|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 26 Nov 2009 08:57 Naslov sporočila: Kako odpravimo bolečine v križu? |
|
|
Kako odpravimo bolečine v križu?
Bolečine v križu so najpogostejša oblika bolečin, saj se z njo sooči kar 80% prebivalstva in zaradi nje nemalo ljudi postane tudi negibljivih.
Bolečine v križu se pojavljajo nekaterim že v rani mladosti, večini pa kasneje v srednjih in bolj zrelih letih. Vzrokov je veliko, od napačne drže, do pretežkega fizičnega dela ali položajev med delom, do napačnega dvigovanja, natega križa, zdrsa medvretenčnih ploščic, degenerativnih sprememb …
Bolečine v križu se začno pojavljati v večini primerov postopno in samo pri določenih aktivnostih. Ko pa človek zamenja aktivnost ali položaj se bolečina velikokrat pomiri in zato ljudje, te prve znake bolečin v križu ne vzamemo dovolj resno in čez leta se v veliko primerih stanje zaradi tega dosti poslabša.
Kako se zaščiti križ?
Ena glavnih mišic v telesu, ki stabilizirajo križna vretenca pred gibom je mišica musculus transversus, ki je narejena tako, da se dokler človek nima bolečin v križu aktivira tik pred ostalimi mišicami. To pa pomeni na primer, da mi sedimo naslonjeni na naslonjalo, nato pa hočemo vstati. Da se vstanemo se moramo najprej poravnati in da se poravnamo moramo aktivirati svoje trebušne mišice, ki se skrčijo in s tem poravnajo naše telo. To naredimo zavestno.
Naše telo pa dokler je zdravo oz. dokler ne čutimo bolečin v križu naredi tako, da ko pomislimo, da se bomo vstali se takoj aktivira ta globoka trebušna mišica, ki poteka od križa okrog cele trebušne votline in se prirašča na sprednji del trebuha. Ko se ta mišica aktivira, najprej poravna naša križna vretenca v pravilni položaj, tako da so, ko se aktivirajo mišice, ki naredijo gib vretenca, že v svojem položaju in zato lepo zdrsijo drug po drugem ko se nagnemo naprej.
Zakaj se nam stanje poslabšuje, če ne ukrepamo?
Stanje pa se pri ljudeh, ki se jim že začno pojavljati občasne bolečine v križu spremeni. Ta globoka trebušna mišica začne zamujati in se ne aktivira več sama od sebe pred gibom ampak hkrati z močnimi povrhnjimi mišicami, ki naredijo gib. Zaradi sočasnosti pa ta mišica ni dovolj močna, da bi kljub temu poravnala vretenca, zato vretenca pred gibom niso poravnana in ne tečejo po svojih pravih poteh, tako so neenakomerno obremenjena in bolečine se začno povečevati in postajajo bolj pogoste. Poleg tega pa so še intenzivnejše. Zaradi teh stvari se pospešijo tudi obrabe in s tem degenerativne spremembe vretenc.
Kaj je z globoko trebušno mišico m. transversus?
Globoka trebušna mišica tako začne izgubljati svojo funkcijo in začne propadati. Ostale mišice v telesu se s tem ko propadajo zožijo in postanejo bolj slabotne. Pri tej mišici pa slabotnost nastane zaradi tega, ker ko propada se začno v njej delati luknjice kot v siru. Dlje kot propada več je teh luknjic. Bolj je mišica slaba bolj zamuja, hitreje se obrabljajo sklepi med križnimi vretenci in bolj se povečujejo bolečine.
Se lahko to nastajanje ustavi in popravi?
Težave, ki nastanejo zaradi teh stvari zaenkrat ni možno odpraviti z operacijo, niti z kremami, masažo… Možno jih je odpraviti le z FIZIOTERAPIJO. V Avstraliji so odkrili posebne tehnike za okrepitev globoke trebušne mišice, da lahko zopet prevzame svojo funkcijo in tako v večini primerov zelo ali povsem zmanjša bolečine v križu. Te vaje zelo enostavne in zelo težke hkrati. Najtežje se jih je naučiti, izvajajo pa se potem povsem preprosto, brez vsakega truda.
Kdaj se splača začeti z vajami?
Te vaje bi bilo dobro, da bi jih izvajali vsi kot preventivo, saj bi tako z najmanj truda preprečili tako nezaželene bolečine v križu. Če pa so se bolečine v križu že začele pojavljati, je dobro, da se te vaje naučite čim prej kajti prej ko ustavimo propadanje mišice, prej in z manj truda jo lahko vrnemo v svojo prvotno funkcijo. Poleg tega pa naredimo veliko manj poškodb na sklepih med vretenci, ki pa so dostikrat vzrok za kronično bolečino v križu.
Kaj se zgodi, če vaj nikoli ne izvajamo?
Če z vajami nikoli ne začnemo, mišica oslabi do skrajne mere in zato seveda nič več ne pomaga vretencem pri njihovi poravnavi pred gibom v križu. Ker so vretenca venomer postavljena v napačni položaj pa se bolečine povečujejo, obraba se povečuje, vretenca se začno sesedati, hrustanec med vretenci se obrabi, vretenca začno pritiskati na živce, ki izhajajo iz hrbtenjače. na tistih predelih. Posledično se začno pojavljati tudi bolečine po nogah. Najpogostejša tovrstna bolečina, katere vzrok je v križu, bolečina pa se zrcali po nogi navzdol je tako imenovani išias..
