži pozornost in občudovanje!
Fotonatečaj "Moj okrogli trebušček" smo podaljšeli. Prijava bo potekala do 30.11.2008, glasovanje pa od 1.12.do 5.12.2008.



Kaj vse lahko počnem?
V času neštetih možnosti zna nosečnica poskrbeti zase in za svojega otroka ne le z branjem priporočene literature, pač pa tudi z veliko bolj alternativnimi zadevami.
30 dejstev, ki jih mora poznati vsaka nosečnica
Noseči ste, čestitamo! V vašem telesu se iz majcene pikice razvija novo bitje. Da bodo naslednji meseci polni zadovoljstva in veselega pričakovanja, je dobro, da o nosečnosti izveste karseda veliko. Mi vam ponujamo nekaj dejstev, ki vam bodo gotovo v pomoč.
Da bosta zdrava oba
Vsaka zdrava nosečnica v Sloveniji opravi vsaj pet najpomembnejših preventivnih pregledov, skupaj pa deset sistematskih in dve ultrazvočni preiskavi. Njihov namen je spremljanje zdravstvenega stanja nosečnice in njenega ploda.
Pomembni vitamini v nosečnosti
Kljub dobri prehrani boste verjetno zelo težko zaužili primerne količine določenih hranil, predvsem folne kisline, kalcija in železa.
Da bosta zdrava oba
O namenu in poteku posameznih pregledov in preiskav smo se pogovarjali z asist. dr. Natašo Tul Mandič iz ljubljanske porodnišnice.
Bodite aktivni in pozitivni
Aktivna nosečnost, v kateri se nosečnica dovolj giblje in zdravo prehranjuje, namreč ni dragocena le za telo, pač pa tudi za zdravje otroka, ki ga nosi. In ne nazadnje za lažji porod in hitrejšo vrnitev v formo.
Toksoplazmoza

Družinski
Če se sprašujete, ali je že pravi čas, potem verjetno je
Zakaj je dojenje najboljše

Najpogostejši znaki nosečnosti
Nekatere ženske »vedo«, da so noseče od trenutka, ko je bil otrok spočet. Spet druge potrebujejo številne znake, številne pozitivne teste nosečnosti, da so nazadnje v to res prepričane. V tem članku so predstavljeni najbolj tipični znaki nosečnosti. Ne pozabite, da je vsaka ženska nekaj posebnega. Lahko, da boste občutili vse te znake, ali pa le redke izmed njih.


Nasveti za zdravo nosečnost
Poiščite čimveč informacij o čudovitih spremembah vašega telesa. Svetujemo, da se o nosečnosti, porodu in rojstvu pogovarjate s svojo mamo, prijatelji in z drugimi ženskami. Uporabite lahko tudi forum na naših straneh. Obiskujte šolo za starše, berite knjige, revije, glejte videokasete o normalni nosečnosti in rojstvu otroka. Držite se zdrave uravnotežene prehrane.
Nosečnost v vročini
Poleti se zaradi vročine počutimo slabo. Kako slabo se šele počuti nosečnica, ki ji roke in noge že tako ali tako zatekajo, pa tudi poti se bolj kot sicer, težko diha, povrhu vsega pa ji je zaradi sprememb v krvnem obtoku in ožilju še bolj vroče. Za dobro počutje in zdravje nosečnice ter posledično tudi njenega še nerojenega otročička je zelo pomembno, da se zna nosečnica ohladiti, ko ji postane prevroče. Ali veste, kako se lahko varno ohladite? Poskusite z našimi nasveti in kmalu se boste počutili bolje.
Naj bodo nosečnice med vožnjo pripete?
Pomembno pa je, da si nosečnica pas pravilno namesti in sicer tako, da spodnji krak pasu poteka pod trebuhom, zgornji krak pa nad trebuhom preko ramena. Ob morebitni nesreči pas ne bo poškodoval otroka, pač pa bo zadržal telo, da ne bi udarilo ob volanski obroč ali ob armaturno ploščo.
Očetovski dopust
Očetovski dopust je dopust, namenjen očetom, da bi že v najnežnejši otrokovi dobi skupaj z mamico sodelovali pri njegovi negi in varstvu. 15 dni očetovskega dopusta naj bi oče koristil v času porodniškega dopusta matere, 75 dni pa do osmega leta otrokove starosti. Kdaj in kako ga bodo očetje lahko uveljavili? Koliko časa traja očetovski dopust?
Tabela rasti ploda po tednih

