Avtor Sporočilo
marjan
PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2010 09:21    Naslov sporočila: Poskusno delo - pomembno tudi za delavca, ne le za delodajal

Poskusno delo - pomembno tudi za delavca, ne le za delodajalca



poskusno delo je po splošnem prepričanju institut, s pomočjo katerega delodajalec preveri usposobljenost in primernost delavca za določeno delo, preden se dokončno odloči, ali ga bo "vzel" ali ne. To drži. A namen poskusnega dela je tudi ta - in na to se pogosto pozablja - da delavec ugotovi, ali mu ponujeno delo ustreza.

Če mu ne, lahko še pred iztekom obdobja poskusnega dela odpove pogodbo o zaposlitvi, pri tem pa traja odpovedni rok le 7 dni.



Poskusno delo je možnost, ne obveznost!

Delavec in delodajalec se lahko(!) dogovorita o poskusnem delu.
Mnogi delodajalci mislijo ali pa se pretvarjajo, da je poskusno delo na začetku delovnega razmerja obvezno. Ni.

Poskusno delo mora biti dogovorjeno v pogodbi o zaposlitvi.
Po sodni praksi ni pogoj, da bi bilo poskusno delo navedeno tudi v objavi prostega dela (oglasu).


Poskusno delo lahko traja največ 6 mesecev; minimum ni določen. Podaljša se lahko le v primerih delavčeve odsotnosti z dela (bolezen, dopust itd.).

V času poskusnega dela je delavec redno zaposlen pri delodajalcu, je torej v delovnem razmerju, zato mu v celoti pripadajo vse pravice, ki izvirajo iz delovnega razmerja.


Odpoved pogodbe o zaposlitvi pri poskusnem delu - nekaj posebnosti

Kot rečeno, lahko delavec kadarkoli v času trajanja poskusnega dela odpove pogodbo o zaposlitvi s sedemdnevnim odpovednim rokom, ne da bi moral za odpoved navesti razlog.

(Splošni minimalni odpovedni rok, kadar delavec odpoveduje pogodbo o zaposlitvi, je sicer 30 dni.)

Delodajalec med trajanjem poskusnega dela ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi, razen, če so podani razlogi za izredno odpoved ali zaradi postopka za prenehanje delodajalca ali prisilne poravnave.


Ob poteku poskusnega dela lahko delodajalec delavcu izredno odpove pogodbo o zaposlitvi, če ugotovi, da delavec poskusnega dela ni uspešno opravil.
Po sodni praksi mora biti delavec v odpovedi pisno seznanjen z razlogi, zaradi katerih je bilo njegovo delo ocenjeno kot neuspešno, sicer je odpoved nezakonita.
Ni pa več zahteve po imenovanju posebne komisije, ki bi ocenila njegovo delo.
Prav tako v tem primeru delavcu ni potrebno omogočiti zagovora, kar je sicer zakonska zahteva pri izredni odpovedi.
Ker gre za izredno odpoved, odpovednega roka ni.

Zaradi najnovejše sodne prakse je za delodajalca najvarneje, da delavcu odpove pogodbo najkasneje zadnji dan poskusnega dela.

Sodišča zakonsko določbo "Če delodajalec ob poteku poskusnega dela ugotovi, ... , lahko odpove ... pogodbo" namreč lahko razlagajo dobesedno in štejejo, da je odpoved, ki je dana že samo en dan po poteku poskusnega dela, nezakonita.


Še več pravnih odgovorov na:
http://www.informiran.si/

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group