ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




DOMAČA LEKARNA

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> ZDRAVILA / domača zdravila /
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 23 Avg 2009 09:25    Naslov sporočila: DOMAČA LEKARNA Odgovori s citatom

DOMAČA LEKARNA
Smile Smile



Vnetje mehurja lahko pozdravimo z veliko tekočine

Ko se v vročih poletnih dneh hladimo v hladni vodi morja, jezera ali kakšnega potočka, in potem pozabimo preobleči mokre kopalke, nas lahko pozneje preseneti pekoč občutek pri mokrenju in bolj pogosto tiščanje na vodo. Vnetje mehurja je zelo pogosto pri ženskah, vsaka druga ga ima vsaj enkrat v življenju. Če se te neprijetne nadloge pravočasno lotimo, jo lahko hitro pozdravimo.

Blage okužbe lahko pozdravimo že doma, s preprostimi domačimi zdravili. Sicer pa je prvo navodilo pri zdravljenju vnetja mehurja, da pijemo veliko tekočine, npr. čajev, ki imajo diuretični ali protivnetni učinek, ne smemo pa piti alkohola, kave, pravega čaja, čokoladnega mleka, gaziranih pijač ali sokov iz agrumov.

Brusnice

V Ameriki so domačini za zdravljenje okužb mehurja in drugih okužb sečil stoletja uporabljali zdrobljene brusnice. To so potrdile tudi znanstvene študije. Brusnice premagujejo okužbe sečil, saj vsebujejo veliko hipurne kisline, ki zavira rast bakterije E. coli, ene izmed najpogostejših povzročiteljic vnetja, in preprečuje, da bi se bakterije prilepile na sluznico mehurja. Pri vnetju si tako pripravite brusnični sok in ga vsak dan spijte od 3 in pol decilitra do pol litra. Dobro delujejo tudi kapsule, ki jih dobimo v lekarni. Seveda upoštevajte priložena navodila …

ZDRAVILNI ČAJI


Za zaviranje vnetja

Čaj iz gornika
Gornik je poznan že kot ljudsko protivnetno in diuretično zdravilo, gotovo pa je še danes eno izmed najpogosteje uporabljenih zelišč proti vnetju. Čaj iz gornika, ki deluje protibakterijsko in protivnetno, dobite tudi v lekarni.


Potrebujete: eno čajno žličko gornikovih listov (2,5 g).
Priprava: gornikove liste prelijte s skodelico vrele vode, pustite stati 15 minut, nato čaj precedite. Če imate občutljiv želodec, liste prelijte s hladno vodo in ob pogostem mešanju pustite stati nekaj ur, nato čaj precedite. Pijte po eno skodelico sveže pripravljenega čaja 3- do 4-krat dnevno.


Lahko pa poskusite tudi z drugačno mešanico.
Potrebujete: 20 g listov gornika (uva ursi), 20 g košeničice, 15 g preslice, 10 g brezovih listov.
Priprava: 3 jedilne žlice mešanice poparite z litrom vroče vode in pustite stati deset minut, nato precedite. Trikrat na dan popijte skodelico toplega čaja.

Za spodbujanje izločanja seča

Koprivin čaj
Potrebujete: dve čajni žlički posušenih koprivinih listov (uporabite rumeno ali belo mrtvo koprivo).
Priprava: liste koprive, ki ima protivnetne lastnosti, kuhajte pet minut v 250 ml vode, nato precedite. Čaj pijte zjutraj in zvečer.

Čaj iz luštreka

Potrebujete: 2 čajni žlički razrezane korenine.
Priprava: luštrek prelijte z 250 ml hladne vode, zavrite in precedite. Vsak dan popijte dve skodelici čaja. Čaju lahko dodate tudi fižolove lupine, da bo deloval še bolj diuretično.

Čaj iz koruznih laskov

To je odlično odvajalno sredstvo. Koruzne laske moramo posušiti v senci, nabrati pa med junijem in avgustom, torej v času cvetenja koruze.
Potrebujete: zvrhano čajno žličko koruznih laskov.
Priprava: laske poparite z 250 ml vroče vode. Kratek čas namakajte in ne sladkajte.


Ali ste vedeli …
… da naj bi imele ženske vnetje mehurja pogosteje kot moški, ker je naša sečnica (kjer seč odteka iz mehurja) krajša od moške: dolga je le tri centimetre. Ustje sečnice pa leži tudi blizu nožnice in danke, kar bakterijam olajša dostop v sečila. Zato vedno pazite za higieno. Po odvajanju blata se brišite od spredaj nazaj.

… da lahko ženske okužbo prenesemo tudi zaradi spolnih odnosov, pri katerih se bakterije potisnejo skozi sečnico v mehur. Pogostejša vnetja naj bi imele tudi ženske, ki uporabljajo diafragmo. Zato pred spolnim odnosom in po njem izpraznite mehur.

… da so za vnetje občutljivejše tudi nosečnice.


Težave si lahko lajšate tudi s toploto, tako da si ogrejete predel mehurja. Uporabite lahko infrardečo lučko, vrečko s senenim drobirjem (ki jo dobite v lekarni) ali vroč krompir v oblicah.

Če pekoča bolečina traja dlje kot en dan, potem ko ste se že skušali pozdraviti sami, pojdite k zdravniku; enako velja, če boleče mokrenje spremljajo še drugi simptomi (bruhanje, vročina, krvav urin, bolečina v križu ali trebuhu …).

N.P.
_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 23 Avg 2009 10:04; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 23 Avg 2009 09:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moč rastlinskih zdravil

Ko gre za zdravljenje, o rastlinah pogosto razmišljamo kot o "začimbah" v procesu zdravljenja. Nemalokrat slišimo, da so rastline le dopolnila sredstva ali dodatek k prehrani. O rastlinskih zdravilih se je uveljavilo mnenje, da počasneje delujejo in da pomagajo le pri lažjih boleznih. Na seznam predsodkov lahko dodamo še trditev, da za vsako bolezen, za katero je na voljo rastlinsko zdravilo, obstaja še učinkovitejše sintetično.

Vsi ti predsodki so novejšega datuma. Vaša prababica zagotovo ni bila takšnega mnenja.
Še pred stoletjem je večina zdravljenja potekala z rastlinskimi zdravili, ki so že takrat lahko pozdravila številne resne bolezni.

Alopatska medicina...

& ki jo poznamo v zahodni civilizaciji, je novejšega datuma. Podobno kot številnim iznajdbam sodobne civilizacije (ekstenzivno kmetijstvo, industrijska predelava hrane &) je njenemu hitremu razvoju botroval predvsem visok dobiček. Eden od največjih bogatašev našega časa, Andrew Carnegie (poznate ga po operni stavbi Carnegie Hall, knjižnici Carnegie in drugih nepremičninah, katerih gradnjo je financiral), se je takrat odločil vlagati v razvoj in promocijo sintetičnih zdravil, ker je bilo to obetavno tržno področje.

Narava pozdravi

Po stoletju skorajda neomajne prevlade sintetičnih zdravil se znova opazno povečuje zanimanje za rastlinska zdravila. Za to obstajajo številni razlogi. Izkazalo se je, da pri številnih boleznih drži rek "zdravniki zdravijo, narava pozdravi". Večina sintetičnih zdravil le "ureja", "vzdržuje" in "blaži" simptome. Rastline pa pri marsikateri bolezni znajo poseči tudi v vzroke in delovati veliko celovitejše. Sintetična zdravila nemalokrat povzročajo neželene učinke. Rastline so pri svojem delovanju veliko spretnejše. V telesu se ne obnašajo kot "slon v trgovini s porcelanom".

Več učinkovin

Temeljna razlika med sintetičnimi in rastlinskimi zdravili je prav v kompleksnosti slednjih. Sintetična zdravila navadno vsebujejo le eno ali največ nekaj učinkovin, v zdravilnih rastlinah pa je število učinkovin včasih celo trištevilčno. To pomeni, da v naše telo pridejo opremljene s široko paleto možnosti delovanja in urejajo več procesov hkrati.
Resnici na ljubo je treba povedati, da so se nekateri proizvajalci rastlinskih zdravil v želji, da bi močan zdravilni učinek približali tistemu pri sintetičnih zdravilih, povečali priporočene dnevne odmerke in zdravilo standardizirali le na posamezno učinkovino. Rezultat ni vedno najboljši, saj so se s tem nemalokrat okrepili tudi neželeni učinki.

... se nikoli ne zmoti

Novejše raziskave ugotavljajo, da v rastlinskih pripravkih poleg znanih učinkovin igrajo pomembno vlogo prav pomožne snovi, ki sicer niso dokazane učinkovine, vendar vseeno vplivajo na sproščanje zdravilnih učinkovin. Lep primer za to so preparati iz gloga. Vedno me je zanimalo, kako da mi isti glogov sirup krvni tlak povišuje, tašči pa ga znižuje. Kako glog "ve", kaj mu je storiti? In kako to, da se nikoli ne zmoti?
Enako velja za sok iz aloje vere, ki vsebuje več kot dvesto zdravilnih učinkovin. Lahko ga jemlje deset ljudi z različnimi težavami, aloja vera pa bo pri vsakem začela "pospravljati" tam, kjer je treba. Ob njeni pomoči se kožne celice obnavljajo sedemkrat hitreje. Študije so pokazale, da fagociti, ki ob uživanju soka aloje vere uničujejo rakave celice, postanejo do desetkrat učinkovitejši kot tisti, ki jih ne spodbujamo z alojo vero.

Raziskava

Najobsežnejša študija o delovanju aloje vere je trajala več kot pet let. Izvajali so jo na pet tisoč bolnikih, ki so trpeli za aterosklerozo. Dr. O. P. Agarwal je v reviji Journal of vascular disease (avgust 1985, letnik 36, št. Cool objavil, da je izboljšanje nastopilo pri skoraj 90 odstotkih bolnikov. Že po treh tednih je nastopilo izboljšanje počutja pri večini bolnikov z angino pektoris. Po letu dni je imelo 93 odstotkov bolnikov normalne vrednosti. Pri 4652 bolnikih je občutno padla raven LDL- in HDL-holesterola. Povrhu se je izboljšalo stanje pri bolnikih, ki so poleg ateroskleroze imeli še diabetes. Od 3167 sladkornih bolnikov se je vrednost sladkorja normalizirala kar pri 2990.

Aloja vera

Pri aloji veri težko govorimo o eni sami zdravilni učinkovini; njeno delovanje v telesu lahko primerjamo z uigranim simfoničnim orkestrom, ki skupaj doseže, da se vse v telesu začne premikati. Encimi izboljšajo prebavo, snov, imenovana accemannan krepi imunsko sposobnost, encimi, vitamini, mineralne snovi in polisaharidi pomagajo razgraditi tumorje in mrtve celice ter dovajajo pomembne hranilne snovi zdravim in bolnim celicam. Številne študije so dokazale, da je sok aloje vere učinkovit tudi v boju proti bakterijam in glivicam. Aloja resda ni registrirano zdravilo, vendar je število študij, ki dokazujejo njeno učinkovitost, tolikšno, da je postala obvezna "začimba" tisočerih izdelkov − od sokov, zobnih krem in mil do krem, deodorantov in šamponov. Seveda je treba razlikovati med kakovostnimi, 100-odstotnimi izdelki in tistimi, v katerih je aloja vera le v sledovih. Tudi med sokovi obstaja pestra izbira in njihova kakovost je različna. Priporočljivo je izbirati izdelke, pridelane iz ekološko certificiranih rastlin. Pomembni merili sta tudi način in hitrost predelave.

