ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Navodila za jemanje KT

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave /
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 29 Sep 2011 14:52    Naslov sporočila: Navodila za jemanje KT Odgovori s citatom

Navodila za jemanje KT



Vsekakor najprej natančno in v celoti preberite Navodilo za uporabo, priloženo v škatlici KT. To navodilo shranite, vsebuje namreč mnoge pomembne in koristne podatke, ki jih boste morda želeli še kdaj prebrati.


Začetek jemanja kontracepcijskih tabletk

V navodilih za večino KT svetujejo, da začnite jemati KT prvi dan naslednje menstruacije (tako načeloma izključimo nosečnost). Če ta dan zamudite, lahko začnete jemanje (s prvo KT) še naslednjih pet dni od začetka menstruacije – v tem primeru ste zaščitene že v času prvega ciklusa jemanja, vendar običajno vsaj prvi teden jemanja še ne (v navodilih pri vseh KT je navedeno, kdaj ste zaščitene po začetku jemanja, po prvem tednu jemanja, šele naslednji ciklus ali celo takoj – to upoštevajte in po potrebi uporabite dodatno metodo kontracepcije).

KT jemljemo eno tabletko na dan, pri večini KT 21 dni, zatem sledi 7-dnevna prekinitev, ko se (2. ali 3. dan) pojavi krvavitev, z novo škatlico začnemo 8. dan po prekinitvi (torej, če zadnjo KT vzamemo v soboto, naslednjo KT vzamemo naslednjo nedeljo, ob rednem jemanju tako z novo škatlico vedno začnemo na isti dan v tednu). Najbolje je, če KT jemljemo ob isti uri vsak dan, da nam preide v navado (lahko si jih postavite poleg zobne ščetke ipd.). Vseeno je, če KT vzamemo s hrano ali brez nje. Prvi mesec se lahko kako uro po zaužitju pojavi blažja slabost, ta neželeni učinek običajno sčasoma izzveni, je pa pogostejši, če KT jemljemo zjutraj na tešče.

Načeloma je možno vse KT jemati dva ali tri mesece zapored brez prekinitve (in torej brez krvavitve, PMS-a), vendar se o tem prej posvetujte s svojim ginekologom. Za tak način jemanja so primernejše monofazne KT, se pa lahko pogosteje pojavljajo vmesne krvavitve.



Kaj lahko zmanjša učinkovitost kontracepcijskih tabletk?

Bruhanje: če bruhate manj kot 4 ure po tem, ko ste zaužili tabletko, vzemite še eno (v roku 12 ur od običajnega časa jemanja tabletk). Naslednjo tabletko vzemite naslednji dan ob običajni uri.

Driska: če imate pravo drisko (odvajanje tekočega blata, ki ga ni moč zadržati) manj kot 4 ure po tem, ko ste zaužili tabletko, vzemite še eno (v roku 12 ur od običajnega časa jemanja tabletk). Naslednjo tabletko vzemite naslednji dan ob običajni uri.

Če pozabite vzeti tabletko, jo vzemite v roku 12 ur od običajnega časa jemanja tabletk. Če tudi ta rok zamudite, preberite navodila za uporabo, priložena v škatlici KT, kako ukrepati in kaj je z zaščito v preostanku ciklusa (navodila se med vrstami KT razlikujejo). Če pozabite vzeti več kot eno tabletko, prav tako preberite priložena navodila, če ste imeli v prejšnjih dneh spolne odnose brez dodatne metode kontracepcije, pa boste najverjetneje potrebovali ti. »nujno« kontracepcijo (morning after pill) in pokličite svojega zdravnika ali ginekologa.

Zdravila: mnoga zdravila lahko zmanjšajo učinkovitost KT, nekateri antibiotiki (rifampicin, tetraciklin, ampicilin,...), nekatera zdravila proti epilepsiji, nekatera protivnetna zdravila (fenilbutazon), barbiturati,... Zato ginekologu, ko vam predpiše KT, povejte, katera zdravila redno jemljete (tudi, če jih dobite brez recepta), če pa vam med jemanjem KT zdravnik predpiše drugo zdravilo, ga povprašajte, če obstajajo kaka medsebojna delovanja med KT in tem zdravilom. To lahko vprašate tudi farmacevta v lekarni.

