ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
Forum
Pogosta vprašanja
Seznam članov
Skupine uporabnikov
Registriraj se
Tvoj profil
Zasebna sporočila
Prijava/Odjava
Iskalnik
Napredno iskanje
Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje
Kdo je z nami?
[
Administrator
]
[
Moderator
]
Google Search
Spletno gostovanje: LITESPEED in IMUNIFY360 proaktivna zaščita proti zlonamerni programski kodi
EMAIL GOSTOVANJE: NEOMEJENA velikost e-poštnih predalov znotraj zakupljenega prostora
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov
->
Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave /
Odgovori
Uporabniško ime
Naslov sporočila
Telo sporočila
Smeški
Več Smeškov
Barva pisave:
Privzeto
Temno rdeča
Rdeča
Oranžna
Rjava
Rumena
Zelena
Olivna
Sinje modra
Modra
Temno modra
Indigo
Vijolična
Bela
Črna
Velikost pisave:
Velikost pisave
Drobna
Majhna
Normalna
Velika
Ogromna
Zaključne označbe odprtih ukazov
[quote="marjan"]Arhitekt ! Lepo vas prosim, da ne dajete tukaj gor tujih reklam....! Tuje reklame bodo izbrisane ! Hvala za razumevanje Administrator foruma Lep pozdrav[/quote]
Možnosti
HTML je
izklopljen
(Navodila) BBkoda
je
vklopljena
Smeški so
vklopljeni
Izklopi BBCode v tem sporočilu
Izklopi Smeške v tem sporočilu
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na:
Izberi forum
ZDRAVJE
----------------
BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
POMOČ - bolnim
ZDRAVILA / domača zdravila /
POMOČ
----------------
PRAVNI NASVETI - VPRAŠANJA in ODGOVORI
SPLOŠNI FORUMI
----------------
OBVESTILA in SPOROČILA UPORABNIKOM Foruma
Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave /
RAZNO ... 😎
Video,, kamere v živo,.....(( webcamere))
Pregled teme
Avtor
Sporočilo
marjan
Objavljeno: 14 Feb 2008 09:21
Naslov sporočila: Re:
Arhitekt !
Lepo vas prosim, da ne dajete tukaj gor tujih reklam....!
Tuje reklame bodo izbrisane !
Hvala za razumevanje
Administrator foruma
Lep pozdrav
architect
Objavljeno: 13 Feb 2008 18:53
Naslov sporočila:
zanimivo!
marjan
Objavljeno: 11 Feb 2008 20:39
Naslov sporočila: Kako delujejo hormoni?
Kako delujejo hormoni?
Hormoni delujejo kot naravna kemična sporočila, ki dospejo v različne dele telesa in uravnavajo različne telesne naloge. Menstrualni ciklus pretežno urejajo naslednji hormoni: estrogeni, ki nadzorujejo razvoj jajčnikov na začetku ciklusa; luteinizirajoči hormon (LH), katerega nenadno povečanje in zmanjšanje sredi ciklusa sproži sprostitev jajčeca (ovulacijo); progesteron, ki maternico pripravi na sprejem oplojenega jajčeca. Če ženska zanosi, začne naraščati količina humanega horijevega gonadotropina (hCG), narašča pa tudi količina progesterona (mesečna krvavitev izostane). Če ženska ne zanosi, se količini progesterona in estrogenov zmanjšata in izloči se maternična sluznica (mesečna krvavitev).
Kaj je ovulacija?
Ženska ima ob rojstvu v jajčnikih 250.000 do 400.000 jajčec. Po puberteti se približno vsakih trideset dni pod vplivom delovanja hormonov eno jajčece sprosti iz jajčnika. Sprosti se približno štirinajst dni pred mesečno krvavitvijo, kar imenujemo ovulacija. Ovulacija sproži nenadno povečanje količine luteinizirajočega hormona. Nekaj dni pred ovulacijo in po njej so ženski plodni dnevi.
Kaj je menstrualni ciklus?
Menstrualni ciklus je pri ženskah različen. Pri 90 % žensk traja 25 do 35 dni. Začne se prvi dan menstruacije in konča en dan pred začetkom naslednje menstruacije. Pri normalnem ciklusu traja menstruacija tri do sedem dni, ovulacija pa nastopi 12 do 16 dni pred začetkom naslednje menstruacije. Ciklus urejajo hormoni. Na začetku ciklusa se v jajčnikih pod vplivom estrogenov razvijejo jajčeca. Sredi ciklusa, ko je estrogena največ, se količina luteinizirajočega hormona nenadno poveča in hitro zmanjša, kar povzroči, da se jajčece sprosti (ovulacija). Po ovulaciji začne naraščati količina progesterona, kar maternico pripravi na nosečnost. Če maternica ne sprejme oplojenega jajčeca, količina progesterona pade in pojavi se menstruacija (mesečna krvavitev je izluščenje maternične sluznice). Če se oplojeno jajčece ugnezdi v maternici, nastopi nosečnost in količina progesterona še naprej narašča, menstruacija pa izostane.