Bršljan


Aloja vera je zelo "in", vendar nadvse učinkovita zdravila nastajajo tudi iz skromnih in manj opevanih rastlin. Oglejmo si, kaj zmore preprosta rastlina, ki nemara pleza tudi po vaši kamniti ograji bršljan (Hedera helix).
Suhi izvleček bršljanovih listov je najti v nadvse učinkovitem rastlinskem zdravilu za izkašljevanje. Bršljan opravlja svojo nalogo zelo inteligentno. To je prvo zdravilo rastlinskega izvora, pri katerem je bil medicinsko potrjen mehanizem delovanja na celični ravni. Alfa hederin, ki je nosilec učinka, deluje tako, da hkrati redči sluz in zmanjša krče v bronhijih, s čimer odpira poti, da sluz lažje izločimo iz telesa. Posledica je manj močno kašljanje, ne da bi kašelj blokirali; tako se sluz, zastala v pljučih, še vedno lahko izloča.
To je zlasti pomembno pri majhnih otrocih, pri katerih sintetična zdravila za redčenje sluzi lahko pripeljejo do povečanega izločanja sluzi, ki ga bronhiji ne znajo ali pa − zaradi krča gladkega mišičevja − ne zmorejo potisniti navzgor. Zato se lahko zgodi, da izcedek zaliva pljuča. Bršljan sočasno ureja oba procesa.


Islandski lišaj

Islandski lišaj je druga rastlina, ki nam lahko pomaga pri prehladih in preobčutljivosti glasilk. Številni antiseptiki za grlo delujejo tako, da dobesedno razkužijo glasilke. Resda potolčejo morebitne bakterije in viruse, vendar pri tej "operaciji" pogosto izsušijo sluznico grla in ga tako pustijo brez edine naravne zaščite pred nečistočami, ki prihajajo od zunaj.
Na trgu so tudi preparati iz gozdnega lišaja. Po izročilu naj bi gozdni lišaj deloval podobno kot islandski, vendar njegovega učinkovanja še niso dokazovali s kliničnimi študijami.

Sinupret

Ko smo že pri prehladih, katerih sezona se prav zdaj začenja, omenimo še eno registrirano zdravilo, ki svojo učinkovitost dolguje petim zdravilnim rastlinam: rumenemu svišču, cvetu jegliča, zeli kislice, cvetu črnega bezga in zeli navadnega sporiša. Gre za v Nemčiji najbolj prodajano rastlinsko zdravilo Sinupret, ki ga v tej državi poznajo že več kot sedemdeset let. Rastline so se spet izkazale kot uigrana in inteligentna ekipa. Ta kvintet zdravilnih rastlin deluje tako, da redči sluz v sinusih, zmanjšuje vnetje celotne sluznice nosu in obnosnih votlin, sočasno obnavlja sluznico in izločke brez zastoja potiska ven. To pomeni, da se sinusni izhodi v nosno votlino ne bodo zamašili, da se pritisk v sinusih ne bo povečal, da zelo verjetno ne bo glavobola (zato ne bomo potrebovali sredstev proti bolečinam), da je žarišče dogajanja veliko manjše in da smo s tem preprečili, da bi se ustvarile razmere za sekundarne okužbe, s tem pa tudi zmanjšali potrebo po zdravljenju z antibiotiki
To je edino rastlinsko zdravilo, za katero obstajajo celo meta študije (primerjalne študije, opravljene v različnih državah), ki dokazujejo mehanizem delovanja in učinkovitost zdravila.

Ameriški slamnik

Nedavno je znanstvenikom v Švici uspelo dokazati mehanizem delovanja ameriškega slamnika (škrlatne ehinaceje). S posebnimi tehnikami so posneli alkilamide (učinkovine iz ehinaceje) na delu. Pokazalo se je, da se alkilamidi − med njimi igra pomembno vlogo ena od oblik alkilamida (Undeca Z,4E-diene-9, 10-diynoic acid isobutylamide), ki jo je najti le v korenini rastline − uspešno vežejo na receptor CB2. S tem nadzirano sprožajo izločanje gena TNF-alfa, ki spada med najpomembnejše transmiterje, zadolžene za naš imunski odziv. Tako alkilamidi spravijo naše telo v stanje pripravljenosti in imunski sistem ne "podivja", ampak le bolj sistematično in vztrajno opravlja svoje delo.
Testi so pokazali, da je največ alkilamidov v alkoholnem izvlečku sveže rastline, ki vsebuje učinkovine iz celotne rastline (korenine, listov in cveta). Tako je znanost po petdesetih letih dejansko zgolj potrdila vrednost recepture, ki jo je indijanski poglavar Črni los pred petdesetimi leti zaupal A.Voglu, ko mu je podaril semena škrlatne ehinaceje, iz katere so v Švici nastali kultivirani nasadi, ki jih še zdaj uporabljajo za vzgojo te zdravilne rastline.

Bela omela

Da se rastline na ustavijo le pri obvladovanju prehlada, priča podatek, da v nemški tovarni zdravil in naravne kozmetike Weleda, izdelujejo zdravilo iz belega omela ISCADOR ® s katerim na antropozofskih klinikah v Nemčiji in Avstriji z velikim uspehom zdravijo rakaste tvorbe. Poseben izvleček vbrizgavajo naravnost v tumor, bela omela pa doseže, da se tumor začne sušiti in zmanjševati. Zdravilo je registrirano v Nemčiji. V Sloveniji ga za zdaj ni mogoče dobiti.

Brinove jagode in timijan

Zato pa smo v Sloveniji nedavno dobili registrirano zdravilo za topljenje žolčnih kamnov.
V njem je na delu moč brinovih jagod in timijana, ki sta se pri tovrstnih tegobah izkazala kot zelo učinkovita. Tudi ta rastlina deluje po več kanalih. Učinkuje tako, da preprečuje ustvarjanje "slabega" holesterola, ki je "gradbeni material" za večino žolčnih kamnov v našem koncu sveta. Poleg tega povečuje proizvodnjo žolča (deluje holeretično) in tako s povečanim pretokom preprečuje zadrževanje snovi, ki se lahko strdijo v žolčni kamen. Povrhu deluje še blago spazmolitično in sočasno protivnetno. To pomeni, da ob premiku kamna rastlinsko zdravilo pomaga, da najmanj boleče preide skozi žolčna izvodila in zapusti telo.

60 različnih zdravil

V Evropi je registriranih na stotine rastlinskih zdravil, od katerih jih je večino mogoče dobiti brez recepta, nekatere pa tudi na recept, ki ga poravnajo zdravstvene zavarovalnice. Ob tem je treba dodati na stotine homeopatskih zdravil, ki jih v številnih državah izdajajo tudi na recept.
Tudi v Sloveniji so na voljo zdravila rastlinskega izvora. Za prodajo v lekarnah je registriranih približno 60 tovrstnih zdravil, namenjenih samozdravljenju. Z izjemo enega so vsa na voljo brez recepta. Skupaj s sintičnimi zdravili so uvrščena v prilogo slovenskega Registra zdravil, ki se izdajajo v lekarnah in specializiranih prodajalnah brez recepta. To nemara ni najboljša rešitev, vsekakor pa omogoča dober pregled nad njihovim uradnim statusom in področji uporabe.


Sanja Lončar
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 23 Avg 2009 09:37    Naslov sporočila: Za zaščito jeter Odgovori s citatom

Za zaščito jeter

Pegasti badelj je zdravilna rastlina, ki so je že pred stoletji uporabljali za zaščito jeter, boljšo prebavo, za povečanje teka in pri prebavnih tegobah. Dandanes pegasti badelj najpogosteje priporočajo kot prehransko dopolnilo pri zdravljenju jetrnih obolenj.

Silimarin

Rastlina vsebuje silimarin, ki je kompleks flavonolignanov, med katerimi so najpomembnejši silibin, solikristin in silidianin. Strokovnjaki pripisujejo tem spojinam številne zdravilne lastnosti, zlasti pa uživanje prehranskega dopolnila pegastega badlja priporočajo pri akutnem in kroničnem vnetju jeter (hepatitisu) ter zamaščenosti in cirozi jeter. Zelo učinkovit je tudi pri zdravljenju zastrupitve z mušnicami in luskavice, pri povečani koncentraciji holesterola v krvi ter pri nekaterih prebavnih motnjah oziroma težavah z izločanjem žolča. Priporočajo ga tudi kot prehransko dopolnilo za preventivno zaščito jetrnih celic.

Vzpodbuja jetrne celice

Številne raziskave potrjujejo, da uživanje silimarina spodbuja jetrne celice in tako pripomore k uspešnejšemu zdravljenju jetrnih bolezni. Silimarin pomaga tudi pri ohranjanju normalnega delovanja in zdravja jeter, saj sodeluje pri razstrupljanju jeter in vpliva na sintezo jetrnih encimov.
Poleg tega številne znanstvene študije niso potrdile neželenih učinkov uživanja silimarina, saj celo čezmerne količine zaužitega silimarina niso pokazale sprememb počutja.

Klinična raziskava

Strokovnjaki na temelju rezultatov številnih kliničnih študij predvidevajo, da bi lahko ob pomoči silimarina zdravili tudi poškodbe jeter, ki nastanejo pri zdravljenju rakavih obolenj. S tem namenom pod okriljem ameriškega nacionalnega inštituta za rakava obolenja od leta 2003 poteka klinična raziskava pri bolnikih z akutno limfoblastno levkemijo, pri kateri preučujejo učinek silimarina na posledice kemoterapije in z njo povezane poškodbe jetrnih celic.

Zaščita jetrnih celic

Silimarin ščiti jetra pred vdorom toksinov in toksičnih snovi v jetra, ker pa je močan antioksidant celice ščiti tudi pred številnimi prostimi radikali in tako dodatno varuje jetrne celice pred poškodbami in obolenji. Ugodno vpliva tudi na razstrupljanje jeter, saj pomembno vpliva na sintezo posameznih jetrnih encimov ter tako ohranja normalno delovanje in zdravje jeter.
Kot prehransko dopolnilo je torej pegasti badelj priporočljiv tudi za ljudi, ki kadijo ali so izpostavljeni cigaretnemu dimu, tistim, ki uživajo precej alkohola, in vsem, ki se želijo preventivno zaščititi pred toksini, ki nas obdajajo.

Kot dopolnilo

Silimarin se v vodi zelo slabo topi, zaradi česar ga s pitjem čaja ali različnih pripravkov iz pegastega badlja tako rekoč ne moremo zaužiti. Zato je priporočljivo, da ga uživamo v obliki prehranskih dopolnil.


Uživanje pegastega badlja je priporočljivo kot prehransko dopolnilo:
- za zaščito jetrnih celic,
- pri alkoholni bolezni oziroma pri cirozi jeter,
- za spodbujanje imunskega sistema pri različnih okužbah,
- pri zdravljenju rakavih obolenj,
- kot pomoč pri zdravljenju hepatitisa,
- kot pomoč pri zdravljenju zastrupitev z mušnicami.
Uživanje pegastega badlja je priporočljivo tudi pri:
- prebavnih motnjah oziroma pri težavah z izločanjem žolča,
- pri povečani koncentraciji holesterola v krvi,
- pri zdravljenju luskavice.
Ema Travnik


_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 23 Avg 2009 09:41    Naslov sporočila: Za vsako težavo s kožo raste zel ... Odgovori s citatom

Za vsako težavo s kožo raste zel ...


