ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Težave z žolčem in bolečina v križu

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 13 Dec 2007 20:36    Naslov sporočila: Težave z žolčem in bolečina v križu Odgovori s citatom

Težave z žolčem in bolečina v križu

Spoštovani, začelo se je pred tremi leti z vnetjem želodčne sluznice. Ob gastroskopiji so mi predpisali ustrezno terapijo in dieto. Po enomesečni terapiji so se bolečine še vedno pojavljale, zato sem še naprej obiskovala zdravnika. Opravila sem več gastroskopij, ki so pokazale pordelo želodčno sluznico in povečanje želodčne kisline. Kljub uživanju zdravil in dieti ni nič bolje, nenehno me boli v križu in pod DRL. Opravila sem tudi nekaj ultrazvokov žolča, vendar nimam žolčnih kamnov.

Pred mesecem dni so mi opravili še notranji ultrazvok žolčnika, vendar mi zdravniki niso povedali, kaj storiti. Septembra sem opravila ultrazvok pri specialistki za žolč in ji pojasnila svoje triletne težave. Ugotovila je, da se po obroku žolčnik skrči za manj kot polovico in omenila, da težave po vsej verjetnosti povzroča nepravilno delujoči žolčnik. Svetujete mi, kaj naj storim. Ali naj dam odstraniti, ne glede na to, da se držim diete? Rada bi zaživela brez bolečin v križu in želodcu.

Za odgovor in morebitno zdravljenje se vam toplo zahvaljujem
Suzana

Zdravnik odgovarja:
Spoštovana gospa Suzana,
večkrat sem skrbno prebral vaše pismo, v katerem ste dokaj natančno opisali težave, ki jih utegnejo povzročati različne bolezni oziroma motnje. Pri vsaki gastroskopiji (pregledu požiralnika, želodca in dvanajstnika s posebnim instrumentom, ki ga zdravnik uvede skozi usta v telo bolnika), s katero ugotavljajo hujše vnetje želodčne sluznice, ugotovijo tudi, ali ima bolnik na sluznici želodca bakterije (Helicobacter pylori). Prisotnost bakterij ugotavljajo tako, da med endoskopijo s posebnimi kleščicami odvzamejo dva koščka želodčne sluznice in ju dajo v testno tekočino. Odvzem vzorcev želodčne sluznice je povsem neboleč. Če so na sluznici bakterije, testna tekočina z vzorci v pol ure spremeni barvo. Test se imenuje hitri ureazni test (HUT) in je dokaj zanesljiv. V primeru pozitivnega rezultata je treba bakterije iztrebiti z antibiotiki. Bolniku dobi dva antibiotika in zdravilo, ki zmanjša izločanje kisline - zaviralec protonske črpalke. Zdravljenje z opisanimi zdravili traja teden dni, zdravila pa mora bolnik zaužiti vsak dan zjutraj in zvečer.
Če je zdravljenje z navedenimi zdravili uspešno, na sluznici želodca ni več bakterij, HUT je negativen, vneta sluznica se polagoma pozdravi. Bolnika ni treba vnovič gastroskopirati; zadostuje, da opravi "urea dihalni test". Pri tem testu bolnik zaužije testno snov in določen času po zaužitju testne snovi izdihuje zrak v poseben balonček. Zrak iz obeh balončkov analiziramo in tako ugotovimo, ali je bilo zdravljenje uspešno.V pismu ne omenjate, kakšno zdravljenje so vam predpisali po gastroskopiji.
Kako je z vašim žolčem, so ugotavljali z ultrazvočno preiskavo. Volumen žolčnika je mogoče izmeriti z ultrazvokom pred in po testnem obroku ter ugotoviti, koliko se je skrčil. Normalno se žolčnik po obroku hrane skrči za več kot 50 odstotkov. Najbrž bo treba še ugotoviti, kako se obnašajo žolčni vodi. Ko se žolčnik skrči, se morajo sočasno odpreti mišice zapiralke, ki pri zdravem človeku preprečujejo prodor vsebine dvanajstnika v žolčne vode. Gre za preprosto sodelovanje različnih delov žolčnih poti: žolčnik se skrči, mišice zapiralke popustijo in žolč lahko nemoteno izteče v dvanajstnik ter tam opravi svojo nalogo. Zdrav človek nima težav in za vsa ta dogajanja v telesu sploh ne ve. Če se mišice ne sprostijo pravočasno, a se skrči žolčnik, nastane bolečina in tedaj bolnik seveda ve, da je nekaj narobe.
Preiskava, s katero lahko ugotovimo, kako se krčijo žolčni vodi in žolčnik, ali se odpirajo ali ne, je ERCP (endoskopska retrogradna holangio pankreatografija).To dolgo ime uporabljamo za preiskavo, pri kateri na rentgenskem aparatu z endoskopom uvedemo v žolčne vode cevko ter prek nje v žolčne vode, žolčnik in vode trebušne slinavke vbrizgamo posebno kontrastno sredstvo. Kontrastno sredstvo napolni votle dele; to vidimo na rentgenskih slikah, saj kontrastno sredstvo vsrka rentgenske žarke. Kontrastno sredstvo se mora v določenem času izločiti iz žolčnih vodov in drugih delov, kamor smo ga vbrizgali. Če se izloča prepočasi, je verjetno, da mišice zapiralke ne delujejo pravilno, to pa je povezano z bolečino.
Pri vas bi bilo potemtakem koristno opraviti ERCP. S tem bo zdravnik dobil natančnejši odgovor o delovanju žolčnih poti in žolčnika. Če gre res za diskinezijo žolčnih poti (nepravilno delovanje mišic v žolčnih vodih), je na voljo zdravljenje z nitroglicerinom, najbrž pa lahko pomaga tudi nifedipin, ki zniža tlak v zapiralkah. Če je diagnoza diskinezija žolčnih vodov pravilno in zanesljivo ugotovljena, je mogoče pri ERCP prerezati mišico zapiralko. Bolniki z diskinezijo žolčnih poti so po tem posegu največkrat brez težav. Pred tem pa je treba opraviti dodatne preiskave in zanesljivo ugotoviti diagnozo, kajti sicer bi bil postopek neuspešen.
Priporočam vam pregled pri gastroenterologu (specialistu za bolezni prebavil), ki mu boste pokazali vse izvide ter se z njim dogovorili o nadaljnjem postopku diagnostike in zdravljenja