Z dojenčkom doma

Seks v nosečnosti
Zbrali smo nekaj najpogostejših vprašanj o seksu v nosečnosti in namesto vas vprašali ginekologa.
Ko se telo nosečnice spreminja
Vsaka ženska se, ko pričakuje otroka, polepša. Nosečnost in porod nista še prav nobene pogršala ali celo izmaličila, kot se marsikatera po nepotrebnem boji.
3D ultrazvočni aparat
V Sloveniji se diagnostika z naprednimi ultrazvočnimi aparati zaradi omejenih sredstev izvaja v bolnišnicah in redkih ginekoloških ambulantah, kjer zdravniki z dobrim znanjem diagnosticirajo čedalje več stanj, ki jih do sedaj ni bilo mogoče ovrednotiti s klasičnim dvodimenzionalnim pregledom. Vsekakor je s strokovnega stališča preiskava ploda s tridimenzionalnim pregledom ob sumu na morebitno prirojeno napako izjemna pridobitev.
Glede pridobivanja telesne teže
Pred nosečnostjo ste morda preštevali kalorije, sedaj pa morate biti posebno pozorni na to, kaj jeste, zato diete v tem obdobju niso zaželene in varne. Da bi lahko svoje telo pripravili na prehranjevanje in rast dojenčka, se morate zrediti.

Slabost in bruhanje med nosečnostjo
Slabost in bruhanje se razmeroma pogosto pojavljata v prvi polovici nosečnosti. Pri večini žensk gre za blago jutranjo slabost, pri drugih pa je dolgotrajna ter spremljana z obilnim bruhanjem.
Teža v nosečnosti
Starega pravila »9 kilogramov v 9 mesecih« se nikakor ne gre držati. Splošno veljavnih pravil glede teže sicer ni, saj je vse odvisno od vsake posamezne bodoče mamice. Strokovnjaki priporočajo, naj bodoča mamica začne nadzorovati težo že na začetku nosečnosti.
Nosečnost v dišečem objemu
Žensko telo ima čudovito sposobnost, s pomočjo katere v devetih mesecih iz drobne pikice ustvari novorojenčka. V resnici gre za naporen proces, v katerem se hitro spreminjajo telo, njegova presnova, pa tudi razpoloženja in čustvena stanja.
Kaj vzeti s seboj v porodnišnico?
Priporočljivo je, da spisek (pa tudi vsebino) pripravite v naprej. Nekatere stvari lahko tudi kasneje prinese očka.
Uravnotežena prehrana nosečnice in doječe mamice
Z ustrezno prehrano ženske v času nosečnosti lahko preprečimo razna obolenja, prezgodnje rojstvo otroka in različne deformacije. Uravnotežena prehrana vključuje živila vseh skupin, tako žita in žitne izdelke, sadje in zelenjavo, meso, mleko, mlečne izdelke kot tudi maščobe in sladkorje, seveda v pravih količinah.
Odhod v porodnišnico

Ali mora porod boleti
Lajšanje porodnega neugodja temelji na dogovoru med porajajočo žensko in njenimi spremljevalci pri porodu (laičnimi in strokovnimi). Če se ženska zanaša samo na možnost lajšanja bolečin z zdravili, potem je njena porodna izkušnja prikrajšana za občutenje moči svojega telesa in duha. Večina porodnic se je namreč ob dobri informiranosti, telesni in psihični pripavljenosti sposobno predati lastnemu načinu obvladovanja bolečin, ki so bolj učinkoviti in predvsem veliko bolj varni za prihajajočega otroka.



Priprava na življenje z dojenčkom
Prihod novorojenčka bo prav gotovo prinesel nekaj nemira v vaše življenje. Na skupno življenje se boste morali navaditi vsi trije, dojenček, vi in vaš partner. Na prihod otroka se pripravite že pred porodom. Pripravite vse potrebno za novorojenčka do konca 37. tedna nosečnosti in ne šele tik pred predvidenim terminom poroda.
Pripravljeni na porod
Verjetno ste prebrali že marsikateri priročnik o nosečnosti in vodenju poroda.Mi pa smo se odločili sliko približati in vas pripraviti še na nekatere malenkosti. Te vas lahko spravijo v zadrego, a bo ta manjša, bolj ko boste na porod pripravljeni.
Porodniški dopust
Kdo ima pravico do porodniškega dopusta? Koliko časa traja porodniški dopust in kdaj nastopi? V katerih primerih lahko oče ali druga oseba nastopi porodniški dopust? Koliko časa traja porodniški dopust za očeta ali drugo oseb, če ga mati ne koristi? Katere korake morate storit, da boste lahko uveljavljali pravico do porodniškega dopusta? Sad Sad Sad Cool Neutral