"Zelena lekarna" človeku že tisočletja ponuja aktivne učinkovine, s katerimi kljubuje dermatološkim težavam. Le pravilno je treba izbrati.

ŠENTJANŽEVKA
V preteklosti so šentjanževko častili predvsem zaradi ugodnega učinka pri najrazličnejših opeklinah: sončnih in tistih, do katerih pride pri gospodinjskih opravilih. Najboljši je oljni pripravek, ki ga nežno vtrite na boleča mesta. 30 g šentjanževke 6 tednov namakajte v decilitru olja (najbolje olivnega). Nato tekočino precedite, shranite v stekleničko iz temnega stekla in uporabljajte po potrebi. O delovanju šentjanževke so opravili več znanstvenih raziskav; mnoge jo opevajo kot najboljši naravni antidepresiv. Pri blagih depresijah lahko celo nadomesti zdravila.
Ne gre pozabiti, da je šentjanževka občutljiva na svetlobo; če koža po uporabi pride v stik s soncem, povzroča huda vnetja. Po uporabi šentjanževke je najmanj 24 ur prepovedano izpostavljanje soncu!

OVES PROTI DERMATITISU
Le kdo ni še imel dermatitisa? V takšnem primeru je najboljši oves, saj učinkuje proti vnetjem in omili spremljajoče težave, kot je srbenje. Ker oves vpliva tudi na razpoloženje, lahko hitro pozdravi bolezni kože, do katerih pogosto pride, kadar nas mučita tesnoba in potrtost. Kadar nam želi notranjost pokazati, da nekaj ni v redu, nam pošilja sporočila v obliki sprememb na koži. Nepojasnjena rdečica, srbenje ali lise na koži so pogosto psihosomatskega izvora. Stanje utegnete izboljšati z uživanjem 50 kapljic ovsene tinkture dvakrat na dan, in sicer v obdobju enega do dveh mesecev.

MARJETICE PROTI SRBENJU
Marjetica učinkovito pomirja, poleg tega jo pri vseh vrstah dermatitisa lahko uporabljate bodisi oralno bodisi lokalno.Marjetico uporabljajo za obkladke, ki hitro in učinkovito ublažijo težave, nanašate jo lahko tudi na manjše rane in čire, saj ima zelišče tudi dezinfekcijski učinek. Obkladek pripravite tako, da žlico posušene rastline prelijete s skodelico vrele vode in pustite stati 15 minut. Nato tekočino precedite, v mlačen pripravek namočite gazo, jo ožamete in položite na kožo. Pripravek naj učinkuje 20 minut. Tinktura iz tega zelišča je primerna tudi za uživanje: od dva- do trikrat na dan uživajte 40 kapljic tinkture. Kura naj traja nekaj mesecev.

KAMILICE POMIRJAJO
Že naše babice so za vnetja priporočale kamilične obkladke, danes pa je njihov aktivni princip tudi znanstveno dokazan. Za pomirjanje vnetij je v uporabi eterično olje, ki ga nanašajte na vneto kožo (ne pa tudi na sluznice). Edina slabost kamiličnega olja je izredno visoka cena.K sreči lahko pripravite oljno mešanico, ki je znatno cenejša: 10 kapljic eteričnega olja pomešajte z 1 žlico olivnega ali mandljevega olja. Vatirano paličico pomočite v oljno mešanico in se z njo samo dotaknite vnetega mesta. Pozor: olja nikoli ne uživajte! Uporabljajte ga samo lokalno in pazite, da ne pride v stik s sluznico!

REPINEC PROTI AKNAM
Repinec pospešuje odvajanje strupenih snovi iz telesa, še posebno iz jeter. V zadnjih petdesetih letih ga cenijo predvsem zaradi protivirusnega, protiglivičnega in protimikrobnega delovanja. Mikrobi, virusi in bakterije namreč akne še poslabšajo. Te lastnosti lahko s pridom izkoristite, če uporabite tinkturo (od dva- do trikrat na dan uživajte od 40 do 50 kapljic, in sicer od enega do največ dva meseca). Manjše težave z aknami boste odpravili tudi s pitjem čaja: eno veliko žlico repinca stresite v skodelico vrele vode in pustite stati 10 minut. Precedite in pijte večkrat na dan, najmanj en mesec.

EHINACEJA ALI AMERIŠKI SLAMNIK PROTI ČIROM
So se na vneti koži začele pojavljati drobne razjede, se je na mestu opekline naredila ranica? Ehinaceja je ena od redkih rastlin, ki jo lahko uporabite v takšnih primerih. Rastlina je še posebno učinkovita pri trdovratnih dermatitisih in ekcemih. V ta namen so nadvse koristni obkladki, ki jih pripravite iz tinkture, razredčene v destilirani vodi, v razmerju 1 : 5 (en del tinkture na štiri dele vode). Kadar so težave dolgotrajne in se dermatitisu pridruži gnojna infekcija, je učinkovitejše uživanje ehinaceje, ki hkrati okrepi imunski sistem. Dnevni odmerek znaša od 40 do 50 kapljic tinkture, ki jo uživajte najmanj dva meseca, in sicer od dva- do trikrat na dan.

Ne pozabite ...
Tudi pri rabi zelišč je treba upoštevati nekatera pravila. Da bi izključili morebitne alergije, vnetja ali stranske učinke, povezane s sočasnim uživanjem zdravil, se je treba pred začetkom uporabe zelišč posvetovati z zdravnikom. Seveda rezultatov ne smete pričakovati čez noč. Za prve učinke sta potrebni vztrajnost in potrpežljivost. Nosečnice morajo biti pri uporabi zelišče še posebno previdne, saj je raba nekaterih zelišč v tem obdobju strogo prepovedana.


Nepravilna raba zelišč

Ali ste vedeli, da česen, če ga položite neposredno na kožo, lahko povzroči razjedo? In da listi rabarbare, če jih samo prežvečite, povzročijo oteklino na ustnicah? Fikus (Ficus carica): v preteklosti so nekateri "strokovnjaki" rastlino priporočali za zdravljenje kurjih očes in bradavic. No, tega vam ne svetujemo, saj rastlina vsebuje zelo strupene furokumarine, ki lahko povzročijo različne stranske učinke, od vnetij do zastrupitve. Po uporabi se je treba izogibati sončenju.
Zelo strupene furokumarine vsebujejo tudi naslednja zelišča: rman, angelika, bergamotka, luštrek, peteršilj, zelena, pimpinela (strašnica) in vrtna rutica. Zato je v dnevih, ko se izpostavljate soncu, raba (tako oralna kot lokalna) pripravkov iz omenjenih rastlin prepovedana.
Priredila: Anka Tavčar Prelog
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 23 Avg 2009 09:48    Naslov sporočila: Pomoč pri težavah s črevesjem Odgovori s citatom

Pomoč pri težavah s črevesjem

Nekaj najbolj učinkovitih čajev in napitkov

Črevesne bolezni

Pri nezdravem vrenju v črevesju svetujem naslednje čaje in napitke:

Potrebujete:

> korenina encijana

Polovico čajne žličke korenine stresete v 1 dcl vrele vode, pustite, da počasi vre 10 minut, in nato precedite. Uživajte po eno šilce in pol pred glavnimi obroki.

Potrebujete:

> cvetoči vrhovi dobre misli

Od 5 do 10 g zelišč poparite s 1/2 l vrele vode. Pokrijete, pustite mirovati 10 minut in nato precedite. Pijte od 2 do 3 skodelice čaja na dan po požirkih.

Potrebujete:

> zeleni orehi - še nezreli plodovi

Dvajset zelenih orehov razrežete na kolobarčke, jih stresete v steklenico s širokim vratom in prelijete s 40-odstotnim žganjem. Dobro zaprto steklenico postavite za 3 do 4 tedne na sonce ali na toplo mesto. Precedite in po potrebi jemljite po eno kavno žličko izvlečka na dan.


Črevesne okužbe

Potrebujete:

> korenika srčne moči

Vzamete 10 g korenike in jo prelijete s 1/2 l hladne vode. Zavrete, pustite, da počasi vre še 15 minut, in nato precedite. Pijte po 2 do 3 skodelice čaja na dan po požirkih. Čaj ni primeren za akutna obolenja.


Črevesje - izpadla danka

Potrebujete:

> hrastovo lubje

Čajno žličko lubja poparite s 1/4 l kropa. Pokrijete, pustite mirovati 10 minut in nato precedite. Uporabljajte kot dodatek sedečim toplim kopelim.


Krči in bolečine v črevesju

Potrebujete:

> 30 g cvetov rmana
> 30 g cvetov kamilice
> 50 g listov poprove mete

Dve zvrhani čajni žlički zeliščne mešanice poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 15 minut, nato precedite. Pijte od 2 do 3 skodelice čaja na dan po požirkih.

Potrebujete:

> listi in cvetovi izopa

Zvrhano čajno žličko izopa poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 10 minut, nato precedite. Uporabljajte kot klistir pri črevesnem krču.

Potrebujete:

> zdrobljeno seme janeža

Zvrhano čajno žličko janeževih semen poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 10 minut, nato precedite. Pijte od 2 do 3 skodelice čaja na dan po požirkih.

Potrebujete:

> zel plešca

Zvrhano čajno žličko plešca poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 5 minut, nato precedite. Pijte po 2 skodelici čaja na dan po požirkih.
Pri krvavitvah iz črevesja lahko uporabljate tudi druga zelišča: belo omelo, belo mrtvo koprivo, srčno moč, hrastovo lubje, cvetove rmana, ptičjo dresen z dodatkom žlice švedske grenčice.


Lenobno črevesje

Potrebujete:

> korenine kolmeža

Zvrhano kavno žličko korenin namočite čez noč v 1/4 l hladne vode. Zjutraj pogrejete in precedite. Pred uporabo čaj pogrejete v vodni kopeli. Jemljite trikrat na dan po eno jedilno žlico pred in po jedi.

Potrebujete:

> lubje krhlike - uležano najmanj leto dni

Zvrhano čajno žličko lubja prelijete s 1/4 l hladne vode, zavrete in pustite počasi vreti še 8 minut nato odcedite. Pijte po eno skodelico čaja na dan pred spanjem.

Pri tovrstnih težavah lahko uporabljate za pripravo čaja tudi druga zelišča: korenine regrata, liste žajblja, liste in korenine potrošnika, janeževa semena, cvetove rmana, liste in cvetove sleza, korenine dežna, korenine gladeža, liste božjega drevesca, liste črne mete.


Oslabela mišica zapiralka

Potrebujete:

> zel navadne plahtice

Zvrhano čajno žličko plahtice poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati od 5 do 8 minut, nato precedite. Pijte po 3 do 4 skodelice čaja na dan po požirkih.


Oslabelo črevesje

Potrebujete:

> cvetovi in listi izopa

Zvrhano čajno žličko izopa poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 10 minut, nato precedite. Pijte od 2 do 3 skodelice čaja na dan po požirkih.


