|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 07 Maj 2007 19:02 Naslov sporočila: Poškodbe in bolezni ušes |
|
|
Poškodbe in bolezni ušes
Nastane lahko
1. UŠESNI ČEP: zaradi izločanja ušesnega masla v sluhovodu, maslo se strdi in tako nastane čep. Ker maslo draži bobnič, lahko pride do občasne naglušnosti ali omotice. Maslo zdravniki odstranijo z ispiranjem.
2. VNETJA: vnetni procesi, se pogosto prenesejo iz žrela v srednje uho, povzročajo tudi vnetja v srednjem ušesu, zelo močno boleče, zdravijo s kapljicami. Pogosto se pojavlja pri otrocih.
3. SLUŠNE TEŽAVE-POŠKODBE BOBNIČA: Poškodbe bobniča povzročajo npr. udarci v glavo, zelo glasni poki, slaba prekrvavljenost.. Vzrokov za poškodbo bobniča je več, npr. kričanje, glasna glasba, promet..itd.
4. NAGLUŠNOST je okvara v zaznavanju zvoka, lahko nastopi s starostjo, ker stik med stremencem in membrano poapni, lahko pa je že prirojena. Hrup negativno vplivan na živčni sistem, lahko pride do neugodnega počutja, ne koncentracije.. hrup med 90-120 decibelov povzroči začasno naglušnost.
5. OGLUŠELOST nastane, če si dolgo izpostavljen hrupu, 85 decibelov je dovoljena jakost zvoka. Oglušeli ljudje pri tem ponavadi uporabljajo slušne aparate.
6. MOTNJE V RAVNOTEŽJU so posledica poškodbe notranjega ušesa. Znaki so: vrtenje v glavi,...
Zunanje uho
Zunanje uho sestavljata uhelj in zunanji sluhovod do bobniča. Uhelj je s kožo prekrit hrustanec in služi kot zbiratelj zvočnega valovanja, sluhovod pa je približno 2,5 cm dolga cevčica, ki deluje kot resonator, ki ojača valove na frekvenčnem pasu med 3 in 12 kHz. Ker sta uhelj in sluhovod prosto povezana z okoljem v njiju ni potrebno izenačevati pritiska, paziti je potrebno le, da si ušesa med potapljanjem od zunaj ne prekrijemo ali zamašimo s kakšnimi čepi. To bi namreč ujelo zrak med bobničem in zamaškom, ki bi se med potapljanjem skrčil in povzročil poškodbo.
Srednje uho
Srednje uho sestavljajo bobnič in tri slušne koščice: kladivce, nakovalce in stremence. Nahaja se v votlinici v notranjosti senčnice in je od zunanjega ušesa hermetično ločeno z bobničem. Bobnič je opna iz prožnega tkiva, je prosojen in boleč na dotik. Preko slušnih koščic, ki skrbijo za prenos zvočnega valovanja, je bobnič povezan z notranjim ušesom. Spredaj srednje uho z žrelom povezuje Eustahijeva cev. Ker je srednje uho zaprto z vseh strani, prehod pa omogoča le tanka Eustahijeva cev, je za izenačitev pritiska potreben poseben manever.
Notranje uho
Notranje uho sestavljajo organ za ravnotežje, polž in slušni živec v koščenem labirintu senčnice. Tukaj se fizični prenos zvočnih vibracij spremeni v živčne impulze, ki jih slušni center v možganih interpretira kot zvok. Kljub temu da je ravnotežni organ odmaknjen od vplivov okolice, ga hladna voda lahko vzdraži, kar lahko povzroči slabost in vrtoglavice, občutek breztežnosti in valovanje pa to še poslabšata.
Eustahijeva cev
Eustahijeva cev ali ušesna troblja je povezava med srednjim ušesom in žrelom, brez katere se ne bi mogli potapljati. Pri odraslem obsega njena celotna dolžina med 46 in 52 milimetrov, od česar je 10 do 12 milimetrov v zgornjem kostnem delu, ki vodi do srednjega ušesa. Spodnji del je v mehkem nebu v zadnjem delu nosne votline. Med zgornjim in spodnjim delom je upognjena pod kotom 160 o, kjer je tudi najožji del s premerom okrog dveh milimetrov.
Eustahijeva cev ima tri funkcije:
funkcijo zračenja in izenačevanja pritiska
Ta funkcija je izrednega pomena za potapljanje, saj lahko skozi Eustahijevo cev prehaja zrak. V pogojih povišanega pritiska bo torej skozi to cevčico v srednje uho lahko vstopal stisnjen zrak in tako izenačil pritisk. Če to ne bi bilo mogoče, bi nas zaradi razlike v pritisku zelo hitro ustavila bolečina v srednjem ušesu ali pa bi celo predrli bobnič.
funkcijo drenaže
Eustahijeva cev omogoča izločanje odvečne sluzi, v primeru infekcije pa tudi gnoja iz srednjega ušesa v ustno votlino.
funkcijo varovanja
Ker je Eustahijeva cev ozka in postavljena pokončno, je prehod raznih nevarnih organizmov, kemikalij ali fizičnih delcev otežen. V prekrivajoči sluzi so protitelesa, ki uničujejo bakterije in viruse ter tako ščitijo srednje in notranje uho pred okužbami in poškodbami.
Eustahijeva cev je običajno stisnjena. Odpre se, ko požiramo slino, žvečimo, zehamo in podobno ter seveda tudi pri izenačevanju pritiska.
Odprtje običajno zaznamo z nekakšnim “klikom” oziroma z rahlim “pokom” v ušesih. Odpiranje je pri večini oseb le pasivno, nekateri pa imajo prirojen nadzor nad mišicami, ki obdajajo Eustahijevo cev in jo lahko odpirajo tudi aktivno. To vsekakor omogoča veliko lažje izenačevanje, celo do te mere, da si ob potopu v globino ni potrebno zatiskati nosu. Eustahijeva cev je lahko bolj ali manj fleksibilna, obenem pa postavljena pokončno, upognjena in široka le 2 mm. To seveda otežuje izenačevanje in marsikomu povzroča preglavice. Kljub temu se lahko vsakdo nauči izenačevanja.
Za dobro sposobnost izenačevanja moramo poskrbeti za:
higieno zunanjega ušesa
Da ohranimo sluhovod dobro prehoden in brez zračnih čepov, je potrebno redno čiščenje ušesa. Uporaba vatiranih palčk ni priporočljiva, saj potiska ušesno maslo navznoter proti bobniču in lahko povzroči začepitev in ujet zrak. Za čiščenje sluhovoda se priporoča spiranje s toplo vodo ali uporaba fiziološke raztopine, ki se dobi tudi v razprišlu v lekarni.
higieno srednjega ušesa
Za higieno srednjega ušesa poskrbimo z zračenjem. To dosežemo z žvečenjem. Zelo primerna je na primer karamela, ki odpira Eustahijevo cev periodično v več smereh.
zaščito pred prehladom
Ušesa so zelo občutljiva in vožnja s čolnom z mokrimi ušesi lahko hitro privede do vnetja sluhovoda ali srednjega ušesa, kar nam bo onemogočilo nadaljnje potapljanje. Po potopu je potrebno ušesa čim prej osušiti, med prevozom pa je priporočljiva uporaba kape. Nekateri osušijo sluhovod tudi z razredčenim lekarniškim alkoholom.
za dobro prehodnost nosne votline
Prehodnost in higiena nosne votline sta bistvenega pomena za dobro izenačevanje. Če se v nosni votlini nabere preveč sluzi, na primer zaradi vnetja ali prehlada, bomo le s težavo izenačevali. Ob vnetjih in prehladih se zaradi večje nevarnosti poškodb potapljanje odsvetuje. Za splošno dobro prehodnost nosne votline moramo nos ohranjati vedno čist. To dosežemo z rednim izpihovanjem ali tradicionalnimi tehnikami, ki jih uporabljajo jogiji in jih poznamo kot pranje nosu ali “jala neti”.
Izenačevanje pritiska v srednjem ušesu
Izenačevanje pritiska v srednjem ušesu je postopek, pri katerem preprečimo poškodbo bobniča zaradi prevelikega okoliškega pritiska. Obstaja več tehnik izenačevanja, vse pa vključujejo odpiranje Eustahijeve cevi in “potiskanje” zraka v srednje uho. Najpogostejši in tudi najbolj razširjeni sta tehniki Valsalva in Marcante-Odaglia oziroma Frenzel-Fattah.
Izenačevanje je zelo subjektiven postopek in ga je zato težko opisati. Poudariti je potrebno, da na izenačevanje pritiska vpliva predvsem psihološki faktor in da je sproščenost med in pred potopom bistvenega pomena. Najpomembnejši so prvi metri, saj je razlika v pritisku tam največja in takrat je najbolje izenačevati čim pogosteje. Prvič moramo izenačiti že takoj po potopu na prvem metru ali dveh. V velikih globinah je potreba po izenačevanju vse redkejša.