Izračunajte si datum - poroda !!!

klikni..!

http://www.mama.si/izracunajte-datum-poroda
_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 15 Dec 2008 18:38; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Dec 2008 18:21    Naslov sporočila: Seks v nosečnosti Odgovori s citatom

Seks v nosečnosti

Zbrali smo nekaj najpogostejših vprašanj o seksu v nosečnosti in namesto vas vprašali ginekologa.

Vaša nosečnost je prav gotovo posledica intimnega stika s partnerjem, toda tema tega članka je vendarle taka, da jo boste rajši brali na samem kot ob štirih popoldan na sedežu mestnega avtobusa. Seks je vedno tema, ki je zelo intimna in se dotika predvsem dveh, ki sta si blizu. Morda je ravno zato tako težko vprašati kogarkoli, še celo svojega ginekologa, nekatera vprašanja o seksu v nosečnosti. Nekaj najpogostejših vprašanj smo zbrali in namesto vas vprašali ginekologa - njemu se takšna vprašanja seveda ne zdijo niti smešna niti neumestna. Zato kar pogumno vprašajte svojega ginekologa, če vas skrbi še kaj, česar nismo zapisali.

Noseča sem tri mesece. Bojim se, da bi pri seksu kakorkoli poškodovala zarodek ali da bi povzročila spontani splav. Se to lahko zgodi?
Če je vaša nosečnost normalna, potem na ta način ne morete škodovati zarodku ali plodu. Spolni odnosi ne povzročajo poškodb zarodka ali ploda, niti ne morejo sprožiti spontanega splava. Narava je za zarodek in plod dobro poskrbela. Zaščitena sta z amniotsko tekočino in maternico, maternica pa je varno zaprta pred zunanjim svetom z zaporo v materničnem vratu.
Ob ženskem orgazmu se maternica sicer v resnici krči. Krči pa niso pri vseh ženskah enako močni. Pri nekaterih so izraženi bolj, pri drugih manj. Nekatere ženske občutijo krčenje maternice še celo pol ure po orgazmu, toda ti krči ne morejo škoditi zarodku ali plodu - če je nosečnost normalna. Lahko pa pospešijo porod v zadnjem stadiju nosečnosti, tik pred porodom.

Odkar sem zanosila, se izogibam spolnim odnosom, čeprav si jih moj mož želi. Občutek imam, da bi lahko po tej poti prišlo do vnosa infekcije v vagino. Moj mož je užaljen, češ da skrbi za svojo higieno in da kaj takega ni mogoče. Kaj je res?
Vaš plod je varno spravljen v amniotski tekočini, ta pa v vrečki oz. mehurju vsaj prvih sedem ali osem mesecev. Mehur se predre tik pred porodom ali med porodom, včasih pa ga morajo predreti med rojevanjem. Vloga mehurja pa ni le zadrževanje tekočine, temveč ščiti plod tudi v drugo smer - pred infekcijami, ki bi prišle od zunaj. V zadnjem mesecu nosečnosti pa postanejo membrane manj neprehodne, zato mnogi ginekologi priporočajo, da v zadnjih štirih do osmih tednih pri spolnem odnosu uporabite kondom. Seveda pa vse to velja ob pogoju, da partner nima katere izmed spolno prenosljivih bolezni - te imajo lahko zelo nevarne posledice za plod in za vas.

