ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Bolezni ščitnice

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 04 Okt 2007 19:57    Naslov sporočila: Bolezni ščitnice Odgovori s citatom

Bolezni ščitnice

Če ščitnici primanjkuje joda, se poveča. Skoznjo se pretaka več krvi, ki prinaša več joda. Povečano ščitnica lahko od zunaj opazimo kot golšo. Slovenija je eden os številnih predelov sveta, kjer v tleh primanjkuje joda in ga ja zato tudi v hrani premalo. Zato pri nas vso kuhinjsko sol dodatno jodirajo. Veliko joda vsebujejo tudi morske ribe, zato jih je priporočljivo uživati nekajkrat na mesec.

Posledici zmanjšanja delovanja ščitnice sta zmanjšana presnova in omejeno delovanje vsega organizma. Najbolj je moten telesni razvoj in duševni razvoj pri otrocih , ki se jim ščitnica ni popolnoma razvila. Tako otroci ostanejo pritlikavi in duševno zaostali. Okvaro imenujemo kretenizem ali v hujši obliki idiotizem. Vsem novorojenčkom pri nas pregledajo kri in s tem delovanje ščitnice. Zgodnje odkritje in takojšnje zdravljenje z dodajanjem hormona namreč prepreči razvoj okvare.

Včasih pravilno razvita ščitnica proizvaja premalo hormona. Posledica je upočasnjena presnova, lenobnost, zaspanost, utrujenost, pomanjkanje zbranosti, počasen srčni utrip, črevesna zapeka, izpadanje las, spremembe na koži. Bolezen imenujem miskedem in jo je mogoče obvladati z umetnim dodajanjem hormonov v obliki tablet.

Posledica povečanega delovanja ščitnice pa je povečana presnova. Tedaj pospešeno deluje ves organizem. Znaki: povečana telesna temperatura in čezmerno potenje, povečan srčni utrip, razdražljivost, nemirnost, hujšanje, driske, iz jamic izstopajoče oči. Najbolj znano obliko te bolezni imenujemo bazedovka. Obvladujejo jo z zavirali ščitnice.

upam, da je dovolj...
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 01 Sep 2011 15:18    Naslov sporočila: ŠČITNICA Odgovori s citatom

ŠČITNICA


How a thyroid gland can become underactive


http://youtu.be/2AFiMipv63k
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 01 Sep 2011 15:25    Naslov sporočila: Ščitnica ! Odgovori s citatom

Ščitnica !

Delovanje ščitnice....

http://youtu.be/bhjOIU0zBlA
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2011 08:19    Naslov sporočila: Ščitnica ! Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

pred enim letom me je zdravnica dala na test za ščitnične hormone, ki so bili bp,
TSH 4.00
FT3 4.31
FT4 10.95
Po vseh drugih preiskavah je sumila na nepravilno delovanje ščitnice ( imela sem napade tesnobe, tresla sem se, srce mi je razbijalo, polivalo me je,...)

Sedaj sem po enem letu bila zopet na testih, ki so zopet bp
TSH 1.32
FT3 4.31
FT4 10.95
Opravila sem tudi ultrazvok: ščitnica normalne oblike in velikosti, v levem režnju je viden 6mm velik nodus.

Včeraj sem bila pri tirologu, ki je spet opravil ultrazvok: desni reženj meri 14mm x 12mm, levi 13mm x 10mm. Ščitnica je grobe in nehomogene oblike in brez jasnih nodusov. Traheja ni utesnjena. Bolnica je evtireotična. Odvzamemo kri za Tg, aTg in a TPO.

Rekel je tudi, da verjetno ne gre za nodus, ampak za nekaj drugega, a da mora narediti še eno preiskavo.

Zanima me, kaj so Tg, aTg in a TPO. Kaj bi še lahko bilo, če ni vozel ( rekel je ,da ne gre za nič nevarnega ) ? Kaj pomeni "evtireotičen" ?

Drugače sem zadnje časa opazila hripavost, izpadajo mi lasje ( bolj kot ponavadi ), imam bolečine, ki se širijo od podpazduhe navzgor čez prsi. Te niso prisotne vedno, občutim jih kot zbadanje, včasih tudi kot topo bolečino. Trajajo okoli eno leto in niso povezane z menstruacijskim ciklom. Občutek imam tudi cmoka v grlu, požiram normalno.

