ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Sestava kože

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 11 Maj 2008 12:13    Naslov sporočila: Sestava kože Odgovori s citatom

Sestava kože

Koža je največji človeški organ, ki opravlja največ nalog človeškega organizma.. Je varovalo, čutilo, uravnava telesno toploto, presnavlja, diha, izloča maščobe, znoj in nas varuje pred zunanjimi vplivi. Prav zaradi slednjih, pa jo je potrebno negovati in skrbeti zanjo.

Koža je sestavljena iz treh plasti:

Podkožje
Usnjica
Vrhnjica
Podkožje

Podkožje sestavljajo večje ali manjše maščobne celice, ki so prepredene z elastičnimi vlakni, živci, mezgovnico in krvnimi žilicami. Naloga podkožja je, da ščiti pred udarci, dela zaloge kalorij in služi telesu kot neke vrste izolator.

Usnjica

Ta plast je nekoliko debelejša in je sestavljena iz vezivnega tkiva. Kolagenska in elastična vlakna so prepredena z mezgovnicami, krvnimi žilicami, živčnimi končiči in drugimi receptorji. V tem delu kože se nahajajo tudi lasni mešički, lasne korenine, znojnice in lojnice.
Od kakovosti usnjice je odvisen izgled kože, ki je pogojen z funkcijo kolagenskih vlaken. Ta namreč nabrekajo in kožo lepo napenjajo. Z leti postanejo kolagenska vlakna krhka in pusta, koža pa izgublja na napetosti in se stara.

Vrhnjica

Drugače imenovana tudi epidermis je biološko najbolj aktivna plast kože. Na spodnji strani jo sestavljajo vdolbinice in nekakšni čepki, ki se tesno oprijemajo usnjice. Zgornji sloj pa je iz keratinskih celic, ki so oroženele in služijo kot neke vrste zaščitni plašč in pigmentne celice, ki reagirajo na svetlobo in tvorijo kožno barvilo - melanin.
Vrhnjica vsebuje tudi imunske celice, ki ščitijo kožo pred bakterijami in ostalimi povzročitelji bolezni.
Zarodni sloj leži na meji med usnjico in vrhnjico. Ima pomembno nalogo saj tvori nove celice, ki potujejo navzgor na površje kože, kjer oroženijo in tvorijo roženi sloj.
Temu pojavu pravimo tudi regeneracija ali obnavljanje kože. Od nastanka nove celice pa do oroženitve traja 28 dni.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 11 Maj 2008 12:15    Naslov sporočila: Funkcije kože Odgovori s citatom

Funkcije kože

Koža, ki pokriva celo človeško telo, opravlja mnogo pomembnih nalog.

Uravnava telesno temperaturo

Koža sodeluje v veliki meri pri uravnavanju telesne temperature, ki je pri človeku stalna.
Pri mrazu se žilice skrčijo in krvni obtok se upočasni. S tem koža prepreči strjevanje krvi na površju. Pri vročini je zadeva ravno obratna - žilice se razširijo, tako lahko odvečno toploto telo odda v okolico.


Temperaturo telesa uravnavajo tudi žleze znojnice. V teh žlezah, se pri naporu nabira tekočina, ki pri izhlapevanju hladi telo. S tem nas obvarujejo pred pregretjem.

Proizvaja vitamin D

Pod vplivom sončnih žarkov tvori koža vitamin D, ki skrbi za normalno količino kalcija. Kalcij je pomemben pri gradnji kosti.
Pod vplivom žarkov pa se tvori tudi barvilo melanin, ki varuje kožo pred UV žarki.

Blaži udarce

Elastično tkivo kože varuje notranje organe in kosti pred udarci in sunki, ki prihajajo iz okolice zunaj telesa.

Varuje pred bakterijami

Prav tako kot v krvi se tudi v koži nahajajo imunske celice. Varujejo nas pred bolezenskimi klicami in bakterijami, ki bi brez pomoči kože enostavno prodrle v naše telo.