Najpogostejša napaka začetnikov je, da pričnejo izenačevati šele, ko začutijo bolečino. Takrat je že prepozno, podtlak v srednjem ušesu namreč še dodatno zlepi že tako težko prehodno Eustahijevo cev. Nekaj takšnih neuspešnih poskusov in prehod se vam lahko zapre za cel dan. Izenačevati je torej potrebno že veliko prej, takoj ko začutite najmanjšo spremembo.
Če imate z izenačevanjem težave, se poskusite potopiti v globino z nogami naprej. Ker je Eustahijeva cev postavljena navpično, bo zrak zaradi vzgona dodatno pritiskal navzgor v srednje uho. Ko boste osvojili tak način izenačevanja, se pričnite postopoma potapljati na glavo.
Poznam kar nekaj ljudi, ki lahko izenačujejo do 5, 6, tudi 10 metrov globine, nato pa se jim naenkrat ustavi. Takšni primeri so povezani predvsem s psihološkim faktorjem sproščenosti, ni namreč razloga, zakaj bi lahko normalno izenačili pritisk na treh metrih, na desetih pa več ne. Srednje uho “zaboli” zmeraj pri isti razliki v pritisku, pa naj bo to na treh ali pa stotih metrih. Velikokrat pa povečan pritisk, izguba svetlobe in dejstvo, da ste vedno globlje pod vodo, podzavestno sprožijo napetost. Mišice ob Eustahijevi cevi lahko kontrolirajo le redki in velikokrat jih pod stresom stisnemo skupaj. To bo povzročilo neprehodnost Eustahijeve cevi in tako tudi nezmožnost izenačevanja pritiska. V takšnih primerih pomaga le umiritev in veliko vaje, seveda nikoli do bolečine.
Valsalva
Valsalva je tehnika izenačevanja, ki jo je v 17. stoletju odkril zdravnik Antonio Valsalva. Da bi izenačili z Valsalva postopkom, moramo zapreti usta in si zatisniti nosnici, nakar poskusimo močno izdihniti skozi nos. Zrak torej stisnemo iz pljuč ob zatisnjen nos. Ker zrak pri ustih in nosu ne more na prosto, se usmeri v Eustahijevo cev in tako pride v srednje uho.
Za uspešno izvedbo takšnega postopka je v pljučih potreben zadosten volumen zraka. Kot vemo, se zrak stiska in v globinah okrog 35 metrov postane ta manever neuporaben. Valsalve ne moremo izvesti pri popolnem izdihu. Dodatne pomanjkljivosti valsalve so uporaba velikih mišičnih skupin, manjši ustvarjen pritisk in razmeroma počasno izenačevanje. Kljub temu pa je najpogosteje uporabljan postopek, saj ga je enostavno izvesti in povsem zadošča za rekreativno potapljanje in snorklanje.
Markante - Odaglia oziroma Frenzel-Fatah
Izvor te tehnike ni popolnoma poznan. Njeno odkritje in razvoj si lasti več oseb, dodobra nadgradil in dokumentiral pa jo je potapljač na vdih Eric Fattah. Je naprednejši postopek izenačevanja, ki je bolj udoben in manj obremenjujoč za bobnič, pri Valsalvi namreč težko kontroliramo ustvarjen nadtlak, kar bobnič potisne močno navzven. Ta tehnika prav tako ne izvaja pritiska na pljuča in potroši manj energije, saj uporablja manjše mišične skupine.
Osnova tega postopka je omejitev volumna prostora, v katerem ustvarjamo pritisk. Za uspešno izvedbo moramo zatisniti nosnici, usta pa so lahko tudi odprta. Z jezikom potisnemo mehki jeziček neba navzgor in tako zapremo nosno votlino. Z rahlim pritiskom jezika navzgor lahko sedaj ustvarimo močan nadtlak v nosni votlini. Nekateri si pomagajo tudi tako, da stisnejo mišice v zgornjem delu grla. Ob celotnem postopku pljuča mirujejo in izvedemo ga lahko tudi s popolnoma praznimi pljuči, zato je primeren za izenačevanje tudi na večjih globinah. Postopek je možno izvesti veliko hitreje kot Valsalvin, pritisk pa je veliko večji in ga je mogoče nadzirati.
Tehnika je zahtevnejša in nekoliko pogojena s prirojenimi sposobnostmi, vendar jo je kljub temu z nekaj truda mogoče dodobra osvojiti. Zgodi se tudi, da kdo brez kakršnega koli poznavanja tehnike uporablja to metodo. Da bi ugotovili, ali znamo izenačevati z Markante postopkom, poskusimo nekajkrat zaporedoma izenačiti ob popolnem izdihu in z odprtimi usti. Medtem si položimo roko na predel trebuha in spremljajmo trebušno prepono in prsni koš, ki se ne smeta premikati. Če boste postopek pravilno izvedli, boste občutili velik pritisk v srednjem ušesu. S tem postopkom je teoretično mogoče ustvariti celo pritisk, ki bi predrl bobnič iz srednjega ušesa odznotraj.
Dobra praksa pri izenačevanju je “pihanje v čelo”, saj tako lažje izenačimo sinuse in srednje uho hkrati. Ob težavah poskusite ustvarjen pritisk zadržati nekoliko dlje, okrog sekunde ali dveh. Poskusite pretegniti vrat nekoliko levo in desno ter pazite, da imate glavo poravnano s telesom. Ob plavanju ne glejte dna, zvit vrat namreč pritiska na Eustahijevo cev in otežuje izenačevanje. Izogibajte se hladne vode, saj tudi ta otežuje izenačevanje.
Sinusi
Sinusi so votline v obraznih kosteh, ki so povezane z nosno votlino. Napolnjuje jih zrak, obdani pa so s sluzjo. Natančna funkcija sinusov ni znana, predpostavljajo pa se sledeče možnosti:
Zniževanje relativne teže prednjega dela lobanje. Oblika je pomembna kot izvor in pritrditev obraznih mišic.
Ojačanje in oblikovanje glasu.
Blaženje pri udarcih v obraz.
Izolacija občutljivih tkiv, kot so zobne korenine in oči, pred velikimi temperaturnimi razlikami v nosni votlini.
Vlaženje in gretje vdihnjenega zraka.
Ker so sinusi votli, so ob povečanem pritisku podvrženi gnetenju in je potrebno izenačevati pritisk v njih. V nasprotnem primeru pride do poškodb sluznice in okoliških žilic ter posledično krvavitve iz nosu. Če imamo nos dobro prehoden, se pritisk v sinusih izenači samodejno ob izenačevanju pritiska v nosni votlini oziroma ob izenačevanju pritiska v srednje uho. Do problemov lahko pride ob prehladih ali drugačnih vnetjih nosne sluznice, ki lahko zaprejo prehod v sinuse. V takem primeru bomo, kljub izenačenju pritiska v ušesih, občutili ostro bolečino, najpogosteje v predelu čela ali za očmi. Kot vsaka bolečina je tudi ta znak, da takoj prekinemo s potopom v globino. Pri zaprtih sinusih lahko pomaga izpihovanje nosu ali pa kakšen drug način čiščenja nosne votline in sinusov, lahko pa posežete tudi po kapljicah za nos, ki jih dobite v lekarni. Pred uporabo kapljic se posvetujte o morebitnih zapletih pri uporabi pod povišanim pritiskom v globini in vplivih na psihofizične lastnosti.
Izenačevanje pritiska v maski
Nazadnje pa je potrebno izenačevati tudi pritisk v maski, med masko in vašim obrazom je namreč ujet zrak. Ob potopu v globino boste občutili, kako vam maska vse bolj pritiska na obraz. Postopek izenačevanja je zelo enostaven, saj morate le rahlo pihniti skozi nos. S tem boste v masko vpihnili zrak pod pritiskom, ki bo izničil okoliški pritisk in tako masko ponovno odmaknil od obraza. Za potapljanje v globino zmeraj uporabljajte le maske, ki pokrivajo tudi nos, plavalna očala so za potapljanje v globino neprimerna, saj v njih ne moremo izenačiti pritiska. Za lažje izenačevanje uporabljamo maske s čim manjšim volumnom, saj je v njih potrebno vpihniti manj zraka.
Tudi v maski je dobro izenačevati nepretrgoma. Pričnemo takoj po potopu in malo zraka pihnemo skozi nos v masko, ob čemer pazimo, da nam zrak ne uide izza gume. Pazimo tudi, da potop pričnemo z masko polno zraka. Morda se vam zdi to samoumevno, vendar ob dihanju običajno vdihnemo nekoliko tudi skozi nos in s tem posesamo nekaj zraka iz maske. Ob zadnjem izdihu zato poskusimo malo “napihniti” masko, nato pa zajamemo zrak le skozi usta. Tako bomo pridobili kakšen meter, preden bomo morali prvič izenačiti pritisk v maski.
Slovarček
Barotravma - poškodba zaradi pritiska (baro = pritisk, travma = poškodba)
Jala neti - postopek čiščenja nosne votline in sinusov v jogi. Pri tej tehniki je treba nagniti glavo v vodoravni položaj in s posebno napravo ali pa kar z navadnim čajnikom v zgornjo nosnico vliti fiziološko tekočino, ki nato izstopi pri spodnji.