Bi vse naštete težave bile lahko povezane s ščitnico ( oz. hormoni ) ali je vzrok treba iskati drugje ? Stara sem 34 let, v družini imamo bolezen ščitnice po babičini strani.

Hvala za odgovor in lep dan !


Odgovori •
Re: TG, aTg, aTPO

Spoštovani!

Glede na navedene izvide je pri vas delovanje ščitnice normalno (gre za evtirozo). UZ izvid pa lahko govori za avtoimunsko vnetje ščitnice (kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto). V tem primeru so pozitivna protitelesa antiTPO in antiTg v serumu, ki so označevalci bolezni. Pri Hashimotovem tiroiditisu na UZ ščitnice pogosto odkrijemo spremembe, ki so podobne vozličem, dejansko pa gre za fokalno vnetje v žlezi, kar je morda prisotno tudi pri vas. Tiroglobulin (Tg) je beljakovina, ki se nahaja v ščitničnem koloidu in je zaloga ščitničnih hormonov. Njegove vrednosti v serumu so lahko zvišane pri različnih boleznih ščitnice in nikakor ni specifičen. Pomemben je za sledenje po kompletni operativni odstranitvi ščitnice pri zdravljneju nekaterih oblik raka šitnice. V vašem primeru je določitev Tg nepomembna. Glede na navedeno je vzrok za vaše težave najverjetneje iskati drugje (anksioznost, depresija, težava s hrbtenico...).

Lp

**
Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog





Nina
Re: TG, aTg, aTPO

Pozdravljeni!


8.1. sem bila na oddelku za nuklearno medicono testirana za Hašimotovo bolezen.
UZ je bil normalen, hipoehogene UZ strukture.

Krvni izvid pa je bil sledeč:
TSH 4,244
FT4: 16,3
FT3: 4,85

antiTG: 125,3
antiTPO: večji od 1300

Ni bilo uvedenega specifičnega zdravljenja, le kontrola pri osebnem zdravniku. Vse lepo in prav. Sedaj pa sem noseča, 8 tednov, testirati sem si dala TSH, T3, 4 IN TG, TPO, ( prvi pregled imam naslednji teden 4.11 ) zanima pa pri kateri vrednosti naj bom pozorno oziroma kje lahko nastane problem. Z veseljem bi se šla še enkrat pokazati k tirologu, saj me je strah da bo kaj narobe z menoj ali malim. Stara sem 26 let in do sedaj nisem imela nobenih težav.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Nina



Odgovori •
Katja Zaletel
Re: TG, aTg, aTPO

Spoštovani,

določitev protiteles je bila nepotrebna, vrednost TSH pa bo pokazala preskrbo s hormoni. Kakorkoli zvišana vrednost je znamenje pomanjkanja hormona, ki ga lahko povzroči vaša bolezen, zato se v tem primeru čim prej oglasite pri tirologu, da vam uvede zdravljenje s ščitničnim hormonom. Če bo vrednost normalna, svetujem kontrolo TSH še v zadnjem trimestru, nato pa 4-6 mesecev po porodu (takrat so namreč motnje delovanja ščitnice pri vaši bolezni zelo verjetne).

lep pozdrav

***
asist. dr. Katja Zaletel, dr. med.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2011 08:31    Naslov sporočila: povečano delovanje ščitnice in vpliv na oči Odgovori s citatom

Bazedovka in enkorina oftalmopatija (povečano delovanje ščitnice in vpliv na oči)

PRIMERI:

