ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Težave z odtekanjem vode

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 03 Apr 2008 17:43    Naslov sporočila: Težave z odtekanjem vode Odgovori s citatom

Tezave z odtekanjem vode

Lep pozdrav.
Star sem 44 let in do zdaj sem bil zadnjih par let na redni kontroli prostate.Vsakic mi urolog rece da je prostata rahlo povecana v mejah normale.PSA je pa vedno vredu.Jaz pa imam se vedno iste tezave z odtekanjem vode.Vcasih cakam celo vecnost da voda potece ali pa sploh ne odtece.Ponoci ne hodim na vodo niti imam povecano potrebo po uriniranju.Lepo prosim ce mi lahko odgovorite.Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 03 Apr 2008 17:50    Naslov sporočila: Re: Težave z odtekanjem vode Odgovori s citatom

Re: Težave z odtekanjem vode

Spoštovani gospod !


ULTRAZVOČNI PREGLED PROSTATE

Ali so z ultrazvočnim pregledom videli, da je prostata povečana?

Z ultrazvočnim pregledom se vidi, ali je prostata povečana, sicer pa so potrebne nadaljnje preiskave za natančnejšo diagnostiko. Zato je potrebno narediti pregled pri urologu, laboratorijski pregled krvi (PSA) in transrektalni UZ pregled prostate (TRP), če zdravnik tako oceni, pa še biopsijo.

Tudi če je vaša prostata povečana, to še ne pomeni, da gre za rakasto bolezen, vendar pa povečana prostata lahko povzroči težave pri uriniranju. Zato so potrebni redni letni uroliški pregledi, po 45. oz. 50. letu starosti.

Ali je ultrazvočna preiskava škodljiva?

Ne, četudi se UZ pregledi pogosto ponavljajo, škodljivih posledic na človeško telo pri teh preiskavah niso dokazali.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Benigna hiperplazija prostate (BHP), kot strokovno rečemo starostnemu povečanju te žleze, je ena najpogostejših tegob, ki jih moškim prinašajo zrela leta. Po današnjih podatkih do tega stanja pride pri približno 80 odstotkih moških v teku življenja. Čim starejši je moški, tem večja je verjetnost, da bo imel težave zaradi povečane prostate. Pri približno 30 odstotkih prizadetih moških stanje napreduje do takšne stopnje, da je operativni poseg neizogiben. Na srečo pa lahko operativni poseg za dolgo časa odložimo ali celo preprečimo z učinkovitimi zdravili.

Kaj je prostata in čemu služi?
Kakšna je narava težav pri starostnem povečanju prostate?
Kako si lahko moški pomagajo sami?
Kako lahko pomaga zdravnik?
Kakšna zdravila poznamo za zdravljenje povečane prostate?
Ali povečana prostata pomeni, da se bo razvil rak?

Kaj je prostata in čemu služi?
Prostata ali obsečnica je žleza, velika kot kostanj, ki v obliki obroča obkroža sečnico in leži tik pod sečnim mehurjem. Proizvede približno 30 odstotkov tekočine, ki poleg semenčič sestavlja semensko tekočino. Do 40. ali 50. leta moški prostate ponavadi ne občutijo, razen morda ob vnetju (akutni ali kronični prostatitis). Žleza se zaradi delovanja moških spolnih hormonov z leti počasi povečuje, tako da ima med 50. in 60. letom že polovica moških povečano prostato. Povečanje ne povzroča nujno težav, računajo pa, da se bo polovica od moških s povečano prostato po 50. letu morala zdraviti. Med 60. in 80. letom ima 75 odstotkov moških težave, po 90. letu pa že skoraj vsak (90 odstotkov). Povečanje prostate ni nevarna bolezen, povzroča pa nekatere neprijetne simptome.

Normalen sečni mehur in normalna prostata
Sečni mehur z zadebeljeno mišično steno.
Sečnico obkroža močno povečana prostata, ki pritiska na sečnico in ovira odtekanje urina.

Kakšna je narava težav pri starostnem povečanju prostate?

