ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si...
ZD. FORUM
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Seznam zdravil brez recepta

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> ZDRAVILA / domača zdravila /
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4470
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 13 Dec 2007 21:00    Naslov sporočila: Seznam zdravil brez recepta Odgovori s citatom

Seznam zdravil brez recepta

Pozdravimo se sami!

Zdravila v prosti prodaji izdajajo brez recepta. Ljudje jih uporabljamo za odpravljanje oziroma preprečevanje nekaterih nadležnih težav lahkih bolezni, za katere ni potrebno k zdravniku. Gre pravzaprav za obliko samozdravljenja.

Ko kupimo zdravilo brez recepta, je pomembno, da se zavedamo meja samozdravljenja. Čeprav so zdravila, ki jih lahko dobimo brez recepta, načeloma varna za uporabo, imajo kljub temu določene značilnosti, ki jih kot uporabniki moramo poznati. Le na ta način se bomo lahko izognili nevarnosti nezadostnega ali nepravilnega zdravljenja.

Pogoje za prodajo določa zakon

V Sloveniji določa pogoje za izdelavo zdravil, promet z njimi ter postopke za zagotavljanje njihove kakovosti, varnosti in učinkovitosti Zakon o zdravilih in medicinskih pripomočkih. Zakon iz leta 1999 razvršča zdravila v dve skupini: tista, ki se izdajajo samo na recept, in tista, ki se izdajajo brez recepta. Slednja so na voljo v lekarnah in specializiranih prodajalnah.
Tako kot zdravila, ki se izdajajo na recept, morajo biti tudi zdravila v prosti prodaji dokazano varna in učinkovita. Seveda to, kar je učinkovito pri enem bolniku, ni nujno učinkovito tudi pri drugem. Poleg tega lahko vsako zdravilo povzroči neželene učinke.
Dodati je treba, da marsikatero zdravilo, ki je bilo na voljo samo na recept, lahko preide v skupino zdravil, ki se izdajajo brez recepta, če so za to izpolnjeni določeni pogoji.

Preudarek o varnosti

Varnost (neškodljivost) je najpomembnejša lastnost, na osnovi katere se zdravilo, ki smo ga prej dobili samo na recept, spremeni v zdravilo v prosti prodaji. Vsako zdravilo je koristno, vendar tudi nevarno; določena stopnja tveganja je dopustna, če je zdravilo tudi učinkovito. Toda sprejemljiva stopnja tveganja mora biti razumna.
Varnost je odvisna od pravilne uporabe zdravila, ta pa pri zdravilih v prosti prodaji največkrat temelji na uporabnikovi presoji bolezni, ki je neredko napačna. Večina glavobolov resda ni nevarna, toda včasih je glavobol lahko znak tumorja v možganih ali možganske krvavitve. Podobno je močna zgaga včasih znak, ki opozarja na srčni infarkt. Ko presojamo, ali gre za simptom blage zdravstvene težave ali bolezni, ki zahteva zdravniško pomoč, je treba uporabiti zdravo pamet.
Pri določanju pravilnih odmerkov zdravila brez recepta proizvajalci skupaj s pristojnimi strokovnjaki poskušajo presoditi o učinkovitosti in varnosti. Zato morajo bolniki, ki jih uporabljajo, natančno upoštevati navodila za uporabo. Ker lahko zdravilo z istim imenom sprošča učinkovino hitro ali počasi, je treba pred vsakim začetkom samozdravljenja prebrati navodilo. Zanašanje na izkušnje ni varno, ker so odmerki učinkovine lahko zelo različni.
Ker se je število pripravkov v zadnjih letih zelo povečalo, mora biti bolnik pozoren na sestavine zdravila in ne sme zaupati zgolj znanemu imenu. V lekarni je mogoče brez recepta dobiti več kot deset različnih zdravil, ki vsebujejo paracetamol in različne dodatke. Zdravila z antacidnim delovanjem imajo zelo različno sestavo. Ko se bolnik odloča za določeno zdravilo, mora vedeti, katere sestavine mu pomagajo in katere škodijo.
Marsikdaj zdravilo povzroči neželene učinke tudi ob povsem pravilni uporabi. Tako lahko nevarne, a k sreči zelo redke alergije na zdravila proti bolečinam, kot so acetilsalicilna kislina, ketoprofen, ibuprofen ali naproksen, povzročijo izpuščaj, kihanje, težko dihanje in šok. Lahko pa dražijo tudi prebavila in povzročijo razjede.
V navodilih za uporabo zdravil brez recepta pogosto niso navedeni vsi nezaželeni učinki, zato ljudje zmotno mislijo, da je nezaželenih učinkov pri njih malo ali sploh nič. Pri zdravilih proti bolečinam je pogosto napisano samo opozorilo, da jih ne smemo jemati več kot 10 dni nepretrgoma, niso pa navedene posledice po daljšem jemanju. Zato jih ljudje s kroničnimi bolečinami in vnetji jemljejo, ne da bi se zavedali posledic dolgotrajne uporabe.

Zdravila proti bolečinam in vnetju (analgetiki in antiinflamatoriki)

Učinkovine za lajšanje ali odpravljanje bolečin, kot so acetilsalicilna kislina, ibuprofen, naproksen in paracetamol, so razmeroma varna zdravila, če jih jemljemo krajši čas. Vse, z izjemo paracetamola, lajšajo tudi vnetne procese, zato jih uvrščamo med nesteroidna protivnetna zdravila. V navodilih je navedeno opozorilo, da jih ne smemo jemati več kot 7 do 10 dni. Če bolečina oziroma vnetje v tem času ne poneha, je treba obiskati zdravnika.

Acetilsalicilna kislina

Acetilsalicilna kislina (Aspirin) je najstarejša in najbrž najcenejša učinkovina proti bolečinam. Tako kot druge nesteroidne protivnetne učinkovine zavira encim cikolooksigenazo in preprečuje nastanek prostaglandinov, hormonom podobnih spojin, ki spreminjajo svetlino žil, v odziv na okužbo dvigujejo telesno temperaturo in vplivajo na strjevanje krvi. Telo tvori prostaglandine kot odgovor na različne poškodbe, ki povzročijo vnetje, otekanje in rdečico.
Ker prostaglandini ščitijo prebavno sluznico pred najedanjem želodčne kisline, lahko acetilsalicilna kislina in druga zdravila proti bolečinam, ki preprečujejo njihovo sintezo, povzročijo želodčno razjedo, vnetje požiralnika in prebavne motnje.
Da bi ta neželeni učinek acetilsalicilne kisline na prebavno sluznico zmanjšali, proizvajalci učinkovino mešajo z antacidi, ki nevtralizirajo želodčno kislino, pospešijo raztapljanje acetilsalicilne kisline in skrajšajo čas njenega delovanja na želodčno sluznico. To so tako imenovani pufrani pripravki. Ker pa dodatki ne vplivajo na zmanjšanje sinteze prostaglandinov, lahko tudi ti pripravki dražijo želodec.
Draženju želodčne sluznice se popolnoma izognemo, če jemljemo dražeje z acetilsalicilno kislino, ki razpadejo šele v tankem črevesu. Toda v tem primeru se učinkovina vsrka zelo nepredvidljivo, zlasti če zdravilo jemljemo skupaj s hrano.
Ker acetilsalicilna kislina vpliva na zlepljanje trombocitov, lahko ovira strjevanje krvi. To je zlasti nevarno za ljudi, ki so podvrženi krvavitvam ali se pripravljajo na operacijo, zato naj jo jemljejo samo pod zdravniškim nadzorom. Iz enakega razloga je prepovedana sočasna uporaba acetilsalicilne kisline in antikoagulantov, denimo varfarina. Praviloma je treba acetilsalicilno kislino nehati jemati vsaj teden dni pred predvidenim kirurškim posegom.
Acetilsalicilna kislina lahko poslabša tudi astmo. Ljudje z nosnimi polipi, ki jo jemljejo, težje dihajo. Preobčutljivost za acetilsalicilno kislino lahko povzroči izpuščaje in težave z dihanjem, večji odmerki pa šumenje v ušesih.
Pri otrocih do 15. leta starosti, ki pri gripi ali noricah prejemajo acetilsalicilno kislino, se lahko razvije Reyev sindrom - bolezen z resnimi okvarami jeter in možganov. Čeprav redka, je lahko tudi smrtna.