Vprašanje: Pozdravljeni. Pred mesecem in pol so se mi pojavile težave: močno povdarjeni- povečani podočnjaki. Najprej sem mislila, da je to pač le kratkočasnega, prehodnega značaja, pa težave kar niso hotele preč. Zaradi tega sem bila po obisku splošnega zdravnika napotena k specialistu na očesno kliniko. Po pregledu se je iskazalo, da so moje oči primerne starosti (51 let)in poslana sem bila na pregled in slikanje ščitnice. Ščitnica in njeno delovanje je povečano, dobila sem (ustrezna) zdravila (osebni zdravnik se namreč čudi predpisanim zdravilom, ki sem jih prejela v Ljubljani(propranolol); pa izboljšanja še kar ni. Podočnjaki so sicer nekoliko uplahnili, še vedno pa ostajam hitro utrudljiva, pa tudi bolečina v sprednjem delu vratu ostaja. Kaj bi bilo lahko še povezano z mojimi težavami in kaj lahko pri odpravi le-teh še sama storim? Hvala za odgovor in lep pozdrav.




Odgovor: Spoštovani, diagnoze sicer niste navedli, po opisu pa gre pri vas verjetno za bazedovko (avtoimunsko pogojeno bolezen ščitnice) s pridruženo endokrino oftalmopatijo (avtoimunsko vnetje v zunanjih očesnih mišicah). Predpisali so vam verjetno zdravili Athyrazol in Propranolol, kar je seveda običajno in povsem ustrezno. To sta zdravili, ki zmanjšujeta težave zaradi viška ščitničnih hormonov, le delno pa vplivata na sam potek obeh avtoimunskih bolezni. Če se bi stanje oči poslabšalo, so na voljo še druga zdravila (npr. kortikosteroidi). Svetujem vam, da počivate, se izogibate stresom, oči pa ne izpostavljajte mrazu in močni sončni svetlobi. Lep pozdrav.
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med




Vprašanje: Stara sem 29 let in letos maja sem zaradi ponavljajočih se modric na telesu (cca 0,5 cm premera in pojavljajo se po ena ali dve) obiskala osebnega zdravnika. Modrice opažam že leta in niso boleče, prav tako nimam v spominu, da bi se kje udarila, kar bi lahko povzročilo modrico. Ker pa sem se bala, da bi lahko bilo kaj resnega (čeprav je zdravnica zatrjevala, da to ni nič alarmantnega) sem prosila, da opravijo temeljitejše krvne preiskave. Po prejetih izvidih smo ugotovili, da je krvna slika vredu, razen TSH, ki je bil 38,50 (ne vem sicer če s moje zgoraj omenjene modrice kaj povezane z obolenjem ščitnice, povedati sem samo hotela kako sem prišla do spoznanja, da z mojo ščitnico nekaj ni vredu). Glede na izvid sem dobila napotnico za specialistično ambulanto, kjer so opravili ponoven odvzem krvi in rezultati so pokazali sledeče: TSH - 38,50; FT3 - 6,49; aTg - 1073, aTPO - 60; desni reženj ščitnice meri 14x15mm, levi 16x12mm, struktura ščitnice je neenakomerna, hipoehogena, traheja ni utesnjena, bezgavke niso povečane, vene so ozke in normalno pulzirajo in postavljena je bila diagnoza: Avtoimuna tireopatija E 06.2 z obrazložitvijo: pacientka je ob kroničnem avtoimunem vnetju ščitnice hipotireotična; potrebna je redna in trajna terapija s ščitničnim hormonom. Predpisali so mi 14 dni 25 mcg, nato pa 50 mcg Euthyrox na dan (povedati moram, da pred ugotovitvijo, da ščitnica ne dela pravilno, jaz nisem opažala nobenih sprememb v počutju, sem pa oktobra 2003 rodila prvega otroka , kar bi naj povzročilo nepravilno delovanje ščitnice - tako mi je razložil zdravnik).Septembra letos sem bila na kontrolnem odvzemu krvi, ki je pokazal TSH 2,89; ščitnica palpatorno ni bila povečana, na otip ni bila občutljiva, stridorja ni; desni reženj meri 13x14mm in levi 12x12mm, struktura ščitnice je neenakomerna , hipoehogena, traheja ni utesnjena.Komentar zdravnika je bil tokrat, da je pacientka ob dodatku Euthyroxa eutireotčna in da naj s terapijo nadaljujem. Zadoščale bi naj kontrole TSH na leto. Takšen je potek mojega zdravljenja do sedaj. Ker pa imam na zgoraj opisano nekaj vprašanj vas vljudno prosim, če mi na njih odgovorite: 1. Kaj pomeni avtoimuna tireopatija E 06.2? 2. Po čem se ve da je to kronično obolenje in ali obstaja kakršnakoli možnost, da se delovanje ščitnice normalizira in da jemanje tablet ne bo več potrebno? 3. Ali je možna rešitev operacija in kakšni so lahko negativni učinki? 3. Ali obstaja možnost da bi se prekomerno zredila kljub jemanju tablet, kljub zdravi in normalni prehrani (moja prehrana je uravnovešena že od prej, nikoli nisem imela slabih prehranjevalnih navad in ni mi v navadi,da bi jedla kar tako)? 4. Ker je moja velika želja imeti še vsaj enega otroka me zanima ali lahko še zanosim? Ali bi bolezen lahko vplivala na otrokov razvoj in če kako in na kaj je potrebno biti bolj pozoren v primeru zanositve? Ali lahko tablete Euthyroxa vplivajo na razvijajoči se plod? 5. Zanima me tudi kaj ta moja bolezen pomeni za mojega že rojenega otroka? Pri krvnih pregledih ob rojstvu ni bilo nič narobe z njegovo ščitnico (ali bi bilo pametno preiskave ponoviti - ne vem namreč ali sem mogoče imela težave že med nosečnostjo, pa jih nisem občutila)? 6. Kaj pomeni hipotireotična in kaj eutireotična? 7. Ravno v času odkritja bolezni so mi zelo izpadali lasje. Uporabljati sem začela šampon proti izpadanju las in težava se je občutno popravila. Je možno da so mi lasje izpadali zaradi ščitnice (nekateri so bili mnenja da je to le poporodno izpadanje las, ki se pri nekaterih pojavi malo kasneje in ne takoj po porodu)? Že vnaprej se vam zahvaljujem za čas, ki ga boste namenili mojim vprašanjem in upam, da boste z odgovori pomagali še komu drugemu. Lep pozdrav, Tanja



