ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Pegasti badelj za zdrava jetra in razstrupljanje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> ZDRAVILA / domača zdravila /
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2017 07:52    Naslov sporočila: Pegasti badelj za zdrava jetra in razstrupljanje Odgovori s citatom





Pegasti badelj za zdrava jetra in razstrupljanje

Zoper težave z jetri nam je narava ponudila čudovito pomoč – pegasti badelj. V semena pegastega badlja je skrila posebno snov, ki ščiti jetra pred strupi, jih obnavlja in spodbuja njihovo delovanje. S svojim vsestranskim delovanjem je ta največji osat edinstven pomočnik, ki se na različne načine uporablja že od časa Kristusovega rojstva.

Kje ga lahko najdemo

Pegasti badelj se v Sloveniji samoniklo pojavlja dokaj redko in le na Primorskem. Rad ima sončne lege, raste tudi na revnih kamnitih tleh in ob poteh, če ima priložnost, pa se precej bolj razbohoti in razraste na obdelani zemlji, zraste pa lahko tudi več kot meter in pol. Za gojenje v vrtu je dokaj preprost in nezahteven. V zahvalo za vsak obisk pri njem pa vas bo prav močno zbodel, saj ima tako na listih kot ob cvetu polno močnih, tudi več centimetrov dolgih bodic. Zato vam predlagam, da ga v vrtu ”pospravite” na čim bolj odročno mesto.

Če želimo pridelati čim več semen, ga sejemo že leto prej avgusta ali septembra. Tako bo jeseni razvil le rozeto, naslednje leto pa se bo bogato razrastel. Precej manj (ampak vseeno nekaj) pridelka semen pa dobimo s spomladansko setvijo. Sejemo ga zgodaj, najkasneje aprila, lahko pa tudi že marca začnemo s pripravo sadik v lončkih.

Njegove liste nabiramo, dokler so mladi in lepo zeleni, cvetni koški pa so primerni za spravilo takrat, ko se barva cveta spremeni v bledo rjavo barvo. Te cvetne glavice nato posušimo in potem s pomočjo najdebelejših rokavic in npr. vilic izdolbemo te hvale vredna semena.

Za zdravljenje jeter uporabna le semena

Čeprav lahko nabiramo tudi liste tega čudovitega osata, vsebujejo le semena posebno snov, imenovano silimarin, ki deluje proti številnim jetrnim strupom, in sicer tako, da krepi celično steno in tako preprečuje vstop strupov v celico, poleg tega pa spodbuja obnavljanje jetrnih celic ter lovi proste radikale.

Pripravki iz semen tako ugodno vplivajo pri različnih poškodbah jeter, kot so zamaščena jetra, jetrna ciroza in toksične poškodbe z različnimi zdravili. Pegasti badelj je priporočljiv tudi za tiste, ki imajo težave z žolčnimi kamni. Semenom se pripisuje tudi sposobnost ohranjanja zdravih jeter pri različnih funkcionalnih motnjah, zlatenici, žolčnih kolikah in podobnih obolenjih.

[img]

Kako ga pripravimo

Silimarin ni vodotopen, zato uživanje čaja pri obolenjih jeter ni učinkovito. Semena badlja zato uporabljamo tako, da 1 čajno žličko semen zdrobimo v možnarju in jih pojemo, in sicer tako, da jih dodamo hrani, npr. jogurtu, ne preveč vroči juhi, rižu ipd. Zdrobljena semena posujemo po že pripravljeni hrani in jih ne kuhamo. Na dan zaužijemo 3-krat po 1 čajno žličko zdrobljenih semen. Neprekinjeno jih jemljemo vsaj 3 tedne, ob hujših težavah lahko tudi do dva meseca. Potem pa terapijo za vsaj teden dni prekinemo in jo ponavljamo po potrebi.

Iz semen pegastega badlja lahko pripravimo tudi tinkturo, in sicer semena zdrobimo, jih damo v kozarec ter prelijemo v razmerju 3 (domače 45% žganje) : 1 (zdrobljena semena). Pripravek pustimo stati na temnem in toplem mestu vsaj 3 tedne, precedimo in uporabljamo ½–1 čajno žličko 3-krat dnevno, tj. prav tako dolgo, kot se jemljejo zdrobljena semena.

Ker alkohol škoduje jetrom, nekateri raje pripravijo olje iz zdrobljenih semen. Postopek je enak kot pri tinkturi, le da namesto domačega žganja uporabimo kakovostno (običajno je to oljčno) olje.

Iz listov in korenin pa se pripravlja običajen čaj kot poparek – torej suhe liste in/ali korenine prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati 10 minut.

Kljub visoki koncentraciji zdravilnih učinkovin pegasti badelj nima nobenih nezaželenih stranskih učinkov in se priporoča tudi za daljše zdravljenje jetrnih obolenj. Kakšni so učinki na plod v času nosečnosti, še ni dovolj raziskano.