Seznam analgetikov - zdravil proti bolečinam

Analgetiki, ki imajo tudi antipiretični (za zbijanje vročine) in antiinflamatorni (protivnetni) učinek

ALKA - SELTZER (acetilsalicilna kislina), šumeča tableta,
ANDOL TABLETE 300 mg (acetilsalicilna kislina), tableta,
ASPIRIN 500 (acetilsalicilna kislina), tableta,
ASPIRIN DIREKT (acetilsalicilna kislina), žvečljiva tableta,
ASPIRIN PLUS C (acetilsalicilna kislina, vitamin C), šumeča tableta
FENALGIN (paracetamol, acetilsalicilna kislina, kofein), tablete
NALGESIN S 275 mg (naproksen), filmsko obložena tableta

Analgetiki, ki imajo tudi antipiretični (za zbijanje vročine) učinek

CAFFETIN (paracetamol, propifenazon, kofein, kodein fosfat), tableta
CALPOL 6 PLUS (paracetamol), peroralna suspenzija za otroke nad šest let
CALPOL (paracetamol), peroralna suspenzija, predvsem namenjena otrokom do 6 let, tudi dojenčkom
DALERON C junior (paracetamol, vitamin C), zrnca za peroralno raztopino
DALERON C junior zrnca (paracetamol, vitamin C), zrnca za peroralno raztopino
DALERON peroralna suspenzija 120 mg/5 ml (paracetamol), peroralna suspenzija za otroke
DALERON tablete 500 mg (paracetamol), tableta
DALIVON tablete (paracetamol, propifenazon, kofein), tableta
DIVERIN gel (ibuprofen), gel
DOLGIT krema (ibuprofen), krema
KOFAN instant (propifenazon, paracetamol, kofein), tableta
LEKADOL plus C (paracetamol, vitamin C), zrnca za peroralno raztopino
LEKADOL sirup (paracetamol), sirup
LEKADOL tablete (paracetamol), tableta
PANADOL (paracetamol), filmsko obložena tableta
PANADOL EXTRA (paracetamol, kofein), filmsko obložena tableta
PANADOL RAPIDE (paracetamol), filmsko obložena tableta
PARACETAMOLI SUPP. 120 mg (paracetamol), svečka
PLIVADON (paracetamol, propifenazon, kofein, kodein), tableta
ASPIRIN MIGRAN (acetilsalicilna kislina), šumeča tableta, ima tudi antimigrenični učinek

Lokalni analgetiki, ki imajo tudi antiinflamatorični (protivnetni) učinek

ANTIREVMATIČNO MAZILO (mentol, kafra, eterično olje evkaliptusa, dišečega klinčevca)
ERAZON (piroksikam), gel
ERAZON (piroksikam), krema
ETOGEL (etofenamat), gel
IBUTOP (ibuprofen), gel
KETONAL krema 5 % (ketoprofen), ima tudi antirevmatični učinek
OLFEN (diklofenak), gel, ima tudi antirevmatični učinek
OLFEN roll-on gel (diklofenak), gel, ima tudi antirevmatični učinek
VOLTAREN (diklofenak), gel, ima tudi antirevmatični učinek

Kaj odloča o uvrstitvi zdravila v prosto prodajo?

Varnostna meja
- Kakšne škodljive učinke ima lahko zdravilo?
- Ali je treba zdravilo uporabljati tako, da je potrebna pomoč zdravstvenega delavca?
- Ali ima zdravilo škodljive učinke (tudi zaradi nepravilne uporabe)?
- Ali zdravilo povzroča navajenost?- Ali obstaja možnost zlorabe?
- Ali koristi proste prodaje odtehtajo nevarnost?

Preprostost prepoznave in zdravljenja
- Ali povprečen uporabnik prepozna bolezen, za katero se uporablja to zdravilo?
- Ali povprečen uporabnik to bolezen lahko zdravi brez zdravnika?

Navodila in opozorila
- Ali je mogoče pripraviti ustrezna navodila za uporabo?
- Ali je mogoče navesti opozorila proti uporabi, ki ni varna?
- Ali povprečen uporabnik razume ta navodila in opozorila?

Ibuprofen, ketoprofen in naproksen

Za ibuprofen, ketoprofen in naproksen velja, da so za želodec manj nevarni kot acetilsalicilna kislina, čeprav je bilo opravljenih le malo raziskav, v katerih so primerjali ta zdravila. Tako kot acetilsalicilna kislina lahko tudi ta zdravila povzročijo prebavne težave, slabost, drisko, zgago, želodčne bolečine in želodčne razjede.
Drugi neželeni učinki so še omotica, zaspanost, šumenje v ušesih, motnje vida, zadrževanje vode in kratka sapa. Čeprav na strjevanje krvi ne vplivajo v tolikšni meri kot acetilsalicilna kislina, jih ne smemo kombinirati z antikoagulanti, denimo z varfarinom, razen pod strogim zdravniškim nadzorom. Enako strogo je treba nadzorovati uporabo teh zdravil proti bolečinam pri bolnikih z ledvično ali jetrno okvaro, s srčnim popuščanjem ali z visokim krvnim tlakom. Znižajo tudi učinkovitost nekaterih zdravil proti visokemu krvnemu tlaku in srčnemu popuščanju. Ne smemo jih kombinirati z alkoholnimi pijačami, ker tako povečamo možnost nastanka želodčne razjede in okvare jeter.
Bolniki, ki so alergični na acetilsalicilno kislino, so lahko alergični tudi na ibuprofen, ketoprofen in naproksen. Če se po njihovem zaužitju pojavijo izpuščaji, srbenje in težko dihanje, je takoj potrebna zdravniška pomoč.