Odgovor: Spoštovana Tanja, tukaj so odgovori na vaša vprašanja:1. gre za avtoimuno obolenje ščitnice, torej bolezen, ki je posledica tvorbe protiteles antiTg in antiTPO v vašem telesu zaradi napake v vašem imunskem sistemu. 2. Ta protitelesa napadejo ščitnico in jo počasi, dolgotrajno oz. kronično uničujejo. Ko je uničen pomemben del ščitničnih celic, se delovanje žleze zmanjša pod normalo in potrebno je nadomeščati ščitnične hormone, kot v vašem primeru. Za pričakovati je, da bo potrebno sčasoma odmerek zdravila še povečati, ne pa nasprotno. 3. Bolezni zaenkrat ne znamo pozdraviti, operacija pa seveda ni smiselna. 4. Ob pravilnem doziranju ščitničnih hormonov, kar pomeni, da je TSH normalen, lahko živite povsem normalno kot drugi ljudje in ni razloga, da bi se zredili. 5. Če boste redno jemali Euthyrox v predpisanem odmerku, ni s te strani nikakršnih ovir za zanositev. Med nosečnostjo se potreba po Euthyroxu prehodno nekoliko poveča, tako da je potrebno odmerek zdravila običajno povečati, sicer pa ni drugih posebnosti. 6. Vaš otrok ima nekoliko večjo možnost, da bo nekoč v življenju zbolel zaradi avtoimunske bolezni ščitnice kot sicer, še zlasti, če gre za deklico. Drugih posledic ni. Zaenkrat ni nobene posebne potrebe po ponavljanju določitve TSH. 7. Hipotirotičen je človek, pri katerem ščitnica deluje premalo in nima dovolj ščitničnih hormonov, evtirotičen pa tisti, ki jih ima dovolj. 8. Premajhno delovanje ščitnice ali hipotiroza ima lahko za posledico tudi povečano izpadanje las. Lep pozdrav,
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2011 08:36    Naslov sporočila: Ščitnica in disfonija Odgovori s citatom

Ščitnica in disfonija



Vprašanje: Kronično vnetje ščitnice. Pri hčerki so pri ultra zvoku ščitnice ugotovili ,da ima kronično vnetje ščitnice. Ima pa tudi drugo težavo in sicer že štiri mesece je popolnoma disfonična. Bili smo že pri mnogih specialistih od orl, ortopedu,pulmologu,... Zanima me ali je njena disfonija mogoče kaj povezana z ščitnico, za zdaj nima nobene terapije. Kaj lahko še storim v zvezi njene disfonije. Zahvaljujem se vam za odgovor .