Pegasti badelj tudi za želodec, pljuča, golenske razjede, zbadanje v rebrih …

Pegasti badelj se za zdravilne namene vzgaja že od srednjega veka, in sicer ga je takratni mojster zdravilnih rastlin Paracelsus priporočal pri ”notranjem zbadanju” – to je nekoč pomenilo verjetno vnetje pljučne in rebrne mrene. Kasneje so ga uporabljali tudi za zdravljenje melanholije.
Znani pater Ašič nam čaj iz listov svetuje ob želodčnih težavah, saj listi vsebujejo grenčine, ki spodbujajo delovanje presnove. Tovrsten čaj se lahko uporablja tudi pri vneti vranici in bolnem žolčniku. ”Tudi ženske lahko s pridom uporabljajo tovrsten čaj pri belem toku, boleznih maternice in izostali menstruaciji,” še dodaja izkušeni pater.

Osebno poznam ljudi, ki so z uživanjem zmletih semen uredili nivo holesterola v krvi. Silimarin vpliva predvsem na povečanje koncentracije HDL-holesterola v krvi, zmanjša pa nivo LDL- in skupnega holesterola v krvi.

Zdrobljena semena pegastega badlja lahko uporabljamo tudi zunanje, in sicer ga potresamo po golenskih razjedah in tako spodbujamo celjenje ter tvorbo novega tkiva. Pri težavah s krčnimi žilami pa si lahko pripravimo močnejši čaj (iz semen ali/in listov), vanj namočimo bombažno krpo in jo damo kot obkladek na boleče žile. Ko se krpa osuši, jo zamenjamo, in to lahko ponavljamo večkrat dnevno, vse dokler bolečina ne poneha.

Zdrobljena semena pegastega badlja so tudi prva pomoč pri zastrupitvi z gobami, še posebej z mušnicami. Seveda je treba takoj k zdravniku, kjer zdravljenje nadaljujejo z infuzijo silimarina. Jemanje semen pegastega badlja je le kot pomoč zdravnikovim ukrepom, ki so v tem primeru nujno potrebni.

Cvetne glavice kot delikatesa, listi namesto špinače

Pegasti badelj lahko uporabimo tudi v kuhinji, in sicer lahko mlade cvetne glavice, ki so komaj začele cveteti, pripravimo podobno kot artičoke. Najprej jim odrežemo bodice na listih, jih operemo in damo v krop, ki smo mu dodali sol, malo jabolčnega kisa, nekaj zrn popra, olivno olje in rezine bio limone. Kuhamo 20 minut. V tem primeru pojemo tako cvetne glavice kot juho.

Lahko pa jih pripravimo tudi s prelivom, in sicer cvetnim glavicam prav tako odrežemo bodice in jih damo v krop, ki smo mu dodali le limonin sok. Kuhamo jih 20 minut. Preložimo jih na krožnik in jih prelijemo s prelivom, ki ga pripravimo tako, da na ogreto olivno olje dodamo 4 stroke strtega česna in 10 dag drobtin, premešamo, dodamo sok pol limone, 1/2 dl vina, lovor, poper in sol, 1 dl vode ter prevremo. Po vrhu lahko posujemo še z na drobno nasekljanim peteršiljem.

Tudi mladim listom najprej odstranimo male trne in jih nato blanširamo ter uporabljamo kot špinačo. Priznam, da jih še nisem preizkusila, ampak upam, da jih bom čim prej.

Marijin osat

Ta čudoviti osat v sebi skriva še marsikaj, in sicer legenda govori, da je pomagal Mariji in Jezusu, ko je Marija iskala primeren prostor za dojenje. Osat je to opazil in ju je s svojimi listi zakril ter zaščitil. Ker je nekaj kapljic mleka padlo na zel, ima še danes bele lise in črte. In rečeno je, da čaj iz njegovih listov ter korenin spodbuja tvorbo mleka in je tako priporočljiv za vse doječe mamice.

Ta veliki osat pa je tudi zelo zaščitniški do svojih semen. Skrbno jih skriva med številnimi ostrimi trni in kdor jih želi dobiti, se tudi pri močnih rokavicah ne more izogniti krvavim prstom. Zato so semena domačih zeliščarjev običajno bistveno dražja od uvoženih. Ampak običajno tudi bistveno bolj kakovostna.