Paracetamol

Paracetamol so uvedli leta 1955 kot zdravilo proti bolečinam in visoki telesni temperaturi. Glede protibolečinskega in protivročinskega učinka je primerljiv z acetilsalicilno kislino, vendar ima protivnetno delovanje kot ibuprofen, ketoprofen in naproksen. Kakšen je njegov mehanizem delovanja, še ni povsem raziskano.
Nove študije kažejo, da ima paracetamol dobro protibolečinsko delovanje pri vnetju sklepov. V neki raziskavi se je za odpravljanje simptomov artritisa v kolenu izkazal celo enako učinkovit kot ibuprofen.
Paracetamol tako rekoč ne deluje na želodčno sluznico, zato ga dobro prenašajo ljudje, ki težko prenašajo acetilsalicilno kislino, ibuprofen, ketoprofen in naproksen. Ker ne povzroča želodčnih težav, je razširjeno prepričanje, da nima neželenih učinkov. Toda dolgotrajno jemanje velikih odmerkov paracetamola je povezano z nekaterimi nevarnostmi, kot je denimo ledvična okvara. Tudi redna uporaba drugih nesteroidnih protivnetnih zdravil (vendar ne acetilsalicilne kisline) prinaša nevarnost prizadetosti ledvic. Čeprav njegovega dolgotrajnejšega jemanja v manjših odmerkih ne spremljajo neželeni učinki, lahko odmerki, večji od 15 g, povzročijo tudi nepopravljive jetrne okvare. Vprašanje je, ali lahko jetrom škodujejo tudi manjši odmerki skozi daljši čas. Okvara jeter verjetno najbolj ogroža ljudi, ki uživajo veliko alkohola. Tudi stradanje lahko pripomore k prizadetosti jeter. Potrebne bodo še dodatne raziskave, vendar kaže, da okvara jeter bolj ogroža bolnike, ki jemljejo paracetamol, pa zaradi hudega prehlada ali gripe ne jedo.
Ker paracetamol vsebujejo tudi nekatera kombinirana zdravila v prosti prodaji, denimo zdravila proti alergijam, prehladu, gripi in bolečinam, moramo biti previdni, da ne bi sočasno jemali več zdravil, ki ga vsebujejo.

Zdravila proti prehladu

Običajni prehlad povzroča več kot sto vrst virusov, proti katerim še vedno nimamo uspešnega zdravila. Kljub temu gre vsako leto veliko denarja za nakup zdravil proti prehladu. No, nekateri strokovnjaki se radi pošalijo, da brez zdravljenja prehlad mine v enem tednu, če bolnik jemlje zdravila, pa v sedmih dneh. Zlasti pogosto se prehladijo otroci; zdravijo jih kar starši, in to z zdravili, za katera ni pravih dokazov, da sploh učinkujejo.
Vsak znak prehladnega obolenja bi morali zdraviti s posebnim zdravilom, kar je težko izvedljivo, zato večina zdravil proti prehladu vsebuje množico različnih učinkovin: antihistaminike, dekongestive, analgetike, antitusike in ekspektoranse, ki naj bi lajšali ves spekter bolezenskih znakov prehlada.
Če bolnik jemlje samo zdravilo proti kašlju ali proti bolečini, še ne bo odpravil otekline nosne sluznice. Če je glavni problem kašelj, ni treba jemati antihistaminika in dekongestiva. Pri vnetem grlu bolnik potrebuje zdravilo proti bolečinam (paracetamol, acetilsalicilno kislino, ibuprofen ali naproksen). Uspešno je tudi grgranje slane tople vode (1/2 čajne žličke soli v 2 decilitrih vode) ali pripravka z lokalnim anestetikom. Marsikdaj ni preprosto najti pravo zdravilo. Skrbno branje navedb na ovojnici in posvet s farmacevtom sta pri tem v veliko pomoč.
Zavedati se moramo, da sta prehlad in kašelj lahko znaka veliko resnejše bolezni. Če bolezen traja več kot teden dni, se je treba posvetovati z zdravnikom, zlasti če nastopijo bolečine v prsih in se pojavi rjavkast izpljunek. Povišana telesna temperatura in bolečine so malo verjetne spremljevalke prehlada in lahko omenijo gripo ali bakterijsko okužbo.

Seznam zdravil, ki olajšajo prehlad

Ca - C 500 SANDOZ, šumeča tableta (kalcij, askorbinska kislina), dodatek pri zdravljenju prehlada, gripe, po zlomih, operacijah, pri večjih psiho-fizičnih obremenitvah
CALCIUM VITA C (kalcijev laktoglukonat, kalcijev karbonat, askorbinska kislina (vitamin C), šumeča tableta), šumeča tableta
COLDREX (paracetamol, kofein, fenilefrinijev klorid, terpin hidrat), tableta
DALERON COLD 3 (paracetamol, psevdoefedrinijev klorid, dekstrometorfanijev bromid), filmsko obložena tableta
MENTOKLAR gel (kafra, mentol, eterična olja evkaliptusa...), ob prehladu in revmi
MENTOKLAR kapljice, z inhalatorjem (mentol, eterična olja evkaliptusa, cedra, poprova meta...)
SEPTOGAL pastile (benzalkonijev klorid, mentol, timol, evkaliptovo olje, olje poprove mete)
SEPTOLETE, SEPTOLETE D pastile (benzalkonijev klorid, levomentol, eterično olje poprove mete, evkalipta...)

Antihistaminiki

V ZDA je precej antihistaminikov na voljo brez recepta, čeprav se mnogi strokovnjaki s tem ne strinjajo. Ta zdravila namreč povzročajo zaspanost in počasnejše reagiranje, kar je lahko zelo nevarno pri upravljanju motornih vozil in delovnih strojev. Za neželene učinke antihistaminikov so zlasti občutljivi starejši ljudje, pri katerih se pokažejo tudi motnje vida, glavobol, suha usta, zmedenost, težave pri mokrenju ali zaprtje. Močno delujejo tudi na otroke, pri katerih povzročijo nespečnost in čezmerno aktivnost. V Sloveniji antihistaminikov ni mogoče dobiti brez recepta.