Odgovor: Spoštovani, menim, da kronično vnetje ščitnice nima nikakršne zveze z osnovno težavo, če deluje ščitnica še normalno oz. prejema deklica ustrezen odmerek nadomestnih ščitničnih hormonov v primeru hipotiroze. Teoretično sicer velja, da so bolniki s hujšo obliko nezdravljene hipotiroze lahko hripavi, vendar je to moč zlahka ugotoviti z določitvijo TSH, kar so pri vaši hčerki že zagotovo naredili. Ključno je torej mnenje ORL specialista. Lep pozdrav,
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2011 08:40    Naslov sporočila: Bazedovka Odgovori s citatom

Bazedovka


Vprašanje: G. Kocjan! Mesec nazaj prib. sem vas prosila za mnenje o vrednostih izvida. (FT4:26.9, FT3:7.8, TSH:0,033) Zdaj imam določen še TSI 0,3. Diagnoza je blaga hipertiroza ob verjetnem avtoimunem vnetju ščitnice. Mnenje: Ker je TSI nizek in TSH ni povsem zavrt terapije za šč. še ni. Sledi kontrola. Mi lahko poveste, je možno da se iz tega še izvlečem, ali sledi velika verjetnost da bo šlo za propad žleze. Je možna stabilizacija stanja? Gre potem za limfocitni tiroditis? Lahko kaj pripomorem k izboljšanju (izogibanje fizičnim obremenitvam:tek,hoja v hribe, izogibanje stresnim situacijam..?) Kakšne so vaše izkušnje ob takšnih izvidih? Tudi z nosečnostjo je verjetno za počakat. Lepo vas pozdravljam! Za odgovor na prejšnje vprašanje kot tudi na novejše se vam najlepše zahvaljujem.


Odgovor:... Spoštovani, storiti ne morete pravzaprav nič, da bi odločilno spremenili potek bolezni, vsekakor pa se je pametno izogibati večjim naporom in stresom. Gre namreč že za blago manifestno hipertirozo, če ima vaš laboratorij običajne normale. Pričakoval bi, da vam bodo že predpisali tirostatik. Kaj pa protitelesa proti TPO in Tg?
Če gre za kronični limfocitni tiroiditis, bi morala biti vsaj ta pozitivna? Kakšen je izgled ščitnice na UZ?
Če gre za avtoimunsko bolezen, se ta med nosečnostjo ponavadi umiri, vsekakor pa velja počakati, da se postavi vsaj končna diagnoza. Lep pozdrav,

Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2011 08:43    Naslov sporočila: Hipotiroza in nosečnost Odgovori s citatom

Hipotiroza in nosečnost



Vprašanje: Pozdravljeni! Stara sem 26 let in se že od 23 leta zdravim za Hashimotov tireoditis. Terapija je naslednja: en dan 1 tableta Euthyrox 100ug, naslednji dan 1 tableta Euthyrox 150ug. Trenutno sem v osmem tednu nosečnosti in sem prejšnji teden opravila analizo ščitničnih hormonov v krvi. Rezultat je bil naslednji: TSH 0.714; T4 17.521; T3 5.612. Glede na to da moje zdravnice ta teden ni v službi, mi je sestra sporočila rezultate analize, zato me zanima, ali bo potrebno glede na rezultate kakorkoli spreminjati dnevni odmerek Euthyroxa in prosim še če mi poveste, kako je s vplivom bolezni ščitnice na razvoj otroka ( so možne kakršnekoli posledice)ter kako pogosto moram med nosečnostjo kontrolirati hormone. Hvala lepa za odgovor in lep pozdrav.