Za pravilno delovanje črevesja

Potrebujete:

> cvetoči vršički polaja

Vzamete 100 g cvetočih vršičkov in jih prelijete s 1/2 l hladne vode, zavrete in pustite počasi vreti še 10 minut, nato odcedite. Pijte po dve skodelice čaja na dan po požirkih.


Zastoj hrane v črevesju

Potrebujete:

> cvetje, listi in korenine dežna

Zvrhano čajno žličko dežna poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 10 minut, (same korenine 20 minut), nato precedite. Pijte po 2 do 3 skodelice čaja na dan po požirkih.


Vnetje črevesne sluznice

Potrebujete:

> 10 dag cvetov kamilice
> 5 dag listov poprove mete
> 1 dag zmletih plodov komarčka
> 2 dag zmletih plodov kumine

Zvrhano čajno žličko zeliščne mešanice poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati od 10 do 15 minut, nato precedite. Trikrat na dan popijte po eno skodelico čaja po požirkih.


Vnetje debelega črevesja

Potrebujete:

> storžki in skorja črne jelše

Čajno žličko zelišča prelijete z 1 dcl hladne vode, zavrete in pustite, da počasi vre še 5 minut, nato odcedite. Jemljite vsaki dve uri po dve jedilni žlici.


Kronične bolezni črevesja

Potrebujete:

> 30 g cvetoče zeli gladišnika
> 10 g korenin gladeža
> 15 g korenin rabarbare

Eno do dve zvrhani čajni žlički zeliščne mešanice poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 15 minut, nato precedite. Trikrat na dan popijte po eno skodelico čaja po požirkih.


Vznemirjeno črevesje

Potrebujete:

> cvetovi kamilice

Zvrhano čajno žličko zelišča poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 10 minut, nato precedite. Pijte po tri skodelice čaja na dan po požirkih.


Zasluzenost črevesja

Potrebujete:

> korenine omana

Zvrhano čajno žličko zelišča poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 15 minut, nato precedite. Pijte po 2 do 3 skodelice čaja na dan po požirkih.


Za boljšo prekrvljenost črevesne sluznice

Potrebujete:

> seme črne ogrščice

Vsak drugi ali tretji dan zaužijte po pol čajne žličke zdrobljenega semena.


Zastrupitev s črevesnimi strupi

Potrebujete:

> cvetoča zel bazilike

Zvrhano čajno žličko zelišča poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 10 minut, nato precedite. Pijte po tri skodelice čaja na dan po požirkih.


Rak na črevesju

Potrebujete:

> korenine kolmeža

Priprava je enaka, kot je omenjena pri lenivosti črevesja, le da poleg tega vsak dan popijete najmanj 1,5 do 2 litra čaja za čiščenje iz:

> 100 g zeli ognjiča
> 100 g zeli koprive
> 100 g zeli rmana

Zvrhano čajno žličko zeliščne mešanice poparite s 1/4 l vrele vode. Pokrijete in pustite mirovati 5 minut, nato precedite. Čaj pijte čez dan po požirkih. Vsakokrat pripravite svež čaj.


Herman Mastnak
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 23 Avg 2009 10:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravilo za želodčne in črevesne težave


Hipokrat je uporabljal pelin proti zlatenici, tetanusu in za čiščenje maternice. Dioskurid, največji farmakolog starega veka, je zapisal, da pelin ogreva, pospešuje prebavo, priporočal ga je tudi zoper zastrupitev z gobami.

V slovenski ljudski medicini

Slovensko tradicionalno zdravilstvo je v izdatni meri uporabljalo pelin, pelin rožo ali pelinko, kot so ji rekli. V poletnih mesecih so nabirali cvetočo zel in jo sušili za čaj, ki so ga uživali pri težavah z želodcem, proti glistam, glavobolu, revmatizmu, uživali so ga pri slabokrvnosti, vročici in mnogih drugih boleznih. Zelo priljubljeni so bili pripravki iz pelina, ki so jih dobivali z namakanjem zeli v kis, vino, žganje ali olje. Najbolj znan in priljubljen je bil "pelinov cvet", ki so ga pripravili tako, da so svež in zdrobljen pelin vložili v steklenico, ga prelili z žganjem in ga za osem dni postavili na sonce. Pelinovo žganje ali pelinkovec so uživali po eno žlico zjutraj in zvečer, kadar so izgubili slast do jedi. Na Slovenskem je pelin veljal za splošno zdravilo, ki v takšni ali drugačni obliki ni smelo manjkati v nobeni domači lekarni. Iz pelina so pripravljali tudi obliže, obkladke, ga mešali z medom, s slanino in s tem, kar so pač imeli pri roki.

Pelin v lekarništvu ...

Pelin, ki je v lekarništvu znan kot Herba Absinthii, vsebuje vrsto zdravilnih učinkovin, ki jih je potrdila sodobna medicina. Najpomembnejše je eterično olje, ki je sestavljeno iz več zapletenih organskih spojin, grenčine in organskih kislin. Pelin in pelinove pripravke (čaj, infuzum, tinktura, ekstrakt) uporabljajo kot amara; le-ti vzbujajo tek in pospešujejo prebavo.

... in sodobni fitoterapiji

Vešči fitoterapevti pelinov čaj priporočajo ženskam, ker krepi in uravnava menstruacijo, izboljšuje prekrvljenost, pospešuje popadke in lajša porod. Sicer pa je pelin najbolj znano zdravilo za želodčne in črevesne težave. Pelinov čaj smemo piti tudi pri vnetjih ledvic in mehurja, vendar sta pri tem potrebna previdnost in posvet z zdravnikom.

Rimski filozof Lukrecij omenja, da so pelin uživali proti glistam, Galen ga je uporabljal kot zdravilo proti vročini. Znamenita medicinska šola v Salernu je učila, da pelin preprečuje morsko bolezen ter lajša bolečine v želodcu in živčno napetost. Zdravilnost pelina je prepričala tudi številne srednjeveške učenjake. Opatinja sv. Hildegarda je uporabljala pelin pri slabosti želodca in pri zobobolu. Znani naravni zdravnik Tabernaemontanus je sredi 16. stoletja pelin priporočal kot zdravilo za rane, zoper kugo in kolero, proti revmatizmu, ohromelosti, zlatenici in vodenici, skorbutu, bledičnosti in za zdravljenje želodčnih bolezni.

Vlasta Mlakar
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 23 Avg 2009 13:50    Naslov sporočila: Hitra pomoč pri glavobolih Odgovori s citatom

Hitra pomoč pri glavobolih

ZDRAVJE - PREVENTIVA - 15. avgust 2009

Glavobol je na samem čelu najpogostejših zdravstvenih težav: za akutnimi ali kroničnimi glavoboli trpi sedem od desetih prebivalcev Slovenije, zaradi hormonov pa ženske veliko pogosteje kot moški.


Na žalost ne obstaja le ena vrsta glavobola – strokovnjaki ocenjujejo, da jih je 250 različnih. Najpogostejša oblika glavobola je trgajoč tenzijski glavobol, ki mu lahko sledi še hromeča migrena. Izdajamo vam nekaj skrivnosti preventive in tudi kaj vse pomaga v akutnih primerih.


Naravno zdravljenje z zdravilnimi rastlinami
Dejstvo: Redno poseganje po tabletah ima lahko za bolnike z glavobolom nezaželene posledice. Skoraj vsak drugi trajni glavobol povzroča nenadzorovano jemanje tablet. Pri nas raste veliko zelišč, ki lahko veliko bolj učinkovito preženejo glavobole.

Pomaga:
Kamilici podobna zdravilna rastlina beli vratič (na primer v prašku) prepreči prekomerno izločanje serotonina. Ta hormon zoži krvne žile, kar predstavlja enega izmed glavnih vzrokov za pojav migrene. Rožmarin (kot dodatek kopeli ali čaj) poskrbi za hormonsko ravnovesje, krepi in pomiri živčevje pri migreni in tenzijskem glavobolu.

Močvirski oslad (kot čaj, ki ga lahko kupite v lekarni) se ne imenuje kar tako tudi cvetoči aspirin: rastlina namreč vsebuje salicilno kislino, ki ustavi bolečine. Nežna masaža senc z oljem poprove mete blokira bolečinske signale tako učinkovito kot sintetična sredstva!


Hitra pomoč pri akutnih bolečinah

Dejstvo: Stres, napete mišice hrbta in zatilja pa tudi hormonsko neravnovesje sprožijo naval bolečine, ki lahko traja celo nekaj dni.

Pomaga:
Na čelo, sence ali zatilje si za približno eno minuto položite hladilno blazinico z gelom ali pa v brisačo zavijte zdrobljene kocke ledu, nato naredite triminutni premor in postopek ponovite. Če so vzrok glavobola napete mišice, pomagajo topli obkladki ali pa segrevanjem predela s sušilnikom, ki sprosti napete dele. Pri blažjih glavobolih dela čudeže tudi dvojni ekspreso z brizgom limone. Kofein namreč zavre prenašanje bolečine. Bolečine lahko blaži tudi akupresura: približno 30 sekund si stiskajte zadnji členek mezinca.


Napade lahko prepreči tudi spremenjen življenjski stil
Dejstvo: Večina glavobolov nastane zaradi součinkovanja telesnih, psihičnih in zunanjih dejavnikov. Pomembno je, da lahko po pravilu nanje vplivate tudi sami.

Pomaga:
Vodite t. i. bolečinski dnevnik in bodite med drugim zelo pozorni na prehrano. Napade bolečine lahko med drugim povzročajo predvsem citrusi, sir ali pa tudi rdeče vino. Dnevno popijte 2 do 3 litra vode. To bo izboljšalo pretok krvi v možganih in preprečilo bolečine. Redno se prehranjujte, saj tudi lakota oziroma nizka raven sladkorja v krvi povzročata glavobole. Za preventivo poskrbijo tudi vzdržljivostni športi – hoja ali tek trikrat tedensko po 30 minut. Hrana z veliko magnezija krepi živce in sprošča mišice.


S sprostitvijo nad bolečine
Dejstvo: Stres je eden izmed glavnih povzročiteljev glavobola. Duševni pritisk ne vpliva le na presnovo, temveč tudi na bolečinsko mejo v možganih.

Pomaga:
Sprostite se – vsak dan si vzemite najmanj 15 minut zase. Idealne so sprostitvene tehnike, kot so na primer avtogeni trening, sproščanje mišic ali joga. Dneva si ne zapolnite s preveč obveznostmi in se tako izognite hektiki! Poglejte si včasih skozi prste in občasno recite tudi ne. Če boste manj perfektni, boste imeli več energije za stvari, ki vas krepijo. In naučite se sproščenosti: včasih so male katastrofe vsakdana ob natančni preučitvi videti manj dramatične kot sicer!


Tri najpogostejše vrste glavobola
Tenzijski glavobol
Večinoma se pojavi na obeh straneh glave. Počutimo se, kot da bi nam glavo držalo v primežu. Bolečina se širi od tilnika proti čelu.

Migrena
Bolečina je večinoma enostranska, utripajoča in večinoma zelo močna. Razširi se počasi ali pa se seli z ene strani glave na drugo (latinsko: migrare – premikati se).