Seznam antihistaminikov

CLARITINE (loratadin), sirup, za alergije
DRAMINA (dimenhidrinat), tableta proti bruhanju
FLONIDAN S 10 mg (loratadin), tableta, za kožne alergije
LETIZEN S 10 mg (cetirizin), filmsko obložena tableta, alergijski rinitis
RINOLAN (loratadin), tableta, za alergijski rinitis

Dekongestivi

Kadar virusi napadejo sluznico, zlasti v nosu, se žile v njej razširijo in pride do otekanja (kongestije). Dekongestivi ožijo žile in tako blažijo znake prehlada. Pri uporabi dekongestivov se kot neželeni učinki lahko pojavijo vznemirjenost, živčnost, neredno utripanje srca in nespečnost. Ker učinkovine krožijo po telesu, ožijo tudi druge žile (ne samo v nosu) in povečujejo krvni tlak. Zaradi tega bolniki z visokim krvnim tlakom dekongestivov ne smejo uporabljati oziroma jih smejo uporabljati samo pod strogim zdravniškim nadzorom. Enako velja za bolnike s sladkorno boleznijo, srčnimi obolenji ali povečano ščitnico.
Da bi se izognili omenjenim težavam, si bolniki pogosto pomagajo z nosnimi pršili ali kapljicami, ki ublažijo nabrekanje nosne sluznice, ne da bi delovali na druge organe. Toda ti pripravki delujejo tako hitro in močno, da jih ljudje radi uporabljajo več kot samo tri dni, kolikor bi jih smeli. To lahko povzroči začarani krog preobratne nosne kongestije: ko učinek zdravila izzveni, se drobne žile v nosu razširijo ter povzročijo kongestijo in zamašenost. Ta občutek je neprijeten in bolnik še naprej uporablja pršila ali kapljice. Neredko takšno zdravljenje povzroči odvisnost, ki traja več mesecev ali celo let. V nekaterih primerih mora prekinitev jemanja dekongestivov nadzorovati zdravnik specialist za bolezni ušes, nosu in grla.Dolgodelujoča pršila za nos vsebujejo oksimetazolin in ksilometazolin, ki učinkujeta tudi dlje kot dvanajst ur, vendar ju ne smemo uporabljati dlje kot tri dni.

Seznam dekongestivov

BENIL 0,5% (nafazonil), kapljice za nos, raztopina
BENIL 1 % (nafazolin), kapljice za nos, raztopina
LEKONIL kapljice za nos 0,05% (oksimetazolin), kapljice za nos, raztopina za odrasle
LEKONIL P kapljice za nos 0,025% (oksimetazolin), kapljice za nos, raztopina za otroke
NASIVIN 0,05% (oksimetazolin), pršilo za nos, raztopina
OPERIL 0,05% (oksimetazolin), pršilo za nos, raztopina
OPERIL 0,025% (oksimetazolin), kapljice za nos, raztopina
OTRIVIN kapljice za nos 0,5%0 (ksitometazolin), kapljice za nos
SOLUTIO NATRII CHLORIDI 0,9% (natrijev klorid), kapljice za nos, raztopina

Zdravila proti kašlju

Kašelj je naravna reakcija na draženje dihal, s katero iz pljuč čistimo čezmerno sluz. Če se bolnik duši in izkašljuje sluz, zaviranje kašlja ni želeno.
Zdravila proti kašlju zelo redko vsebujejo eno samo učinkovino. Takim, ki zavirajo kašelj, so pogosto dodatne učinkovine za pospeševanje izločanja sluzi. Toda takšna kombinacija se zdi mnogim strokovnjakom brez pravega smisla.
Neproduktiven in suh kašelj je zlasti ponoči zelo dražeč, zato zdravila, ki ga blažijo, omogočijo, da se bolnik ne muči s kašljem in lahko mirno spi. To so zlasti zdravila s kodeinom in drugimi narkotičnimi snovmi, ki delujejo tudi uspavalno. Ker so takšna zdravila potencialno nevarna (lahko pride do zasvojenosti), jih je dovoljeno izdajati samo na zdravniški recept.
V Sloveniji so brez recepta na voljo samo butamirat (Panatus, Panatus Forte), nenarkotično zdravilo, ki blaži suh, dražeč kašelj. Deluje proti bronhospazmu, pomiri bolečine v prsih in spodbudi izkašljevanje. Iz prebavil se hitro in dobro absorbira, v telesu pa ostane razmeroma dolgo.
Od zdravil za izkašljevanje so v prosti prodaji acetilcistein (Fluimukan), bromheksin (Bisolon) in karbocistein (Fenorin).

Zdravila za izkašljevanje

BISOLVON 4 mg/ 5 ml sirup (bromheksin), sirup
BISOLVON 2 mg/ml preoralna raztopina / inhalacijska raztopina (bromheksin), peroralna raztopina / inhalacijska raztopina
BISOLVON F (bromheksin), tableta
FENORIN P sirup 125 mg / 5 ml (karbocistein), sirup
FENORIN sirup 250 mg / 5 ml (karbocistein), sirup
FLUIMUKAN disperzibilne tablete 200 mg (acetilcistein), tableta za peronalno suspenzijo
FLUIMUKAN granulat 100 mg (acetilcistein), zrnca za peronalno suspenzijo
FLUIMUKAN granulat 200 mg (acetilcistein), zrnca za peronalno raztopino
HERBION jegličev sirup
LAKRICE tablete (sladki koren, komarčkovo eterično olje, mentol), ob bronhialnem katarju
PROSPAN sirup (listi bršljana)
PRSNI ČAJ (trpotec, komarček, jeglič...)

Zdravila za blaženje kašlja

PANATUS (butamitat), filmsko obložena tableta
PANATUS FORTE (butamirat), filmsko obložena tableta
PANATUS FORTE sirup 7,5 mg / 5 ml (butamirat), sirup
PANATUS sirup 4 mg / 5 ml (butamirat), sirup
SINECOD (butamirat), peroralne kapljice, raztopina
SINECOD (butamitat), sirup
SINECOD (butamirat), filmsko obložena tableta s podaljšanim sproščanjem
HERBION trpotčev sirup
ISLA MINT pastile (izvleček islandksega lišaja, eterično olje poprove mete)
ISLA MOOS pastile (izvleček islandskega lišaja)

Antacidi in zdravila proti želodčnim motnjam

Zgaga, želodčne motnje in preveč želodčne kisline so samo nekateri znaki prebavnih težav. Samodiagnosticiranje želodčnih motenj je lahko nevarno, kajti vzroki takšnih težav segajo od blagih motenj do peptične razjede ali celo raka na želodcu. Tu in tam so lahko simptomi srčnih bolezni podobni akutnim želodčnim težavam. Čeprav bolniki zgago običajno zdravijo sami, je bolje obiskati zdravnika, če simptomi trajajo dlje kot dva tedna.
Najpogostejši namen zdravljenja želodčnih težav je zavreti nastajanje želodčne kisline ali jo nevtralizirati. Zdravila, ki zavirajo nastajanje kisline, so na voljo samo na zdravniški recept. V prosti prodaji so antacidi, zdravila, ki izločeno kislino nevtralizirajo. Antacidi lahko medsebojno reagirajo s številnimi drugimi zdravili, zato se mora bolnik, preden jih začne jemati, posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom. Bolniki z zvišanim krvnim tlakom, srčnim popuščanjem ali zmanjšanim ledvičnim delovanjem pa se morajo posvetovati z zdravnikom, ki jim bo izbral najboljši antacid.

