ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Angina

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 08 Jan 2008 07:26    Naslov sporočila: Angina Odgovori s citatom

Angina

Bolezni ušes, nosu, žrela in grla

Definicija
Z besedo angina navadno poimenujemo vnetje žrela, nebnic (mandljev) in vratnih bezgavk.

Vzroki
Nebnici sta del imunskega sistema in pomagata pri obrambi pred mikroorganizmi, ki lahko povzročijo okužbo. Bele krvničke v nebnicah požirajo bakterije in viruse, ki vdirajo skozi nos in usta, posledica pa je lahko blaga okužba nebnic, ki spodbudi imunski sistem k izdelavi protiteles. Če je okužba močnejša, se v nebnicah razvije vnetje, zaradi česar nebnici pordita in otečeta. Vnetje večinoma povzročijo bakterije iz skupine streptokokov. Povzročitelji pa so lahko tudi številni respiratorni virusi, vštevši virus Epstein-Barr (EBV), ki povzroča infekcijsko mononukleozo.

Dejavniki tveganja
Za angino navadno zbolevajo otroci med tretjim in šestim letom starosti, ko še nimajo popolnoma razvitega imunskega sistema. Nevarnost pri otrocih je večja, če obiskujejo šolo ali vrtec. Virusi in bakterije se najlažje širijo tam, kjer so ljudje, zlasti otroci, v dolgotrajnih neposrednih stikih. Tudi izpostavljenost pasivnemu kajenju poveča tveganje za vnetje nebnic in druge okužbe zgornjega dela dihal.


Simptomi in bolezenski znaki
Nebnici sta nabrekli in pordeli, ter pokriti z gnojem ali belimi, tankimi oblogami. Drugi znaki bolezni so pekoče žrelo in bolečina, ki je močnejša ob požiranju, bolečine v ušesih, vročina, slabo počutje, glavobol, bruhanje in povečane ter boleče vratne bezgavke.


Diagnoza
Zdravnik postavi diagnozo skoraj izključno na osnovi telesnega pregleda in le izjemoma na podlagi analize odvzetega brisa žrela. Zdravnik med pregledom s pomočjo paličice za jezik temeljito pregleda otrokovi nebnici. Zelo redko se zdravnik odloči za odvzem brisa žrela. Pri tej enostavni preiskavi zdravnik s sterilno paličico podrsa po otrokovem žrelu, da dobi vzorec gnoja ali oblog, ki ga nato analizirajo v laboratoriju in tako natančno določijo povzročitelja okužbe ter ponavadi opravijo tudi antibiogram. Na osnovi tako dobljenega izvida se lahko zdravnik odloča o nadaljnem zdravljenju.


Zdravljenje
Vnetje nebnic, ki ga povzroči okužba s streptokoki, se zdravi z antibiotiki, običajno s penicilini. Zdravljenje traja najmanj 10 dni. Čeprav se bo otrok verjetno že po enem ali dveh dneh počutil bolje, je potrebno z zdravljenjem z antibiotiki nadaljevati in ga končati po navodilih zdravnika in farmacevta. Ob prezgodnji prekinitvi zdravljenja se lahko razvijejo bakterije, ki so odporne na predpisani antibiotik, okužba pa se lahko tudi povrne in povzroči resne zaplete. Če ima otrok težave pri požiranju, lahko prejema antibiotik tudi v obliki injekcij. Popolno okrevanje običajno traja od 7 do 14 dni.
Kirurška odstranitev nebnic je potrebna le v primeru zapletov ali pri ponavljajočih se anginah. Tonzilektomija je običajno rutinski poseg in otrok se lahko že naslednji dan vrne domov. Včasih otroka po posegu močno boli žrelo, bolečine pa se lahko pojavijo tudi v ušesih. Predvsem mu je potrebno dajati veliko tekočine, pomagajo pa lahko tudi vlažilci zraka v sobi. Prvi teden po operaciji naj otrok ne bo v stiku z večjimi skupinami ljudi ali bolnimi osebami, ker je v tem času bolj dovzeten za okužbe. Odstranitev nebnic in žrelnice lahko dramatično zmanjša pogostnost vnetij žrela, ponovnih novih okužb pa ne more preprečiti.