Lokaliziran glavobol
Pri tej dokaj redki obliki pride do enostranskega, pogosto neznosno zbadajočega napada bolečine v predelu oči, čela, senc.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2009 10:15    Naslov sporočila: Turi - podkožni mozolji Odgovori s citatom

Turi-podkožni mozolji


Skoraj vsak mesec, pred menstruacijo, se mi pojavi en podkožni mozolj, ki zelo boli in se ga ne da iztisniti. Pojavijo se mi na najbolj nemogočih mestih, pod prsmi, spodnji del trebuha, tam ko je koža neutrjena in kjer se bolj potim in tam tudi najbolj bolijo. Zanima me, če lahko v lekarni brez recepta kupim kako antibiotično mazilo, ki se vpije v kožo in bi si to lahko namazala, da bi pospešila zdravljenje in preprečila prenašanje drugam. Bivacin v spreju se mi zdi, da ni preveč učinkovit, saj je koža cela. Ali obstaja še kaj drugega?
Marija


Re: turi-podkožni mozolji

Antibiotične maže vam ne svetujem, mazolji se navadno pojavijo zaradi nepravilne prehrane in hormonskega delovanja, na to drugo nimate vpliva, pri prehrani pa se izogibajte maščobam, predvsem čokoladi in močno začinjenim in slanim jedem.

Re: turi-podkožni mozolji


Ali si ze poskusila s tee tree oljem (naravni antibiotik), meni ta zelo pomaga, le namazati moras takoj ko zacutis da se dela .
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2009 11:03    Naslov sporočila: Kaj je lahko vzrok, da je barva urina rjave barve - kot kava Odgovori s citatom

Vprašanje

Kaj je lahko vzrok, da je barva urina rjave barve - kot kava?

ODGOVOR:

Normalen seč je rumenkaste barve in prosojen. Koncentrirani seč pa je temnejši. Barva urina je odvisna od količine posebnega pigmenta t.i. urokroma.

Barvo seča lahko spremenijo številna bolezenska stanja, pa tudi uživanje določene vrste hrane, zdravil ali barvil.
Spremenjena barva urina torej lahko nakazuje na bolezenska stanja. Rumenorjav seč praviloma vsebuje bilirubin. Rožnata barva seča je npr. opazna pri povečanem izločanju sečne kisline. Rdečkasta barva nakazuje prisotnost sestavin krvi v urinu.

Pri spremembi barve urina moramo pomisliti tudi na zaužito hrano, saj uživanje rdeče pese seč obarva rdeče, rabarbara obarva seč rumenorjavo ali rdeče, korenje pa rjavkasto.
Barvo seča spremenijo tudi številna zdravila in barvila. Rjavo, črno barvo urina lahko povzročijo methemoglobin, homogentizična kislina, melanin, levodopa, metildopa.
Najbolje bo, da izbrani zdravnik na podlagi vzorca urina ugotovi vzroke spremenjene barve in morebitna bolezenska stanja.

mag. Nina Pisk, mag. farm.
Farmakoinformativna služba
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 27 Maj 2010 15:02    Naslov sporočila: Domača lekarna Odgovori s citatom

Domača lekarna




DOMAČA ZDRAVILA





kašelj




Med pred spanjem umiri nočni kašelj: pol žličke za 2 – 5 letne otroke, 1 žličko za 6 – 9 let stare otroke in 2 žlički za starejše.

Sirup iz smrekovih vršičkov:

naberemo mlade smrekove (tudi jelkine, borove) vršičke. V kozarec za vlaganje naložimo plast sladkorja, plast vršičkov, plast sladkorja itd. Zaključimo s sladkorjem. Zapremo s pokrovčkom in postavimo na sonce. Ko se sladkor nekoliko stopi, vsebino premešamo, da se sladkor ne sprime v trde kepe, ki se ne stopijo. Vsebina se skrči na 2/3, zato lahko naknadno dodamo še nekaj plasti sladkorja in vršičkov. Na soncu pustimo vsaj 1 mesec. Precedimo – ožamemo (skozi krpo) v temne stekleničke in hranimo na hladnem (v shrambi).

Uporabimo rjavi sladkor.

Še zdravilnejši pa je z uporabo medu. Postopek je enak, vendar kozarcev ne postavimo na sonce, ker se med ne sme preveč ogreti, da se ohranijo vse zdravilne sestavine.

V kolikor ni dovolj sonca oz. toplote, si lahko pomagamo s pečico.

Preostanek vršičkov s sladkorjem (po ožemanju) razredčimo s prekuhano vodo in dodamo tropinovec po okusu. Dobimo dober smrekov liker oz žganje (če ne dodamo vode). Zelo dober je čas z dodatkom tega žganja.

Bezeg s sladkorjem:

zmešamo enako količino bezgovih cvetov (cvetne koške osmukamo) in sladkorja (rjavega), napolnimo v kozarec in postavimo na sonce. Ker ne nastane dovolj sirupa, ne precejamo, ampak shranimo mešanico. Pripravimo si zelo zdravilen čaj: žlico mešanice damo v plastično cedilce in prelijemo s kropom, še malo namakamo in odcedimo.

V kolikor nam te mešanice ostane neporabljene, pripravimo iz nje liker ali žganje na enak način kot iz smrekovih vršičkov.

TRPOTČEV SIRUP:

v kozarec izmenično nalagamo plast na drobne kose narezanega ozkolistnega trpotca in plast sladkorja. Po originalnem receptu bi morali kozarec za tri mesece zakopati v zemljo, saj naj bi bilo zelo pomembno, da je temno in da je čimbolj konstantna temperatura. Kozarce lahko zavijemo v časopisni papir in jih postavimo v klet za tri mesece. Nato sirup precedimo. Deluje!

sirup proti kašlju:

zmešamo: 30 kapljic PROPOLISA

sok 1 limone

3 velike žlice medu

sirup proti kašlju:

ČRNI REDKVI odrežemo koreninico, da lepo stoli. Na vrhu odrežemo pokrovček in izdolbemo toliko, da lahko vanjo damo 2 žlici medu. Pokrijemo in pustimo stati 2 dni. Redkev spusti še svoj sok. Vsak dan se poje 1 žličko.

Večjo črno redkev odrežete nekoliko na spodnji in zgornji strani, da nastane ravna ploskev. Nato na vrhu izdolbete luknjo, do približno četrtine redkve. S tanjšo iglo za pletenje prebodete skozi dno. V vdolbino daste med in vse skupaj postavite v posodico. Ko med izteče, ga dodajajte. Zadeva naj se izceja čez noč.

Sok črne redkvice (naribaš, čez gazo stisneš kolikr se da), dodaš žlico medu, malo limoninega soka, razredčiš z vodo in spiješ.

V olupljeno čebulo izdolbemo luknjo in damo noter žlico medu. Pustimo počivati, da se med meša s čebulnim sokom.

za dojenčke

Za močan kašelj pri dojenčkih, ki se pijejo po steklenički: čaj iz kuhane čebule, zaslajen z medom (smrdi kot kuga, zato ga večji otroci nočejo piti)

ali

samo prekuhana čebula, se pije precejeno in ohlajeno po požirkih.

OBKLADKI (prsni)

Kamilični : na malo olja prepražimo vsaj 2 pesti suhih kamilic, da malo potemnijo in močno zadišijo. Stresemo na krpo, zavijemo, vsaj v dve krpi. Položimo na prsi neposredno na kožo. Naj bo čim bolj vroče, koliko se še prenese. Ko se ohladi, najlažje ponovno pogrejemo v mikrovalovni pečici.

Čebulni : originalni recept, in tudi najučinkovitejši, so obkladki iz prepražene čebule (enako kot kamilični), le da so precej smrdeči.

Na drobno nasekljajte čebulo in jo zavijte v bombažno gazo, zatem pa za nekaj minut postavite v pečico, ki ste jo prej ogreli na 200°C. Topel obkladek položite na prsi, ga pritrdite s lepljivim trakom in pustite delovati čez noč.

Zvarek:

2 rezini jabolka, 1 rožič, ščep kamiličnih cvetov, 2 suhi figi prelijemo z vodo in pustimo, da zavre. Kuhamo še 5 minut. Precedimo in sladkamo. Popijemo še vroče in o kašlju ne bo več sledu. Nepreizkušeno!

INHALACIJE:

Zavrite 3 l vode ter dodajte 2 žlici kamiličnih cvetov in timijana. Pustite 10 minut in prelijte v skledo za inhaliranje; vdihavajte globoko in počasi, a največ 15 minut.

ČAJ:

Pripravite si čaj iz navadnega sleza: 1 žličko slezovih korenin prelijte z 2,5 dl hladne vode, da ne uničite sluzi slezovih korenin; pustite stati 2 uri. Na dan popijte 3 do 4 skodelice.

TERJAK (za zdravljenje pljučnih in nasploh prehladnih obolenj)

Nabrane zrele bezgove jagode potresemo z malo sladkorja in pustimo stati 24 ur. Nato skuhamo iz tega na sokovniku sok. Kolikor dobimo soka, toliko potem dodamo še sladkorja. Včasih so gospodinje to počasi cmarile na robu zidanega šporgeta na drva, ki seveda gorel večino dneva, tri dni skupaj. Danes se kuha na modernih štedilnikih toliko časa, da se od žlice potegne gosto in lepljivo. Nalije se v kozarce (ne v steklenice) in dobro zapre. Jemlje se po potrebi po žličkah večkrat na dan, lahko se doda tudi v čaj in popije.




sirup za pljuča (Dedi)


OB BRONHITISU, PLJUČNICI…

3 dag planinskega mahu (=islandski lišaj)

1,25 l vode

Kuhamo na majhnem ognju 2 uri. Odcedimo in dodamo 1/3 količine medu.

Vsak dan popijemo 1 dl sirupa (odrasli). Otroci pa manj, glede na starost.











prehlad (kihanje, moker nos, vneto grlu…)


Vroča kokošja juha.

Čaji:

· babičin napoj proti prehladu: 20 g šipka, 5 g hibiskusa, po 14 g bezgovega, lipovega in kamiličnega cvetja,11 g robidovih listov, 10 g vrbove skorje. Vse to prelijte z 2,5 cl vrele vode in pustite stati 10 minut;


boleče (vneto) grlo

· · Grgranje žajbljevega čaja.

· · Nekaj kapljic propolisa na žličko sladkorja – počasi poližemo. Ali pa pošpricamo s propolisem v sprayu.

· · Svež zeljni list zavijemo v kos blaga in ga prelikamo – poparimo. Obložimo vrat.

· · Za grlo je dobro med+ limona+ olivno olje . Zmešamo in popijemo. Lahko pijemo vsako jutro, predvsem pozimi.

· · V lonček nalijemo 2 dl mleka in dodamo 1 malo žličko suhega žajblja . Pustimo, da zavre in pokrijemo za 5-10 min. Precedimo in dodamo žličko medu . Pijemo po požirkih - naj ne bo vroče.


· Karamelno mleko : v suhi kozici zlatorumeno prepražimo 2 žlici sladkorja, ki se ne sme se zažgati. Previdno zalijemo z 2 dl mleka in mešamo toliko časa, da se sladkor razpusti. Pustimo vreti par minut (2). Lahko dodamo nekaj listkov suhega žajblja. Precedimo. Pomaga tudi pri izgubi glasu !

· Oljni ovitek: laneno krpo namočimo v toplo olivno olje ; ožamemo jo in ovijemo okoli vratu. Čeznjo ovijtemo še suho volneno krpo. Olje ne sme biti vroče.

boleče uho


Netresk stisnemo v čajno žličko, pogrejemo z vžigalnikom (temp. preverimo s prstom) in še topel sok nakapljamo v boleče uho.