Seznam antacidov

GASTAL (aluminijev hidroksid, magnezijev karbonat, magnezijev hidroksid) peroralna suspenzija
GASTAL tablete (aluminijev hidroksid, magnezijev karbonat, magnezijev hidroksid), tablete
KOMPENSAN (dihidroksialuminijev natrijev karbonat), neobložena tableta
RANITAL 75 mg (ranitidin), neobložena tableta
RENNIE tablete (kalcijev karbonat, magnezijev karbonat)
RUPURUT FORTE (hidrotalcit), žvečljiva tableta
RUPURUT (hidrotalcit), žvečljiva tableta
RUTACID (hidrotalcit), žvečljiva tableta

Zdravila proti kinetozam

Za preprečevanje kinetoz (slabosti zaradi vožnje) najpogosteje uporabljamo antihistaminike. Da bi delovali učinkovito, jih je treba vzeti od 30 do 60 minut pred potovanjem. V Sloveniji je brez recepta na voljo dimenhidrinat (Dramina, Medramine).
Pri ljudeh antihistaminiki običajno povzročijo zaspanost in nezbranost, zato so ta zdravila v uporabi tudi proti nespečnosti. Kadar jih jemljejo, bolniki ne smejo upravljati motornih vozil in delovnih strojev. Poleg tega jih ni dovoljeno jemati hkrati z alkoholnimi pijačami, uspavali ali pomirjevali, ker kombinacije povzročijo nenavadne neželene učinke. Opozorilo je zlasti pomembno, če zdravila proti slabosti jemljejo starejši ljudje.
Po jemanju zdravil proti kinetozam (tudi tistim na recept) se lahko pojavijo moten vid, zmedenost, glavobol, želodčne težave, zaprtje, pospešeno utripanje srca in težave z mokrenjem, vendar so te težave redke. Otrokom jih je dovoljeno dajati samo pod strogim zdravniškim nadzorom, ker lahko preveliki odmerki povzročijo halucinacije in krče, ki so zelo nevarni.
Tudi ljudje z glavkomom, z zaprtim zakotjem, povečano prostato ali zaprtjem smejo jemati zdravila proti slabosti samo po zdravnikovem priporočilu.

Posebna opozorila

Splošno počutje je kritična postavka samozdravljenja. Nekateri ljudje so občutljivejši na neželene učinke zdravil kot drugi. Otroci, starejši in hudo bolni naj jemljejo zdravila samo pod zdravniškim nadzorom. Da bi se izognili neželenim učinkom in medsebojnemu delovanju zdravil, se je treba pred začetkom jemanja zdravil brez recepta posvetovati s farmacevtom ali zdravnikom. Ta zdravila namreč ne zdravijo hudih bolezni, lahko pa jih prekrijejo ali poslabšajo. Poleg tega lahko povzročijo izpuščaje, nespečnost in druge neželene učinke, kar je znak, da je jemanje zdravila treba prekiniti in obiskati zdravnika.

Otroci in zdravila brez recepta

Otroško telo se na zdravila odzove drugače kot telo odraslega, zato morajo biti zdravila dobro preizkušena, preden jih odobrijo za zdravljenje otrok. Tako je trajalo kar pet let, preden so raziskovalci potrdili, da je nevarnost Reyevega sindroma povezana z uporabo acetilsalicilne kisline pri otrocih z gripo ali noricami. Zdravniki in starši so pogosto enako presenečeni, ko izvedo, da učinkovitosti in varnosti večine zdravil v prosti prodaji, celo tistih, ki imajo navedene odmerke za otroke, niso posebej preizkušali pri otrocih. Tako je z učinkovitostjo zdravil proti kašlju in prehladu, zato utegne dajanje teh zdravil otroke po nepotrebnem izpostaviti toksičnim učinkom.
Odmerjanje pravilnih količin zdravil za otroke ni preprosto. Čeprav so odmerki izraženi glede na starost (npr. od 2 - 6 let in od 6 - 12 let), starost ni najprimernejše merilo. Otroci iste starosti se lahko zelo razlikujejo po velikosti. Strokovnjaki menijo, da se je za izračun odmerka primerneje opirati na telesno težo, višino ali telesno površino, čeprav so mnenja o tem, kateri od teh podatkov je najprimernejši, deljena. Na splošno je zdravila otrokom najlažje odmerjati glede na telesno težo.
Če navodila za uporabo posameznega zdravila ne navajajo odmerka za otroke, se starši ne bi smeli prepustiti ugibanju, ampak se vedno posvetovati s farmacevtom ali zdravnikom. Samo tako se bodo izognili nevarnostim, ki jih lahko povzročijo preveliki ali premajhni odmerki zdravila.
Številna zdravila za otroke so v obliki raztopin oziroma sirupov. Čeprav morajo biti navodila o odmerjanju zdravila jasna, pogosto prihaja do neustreznih razlag, ker govorijo o toliko in toliko žličkah. Starši v tem primeru uporabijo kar čajno žličko. Toda navadne žlice niso dovolj natančne za odmerjanje; uporabiti je treba žličko za odmerjanje, ki je v ovojnini zdravila. Zdravilo lahko natančneje odmerimo s cilindričnimi žličkami ali z odmernimi brizgami. S slednjimi damo zdravilo otroku neposredno v usta. Pri tem moramo paziti, da pred uporabo z brizge vedno odstranimo pokrov, kajti otrok se lahko zaduši, če mu le-ta po nesreči pride v dihalne poti.
Zdravila za otroke so na voljo v različnih oblikah, zato morajo starši vedno pazljivo prebrati navodila za uporabo vsakega zdravila.

Starejši bolniki in zdravila brez recepta

Z leti se spremenijo načini in hitrosti potovanja zdravila po telesu. Spremembe ledvičnega in jetrnega delovanja spremenijo način in hitrost presnove ter izločanje učinkovin iz telesa. Poleg tega so starejši ljudje sprejemljivejši za neželene učinke in medsebojno učinkovanje zdravil. Pri zdravilih na recept so opisane spremembe upoštevane in navedene v navodilih za uporabo zdravila, pri zdravilih v prosti prodaji pa le redko.
Mnoga zdravila brez recepta so za starejše ljudi tvegana, tveganje pa se še poveča, če bolnik katero od njih jemlje dalj časa in v velikih odmerkih. Če starejši revmatični bolnik pogosteje jemlje zdravila proti bolečinam ali vnetju, hkrati povečuje tveganje, da se bodo pojavili nevarni neželeni učinki. Takšen učinek je lahko krvaveča razjeda na želodcu, ki se pojavi brez predhodnih opozorilnih znakov.
Tudi antihistaminiki, kot je difenhidramin, pomenijo za starejše ljudi veliko nevarnost. Takšne spojine vsebujejo nekatera zdravila v prosti prodaji, od tistih proti prehladu ali nespečnosti do tistih proti kašlju in kombiniranih zdravil proti bolečinam. Povzročijo lahko glavkom, poslabšajo stanje astme in povečane prostate, lahko pa tudi sprožijo vrtoglavost in negotovost pri hoji, ki sta pogosto vzrok padcev in zlomov kosti pri starejših ljudeh. Če starejši vzamejo prevelike odmerke antihistaminikov oziroma jih kombinirajo z nekaterimi zdravili, se lahko pojavita zmedenost in delirij.
Starejši ljudje so tudi veliko občutljivejši za draženje prebavnega trakta. Tako antacidi, ki vsebujejo aluminij, pri starejših ljudeh pogosteje povzročajo zaprtje kot pri mlajših, medtem ko pripravki z magnezijevimi solmi povzročajo driske in izsušenost (dehidracijo). Celo vitamin C jim pogosto povzroči prebavne motnje in drisko.
Starejši bolniki morajo zdravniku povedati, katera zdravila jemljejo, tudi vitamine in minerale. Ti podatki zdravniku omogočijo, da pravilno določi vzroke bolezenskih znakov in se odloči glede bodočega zdravljenja.