Pomembno je povedati, da se pri vseh ljudeh ne bodo pokazali vsi ti znaki in te stvari. Pri nekaterih napredujejo hitreje, pri drugih pa počasneje. Pomembno je tudi, da se zavedamo v katero smer zdravje pelje in da se samo od sebe ne bo izboljšalo ter da imamo pri vsem tem veliko vlogo sami, kako daleč bomo pustili, da poškodbe napredujejo.
Kaj vse je pomembno pri teh novo odkritih vajah proti bolečinam v križu?
Pomembno je veliko stvari od dihanja, pravilne drže, pravilnega položaja križnih vretenc, da ima globoka trebušna mišica, kar najboljši položaj za trening. Pomemben je občutek, kako napeti mišico, kako zadržati napeto, kako z napeto mišico izvajati še druge vaje.
Vse to se je težko naučiti, vendar se naši pacienti po našem sistemu te stvari naučijo v dveh do treh urah terapije. Te pa so v daljšem razmaku, da lahko pacienti določene segmente vadijo pred naslednjo terapijo. Po končanih terapijah pa dobijo še vsa navodila s slikami, kaj, kdaj in kako morajo vaditi naprej, da se izognejo morebitnim napakam pri vadbi.
Poznajo te vaje že vsi fizioterapevti?
Te vaje še niso tako dolgo znane, zato jih vsi fizioterapevti še ne poznajo. Nekateri izvajajo še vaje za križ po starem sistemu, ki pa ima nekaj napak, oziroma pomanjkljivosti in prav zaradi tega je zelo pomembno, da za vaje poiščete fizioterapevta, ki te nove vaje že obvlada.
Primer iz prakse:
V praksi smo imeli zelo veliko bolnikov, ki so zaradi bolečine v križu poiskali pomoč pri nas. Bolečine v križu se jim začno pojavljati zaradi različnih vzrokov, ki pa nato naše paciente dostikrat privedejo do zelo močnih bolečin in jim na koncu onemogočijo celo hojo. Za primer bom opisal bolnika P.L., katerega obravnavamo ravno sedaj.
Bolnik ni imel nikoli težav s križem, nakar so mu pri 63. letu zaradi sladkorne bolezni amputirali desno nogo. Ker je bil dovolj gibljiv in ni imel nobenih težav s srcem je v rehabilitacijskem centru Soča dobil protezo, s katero se je lepo naučil hoditi in tako je življenje tri leta teklo normalno naprej. Po treh letih pa so se začele pojavljati bolečine v križu zaradi tega, ker križ ni bil več enakomerno obremenjen in ker je bila hoja zaradi proteze nekoliko spremenjena.
Te bolečine so se v nekaj mesecih stopnjevale in bolnik zaradi bolečin ni mogel več vstati iz vozička, ker so se mu ob stoji tako zelo povečale. To je bil trenutek, ko se je odločil, da k sebi domov povabi fizioterapevta. Ugotovili smo, da ima slabotno tako notranjo trebušno mišico kot tudi zunanje mišice. Zato smo jih skupaj začeli krepiti in jih v kombinaciji ojačali do takšne mere, da smo pacienta v mesecu in pol postavili nazaj na noge.
Med tem časom smo se naučili tudi hoditi, pacientu pa so se bolečine tako zmanjšale, da je popolnoma prenehal jesti tablete proti bolečinam. Sedaj krepimo še ostale mišice, ki so med tem časom oslabele, da bolnika zopet usposobimo za normalno življenje, tudi za hojo po stopnicah in podobno.
Če potrebujete usposobljenega terapevta na dom obiščite stran therapia-dom ali pokličite - 040 858 959 _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 02 Dec 2009 09:45 Naslov sporočila: |
|
|
BOLEČINE V KRIŽU
Kaj storiti ..?
Odgovor:
Pri takih težavah je v začetku, ko je bolečina najhujša najbolje počivati v položaju, ki ne povzroča bolečin.Če pa se stanje ne izboljšuje pa bo potrebno obiskati zdravnika, ki se bo odločil o nadaljnem zdravljenju.
Odgovor: Spoštovani, večina bolečin v križu nima resnejšega vzroka in minejo brez posebne terapije. Ponavadi nastanejo zaradi preobremenjenosti, oziroma povečane napetosti v obhrbteničnih mišicah. Če bolečine ne minejo v mesecu dni oz.če se stopnjujejo s širjenjem v spodnje okončine svetujem pregled pri ortopedu, kjer bo napravil RTG posnetek, svetoval ustrezno terapijo in se odločil če so potrebne nadaljne diagnostične preiskave.
Ksenija Šimnovec, dr. med
Vprašanje: Spoštovani, stara sem 35 let, pred dobrimi sedmimi meseci, pa sem rodila. Že prej sem imela bolečine v križu, ampak po porodu pa so te bolečine hujše. Pri tem nastajajo tudi močne bolečine v levi roki in nogi. pojavljajo se mravljinci in občutek kot, da mi gori iz roke in noge. Hrbtenico sem že pred leti slikala-diagnoza: kriva hrbtenica, sesedanje vretenc-zdravil ali kakšne posebne terapije pa do zdaj še nisem imela! Ne vem kaj naj naredim oz. na koga naj se obrnem! Za odgovor se zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!