Ne smejte se - meni so spolni odnosi v šestem mesecu postali neprijetni, ker imam občutek, da moj še nerojeni otrok »ve«, kaj z možem počneva. Občutek imam, da v postelji nisva sama, da naju nekdo (plod) »gleda«. Povejte mi, kaj v resnici čuti ali ve!
Zarodek in plod sta v maternici dobro zaščitena pred zunanjim dogajanjem. Ob spolnem odnosu verjetno čuti nežno zibanje, ki mu je domače, saj ga čuti tudi, kadar hodite. Zanj je to zibanje prijetno. Čuti verjetno tudi maternične krče med orgazmom, toda ti krči zanj verjetno niso zelo pomembni. Za primerjavo - ob začetku rojevanja se prične maternica krčiti v precej močnejših krčih, ki jim pravimo porodni popadki, toda še za tiste strokovnjaki menijo, da jih plod na začetku rojevanja občuti le kot nežno masažo. Prav gotovo pa vas plod med spolnim aktom ne more opazovati. Ne more imeti vedenja o tem, kar se dogaja in kdaj kasneje se tega ne bo spominjal. Res pa je, da se tudi plod odziva na vaše aktivnosti. Med spolnim aktom se bodo njegovi gibi upočasnili, po orgazmu pa bodo hitrejši, plod prične brcati, njegovo srce pa hitreje utripati. Razlog je v njegovi reakciji na hormonske in maternične aktivnosti, ki jih sproži orgazem.

Ali je res, da spolni odnosi v zadnjih treh mesecih lahko povzročijo začetek poroda? Ali to pomeni, da naj se jim v tem času izogibam?
Res je, da maternični krči, ki jih spodbudi orgazem, postajajo močnejši proti koncu nosečnosti. Toda če še ni čas za porod, če maternični vrat še ni dovolj odprt oziroma pripravljen na porod, ti krči ne povzročijo poroda. Tako velja načelno - toda kljub vsemu nekatere študije kažejo, da je mogoče, da spolni odnos v zadnjih šestih tednih nosečnosti pospeši porod. Gotovo se strinjamo, da je za vsakega otoka najbolje, da se rodi, ko je za rojstvo povsem zrel. Materino telo je zanj najboljše okolje za dozorevanje. Zato je bolje, če se v zadnjih šestih tednih ne odločite za spolne odnose.

Z možem sva se za otroka trudila več let. Nisva se odločila za umetno oploditev, temveč za naravno, zato sva v preteklih letih skočila v posteljo tudi, kadar si tega nisva želela, pač zato, da bi naredila otroka. To je zelo spremenilo najin odnos do seksa - na začetku zveze sva v njem oba zelo uživala, potem pa je vse skupaj postalo vedno bolj prisiljeno. Toda odkar sem noseča, čutim, da nobenemu od naju sploh ni več do spolnosti. Kaj se dogaja z nama? Je to začetek razpada najine zveze prav sedaj, ko bi lahko postala družina?
Ko ženska zanosi, se odnos med partnerjema spremeni. Kaj natanko je vzrok vajinega odtujevanja, ni mogoče ugotoviti brez pogovora, zato vam svetujem, da se z možem o svojih težavah pogovorite. Začasna telesna odtujitev še ni nič hudega, toda če se bosta prenehala pogovarjati o svojih občutkih in mislih, to lahko v resnici privede do razpada vajine zveze. V pomoč naj navedem nekaj pogostih skrbi bodoče matere in očeta. Morda se boste v pogovoru dokopali do spoznanja, da je tudi pri vas podobno.
Za bodočega očeta in za bodočo mater je nosečnost ne le čas srečnega pričakovanja, ampak tudi čas mešanih občutkov, skrbi glede nove odgovornosti, novih čustev, novega načina življenja in tudi novih finančnih obremenitev. Vse te skrbi se lahko odražajo tudi v ljubezenskem poželenju. Poskusite se o njih pogovoriti, namesto da jih nosite s seboj v posteljo.
Nosečnost prinaša v partnerstvo nova razmerja. Ženska ni več le ženska, ampak bodoča mati in moški ni več le moški, temveč bodoči oče. Po novem nista več le ljubimca ali partnerja, ampak tudi starša. To je lahko nezavedna ovira pri ljubljenju. Marsikomu je namreč neprijetna misel, da sta ata in mama seksala, da se je lahko rodil in zaživel. Ali veste, da veliko najstnikov meni, da njihovi starši »tega« ne počnejo, čeprav sami pri stikih z nasprotnim spolom nimajo veliko zavor? Toda po drugi strani so tudi pari, ki šele po zanositvi zaživijo polno spolno življenje, kot da bi se podrla pregrada, ki jima do tedaj ni dovolila, da bi občutila resnično intimno bližino s partnerjem.
Možne pa so tudi veliko bolj zapletene razlage. Recimo, kadar moški zavrača nosečo partnerko, ker je na skrivaj ljubosumen nanjo in na njeno novo vlogo, ki je »boljša« od njegove. Vse se dogaja le njej, le ona »trpi« ker nosi plod in ima nosečniške težave, otrok je bolj njen, kot njegov…
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Dec 2008 18:24    Naslov sporočila: Nasveti za zdravo nosečnost Odgovori s citatom