Medsebojno učinkovanje zdravil

Mnogi ljudje zdravniku ali farmacevtu ne povedo, da redno jemljejo katero od zdravil, ki jih dobijo brez recepta. Še redkeje se spomnijo, da bi navedli takšna, ki jih vzamejo le tu in tam, denimo zaradi prehlada, zaprtja ali občasnega glavobola. Tudi zdravniki marsikdaj ne vprašajo po morebitni uporabi takšnih zdravil, ko predpisujejo novo zdravilo na recept. Toda številna zdravila brez recepta imajo lahko neželene medsebojne učinke z drugimi zdravili.
Znani so številni primeri tovrstnih učinkov, ki so lahko tudi resni. Že ena sama tableta acetilsalicilne kisline (Aspirina) lahko močno zmanjša učinek enalaprila (Enap, Olivin), ki ga je zdravnik predpisal bolniku s hudim srčnim popuščanjem. To se lahko zgodi tudi pri jemanju acetilsalicilne kisline in drugih zaviralcev angiotenzinske konvertaze (ACE). Zaužitje acetilsalicilne kisline z antikoagulantom varfarinom (Marivarin) pa lahko poveča nevarnost nenormalne krvavitve. Bolniki z bolnim srcem niti ne pomislijo, da lahko antacid, ki so ga zaužili skupaj s tableto digoksina (Lanicor), močno zmanjša absorpcijo drugega. Celo pripravek z minerali in vitamini lahko ovira delovanje nekaterih zdravil na recept. Antibiotiki tetraciklinske in fluorokinolonske vrste lahko postanejo neučinkoviti, če jih bolnik zaužije skupaj pripravkom kalcija, magnezija ali železa.
Doslej še niso opravili sistematičnih študij o medsebojnem učinkovanju zdravil na recept z zdravili brez recepta; znane neželene učinke so ugotovili povsem slučajno. Pa še tam, kjer so takšna medsebojna učinkovanja omenjena, so lahko uporabnikom nerazumljiva in s tem neuporabna. Tak primer so zdravila proti prehladu, ki vsebujejo fenilpropanolamin in so v ZDA v prosti prodaji. V njihovih navodilih je opozorilo, da jih ni dovoljeno uporabljati skupaj z antidepresivi, ki vsebujejo zaviralce monoaminooksidaznega encima oz. da jih je dovoljeno uporabiti šele dva tedna po prenehanju jemanja monoaminooksidaze. Toda bolnikom, ki se ne zavedajo, da antidepresiv, ki ga jemljejo, vsebuje zaviralce monoaminooksdaze, ta sicer pomembna informacija nič ne pomaga.
Najboljši način, da se izognemo medsebojnemu učinkovanju zdravil je, da poprosimo farmacevta, naj nas o tem pouči. O vseh zdravilih, ki jih jemljemo, se lahko pogovorimo tudi z zdravnikom.

Prekrivanje

Velika težava pri uporabi zdravil brez recepta je tudi prekrivanje. Gre za to, da lahko različna takšna zdravila (zlasti kombinirana), vsebujejo iste učinkovine. Če bolnik navodil za uporabo ne prebere skrbno, lahko s hkratnim zaužitjem dveh zdravil, namenjenih odpravljanju različnih težav, zaužije dvojni odmerek takšne učinkovine. Tako lahko bolnik, ki proti težavam z obnosnimi votlinami jemlje zdravilo s paracetamolom, proti glavobolu pa drugo zdravilo s paracetamolom, prekorači priporočeni dnevni odmerek paracetamola.

Kronične bolezni

Pri mnogih kroničnih boleznih se lahko stanje zelo poslabša, če bolnik jemlje neustrezna zdravila iz proste prodaje. Antihistaminikov, ki se pojavljajo v nekaterih zdravilih brez recepta, ne smejo uporabljati astmatiki in drugi pljučni bolniki, bolniki z glavkomom in povečano prostato.
Bolniki z zvišanim krvnim tlakom, bolnim srcem, povečano ščitnico, težavami s prostato ali sladkorno boleznijo se morajo posvetovati z zdravnikom ali s farmacevtom, preden začnejo jemati dekongestive in antihistaminike, saj so zanje lahko nevarni.
Sladkorni bolniki ne smejo uživati zdravil, ki vsebujejo etanol - nekatera zdravila brez recepta ga vsebujejo celo 25 odstotkov. Zlasti srčne bolnike je treba opozoriti na možno medsebojno delovanje zdravil.
Ker so zdravila v prosti prodaji namenjena predvsem občasnemu jemanju pri sicer zdravih ljudeh, se morajo kronični bolniki pred začetkom njihove uporabe posvetovati s strokovnjakom. Takšna uporaba namreč ni normalno samozdravljenje, zato je potreben strokovni nasvet.

Smernice za izbiro in uporabo zdravil brez recepta
- Potrudite se, da bo vaša samodiagnoza čimbolj natančna. Ne mislite, da so vaše težave posledica "nečesa, kar trenutno razsaja".
- Zdravilo izberite po premisleku in glede na njegove sestavine, ne zato, ker slučajno poznate njegovo ime.
- Izberite izdelek z najmanjšim številom sestavin. Zdravila, ki naj bi delovala proti različnim znakom bolezni, povečujejo tveganje, ker bolnika izpostavljajo nepotrebnim učinkovinam, poleg tega so praviloma dražja.
- Če ste v dvomih, se o izbiri zdravila posvetujte s farmacevtom ali zdravnikom.
- Prosite farmacevta, naj preveri možne medsebojne učinke izbranega zdravila in zdravil, ki jih že jemljete.
- Pazljivo preberite navodila za uporabo zdravila, da ga boste pravilno odmerili in preprečili težave. Ugotovite tudi, v kakšnih primerih oz. ob katerih boleznih je to zdravilo primerno.
- Prosite farmacevta, naj vam zapiše možne neželene učinke zdravila.
- Ne prekoračite priporočenega odmerka.
- Nikoli ne uporabljajte zdravila dalj, kot je najdaljši čas, zapisan v navodilih. Zdravilo prenehajte jemati, če se stanje poslabša.
- Vsa zdravila - tudi tista brez recepta - hranite tako, da otrokom ne bodo dosegljiva.