S tem izrazom poimenujemo telesne in duševne motnje, ki se pojavljajo po ovulaciji in lahko trajajo do dva tedna, torej do naslednje mesečne krvavitve. Povzroča jih količina hormonov, ki se med ciklusom najprej poveča, nato zmanjša. Najpogostejši simptomi predmenstrualnega sindroma so nespečnost, občutek negotovosti, stres, napete dojke, glavobol in zastoj tekočine. Če imate naštete simptome, pijte manj kave in alkohola, jejte hrano, ki vsebuje ogljikove hidrate (krompir, riž, sadje in zelenjavo), in jemljite vitamine in svetlinovo olje. Če so težave hujše, se posvetujte z zdravnikom.
Zakaj menstruacijo spremljajo bolečine?
V določenem življenjskem obdobju imajo skoraj vse ženske prvi dan menstruacije bolečine. Nekatere zaradi njih zelo trpijo. Bolečine povzročajo premočni krči maternice med mesečno krvavitvijo. Ublažijo jih običajna zdravila proti bolečinam, zmerna telesna dejavnost in sprostitev (spanje, masaža ipd.).
Kaj je dismenoreja?
Bolečine ali slabo počutje med menstruacijo ali tik pred njo imenujemo dismenoreja. Povzročajo jo premočni krči maternice. Večina najstnic in mladih žensk ima bolj ali manj izraženo primarno dismenorejo. Ta se navadno začne dve ali tri leta po nastopu menstruacije, potem ko se ovulacija ustali. Po 25. letu starosti se težave pogosto zmanjšajo in so po porodu redke. Dismenoreja je povezana s hormonskimi spremembami, do katerih pride med menstruacijo. Sekundarna dismenoreja se začne v odrasli dobi in je posledica temeljne bolezni, npr. endometrioze ali vnetne medenične bolezni. Pri sekundarni dismenoreji se bolečina začne več dni pred menstruacijo in traja vso menstruacijo.
Blago primarno dismenorejo pogosto olajšajo tablete proti bolečinam. Tradicionalno in včasih učinkovito zdravilo je počitek v postelji s termoforjem. Če je primarna dismenoreja huda, lahko simptome olajšamo tako, da s kontracepcijskimi tabletami preprečimo ovulacijo. Zdravljenje sekundarne dismenoreje je odvisno od vzroka.
Kakšne so ginekološke težave v mladostni dobi?
Dekleta imajo največ težav z menstruacijo v mladosti. Te težave običajno same minejo, včasih pa je potrebno zdravljenje z estrogenom in s progesteronom ali s kontracepcijskim sredstvom. Zelo pomembno je, da mlada dekleta obiščejo zdravnika, še zlasti, če imajo spolne odnose in potrebujejo zaščito.
Zakaj je nožnica suha?
Nožnični izloček je mlečnat in obliva nožnico. Poleg nožnice ga izločata maternični vrat in maternica. Suhost lahko povzročijo različne hormonske motnje, ki jih zdravnik odpravi. Običajno je v nožnici kislo okolje, ki preprečuje vnetja in pripomore, da se semenčice z lahkoto gibljejo proti maternici.
Kateri izdelki so ustrezni za osebno higieno in zaščito?
Danes so na voljo številni in pripravni izdelki za higiensko zaščito, ki ženski omogočajo, da živi normalno in aktivno življenje tudi takrat, ko ima mesečno krvavitev. Katero zaščito bo uporabila, je njena osebna odločitev. Prva izbira so higienski vložki. Izdelovalcem je že uspelo izdelati zelo tanke, izjemno vpojne higienske vložke za vsakdanjo uporabo. Za boljšo zaščito vložke opremljajo z zaščitnimi zavihki. Samolepilni higienski vložki so navadno tanjši. Uporabljamo jih lahko hkrati s tamponom za dvojno zaščito ob koncu menstruacije.
Kako se uporablja tampon?