Zeliščni pripravki: pripravki, ki vsebujejo šentjanževko (Hypericum perforatum) ali ameriški slamnik (Echinacea purpurea), lahko zmanjšajo učinkovitost KT.

Visok BMI (indeks telesne mase, Body Mass Index, BMI (=telesna masa v kg/(telesna višina v metrih)2), >25, lahko zmanjša učinkovitost KT.



Možni neželeni učinki

•Resni: miokardni infarkt, možganska kap, tromboza (krvni strdek) v venah spodnjih okončin, ki lahko povzroči pljučno trombembolijo.
•Nenormalno strjevanje krvi.
•Zadrževanje tekočine v telesu, otekanje.
•Povečanje ali bolečnost dojk.
•Obolenja žolčnika.
•Glavobol.
•Spremembe libida.
•Bolezni srca.
•Nerazpoloženje ali depresija.
•Slabost.
•Bruhanje.
•Sprememba telesne mase.
•Glivične okužbe.
•Spremembe pigmentacije kože.
•Ravni folne kisline, vitaminov B6, B12 in C v krvi so lahko nižje.

Če se nenadoma pojavi kateri od spodaj naštetih simptomov, takoj pokličite svojega zdravnika:

1.zelo huda bolečina v trebuhu;
2.zelo huda bolečina v prsnem košu, kašelj, zadihanost;
3.hud glavobol, omotica, oslabelost ali otopelost;
4.motnje vida (meglen vid ali slepota), motnje govora;
5.huda bolečina v spodnji okončini (meča ali stegno).

Drugi ugodni učinki

1.Ublažijo krče ob menstruaciji, odpravijo pa tudi krče ob ovulaciji, ker te ni.
2.Uredijo prej neredne menstruacije, samo menstruacijo skrajšajo, krvavitev je manj obilna, zato je manjša tudi verjetnost za slabokrvnost.
3.Ublažijo akne, ta učinek (večji ali manjši) imajo vse vrste KT, traja nekaj mesecev, da se to koristno delovanje na kožo pokaže.
4.Zmanjšajo verjetnost za razvoj raka jajčnika, raka maternice, cist jajčnika in benignih obolenj dojk, varujejo tudi pred vnetno boleznijo medenice (Pelvic Inflammatory Disease (PID)).
Ne smemo pozabiti, da KT ne predstavljajo nobene zaščite pred spolno prenosljivimi boleznimi.


Če želite zanositi?

Varno lahko zanosite takoj po prenehanju jemanja kontracepcijskih tablet, tudi če se menstruacije še niso uredile. Ginekologi vseeno priporočajo, da po prenehanju jemanja kontracepcijskih tabletk počakate, da se menstrualni ciklusi uredijo, tako je potem tudi lažje določiti termin poroda. Pred zanositvijo se o tem posvetujte s svojim ginekologom, ne pozabite pa tudi na jemanje folne kisline, vsaj tri mesece pred zanositvijo.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 29 Sep 2011 15:12    Naslov sporočila: Navodila - kontracepcijske tablete Odgovori s citatom





Pri nas so na voljo samo kombinirane tabletke, ki vsebujejo dve vrsti sintetičnih hormonov, progestin in estrogen, in so tudi učinkovitejše (99 %) od tistih, ki vsebujejo le progestin (97 %), slednje pa nimajo neželenih učinkov, povezanih z estrogenom. Kombinirane KT so lahko enofazne (vse tabletke vsebujejo enako količino zdravilnih učinkovin), dvofazne ali trofazne (tabletke v enem pretisnem omotu so dveh ali treh barv, vsebnost zdravilnih učinkovin se med tabletkami različnih barv razlikuje).



Pred začetkom jemanja

Preden vam bo ginekolog prvič predpisal kontracepcijske tablete (KT), se bo pogovoril z vami, vas povprašal o morebitnih zdravstvenih težavah in navadah, verjetno bo opravil tudi ginekološki pregled, da izključi spodaj naštete kontraindikacije za jemanje KT. Ginekologu povejte tudi za vsa druga zdravila, ki jih jemljete, tudi tista, ki jih dobite brez recepta.



