ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Vnetje mandljev

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 24 Feb 2010 21:17    Naslov sporočila: Vnetje mandljev Odgovori s citatom

Vnetje mandljev



Vnetje mandljev pogosto spremljata vročina in mrzlica, bezgavke v vratu so povečane, na otip pa mehke in boleče. Če pogledamo otroku v grlo, lahko na mandljih opazimo bele madeže, pege.



Vneti mandlji, boleče grlo, so ena najpogostejših zdravstvenih težav otrok. Tudi odraslim se lahko zgodi, da se mandlji okužijo in kot prvi branilec imunskega sistema delajo težave. Nekoč so otrokom, ki so večkrat zboleli za vnetimi mandlji, te pogosto kar odstranili. Zdaj ni več tako. Vnetje mandljev ni huda bolezen in ga lahko večinoma pozdravimo sami.


Mandlji ali nebnice so limfatično tkivo na obeh straneh žrela. Njihova naloga je, da varujejo telo pred okužbami zgornjih dihalnih poti. Pogosto se zgodi, da okužbe dosežejo prav mandlje in bolniku povzročajo težave pri požiranju. Mandlji otečejo in so boleči, požiranje hrane je zato težavno. Bolnik, največkrat otrok, hitro izgubi apetit. Poleg tega hrani se upira tudi zato, ker mu požiranje povzroča bolečine. Vnetje pogosto spremljata vročina in mrzlica, bezgavke v vratu so povečane, na otip pa mehke in boleče. Če pogledamo otroku v grlo, lahko na mandljih opazimo bele madeže, pege. Bolnika lahko boli tudi glava, bolečina v vratu sega do ušes, težko govori ali tega sploh ne more. Otroci imajo pogosto tudi bolečine v trebuhu.

Najpogostejše so virusne okužbe. Vnetje mandljev povzročajo bakterije ali, pogosteje, virusi. Med njimi je tudi Epstein-Barr, ki povzroča mononukleozo. Zdravil, ki bi pozdravila virusno okužbo, medicina nima na voljo. Bolnikom je mogoče pomagati z zdravili, ki odpravljajo spremljajoče težave, se pravi bolečine, vročino in vnetje. Drugače pa je, če je okužba bakterijska. Najpogostejša je okužba s streptokoki, ki lahko povzročijo tudi vnetje sluznice žrela. Tedaj zdravnik za zdravljenje vnetih mandljev predpiše antibiotik.

Zdravila brez recepta

Okužbam se je skoraj nemogoče izogniti. Zdravniki priporočajo redno in skrbno umivanje rok in dosledno higieno. Kapljice z bakterijami in virusi krožijo po zraku, okuženi ljudje jih izkašljujejo. Zato je priporočljivo, da se ne zadržujemo v prostorih, kjer je veliko ljudi. V vsakdanjem življenju to marsikomu ne uspe. Zlasti otroci v vrtcih in šolah bakterije in viruse redno »nosijo« domov. Bolnik z bolečim grlom si lahko pomaga z zdravili, ki jih brez recepta lahko dobi v lekarnah. Farmacevta je treba vprašati, kaj resnično učinkuje. Če pa imate že sami izkušnje z zdravili brez recepta in drugimi pripravki, posezite po tistih, ki so vam že kdaj pomagali. Piti je treba veliko tople tekočine (čaj ali juhe). Zelo priporočljivo je grgranje slane vode.

Čajno žlico morske soli raztopite v kozarcu vode in požirek za požirkom grgrajte nekaj časa, potem pa izpljunite. To je staro ljudsko priporočilo pri bolečem grlu in zanesljivo pomaga. Za lajšanje bolečin lahko jemljete zdravila proti bolečinam, ki jih boste prav tako dobili v lekarnah. Nesteroidna protivnetna zdravila (acetilsalicilna kislina oziroma aspirin, paracetamol, ibuprofen, naproksen oziroma mešanice teh učinkovin z dodatkom še nekaterih drugih sestavin) učinkujejo proti bolečinam, vročini in tudi proti vnetju. Vendar je potrebna pazljivost, kar tako ali tako velja za vsa zdravila (tudi če zanje recept ni potreben). Dokazano je namreč, da lahko nesteroidna protivnetna zdravila poškodujejo črevesno sluznico.

Kdaj je treba k zdravniku?

Načeloma vnetje mandljev, kot rečeno, pozdravimo doma brez strokovne pomoči. Če pa grlo kljub vsem zdravilom po 48 urah ne neha boleti, je treba obiskati zdravnika. Enako velja, če je telesna temperatura narasla na 39 stopinj Celzija in več, če so mandlji tako zelo zatečeni, da je požiranje onemogočeno in boleče, če boleče grlo spremljata bolečina v trebuhu in bruhanje ali če vrat otrdi in se počutite oslabele. Pri otroku pa je treba nujno na urgenco, če se je začel sliniti in zaradi otečenih mandljev ne more požirati.

