ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Kila se sama od sebe ne popravi in potrebuje operacijo

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 16 Jan 2009 10:04    Naslov sporočila: Kila se sama od sebe ne popravi in potrebuje operacijo Odgovori s citatom

Kila se sama od sebe ne popravi in potrebuje operacijo


Operacije izvajajo na več načinov, o tem, kateri je najbolj racionalen, bodo razpravljali na simpoziju o kilah

Tekst: Mojca Lorenčič


Ljubljana - Operacije kile sodijo med najpogostejše trebušne operacije, saj ima to težavo skoraj vsak osmi moški. Pri ženskah je redkejša. Iz nemščine poznamo za kilo tudi izraz bruh ali pruh, latinski izraz pa je hernia.

Kila pomeni izbočenje ali izstopanje dela normalne vsebine neke telesne votline skozi nenormalno odprtino v njeni steni, je pojasnil prof. dr. Slavko Rakovec s Kirurške klinike UKC Ljubljana. Kila je zato tudi hernia diskusa ob hrbtenici, kjer izstopa hrustančasti člen med vretenci, poznamo pa na primer tudi možganske kile in seveda zlasti trebušne kile.

Pri teh se skozi trebušno steno izboči trebušna mrena ali peritonej. Ta tvori kilno vrečo, v to izboklino pa pri povečanju tlaka v trebušni votlini, ki nastane pri napenjanju zaradi dela, kašlja ali ko gre posameznik na stran, izstopi pečica, to je maščobna krpa, ki je v trebuhu, ali črevo. Največ je dimeljskih kil, poznamo pa tudi stegenske, popkovne, pooperacijske, preponske, v presredku in kile na še nekaterih šibkih delih trebušne stene.

Potrebna je operacija
Kila se sama od sebe ne popravi, razen popkovnih pri otrocih. Težavo je treba odpravit z operacijo. Pri dimeljskih kilah ta ni zelo nujna, še posebno, če je kila majhna in jo posameznik lahko potisne nazaj. Če ne, se je kila vklestila in je operacija nujna, saj so zapleti lahko smrtno nevarni.

Pri operaciji mora kirurg kilno vrečo skozi odprtino v trebušni steni vrniti nazaj v trebušno votlino ali jo odrezati, kot drugo pa mora zapreti tudi odprtino v trebušni steni. To lahko naredi na več načinov. Po klasični, stari (tkivni) metodi kirurg potegne robove kilnega defekta skupaj, podobno kot pri krpanju luknje v blagu, in s šivi zapre odprtino. "Problem je bil, če je bil defekt večji, saj je bilo treba njegove robove na silo potegniti skupaj. Posledica tega je bila napetost na silo povezanih tkiv," je povedal prof. Rakovec. Da se takšna rana zaraste in dobi ustrezno raztezno čvrstost, mora operiranec počivati tudi do tri mesece. Kljub temu se kila zaradi napetosti ponovi pri 10 do 20 odstotkih operiranih.

Odprta ali endoskopska metoda?
Velik napredek pri operacijah kil so dosegli pred 20 leti v ZDA: uporabili so mrežne krpe iz polipropilena, s katerimi kirurg lahko zapre kilno odprtino, ne da bi približeval robove. "Ker ne nastane napetost, ima operiranec manj bolečin, večja je zanesljivost, saj se kila ponovi le pri enem do treh odstotkih operiranih, krajša je rehabilitacija po operaciji, kar pomeni tudi manj stroškov za zdravstveno zavarovalnico," je pojasnil prof. Rakovec, ki je to metodo že leta 1994 prinesel v Slovenijo.

V tem obdobju se je začela zelo razvijati tudi endoskopska (laparoskopska) kirurgija, ko kirurg operacijo v neki telesni votlini opravi s pomočjo posebnih instrumentov, ki jih skozi majhne rane uvede skozi kožo in druge strukture trebušne stene. Na tak način so začeli operirati tudi kile. "A se je izkazalo, da so te operacije zelo smiselne v trebušni votlini, kadar je okvara v trebušni steni, pa ne, saj morate z instrumenti v trebušno votlino in potem spet nazaj ven v steno," je dejal prof. Rakovec. Tako s t. i. odprto operacijo kot z endoskopsko je mogoče opraviti nenapetostno operacijo. "Razlika je v tem, da pri odprti operaciji narediš majhen rez, mrežno krpo, s katero zapreš defekt, prineseš od zunaj in natančno vidiš, kaj delaš. Pri endoskopski operaciji pa vstopiš sicer skozi manjše ranice, vendar vstopiš v trebušno votlino ali v prostor pred trebušno mreno in mrežno krpo pritrdiš od znotraj ter telesnih struktur ne vidiš tako dobro. To pomeni večjo operacijo, ki jo je treba opraviti v splošni anesteziji, medtem ko odprto operacijo opravimo ob lokalni ali spinalni anesteziji, kar je bolj ugodno za bolnika. Zaradi instrumentov, ki jih potrebujejo, so endoskopske operacije tudi znatno dražje."

Kaj je smiselno in kaj ne
Zato je, je dejal prof. Rakovec, danes v svetu prevladalo stališče, da je smiselna in "zlati standard" odprta operacija. Zavzema se za to, da bi to postala tudi v Sloveniji, kjer v nekaterih bolnišnicah še vsaj delno uporabljajo stare tkivne metode ali laparoskopski način. Ta je po njegovih besedah sicer primeren le v posebnih primerih, kot so obojestranske ali že večkrat operirane kile, sicer pa ne. "Bistveno varnejši, enostavnejši in cenejši postopek je odprta operacija," je ponovil kirurg.

Zavzema se tudi za to, da bi pri odprtih operacijah kirurgi za zaprtje luknje v trebušni steni uporabljali pretežno mrežne krpe. Na voljo so namreč tudi nekateri drugi materiali in proteze, katerih cena je bistveno višja, posebnih prednosti pri njihovi uporabi pa sam ni opazil.

Kila ne nastane zaradi dvigovanja bremena
Nekatere kile so prirojene in so nastale zaradi motnje v embrionalnem razvoju. Druge so pridobljene, vzrok za nastanek te okvare pa je genetsko pogojena motnja v obnavljanju vezivnega tkiva. Zaradi te motnje se v trebušni steni naredi odprtina, ki se ob napenjanju razširi. Ljudje včasih mislijo, da so kilo dobili zaradi dvigovanja bremena ali pretiranega napenjanja. To ne drži, je pojasnil prof. Rakovec, takrat se kila le opazi. Če se ne bi pojavila takrat, bi se zagotovo nekoč kasneje. Zato kila tudi ne velja za poškodbo.
Na simpoziju o kilah tudi o racionalnosti metod

O tem, kaj naj bo "zlati standard" pri operacijah kil, bodo razpravljali tudi na 3. slovenskem simpoziju o kilah, ki bo jutri in v soboto potekal v Splošni bolnišnici v Slovenj Gradcu. Organizira ga Herniološko združenje Slovenije v sodelovanju s Splošno bolnišnico Slovenj Gradec. Na njem bodo domači in tuji strokovnjaki izmenjali izkušnje in predstavili sodobne trende, predstavili bodo tudi novo klasifikacijo dimeljskih kil in poskušali opredeliti najbolj racionalni postopek, ki bo nasvet in usmeritev za kirurge. To bi bila odprta nenapetostna operacija kile z uporabo mrežne krpe. Kirurgi so sicer pri izbiri operativnih metod samostojni.


..
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group