Odgovor: Spoštovana,žensko telo se devet mesecev pripravlja ("mehča") na porod in ravno toliko traja, da se spet utrdi in povrne v prejšnje stanje.Če temu hormonskemu šoku dodava še vaše težave s hrbtenico od prej, ogromno sklanjanja naprej (položaj vaše glave med dojenjem!), premalo ali nič vaj za stabilizacijo medenice in hrbtenice ter mišice medeničnega dna, manj strnjenega spanca ali celo otroček v vaši postelji...Telo vas lepo opozarja, da si vzemite čas zase:jeseni se pričnejo organizirane vadbe - izbirajte med takimi, kjer je tempo počasnejši in ni poskokov. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 02 Dec 2009 09:51 Naslov sporočila: |
|
|
FAMA 250 ml
Vodno etanolni gel z mentolom, eteričnimi olji evkalipta, bora, timijana, brina in glicerinom.
Priporočamo za:
- masažo utrujenih in mrzlih okončin,
- masažo okorelih sklepov in mišic,
- relaksacijo po daljšem sedenju ali vožnji z avtomobilom,
- za poživljanje kože po kopanju,
- kot losion po britju.
Uporaba:
- masaža akupresurnih točk
- aromaterapija
- za ročno masažo in masažne aparate
Lastnosti in delovanje učinkovin:
Mentol hladi in osvežuje, deluje kot blag anestetik pri srbenju, glavobolih in vnetjih sluznic, kot antiseptik dihal in prebavil in kot korektor arome in okusa v kozmetiki in živilih. V FAMI je delovanje mentola prevladujoče. Občuti se njegova blagodejna moč hlajenja in osvežitve, kar odločilno prispeva k boljšemu počutju. Eterično olje evkalipta je prisotno v mnogih zeliščnih zdravilih, je močan antiseptik, antirevmatik, olajšuje dihanje. Pri uživanju je potrebna previdnost! Eterično olje vrtnega timijana blaži dražeč kašelj, je močan antiseptik, pomirja krče, deluje proti črevesnim zajedavcem (glistavost). Pri uporabi čistega eteričnega olja moramo biti previdni! Eterično olje pritlikavega bora osvežuje in poživlja z blagim vonjem, olajšuje dihanje, je antirevmatik in priljubljen v zeliščnih zdravilih in toaletno-kozmetičnih izdelkih. Eterično olje navadnega brina je predvsem na našem področju izredno cenjeno v izročilu ljudskega zdravilstva. Brinjevec (žganje zrelih brinjevih plodov) je bilo nepogrešljivo domače zdravilo za vse mogoče zunanje in notranje težave (prehlade, kašelj, astmo, ozebline, revmatizem).
Nasveti za uporabo:
Suha in občutljiva koža:
Poleg masaž priporočamo FAMO tudi kot osvežilo po prhanju in kopanju, saj s tem povečate blagodejni učinek kopeli in hkrati tonizirate in dolgoročno navlažite kožo. Nega utrujeni, mrzlih okončin: masirate zjutraj in zvečer po 5 minut. Vremenska preobčutljivost: masirate senca, tilnik in oprsje.
Sestava-ingredients (INCI): AQUA, ALCOHOL DENAT., GLYCERIN, EUCALYPTUS GLOBULUS OIL, MENTHOL, CAMPHOR, UREA, CALENDULA OFFICINALIS, ROSMARINUS OFFICINALIS OIL, PARAFFINUM LIQUIDUM, CARBOMER, AZULENE, THYMUS VULGARIS OIL, JUNIPERUS COMMUNIS OIL, TRIETHANOLAMINE, CYMBOPOGON FLEXUOSUS OIL, LIMONENE, CITRONELLOL, GERANIOL
FAVN, podjetje za predelavo zdravilnih zelišč, d.o.o.
Pleteršnikova 28, Ljubljana, SLOVENIJA _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 02 Dec 2009 10:03 Naslov sporočila: Bolečina v križu |
|
|
Bolečina v križu
V življenju se prej ali pozneje soočimo z bolečino v križu.
To ni bolezen in ponavadi tudi ni znak nevarne bolezni.
Za bolečino v križu smo pogosto krivi sami, saj je posledica slabih navad in nepravilnega odnosa do bolezni same.
Če se ji prepustimo, lahko postane bolezensko stanje, ki uničuje telo, duha, naše družabno življenje in našo eksistenco.
Če pravilno ravnamo, lahko bolečino v križu hitreje ublažimo in jo lahko preprečimo.
Skoraj vsak človek pozna bolečino v križu. Pomembno je vedeti, da bolečina v križu v glavnem ni znak bolezni in ne predstavlja nevarnosti za zdravje. Pri 90 % ljudi mine v 2 do 3 tednih. Navadno jo lahko obvladamo sami brez zdravniške pomoči. Predvsem pa lahko v skrbi za svoje zdravje naredimo ogromno, da bolečino v križu preprečimo. Kadar bolečina v križu preide v bolezen, je njeno zdravljenje zapleteno, večstransko in dolgotrajno. Tudi takrat je zelo pomembno, da sami poskrbimo za lajšanje bolečine in prilagodimo svoj ritem življenja. Bolečina v križu kot bolezensko stanje se pojavlja pri 5 % ljudi.
Zakaj se pojavlja bolečina v križu?
Bolečina v križu lahko izvira iz različnih struktur v hrbtenici: mišic in tetiv, ligamentov, sklepov, kosti in pokostnice, medvretenčne ploščice, živčnih struktur. Dražljaji, ki vzburijo bolečinske živce, so lahko posledica majhne lokalne poškodbe in sproščanja snovi, ki jih dražijo, mišičnega krča, pritiska na bolečinske živce in stresa. Vzrok so najpogosteje mišice in obrabne spremembe medvretenčnih ploščic in malih sklepov hrbtenice. Mišična bolečina ima zaščitno vlogo, saj opozarja na dogajanje v hrbtenici. Med pogostimi vzroki so tudi zakostitve hrbteničnega kanala (spinalna stenoza) in pritisk na živčne korenine zaradi premika medvretenčne ploščice (hernija diskusa).
