Avtor Sporočilo
marjan
PrispevekObjavljeno: 10 Mar 2009 20:41    Naslov sporočila: Kaj narediti, če izveš, da si noseča?

Kaj narediti, če izveš, da si noseča?


Odgovarja: as.dr.sc., Bojana Pinter, dr.med., specialistka ginekologije in porodništva


Povezano s temami: Nosečnost, Stres, Zanositev
Prvi znak nosečnosti pri ženski, ki je že imela spolne odnose, je izostanek menstruacije, ki se ne pojavi takrat, ko bi se morala. Čimprej po izostanku menstruacije je potrebno narediti test na nosečnost - s testom, ki ga kupimo v lekarni ali pri ginekologu.

Kako čimprej do ginekologa? Najbolje je, da gre ženska neposredno do ginekologa in sprejemni sestri pove, da sumi, da je noseča. Potem se bo postopek odvil dalje sam od sebe.

Kakšne so možnosti v primeru nosečnosti? Ženska se lahko odloči, da bo rodila ali pa se odloči za umetno prekinitev nosečnosti. Umetna prekinitev nosečnosti na zahtevo je po zakonu dovoljena do 10. tedna od prvega dne zadnje menstruacije, pri višji nosečnosti pa o tem določa komisija za umetno prekinitev nosečnosti. Zato je pri izostanku menstruacije in sumu na neželeno nosečnosti potrebno čimprej obiskati ginekologa in ne čakati na menstruacijo!



Na pragu spolnosti

Piše: mag. Dušica Glušič, dr. med., specialistka ginekologije
Povezano s temami: Puberteta, Spolni odnosi, Odraščanje, Kontracepcija
Puberteta in adolescenca predstavljata prehod od otroštva do zrelosti, ko se dogajajo psihične in telesne spremembe, ki lahko vplivajo tudi na seksualnost bodoče odrasle ženske in odraslega moškega. V tem času telo doseže seksualno zrelost, seksualna različnost med moškim in žensko pa postane popolna.

Spolni odnos

Najbrž se še spomniš, kako ste se okoli 10. leta starosti fantje družili s fanti, deklice samo z deklicami in družilo vas je intenzivno istospolno prijateljstvo. Kasneje se je z odkrivanjem lastnega »erosa«, čeprav z masturbacijo ali samozadovoljevanjem, začelo obdobje heteroseksualnosti, ko vaju skrivni pogledi in nežni dotiki vodijo do prvega spolnega odnosa. Ali se to zgodi prehitro ali prepozno, običajno ugotovita šele po tem, ko je to doživetje že za vama.



Kdaj prvič?

Piše: mag. Dušica Glušič, dr. med., specialistka ginekologije
Povezano s temami: Čustva, Puberteta, Spolni odnosi
Poželenje in želja po spolnem odnosu je povezana s spremembo hormonskega stanja v vajinem telesu. Ginekologi vemo, da se od pubertete dogajajo številne hormonske spremembe, ki spremenijo vajino telesno in psihično konstitucijo in hkrati vodijo do tega, da je spolni odnos sploh možen.

Kdaj začeti s spolnimi odnosi in s kom je to najprimernejše, je odvisno od veliko faktorjev. Predvsem bi rekla, da je za čudovito doživetje spolnosti potrebna ljubezen, malo znanja anatomije in vsaj osnovno poznavanje varne kontracepcije.

Brez čustvene navezanosti na partnerja bo spolni odnos izzvenel v prazno, zadovoljstvo bo izpodrinil strah pred okužbo, ki vodi celo v smrt (saj vesta, AIDS). Zavedajta se, da je spolna svoboda povezana z odgovornostjo.




Ali prvič boli?

Piše: mag. Dušica Glušič, dr. med., specialistka ginekologije
Povezano s temami: Spolni odnosi, Odraščanje
Večja ko je vajina ljubezen, manj telesnih težav bo pri vajinem prvem spolnem odnosu.

Nedolžnost v naši civilizaciji ni več moreč problem, najbrž pa je vseeno lepši občutek če sta »izgubila nedolžnost« s partnerjem, ki vama v tem trenutku predstavlja "edino" osebo na svetu.

Prvi spolni odnos ni nujno vedno boleč, kar velja tudi za dekleta. Če je himen ali deviška kožica tanek ali zelo elastičen, potem sta bolečina in krvavitev pri prvem spolnem odnosu minimalni ali ju sploh ni. Včasih pa še tako dobra seksualna tehnika in izkušenost ne pomagata in je prvi spolni odnos nemogoč. Takrat je potreben obisk pri ginekologu, ki preprosto reši problem, vendar so taki primeri zelo redki in naj vaju ne obremenjujejo preveč.



Lahko zanosim?