Je največje čutilo

Koža je tudi največje čutilo. Zaradi milijonov čutilnih teles odreagira neverjetno hitro in občutljivo. Opozori nas, kdaj je kakšen predmet oster, top, vroč, mrzel, hrapav….
Živčni končiči namreč ob dotiku določenega predmeta pošljejo informacijo direktno v možgane, ki informacijo v hipu ocenijo in sprožijo reakcijo, če je ta potrebna.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 11 Maj 2008 12:17    Naslov sporočila: Bolezni kože Odgovori s citatom

Bolezni kože

Bolezni kože

Koprivnica
Kraste
Tur ali tvor
Mozolji
Ekcemi(lišaji)
Garje
Kožni tumor
Od zdrave kože je v veliki meri odvisno zdravje vsega telesa in narobe, mnoge bolezni telesa se kažejo prav na koži. Tako na primer se pokažejo na koži rdečkaste lise pri mnogih otroških nalezljivih boleznih, to je pri škrlatinki, ošpicah, rdečkah....

Srbeč izpuščaj na koži dobe nekateri ljudje, če uživajo kake jedi (jagode, rake, sir itd.) ali pa nekatera zdravila. Ker je ta izpuščaj podoben izpuščaju, če nas opečejo koprive, ga imenujemo koprivnica. Tako kot se tak izpuščaj nenadoma pojavi, kaj kmalu tudi izgine.


Zelo pogosto imajo otroci, pa tudi odrasli, na obrazu ali na udih kraste. Te povzročijo bakterije gnojenja, če pridejo v kožo. Najprej se napravijo večji ali manjši mehurji, ki so napolnjeni z gnojno tekočino. Ko se prederejo, se njihova vsebina strdi v kraste. Z umazanimi in dolgimi nohti si največkrat zanesemo v kožo povzročitelje takega kožnega gnojenja.


Hujše gnojenje v koži je tur ali tvor. Tudi te povzročijo bakterije gnojenja. Naselijo pa se okoli lojnic in lasne čebulice. Tur močno boli; v sredini se napravi iz odmirajočega in razpadajočega tkiva stržen, ki ga gnoj nato iztisne. Če je tur večji in zelo boleč, je treba iti k zdravniku. Tudi turi nastanejo največ zaradi nečistoče kože, posebno na tistih mestih, kjer se koža močneje drgne ob obleko, na primer na vratu.


Nekoliko podobni so mozolji. Tudi mozolji so vnetje lasne čebulice oziroma lojnic. Pojavljajo se predvsem na obrazu, na plečih in hrbtu, zlasti v dobi spolnega dozorevanja, to je v puberteti. Najbolje je pustiti mozolje pri miru in se posvetovati z zdravnikom za kožne bolezni. Zelo pomaga sončenje, zlasti ob morju, pa tudi obsevanje z ultravioletnimi žarki.


Nešteto je še bolezni kože, ki nastajajo bodisi zaradi okužen kože ali pa zaradi nekaterih snovi, če je človek zanje preobčutljiv. Taki so mnogi lišaji (ekcemi). Po navadi so to dolgotrajne bolezni in je potrebno, da jih zdravi zdravnik za kožne bolezni.


Nekatere bolezni kože pa povzročajo razni kožni zajedavci. Med temi so najbolj razširjene in znane garje. Garje so zelo nalezljiva kožna bolezen, ki jo povzroča pršica človeški srbec. Samica srbca vrta v povrhnjici rove in odlaga v njih jajčeca. Iz jajčec se razvijejo ličinke, ki se preobrazijo v odraslega srbca in zlezejo iz rovov. Vse to povzroča srbenje, človek se praska in napravijo se kraste. Garje se pojavijo najprej na tistih mestih telesa, kjer je koža najtanjša, to je med prsti rok ali nog, v komolčnem zgibu, na trebuhu in na obrazu se ne pojavijo. Garje so izredno nalezljive, saj prenaša garjevec povzročitelje na vse predmete, ki jih prime v roke, S temi predmeti pridejo srbci na drugega človeka in ga okužijo. Zato ni čudno, da dobijo garje Člani družine, če jih ima en sam član, da se razširijo po vsem razredu ali po vsej šoli, če jih prinese kak učenec v šolo. S posebnim žveplenim mazilom jih je kaj lahko odpraviti, če smo dovolj skrbni. Pri tem je treba razkužiti tudi obleko in posteljno perilo. Zdraviti pa se morajo hkrati Člani družine ali pa kolektiva, kjer so se garje pojavile. Dolžnost vsakogar, ki garje dobi, je, storiti vse, da se jih znebi. Ni sramota garje dobiti, pač pa garje skrivati in okužiti druge ljudi.