Antonio Maria Valsalva
Italijanski zdravnik, ki je živel na prelomu 17. in 18. stoletja, in se ukvarjal z raziskovanjem ušesa. Skoval je ime Eustahijeva cev, njegovo ime pa je med drugim povezano tudi z delom ušesa (Valsalva atrium) in Valsalva manevrom, ki se v medicini uporablja za preverjanje prehodnosti ušesne troblje in za nadzor avtonomnega živčevja nad srcem, pri potapljanju pa za izenačevanje pritiska v srednjem ušesu. Valsalva je zdravil vnetja srednjega ušesa in odkril, da lahko obolelemu olajša bolečine s tem, da mu predre bobnič. Nato se je bolnik prijel za nos in skozi ušesa izpihal gnoj, ki se je tam ustvaril. _________________ Lep pozdrav
Marjan
Nazadnje urejal/a marjan 10 Dec 2009 11:38; skupaj popravljeno 2 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 14 Maj 2007 15:24 Naslov sporočila: |
|
|
Spoštovani !
Nenadoma sem izgubil sluh v levem ušesu.Odšel sem k svojemu zdravniku,ki pa je rekel,da je verjetno zamašen sluhovod in da bo zadeva minila sama s pomočjo kapljic operil.Ker se zadeva ni izboljšala,sem se odpravil na ORL.Tam so ugotovili,da na levo uho skoraj nič neslišim-meritve.Opravil sem timpanogram in meritve centra za ravnotežje,ki pa sta bila v redu.Še prej sem opravil APMD v Ljubljani,pred letom dni,kersem imel probleme z desnim ušesom-pisk.Tudi ta pregled je bil v redu. Zadržali so me na zdravljenju 3 dni,kjer sem dobival infuzijo-medrol,adavin in B kompleks.Ker vse skupaj ni nič pomagalo,sem opravil še CT glave,kije tudi bil v redu.Specialist mi je rekel,da ne ve,kaj je vzrok mojih težav in mi naročil,naj pridem na kontrolo čez 6 mesecev.Ker mi nenehno piska v obeh ušesih(na desno uho dobro slišim),imam sedaj težave s psiho in z želodcem-osebni zdravnik mi je predpisal Seroxat in Helex,za želodec pa Ranital in rupurut.Naj še povem,da me zaradi ušesa moti najmanjši hrup,največ v zaprtih prostorih,lokalih,dvoranah itd.,(v glavi mi odmeva).
Prosim vas za mnenje oz.spodbudno besedo,kajti specialist mi je odkrito povedal,da ne verjame,da se bo sluh kdaj povrnil.Zanima me, kaj se da napraviti glede piska v ušesih in če je smiselno govoriti o slušnem aparatu.
Za vaš nasvet se vam vnaprej zahvaljujem!
odgovor: naglušnost
avtor: Ciril Trček, dr.med.
Spoštovani,
po vašem opisu sodeč bi dejal, da gre najverjetneje za okvaro notranjega ušesa (in ne npr. slušnega živca ali možganskega debla), ki postaja obojestranska. prognoza je seveda vprašljiva, ravno tako vzrok. V kolikor vas opisani šumi močno motijo, je možno danes pomagati s t.i. maskerji šuma. To so elektronske napravice, podobne miniaturnim slušnim aparatom, ki generirajo t.i. beli šum in dokazano lajšajo prenašanje ušesnega šumenja. Vsekakor vam svetujem, da se oglasite v avdiološki ambulanti kakšnega od večjih otorinolaringoloških centrov v Sloveniji.
Želite odgovore na medicinska vprašanja. Vprašajte Dr. Mrevlje !
Klikni...
http://www.facebook.com/drmrevlje _________________ Lep pozdrav
Marjan
Nazadnje urejal/a marjan 25 Avg 2011 19:11; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 07 Jul 2007 07:45 Naslov sporočila: V KRALJESTVU TIŠINE - TINITUS - HRUP DUŠE |
|
|
Uho, grlo, nos
V KRALJESTVU TIŠINE - TINITUS - HRUP DUŠE
Ko slišimo nekaj, česar drugi ne
Tinitus je strokovni naziv za šumenje v ušesu, ki ga opisujejo tudi kot brenčanje, žvižganje ali zvenenje. Pri tem je značilno, da moteči zvoki ne prihajajo od zunaj; slišijo jih samo tisti, ki trpijo za tinitusom.
Tudi če so šumi povezani s psihičnimi motnjami, govorimo o tinitusu, čeprav imamo v tem primeru v mislih motnje, ki jih povzroča tinitus, na primer depresije in motnje spanja. V novejšem času ta stanja opisujejo z izrazom kompleksni tinitus.Vsaj v začetni fazi je tinitus simptom bolezni, pomembno opozorilo, da se na telesnem ali psihičnem področju dogaja nekaj, kar prispeva k poškodbam ali bolezni. Mnogi ljudje, ki imajo tinitus, se v tej situaciji čutijo nemočne. Temu zmotnemu občutku pogosto botrujejo:
- strah pred nevarnimi vzroki,
- nezadostna informiranost,
- napačne informacije zdravnikov (da ni mogoče ničesar narediti in da se je treba s tem sprijazniti).
V večini primerov lahko ljudje s tinitusom premagajo strah z znanjem in s popolnimi informacijami, pri tem pa jim pomagajo zdravniki s pravilno diagnostiko in ustrezno obravnavo.
Kaj je tinitus?
Tinitus doživljamo kot popolnoma različne zvoke, kot so piskanje, šuštenje, žvižganje, topotanje, zvenenje, praskanje ... Kadar je povezan s težjimi poškodbami sluha, ga lahko zaznavamo tudi v obliki melodije. Včasih se lahko pojavi več šumov hkrati, lahko jih zaznavamo samo v enem ušesu, v obeh ušesih ali v glavi.
Kako nastane?
Tinitus ima lahko veliko vzrokov. Poleg stresa, preobremenitve in hrupa lahko do tinitusa pripeljeta tudi mehanska (nesreča) ali organska poškodba (vnetje).
Poškodba zaradi hrupa/akustična travma
Pri približno 30 odstotkih primerov gre za poškodbo nežnih slušnih celic zaradi hrupa ali praske. Sem spadajo predvsem glasba, ki ji je izpostavljena mladina (poslušanje walkman ter glasbe v klubih in na koncertih), a tudi hrup na delovnem mestu. Travme zaradi poka je možno skoraj vedno pozdraviti s pravočasno obravnavo.
Motnje obtoka
Zdravniki za nastanek tinitusa najpogosteje sumijo motnje obtoka, zato na tej predpostavki temelji tudi zdravljenje. Samo z ustrezno diagnostiko lahko ugotovimo pravi vzrok tinitusa kot simptoma. Tudi tukaj velja pravilo, čimprej - tem bolje.
Nenadna (akutna) naglušnost
Nenadna oglušelost se lahko pojavi kot popolna izguba sluha ali kot nenadna oglušelost na enem ušesu. Bolezen pogosto spremlja šumenje v ušesih, redkeje tudi vrtoglavica. Na temelju številnih študij so ugotovili, da se v večini takšnih primerov sluh opomore sam od sebe (spontana ozdravitev), pogosto pa se šumenje v ušesu ali/in izguba sluha vnovič pojavijo.
Drugi vzroki
Poleg glavnih vzrokov obstajajo še številni drugi, na katere je treba misliti. Tukaj jih naštevamo na kratko, saj se o tem lahko pogovorite s svojim zdravnikom:- bolezni vratne hrbtenice,
- bolezni v predelu zob ali čeljustnega sklepa,
- prezbiakuzis (oslabelost sluha zaradi staranja),
- tumor slušnega živca,
- krožne vrtoglavice, povezane z naglušnostjo,
- bolezni srca in obtoka,
- presnovne motnje,
- bolezni ledvic,
- hormonske motnje,
- otoskleroza,
- zastrupitev, zlasti z zdravili,
- poškodbe lobanje in možganov, bolezni osrednjega živčnega sistema,
- anestezija, zlasti v hrbtenični kanal (spinalna anestezija)
Akutni napad
Ko se šumi prvič pojavijoOstanite mirni. Naspite se. Če tinitus traja še naslednje jutro, se napovejte na nujen pregled pri otorinolaringologu. Zdravnika obiščite tudi v primeru, da se šuštenje v ušesu pojavlja skupaj z izgubo sluha, saj obstaja sum, da se je razvila akutna naglušnost.
Ne izgubljajte časa
Pri zdravljenju velja, čimprej, tem bolje. S tem povečujete možnosti za ozdravitev. Pri približno 70 odstotkih ljudi, ki so imeli akutni tinitis, je ta popolnoma izginil.
Zdravljenje: sredstva za izboljšanje obtoka in mirovanje
Otorinolaringolog se za zdravljenje odloči po pregledu. Praviloma terapija obsega zdravila za spodbujanje obtoka, a tudi infuzije (reologiki). Pogosto uporabljajo fiziološko (slano) raztopino skupaj s kortizonom, kar naj bi prispevalo k obnovi in oživljanju nežnih slušnih celic v notranjem ušesu.