Vnete mandlje je treba zdraviti, dokler se oteklina in bolečina ne zmanjšata oziroma ne mineta. Če jih ne zdravimo, lahko ovirajo normalno dihanje, kar lahko poveča zdravstvene težave. Povečani mandlji lahko povzročijo spalno apnejo, motnjo dihanja v spanju, ki je lahko zelo nevarna. Med mandlji in drugim mehkim tkivom v grlu lahko nastanejo ognojki, ki prekrijejo del sluznice v ustih. Redkeje se zgodi, da se njihova vsebina znajde v krvnem obtoku in prodre v druge dele telesa. Pri bakterijskem vnetju pa lahko povzroči streptokokno okužbo sluznice žrela, ki je tudi pri naših otrocih precej pogosta. Dokler ni bilo antibiotikov, je lahko bakterijska okužba mandljev povzročila smrtno nevarne bolezni. Revmatska vročica, na primer, poškoduje srce, predvsem srčne zaklopke. Zaradi tega so ljudje nekdaj umirali. Danes pa tudi takšne okvare zdravijo srčni kirurgi z zamenjavo zaklopk. Bakterije so lahko povzročile tudi resne poškodbe sklepov, živčnega sistema in kože. Danes dobi bolnik z bakterijsko okužbo mandljev antibiotik, ki ga mora navadno jemati deset dni. Pomembno je, da použije vsa zdravila, da jih torej jemlje tudi, ko nima več težav. Bolezen se namreč lahko ponovi.

Kaj pravi narano zdravilstvo?

Poleg grgranja slane vode priporočajo tudi pitje limetinega ali limoninega soka. V kozarec tople (ne vroče) vode damo sok iztisnjene limete, dodamo štiri žlice medu in po požirkih popijemo. Drugi spet svetujejo kozarec prevretega mleka s ščepom kurkume in popra, ki ga je treba pred spanjem popiti tri večere zapored. Med priporočili je uživanje svežih zelenjavnih sokov. Posebno priporočljiva je menda mešanica korenčkovega (300 mililitrov), pesnega (100 mililitrov) in kumaričnega (100 mililitrov) soka. Od zdravilnih rastlin je priporočljivo uživanje semen sabljastega triplata. Dve žlici semen je treba zavreti v pol litra vode in pustiti, da rahlo vrejo pol ure. Tekočino shladimo in pijemo ter grgramo. Vso tekočino je treba popiti v enem dnevu.
Med nasveti za naravno zdravljenje vnetih mandljev najdemo tudi sadno dieto. En dan naj bi jedli samo sadje. Ameriški strokovnjak za zdravilne rastline in hrano James A. Duke (njegovo knjigo Zelena lekarna imamo tudi v slovenskem prevodu) v svoji najnovejši knjigi The Green Pharmacy Guide to Healing Foods (Vodič po zdravilni hrani) pri vnetih mandljih in bolečem grlu svetuje kurkumo, česen, ingver, granatno jabolko, žajbelj, timijan, med in limonin sok, janež in olivno olje. Pri tem se sklicuje tudi na priporočila slovite klinike Mayo.


Operacije niso več tako pogoste

Včasih je bilo izrezovanje mandljev precej pogosto. Zgodovina medicine pravi, da je bil to eden najstarejših kirurških posegov. Še pred kakšnimi 40 leti je veliko otrok ostalo brez mandljev. Nekateri strokovnjaki so pozneje začeli dvomiti, da je odstranitev mandljev pri ponavljajočih se vnetjih prava rešitev. Danes so tako imenovane indikacije (dokazano bolezensko stanje, diagnoza) za to operacijo natančno določene. Zdravnik jo bo predlagal, kadar gre za motnje dihanja, povezane s spanjem, motnje govora, sum na rakavo bolezen, ponavljanje vnetja v skrajnih primerih (ko druge oblike zdravljenja niso učinkovale) in podobno.

Koloidno srebro

Nekateri nasprotniki (nepotrebnega) jemanja antibiotikov prisegajo na koloidno srebro. To je posebna tekočina s srebrnimi delci, ki naj bi učinkovala podobno kot antibiotiki: domnevno uničuje bakterije, enako pa menda vpliva tudi na viruse in glivice. Priporočljivo naj bi bilo, da bi si s to tekočino škropili ustno votlino in mandlje; tako naj bi uničili napadalce. Na spletnih forumih najdemo različna mnenja v zvezi s koloidnim srebrom. Tisti, ki imajo izkušnje z njim, ne varčujejo s hvalo. Toda preden se odločite za koloidno srebro, je vendarle pametno najprej prebrati čim več informacij o njem.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group