Pri 2 % bolnikov se bolečina v križu pojavi zaradi boleznih notranjih organov in samo pri 1 % bolnikov je posledica resnih tumorskih in vnetnih procesov. Pri 85 % bolnikov natančnega vzroka bolečine v križu ne ugotovijo, ker so hrbtenične strukture medsebojno zapleteno povezane. Bolečina v križu ima dobro prognozo, najpogosteje mine sama od sebe. Pogosto ji pripisujemo prevelik pomen, zaskrbljenost in nepravilno ravnanje pa še njeno trajanje podaljšajo. Zaradi tega se lahko zgodi, da človek zaradi bolečine v križu postane kronični bolnik, njegova bolečina pa prava bolezen, ki ga uničuje telesno, duševno, družbeno in materialno.
Katera stanja lahko vplivajo na pojav bolečine v križu?
Bolečina v križu najpogosteje nastane zaradi poškodbe ob dvigu težkega bremena ali ob nenadnem, nepravilnem gibu. Pri številnih bolezenskih stanjih se zaradi takih majhnih poškodb bolečina v križu lahko pojavi prej kot pri drugih ljudeh.
Pri eni tretjini starejših ugotovijo okvaro medvretenčne ploščice, vendar ima zaradi tega bolečino le okrog 5 % starostnikov. Različne strukturne nenormalnosti hrbtenice so dedne, vendar niso vedno povezane z bolečino. Osteoartroza hrbtenice lahko povzroča bolečino, mravljinčenje in mišično slabost. Psihološki in socialni dejavniki imajo močan vpliv na občutenje hrbtenične bolečine. Nosečnost povzroči spremembe v telesu in obremeni hrbtenico. Bolečina v križu je pogostejša pri velikih osebah. Osteoporoza običajno ne povzroča bolečine. Ta se pojavi, ko pride do zloma vretenca. Vnetja so pogost vzrok bolečine v križu. Ateroskleroza vpliva na prekrvljenost hrbteničnih struktur in je lahko vzrok kronične hrbtenične bolečine. Ankilozni spondilitis je kronično vnetje hrbtenice, ki povzroča njeno negibljivost. Gibanje zmanjša bolečino in jutranjo otrplost.
Kako ravnamo, ko začutimo bolečino v križu?
Bolečino si skušamo olajšati s segrevanjem ali hlajenjem bolečega mesta (obkladki, tuširanje). Če bolečina ne mine, posežemo po analgetikih, ki jih lahko brez recepta dobite v lekarni (paracetamol, ibuprofen - BonifenŽ, naproksen - NalgesinŽ S).
Nikakor ne mirujemo več kot dan ali dva. Vzdrževanje telesne dejavnosti je zelo pomembno, saj zaradi mirovanja postanemo okorni, pešajo nam mišice in kosti, postanemo depresivni, bolečine so močnejše in težje se znova aktiviramo. Izvajamo vaje za raztegovanje in krepitev hrbteničnih mišic. Blagodejna je tudi masaža. Pri 50 % bolnikov se bolečina v križu ponavlja. To ne pomeni, da se hrbtenično stanje slabša. Znova se ravnamo po podanih navodilih.
Kdaj moramo takoj poiskati zdravniško pomoč?
Takoj moramo poiskati zdravniško pomoč, če bolečino v križu spremljajo:
težave z odvajanjem vode in blata,
omrtvelost v presredku in spolovilu,
omrtvelost, zbadanje ali slabost v obeh nogah
nestabilnost v pokončnem položaju in težave pri premikanju nog.
Ti znaki nakazujejo, da je možna prizadetost živčevja in hrbtenjače. Pogosto je potrebno kirurško zdravljenje.
Kdaj zaradi bolečine v križu obiskati zdravnika?
Pri kratkotrajni bolečini v križu, ki si jo lahko olajšate s svetovanimi postopki, ne potrebujete zdravniškega pregleda. Zdravnika morate obiskati, če postaja bolečina močnejša ali ne mine v 4 do 6 tednih. Zdravnik vas bo poslal na preiskave za opredelitev narave bolečine in vam bo predpisal močnejše analgetike. Od pregleda in izvidov bo odvisno, ali vas bo napotil na specialistično zdravljenje. Samo okrog 1 % bolnikov z bolečino v križu mora na kirurško zdravljenje, najpogosteje zaradi hernije diskusa in spinalne stenoze. Tudi po operaciji lahko bolečine ostanejo ali se ponovno pojavijo.
Vzrok za bolečino v križu je včasih tudi kakšna druga bolezen. Tedaj je lahko
bolečina zelo huda,
prisotna v mirovanju,
zbuja iz spanja.
Običajno jo spremljajo še drugi znaki, npr. zvišana telesna temperatura in hujšanje.
V takšnih primerih in če se bolečina v križu pojavi po vnetju sečil, ob uporabi kortikosteroidov, intravenskih injekcij, pri starejših osebah ali pri otrocih ter traja več kot tri dni, zdravnika obiščemo prej. Zdravnika lahko obiščete tudi, če bolečina ne mine po 2 tednih in ste zaradi tega zaskrbljeni. Na osnovi podatkov in pregleda vas bo zdravnik napotil na fizikalno terapijo, na dodatne preiskave ali pa bo nadaljeval zdravljenje z analgetiki in s samostojnimi vajami.
Kaj lahko poslabša bolečino v križu?