Na splošno med zdravljenjem priporočajo izogibanje obremenjujočim delom in stresom. Tudi mirovanje ima zdravilni učinek in lahko prispeva k aktiviranju mehanizmov ozdravitve.
Hiperbarična kisikova terapija
Obravnava z hiperbarično kisikovo terapijo (HB-terapija) v prostoru z nadpritiskom je primerna pri akutnih poškodbah notranjega ušesa (nenadna naglušnost/gluhost, akutna akustična travma). Takšno zdravljenje je treba opraviti čimprej. Tinitus brez izgube sluha ni indikacija za hiperbarično kisikovo terapijo.
Kronični tinitus
Ko šumenje v ušesih traja
Po nekaj tednih je malo verjetno, da bo tinitus izginil. To stanje opisujejo kot kronični tinitus. Kljub temu lahko bolnik živi neobremenjeno in polno življenje.
Sodelovanje pomaga
Pri trajnem šumenju v ušesih je največji terapevtski cilj odmisliti tinitus. Lahko se namreč naučite, da se zanj preprosto ne zmenite. Mnogim, ki trpijo za tinitusom, je to uspelo doseči v enem letu. Privoščite si torej dovolj časa in se oborožite s potrpežljivostjo.
Trajen, toda znosen
Tinitus ne pomeni obsodbe, da morate tudi trpeti ali se počutiti bolni. Večina ljudi, ki trpijo za tinitusom, se je naučila sprejeti svoje čebelice v ušesih. Motnje skorajda ne čutijo ali jo komaj zaznavajo, saj so povsem usmerjeni na pomembnejše stvari ter zvoke in ne na tinitus.
Zdravljenje
Prilagojeno posamezniku
Zdrav življenjski slog, pozitiven pogled na svet in vaje za sproščanje lahko pomagajo, prav tako izkušnje drugih, ki trpijo za tinitusom. Vsi drugi koraki zdravljenja pa morajo biti prilagojeni vsakemu posamezniku. V tem procesu mora bolnik dejavno sodelovati in se naučiti, kako tinitus preslišati.
Psihološka pomoč
Psihični dejavniki imajo pri tinitusu zelo pomembno vlogo. Nikakor ne zanemarite možnosti psihoterapevtske pomoči. Ko se ljudje naučijo obvladovati svoje osebne težave, se pogosto zgodi, da tinitus preide v ozadje.
Uporaba slušnih aparatov
Več kot polovica oseb s tinitusom ima večje ali manjše poškodbe sluha, to pa pogosto spremlja preobčutljvost na glasnost (hipeakuzija), zato je smotrno razmisliti o uporabi slušnega aparata, ki lahko izboljša kakovost življenja.
Maskiranje tinitusa
Poleg psihoterapije je pomembna pomoč maskiranje teh nadležnih zvokov. Za maskiranje so v uporabi:
- navadni slušni aparati,
- tinitus maskerji ter
- kombinacija maskerjev in slušnega aparata (kombimasker).
Te naprave proizvajajo šume v ušesu, tako da se bolnik v določenem času, potrebnem za privajanje, nanje navadi in jih dojema kot veliko prijaznejše od prejšnjih šumov. Zvoke iz maskirnega aparata bolniki namreč ne povezujejo s strahovi in drugimi negativnimi čustvi, ki so jih prej nehote pripisovali lastnemu zvenenju v glavi.
Tinitusna retrening terapija (TRT)
Retrening terapija je terapevtska obravnava, ki omogoča, da človek tinitus presliši (potisne). Skupina strokovnjakov, v kateri so zdravnik, psiholog in akustik, prilagodi terapijo vsakemu posamezniku. TRT temelji na predpostavki, da ljudje tudi sicer ne zaznavamo vseh šumov iz okolice. Zvokov, ki se nam zdijo nepomembni, navadno niti ne slišimo. Tako se na primer skorajda ne zmenimo za brnenje hladilnika in druge šume iz okolice.
Po tej teoriji bodo šumi v ušesih postali slišni, ko se zaščitno delovanje možganskega filtra, na primer pod stresom, poškoduje. Za vnovično vzpostavitev delovanja tega filtra je v rabi sistematična in načrtovana individualna obravnava. Osebo s tinitusom usmerja in spremlja skupina strokovnjakov od enega do dveh let.
Druge terapevtske možnosti
Bolnikom so na voljo številne terapevtske možnost klasične in alternativne medicine. Deloma imajo omejen pomen ali spodbujajo druge vrste terapije. Dodatno lahko preizkusite akupunkturu, homeopatijo, nevralno terapijo, jontoforezo, tai chi, refleksno masažo stopal, bioresonančno terapijo, bio feedback in druge bolj ali manj znane alternativne oblike zdravljenja.
Vsi ti terapevtski ukrepi niso specifični za tinitus, vendar lahko vplivajo na splošno izboljšanje stanja, s tem pa tudi na tinitus. Toda ne pričakujte popolne ozdravitve; vedno bodite skeptični do velikih obljub.
Prisluhnite si, a si ne prisluškujte!
Nasveti za samopomoč
Prej ali slej boste morali razumeti tinitus kot dobronamerno znamenje, ki opozarja, da ste najbrž presegli svoje telesne in duševne meje. Sprejmite opozorilni signal. Izprašajte svojo življenjsko situacijo. Poiščite terapevtsko pomoč. Tudi če tinitus še naprej traja, naj vam to ne vzame upanja, saj je mogoče pomagati v prav vsakem primeru.V večini primerov se obremenilna začetna intenziteta brenčanja zmanjša.
Bolnik lahko in tudi mora dejavno sodelovati v terapevtskem procesu, pri čemer mu bo ob upoštevanju naslednjih nasvetov najbrž lažje:
- Omejite stres; če je treba, vzemite teden ali dva bolniškega dopusta.
- Izogibajte se hrupu in glasni glasbi ali se zaščitite s ščitniki za ušesa.
- Pogovorite se z zdravnikom in farmacevtom, ali vaša zdravila vplivajo na poškodbo sluha.
- Izvajajte vaje za sproščanje in meditirajte.
- Telesna dejavnost je nadvse koristna.
- Omejite uživanje alkohola in popolnoma opustite nikotin.
- Ne umikajte se v osamo, ampak spodbujajte družinske in prijateljske vezi.
- Če imate poškodbo sluha, razmislite o nakupu slušnega aparata.
- Izogibajte se tišini.
- Uživajte v zvokih.
Tili Kojić
lp |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Ursa.72
Pridružen/-a: 28.07. 2008, 08:06 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 28 Jul 2008 08:18 Naslov sporočila: |
|
|
V šoli smo imeli sistematski pregled zdravnica mi je povedala da slabo slišim zato me je napotila v ORL.tam so mi rekli da imam prizadeta notranja ušesa..zato so me še napotili v klinični center (v katerega grem danes)in me zanima kaj sploh pomeni da imam prizadeta notranja ušesa in kakšne so lahko posledice te bolezni.
lp,Ursa |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 28 Jul 2008 09:08 Naslov sporočila: Re: |
|
|
Spoštovana Urša !
Prizateta ušesa pomeni, da je z njimi nekaj narobe. Lahko so posledice v ušesih zaradi kakšnega močnega prehlada, vnetje ušes, grla.
Pomembno je, da takšne bolezni hiter pozdravijo.
A je bilo kakšno šumenje v ušesih, piskanje,bolečine,vnetja ?
Upam,da boš danes od zdravnikov več izvedela, lahko se še oglasiš.
LP _________________ Lep pozdrav
Marjan
Nazadnje urejal/a marjan 04 Avg 2008 19:15; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Ursa.72
Pridružen/-a: 28.07. 2008, 08:06 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 28 Jul 2008 10:02 Naslov sporočila: Re: |
|
|
marjan je napisal/a: | Spoštovana Urša !
Prizateta ušesa pomeni, da je z njimi nekaj narobe. Lahko so posledice v ušesih zaradi kakšnega močnega prehlada, vnetje ušes, grla.
Pomembno je, da takšne bolezni hiter ozdravijo.
A je bilo kakšno šumenje v ušesih, piskanje,bolečine,vnetja ?
Upam,da boš danes od zdravnikov več izvedela, lahko se še oglasiš.
LP |
hvala. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Ally Gost
|
Objavljeno: 15 Avg 2008 09:38 Naslov sporočila: Vnetje ušesa pri otroku |
|
|
Pozdravljeni !
Tokrat bi Vam rada zastavila vprašanje glede mojega
skoraj 3 leta starega sinčka.
Zlo velikrat ima vnetje desnega ušeska .
Dobival je HICONCIL, potem pa še Primotren 1x dnevno.
Ponovno se mu iz ušeska cedi prav gnojček in pediatrinja je predpisala jemanje Hiconcila DVA MESECA.En teden na 8 ur naprej pa enkrat na dan.
Kaj vi mislite glede tega ?
A mislite, da je to povezano s slabo prezračenostjo srednjih ušes pri majhnih otrocih. Čeprav mu izpiramo nosek s fiziološko raztopino in ga "čuvamo" da se ne prehladi.