Za uho z obližem nalepimo strok česna in pustimo čez noč. Zbudimo se brez vsakršnih bolečin.

Sesekljajte eno čebulo , jo zavijte v krpo in jo položite za boleče uho.




preveč želodčne kisline (Dr. Jelenc)


2 dag encijanovih koreninic namočimo v 1 litru prekuhane vode. Stoji naj 14 dni. Vzamemo 3x na dan 1 žlico 6 tednov.




sirup proti visokem pritisku (Dr. Jelenc)


80 listov oljke

2 l vode

Kuhamo na majhnem ognju, da povre na 1 l. Čaj razdelimo na 3 dele (za 3 dni). Prehrana te tri dni naj bo samo riž na vodi brez dodatkov. Sirup vzamemo 3x na dan.




Maska za suhe lase (Ela)





2 žlici majoneze

1 rumenjak

1 žlička olivnega ali mandljevega olja

Mešanico nanesemo na s sušilcem pogrete lase cca 1 uro pred pranjem. Lase pokrijemo z Alu folijo, da so topli.






maska za suho, luskavo kožo


Zmečkan avokado. Takoj, ko ga izdolbemo in spasiramo, ga pokapljamo z limoninim sokom, da ohranimo vitamine. Nanesemo na kožo.




starostne pege na rokah


Na pege položimo z ananasovim sokom prepojen kosem vate. Mažemo s sokom iz svežega stebla zdravilnega ognjiča , sokom netreska , sokom krvavega mlečnika , mlečkom stebla regratovega cvetu .














luskavica


2 jedilni žlici borovničevih listov (posušenih v senci) prelijemo s 0,25 l vrele vode in pustimo stati 10 minut. Je za zunanjo uporabo.








bradavice, kurja očesa


Odpravimo jih z mazanjem:

· · z mlečkom iz nezrelih plodov fige

· · s sokom iz svežega stebla zdravilnega ognjiča

· · s sokom krvavega mlečnika

· · s Švedsko grenčico

· · s sokom stebel regratovih cvetov

· · odrežite kos limone, položite na boleče mesto, zavarujte z gazo in pustite delovati čez noč

· · lupina svežega ananasa: najprej noge 20 min namakajte v topli vodi, nato notranjo stran lupine položite na kurje oko in prilepite z medicinskim lepilnim trakom. Odstranite naslednje jutro. Ponovite postopek vsaj štirikrat in kurje oko boste odstranili brez težav, saj ananas vsebuje encim, ki mehča poroženelo kožo

· · obkladki iz kisa (ne alkoholnega) tri noči; sčasoma (čez nekako tri tedne) pa se bradavica posuši in odpade ali preprosto izgine. Trdijo, da deluje.

· · drobno nasekljan česen, obliž - menjamo zjutraj in zvečer - 14 dni do tri tedne

· · redno mažemo z eteričnim oljem limone; lahko stisnemo limonino lupino, da priteče malo soka




herpes na ustnici


Odpravimo z mazanjem:

· · takoj ko začutimo ščemenje, preden nastane mehurček, natremo z alkoholom,

· · s sokom netreska,

· · z zobno pasto,

· · lastnim ušesnim maslom?,

· · eteričnim oljem čajevca.



driska

· · spasirana postana banana, tudi z naribanim jabolkom;

· · rižev sluz: 2 dl vode + 6 žličk riža + malo soli – kuhaš 45 minut;

· · zmešaš postano banano in rižev sluz;

· · čokolešnik z razredčenim mlekom;

· · za grizljanje: grisini, bobi palčke, albert keksi;

· · bobi palčke in Coca-Cola (nepreverjeno, vendar velikokrat pohvaljeno, da deluje);

· · pijača: borovničev čaj – na 1 dl vode 1 čajno žličko suhih borovnic (z natreenom in živalskim ogljem), odrasli pojemo še borovnice;

· · za odrasle: močan črni (ruski) čaj

· · 1 čajno žličko čaja iz srčne moči prelijtemo s 150 ml vroče vode, pustimo stati nekaj minut in čaj nato popijemo


piki žuželk

· · navlažimo s sokom čebule,

· · navlažimo s sokom netreska,

· · na pik položimo v vodi namočen aspirin in ga prelepimo z obližem,



čebelji ali osji pik v ustni votlini


Takoj po piku prežvečimo svežo čebulo (ublaži oteklino).


gomašio (gomashio)


goma = sezam, shio = sol

Prepražimo žličko (nerafinirane) soli, da izgine vonj po kloru. Nato dodamo sezam in ga rumeno popražimo. Delno ali popolnoma ga zmeljemo v posebnem možnarju ali posebnem sekljalniku.Shranimo v temni steklenici (posodi). Uporabljamo ga kot začimbo (razmerje 1 soli : 16 sezama) ali zdravilo (1:Cool. Vzamemo 1 žličko in dobro prežvečimo. Potresemo po jedeh ali z maslom namazanemu kruhu.


zaščita pred insekti


· »nadišavimo se z eteričnim oljem: čajevca ali limonske trave.

povečanje prostate


Čaj iz DROBNOCVETNEGA VRBOVCA.

Rastlinski hormoni koprivnih korenin ugodno vplivajo na začetno stanje povečane prostate, tako da se zmanjša koncentracija globulina, ki veže nase spolne hormone. Dobijo se rastlinski preparati.




Zobobol

· · suho smokvo ali slivo prerežemo, skuhamo v mleku in damo na razboleni zob

· · žvečimo nageljnove žbice (klinčke) oz. nageljnovo žbico položimo na oboleli zob in zagrizemo vanjo

· · splahujemo z žajbljem, rmanom in morsko soljo ali s toplim jabolčnim kisom

· · bezgove ali kamilične cvetove poparimo z mlekom, pustimo, da se zmes ohladi in še toplo dajemo na boleči zob

· · v 1/2 dcl olivnega olja namakamo približno en mesec 5-10 nageljnovih žbic (klinčkov). Ob zobobolu kanemo par kapljic na vato in položimo na zob

· · v votlino zoba, ki nas boli, damo košček svežega krompirja

· · 1-2 kapljici cimetovega, metinega, kamiličnega ali sivkinega eteričnega olja kanemo na vato in damo na boleče mesto

· · akvamarin, aventurin, topaz ali žad položimo na boleči predel oz. ga z enim od kamnov rahlo masiramo (na zunanji strani lica)

krepitev dlesni


V ustih žvrkljamo malo olivnega olja, mešanico vode in jabolčnega kisa ali vode in limoninega soka.


Zadah iz ust

· · žvečimo sveže peteršiljeve ali metine liste, zrna kave, orehe, cimetovo skorjo

· · pijemo metin, sivkin, ali čaj iz brinovih jagod (brinove jagode niso primerne za ledvične bolnike!) in žvrkljamo pomarančni ali limonin sok


visoka telesna temperatura

· · krompir olupimo in narežemo na majhne kocke, damo v kuhinjsko krpo in na podplate. Vročina kar hitro pade.

· · pri vročini: mokre rjuhe, če pa se ni slo dol pa kar v banjo in hladiti otroka najprej s toplo, mlačno in vedno bolj hladno vodo

· · brisačo potopite v hladno vodo, nato jo malce ožemite in jo ovijte okoli meč

· · sok rdeče pese


· KISLA POLENTA ZA ZBIJANJE VROČINE: polento skuhamo v neslani vodi. Ko se malo strdi, jo prepražimo na kisu. Zmes zavijemo v krpo in damo na podplate, toliko toplo, kot se lahko zdrži. Po potrebi menjamo obkladke, ampak obvezno že uporabljeno poletno vržemo stran



izpadanje las


S svežo čebulo masiramo lasišče 10 minut. Nato operemo glavo.




obraba kolkov in kolen


Masaža oz. vtiranje šentjanževega olja . Olje predhodno malo segrejemo, po končani masaži obolelo mesto še ovijemo s čim toplim, da se še nekaj časa vzdržuje temperatura.




padec, udarnina


Če otrok (ali pa tudi sami) pade, na mestu udarca namažemo z maslom (lahko z margarino) to ohladi in tudi modrice ni.




nespečnost


Dva ščepca lipovega cvetja in dva ščepca melisinih listov (po možnosti sveže, drugače posušene) damo v jajček za kuhanje čaja in prevremo na 2,5 dl mleka, v katerega damo 1 čajno žličko medu.

odpornost


Eno ingverjevo korenino naribamo, dodamo sok iz pol kile limon in pol litra medu . Zmešamo v stekleni posodi z leseno kuhovnico, zmešano natočimo v stekleni kozarec in spravi v hladilnik. Vsak dan popijemo en »štamperle« tega napitka. Pije se od oktobra do maja(po želji).,




bolečine v hrbtu in/ali križu


Vsako jutro bi morali zaužiti 3-4 stroke česna , da bi lahko opazili izboljšanje težav.

Olajšanje bo prineslo tudi masažno olje, ki ste ga pridobili tako, da ste nekaj strokov česna precvrli v olju in s tem natrli boleče mesto. Uporabite lahko sezamovo ali kokosovo olje. Na počasnem ognju ga segrevajte toliko, da postane rjave barve.




teniški komolec – vnetje kit in mišic


Olje šentjanževke deluje protivnetno in blažilno. Večkrat dnevno ga vtremo na boleče predele.




kolcanje


Izzovite kihanje, tako da poduhate majhen ščepec popra .




opekline


Opeklino takoj ohladimo z mrzlo vodo. Nato:

· takoj premažemo z eteričnim oljem sivke ali

· večkrat dnevno nanesemo malce medu .




zvin


Skuto namažite po sklepu in jo pokrijte z brisačo. Skutne obloge hladijo in blažijo bolečine.




hematom, krvavitev pod kožo


Kocke ledu zavijemo v brisačo in jo za 30 minut položimo na modrico (blaži bolečino in zapira žile).

Naredimo obkladek iz šentjanževega olja . Modrica se hitreje absorbira - izgine.

bruhanje


Želodec bo pomirila ovsena juha : 20 gramov ovsenih kosmičev zavrite v četrtini litra vode. Pustite, da se juha pri nizki temperaturi kuhalne plošče nekoliko zgosti.


glavobol


· v skodelico kave vmešajte sok ene sveže iztisnjene limone

· v kozarec vode vmešajte sok ene sveže iztisnjene limone

oči


pekoče oči (preobremenitev, prepih):

Komarčkov sok regenerira in omili težave: filter vrečko komarčkovega čaja prelijte z vročo vodo. Ohladite jo na telesno temperaturo in jo položite na prizadeto oko. Če sta prizadeti obe očesi, uporabite dve vrečki.

utrujene oči, slabšanje vida, siva mrena:

Zmočimo prste z vodo in med njimi zmeljemo krvavi mlečnik , da dobimo oranžen sok razredčen z vodo. S to tekočino na prstih potegnemo po vekah od zunanjega roba očesa proti sredini. Malo ga lahko pride tudi v oko. Redno ponavljamo.

ječmen


Topli obkladki iz lanenih semen bodo pomagali žarišču, da dozori: 2 žlički lanenih semen denite v vročo vodo, zavijte v brisačo in položite na oko.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 26 Jun 2010 11:53    Naslov sporočila: Koristno ob čebeljih pikih Odgovori s citatom

Koristno ob čebeljih pikih




Morda deluje!