Kontracepcijskih tablet ne smete jemati, če:
- kadite in ste starejši od 35 let,
- imate nepojasnjeno krvavitev iz nožnice,
- imate raka na dojki,
- imate obolenje jeter,
- imate povišan krvni tlak ali povišano koncentracijo holesterola v krvi,
- ste imeli v preteklosti težave s krvnimi strdki (trombotični dogodki),
- ste noseči ali sumite, da ste noseči.



Katere izbrati?

Ginekolog vam bo ponudil eno od vrst KT, ki najbolj ustreza vašim potrebam, če pa boste že imele predstavo o tem, katere KT želite, pa bo upošteval tudi vaše želje, če za to ne bo kakih zadržkov.


Vse vsebujejo kot estrogensko sestavino etinilestradiol, v različnih količinah. Ta je zaslužna za levji delež možnih eželenih učinkov, zato bi je želeli imeti v tabletki čimmanj. KT z manj etinilestradiola pa utegne biti pri nekaterih ženskah manj učinkovita, znak tega so lahko redne vmesne krvavitve. V tem primeru se posvetujte z ginekologom. Tudi nekatere od progestinskih sestavin imajo lahko »estrogenske učinke«.

Drospirenon v Yarini deluje kot antagonist aldosterona in zmanjšuje zadrževanje vode v telesu, manj pogosto se pojavlja bolečnost dojk, lahko pa poviša koncentracijo kalija v krvi.

Dienogest v Jeanine deluje nekoliko anti-androgeno, izboljša aknavost in seborejo.

Sicer se progestinske učinkovine razlikujejo po androgenem delovanju, so tudi različnih »progestinskih« jakosti in jih medsebojno po vsebnosti ne moremo primerjati. Najmočnejše androgeno deluje levonorgestrel (ta utegne poslabšati akne pri ženskah, ki so k takim težavam nagnjene), manj norgestrel.

Če uporabljate KT, ki vam ne ustrezajo, in izberete druge, te »poskusno« jemljite vsaj dva meseca, da se organizem prilagodi na nove hormonske učinkovine.



Ime kontracepcijskih tablet
Učinkovine oz. sestava


GESTAGENI IN ESTROGENI - ENOFAZNI PRIPRAVKI

Cilest norgestimat 0,25mg, etinilestradiol 0,035mg

Femoden etinilestradiol 0,03mg, gestoden 0,075mg

Harmonet etinilestradiol 0,02mg, gestoden 0,075mg

Lindynette 20mg etinilestradiol 0,02mg, gestoden 0,075mg

Lindynette 30mg etinilestradiol 0,03mg, gestoden 0,075mg

Liofora drospirenon 3mg, etinilestradiola 0,02mg

Logest etinilestradiol 0,02mg, gestoden 0,075mg

Marvelon etinilestradiol 0,03mg, dezogestrel 0,15mg

Microgynon etinilestradiol 0,03mg, levonorgestrel 0,15mg

Minulet etinilestradiol 0,03mg, gestoden 0,075mg

Rigevidon etinilestradiol 0,03mg, levonorgestrel 0,15mg

Yarina etinilestradiol 0,03mg, drospirenon 3mg

Yasminelle drospirenon 3 mg, etinilestradiol betadeksinijev klatrat 0,02 mg

GESTAGENI IN ESTROGENI - DVOFAZNI ALI TROFAZNI PRIPRAVKI



7 belih:etinilestradiol 0,035 mg noretisteron 0,5 mg

Trinovum 7 roza: etinilestradiol 0,035 mg noretisteron 0,75 mg


7 oranžnih: etinilestradiol 0,035 mg noretisteron 1 mg


6 roza:etinilestradiol 0,03 mg levonorgestrel 0,05 mg

Tri-Regol
5 belih: etinilestradiol 0,04 mg levonorgestrel 0,75 mg


10 oranžnih: etinilestradiol 0,03mg levonorgestrel 0,125 mg


GESTAGENI


Loette
21 roza:levonogestrel 0,1mg


7 belih: brez učinkovin


ANTIANDROGENI IN ESTROGENI
Diane 35
iproteronacetat 2 mg, etinilestradiol 0,035mg
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave / Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group