Nasveti za zdravo nosečnost

Poiščite čimveč informacij o čudovitih spremembah vašega telesa. Svetujemo, da se o nosečnosti, porodu in rojstvu pogovarjate s svojo mamo, prijatelji in z drugimi ženskami. Uporabite lahko tudi forum na naših straneh. Obiskujte šolo za starše, berite knjige, revije, glejte videokasete o normalni nosečnosti in rojstvu otroka. Držite se zdrave uravnotežene prehrane.


Poiščite čimveč informacij o čudovitih spremembah vašega telesa. Svetujemo, da se o nosečnosti, porodu in rojstvu pogovarjate s svojo mamo, prijatelji in z drugimi ženskami. Uporabite lahko tudi forum na naših straneh. Obiskujte šolo za starše, berite knjige, revije, glejte videokasete o normalni nosečnosti in rojstvu otroka.

Držite se zdrave uravnotežene prehrane. Predvsem se držite priporočil glede prehrambene piramide. Zaužijte več mleka ali hrane, ki ga nadomešča, in v prehrano vključite več beljakovin. Če ne zaužijete več obrokov svežega sadja in zelenjave dnevno, je priporočljivo jemati folno kislino, ki jo v manjših količinah najdemo tudi v žitaricah in zeleni zelenjavi. Pijte veliko vode – do 3 litre na dan. Preberite tudi članek o pomembnih vitaminih v nosečnosti.

Izogibajte se snovem, ki škodujejo vam in vašemu otroku, kot so cigarete, alkohol in droga. Ne jemljite zdravil, tudi domačih ne, razen če ste se prej pogovorili z ginekologom.

Ostanite aktivni! Nadaljujte z vadbo, ki ste jo izvajali pred nosečnostjo, upoštevajte pa nasvete svojega ginekologa. Če pred nosečnostjo niste telovadili, razmislite o hoji in plavanju. Pričnite s kratkimi vajami in postopoma podaljšujte vadbo.

Veliko počivajte. Prisluhnite telesu. Samo vam bo povedalo, kdaj potrebujete kratke počitke čez dan in koliko spanca potrebujete ponoči.

Pogovarjajte se z otrokom in uživajte v povezanosti z njim. Po najnovejših raziskavah se otrok na dotike odzove že pri desetih tednih nosečnosti. Nekoliko kasneje se odzove na svetlobo, vaš glas, glasbo in druge zvoke.

Poskusite zmanjšati stres na najmanjšo možno mero in uporabljajte tehnike za zmanjšanje stresa, kot so počasno, globoko dihanje in sproščanje različnih mišičnih skupin.

Načrtujte porod otroka. Za večino žensk je porod normalen, naraven in zdrav. Skušajte izvedeti čimveč o porodu v porodnišnici, ki ste si jo izbrali. V šoli za starše boste veliko izvedeli o porodu samem, pa tudi vaš partner se bo lahko pripravil, če seveda namerava prisostvovati porodu.

Uživajte v tem posebnem času svojega življenja! Pri tem čudovitem prehodnem obdobju vam bodo lahko zelo pomagali vaš partner, vaša družina in prijatelji. Zaupajte v sposobnosti svojega telesa, da bo vašega otroka prehranjevalo in spravilo na svet, kot to ženske počnejo že stoletja.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Dec 2008 18:29    Naslov sporočila: Nosečnice potrebujejo več železa! Odgovori s citatom

Nosečnice potrebujejo več železa!

Avtor:
Vesna Titan, mag. farm.

Pomanjkanje železa je najpogostejša prehranska motnja, navzoča kar pri 70 odstotkih svetovnega prebivalstva. Najbolj so ogrožene prav ženske v rodni dobi in nosečnice. Raziskave kažejo, da vsaka četrta ženska trpi zaradi pomanjkanja železa, ki je tudi najpogostejši vzrok utrujenosti pri ženskah. Pomanjkanje železa je pogosto tudi pri dojenčkih in otrocih.