Da ne omenjam kolikokrat smo že bili pri zdravniku za ušesa na polikliniki , pa so mu vsakič samo
ščistili ušes z eno posebno napravo, pol pa dali en trakc ( ki so ga namazali z eno kremo) v ušes in pol je mogu to čez noč met v ušesku.
A mislite, da bi bilo pametno , da bi glede na vse to, bila
smiselna operacija žrelnice, da bi se uho lažje prezračevalo. Tako so mi namreč svetovali.
Ker res ne vem, kaj bi se dalo še narediti.
Najlepše hvala in lep pozdrav !!
Alenka in mali Anže |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 16 Avg 2008 09:35 Naslov sporočila: Re: Vnetje ušesa pri otroku |
|
|
Ally je napisal/a: | Pozdravljeni !
Tokrat bi Vam rada zastavila vprašanje glede mojega
skoraj 3 leta starega sinčka.
Zlo velikrat ima vnetje desnega ušeska .
Dobival je HICONCIL, potem pa še Primotren 1x dnevno.
Ponovno se mu iz ušeska cedi prav gnojček in pediatrinja je predpisala jemanje Hiconcila DVA MESECA.En teden na 8 ur naprej pa enkrat na dan.
Kaj vi mislite glede tega ?
A mislite, da je to povezano s slabo prezračenostjo srednjih ušes pri majhnih otrocih. Čeprav mu izpiramo nosek s fiziološko raztopino in ga "čuvamo" da se ne prehladi.
Da ne omenjam kolikokrat smo že bili pri zdravniku za ušesa na polikliniki , pa so mu vsakič samo
ščistili ušes z eno posebno napravo, pol pa dali en trakc ( ki so ga namazali z eno kremo) v ušes in pol je mogu to čez noč met v ušesku.
A mislite, da bi bilo pametno , da bi glede na vse to, bila
smiselna operacija žrelnice, da bi se uho lažje prezračevalo. Tako so mi namreč svetovali.
Ker res ne vem, kaj bi se dalo še narediti.
Najlepše hvala in lep pozdrav !!
Alenka in mali Anže |
Spoštovani !
Kako Hiconcil deluje
Hiconcil je aminopenicilinski antibiotik. Deluje tako, da ubija bakterije, ki v človeškem telesu povzročajo okužbe.
Kdaj Hiconcil jemljete
Hiconcil je namenjen za zdravljenje okužb zgornjih dihal (okužbe žrela, srednjega ušesa in obnosnih votlin), spodnjih dihal (akutni bakterijski bronhitis, akutno poslabšanje kroničnega bronhitisa, zunajbolnišnična pljučnica), sečil in rodil, prebavil, kože in mehkih tkiv, eritema migrans (lymska borelioza), gonoreje, za odstranitev bakterije Helicobacter pylori pri razjedi želodca in dvanajstnika (v tem primeru se jemlje amoksicilin skupaj z drugimi zdravili) ter za zdravljenje nekaterih drugih okužb (bruceloze, salmoneloze in leptospiroze). Hiconcil lahko jemljete tudi za preprečevanje bakterijskega endokarditisa po posegih v ustni votlini ali na zgornjih dihalih. S Hiconcilom lahko nadaljujete zdravljenje, ki se je začelo z aminopenicilini v obliki injekcij.
Primotren je malo blažji, ubije manj bakterij v telesu.
Paziti morate, da mu ne pride voda v uho, ko ga umivate zaradi vnetja ušesa.
Če se fantku stanje ni izboljšalo, potem morate z napotnico (nujno !) k dr.med., spec. otorinolaringolog - u.
Če vam vaš osebni zdravnik napiše napotnico za nujen pregled, boste takoj na vrsti, v drugem primeru se je pa potrebno naročit,.. (kolikor mi je poznano..!) _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Ally Gost
|
Objavljeno: 18 Avg 2008 16:47 Naslov sporočila: |
|
|
Danes smo bili na kontroli pr zdravniku za ušesa in izvid je takle :
st.loc.: sluhovoda prosta, bobniča cela siva, brez odseva. Nosna sluznica rožnata, čista, prehodnost za dihanje dobra. Žrelo rožnato. Nebnici zelo veliki in se v mediani liniji stikata, sta posuti z belimi pikami. V epifarinksu povečana žrelnica. Na vrhu drobne neboleče bezgavke.
Timpanogram : obojestransko tip B
Stapedius refleksi niso izzivni.
Pri današnjem pregledu ugotavljam povečano žrelnico in nebnici ter pataloški timpanogram, gre najverjetneje za obojestranski sekretorni otitis zaradi slabe prezračenosti ušes in motnje prezračevanja ušesne troblje. Menim pa tudi da je indikacija za operativno odstranitev žrelnice, zmanjšanje nebnic z RF sondo za izboljšanje prehodnosti dihanja skozi nos ter v kolikor bo ob kontroli pataloški timpanogram še obojestransko miringotomijo z vstavitvijo cevk s ciljem izboljšanja prezračenosti ušes in sluha.
Tako da bo bil nažalost operiran .
Kakšna je to RF SONDA ?
Lp |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 19 Avg 2008 08:17 Naslov sporočila: |
|
|
Ally je napisal/a: | Danes smo bili na kontroli pr zdravniku za ušesa in izvid je takle :
st.loc.: sluhovoda prosta, bobniča cela siva, brez odseva. Nosna sluznica rožnata, čista, prehodnost za dihanje dobra. Žrelo rožnato. Nebnici zelo veliki in se v mediani liniji stikata, sta posuti z belimi pikami. V epifarinksu povečana žrelnica. Na vrhu drobne neboleče bezgavke.
Timpanogram : obojestransko tip B
Stapedius refleksi niso izzivni.
Pri današnjem pregledu ugotavljam povečano žrelnico in nebnici ter pataloški timpanogram, gre najverjetneje za obojestranski sekretorni otitis zaradi slabe prezračenosti ušes in motnje prezračevanja ušesne troblje. Menim pa tudi da je indikacija za operativno odstranitev žrelnice, zmanjšanje nebnic z RF sondo za izboljšanje prehodnosti dihanja skozi nos ter v kolikor bo ob kontroli pataloški timpanogram še obojestransko miringotomijo z vstavitvijo cevk s ciljem izboljšanja prezračenosti ušes in sluha.
Tako da bo bil nažalost operiran .
Kakšna je to RF SONDA ?
Lp |
Spoštovana mamica !
RF Sonda, sta timpanalni cevki.
Ni nujno, da jih bodo vstavili....( če bo le nujno potrebno..)!
Najboljša varianta je absolutno operativna odstranitev. Fantek bi verjetno sčasoma izgubil sluh in še kup drugih težav bi mu ostalo.
Želim mu samo uspešno odstranitev, ozi. operacijo. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Ally Gost
|
Objavljeno: 21 Avg 2008 18:54 Naslov sporočila: |
|
|
pozdravljeni Marjan !
Nekaj me še zanima, mi smo dobili datum za operacijo datum v začetku septembra, sedaj me pa zanima,
če bo kj dost narobe, glede nato da moramo še počakat do 15. septembra.
Takrat more biti v bolnici sinček.
ne bo šlo nič na slabše z ušeskom, ane ?
Lep maksimaln pozdrav ! |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 22 Avg 2008 05:49 Naslov sporočila: Re: |
|
|
Ally je napisal/a: | pozdravljeni Marjan !
Nekaj me še zanima, mi smo dobili datum za operacijo datum v začetku septembra, sedaj me pa zanima,
če bo kj dost narobe, glede nato da moramo še počakat do 15. septembra.
Takrat more biti v bolnici sinček.
ne bo šlo nič na slabše z ušeskom, ane ?
Lep maksimaln pozdrav ! |
Spoštovani !
Paziti morate, da sine nebo bolan,....mora bit popolnoma zdrav pred operacijo, drugače mu operacije nebodo naredili..( če bi se kaj zdravstveno zakompliciralo...! ).
Pazite na njega. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
tanja Član
Pridružen/-a: 15.09. 2008, 19:08 Prispevkov: 8
|
Objavljeno: 15 Sep 2008 19:23 Naslov sporočila: |
|
|
Lep pozdrav!
Mene pa nekaj zanima. V cetrtek imam pregled na nevrofiziologiji in sicer APMD z avdiomeotrijo. Imam pa 4 izvide od avdiometrije in prva dva kazeta dokaj slabo sliko ( ampak so tudi osebni razlogi za to...nekoncentracija, zivcnost...) in mi je specialistka podala mnenje, da nisem sposobna delati v hrupu. Ker se mi gre za zaposlitev v vojski sem prosila, ce lahko s eenkrat nardim te teste, ker sama namrec pri sebi nisem opazila, da bi bilo z menoj kej narobe in da bi slabse slisala.
Druga dva izvida sta bila boljsa apak spet ne idealna. Ta zadnje mnenje od specialistke je sledece:
ORL status: bobnica cela, siva. Sluznica nosa rahlo nabrekla, nosnici prosti, pretin rahlo zvit, epifarings prazen, glasilki bledi, simetricno gibljivi, na vratu ni patoloskih rezistenc.