Bolečino v križu lahko poslabšajo nepravilni položaji telesa, slabe navade, kot so uporaba nizkih, mehkih sedežev in ležišč, dolgotrajno sedenje, vožnja in ležanje, dolgotrajni enaki položaj telesa pri delu, nepravilno dvigovanje težkih bremen ter napetost in zaskrbljenost.
Kaj lahko sami naredite za preprečevanje bolečine v
križu?
Vaje za raztegovanje hrbteničnih mišic
Zapomnite si!
bolečina v križu je znak prizadetosti ene ali več hrbteničnih struktur
je opozorilni znak in le redko znak nevarnosti za zdravje.
prizadetost hrbteničnih struktur pogosto nastane zaradi slabih navad pri delu in počitku.
če aktivno ne sodelujemo pri lajšanju bolečine v križu, lahko ta preide v bolezensko stanje.
s pravilnim ravnanjem lahko bolečino v križu hitreje in bistveno ublažimo ali preprečimo.
hrbtenica je ustvarjena za gibanje
prej ko boste začeli z vsakodnevnimi aktivnostmi, prej se bo bolečina ublažila.
prim. mag. Nevenka Krčevski Škvarč, dr. med.
Splošna bolnišnica Maribor
Oddelek za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 02 Dec 2009 10:26 Naslov sporočila: Z bolečinami v hrbtenici |
|
|
Z bolečinami v hrbtenici
SESTAVNI DELI HRBTENICE
Spoznajte povezave med vašimi ukrepi in med tem, kako hrbtenica deluje!
Vsi, na kratko opisani sestavni deli hrbtenice delujejo skupno in v medsebojnem sodelovanju, s čemer nam omogočajo pripogibanje, gibanje in sploh telesno aktivnost. Gre za zapleten sistem s kompleksnimi funkcijami. Vaša hrbtenica mora podpirati ne samo velik del vaše telesne teze in prenašati mora življenjsko pomembne živčne signale v vse dele telesa, vendar se dogaja, da od našega telesa zahtevamo istočasno pripogibanje in vrtenje. Skratka, hrbtenica je pravi tehnični čudež. Toda čeprav je delovanje vaše hrbtenice na splošno zelo zanesljivo, ima nekatere položaje očitno raje kot druge in nekatere oblike drže bolje prenaša kot druge. Na splošno je hrbtenica v najudobnejšem položaju takrat, ko ležite in vsekakor je bolje za vašo hrbtenico, če tudi pri sedenju ali pri stanju lahko obdržite čim primernejšo držo.
BOLEČINE V HRBTENICI
NEŠTETO LJUDI TRPI ZA BOLEČINAMI V HRBTENICI
Bolečine v hrbtu sodijo med najpogostejše vzroke obiskov pri zdravniku.
Najbolj razširjene so okvare medvretenčnih ploščic, ki se najpogosteje pojavijo v spodnjem hrbtnem predelu. S temi težavami se na polikliniki, oddelek za ortopedijo, srečuje 20 odstotkov pacientov, v privatnih praksah pa še mnogo več.
Za zdravljenje je na razpolago več konzervativnih ukrepov. Na primer uporaba toplote, masaža, posebna in operacije. Po odpravi akutnih bolečin je pomembno, da hrbtenico noč in dan varujemo pred obremenitvami.
Medvretenčne ploščice imajo med posameznimi vretenci blažilno vlogo. Šele one omogočajo, da je hrbtenica gibljiva. Elastično prestrezajo udarce, pretrese in obremenitve, ki delujejo na hrbtenico. Brez njih ne bi mogli napraviti nešteto gibov.
Poleg pomanjkljivega urjenja mišic je vzrok bolečin v večini primerov nepravilna telesna drža pri hoji, sedenju in ležanju. Zaradi kronične preobremenjenosti hrbtenice prihaja do predčasne obrabe in v najslabšem primeru do izpada medvretenčne ploščice.
MEDVRETENČNE PLOŠČICE
Medvretenčne ploščice povezujejo med sabo telesa vretenc. Od tod tudi njihovo ime. Po obliki spominjajo na disk. Medvretenčne ploščice so zaradi krovnih ploščic tesno povezane s telesom vretenca. Na zunanji strani jih obdaja vlakninast obroč, v sredini pa leži zdrizasto jedro. Tega ni mogoče stisniti, lahko pa spremeni obliko. Ker medvretenčne ploščice vsebujejo veliko vode, lahko tudi prevzamejo blažilno funkcijo. Prav tako so zaslužne tudi za veliko gibljivost naše hrbtenice. Vsega skupaj ima človek 6 vratnih, 12 prsnih in 5 ledvenih medvretenčnih ploščic. Na področju križa in medenice jih ne najdemo več. Tu se posamezna vretenca zlijejo v kost.
Če hočejo ploščice ostati elastične, se morajo preskrbovati s tekočino. Pri obremenitvi, npr. pri stanju ali hoji, se iz njih iztisne tekočina, pri ležanju ali na pol ležečem sedenju pa se znova napolni. Če zdrizasto jedro izgubi preveč vode, postane ohlapno, se pomanjša in otrdi. Tako izgubi del svojih blažilnih lastnosti. Kot posledica postane zunanji vlaknast obroč preobremenjen. Postane ne prožen in lahko dobi razpoke. Če so obdajajoče mišice prešibke, prepuščajo medvretenčnim ploščicam preveč statično funkcijo.
Stalna obremenitev hrbtenice povzroči, da medvretenčne ploščice izgubijo vodo. Medvretenčni prostor se zniža in tu ležijo korenine pojava, da je človek zvečer dva centimetra nižji kot zjutraj, po nočni fazi počitka.