Napisala: Monika Mulej, zeliščarka
[/img]
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2017 07:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravilne lastnosti pegastega badlja
Izčrpno in nesmotrno bi bilo spregledati zdravilne lastnosti pegastega badlja, ki se v zdravilstvu uporablja že dobri dve tisočletji in s katerimi si pomagamo proti mnogim zdravstvenim težavam, še posebej tistim, ki pestijo jetra. Zatorej za boljši pregled in védenje navajamo sledeče zdravilne lastnosti pegastega badlja, in sicer:

pegasti badelj ščiti jetra pred strupi in obnavlja poškodovane celice jetrnega tkiva – deluje tudi kot antioksidant (zaradi vsebnosti flavonolignana, in sicer silimarina),
pegasti badelj deluje tudi kot pomočnik pri normaliziranju previsoke količine jetrnih encimov (vpliva na sintezo le-teh) in pomaga pri ohranjanju normalnega delovanja in zdravja jeter,
varuje pred boleznimi jeter (ciroza, hepatitis) in zdravi različne jetrne težave (okvare zaradi prekomernega zaužitja alkohola ali zdravil, poškodbe zaradi virusov in strupenih snovi, poškodbe jeter kot posledica zdravljenja rakavih obolenj), do katerih pride zaradi preobremenjenosti jeter,
učinkovit je pri odpravi težav z boleznimi žolča (nastajanje žolčnih kamnov), zlato žilo in težavami z vranico,
odpravlja glavobol in migrene,
pozitivno vpliva na imunski sistem,
uporablja se proti kačjim ugrizom,
pegasti badelj zvišuje razpoloženje in zdravi melanholijo,
deluje kot učinkovito sredstvo za spodbujanje menstruacije,
pomaga pri luskavici (omili vnetje in tako omeji bujno rast kožnih celic pri luskavici),
lajša hemoroide,
uporablja se ga pri nastopu slabosti, morski bolezni ter pri prebavnih motnjah (zaprtje, napihnjenost, zapeka),
pegasti badelj v obliki obkladka lajša težave s krčnimi žilami in kožnimi razjedami,
koristi ožilju (emulgira maščobe in razgrajuje holesterolne odložke),
pegasti badelj aktivno uporabljajo v boju z malarijo,
uporablja se ga kot protisredstvo pri zastrupitvi z zelenimi mušnicami in za zaščito jeter pred zastrupitvami s kemikalijami (npr. organska topila),
po novejših raziskavah pa tudi preprečuje raka na prostati (zmanjšuje rast rakastih celic), diabetes tipa 2 in sindrom X (to so težave predvsem starejše populacije; npr. povišanje holesterola, trigliceridov, povišanje krvnega tlaka in sladkorja, porast telesne teže itd.).


Uporaba pegastega badlja


Pegasti badelj je neškodljiva zdravilna rastlina, ki je brez škodljivih stanskih učinkov in ga zato lahko zaužijemo tudi v večjih odmerkih, vendar prevelik odmerek lahko povzroči bruhanje in/ali prebavne motnje. Zaradi slabe topnosti silimarina v vodi ga ne moremo zaužiti s pitjem čaja ali drugi raznih pripravkov iz pegastega badlja, zato se priporoča uporaba v obliki prehranskih dopolnil. Uporaba pegastega badlja pa se priporoča poleg jetrnim bolnikom tudi kadilcem in pasivnim kadilcem ter vsem, ki uživajo prekomerne količine alkohola in vsem kot preventivna zaščita pred obdajajočimi strupi.

Pripravki iz pegastega badlja lahko v večjih odmerkih pospešijo prebavo in delujejo odvajalno.

Deli pegastega badlja, ki se uporabljajo v zdravstvene namene, so semena ter sveži ali posušeni listi (v njih se beleži prisotnost flavonoidov oziroma antioksidantov). Listi se nabirajo konec poletja; ko jih posušimo, jih narežemo na majhne koščke ali po želji zdrobimo v prah, kar uporabimo v čajnih mešanicah ali za pripravo čaja le iz pegastega badlja. Semena, ki jih naberemo v jesenskem času, posušimo ter uporabimo zdrobljene (terilnica) za prašek, suhe izvlečke in tinkture. V lekarnah je pegasti badelj na voljo v obliki tablet (ki vsebujejo koncentriran izvleček pegastega badlja), kapsul in tinkture; možno je kupiti tudi plodove, ki jih nato doma zmelješ (uprašiš) ter zaužiješ skupaj z jogurtom.

V kulinariki so v uporabi predvsem listi in bet.

Načini uporabe

Čaj iz semen pegastega badlja
Pri pripravi čaja iz semen pegastega badlja se zaradi mastnega okusa priporoča dodatek janeževih plodov, ki jih zmečkamo v terilnici skupaj s semeni pegastega badlja v razmerju 1:1 (mera je ena čajna žlica).

Priprava: V skodelico damo 1-2 čajni žlici semen pegastega badlja, ki smo jih poprej strli v terilnici, ter jih prelijemo z 1,5 dL vrele vode in pokrijemo. Lahko tudi prelijemo s hladno vodo in hitro prevremo ter pokrijemo. Po 10-20 minutah precedimo in zaužijemo po eno skodelico po obroku.