Informacija ne more škoditi...





Že dolgo me mika, da bi vam predstavila še eno uporabnost Aspirina, ki mi po
potrebi koristi že več kot 30 let in o kateri nisem še nikjer ničesar
prebrala. Pri piku čebele si na mesto pika položim tableto Aspirina, ki jo
malce zmočim z vodo ali - če ni vode v bližini - oslinim.To rahlo pritiskam na
pik in čez morda dobro minuto odstranim. Tako ne pride do otekline, pa tudi
srbenja ne in pik je prav kmalu pozabljen. Ta nasvet sem
nekoč dobila od starega čebelarja. Že marsikomu sem ga posredovala in vsak
mi je povedal, da stvar res učinkuje. Živim na deželi, imam 3 odrasle otroke,
ki sem jim v otroštvu na ta način velikokrat pomagala. Sama imam izkušnjo tudi
s pikom sršena, pri katerem je Aspirin enako učinkoval.

Ker mislim, da je ta informacija morda zanimiva tudi za vas, sem se odločila,
da vam jo posredujem. Morda nisem izbrala pravega elektronskega naslova,
prepričana pa sem, da jo boste pravilno usmerili.

_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 05 Jul 2010 15:17    Naslov sporočila: SPOMLADANSKA UTRUJENOST IN PREČIŠČEVANJE ORGANIZMA S ČAJI Odgovori s citatom

SPOMLADANSKA UTRUJENOST IN PREČIŠČEVANJE ORGANIZMA S ČAJI


Ko prihaja pomlad, se vsi čutimo pomlajene. Naše telo in duša sta polna pričakovanja, željna svetlobe in svežega zraka…odpirata se dihu pomladi. Pomladno enakonočje nam odpira vrata v novo življenjsko obdobje, nad katerim se boči sijoča beseda »upanje«. V brbotajočem pisanem pomladnem zelenju žubori neusahljiv vrelec življenja. Zato nas vse to kar zagrabi, zlasti če smo nenavadno utrujeni.

Lotimo se pomladne kure očiščevanja, ki je v bistvu eno samo »veliko pospravljanje«.

Kako smo »spomladansko utrujeni«?
Spomladanska utrujenost se nas loti po vsaki zimi, zlasti tedaj, ko smo se premalo gibali in uživali premalo sadja in zelenjave. Povzročajo jo razni telesni in duševni dejavniki in njene žrtve so predvsem ljudje, ki v svojih poklicih pretežno sedijo. Prizadeti so predvsem živčevje in krvotvorni organi, konča pa se s samozastrupitvijo telesa zaradi dlje časa trajajoče telesne neaktivnosti. Pomladna utrujenost povzroča želodčne razjede, nagnjenost k glavobolu, depresijam in vzkipljivosti, revmatična obolenja, putiko, ledvične kamne itd.

Vse pomladne kure morajo zajeti velika izločala našega telesa: kožo, pljuča, ledvica in črevo. Šele ko vse to normalno deluje, se kri lahko prečisti in živci okrepijo.



Želodčne bolečine se ponavadi sprožijo spomladi in pozno jeseni. Zelo pogoste so bolečine v žlički, ki se lahko začnejo z neznatnimi prebavnimi motnjami, poleg tega pa bolnika muči tudi zgaga in pri tem pravi, da ga v želodcu peče, napihuje ga in se mu kolca. Bolečina se običajno pojavi pol do ene ure po jedi in lahko izžareva tudi proti srcu ali v levo nadlahtnico. Včasih čuti bolečino v hrbtu. Vsi ti znaki kažejo, da bolnika mučijo želodčne razjede, ki pa jih spremljajo še drugi bolezenski znaki, kot so: boleča utrujenost, napihnjenost, razbijanje srca in nepravilen srčni utrip, bolečine v glavi podobne migreni, kakor smola črno blato itd. Bolnik se slabo počuti, je depresiven in vzkipljiv.
Poleg dietne prehrane, ki jo ima bolnik s temi težavami, se mora izogibati tudi sladkim in kislim jedem.

Kateri čaji so primerni za lajšanje opisanih težav?
Če si sedaj pogledamo, katera zdravilna zelišča lahko uporabljamo pri težavah z želodcem, vam predstavljam mešanico čaja, ki ima oznako ČAJ 4 oziroma ČAJ ZA ŽELODEC IN PROTI STRESU. Čaj pripravimo tako, da dve čajni žlički mešanice poparimo s četrt litra vrele vode, pokrijemo, pustimo stati do ohladitve in precejeni čaj pijemo do 4-krat na dan po eno skodelico.

Čajna mešanica ČAJ 4 je pripravljena iz naslednjih zdravilnih rastlin:
janeža, kumine, kamilic, komarčka, poprove mete, sladkih koreninic, baldrijanovih koreninic, šentjanževke, melise in gloga.
Glavni nosilec delovanja v tej čajni mešanici so sladke koreninice ali golostebelni sladki koren.


Golostebelni sladki koren je večletna rastlina, ki ima v zemlji mogočen koreninski sistem s številnimi stranskimi koreninami, s katerimi prodira globoko v zemljo. Spomladi požene iz koreninskega sistema več pokončnih stebel visokih tudi do enega metra. Stebla nosijo neparno pernato deljene liste, posamezni lističi so ovalni in kratko prišiljeni ter nekoliko lepljivi. Iz zalistja poganjajo cvetni grozdi iz vijoličastih metuljastih cvetov. Iz njih se razvijejo drobni stroki s tremi podolgovatimi semeni. Rastlina cveti sredi poletja, od junija do konca avgusta.
Izvleček iz sladkega korena deluje proti bacilom, bakterijam, virusom in glivicam, proti vnetju in krčem v trebušni votlini, vnetju želodčne sluznice in želodčnim razjedam. Sladki koren je ena izmed najstarejših zdravilnih rastlin, uporabljali so jo že v Antiki ter v stari kitajski medicini.

Janež, kumina in komarček so zdravilne rastline, katerih plodovi vsebujejo veliko eteričnega olja, ki deluje karminativno, kar pomeni, da lajšajo težave zaradi napihnjenosti in pomirjajo. Čaj iz njih
ugodno deluje na prebavila, pospešuje delovanje žlez in rahlo draži sluznice. Odpravlja torej neprijetno napihovanje, krepi želodec, spodbuja prebavo, izločanje žolča in seča. Ugodno deluje tudi na dihala, v pljučih deluje antiseptično, redči gosto sluz ter tako lajša izkašljevanje ter težave pri bronhialnem katarju, težki sapi in astmi.

Kamilice dobro delujejo na želodčno sluznico, zdravijo vnetje in pomirjajo, zavirajo in preprečujejo vnetja, pomirjajo krče in odpravljajo živčno napetost, celijo rane in spodbujajo obrambni sistem k boljšemu delovanju. Kamilični čaj pomaga pri živčni razdraženosti, krčih, bolečinah in vnetjih v želodcu, črevesju in rodilih. Ker polisaharidi spodbujajo naš obrambni sistem, čaj pomaga pri prehladnih in gripoznih boleznih, raznih vnetjih notranjih organov. Prav tako pomirja bolečine v ledvicah in sečnem mehurju, pri vnetih jetrih in vranici ter trebušni slinavki. Lajša bolečine pri hudi čišči, pri nevralgičnih bolečinah in pri migreni. Pri razjedah v želodcu in na dvanajstniku pa moramo piti kamiličen čaj večkrat na dan po požirkih. Pri vnetemu želodcu si lahko pomagamo s čistim kamiličnim čajem. Popijemo četrt litra čaja in ležimo na trebuhu. Čez 10 minut se obrnemo na en bok, nato na hrbet in končno na drugi bok. S tem dosežemo da kamilični čaj oblije ves želodec.

Poprova meta hladi, čaju daje dober okus. Čaj poprove mete pijemo pri krčih različnega izvora, pri bolečem mesečnem perilu, glavobolu, spolni nemoči ali pa samo za žejo. Poleg tega ga uporabljamo pri vseh boleznih jeter in žolčnih izvodil. Spodbuja delovanje jeter in trebušne slinavke. Blagodejno vpliva na delovanje srca in živčevja. Spodbuja delovanje prebavnih žlez, zlasti želodca, pomaga pri slabi prebavi, kolcanju in napenjanju. Poprova meta je odlično domače zdravilo za starejše ljudi, ker jim olajšuje prebavo in sproščanje plinov.

Baldrijan pomaga pri bruhanju zaradi živčne napetosti in prebavnih motnjah istega izvora. Ker spodbuja izločanje žolča in pomirja krče gladkega mišičevja, lajša tegobe in bolečine pri žolčnih kamnih, napihovanju in slabi prebavi.
Čeprav ima čaj neprijeten okus, nam olajša težave sodobnega življenja, ko izgubimo občutek za prosti čas in za svoje bližnje, ko nas boli glava in zaradi vsakdanjih skrbi ne moremo spati. Čaj zmanjšuje občutek lakote, zato koristi tudi tistim, ki hujšajo.
Melisa zelo dobro vpliva na človeški organizem. Pomirja, krepi živce, blaži krče, vpliva blagodejno na možgane, srce, prebavila in maternico. Eterično olje pospešuje potenje, lajša bolečine in zavira delovanje bacilov, torej bakterij, virusov in glivic. Čaj iz navadne melise pomirja nervozen želodec in srce in pomaga pri nevrasteniji, histeriji, melanholiji, pa tudi pri prebavnih motnjah, krčih v črevesju, napenjanju, naduhi, glavobolu itd.

Šentjanževka ima blag pomirjevalni učinek, zato uporabljamo čaj šentjanževke pri nervozi, slabem počutju in depresiji. Poleg tega blaži krče in bolečine, redči gosto sluz. Iz šentjanževke pripravljamo šentjanževo olje, ki ga uporabljamo za zdravljenje opeklin, tako sončnih kot ostalih, ljudsko zdravilstvo pa z njim zdravi zmečkanine, podplutbe, razne ekceme in čire ter ga priporoča za lajšanje bolečin pri revmatičnih težavah, putiki, ledvenemu useku, išiasu, udarninah, mišičnih in živčnih bolečinah ter pri nategnjenih mišicah. Šentjanževo olje lahko uživamo tudi po žličkah, če nas mučijo psihovegetativne motnje, strah, preobčutljiv želodec in slaba prebava. Čez dan lahko popijemo dve do tri žličke tega olja po jedi.

Glog deluje na srce in ožilje. Krepi delovanje srca, izboljšuje prekrvavitev in pomirja. To pride do izraza pri tistih ljudeh, ki imajo občutek tiščanja okoli srca, povišan krvni tlak, razbijanje srca in jih muči tudi vrtoglavica. Lajša tudi težave pri poapnenju žil in srčni nervozi, uravnava krvni tlak, tako previsok kot prenizek in krepi krvni obtok, kar se kaže tudi v boljšemu delovanju ledvic. Z rednim jemanjem glogovih pripravkov se popravi tudi splošno počutje in bolniki lažje premagujejo telesni ín duševni napor. Učinek na srce je počasen in se pri rednemu pitju pokaže najprej kot olajšanje težav in bolnik se bolje počuti, tiščanje okrog srca se zmanjšuje in s tem tudi občutek tesnobe.