Zdravila za bolezni in stanja kože, lasišča in sluznice

BEPANTHEN krema (dekspanthenol), krema za kožo
BEPANTHEN losijon (dekspanthenol), losijon za kožo po sončenju
BEPANTHEN mazilo (dekspanthenol), za plenični izpuščaj, razpokane bradavice
BEPANTHEN PLUS krema (dekspantenol, klorheksidin dihidroklorid), za celjenje kože
BETADINE antiseptična raztopina za čiščenje (povidon - jod), dermalna raztopina,
BETADINE raztopina 10 % (povidon - jod), dermalna raztopina
BETADINE raztopina (povidon - jod), raztopina za grgranje
BETADINE vagitoriji 200 mg (povidon - jod), vaginalna globula
BREZOV LOSIJON dermalna raztopina (salicilna kislina, mentol, brezov sok, tinktura paprike, perujski balzam),
za masažo lasišča pri izpadanju las
CANESTEN (klotrimazol), dermalni prašek, proti glivicam
CANESTEN (krema (klotrimazol), dermalna raztopina
CANESTEN raztopina (klotrimazol), dermalna raztopina
CANESTEN raztopina v dermalnem razpršilu (klotrimazol), dermalna raztopina
CANIFUG dermalno pršilo, raztopina 0,85% (klotrimazol), dermalno pršilo, raztopina
CANIFUG dermalno pršilo, raztopina 1 % (klotrimazol), dermalno pršilo, raztopina
CONTRATUBEX gel (ekstrakt čebule, Na-heparinat, alantoin), za blaženje koloidnih brazgotin
DAKTARIN (mikonazol), krema
DAKTARIN oralni gel 100 mg/5g (mikonazol), oralni gel
DIPROBASE krema (klorkrezol, Na-hidrogenfosfat dihidrat, vaselin, parafin, makrogol, cetil stearil alkohol, fosforjeva kislina, voda), za nego kože
DIPROBASE mazilo (parafin, vaselin), za nego kože
EURAX dermalna emulzija (krotamiton), krema za zdravljenje garij in odstranjevanje naglavnih uši
EURAX krema (krotamiton), krema
ECALIN krema 1% (ekonazol), krema
FITOVITAL trda kapsula (medicinski kvas, cistin, kalcijev pantotenat, B vitamini...), ob izpadanju las
HERPLEX mazilo (benzokain, cinkov oksid), za herpes na ustnicah
ISOPTO TEARS (hipromeloza), kapljice za oko, raztopina - umetne solze
IZOTONIČNA RAZTOPINA NATRIJEVEGA KLORIDA 0,9 % BRAUN (natrijev klorid), raztopina za izpiranje ran KAMAGEL gel (aluminijev acetotartrat, kamilični cvetovi), za kožna vnetja, otekline, udarnine, pike
LAMISIL (terbinafin), dermalna raztopina
LAMISIL (terbinafin), dermalno pršilo, raztopina
LAMISIL krema 1 % (terbinafin), krema
LINOLA FETT N, oljna kopel (tekoči parafin, ceteariloktanoata, aethoxal B, laureth-a 2), za terapijo suhe kože
LINOLA krema (linolna kislina, oktadekadienojska kislina), za zdravljenje dermatoz, mastne kože, ragad MYCOSPOR (bifonazol), krema
MYCOSPOR (bifonazol), dermalno prišilo, raztopina
NIX šampon v kremi (permetrin, izopropanol), za odstranjevanje naglavnih uši
ORONAZOL krema 20 mg/1g (ketokonazol), krema
ORONAZOL zdravilni šampon 20mg/1g (ketokonazol), proti prhljaju
D-PANTHENOL mazilo (dekspantenol), za zdravljenje mehanskih poškodb
PEDESAL krema (tolnaftat), pri glivičnih infekcijah stopal
PROCULIN (nafazolin), kapljice za oko, raztopina, proti srbenju in pordelosti
RAGINE 2 % (minoksidil), dermalna raztopina
RIBJE MAZILO (ribje olje), pospešuje celjenje ran
SPESALLERG (antazolin, tetrizolin), kapljice za oko, raztopina, proti vnetju
TEARS NATURALE (dekstran, hipromeloza), kapljice za oko, raztopina
VISINE (tetrizolin), kapljice za oko, raztopina, proti pordelosti oči
VIROLEX (aciklovir), krema, okužba z noricami

Zdravila brez recepta za ustno votlino

ANGAL pastile in pršilo (klorheksidin)
CALGEL gel za dlesni (lidokain, cetilpiridin), dentalni gel za otroke pri izraščanju zob
GLANDOSANE (natrijeva karboksimetil celuloza, sorbitol, kalijev klorid, natrijev klorid, magnezijev klorid, kalcijev klorid, kalijev monohidrogen fosfat), pripravek za lokalno oralno zdravljenje, oralno pršilo, raztopina - umetna slina
DOKMANN PARODENT raztopina za izpiranje zob (aluminijev amonijev sulfat dodekahidrat, natrijev fluorid)HEXORAL oralna raztopina (heksetidin), za spiranje ustne votline
NEO ANGIN N pastile (diklorobenzil alkohol, amilmetakrezol, mentol, janež, poprova meta), za vnetja NEOSEPTOLETE pastile (cetilpiridinijev klorid, levomentol, eterično olje poprove mete)
PANTHOL raztopina (dekspantenol, citronska kislina), pri vnetjih, tudi za spiranje površinskih ran in opekline PANTHOL tablete (kalcijev pantotenat)
PARAGIN oralna raztopina (kamilica, arnika, žajbelj...), proti krvavenju dlesni
TANTUM VERDE 0,15% raztopina (benzidamin), raztopina za grgranje
ŽAJBLJEVE TABLETE (žajbelj, poprova meta)

Zdravila brez recepta za srce in ožilje

ANDOL 100 (acetilsalicilna kislina), preventiva pred infarktom, zmanjša nastajanje strdkov
ANTISKLERIN mehka kapsula, proti aterosklerozi
ASPIRIN 100 (acetilsalicilna kislina), tableta
DETRALEX (diosmin), filmsko obložena tableta, za krčne žile
FIDI KOENCIM mehka kapsula, pri oslabeli srčni mišici, po kapi
HEPAN (heparin natrij, dekspantenol), gel, za krčne žile
HERBION AESCULUS gel (semena divjega kostanja, zel navadne medene detelje), za otekle noge
HERBION ALLIUM mehka kapsula (izvleček česnove čebulice), za zaviranje starostnih sprememb ožilja
HERBION peroralne kapljice za srce (glog, bela omela, baldrijan)
LASONIL N (heparinoid), mazilo, protitrombozni učinek (topi strdke, preprečuje nastajanje strdkov)
LOKOHEPAN (heparin, alantoin, dekspantenol), krema ali gel, preprečuje nastanek krvnih strdkov, blaži vnetja
MAGNESOL šumeče tablete (magnezij), za preprečevanje bolezni srca in ožilja
RIBASAN FORTE mehka kapsula (tkivno olje severnomorskih rib, vitamin E), preventivni učinek
VENITAN FORTE gel (escin, heparin), gel, za krčne žile
VENORUTON (rutozid), gel, za krčne žile
VENORUTON 300 MG (rutozid), kapsula trda, za krčne žile[MS1]
TRIENYL kapsule (tkivno olje severnomorskih rib, vitamin E), preventivni učinek

Zdravila brez recepta za pomirjanje in lajšanje psihičnih tegob, nervoz, nespečnosti, težav s spominom