Čaj iz listov pegastega badlja
Čaj iz listov pegastega badlja je namenjen proti težavam z žolčem in proti manjšim prebavnim motnjam. Proti tovrstnim težavam pomaga tudi zaužitje tinkture iz pegastega badlja (v kozarec vode nakapamo 30 kapljic tinkture), ki jo pijemo pred jedjo, trikrat na dan.

Priprava: Pripravimo skodelico vrele vode (1,5-2 dL) in vanjo stresemo 1 čajno žlico listov, ki smo jih poprej očistili in sesekljali. Pustimo namakati 10 minut in nato precedimo. Poparek zaužijemo pred obrokom, 3 skodelice na dan.

Obkladek iz pegastega badlja
Obkladek je namenjen lajšanju težav s krčnimi žilami in kožnimi razjedami na nogah.

Priprava: 2 čajni žlici strtih semen prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut. Nato sterilno laneno krpo namočimo v pripravljen izvleček ter si z njo prevežemo spodnji del noge oziroma mesto kožne razjede. Obkladek pokrijemo s suho brisačo in pustimo do ohladitve. Ta postopek ponavljamo nekaj tednov oziroma tako dolgo, dokler se zdravstveno stanje ne poboljša.

Posip na jedi
Priprava: Jedilno žlico sveže zmletih semen, ki spominjajo na vonj kakava, potresemo po kosmičih ali uporabimo kot dodatek k drugi jedi ter zaužijemo.

V kulinariki (kot dodatek k začimbam)
Uživamo ga kuhanega in ga pripravimo podobno kot artičoko. (Na spletu je zaslediti obilo receptov.)

Priprava: Dan pred uporabo seme pegastega badlja namočimo v vodo, ki jo na dan uporabe odlijemo. Seme zmeljemo v prah, ki ga narahlo popečemo v pečici ter nato pridamo k soli ali drugim začimbam.

Tinktura iz pegastega badlja
Tinktura iz pegastega badlja učinkuje na čiščenje jeter ter jih obnavlja in pomaga pri njihovem delovanju, saj alkohol izsrka iz zdravilne rastline največ zdravilnih snovi. Obstaja tudi način priprave tinkture iz raztopine semena in alkohola. V nadaljevanju podajam oba recepta.

Priprava: Celotno zel pegastega badlja razrežemo na drobne koščke in jo namočimo v približno 40% alkohol. Mešanico pustimo na soncu oziroma dnevni svetlobi in jo vsakodnevno večkrat premešamo. Po preteku treh tednov pripravek precedimo in ga shranimo v sterilni steklenici na hladno in temno (< 25 stopinj Celzija).

Priprava: V razmerju 1:3 pripravimo raztopino semena pegastega badlja in alkohola (70%) ter pustimo stati nekaj tednov. Ko je pripravek nared, ga uživamo od 0,5 do 1 čajne žličke do 4 krat na dan.

Ekstrakt iz pegastega badlja
Priprava: V razmerju 1:1 pripravimo raztopino pegastega badlja (uporabimo seme ali liste) in alkohola (60%) ter pustimo stati dober teden dni. Raztopino uživamo v obliki kapljic, in sicer 20-40 kapljic do 5 krat na dan.

Tablete iz pegastega badlja
Priporoča se doza 1-2 tableti (200 mg) na dan, za namen zdravljenja kroničnega hepatitisa in ciroze. Najučinkovitejše delovanje izvlečka iz pegastega badlja je ob zaužitju med obroki. *Ob tem se je seveda primerno in priporočljivo posvetovati z osebnim zdravnikom.

pegasti-badelj-6

Kdaj pegastega badlja ne smemo uporabljati?
Nekateri ljudje so alergični na pegasti badelj zato se njegova uporaba alergikom na to zelišče odsvetuje, kakor se odsvetuje uporaba pripravkov tudi nosečnicam in doječim materam ter vsem, ki imajo težave zaradi zapore pretoka žolča (bolniki z žolčnimi kamni). Uživanje silimarina se odsvetuje pri malignih boleznih jeter (tumorjih na jetrih).

Izkušnje
Sem reden uživalec naravnih pripravkov iz zdravilnih rastlin; pegasti badelj namreč raste na našem zeliščnem vrtu, zatorej ga redno v manjših odmerkih uporabljam kot preventivo v zdravstvene namene. Izkustveno lahko potrdim pozitivne učinke, ki jih navajajo literature in ga priporočam morebitnim uporabnikom.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2017 08:17    Naslov sporočila: Pegasti-badelj-šciti-jetra Odgovori s citatom

Pegasti-badelj-šciti-jetra

Kliknite....!

http://www.slovenskenovice.si/lifestyle/zdravje/homepatija-pegasti-badelj-sciti-jetra
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> ZDRAVILA / domača zdravila / Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group