Piše: mag. Dušica Glušič, dr. med., specialistka ginekologije
Povezano s temami: Kondom, Kontracepcijske tabletke, Spolni odnosi, Zanositev, Kontracepcija
Tudi pri prvem spolnem odnosu je možna zanositev. Dobro je upoštevati nasvet, da se o varni kontracepciji posvetujeta z ginekologom, preden bosta začela spolno živeti. Ginekologi običajno svetujemo uporabo kondoma ali diafragme, včasih pa dekletu pred prvim spolnim odnosom predpišemo hormonske tablete.



Doživljanje spolnosti

Piše: mag. Dušica Glušič, dr. med., specialistka ginekologije
Povezano s temami: Spolni odnosi
Vse, kar se med vama dogaja in kar oba želita, je normalno. Doživljanje spolnega odnosa je vajina intimna stvar. Sama bosta odkrila vaginalni ali drugačni orgazem, spreminjajoče se število ali drugačne občutke ob moškem ali ženskem orgazmu, skupaj bosta iskala točko G in skupaj ali pa tudi ob pomoči zdravstvenih delavcev ali psihoterapevtov bosta reševala morebitne vajine probleme v zvezi s spolnostjo, ki so pri vaju drugačni kot tisti, opisani v revijah ali videni v filmih.


Ali sem noseča?

Piše: mag. Dušica Glušič, dr. med., specialistka ginekologije
Povezano s temami: Zanositev, Kontracepcija
Kot strela z jasnega neba vaju je doletelo: nosečnost!

Užitek in vrhunec sreče, ko sta skupaj, vama enostavno nista dala možnosti, da bi razmišljala še o ustrezni kontracepciji. In kaj zdaj?

Materinstvo

Otrok naj se rodi zaželen in zdrav! Krasna je trditev, ki jo v taki ali drugačni obliki poslušata, že odkar sta začela spoznavati spolnost. Če temu dodata še materialno neodvisnost, pomoč in razumevanje staršev ter s tem možnost vajinega nadaljnjega šolanja, potem so pred vama najlepši meseci vajinega življenja.


Prav je, da se skupaj udeležujeta pregledov v posvetovalnici za noseče in razmišljata o prisotnosti očeta pri porodu. Otrok bo vajina skupna skrb - verjetno ob pomoči staršev (za varstvo otroka), ko bosta vidva nadaljevala šolanje. Vajin otrok bo imel izobražene in neodvisne starše.



Splav

Vendar brezskrbna spolnost brez zaščite ne prinaša samo užitka ampak tudi bolečino, ko se znajdeš v bolnišnici na oddelku za splav.


Nerodno mu je bilo stopiti v lekarno ali prodajalno po kondom, bala si se ginekološkega pregleda, saj bi mogoče ginekolog poklical starše in jih obvestil, da si prišla po kontracepcijo. Oba sta upala, da se ne bo zalomilo. Pa se je! In to ravno vama, ki nikakor ne moreta postati mama in oče!



Kako

Takoj ko posumiš, da si mogoče zanosila, pojdi k ginekologu. Brez tvoje privolitve staršev praviloma ne bodo seznanili s tvojim stanjem. Razmisli: mogoče le ne bi bilo tako tragično, če se vsaj nekdo od tvojih najbližjih vključi v reševanje zate tako nerešljivih problemov?


Zakon dovoljuje splav do 10. tedna na zahtevo ženske. Po 10. tednih nosečnosti se lahko opravi prekinitev nosečnosti na podlagi posebne komisije samo, če je z nadaljnjo nosečnostjo ogroženo zdravje ženske. Zato: čimprej obišči ginekologa, ki določi nosečnost, nato se boš posvetovala še s socialno delavko, opravila boš določene laboratorijske preiskave, določili ti bodo krvno skupino in sprejeta boš v bolnišnico.


Opravijo lahko tako imenovani vakuumski splav, splav pod narkozo ali splav s hormonskimi tabletami, ki pa je lahko precej neprijeten zaradi slabosti, bruhanja in bolečin. Poseg traja nekaj minut, po njem ženska običajno krvavi 14 dni, zaželen je 5-dnevni počitek in po 2 do 4 tednih pregled pri ginekologu in dogovor o kontracepciji.



Občutek krivde

Mogoče je odveč občutek krivde, da si šla na splav, vendar je nedopustno, da se ti po tej grenki izkušnji še enkrat zalomi samo zato, ker se nista ustrezno zaščitila. Vsak nepotreben poseg v telo (splav to je, ker obstaja zanesljiva kontracepcija) lahko pusti posledice v kasnejših težav pri zanositvi. Verjamem pa, da boš enkrat želela postati mamica, zato je izbira zanesljive kontracepcije vajina skupna odgovornost.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group