Timpanogram: obojstransko tip A
Stapedius refleksa: izzivna
ADG: veckrat ponovljen v obdobju od 22.5.-3.6.08 in skoraj vsakic pokaze klin desno pri 1000Hz do 20dB, levo pri 500 in 750Hz do 30dB
Mene zanima, ce mam js kaksno okvaro ali kaj in kaj naj pricakujem v cetrtek na tistem pregledu, ker si res zelim it v vojsko in sem zdej zelo zalostna. Sama pa sploh ne cutim, da bi bilo z mojimi usesi karkoli narobe
Hvala za odgovor! |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Roža Član
Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40 Prispevkov: 384
|
Objavljeno: 15 Sep 2008 21:34 Naslov sporočila: |
|
|
Spoštovana Tanja!
Bojim se, da vas bodo na pregledu za vojsko zavrnili, ker se morate paziti hrupa. Sluh je okvarjen in delo v hrupu ga bo še samo poslabšalo.
Želim vam sicer, da bi se drugače odločili.
Zaenkrat še sama nič ne čutite in če boste dalj časa izpostavljena hrupu, bo sluh še bolj okvarjen.
Vse dobro. _________________ LP Roža
Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 15 Sep 2008 22:13 Naslov sporočila: Re: |
|
|
Spoštovana !
ADG: veckrat ponovljen v obdobju od 22.5.-3.6.08 in skoraj vsakic pokaze klin desno pri 1000Hz do 20dB, levo pri 500 in 750Hz do 30dB
Izvid kaže, da na eno uho nekoliko slabše zaznavate zvočne signale. Zdravnik vam težko poda pozitivno mnenje za službo, če tega ni.
Se pa strinjam z mnenjem ga. Rože. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
tanja Član
Pridružen/-a: 15.09. 2008, 19:08 Prispevkov: 8
|
Objavljeno: 15 Sep 2008 22:26 Naslov sporočila: |
|
|
Tega se bojim in ne morem verjet, da se mi to dogaja. Ampak zdravnica mi je rekla, da, ce bi bil moj prvi izvid taksen kot je bil, ko sem sla 3., ko sem bla zbrana in umirjena in vse to, da bi me spustila cez. Ker oni imajo neke norme in zato so me zdej poslali tja na klinicnega, da vidijo, ce gre za okvaro ali samo za prevodno naglusnost in da mi ne bi naredili krivice. Mi je pa moj splosni zdravnik rekel, ko je videl izvide, da se njemu ne zdi ful grozno in da misli, da gre sam za naglusnost in da ne vidi razloga zakaj me ne bi sprejeli.
Aja pa ko sem bila 3. in je zdravnica videla izvid, sem mogla iti se enkrat, da je videla na lastne oci, da pri kostnem prevajanju slisim vse kot je treba in prav zaradi tega je nastala zmeda. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
tanja Član
Pridružen/-a: 15.09. 2008, 19:08 Prispevkov: 8
|
Objavljeno: 15 Sep 2008 22:37 Naslov sporočila: |
|
|
Da se povem...ko sem bla 1. in 2. na pregledu z avdiometrom, je bilo res slabo oz to kar je napisano v prvem postu. Ampak, ko sem zaprosila se enkrat, so bili pa rezultati boljsi, sploh kostno prevajanje...tam sem vse slisala kot je treba in to testirala me je skor celo uro, da se preprica. In sem cez en teden se enkrat prisla in je bilo isto oz se za odtenek bolje ( tu islim na zracno prevajanje, ker kostno je bilo ok ).
Js upam, da vseeno ne gre za okvaro |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 16 Sep 2008 07:57 Naslov sporočila: Re: |
|
|
tanja je napisal/a: | Lep pozdrav!
Mene pa nekaj zanima. V cetrtek imam pregled na nevrofiziologiji in sicer APMD z avdiomeotrijo. Imam pa 4 izvide od avdiometrije in prva dva kazeta dokaj slabo sliko ( ampak so tudi osebni razlogi za to...nekoncentracija, zivcnost...) in mi je specialistka podala mnenje, da nisem sposobna delati v hrupu. Ker se mi gre za zaposlitev v vojski sem prosila, ce lahko s eenkrat nardim te teste, ker sama namrec pri sebi nisem opazila, da bi bilo z menoj kej narobe in da bi slabse slisala.
Druga dva izvida sta bila boljsa apak spet ne idealna. Ta zadnje mnenje od specialistke je sledece:
ORL status: bobnica cela, siva. Sluznica nosa rahlo nabrekla, nosnici prosti, pretin rahlo zvit, epifarings prazen, glasilki bledi, simetricno gibljivi, na vratu ni patoloskih rezistenc.
Timpanogram: obojstransko tip A
Stapedius refleksa: izzivna
ADG: veckrat ponovljen v obdobju od 22.5.-3.6.08 in skoraj vsakic pokaze klin desno pri 1000Hz do 20dB, levo pri 500 in 750Hz do 30dB
Mene zanima, ce mam js kaksno okvaro ali kaj in kaj naj pricakujem v cetrtek na tistem pregledu, ker si res zelim it v vojsko in sem zdej zelo zalostna. Sama pa sploh ne cutim, da bi bilo z mojimi usesi karkoli narobe
Hvala za odgovor! |
Spoštovana Tanja !
Obrazložitev za vaš pregled... APDM, kaj pomeni in kako poteka..!
APMD, (pomeni..) – akustični potenciali možganskega debla – splošno
znan objektivni test, ki nam daje podatke o delovanju možganske poti in pragu sluha.
Za draženje uporabimo frekvence med 1 in 4 kHz, ker so v tem frekvenčnem območju
odgovori najbolj izraziti. Odgovori se pojavljajo v obliki valov, najbolj tipični so
zgodnji v prvih sedmih milisekundah in jih je pet. Odgovarjajo posameznim delom
slušne poti od slušnega živca do centrov v možganskem deblu. Peti val je najbolj
izrazit in stabilen in se pri manjšanju jakosti draženja zadnji izgubi, zato ga
uporabljamo za ugotavljanje praga sluha. Hrup v okolju in napetost mišic pa lahko
odgovore precej motijo. Izvedba testa ni prezahtevna. Zaradi večje občutljivosti v
območju med 1 in 4 kHz, nam rezultati kažejo predvsem na izgubo v tem območju,
okvare nižjih tonov pa ne registriramo zadovoljivo. Tudi če lahko testiramo v tem
območju v ožjih frekvenčnih pasovih, prag sluha za določeno frekvenco ni zanesljiv.
Razvijajo pa novejšo metodo, ki je APMD podobna, frekvenčno pa bolj specifična.
Pri tem uporabljajo dve različni frekvenci, ki ju med seboj spreminjajo, odgovori so
za posamezno frekvenco tipični. Natančnejša določitev izgube sluha za posamezne
frekvence je pomembna predvsem pri nastavitvi slušnega pripomočka in rehabilitaciji.
APMD pa je lahko pri nekaterih obolenjih centralne slušne poti, pri nevropatijah tudi
negativen, ne glede na prag sluha.
Upam, da razumete zgoraj navedeno obrazložitev za vaš pregled, ki ga imate v četrtek.
Po tem pregledu bo se pa videlo (natančneje..), kako je z vašim sluhom.
Želim vam vse dobro _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
tanja Član
Pridružen/-a: 15.09. 2008, 19:08 Prispevkov: 8
|
Objavljeno: 16 Sep 2008 10:07 Naslov sporočila: |
|
|
Najlepsa hvala za obrazlozitev.
Zdaj lahko samo upam, da ne gre za okvaro ampak naglusnost |
|
Nazaj na vrh |
|
|
tanja Član
Pridružen/-a: 15.09. 2008, 19:08 Prispevkov: 8
|
Objavljeno: 18 Sep 2008 22:55 Naslov sporočila: |
|
|
Spet js
Js sem danes opravila tisti test APMD...izvid sicer dobim naslednji teden ampak je ta, ki mi je naredila ta test rekla ( sem jo vprasala za mnenje takoj po testu ), da je v redu in da je moj prag sluha normalen. Me je ful pohvalila, ker sem bila zelo sproscena in cist mirna ( v bistvu sem vmes zadremala ). Ali to zdaj pomeni, da je vse ok in da ne gre za kaksno okvaro kot so sprva mislili? |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 19 Sep 2008 08:54 Naslov sporočila: Re: Dobro jutro ! |
|
|
tanja je napisal/a: | Spet js
Js sem danes opravila tisti test APMD...izvid sicer dobim naslednji teden ampak je ta, ki mi je naredila ta test rekla ( sem jo vprasala za mnenje takoj po testu ), da je v redu in da je moj prag sluha normalen. Me je ful pohvalila, ker sem bila zelo sproscena in cist mirna ( v bistvu sem vmes zadremala ). Ali to zdaj pomeni, da je vse ok in da ne gre za kaksno okvaro kot so sprva mislili? |
Spoštovana Tanja !
Z vami bom vesel, če bo tako, da nebo kakšne okvare, ampak na IZVID morate počakat in na odgovor zdravnika.
To je lahko šlo za eno manjšo zadevo, ki je vi niste niti zaznali pri sebi.