Odgovor:.. Spoštovani, kot že zagotovo veste je bil odmerek Euthyroxa ustrezen. Če je vaša hipotiroza ustrezno substituirana, se za otrokovo zdravje ni bati. Običajno TSH med nosečnostjo ni potrebno kontrolirati pogosteje kot na tri mesece. Lep pozdrav,

Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Dec 2011 08:49    Naslov sporočila: Prekomerno delovanje ščitnice Odgovori s citatom

Prekomerno delovanje ščitnice


Vprašanje: Od česa zbolimo, kaj povzroča bolezen, kaj je glavni vzrok bolezniče ščitnica preveč "dela". Kje lahko pusti posledice v našem organizmu? Operacija žleze ščitnice Ali se po operaciji stanje ščitnice izboljša? Ali jo Vi osebno priporočate? Kakšno terapijo dobiš (jemlješ) po operaciji? Ali se lahko bolezen ponovi?!



Odgovor: .. Spoštovani, ščitnica lahko dela prekomerno zaradi različnih bolezni, verjetno pa mislite na bazedovko, ki je avtoimunska bolezen. To pomeni, da se v telesu zaradi še ne znanega razloga tvorijo snovi, ki žlezo spodbujajo k prevelikemu delovanju. Razvije se hipertiroza, ki povzroči, da celo telo deluje v višji prestavi, kar je v nezdravljeni obliki seveda zelo škodljivo, pri starejših in srčnih bolnikih pa lahko tudi smrtno. Bazedovko zdravimo z zdravili, če pa so ta neuspešna, je metoda izbora aplikacija terapevtske doze radiojoda, kar poteka povsem neboleče in nenevarno, zato se seveda za operacijo ščitnice odločimo le v izjemnih primerih in jo načelno odsvetujemo. Po radiojodu ali operaciji sicer lahko pride še do ponovitve bolezni, vendar se pogosteje razvije premajhno delovanje ščitnice, kar je moč enostavno zdraviti z dodajanjem ščitničnih hormonov v obliki tablet. Lep pozdrav,

Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 12 Jun 2012 08:12    Naslov sporočila: PRIMER: ščitnica, težave Odgovori s citatom

PRIMER:

Ščitnica, težave




Vprašanje:
Pozdravljeni,pred petimi leti sem zbolela zaradi povečane ščitnice in sem bila zdravljena z radiojodom, od tistega časa nisem imela nobenih posebnih težav. Zadnje čase pa imam napade močnega glavobola podobno je migreni, vendar pride iznenada in zraven mi postane slabo. Ko izbruham in vzamem tableto, izgine kot da ni nič bilo, samo utrujena sem. Tudi na splošno se počutim slabše, nimam energije. Čeprav sem aktivna, sem se v 1 mesecu zredila za 5 kg. Imam probleme s prebavo in hrbtenico. Zanima me, če je to povezano s ščitnico. Za vaš odgovor se najlepše zahvaljujem.

Odgovor:

Spoštovana,

ščitnica je v telesu zelo pomembna žleza, saj nadzoruje metabolizem. Če ste bili zdravljeni z radijodom, so vam s tem "zažgali" ščitnico, da ne dela preveč, zato morate jemati nadomestne hormone. Pri tem je treba občasno kontrolirati nivo ščitničnih hormonov v krvi, da preverimo, če so prisotni v mejah normale. Če jih je preveč, hujšamo, se tresemo, imamo driske in nam razbija srce, torej "kurimo". Če jih je premalo, se redimo, smo utrujeni, lahko izostane menstruacijski ciklus..., torej kiberniramo.

Seveda so vaše težave lahko posledica motenega delovanja ščitnice, ni pa nujno, saj so tako splošne, da so vzroki lahko tudi drugje: preobremenitve, telesne in psihične, kakšno kronično vnetje... Zato pot pod noge k osebnemu zdravniku, da preverita nivo ščitničnih hormonov v krvi in prilagodita dozo zdravil. Če pa je ta prava, bosta v pogovoru in s preiskavami verjetno našla kak drug vzrok vašim težavam. Če ne, se pa oglasite.

prim. asist. Darinka Klančar, dr. med.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group