OBREMENITEV
Obremenilni pritisk na medvretenčne ploščice je pri različni telesnih držah različen: 100 kg če stojimo, 175 kg če sedimo, do 223 kg če kratek čas stojimo s težo, kot če dvignemo iz prtljažnika zaboj piva.
Najnižji notranji pritisk medvretenčnih ploščic dosežemo pri hrbtni legi, in sicer 25 kg.
BOLEČINA
Če vretenca priščipnejo zdrizasto maso in jedro, to sproži bliskovito bolečino, katero živčna vlakna prenesejo v druge telesne predele. Ko je bolečina mimo, je pomembno, da hrbtenico in medvretenčne ploščice obremenjujemo kolikor mogoče malo. To velja za držo pri delu in v prostem času. Hrbtenico pa je treba varovati tudi med spanjem, ko se morajo medvretenčne ploščice in hrbtenica obnoviti.
REDNE VAJE SO DALEČ NAJPOMEMBNEJŠE ZA ZDRAVJE VAŠE HRBTENICE
Za zdravje vaše hrbtenice zlepa ni nič pomembnejšega kot vaje, ki krepijo in raztegujejo mišice in vzdržujejo gibljivost sklepov. Primerne vaje, ki jih izvajate redno, so bržkone največ, kar lahko sami storite za svojo hrbtenico.
Poskusite si izbrati različne vaje, ki bodo ugodno vplivale na različne dele vaše hrbtenice, pa tudi na celotno telo. Če že nekaj časa niste telovadili, se pred začetkom vadbe posvetujte z zdravnikom. Prav tako se morate ravnati po navodilih vašega zdravnika ali terapevta, če se zdravite zaradi bolezni hrbtenice in se hočete lotiti telovadbe. V takšnem primeru nekatere vaje namreč utegnejo še povečati vaše bolečine in poslabšati vaše splošno stanje, zato je prav, da vam zdravnik izbere vaje, ki so za vas najprimernejše.
Ko začenjate z vadbo, morate upoštevati, da niste izgubili svoje fizične kondicije v enem dnevu ali v enem tednu in da je v tako kratkem času tudi ne morate ponovno pridobiti. Začenjajte torej previdno in počasi in bodite potrpežljivi. Prehiter začetek vam bo samo povečal bolečine. Za začetek je priporočljivo, da vadite po trikrat na teden in da med vajami preskočite dan ali dva. Ko napredujete z vajami, lahko v svoj dnevni spored brez skrbi vključite marsikatero izmed posebnih vaj, ki jih predstavljamo v nadaljevanju. Bodite vsekakor previdni, dokler vaše telo še ni v primerni kondicije.
Vaje, ki vam jih predstavljamo, nimajo namena, da bi iz vas napravile vrhunskega atleta, ampak so namenjene temu, da razgibate vašo hrbtenico in da obdržite njeno gibljivost ter zdravje. Če vam katerakoli vaja povzroči bolečine, odrevenelost ali kakšen drug neprijeten občutek, takoj prenehajte s telovadbo in predno nadaljujete z vajami, se posvetujte z zdravnikom.
OPOZORILO
Če ste dalj časa opustili intenzivno gibanje, se pred začetkom vaj posvetujte s svojim zdravnikom. Poskrbite za to, da vaš zdravnik dobro ve za vse vaše zdravstvene težave in da soglaša s programom vaj, za katerega ste se odločili.
ZDRAVLJENJE S TOPLOTO
Zdravljenje s toploto je zelo stara in priznana metoda za sproščanje mišic in lajšanje bolečin v hrbtu. Mnogi zdravniki priporočajo tople kopeli in grelne blazine. V bolnišnicah ponujajo različne načine zdravljenja s toploto.
Pravilne tehnike dviganja bremen in drugi vidiki telesne mehanike.
Gibanje, upogibanje in vrtenje v omejenih razsežnostih je zdravo za vse dele vaše hrbtenice. Omejite upogibanje hrbtenice naprej na okoli 30 stopinj, to je namreč sorazmerno varno območje. Podobno območje je priporočljivo tudi za obračanje hrbtenice: prizadevati si morate, da kar se da zmanjšate območje obračanja na vsako stran. Nikar ne pozabite, da dolgotrajno stanje v pripognjenem, obrnjenem ali v kako drugače nenormalnem položaju dramatično poveča fizični stres, ki vpliva na vašo hrbtenico. Prav gotovo najslabše, kar lahko storite za vašo hrbtenico, je kombinacija vseh teh posameznih dejavnikov, na primer tako, da s ponavljajočim se upogibanjem, ob vzravnanih nogah in z upognjeno hrbtenico dvigate težko breme do višine rok in nato dalj časa vztrajate v tej nadvse naporni drži.
NAPOTEK
Ta navodila naj vas opozarjajo, da se boste izogibali gibom, ki vam utegnejo povzročiti poškodbe:
• Ne sklanjajte se za več kot 30 stopinj.
• Zmanjšaje “vrtenje”hrbtenice na najmanjše možno število.
• Nikoli ne stojte dalj časa v raznih nenavadnih položajih.
• Izogibajte se dvigovanju predmetov (bremen) izven dosega rok, pri čemer se morate napenjati.
