marjan |
Objavljeno: 11 Feb 2008 09:36 Naslov sporočila: Prosim za nasvet...! |
|
Pozdravljeni,
Prosim za nasvet:
po pokojni mami sem podedoval nekaj parcel (travnikov). Na eni od parcel stoji tudi stara -razpadajoča hiša. Po zapuščinski razpravi sem lastnik 1/3 vseh omenjenih nepremičnin (sedaj je to razvidno že tudi iz zemljiško-knjižnega izpisa). Lastnik preostalih 2/3 pa je stric.
Vendar ti deleži v naravi niso razdeljeni, jaz pa bi rad svojo tretino prodal.
Stric na to ne pristane, oziroma se sploh ni pripravljen pogovarjati o tej zadevi.
Kakšne možnost imam, da bi kljub njegovemu nasprotovanju prodal svoj delež?
Za odgovor ali kakršen koli nasvet se zahvaljujem.
...........................................................................................................
eureka
Re:
Najprej ponudite stricu, če noče prodat, mogoče pa bi vam odkupil oz. izplačal.
Sicer pa mislim, da 1/3 hiše nima smisla prodajati. Mogoče bi bilo bolje stricu predlagati zamenjavo, da bi imel on hišo s funkcionalnim zemljiščem in možnostjo dostopa, drugi pa ostali del zemljišča, ki ne spada v to funkcionalno celoto. Če uspete s takim dogovorom, le to razparcelirate. Tako se nepremičnina lažje in dražje proda, kot pa če je razdrobljena.
Stric pa ima vendale v lasti 2/3, kar ni malo, zato razmislite predvsem o prvem predlogu.
...........................................................................................................
žani
Kraj: lj
Najlepša hvala za odgovor, vendar je stvar takšna, da se stric ni pripravljen pogovarjati (dogovarjati) o ničemer. Torej: ne bi kupil mojega deleža, tudi ne bi prodal svojega deleža meni, ne bi zamenjal; skratka vztraja pri sedanji situaciji, da ostanejo deleži in lastništvo na nepremičninah takšni kot do sedaj in to vsaj do njegove smrti.
Verjemite mi, da sem poskušal že z veliko kompromisnimi predlogi ali dogovori, na katere pa več kot očitno noče pristati. Vztraja torej pri takšni situaciji, kot je sedaj.
Zato iščem način oz. predlog, kako lahko svojo 1/3 prodam, kljub neprivolitvi s strani strica.
Če imate vi ali kdo drug kakšen nasvet, se vam že v naprej zahvaljujem.
..........................................................................................................
barrie
Re:
Solastnik lahko s svojim solastninskim deležem prosto razpolaga - torej za prodajo ne potrebujete stričevega soglasja. Upoštevati je treba še določbo SPZ, po kateri ima solastnik nepremičnine predkupno pravico. To pomeni, da ga morate pred prodajo kakšni drugi osebi obvestiti o pogojih prodaje ter mu ponuditi, da pod istimi pogoji odkupi on. Če tega ne bo hotel, pa lahko prodate drugemu kupcu, vendar ne pod boljšimi pogoj, kot ste jih ponudili stricu, sicer bi stric lahko izpodbijal prodajo. Res pa je, da boste verjetno težko našli kupca za 1/3 parcel..
...........................................................................................................
žani
Kraj: lj
Najlepša hvala:
Sliši se zelo lepo, torej teoretično lahko s svojo 1/3 prosto razpolagam. V praksi se pa problem kaže v tem, da ne vem katera 1/3 je moja.
Ali obstaja v takem primeru način, da se v naravi določi (razmeji) nepremičninske deleže (kot je v tem primeru; en solastnik nasprotuje vsakemu dejanju)
Še enkrat hvala
...........................................................................................................
barrie
Re:
Poglejte si Stvarnopravni zakonik, čl. 69 in 70, ki določata delitev stvari v solastnini. Načeloma lahko vsak solastnik zahteva delitev, če pa se solastniki ne morejo sporaumeti o delitvi, lahko vsak solastnik predlaga delitev v nepravdnem postopku pred sodiščem. Sodišče bo stvari poskušalo najrej deliti fizično, v naravi. Če pa to ne bo mogoče, lahko pride do civilne delitve, tj. da se stvar proda in se izkupiček razdeli med solastnike po njihovih deležih.
...........................................................................................................
martinuska
Kraj: Maribor
Re:
Kot je že odgovoril barri, predlagajte razdružitev solastnine v nepravdnem postopku pred sodiščem. Dokler namreč takšna razdružitev ni opravljena, ste upravičeni do vašega deleža (torej do 1/3) celotne stvari (torej celotne hiše) in ne v celoti do nekega določenega dela stvari (hiše oz. nepremičnine). Šele ko pride do razdružitve, lahko postanete do celote lastnik recimo prvega nadstropja (ali kakorkoli).
V predlogu za razdružitev predlagajte svoj predlog, kako bi vi razdružili to vašo solastnino, vaš stric kot drugi solastnik pa bo verjetno po svoje kako predlagal. V kolikor se boste dogovorili na kakšen način, bo prišlo do razdružitve oz. razdelitve nepremičnin v fizični obliki, kar pomeni, da boste vi npr. lastnik enega nadstropja v celoti (in ga boste tako lahko tudi prodali), stric pa npr. drugega in tretjega. Pač kako se boste dogovorili, v skladu s svojimi deleži seveda. Možnost je še, da predlagate, naj vam stric vaš delež izplača ter tako on postane lastnik nepremičnin v celoti.
V kolikor pa do dogovora tudi pred sodiščem ne bo prišlo, pa je še možnost civilne delitve, ki se je ponavadi vsi izogibamo glede na posledice, saj se stvar proda (torej ne bo več v lastnini nobenega od solastnikov) in se kupnina razdeli med prejšnje solastnike glede na njihove deleže (torej bi vi dobili eno tretjino kupnine, vaš stric dve tretjini kupnine).
LP, Martina
........................................................................................................... žani
Kraj: lj
Najlepša hvala za vaš trud on vse informacije.
Lep pozdrav
........................................................................................................... |
|