Naprave v ambulantah pač pokažejo, kaj pokažejo, so pripomoček pri raziskavah zdravnikom in v pomoč. Zdravnik pa mora prit do končnega izvida ( dokaza ), da je tako ali ni tako, to bo odločil menda tudi ta pregled, ki ste ga opravili, zato počakajte na izvid tega pregleda. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
katja
Pridružen/-a: 19.09. 2008, 16:06 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 19 Sep 2008 16:19 Naslov sporočila: |
|
|
Pozdravljeni!
V zacetku avgusta si je oce pri padcu, ki ga je povzrocila slabost, poskodoval glavo. Tik za desnim usesom, mu je pocila lobanjska kost in poleg tega se mu je poskodovalo tudi srednje uho. Sedaj slisi priblizno 30%. Tezave pa mu povzroca mocno sumenje. Zanima me kaksno mora biti zdravljenje, saj mu zdravnik (ORL) zaenkrat se ni nicesar predpisal.
lp, Katja |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 20 Sep 2008 09:27 Naslov sporočila: Re: EMG Pozdravljeni ! |
|
|
katja je napisal/a: | Pozdravljeni!
V zacetku avgusta si je oce pri padcu, ki ga je povzrocila slabost, poskodoval glavo. Tik za desnim usesom, mu je pocila lobanjska kost in poleg tega se mu je poskodovalo tudi srednje uho. Sedaj slisi priblizno 30%. Tezave pa mu povzroca mocno sumenje. Zanima me kaksno mora biti zdravljenje, saj mu zdravnik (ORL) zaenkrat se ni nicesar predpisal.
lp, Katja |
Spoštovani !
Premalo ste napisali ozi. opisali očetove težave, morali bi navest več podatkov o zdravljenju..!
Sigurno ima kakšne izvide, če je bil v bolnišnici in kaj konkretno se je zgodilo, ( napišite malo več....! ). _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
tanja Član
Pridružen/-a: 15.09. 2008, 19:08 Prispevkov: 8
|
Objavljeno: 25 Sep 2008 13:51 Naslov sporočila: |
|
|
Lep pozdrav!
Dobila sem izvid.
In sicer pise: Pri preiskovanki so v okviru pregledov pred nastopom sluzbe ugotovili blazjo senzorinevralno naglusnost
Desno in levo smo potenciale mozganskega debla ( val N5 ) izvabili se s kliki jakosti 20dB. Komaj nakazan odziv je bil tudi se po drazenju z jakostjo 10dB.
MNENJE: prag za izvabljanje APMD je normalen za obe usesi.
A mi lahka vi kej vec povete preden posljem ta izvid tja?
Hvala za odgovor. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 25 Sep 2008 17:50 Naslov sporočila: Re: EMG Pozdravljeni ! |
|
|
tanja je napisal/a: | Lep pozdrav!
Dobila sem izvid.
In sicer pise: Pri preiskovanki so v okviru pregledov pred nastopom sluzbe ugotovili blažjo senzorinevralno naglušnost
Desno in levo smo potenciale mozganskega debla ( val N5 ) izvabili se s kliki jakosti 20dB. Komaj nakazan odziv je bil tudi se po drazenju z jakostjo 10dB.
MNENJE: prag za izvabljanje APMD je normalen za obe usesi.
A mi lahka vi kej vec povete preden posljem ta izvid tja?
Hvala za odgovor. |
Spoštovana Tanja !
Da je APDM normalen za obe ušesi, sem vesel in je vredu., ni mi pa všeč tole,......... ugotovili blažjo senzorinevralno naglušnost.
Obrazložitev:
Slušna prizadetost obstaja na različnih krajih slušne poti. Če se nahaja v sluhovodu ali v srednjem ušesu, ji pravimo konduktivna (prevodna) izguba. Izgubo pa imenujemo senzorinevralno (zaznavno), ko obstajajo problemi v čutnih celicah v cochlei ali pa v živčnih vlaknih živčnih poti. Konduktivne izgube lahko često pozdravi otorinolaringolog, ali pa se celo pozdravijo same.
Vnetje srednjega ušesa
Vnetje je lahko akutno ali kronično. Akutno vnetje zelo boli in ga mora nemudoma zdraviti specialist. Kronično vnetje pa lahko traja leta, prav tako pa potrebuje medicinsko oskrbo. Kronično vnetje je lahko brez bolečin, povzroči pa lahko resne izgube občutljivosti sluha.
Senzorinevralne izgube sluha
Kadar se slušna prizadetost nahaja v notranjem ušesu ali živčnih poteh, tega običajno ni mogoče pozdraviti, ne s kirurškim, ne z medicinskim posegom.
Kaj to pomeni, da zadeva le ni čist nedolžna in da se morate čuvati pred motečimi zvoki.
Ta izvid odnesete svojemu ose. zdravniku, oziroma tistemu, ki vas je poslal na ta pregled.
Želim vam velik uspeha pri nastopu v službo. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
tanja Član
Pridružen/-a: 15.09. 2008, 19:08 Prispevkov: 8
|
Objavljeno: 30 Sep 2008 18:11 Naslov sporočila: |
|
|
Samo, da sporocim, da je moj zivid za njih v redu oz ugoden zame in da je bilo vazno, da je moje mozgansko deblo ok
Je pa se en problem in namrec, moj vid, ker nosim lece oz ocala in je potrebmo se to uredit
To pa v tisti temi... |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 01 Okt 2008 19:55 Naslov sporočila: |
|
|
tanja je napisal/a: | Samo, da sporocim, da je moj zivid za njih v redu oz ugoden zame in da je bilo vazno, da je moje mozgansko deblo ok
Je pa se en problem in namrec, moj vid, ker nosim lece oz ocala in je potrebmo se to uredit
To pa v tisti temi... |
Spoštovana !
Lepa hvala, da ste sporočila dobro novico, sem vesel za vas,
veliko uspeha naprej.
LP _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
katja
Pridružen/-a: 19.09. 2008, 16:06 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 02 Okt 2008 20:03 Naslov sporočila: Re: EMG Pozdravljeni ! |
|
|
marjan je napisal/a: | katja je napisal/a: | Pozdravljeni!
V zacetku avgusta si je oce pri padcu, ki ga je povzrocila slabost, poskodoval glavo. Tik za desnim usesom, mu je pocila lobanjska kost in poleg tega se mu je poskodovalo tudi srednje uho. Sedaj slisi priblizno 30%. Tezave pa mu povzroca mocno sumenje. Zanima me kaksno mora biti zdravljenje, saj mu zdravnik (ORL) zaenkrat se ni nicesar predpisal.
lp, Katja |
Spoštovani !
Premalo ste napisali ozi. opisali očetove težave, morali bi navest več podatkov o zdravljenju..!
Sigurno ima kakšne izvide, če je bil v bolnišnici in kaj konkretno se je zgodilo, ( napišite malo več....! ). |
Pozdravljeni!
Posiljam vam odpustno diagnozo, ki je bila postavljena:
Fractura ossis occipitalis dex S025
Fractura ossis temporais (pars mastoidea) dex S
Likvorea
Pregled na ORL:
St. post fracturam ossis temporalis et okcipitalis dex.
Surditas dex.
Rhinolikvorea i.o.
Stanje se je rahlo izboljsalo, se vedno pa je prisotna vrtoglavica, ki se stopnjuje glede na izcrpanost. Moteca tezava je prav tako sumenje. Zanima me vase mnenje o nadaljnjem zdravljenju? Zdravila? Ali je mozno sumenje sploh odpraviti?
Lp, Katja |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 03 Okt 2008 13:24 Naslov sporočila: Re: EMG Pozdravljeni ! |
|
|
katja je napisal/a: | marjan je napisal/a: | katja je napisal/a: | Pozdravljeni!
V zacetku avgusta si je oce pri padcu, ki ga je povzrocila slabost, poskodoval glavo. Tik za desnim usesom, mu je pocila lobanjska kost in poleg tega se mu je poskodovalo tudi srednje uho. Sedaj slisi priblizno 30%. Tezave pa mu povzroca mocno sumenje. Zanima me kaksno mora biti zdravljenje, saj mu zdravnik (ORL) zaenkrat se ni nicesar predpisal.
lp, Katja |
Spoštovani !
Premalo ste napisali ozi. opisali očetove težave, morali bi navest več podatkov o zdravljenju..!
Sigurno ima kakšne izvide, če je bil v bolnišnici in kaj konkretno se je zgodilo, ( napišite malo več....! ). |
Pozdravljeni!
Posiljam vam odpustno diagnozo, ki je bila postavljena:
Fractura ossis occipitalis dex S025
Fractura ossis temporais (pars mastoidea) dex S
Likvorea
Pregled na ORL:
St. post fracturam ossis temporalis et okcipitalis dex.
Surditas dex.
Rhinolikvorea i.o.
Stanje se je rahlo izboljsalo, se vedno pa je prisotna vrtoglavica, ki se stopnjuje glede na izcrpanost. Moteca tezava je prav tako sumenje. Zanima me vase mnenje o nadaljnjem zdravljenju? Zdravila? Ali je mozno sumenje sploh odpraviti?