Za vašo hrbtenico in za z njo povezane dele telesa so koristni takšni gibi, ki telesu povzročajo sprejemljive ravni stresa. S primernimi vajami lahko krepite svojo hrbtenico, ki povečujejo njeno prožnost in odpornost, s katero se lahko postavlja po robu silam težnosti v vseh vaših gibih. Najkoristneje je seveda, če redno izvajate te zdrave gibe, po drugi strani pa imajo nekateri ljudje težave s hrbtenico ravno zato, ker z gibanjem pretiravajo. Očitno so enake gibe opravili že prevečkrat in so zato s preobremenjevanjem utrudili ali poškodovali določene dele hrbteničnega tkiva.
Ni pomembno, ali stojite, sedite ali ležite:
vaša hrbtenica bi morala zmeraj imeti enak obris. Dobra drža pomaga ohranjevati primerno ukrivljenost hrbtenice.
_________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 02 Dec 2009 10:36 Naslov sporočila: Bolečine v križu |
|
|
Bolečine v križu
Bolečina v križu je najpogostejša med bolečinami lokomotornega sistema, saj jo vsaj enkrat v življenju izkusi kar 80 odstotkov ljudi. Pogosteje se pojavlja pri starejših ljudeh, ki imajo na hrbtenici - poleg drugih - tudi precej degenerativnih sprememb, vendar jo poznajo tudi mladi in celo otroci.
Kaj boli?
Hrbtenica je sestavljena iz funkcionalnih enot, ki jih sestavljajo dve sosednji vretenci in medvretenčna ploščica. Ti so položeni eden nad drugim; povezujejo jih vezivna vlakna, sklepne ovojnice, ligamenti in mišice. Vse te strukture so oživčene s tankimi živčnimi vlakni, ki, ko pride do patologije, prevajajo bolečinske dražljaje v center za bolečino v možganih. Še posebno veliko oživčenih struktur je med vrhom trnastega odrastka na četrtem ledvenem vretencu, zgornjim trnom črevnice in trtice, v tako imenovanem multifidus trikotniku, kjer je tudi najpogosteje sedež bolečin v križu.
Vzroki bolečine
Bolečina je največkrat izraz poškodbe ali obolenja skeleta, malih sklepov hrbtenice, vezi in ovojnic teh sklepov ali pa je odraz sistemskih vezivnotkivnih in degenerativnih obolenj (osteoartritisa, revmatoidnega artritisa ...). Drugi razlogi so še: slaba drža, prevelika telesna teža, prirojene deformacije, degeneracija ali poškodba medvretenčne ploščice s posledično kilo v hrbtenjačni kanal, zožitev spinalnega kanala, zdrs vretenca (spondilolisteza) in še kaj.
Razlog je lahko tudi povsem drugačen: denimo bolezen notranjih organov, kot so sečila, rodila in prebavila, ter patoloških procesov v steni trebušne votline ... Takrat je bolečina prenesena: izrazi se v predelu križa, in ne nad samim organom. Če torej želimo, da bo terapija pravilno zastavljena in predvsem uspešna, je treba izločiti morebitno obolenja vseh teh organov.
Poleg tega je treba bolečino natančno opredeliti: kdaj in kako je nastopila, kam se širi, kaj jo olajša in kaj poslabša, kakšna je - pekoča, krčevita, topa, skeleča ... Treba je tudi vedeti, ali jo spremljajo spremljajoči pojavi, kot so jutranja okorelost in mravljinci, ter v kakšni meri ovira bolnikove dejavnosti.
Kdaj k zdravniku?
Posebno takrat, ko se bolečina pojavi prvič, je obisk pri zdravniku nujen, saj je treba določiti njen izvor, postaviti diagnozo in izključiti vsa resnejša in ogrožajoča obolenja (ukleščenje živca, tumor, sindrom kavde ekvine, vnetja ...). Ponavadi že ortopedski oziroma fiziatrični pregled pove dovolj za postavitev okvirne diagnoze in določitev mesta prizadetosti, marsikdaj pa se zdravnik odloči še za dodatne preiskave: rentgensko slikanje prizadetega predela hrbtenice, merjenje prevodne hitrosti živcev (EMG), včasih tudi za laboratorijske teste, ki izključijo ali potrdijo revmatološka obolenja in dogajanja v notranjih organih.
Pri kronični bolečini, pri kateri je diagnoza že znana, se stanje lahko vsake toliko časa poslabša, vendar to bolniki največkrat prepoznajo sami in si tudi sami pomagajo. Opozoriti velja, da je treba pozorno spremljati vsa odstopanja od običajnih znakov in bolečin ter pri njihovem pojavu spet obiskati zdravnika, saj je možno, da je prišlo do spremembe ali poslabšanja stanja.
Zdravljenje
Terapija je seveda odvisna od teže obolenja in ogrožanja pomembnih hrbtenjačnih struktur ali organov. Kadar gre za milo ali zmerno prizadetost ledvene hrbtenice in okoliških mehkih delov (veziva, sklepnih ovojnic), se v akutni fazi zdravnik največkrat odloči za kombinacijo medikamentoznega in fizikalnega zdravljenja, ki vključuje počitek, protibolečinska in antirevmatična zdravila, včasih mišične relaksanse in tudi kombinacijo zdravil v obliki lokalnih infiltracij.
V akutni fazi je treba razbremeniti hrbtenico in boleče strukture. Zato je nujen ležeč počitek - ne sedeč ali polležeč - na čvrsti vzmetnici. Poiskati je treba najustreznejši položaj, takšen, pri katerem je bolečina najmanjša; to je največkrat rahlo upognjen položaj s podloženo glavo in koleni. Boleči predel večkrat na dan masiramo z ledom, največ pet do deset minut, dokler se ne pojavi rahla rdečica kože. Tudi toplota lahko omili bolečine, saj zmanjša napetost mišic in poveča prekrvljenost prizadetega predela.