Zapleti
Če se angine ne zdravi, se lahko prične v mehkem tkivu za nebnico nabirati gnoj. Razvije se ognojek (peritonzilarni absces), ki lahko prekrije velik del mehkega neba. Oteklina je lahko tako obsežna, da pride do stika med nebom in jezikom, kar ovira pretok zraka in močno oteži dihanje. Dihanje lahko ovirata tudi nabrekli nebnici ali žrelnica. Nabrekla žrelnica lahko zapre cev, ki vodi iz otrokovega žrela do ušes (Evstahijeva cev), kar lahko povzroči okužbo srednjega ušesa.
Nekatere vrste bakterij iz skupine streptokokov, ki povzročajo angino, lahko povzročijo tudi vnetje ledvic ali revmatično vročico, ki prizadene srce, sklepe, živčevje in kožo.

Preprečevanje okužb pri otrocih
Temeljito umivanje rok je še vedno najboljša zaščita pred okužbami. Redno umivanje rok je zato izredno pomembno in otroke je potrebno naučiti pravilnega umivanja z milom in tekočo vodo. Priporoča se tudi uporaba brisač za enkratno uporabo, kot so papirnate brisače.

Pri izbiri vrtca bodite pozorni na vzdrževanje higiene v vrtcu. Prepričajte se, da si morajo otroci v njem večkrat dnevno umivati roke, ne le pred obroki. Bodite pozorni, če so umivalniki prilagojeni otrokom. Otroka poučite, naj ne kašlja ali kiha v drugo osebo. Če ima otrok angino pazite, da nihče drug ne uporablja njegovega kozarca in jedilnega pribora. Pomivajte jih v vroči vodi s pomivalnim sredstvom ali v pomivalnem stroju.


Kaj lahko storite ob pojavu angine
Otrok v prvi vrsti potrebuje počitek. V postelji naj ostane vse dokler ima vročino in dokler se ne počuti bolje. Pije naj veliko mlačne tekočine. Priporočata se predvsem juha in čaj. Dosledno se je treba držati navodil zdravnika ali farmacevta glede urnika jemanja antibiotikov.
Glede uporabe zdravil za zniževanje povišane telesne temperature se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Pliva......
_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 30 Dec 2009 18:34; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 15 Dec 2008 20:15    Naslov sporočila: Angina je vnetje nebnic in žrelnice Odgovori s citatom

Angina je vnetje nebnic in žrelnice.


Znaki
Angina se začne nenadno s povišano telesno temperaturo in bolečinami v žrelu pri požiranju. Bolečine so lahko celo tako močne, da je moteno požiranje sline. Večji otroci pogosto tožijo zaradi glavobola, mlajši pa pogosteje potožijo, da jih boli trebušček, neredko tudi bruhajo.


Zdravljenje
Zdravilo izbora za zdravljenje streptokokne angine je penicilin v obliki tablet ali sirupa, v ustreznem odmerku, ki ga predpiše zdravnik. Zdravljenje mora trajati 10 dni. Izjemoma se odločimo za zdravljenje z depo penicilinom, ki ga prejme otrok v mišico, zadošča že en odmerek.



Žrelo (latinsko pharynx) je vezivno-mišična cev, ki je križišče med prebavili in dihali, na koncu pa se nadaljuje v požiralnik. Pri odraslem meri približno 12 cm in poteka od grčnice zatilnice, kjer je pritrjeno do 6. vratnega vretenca. Pritrjeno je na hrbtenico in na prevertebralne mišice.