Tampon vstavimo globoko v nožnico z enostavnim kartonskim pripomočkom ali s prsti. Menstrualno kri vpije že v telesu. Na tržišču so različne velikosti tamponov, izbiramo jih glede na to, ali imamo močnejšo ali šibkejšo menstruacijo. Celo zelo majhni tamponi dovolj nabreknejo in se po obliki prilagodijo telesu. Če so pravilno vstavljeni, jih sploh ne čutimo. V pravilni legi jih ohranjajo nožnične mišice. Tamponi so nevidni, učinkoviti, po uporabi jih enostavno zavržemo. Če tamponov še niste uporabljali, skrbno preberite navodilo o njihovi uporabi.
Upoštevati morate naslednja osnovna pravila:
preden tampon namestite v nožnico in potem, si skrbno umijte roke;
uporabljajte tampone ustrezne velikosti;
tampon menjajte na 4 do 6 ur oz. tako pogosto, kot priporoča izdelovalec.
Tako kot higienski vložki tudi tamponi niso idealna zaščita za vse ženske. Včasih tampon pri močni menstrualni krvavitvi ne ščiti dovolj, nekaterim ženskam pa je vstavljanje tampona v nožnico neprijetno.
Kaj je sindrom toksičnega šoka?
Sindrom toksičnega šoka je zelo redka bolezen, ki je lahko smrtno nevarna. Povzroča jo toksin bakterije Staphylococcus aureus (zlatega stafilokoka). Pri uporabnicah tamponov je nevarnost sindroma toksičnega šoka večja kot pri ženskah, ki uporabljajo druge zaščitne metode, vendar je število primerov bolezni zelo zelo majhno; npr. v Veliki Britaniji so doslej poročali samo o 18 primerih. Simptomi sindroma toksičnega šoka so bruhanje, huda driska, nenadna vročina, bolečine v mišicah, omotica, omedlevica in razdraženost. Če sumite, da imate sindrom toksičnega šoka, odstranite tampon in se takoj pogovorite z zdravnikom. Povejte mu, da ste uporabljali tampone. Pri sindromu toksičnega šoka potrebujete takojšnje zdravljenje.
Ali pride do okužb nožnice samo med spolnimi odnosi?
Ne, pri vseh ženskah se skrivajo mikroorganizmi globoko v materničnem vratu, ki je odprta telesna votlina. Če se ti mikroorganizmi preveč razmnožijo, povzročijo okužbo. Večina nožničnih okužb povzroči spremembe v sestavi sluzi materničnega vratu.
Kaj je nožnična kandidiaza?
Nožnična kandidiaza ni spolno prenosljiva bolezen. Okužbo povzroča glivica Candida albicans, ki se pri mnogih ljudeh nahaja v koži, ne da bi povzročala kakršne koli težave. Včasih se brez razloga razmnoži v materničnem vratu in povzroča nastajanje bele, goste tekočine in draženje nožnice. O ustreznem zdravljenju se posvetujte z zdravnikom.
Kaj je cistitis in katere simptome povzroča?
Cistitis ima vsaj enkrat v življenju več kot polovica žensk po vsem svetu. Povzročajo ga bakterije, ki živijo v sečnici (skozi katero odteka seč), od koder se cistitis razširi na sečni mehur. Vzroki cistitisa so lahko spolni odnos, slaba prehrana, podnebne spremembe ali zelo tesna oblačila.
Simptomi cistitisa so nenehno siljenje k mokrenju, bolečina med mokrenjem in podobni simptomi kot pri gripi. Pri resnejši obliki cistitisa se lahko pojavi vročina. Če menite, da imate cistitis, se dogovorite za preiskavo vzorca seča v laboratoriju in se nato posvetujte z zdravnikom.
Kako si pregledate dojke?
Ali so dojke zdrave, lahko preverite s kratkim pregledom, ki ga opravite vsak mesec. Pregled je zelo enostaven, pomembno pa je, da vam bo prešel v navado in ga boste izvajale vse življenje. Če si boste dojke redno pregledovale, boste hitro ugotovile, ali je z njimi vse v redu, in tudi takoj odkrile vsako najmanjšo spremembo.
Najboljši čas za samopreiskavo je takoj po mesečni krvavitvi. Večini žensk dojke približno teden dni pred menstruacijo nabreknejo, postanejo bolj napete, lahko pa tudi mehkejše. To je povsem normalno. Dojke si pregledate tako, da se postavite pred ogledalo in si natančno ogledate vsako posebej.
Bodite pozorni na neobičajne spremembe, kot so:
sprememba velikosti ali oblike,
sprememba bradavic, če je kri ali tekočina v bradavici,
neobičajna oteklina, vdrtina, izboklina, vnetje ali sprememba barve na katerem koli predelu dojke ali bradavic,
ena dojka precej bolj dvignjena od druge.
