|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 07 Feb 2008 14:22 Naslov sporočila: Kaj je kašelj? |
|
|
Kaj je kašelj?
Kašelj je zapleten obrambni refleks telesa, ki očisti dihalne poti. Nastane zaradi draženja sluznice dihal. Dražljaj se po posebnih živčnih poteh prenaša do središča za kašelj v možganih. Od tod pride ukaz za močno in nehoteno skrčenje mišičja, ki sproži izdih. Kašelj omogoči hitro odstranitev tujkov, sluzi in gnoja iz dihalnih poti. Spremlja številne bolezni, npr. bronhitis, pljučnico, pljučni edem.
Produktiven ali moker kašelj
Pri produktivnem kašlju nastaja v dihalnih poteh preveč bronhialne sluzi. Zaradi motenega ravnotežja med proizvodnjo, prenašanjem in izkašljevanjem se nakopičijo debele plasti sluzi, ki ovirajo zračenje pljuč. Produktivni kašelj se pojavi v obliki napada po globokem vdihu, ki potisne sluz navzgor. Cilj zdravljenja produktivnega kašlja je utekočinjenje goste sluzi, ki postane manj lepljiva in jo je lažje izkašljati. Zdravila, ki pomagajo utekočiniti in zmehčati sluz in tako olajšajo izkašljevanje, se imenujejo ekspektoransi.
Neproduktiven ali suh kašelj
Neproduktivnega ali suhega kašlja ne spremlja nastajanje sluzi. Pojavi se v več zaporednih kratkih sunkih brez izkašljane sluzi. Pogost kašelj brez sluzi bolnika izčrpava in moti njegov počitek, zlasti ponoči je zelo dražeč. Spodbujanje izkašljevanja ne koristi, zato uporabljamo zdravila za pomirjanje in odpravljanje kašlja, ki delujejo na središče za kašelj v podaljšani hrbtenjači. Imenujemo jih antitusiki.
Več o samozdravljenju kašlja si lahko preberete v rubriki Farmacevt svetuje.
Lekarna pri polikliniki
Naslov: Prisojna ulica 7, Ljubljana
Tel: 01/23-06-230
Vodja: Filomena Kristl, mag.farm.
Kašelj je dihalni obrambni mehanizem
Čeprav vam gre po nekaj dneh že pošteno na živce, je kašelj po svoji funkciji le obrambni mehanizem, ki čisti dihalne poti sluzi, tujka ali drugih dražljivcev. Kadar izmeček izloči, je produktiven, kadar pa ne, mu rečemo, da je suh. Če je napad močan in dolgotrajen, je lahko zelo moteč, saj otežuje dihanje, draži grlo, povzroča bolečine v prsih in glavi ter krati spanec.
Če se kašljanje vleče, obiščite zdravnika. © iStockphoto
Kdaj k zdravniku?
– če kašelj traja več kot en teden
– če povzroča težave z dihanjem
– če ga spremljajo bolečine v prsih
– če je izmeček zelenkast ali krvav
Kaj je vzrok za kašelj?
Kašelj je pogosto posledica virusne okužbe. Vnetje zgornjih dihal namreč povzroči zožitev dihalnih poti. To pripelje do slišnega dihanja in lajajočega kašlja. Kadar je akuten in kratkotrajen, je zadostna samopomoč. Olajšate ga lahko s sesanjem pastil za grlo, pitjem blažilnih pijač, kot je med z vodo, ali pa kar z zdravili proti kašlju. Ko pa ta postane produktiven, zdravila bolj škodijo kot koristijo. Odprejo se namreč s sluzjo zamašene dihalne poti in takrat bodo koristili le topli obkladki na prsni koš, tople inhalacije, obilno pitje tekočin ali pripomočki za izkašljevanje.
Za astmo je značilen kašelj s težkim dihanjem in piskanjem v prsih. © iStockphoto
Astma
Če kašelj povzroča sluz, ki polzi iz ozadja nosu, in ga spremlja težko dihanje ter piskanje v prsih, gre verjetno za astmo. To je bolezen s kroničnim vnetjem velikih in malih sapnic, pri čemer imate težave z izdihovanjem. Zaradi tega vnetja postanejo mišice sapnic preobčutljive in se hitreje skrčijo kot pri zdravih, zato bolnike z astmo duši v slabem zraku ob telesnih obremenitvah ali stresih. Zdravnik bo po postavitvi diagnoze predpisal bronhodilatatorje ali kortikosteroide.
Kadilski kašelj
Mnogo vrst kašlja je posledica draženja dihalnih poti s prahom, plini ali dimom. Kdor "boleha" za kadilskim kašljem, ve, kje tiči vzrok, vendar je najverjetneje na ta stranski učinek že tako navajen, da ga ne moti več. Kljub temu pa je kašelj vedno pokazatelj nekega problema, kar pomeni, da normalnega kašlja ni. Kajenje lahko povzroči vnetje dihalnih poti, kar vodi v kronični bronhitis. Če pa se pri kadilcu pojavi še hripavost, mora k zdravniku, saj to lahko vodi do pljučnega raka.
Preberite si še:
•Med učinkovito blaži nočni kašelj
•Ste alergični na cvetni prah in plesen?
• Mediteranska prehrana preprečuje pojav astme
Vzrokov za kašelj je še veliko, najbolj alarmanten pa je tisti, pri katerem kašelj postaja vedno hujši, ob njem pa se pojavi krvav izcedek. Vzrok je lahko pljučni edem ali maligno obolenje, zato je obisk zdravnika nujen!
Lahko gre (le) za stres
Ne glede na to, kaj je spodbudilo kašljanje, ga je treba vzeti zares in pozorno opazovati začetek in trajanje kašlja ter barvo in količino izcedka. Če vzroka ne najdete in ste bili zadnje dni pod velikim pritiskom, je najverjetneje prav to psihogeni faktor, ki je povzročil kašelj kot živčno reakcijo na stres. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|