Naslednja čajna mešanica, primerna za spomladansko čiščenje telesa je ČAJ ZA SPODBUJANJE PRESNOVE ali ČAJ KRRT. Sestavljen je iz kopriv, regratovih korenin, rmanovih cvetov in listov ozkolistnega trpotca.




Kopriva je vsem dobro poznana. Pri njej nabiramo pekoče liste, steblo, korenine in zrelo seme.
Sveže koprivne liste in steblo uporabljamo za pridobivanje soka in posušene za čaj, ki spodbuja presnovo, žene na vodo, čisti kri in ledvica ter ga priporoča ljudsko zdravilstvo pri artritisu, revmatičnem obolenju sklepov in mišic. Rastlinski hormoni spodbujajo delovanje želodca, jeter, trebušne slinavke in žolčnika. Najpomembnejši učinek pa je diuretični učínek, kar izkoriščamo pri težavah s putiko, ledvičnimi kamni in peskom. S tem čajem tudi na hitro odpravimo pomladno utrujenost. Koprivin čaj tudi znižuje količino sladkorja v krvi.
Ljudsko zdravilstvo priporoča uporabo koprivnih semen, ki jih stiskajo in dobljeno maščobno olje z linolno kislino uporabljajo za zdravljenje kožnih in revmatičnih bolezni ter kot biostimulator pri presnovnih boleznih. Uživanje koprivnega semena pa uporabljamo pri driskah in težavah z žolčnikom in jetri.

Regrat je starodavna zdravilna rastlina. Nabiramo korenine, ki jih moramo dobro očistiti in čimprej posušiti.
Zdravilne snovi iz regratovih korenin delujejo kompleksno, čaj iz njih krepi posamezne organe ter jih spodbuja k večji dejavnosti. Učinkovito deluje na vsa prebavila in izločala: na želodec, jetra, vranico, žolčnik, trebušno slinavko in ledvica. Ljudsko zdravilstvo uporablja ta čaj kot blago odvajalo, kot zdravilo, ki čisti kri, ter pri težavah s putiko in revmo, pri ekcemih in drugih kožnih boleznih. Z njim si olajšamo težave, ki spremljajo presnovne motnje, težave z ledvičnim peskom in kamni, pri sladkorni bolezni itd.

Rman preprečuje in zavira vnetja, pomirja krče, deluje kot tonik, odpravlja živčno napetost, celi rane in spodbuja obrambni sistem k boljšemu delovanju. Zato navadni rman uporabljamo tako za notranjo kot za zunanjo uporabo. Ljudsko zdravilstvo priporoča rmanov čaj pri pljučnih boleznih, vnetju rebrne mrene, pa tudi pri revmatičnih težavah, nepravilnemu srčnemu utripu, pri težavah z napihnjenostjo itd. Čaj iz navadnega rmana uporabljamo tudi za izpiranje ustne votline pri vnetju žrela, pri zobobolu, aftah itd. S čajem umivamo tudi lase, ki se s tem krepijo in postanejo svetlejši.

Ozkolistni trpotec vsi dobro poznamo. Pri njem nabiramo lepe zelene liste.
Liste uporabljamo za lajšanje težav pri katarjih zgornjih dihalnih poti, pri čemer imajo pomembno vlogo sluzi, čreslovine, flavonoidi, saponini in glikozid aukubin. Vse te snovi zavirajo razmnoževanje bakterij in glivic ter imajo protivnetni učinek. Iz trpotčevih listov pripravljamo tekoče izvlečke, sirup in svež sok. S prekuhavanjem se mnoge zdravilne snovi uničijo, zato zdrobljene trpotčeve liste ne poparimo, ampak jih namakamo v mrzli vodi. Tako preprečimo, da bi se uničil glikozid aukubin, ki ima podobno delovanje na bakterije kot penicilin. Tako pripravljen čaj lahko posladkamo z žličko cvetličnega medu. Čaj lajša presnovne težave, spodbuja izločanje sečnine in tako pomaga pri protinu in revmatičnih obolenjih. Ljudsko zdravilstvo uporablja svež trpotčev sok v različne namene. Z njim zdravijo sveže rane, odrgnine, lajšajo bolečine po pikih žuželk itd. Po dolgotrajni in naporni hoji si lahko pripravimo obkladke iz svežih listov, ki jih nekoliko zmečkamo. Obloga hladi in zmanjšuje bolečine v nogah.

Naslednja čajna mešanica je ČAJ PROTI PUTIKI. Putika (protin ali giht) je bolezen, pri kateri se v tkivih kopičijo soli sečne kisline zaradi njene slabe presnove. Protin napade človeka večinoma ponoči, ko bolnik nenadoma začuti vrtajočo bolečino v palcu na nogi, nartu, kolenu in sklepih na roki. Prizadet sklep hitro oteče, koža je napeta, sijoča in vroča. Tak napad lahko traja tri do šest dni, nato se počasi umiri, koža nad sklepom se lušči in še nekaj časa srbi. Pri bolniku se lahko razvijejo posebne grčice iz soli sečne kisline, imenovane tofi. Najdemo jih predvsem na uhlju ter na prstnih sklepih rok in nog.
Protin zdravimo z dieto, ki skoraj ne pozna mesa, ampak veliko sadja, predvsem grozdja in celo surovo hrano. Poleg predpisanih zdravil, si lahko pomagamo tudi nekaterimi zdravilnimi rastlinami, ki telo čistijo.
Poleg regrata in kopriv tako lahko uporabljamo še brezove listie, brinove jagode, jetičnik, koruzne laske, plešec, preslico, rman, tavžentrožo, gladež, luštrek, peteršiljeve korenine, dišečo vijolico, zlato rozgo, brestovolistni oslad, vrbovo skorjo itd.

Pri brezi nabiramo popke in liste, ki jih zaradi obilice zdravilnih snovi uporabljamo za zdravljenje ledvičnih bolezni, protina in drugih presnovnih bolezni. Pospešujejo delovanje ledvic in delujejo kot naravni diuretik. Čaj iz brezovih listov izpira ledvične poti pri bakterijskih vnetjih in drugih boleznih, kot so vnetje ledvičnih čašic, katar mehurja, protin, vodenica, revmatične bolezni, ledvični pesek in kamni. Spodbuja izločanje vode iz telesa, zato se uporablja pri težavah z odvajanjem seča.. Če pijemo ta čaj dlje časa (vsaj 1 l na dan), se bodo raztopili tudi ledvični kamni in pesek.

Pri brinovih jagodah je najpomembnejše eterično olje. Če ga zaužijemo v malih količinah, blago draži ledvici in zato žene na vodo. Deluje na presnovo in zato uživamo brinove jagode pri kroničnih oblikah revmatizma, kot so vnetja sklepnih ovojnic, pa tudi pri slabi prebavi, pomanjkanju teka in pri oteklih nogah

Ljudsko zdravilstvo priporoča, da posušene brinove jagode dobro prežvečimo in pogoltnemo. Začnemo z eno jagodo zjutraj, opoldne in zvečer in nato vsak dan povečamo število jagod za eno, dokler ne dosežemo tri krat po trideset jagod na dan. Nato količino zopet zmanjšujemo za eno jagodo. S tem se uredi prebava, odpravi neprijetno napihovanje, čisti kri in tudi ledvici izločita več seča. Pri ledvičnih bolnikih in nosečnicah moramo biti previdni, saj pride pri uživanju brinovih jagod do povečanega draženja ledvic
.
Zdravilni jetičnik je pomembna zdravilna rastlina pri zdravljenju putike. Za čaj vzamemo dve zvrhani jedilni žlici posušenih cvetočih vršičkov in jih poparimo s pol litra vrele vode, pokrijemo in pustimo stati toliko časa, da se tekočina popolnoma ohladi. Čez dan popijemo čim več tega čaja. Pospešuje izločanje sečne kisline, presnovo in čisti kri ter lajša tudi glavobole in migreno.

Navadni gladež je skromna plazeča rastlina. V zdravilne namene uporabljamo njegove korenine. Iz njih kuhamo čaj, ki čisti kri, pospešuje izločanje sečne kisline, lajša težave pri putiki, revmatičnih težavah, ledvičnih boleznih, ledvičnemu pesku in kamnih, pri oteklih nogah itd. Spodbuja delovanje ledvic, odstranjuje sečno kislino in lajša težave pri putiki, revmi, in presnovnih boleznih.
Zlata rozga vsebuje precej zdravilnih snovi, ki delujejo protivnetno, razkužujejo in odlično ženejo na vodo. Uporabljamo jo za zdravljenje vnetij ledvic in mehurja. Pomaga pri bolečem odvajanju seča, čisti kri ter lajša presnovne težave.
Brestovolistni oslad vsebuje številne zdravilne snovi, ki se uporabljajo za zdravljenje akutnega in kroničnega revmazizma ter pri protinu. Pospešujejo odvajanje vode iz telesa in s tem tudi sečno kislino in sečnino. Ta učinek izrabljamo za zdravljenje kroničnih oblîk revmatizma, predvsem takih, ki jih spremljajo degenerativne spremembe v ramenskih, komolčnih in kolenskih sklepih. Vplivajo na motnje v presnovi v sklepih in njihovi okolici, predvsem v sklepni ovojnici in v vezivnem tkivu, med mišicami in kitami. Poleg tega zavirajo delovanje mikrobov, zbijajo visoko telesno temperaturo ter blažijo bolečine. Uporabljamo ga tudi pri vodenici, pri srčni nevrozi, obolenju sečnih organov, pri bolečem in težkem uriniranju, pri kamnih in pesku v ledvicah, pri zastoju vode v telesu, pri celulitisu in presnovnih motnjah, kot je debelost. Po nekaj tedenski kuri s tem čajem, se izboljša tudi presnova v sklepih in mišicah, bolečine se zmanjšajo in sklepi postanejo bolj prožni. Seveda pa brestovolistni oslad ne more popraviti zmaličenih in spremenjenih sklepov.

Navadna medena detelja se uporablja pri kroničnih vnetjih ven, ki jih spremljajo bolečine in občutek težkih nog. Spodbuja prekrvavitev, zmanjšuje bolečine, mehča trde otekline, spodbuja potenje in izločanje seča. Ljudsko zdravilstvo priporoča čaj iz medene detelje pri težavah z odvajanjem vode iz telesa, boleznih ledvic in mehurja, pri oteklinah, ki spremljajo revmo in putiko, pri zastoju krvi v globokih venah in za spodbujanje limfnega pretoka. Čaj blaži bolečine v nogah, utrjuje žilne stene in blaži težave pri migreni. Ker je v medeni detelji precej kumarina, s pitjem tega čaja ne smemo pretiravati. Pojavijo se lahko bolečine v glavi, vrtoglavica, bljuvanje, dremavost in celo ohromelost. Obkladki iz čaja blažijo bolečine in težave pri zlati žili, pospešujejo celjenje gnojnih ran, upad otekline pri revmi, putiki ter po udarcih in poškodbah.


Za čaj vzamemo eno veliko jedilno žlico navadne medene detelje in jo poparimo s pol litra vrele vode, pokrijemo in pustimo, da se čaj popolnoma ohladi. Čaj pijemo po požirkih večkrat na dan.


Pripravil: Boris Jagodič, mag.farm.

_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> ZDRAVILA / domača zdravila / Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group