Nato se ulezite in s krožnimi gibi konic prstov skrbno pretipajte vsako dojko posebej. Na koncu dojki pretipajte še od spodnjega dela proti pazduhi, da bi odkrili morebitne otekline ali tumor. Če opazite kar koli neobičajnega, se takoj posvetujte z zdravnikom. Pogoste so ciste ali različne oblike lipomov, ki jih je možno enostavno odstraniti. Tudi če gre za kaj resnejšega, je zdravljenje učinkovitejše, če je diagnoza pravočasna.
Kaj je Papanicolaoujev test?
(bris materničnega vratu)
To je preiskava za ugotavljanje nenormalnih sprememb v celicah materničnega vratu in preprečevanje razvoja raka materničnega vratu.
Preiskava cervikalne sluzi daje 95-odstotno gotovost za odkrivanje nenormalnih celičnih sprememb (displazije), ki postanejo rakave, če jih ne odkrijemo in zdravimo.
Bris materničnega vratu lahko odkrije tudi virusno okužbo, kot je herpes simpleks, in bradavice, ki so tudi posledica virusne okužbe.
Ženska bi morala opraviti preiskavo brisa materničnega vratu v 6 mesecih po prvem spolnem občevanju. Drugi bris bi bilo treba vzeti 6 do 12 mesecev kasneje, ker obstaja majhna možnost, da je bila pri prvem brisu spregledana kakšna nepravilnost. Če zdravnik ne najde ničesar, je treba preiskavo opravljati približno na tri leta do konca življenja.
Te preiskave opravljamo v ginekoloških ambulantah ali v zdravstvenih domovih.
Kaj so fibroidi in kakšne težave povzročajo?
Fibroidi so nenormalne rašče v materničnem tkivu, ki lahko zamašijo jajcevode, poškodujejo jajčece ali preprečijo, da bi se po oploditvi ugnezdilo v endometriju. Lahko torej trdimo, da so fibroidi zelo pogosto vzrok za splav. Zdravnik jih bo odkril z ehografijo in vam svetoval, ali je operacija potrebna.
Kaj je trihomoniaza in kakšne posledice lahko ima okužba s trihomonasom?
Trihomoniaza je okužba, ki jo povzroča pražival, enocelični mikroorganizem. Trihomoniaza je pogost vzrok vnetja nožnice pri ženskah. Navadno se prenaša s spolnimi odnosi, možna pa je tudi posredna okužba, npr. z brisačo. Pri moških je trihomoniaza manj pogosta, prizadene sečnico, običajno je brez simptomov.
Pri ženskah se lahko povzročitelj zadržuje v nožnici več let, ne da bi povzročal težave. Če se težave pojavijo, gre navadno za boleče vnetje nožnice in zunanjega spolovila z obilnim rumenim, penečim se in smrdečim izcedkom. Spolni odnosi so lahko boleči.
Če opazite, da nekaj ni v redu, se pogovorite z zdravnikom in poskrbite, da se bosta oba s partnerjem zdravila sočasno in tako preprečila ponovno okužbo.
Kaj je HIV?
HIV (virus človeške imunske nezadostnosti) je kratica za virus, ki povzroča aids. Aids lahko tako uniči obrambni sistem, da se telo ne more ubraniti niti pred najmanj nevarnimi boleznimi. Virus se običajno prenaša s spolnimi odnosi ali z okuženimi injekcijskimi brizgami. Vse okužene osebe ne zbolijo za aidsom. Pred boleznijo se lahko zaščitite tako, da med spolnim odnosom vedno uporabljate kondom. Spolnega partnerja morate čim bolje poznati.
Kakšna je razlika med aidsom in HIV-om?
HIV je virus, ki povzroča aids. Virus lahko uniči telesni obrambni sistem, tako da vas le-ta ne more več zavarovati niti pred blažjimi boleznimi. Prenaša se s spolnimi odnosi ali z okuženimi injekcijskimi iglami. Pred okužbo se zavarujte s kondomom in imejte spolne odnose le s partnerjem, ki ga dobro poznate.
LP
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Domene
|
Spletno gostovanje
|
Reseller gostovanje
|
EMAIL gostovanje
SSL certifikati
|
Spletne aplikacije na klik
|
Brezplačna spletna stran (Website Builder)
|
WordPress gostovanje
Spletne strani, brezplačna izdelava in namestitev
|
Poceni letalske karte
|
Letalske karte
|
Poceni hoteli
Prijava neprimerne vsebine
Zasebnost in varnost