Simptomi (težave, ki jih občuti moški) so ponavadi draženje mehurja in oteženo uriniranje. Simptomi draženja mehurja so: pekoč občutek v mehurju, siljenje na vodo, pogosto uriniranje in uriniranje ponoči. Pojavljajo se v obdobju, ko se mehur polni. Bolj značilni za povečano prostato so obstruktivni simptomi - to so tisti, ki jih moški občuti med praznjenjem mehurja: za začetek uriniranja je potreben določen napor, curek seča je šibek in prekinjen, uriniranje traja dlje kot normalno in po končanem uriniranju še vedno ostane občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja. Če moški opazi omenjene simptome, naj obišče zdravnika, saj se za njimi lahko skriva tudi kakšno drugo, včasih nevarnejše obolenje (rak prostate).

Kako si lahko moški pomagajo sami?

Moški s težavami zaradi povečane prostate naj uživa nezačinjeno hrano in naj omeji pitje alkoholnih pijač. Pomaga tudi redna telesna aktivnost. Priporočljivo je izogibanje vlagi in mrazu. Moški naj spije vsaj liter in pol tekočine na dan (čaj, voda). Poznamo nekaj domačih zdravilnih sredstev, ki do neke mere lahko olajšajo tegobe. Zdravilne sestavine najdemo v nekaterih rastlinah: koprivi, bučnih peškah, skorji afriške slive (Pygeum africanum) in ameriški pritlikavi palmi (Serenoa repens), če omenimo najbolj znane. Fitosteroli iz teh rastlin izboljšujejo simptome povečane prostate, nekateri celo v enaki meri kot finasterid, hkrati pa so varnejši. Nekatere rastlinske preparate dobimo v lekarnah.

Kako lahko pomaga zdravnik?

Težave s povečano prostato obravnavajo in zdravijo zdravniki urologi. Zdravnik bo bolnika najprej skrbno povprašal o naravi, pogostnosti in jakosti njegovih težav. Pri tem bo najverjetneje uporabil posebni mednarodni vprašalnik, s katerim bo natančno določil stopnjo težav in se glede na bolnikove odgovore (seštevek točk) odločil za vrsto zdravljenja. Nepogrešljivi, nujni del pregleda je digitalni rektalni pregled (tipanje prostate skozi zadnjično odprtino). Le na ta način zdravnik lahko otipa zadnjo površino prostate in oceni njeno velikost - če pa bo tipal vozliče in neravno površino žleze, bo posumil na raka prostate. V primeru hujših težav se bo urolog lahko odločil še za dodatne preiskave: ultrazvok, merjenje pretoka urina, laboratorijske preiskave. Glede na velikost prostate, izraženost simptomov in druge izvide se bo odločil za spremljanje bolnika (kontrolo čez pol leta ali eno leto), lahko bo predpisal zdravila ali pa predlagal operativni poseg.

Kakšna zdravila poznamo za zdravljenje povečane prostate?

Najpogosteje se uporabljajo zdravila iz skupine blokatorjev alfa adrenergičnih receptorjev: doksazosin (npr. Kamiren*), terazosin in tamsulozin. Delujejo tako, da sprostijo gladke mišice v prostatični ovojnici in sečnici in olajšajo odtekanje urina. Njihov učinek se izrazi že po enem tednu jemanja. Druga skupina zdravil deluje na encim, ki pretvarja testosteron v aktivno obliko. Imenuje se inhibitor 5-alfa-reduktaze (finasterid). Zdravil, ki bi popolnoma pozdravila bolezen, še ne poznamo.

Ali povečana prostata pomeni, da se bo razvil rak?

Benigna hiperplazija prostate NI rak. Rak prostate je sicer najpogostejši rak, ki se razvije pri starejših moških, vendar ni med pojavom raka in benignim povečanjem prostate nobene povezave. V vsakem primeru pa moškim s težavami v zvezi s spodnjimi sečili priporočamo, da obiščejo zdravnika.

Duša Oblak, dr. med.

Lepo pozdravljeni
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group