Lep pozdrav

Prof. dr. sci. Igor Križman, dr. med.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 24 Dec 2007 17:49    Naslov sporočila: Težave z žolčem Odgovori s citatom

Pozdravljeni.
Zanima me, kakšne spremembe nastanejo, če ti odstranijo žolč(glede prehrane).Ker imam že nekaj let težave z žolčem, mi je kirurg svetoval, da bi ga odstranila(imam izrastke).Stara sam 32 let.
Za odgovor se Vam iskreno zahvaljujem.

odgovor: žolč
avtor: doc. dr. Boštjan Mlakar, dr. med.

Spoštovani!
Pri odstranitvi žolčnika vam ne odstanijo žolča, temveč le rezervoar zanj (žolčnik). Operacija danes poteka praviloma laparaskopsko,okrevanje je hitro in večjih zapletov praviloma ni. V kolikor imate težave z žolčnikom, kamne ali vam v njem rastejo polipi, potem bo potrebno žolčnik odstraniti.
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 24 Dec 2007 17:55    Naslov sporočila: Žolčni kamni Odgovori s citatom

Žolčni kamni

pripravil asist. mag. Boštjan Mlakar, dr. med.,
specialist abdominalne kirurgije

Dejavniki, ki povečajo nevarnost za nastanek žolčnih kamnov

Žolčne kamne ima 10 do 20% odraslih. Pogostejši so pri ženskah, saj hormon estrogen povečuje holesterolno nasičenost žolča, kar povečuje nevarnost za nastanek žolčnih kamnov. V nosečnosti se hormonskemu dejavniku pridruži še zmanjšana gibljivost žolčnika. Tudi debelost povečuje nevarnost za žolčne kamne. Shujševalna kura brez maščob je posebno nevarna za razvoj žolčnih kamnov, saj se žolčnik prazni predvsem ob prisotnosti maščob v hrani. Shujševalna dieta mora vsebovati vsaj dodatek manjše količine maščob, da se izognemo razmeram, ki lahko vodijo v nastanek žolčnih kamnov. Tudi s strarostjo narašča pojavnost žolčnih kamnov, podobno je pri osebah po poškodovani hrbtenjači in pri tistih, ki jih več mesecev parenteralno hranimo (dobivajo le umetno hrano v žilo). Pomemben je tudi dedni dejavnik, saj se pri določenih rasah in družinah žolčni kamni pogosteje pojavljajo.

Težave, ki jih povzročajo žolčni kamni

Večina oseb z žolčnimi kamni nima težav, pravimo, da imajo asimptomatske žolčne kamne, odkrijemo jih naključno ob ultrazvočnem pregledu trebuha zaradi drugih težav in obolenj. Bolniki, ki imajo težave zaradi žolčnih kamnov opisujejo nenadno in stalno bolečino, ki se pojavi pod desnim rebrnim lokom, traja 15 do 30 minut in se lahko širi tudi nazaj v hrbet ali v žličko. Bolečino lahko spremlja slabost in bruhanje. V kolikor bolečina ne popusti in traja več ur moramo pomisliti na vnetje žolčnika, vnetje žolčevodov, vnetje trebušne slinavke ter na številna druga obolenja v trebuhu, zato je v takšnih primerih potrebno poiskati zdravniško pomoč. Zdravnik bo opravil pregled trebuha, odvzel kri za krvne preiskave in se glede na izvid odločil za ultrazvok trebuha in po potrebi tudi za dodatne preiskave.

Zdravljenje

Osebe pri katerih naključno ugotovimo žolčne kamne in so brez težav ni potrebno zdraviti. Izjema so bolniki z t.i. ťporcelanastimŤ žolčnikom, večjim polipom žolčnika, sladkorni bolniki, nosilci Salmonele in bolniki z oslabljenim imunskim sistemom.