Železo – življenjsko pomemben mineral

Železo je življenjsko pomemben mineral, ki ga telo samo ne more narediti in ga moramo zato zaužiti s hrano. Železo je nujno potrebno za nastanek hemoglobina, sestavnega dela rdečih krvnih celic, ki prenaša kisik iz pljuč do vsake celice našega telesa. Železo je tudi sestavni del različnih encimov, ki omogočajo uporabo kisika v celicah. Odrasli imamo v krvi kar 25.000 bilijonov rdečih krvničk. Ker je njihova življenjska doba kratka (živijo le 120 dni), ves čas našega življenja v kostnem mozgu nastajajo nove rdeče krvne celice. Za tako intenzivno nastajanje eritrocitov so potrebne zadostne količine železa.

Slabokrvnost

Slabokrvnost ali anemija je bolezensko stanje, pri katerem je zmanjšana sposobnost krvi za dovajanje kisika celicam. Daleč najpogostejši vzrok slabokrvnosti je pomanjkanje železa. Vendar je slabokrvnost pozna posledica pomanjkanja železa; izrazi se šele takrat, ko telo že izčrpa lastne zaloge železa. Znaki slabokrvnosti so: utrujenost, zmanjšana koncentracija, brezvoljnost, zmanjšana odpornost na okužbe, omotica, bledica … Pri otrocih se lahko slabokrvnost kaže tudi kot nemir, zmanjšana sposobnost učenja in motnje koncentracije.

Hrana ni zadosten vir

S hrano povprečno vnesemo 10 do 15 mg železa na dan. Iz hrane v črevesju se absorbira v kri le 10 do 30 odstotkov zaužitega železa, zato je za zdravljenje slabokrvnosti zgolj skrbna izbira živil premalo. S hrano lahko preprečimo razvoj anemije, ne moremo pa nadomestiti izčrpanih zalog, saj je količina železa, ki ga telo absorbira (1 do 2 mg na dan), približno enaka tisti, ki jo vsakodnevno iz organizma izgubimo. Da zapolnimo zaloge, moramo železo dodajati v obliki prehranskih dopolnil.

V nosečnosti potrebujemo kar 100 odstotkov več železa

V nosečnosti telo matere proizvaja več rdečih krvničk in plazme, da bi zadostilo potrebam nastajajočega organizma. Če je vnos železa nezadosten, se začnejo prazniti zaloge materinega železa. Priporočljivo je, da ženska že pred zanositvijo napolni zaloge –s tem zagotovi dovolj visoko raven železa ves čas nosečnosti in dojenja ter tako prepreči razvoj anemije. Železo je potrebno tudi v času dojenja, saj je bistveno pri nastanku materinega mleka. Ker ga samo s hrano ne moremo vnesti dovolj, zdravniki v času nosečnosti in dojenja pogosto priporočajo železove dodatke.

Po železu mi je slabo …

V obdobju nosečnosti, ki ga zaznamujejo pogoste slabosti in spremembe prebave, je najbolje, da uživamo izdelek, ki vsebuje železo v obliki, ki se dobro vsrkava v kri (železov II-glukonat) in ne povzroča slabosti, teže v želodcu ali prebavnih motenj. Veliko prednost imajo naravni pripravki brez umetnih dodatkov.

Floradix Floravital – naravni tonik za najobčutljivejše

Železo z vitamini tudi za najobčutljivejša prebavila najdemo v toniku Floradix Floravital. Sadno-zeliščni tonik je primeren tudi za nosečnice in otroke že od 1. leta starosti. Vsebuje tekoče železo v obliki železovega II-glukonata, ki se najbolje vsrkava v kri. Moč železa dodatno podpira odlična kombinacija z vitamini B in C. Vitamini skupine B pomagajo pri nastajanju rdečih krvničk, vitamin C in sadni koncentrati pa dodatno izboljšajo absorpcijo železa. Zeliščni izvlečki omogočajo lažjo prebavo, zato Floradix Floravital ne povzroča stranskih učinkov, ki so značilni za večino drugih izdelkov z železom.
Floradix Floravital je popolnoma naraven tonik iz ekološke pridelave, ki ne vsebuje konzervansov, barvil, alkohola, kvasa, glutena ali laktoze. Naravni tonik je zaradi svoje izbrane sestave primeren tudi za vegetarijance in vegane.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave / Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group