Kožni tumor
Izpostavljenost soncu vodi v bolezenske spremembe kože, ki so predstopnja kožnih tumorjev. Imenujemo jih prekanceroze. Taka sprememba je sončna ali senilna keratoza. Pri starejših ljudeh, ki so bili v življenju veliko na soncu, se pojavijo na svetlobi izpostavljenih mestih - predvsem na čelu, nosu, uhljih, pleši in hrbtišču rok predeli sivkastorjavkaste, suhe, hrapave kože, ki so pokrite z lusko. Pri starostnikih pogosto vidimo tudi starostne bradavice - seboroične bradavice. To so gladke bradavice, bledorjave do črne barve in mastne površine. Vidimo jih tako na obrazu kot tudi na rokah in trupu. Nikoli ne preidejo v tumor in zato ne spadajo med prekanceroze.
Poleg omenjenih sprememb se na koži lahko pojavijo tudi pravi tumorji. Najpogostejši kožni tumor je bazaliom (bazocelularni karcinom). To je tumor, ki počasi raste in ne zaseva v bezgavke ali druge organe. Na zgornjih dveh tretjinah obraza, predvsem ob notranjem očesnem kotu in nosu, se pojavi voščeno prosojna dvignjena brbončica, ki počasi raste, v sredini razpade in se razvije v krasto. Krasta se po odstranitvi vedno znova pojavi. Druga oblika karcinoma kože je redkejša, vendar bolj nevarna - spinaliom ali spinocelularni karcinom. Pojavi se na spodnji tretjini obraza, predvsem na spodnji ustnici. Hitro raste in se lahko razvije v cvetačast tumor, ki razpade in zaseva sprva v bezgavke, kasneje pa tudi drugam. Obe opisani vrsti karcinoma poznamo tudi pod imenom sončni rak. Pojavljata se skoraj vedno na koži, ki je izpostavljena soncu.
Na koži pa se lahko pojavi tudi eden najbolj malignih tumorjev, to je maligni melanom ali melanomalignom. Študije so pokazale pomemben vpliv sončenja na širjenje tega tumorja, čeprav UV žarki niso edini pospešujoči dejavnik. Tumor se razvije iz celic, ki tvorijo v koži pigment melanin. Pojavi se lahko na zdravi koži, večinoma pa iz materinih znamenj. Tumor je temnorjav ali črn, hitro raste, začne krvaveti in razpadati. Zelo zgodaj zaseva v bezgavke in v notranje organe. Preventiva je v zgodnjem odkrivanju vseh sprememb, predvsem nevusov (rjavih materinih znamenj), ki lahko vodijo v razvoj melanoma. Nevuse, ki se spreminjajo, rastejo ali so izpostavljeni stalnemu mehanskemu draženju, je najbolje operativno odstraniti.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 11 Maj 2008 12:19    Naslov sporočila: Potenje Odgovori s citatom

Smile Smile Potenje


Potenje je povsem naraven proces, ki je za normalno delovanje telesa nujno potreben. Potenje namreč varuje telo pred pregretjem.

Znojne žleze delujejo brez prestanka, najbolj pa se jih zavemo kadar se telesno naprezamo. Takrat telo izloči toliko tekočine, da ta ne more izpareti neopazno in se na koži zadrži v obliki kapljic.