Nujna medicinska pomoč zaradi bolečin povezanih z žolčnimi kamni zajema zdravila proti bolečinam (spazmoanalgetike) ter v primeru vnetja tudi antibiotik. Glede na težavnost obolenja se zdravnik odloča med ambulantnim in bolnišničnim zdravljenjem. Morebitne ponovne težave zaradi žolčnih kamnov najučinkoviteje odpravimo z operativno odstranitvijo žolčnika. Danes večino posegov opravimo laparaskopsko, kar pomeni, da operiramo skozi majhna vstopna mesta ob pomoči kamere, ki nam prenaša sliko na zaslon. Včasih zaradi razmer v trebuhu, hudega vnetja, anatomskih variant ali pridruženih obolenj posega ni moč dokončati laparaskopsko, temveč je potrebno odpreti trebuh na klasičen način.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 24 Apr 2017 09:58    Naslov sporočila: Tukaj je hiter način kako odpraviti z žolčnimi kamni Odgovori s citatom

Tukaj je hiter način kako odpraviti z žolčnimi kamni

Žolčni kamni nastajajo počasi in dolgo časa bolniku ne povzročajo nobenih težav. Nase opozorijo nenadoma z hudo bolečino pod desno prsnico, bolnik pogosto bruha in ima bolečine v rami. Žolčni napadi se ponavadi pojavijo ponoči, pogosto po kakšnem težjem obroku. Žolčni kamni so lahko veliki od nekaj milimetrov do velikosti manjše žogice.

klikni.............
http://www.omega3.si/zolcni-kamni/


Žolčni sistem
.

Žolčni sistem shranjuje žolč, ki nastaja v jetrih in ga med potekom prebavljanja po potrebi pošilja v tanko črevo. Žolčni sistem sestavljajo žolčevodi, jetrni vodi in žolčnik. Žolč med prebavljanjem hrane v tankem črevesu sodeluje pri razgradnji maščob. Po jetrnih vodih se žolč iz jeter steka v žolčnik, se tam zgosti in hrani. Ko pride hrana v tanko črevo, žolčnik iztisne žolč v skupni žolčevod, ki se sprazni v dvanajstnik.

Žolč je celotni izloček jeter, ki se izliva v drobne žolčne kanale, ki se v jetrih združujejo v širše žolčne vode. Žolč je svetlo rumene barve in nekoliko sluzast. Vsebuje bilirubin, to je žolčno barvilo, žolčne kisline, lecitin in holesterol. Poleg tega vsebuje žolč še številne mineralne snovi in posebne snovi, ki preprečujejo strjevanje holesterola in s tem tvorbo žolčnih kamnov.

Zdrava jetra izločijo v enem dnevu okoli pol litra žolča, ki se tudi med posameznimi obroki stalno izliva v glavne žolčne vode, ti pa oddajajo v tem času celotni izloček jeter v žolčnik. V žolčniku se žolč močno zgosti na ta način, da njegova sluznica posrka mnogo vode in mineralnih snovi, pri čemer se močno zgosti vsebnost bilirubina, žolčnih kislin, holesterola in nekaterih soli.


---------------------------------------------------------------------------------
Prepovedana hrana in pijača pri bolniku z žolčnimi kamni;
.

-prepovedan je močan črni čaj
-vse alkoholne pijače, kava, vse pijače pripravljene iz umetnih ekstratov in vse zelo mrzle pijače
-vsi pikantni zreli in glivični siri
-rumenjak v vsaki obliki, tudi jajca kot samostojna jed
-močno začinjene in mastne mesne juhe
-juhe iz gob in stročnic
-vse mastne zakuhe z dodatkom jajc
-mastna govedina, svinjina, divjačina, mastne morske ribe, praženo in ocvrto meso in vsa konzervirana hrana
-pečen in ocvrt krompir, krompirjeva solata in krompirjevi cmoki
-zelje, ohrovt, zelena paprika, kumare in gobe
-vse surove in ostro začinjene solate, mesna solata, gomolji zelene in solate iz stročnic
-sladicenih iz celih jajc z dodatki maščobe, peciva z pecilnim praškom, ocvrte sladice, sveže sladice iz kvašenega testa in sladice z nadevi
-v času akutnih žolč napadov vse surovo sadje
-svež kruh, posebej ržen, koruzni in ajdov
.

Preprečevanje in odpravljanje žolčnih kamnov z zdravilnimi zelišči;
.

Pri žolčnih kamnih je zelo pomembno, da spremenite prehranjevanje. Uživajte hrano, ki je bogata z omega 3 maščobnimi kislinami in vitaminom K2 in D3. Ta dva vitamina pomagata pri uravnavanju presnove kalcija in preprečujeta nastajanje žolčnih kamnov.

Poleg spremenjenega prehranjevanja lahko za spodbujanje delovanja žolčnika pijete tudi zeliščne čaje, uživate jabolčni kis, dober vpliv na žolčnik pa imata tudi kefir in sirotka.

----------------------
------------------------
--------------------------



_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group