Delimo ga na nosni del (epipharynx ali nasopharynx), ustni del (mesopharynx ali oropharynx) in grlni del (hyopharynx ali laryngopharynx). Nosni del je najvišje ležeč del in je povezan spredaj z nosno votlino prek sapišč (choanae), v njegovem svodu se nahajajo žrelnica in ob ustju ušesnih trobelj obe žrelne bezgavke ali tubarni tonzili. Naloga tubularnih tonzilov je uničevanje bolezenskih klic, ki prehajajo skozi respiratorno sluznico. Navzdol prehaja žrelo v ustni del, ki je spredaj v zvezi z ustno votlino prek goltne ožine. Spodaj sega ustni del do zgornjega roba poklopca, kjer se začne grlni del. Ta se začne ob vhodu v grlo in se konča ob spodnjem robu prstanastega hrustanca, kjer se nadaljuje z požiralnikom.

Žrelo
je zgrajeno iz sluznice (tunica mucosa), ki jo prekriva večskladni ploščati epitelij. Tak epitelij varuje sluznico pred poškodbo s hrano, ki je v zgornjem delu prebavne cevi še v grobem stanju. Pod sluznico je vezivno-elastična membrana, ki je podlaga za skeletno mišičje žrela. Zgornji del vezivne membrane, ki ni pokrit z mišicami, se imenuje fascia pharyngobasilaris. Mišičje žrela (tunica muscularis) ima zunanjo krožno in notranjo vzdolžno plast. Krožna mišična plast ima tri ožilke (zgornja, srednja in spodnja), ki zožujejo žrelo. Notranja vzdolžna plast ima dve dvigalki, ki dvigata žrelo. Zunanja plast žrela je vezivna (tunica adventitia). Pri požiranju se ožilke krčijo od zgoraj navzdol in s tem premikajo grižljaj hrane proti požiralniku. Hkrati se krčijo vzdolžne mišice, krajšajo žrelo in dvigajo grlo ter zaprejo njihov vhod pod korenom jezika. Grižljaj se pomakne v grlni del žrela. Istočasno s tem dogajanjem se mehko nebo dvigne in zapre prehod v nosni del žrela.




_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 02 Jun 2009 16:39; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 05 Jan 2009 22:54    Naslov sporočila: Boleče grlo Odgovori s citatom

Boleče grlo

Napisal: orehek

Sin ima že 2 dni povišano T, glavobol in boleče grlo, pojavil se je tudi sočen kašelj, vendar sin zaradi bolečega grla težko zakašlja oz. se boji zakašljati.
Ko sem mu pogledala v usta, sem na mandljih opazila bele pike. Ali so te obloge vedno znak bakterijske okužbe ali so lahko tudi virusnega nastanka.
To me zanima predvsem zaradi tega, ali moramo obiskati zdravnika, da prejmemo antibiotike( ki jih je decembra zaradi angine prejemal 2x) ali se lahko pozdravimo doma.

hvala in lahko noč


Odgovori•Citiraj sporočilo
Re: Boleče grlo
Napisal: Tanč
Potem je možno, da gre za angino, še posebej, če iz nosa ni nobenega izcedka. Sicer sočen kašelj ne spada k angini, vendar včasih malo različno opisujemo kašlje.
Jutri pojdite v dežurno.

lp
Tanč

ŽELIM VAM SREČE, ZDRAVJA IN RAZUMEVANJA V NOVEM LETU!!!