BALDRIJANOVE KAPLJICE, tinktura (tinktura baldrijana)
BILOBIL trde kapsule (izvleček ginkovih listov)
DEPRIM tableta (šentjanževka)
HERBION peroralne kapljice za pomirjanje (baldrijan, hmelj, poprova meta, melisa)
HOVA filmsko obložena tableta (baldrijan, hmelj)
LECITON obložena tableta (lecitin, vitamin E)
MELISANA KLOSTERFRAU MELISSENGEIST peroralna raztopina (melisa, gozdni koren, ingver, črni poper...)PERSEN obložene tablete (baldrijan, melisa, poprova meta)
POMIRJEVALNI ČAJ, zdravilni čaj (baldrijan, hmelj, melisa, poprova meta)
VALSEDAN obložena tableta (baldrijan)
ŽEN ŠEN GINSENG trda kapsula (korenina ginsenga), tudi za zviševanje odpornosti

Zdravila brez recepta za lajšanje težav s prebavili

ACYNORM FORTE (pepsin kisline), za prebavne težave
BEKUNIS zdravilni čaj (listi in plodovi sene)
BEKUNIS tablete (plodovi sene)
HERBA ČAJ zdravilni čaj (janež, ognjič, koriander, komarček...), proti zaprtju in napenjanju
HERBION peroralne kapljice za žolč (poprova meta, navadni repik, kamilica...)
HERBION peroralne kapljice za želodec (rumeni svišč, tavžentroža, kamilica, kumin), za spodbujanje apetita LINEX trda kapsula (liofilizirane mlečnokislinske bakterije), proti driski in napenjanju
MODOLEX (kalcijev dobesilat, lidokainijev klorid), rektalno mazilo in svečke za hemoroide
PERVIVO (mana, gozdni koren, rumeni svišč, muškatni orešček...), tudi po psiho-fizičnih naporih in vnetju kože ter sluznic
PLANTEX instant zdravilni čaj (navadni komarček), za dojenčke
SAB SIMPLEX (dimetikon), peroralne kapljice ali žvečljiva tableta, zmanjšuje pline v želodcu in črevesju
SYROMIN forte filmsko obložene tablete

Zdravila in pripravki za odvajanje

ČAJ ZA ODVAJANJE, zdravilni čaj
DULCOLAX 10 (bisakodil), svečka
IMPORTAL (laktitol), vrečka s peroralnim praškom
MASKAM zdravilni čaj (listi in plodovi sene), čaj za odvajanje
NOVOLAX (bisakodil), obložena tableta in svečka
ODVAJALNI ČAJ DROGA, filtrne vrečke (list sene, skorja navadne krhlike...)
PORTALAK (laktuloza), sirup
SENINI LISTI, zdravilni čaj (listi sene), za odvajanje
VEROLAX obložena tableta (listi sene, krhlika, kumina), za odvajanje

Vitaminski dodatki, krepitev imunskega sistema in hrana

APROTEN (moka, kvas, voda), moka za kruh in pizze
B COMPLEX (vitamini kompleksa B), obložena tableta
B COMPLEX (vitamini kompleksa B), zrnca, primerno za otroke
CALCIUM - SANDOZ FORTE (kalcijev laktoglukonat, kalcijev karbonat), šumeča tableta, nujen pri osteoporozi
CENTRUM JUNIOR tableta, multivitamini za otroke
CENTRUM od A do Ž, tableta, multivitamini za odrasle
CENTRUM SILVER, tableta, multivitamini za starejše od 50 let
DUOVIT, obložene tablete (vitamini, minerali), ob povečanih naporih, nosečnosti, dojenju ...
ECHINAFORCE peroralne kapljice, tablete, zvečanje imunske odpornosti
EVITOL obložena tableta, vitamin E
FRESENIUS ENERGAN raztopina, nadomeščanje obroka hrane
FRESUBIN raztopina, nadomeščanje obroka hrane
HERBION ECHINACEA obložena tableta (ameriški slamnik), za krepitev imunskega sistema
IMMUNAL peroralne kapljice (ameriški slamnik), za krepitev imunskega sistema
MAKROVIT obložena tableta (vitamini A, B, C, D3, E, nikotinamid, kalcijev pantotenat), vitaminski dodatki
PIKOVIT D, PIKOVIT FORTE, PIKOVIT obložene tablete
PIKOVIT sirup za otroke
PLIVIT B1 (tiamin, vitamin B1), tableta
PLIVIT B6 (piridoksin, vitamin B6), tableta
PLIVIT C tablete 500 mg (askorbinska kislina, vitamin C), tableta
PREGOMIN (hranila brez vsebnosti fenilalanina), prašek za peroralno raztopino
SUPRADYN filmsko obložene tablete, šumeče tablete
TIFOL (folna kislina), filmsko obložena tableta
TRIOVIT trda kapsula (betakaroten, vitamin E,C, selen)

Zdravila brez recepta za bolezni sečil in mehurja

GORNIKOVI LISTI, zdravilni čaj, blaži vnetje mehurja in sečil
HERBION URTICA kapsule (korenina koprive, beta sitosterol), pri povečani prostat
iHERBION peroralne kapljice (peteršilj, njivska preslica, breza...), pri vnetju ledvic in mehurja
UROLOŠKI ČAJ (gornik, gladež, peteršilj...), za odvajanje

Seznam ostalih zdravil brez recepta
ALTALEX raztopina (eterična olja melise, poprove mete, komarčka, dišečega klinčevca, materine dušice, bora...), blaži menstrualne težave, krče, vetrove, vzbuja tek, pomirja živce...
CARBO MEDICINALIS (medicinsko oglje), granule in tablete, pri zastrupitvi z zdravili, organskimi topili, tudi pri driski
ČAJ ZA DOJENJE, zdravilni čaj (plod navadne kumine, komarček, poprova meta, sporiš...)
KLIMAKTIN filmsko obložena tableta (korenika cimicifuge), za lajšanje klimakterijskih težav
NELIT 60 prašek, peroralna rehidracijska sol (glukoza, natrijev klorid, kalijev klorid, natrijev citrat, natrijev hidrogenkarbonat), ob izsušitvi organizma
NELIT N prašek, peroralna rehidracijska sol (glukoza, natrijev klorid, kalijev klorid, natrijev citrat, natrijev hidrogenkarbonat), ob izsušitvi organizma
NICORETTE MINT zdravilni žvečilni gumi (nikotin), pomaga premagati potrebo po kajenju
PROTEKTIN mehka kapsula (vitamin E, C, betakaroten, selen, ribje olje, olje boraga), varuje celice pred prostimi radikali
VODA ZA INJEKCIJE (voda za injekcije), vehikel za parenteralno uporabo[MS1]

Lepo pozdravljeni

Spletna lekarna
Lekarnar.com - dostava zdravil brez recepta in kozmetike. Kakšen je vaš krvni tlak?

Izmerite ga z merilnikom krvnega tlaka BRAUN!


ToboAds oglasi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si... Seznam forumov -> ZDRAVILA / domača zdravila / Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group