Pri kroničnih bolečinah zdravimo močnejše bolečine z analgetiki, vendar njihovo rabo lahko omejimo oziroma nadomestimo z rabo TENSA (baterijskega aparata za zmanjševanje bolečine). Priporočljiv je tudi počitek, vendar ne sme biti predolg, saj je bolje, da takšnega bolnika čimprej aktiviramo. Priporočljiva je tudi raba lumbalne trakcije, globinskega gretja, kratkovalovne in mikrovalovne terapije, manipulacije in hidroterapije. Marsikdaj je kronična bolečina v križu odraz psihičnih obremenitev, zato je nujen posvet s psihologom ali psihoterapevtom.
Vsi ti postopki naj bi zmanjšali bolečino in napetost mišic, raztezali skrajšane mišice, uravnotežili nestabilne segmente hrbtenice, izboljšali držo ter povečali gibljivost in vzdržljivost.
Preventiva
Da se težave z bolečino v križu ne bodo ponavljale, lahko veliko naredijo tudi bolniki sami. Predvsem naj skrbijo za pravilno telesno težo, pri opravljanju vsakodnevnih opravil naj pazijo, kako vzdigujejo bremena, koristna je tudi zmerna športna dejavnost. Če je bolečina kronična, je treba učvrstiti mišice trupa, predvsem trebušne mišice, ki pomembno prispevajo k pravilni drži in s tem k pravilni legi hrbteničnih segmentov. Zelo priporočljivo je, da bolniki s kronično bolečino v križu obiščejo šolo za bolečino v križu, ki jo vodijo za to usposobljeni fizioterapevti po zdravstvenih domovih. Izogibajo naj se dolgotrajnemu sedenju in stanju v prisilnih držah. Če se temu ni mogoče izogniti, je priporočljivo na vsako uro opraviti nekaj razteznih vaj.Ledvena hrbtenica bo zelo hvaležna za vsako pravilno in vztrajno razgibavanje - bolečine bodo le še neprijeten spomin.
Maja Kozlevčar Živec, dr. med., specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 02 Dec 2009 11:25 Naslov sporočila: |
|
|
Nalgesin S, analgetik s hitrim in dolgotrajnim delovanjem
Nalgesin S je priljubljeno zdravilo proti bolečinam s hitrim učinkom in dolgotrajnim delovanjem.
Nalgesin S je odlična pomoč pri različnih bolečinah.
Bolečine v sklepih
Bolečine v križu in hrbtenici
Glavobol in migrena
Revma
Menstrualne težave
Zobobol
Bolečine v mišicah
Ne prezrite!
Migrena
Nalgesin S preprečuje in lajša blago do zmerno migreno, vendar ga morate vzeti ob prvih znakih migrenskega napada.
Revma
Nalgesin S zaradi protivnetnega delovanja pomaga tudi pri blagih revmatskih obolenjih.
Nalgesin S deluje hitro.
Učinkovina naproksen natrij in njena zelo dobra topnost omogočata, da se učinkovina iz prebavil hitro absorbira v krvni obtok. Nalgesin S ima zato hiter protibolečinski učinek.
Nalgesin S deluje dolgo.
Ker se naproksen natrij iz telesa odstranjuje počasi, Nalgesin S učinkuje od 8 do 12 ur. Dnevni odmerek je zato manjši kot pri ostalih zdravilih proti bolečinam, ki se dobijo brez recepta.
Nalgesin S ima trojno delovanjeblaži bolečine
zmanjšuje vnetja
znižuje zvišano telesno temperaturo
Naproksen natrij zavira tvorbo prostaglandinov, tj. snovi, ki povzročajo bolečino in vnetja.
Nalgesin S lahko jemljejo odrasli in otroci, starejši od 12 let
Kako jemati Nalgesin S?
Običajni odmerek Nalgesina S je 1 tableta na 8 do 12 ur. Začetni odmerek je lahko dvojen, tableti pa lahko vzamete naenkrat ali z enournim presledkom. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
brezlj Član
Pridružen/-a: 04.08. 2010, 16:04 Prispevkov: 13
|
Objavljeno: 25 Jun 2012 15:58 Naslov sporočila: |
|
|
sicer je meni tale Nalgesin S pomagal, potem sem na recept dobil neke močnejše, imam pa bolečine v trebuhu zaradi teh tablet. Je to možno? Imam pa težave z želodcem. Zdaj pa sem našel tele tablete proti bolečinam v križu za http://www.bolec-hrbet.si/, ki so naravne, pa upam, da bo kaj bolje.
Nazadnje urejal/a brezlj 10 Jul 2013 14:16; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
slovenc1983
Pridružen/-a: 09.08. 2012, 19:57 Prispevkov: 3
|
Objavljeno: 09 Avg 2012 20:11 Naslov sporočila: |
|
|
brezlj je napisal/a: | sicer je meni tale Nalgesin S pomagal, potem sem na recept dobil neke močnejše, imam pa bolečine v trebuhu zaradi teh tablet. Je to možno? Imam pa težave z želodcem. Zdaj pa sem našel tele tablete za bolečine v križu, ki so naravne, pa upam, da bo kaj bolje. |
tablete so kratkoročna rešitev, lahko pa še imajo hude posledice...
meni je na dolgi rok pomagala ena fantastična zadeva, ki jo z veseljem priporočam tudi naprej, pa še veliko cenejša je kot obiski pri kiropraktikih, fizioterapevtih ipd.
mojo rešitev najdete na www.iziflex.si
TOPLO PRIPOROČAM |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|