Odgovori•Citiraj sporočilo
Re: Boleče grlo
Napisal: orehek

Hvala za odgovor, izcedka iz nosa res ni oz. je minimalen, kašelj, ki se občasno pojavlja, je bolj lajajoč in otrok je postal hripav.
Kaj pa pomenijo te ponavljajoče angine, ali bo zopet potreben Ospen ali kak drug "močnejši" in še "našim" streptokokom neznan antibiotik?
Da vem, kaj jutri povedati dežurnemu zdravniku, dvomim da bo ravno naš, ki pozna zgodovino.

lp


Odgovori•Citiraj sporočilo
Re: Boleče grlo
Napisal: Tanč
Č gre za lajajoč kašelj in hripav glas, je bolj verjetna viroza. Če greste k zdravniku, naj opravi hitri strep test, kajti žrelo je zagotovo rdeče, brez hitrega testa pa ni mogoče zanesljivo reči ali gre za virusno ali bakterijsko angino.
Če gre za bakterijsko, potem je Ospen še vedno najboljši, tudi pri ponovitvi, samo doza naj bo pravilna (100.000 enot dnevno na kilogram telesne teže). Nekateri dajejo Amoksiklav, vendar je to v nasprotju s smernicami.

lp
Tanč

ŽELIM VAM SREČE, ZDRAVJA IN RAZUMEVANJA V NOVEM LETU!!!




Odgovori•Citiraj sporočilo
Boleče grlo
Napisal: nasteeek

Haay... Stara sem 13 let. Že 4 dni me boli grlo.. Opazila sem Tudi bele pike na grlu. Grlo me zaboli vsakič ko kaj požrem. Zanima me, ali naj grem k zdravniku in če gre za kaj hujšega??


Odgovori•Citiraj sporočilo
Re: Boleče grlo
Napisal: Tanč

Boli te žrelo, tudi vidiš le žrelo. Grla tudi jaz ne vidim, ko pogledam v usta.
Če so mandlji rdeči in žrelo tudi, na mandljih pa bele pike, moraš k zdravniku, da ne gre slučajno za angino.

lp
Tanč

ŽELIM VAM SREČE, ZDRAVJA IN RAZUMEVANJA V NOVEM LETU!!!
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 30 Dec 2009 18:52    Naslov sporočila: Neoseptolete z okusom limone Odgovori s citatom

Neoseptolete z okusom limone
Neoseptolete z okusom limone


Neoseptolete z okusom limone pomagajo odpraviti nadležne znake vnetega grla bolečine pri požiranju (ker je sluznica vneta in poškodovana, je bolj občutljiva za dražljaje, npr. za požiranje sline ali hrane)
skelenje in praskanje v grlu ob prehladu in gripi

Neoseptolete z okusom limone napadejo različne vrste mikrobov, ki povzročajo vnetje grla.

Neoseptolete z okusom limone vsebujejo tudi antiseptik, učinkovino, ki uničuje različne vrste bakterij, gliv in virusov v ustni votlini in grlu.

Zakaj je antiseptik v Neoseptoletah z okusom limone bolj učinkovit kot večina drugih antiseptikov za usta in grlo?

Ker uničuje tudi nekatere viruse prehlada in gripe.
Ker uničuje tudi kandido v ustih in grlu.
Ker uničuje več različnih bakterij v ustih in grlu.
Ker zaradi svoje sestave doseže mikrobe tudi na najbolj nedostopnih mestih.

Ker je njegova koncentracija v slini dovolj velika, da prepreči razmnoževanje mikrobov.
Z Neoseptoletami z okusom limone ne zaužijete sladkorja
Maltitol in manitol sta sladkorna nadomestka in sta primerna, ker:



nista prehrana za bakterije (bakterije sladkor potrebujejo za rast),
sta varna tudi za diabetike,
ne vsebujeta dodatnih kalorij.
Z Neoseptoletami z okusom limone preprečite razvoj okužbe žrela

Okrog 70 % vnetij v žrelu je posledica okužbe z virusi. Za preostanek so odgovorne bakterije in glive. Med najpogostejšimi bakterijami je streptokok, ki lahko povzroča angino. Med glivami je najpogostejša kandida.

Virusi vplivajo na stanje sluznice in povečanje sluzi, ki je idealno okolje za razmnoževanje bakterij. Zato lahko pride do sekundarnih bakterijskih okužb, ki se lahko razširijo tudi na obnosne votline, uho in pljuča.



_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group