Obstajata dve vrsti žlez znojnic. Prve ekrine se nahajajo povsod po telesu, največ pa jih je na dlaneh, pod pazduho, podplatih in okoli genitalij. Druge - apokrine znojne žleze pa se nahajajo le pod pazduho, okoli popka, genitalij in prsnih bradavic.
Apokrine znojne žleze se odzivajo na dražljaje, kot so stres, veselje, bolečine ali spolno vzburjenje. Znoj je najprej brez vonja, ko pa pride na površje z zrakom razvije vonj. Ta vonj je sprva nemoteč, kaj hitro pa bakterije in klice razkrojijo znoj in povzročijo neprijetne dišave.

Proti potenju nam dandanes pomaga množica deodorantov, antitranspirantov, tudi kakšen puder nam lahko priskoči na pomoč. Ti kozmetični preparati vsebujejo snovi, ki preprečujejo razvoj bakterij na koži in s tem razkrajanje znoja.

V tem primeru govorimo o normalnem potenju. Kadar pa imate težavo s prekomernim potenjem in vam kozmetični preparati na pomagajo, je potrebno, da pomoč poiščete pri dermatologu. Prekomerno potenje je lahko tudi posledica stresa ali bolezni.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 11 Maj 2008 12:22    Naslov sporočila: Poškodbe kože Odgovori s citatom

Poškodbe kože Sad Sad Cool


Opekline povzroči plamen, žareč predmet, vroča tekočina ali pa vroča para. Razlikujemo več stopenj opeklin. V prvi stopnji koža le pordeči, v drugi pa se napravijo mehurji. Že ta stopnja je nevarna, zlasti še, če je poškodovana večja površina kože. Opečenec pogosto doživi živčni pretres (šok), postane zelo bled in se mu lahko tudi blede. Živčni pretres lahko povzroči smrt. V tretji in četrti stopnji opeklin se zaradi visoke temperature koža sežge, oziroma zogleni. Ker so opekline tako huda poškodba, je posebno važna prva pomoč, saj je od nje pogosto odvisno življenje poškodovanca. Treba je poskrbeti za čim hitrejši prevoz v bolnišnico oziroma poklicati zdravnika. Zaradi živčnega pretresa damo bolniku le pravo črno kavo in nič drugega. Slečemo ga in zavijemo v čisto rjuho, da preprečimo okuženje opečene kože. Ne dajajmo nič na opekline! Pri hudih opeklinah je vsaka minuta dragocena, posebno pri majhnih otrocih, zato napravimo vse, da opečenca čimprej spravimo v zdravniško oskrbo. Če se komu vname obleka ali lasje, naj ne teče, ker veter ogenj še razpihuje. Vrže naj se na tla in se valja po tleh, da ogenj zaduši. Če je kdo navzoč, naj takega ponesrečenca zavije v debelo odejo ali kaj podobnega in duši z njo ogenj. Manjše opekline pa zdravimo s hladilnimi mazili, ki hkrati celijo kožo.

Ozebline pa povzroči hud mraz. Zaradi mraza ozebe koža in tudi tkivo pod njo. Tudi ozeblin je več stopenj Ozeblina prve stopnje je ozebla rdečina, pri drugi stopnji pa se pojavijo ozebli mehurji; pri tretji stopnji pa koža in tkivo pod njo odmre in zato odpada. Najpogosteje ozebejo štrleči deli telesa: roke, noge, uhlji, nos, brada itd. Ozebline pa nastanejo tudi takrat, ko dalj časa vpliva na kožo ne preveč nizka temperatura, to je okoli 0°C. Pospeši jih tudi vlažna, tesna obutev, sploh vse, kar ovira krvni obtok. Ozebline je bolje preprečiti kot zdraviti. Po navadi s toplim letnim časom izginejo, pozimi pa se spet pojavijo. Mnogokrat precej pomagajo izmenične kopeli v mrzli in topli vodi.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group