Lp, Katja |
Spoštovana ga. Katja !
Zaradi udarca je prišlo do poškodbe ravnotežnega sistema, ozi. sredjega ušesa.
Zato bo potrebno zdravljenje nekaj časa, da se stvari popravijo.
Ušesa so zakompliciran človeški organ, ki je pri poškodbah zelo ranljiv.
Occipitalis
Zatilnica (latinsko os occipitale) je neparna lobanjska kost, ki po obliki nekoliko spominja na vretenca. V sredini je velika zatilnična odprtina (foramen magnum), ki povezuje lobanjsko votlino s hrbteničnim kanalom. S svojo lusko (squama occipitalis) sega zatilnica v lobanjski svod, s telesom in dvema stranskima deloma - pars basilaris in pars lateralis pa sestavlja lobanjsko bazo. Zatilnična luska gradi zadnji del kalvarije. Na sredini zunanje strani je izboklina (protuberantia occipitalis externa), od katere poteka vstran in navzdol črta (linea nuchae superior), ki je narastišče za vratne mišice. Na notranji stran, ki je konkavna je izboklina v obliki križa (eminentia cruciformis). Središče tega križa je notranja zatilnična odprtina (protuberantia occipitalis interna). Med kraki križa so štiri vdolbine, v spodnjih dveh ležijo mali možgani, v zgornjih dveh pa zatilna režnja velikih možganov.
Zatilnica (latinsko os occipitale) je neparna lobanjska kost je bila pri očetu počena.
Stanje se je rahlo izboljsalo, se vedno pa je prisotna vrtoglavica, ki se stopnjuje glede na izcrpanost. Moteca tezava je prav tako sumenje. Zanima me vase mnenje o nadaljnjem zdravljenju? Zdravila? Ali je mozno sumenje sploh odpraviti?
Koliko časa traja dnevno vrtoglavica ali je v krajših intervalih ?
Ponavadi priporočajo zdravniki proti vrtoglavicam ..tablete URUTAL 8mg, ki delujejo učinkovito proti vrtoglavicam in šumenju v ušesih tako, da poveča pretok krvi skozi notranje uho.
Sami si lahko pomagate tako, da se ne obremenjujete fizično in psihično, ker v nasprotnem primeru se stanje nebo bistveno izboljšalo.
Ker pa je bila to poškodba zaradi udarca, upam da bo šlo na bolje z pravilnim pristopom zdravljenja.
Želim čimprejšno izboljšanje in ozdravitev. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marijo
Pridružen/-a: 09.11. 2008, 12:35 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 09 Nov 2008 12:53 Naslov sporočila: |
|
|
Pozdravljeni!
Pred dvemi leti sem bil operiran za kavernomom (žilna malformacija v glavi), star sem 26 let. Operacija je bila uspešna in nimam nobenih večjih težav. Po operaciji se je pojavil pisk, šum v ušesih. Imel sem ga kar nekaj časa, vendar je počasi izginjal. Sedaj po kakem letu se je spet pojavil in se ojačal. Včasih čez dan izgine, včasih pa neprestano piska. Šum slišim samo na levo uho (na levi strani lobanje sem bil tudi operiran). Čez dan ga ne slišim, ker so pač močnejši drugi zvoki, vendar, če je tišina ali pa preden grem spat je prisoten. Včasih ga ni, spet drugič je močnejši.
Kako naprej? Kaj priporočate?
LP
Marijo |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 09 Nov 2008 14:09 Naslov sporočila: Re: |
|
|
marijo je napisal/a: | Pozdravljeni!
Pred dvemi leti sem bil operiran za kavernomom (žilna malformacija v glavi), star sem 26 let. Operacija je bila uspešna in nimam nobenih večjih težav. Po operaciji se je pojavil pisk, šum v ušesih. Imel sem ga kar nekaj časa, vendar je počasi izginjal. Sedaj po kakem letu se je spet pojavil in se ojačal. Včasih čez dan izgine, včasih pa neprestano piska. Šum slišim samo na levo uho (na levi strani lobanje sem bil tudi operiran). Čez dan ga ne slišim, ker so pač močnejši drugi zvoki, vendar, če je tišina ali pa preden grem spat je prisoten. Včasih ga ni, spet drugič je močnejši.
Kako naprej? Kaj priporočate?
LP
Marijo |
Spoštovani mladenič !
Ker ste mladi, vam priporočam, da se oglasite pri dr.med. spec. otorinolaringolog -u.
Ta vam bo pregledal oba sluhovoda.
Vzrok piskanja tako imenovanega ( tinitusa) je lahko vzokov več: lahko gre za težavo v srednjem ušesu, ušestno maslo v ušesu, slabi prekrvavitvi v tem predelu ali kakšno okvaro ušesnega živca....in še kaj.
Je z vašim sluhom vse vredu, dobro slišite...?
Na vsa vprašanja vam bo odgovoril najbolj zanesljivo vaš dr.med. spec. otorinolaringolog.
Hvala za razumevanje. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marijo
Pridružen/-a: 09.11. 2008, 12:35 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 09 Nov 2008 14:53 Naslov sporočila: Re: |
|
|
marjan je napisal/a: | marijo je napisal/a: | Pozdravljeni!
Pred dvemi leti sem bil operiran za kavernomom (žilna malformacija v glavi), star sem 26 let. Operacija je bila uspešna in nimam nobenih večjih težav. Po operaciji se je pojavil pisk, šum v ušesih. Imel sem ga kar nekaj časa, vendar je počasi izginjal. Sedaj po kakem letu se je spet pojavil in se ojačal. Včasih čez dan izgine, včasih pa neprestano piska. Šum slišim samo na levo uho (na levi strani lobanje sem bil tudi operiran). Čez dan ga ne slišim, ker so pač močnejši drugi zvoki, vendar, če je tišina ali pa preden grem spat je prisoten. Včasih ga ni, spet drugič je močnejši.
Kako naprej? Kaj priporočate?
LP
Marijo |
Spoštovani mladenič !
Ker ste mladi, vam priporočam, da se oglasite pri dr.med. spec. otorinolaringolog -u.
Ta vam bo pregledal oba sluhovoda.
Vzrok piskanja tako imenovanega ( tinitusa) je lahko vzokov več: lahko gre za težavo v srednjem ušesu, ušestno maslo v ušesu, slabi prekrvavitvi v tem predelu ali kakšno okvaro ušesnega živca....in še kaj.
Je z vašim sluhom vse vredu, dobro slišite...?
Na vsa vprašanja vam bo odgovoril najbolj zanesljivo vaš dr.med. spec. otorinolaringolog.
Hvala za razumevanje. |
Mislim, da slišim normalno, saj nimam težav z razumevanjem ljudi, ko govorijo, itn. Včasih je pisk močnejši kot recimo šepetanje in takrat na levo uho mogoče ne bi najboljše slišal.
Bom poiskal pomoč pri otorinolaringologu. Najlepša hvala za vaš odgovor! |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Layla Član
Pridružen/-a: 17.11. 2008, 23:05 Prispevkov: 21
|
Objavljeno: 17 Nov 2008 23:33 Naslov sporočila: |
|
|
Živjo!
Zanimiva tema!
Marijo, meni pri tinitisu pomaga, če si zmasiram vratne mišice.. na ameriškem forumu o hyperacusis so eni pisali, da je lahko povezano tudi z držo itd. in sama sem opazila, da je pri meni marsikdaj bilo.. (ko sem se ulegla npr.)
nekateri jemljejo tudi vitamine/minerale (obstaja stran tinnitusformula, kjer so tudi omenjene nekatere študije v zvezi s tem) & recimo ginko biloba.. je pa dobro fajn prebrat prej o teh stvareh & se dobro poučiti.. pa se posvetovat z zdravnikom in/ali farmacevtom...
mislim, da je povezano tudi s prehrano, vsaj pri meni..
No, jaz pa imam hyperacusis - preveč dobro slišim! oz. porušena toleranca na zvok... (recimo tekoča voda iz pipe mi je dostikrat preglasna, kaj šele recimo cerkveni zvonovi ali motorke..)
zdaj me je strah ponovnega pregleda ORL - VTG & APMD...
sem si prebrala o njiju, kar sem našla na netu.. se mi zdi, da je bolje, če jem več proteinov & hrane z magnezijem, cinkom & kalcijem oz. jemljem minerale..
po prvem ORL pregledu (tympanogram, ADG, APOAE) je bilo cel teden huje, imela sem tudi tinitis, ki ga prej skoraj ni bilo..
zdaj se je komaj malo izboljšalo, pa se bojim da se bo stanje spet zelo poslabšalo... (po vsakem hujšem hrupu je slabše.. uho me malo boli tudi na mraz ali mrzlo vodo.. )
Ne vem, ali bi sploh šla na pregleda... (VTG menda vključuje mrzlo vodo, ADG pa 'poke' v uho..?!! & človek naj bi bil zraven 'sproščen'?! Ha!)
no, upam, da ne bo preglasno...?? |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Roža Član
Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40 Prispevkov: 384
|
Objavljeno: 22 Nov 2008 22:48 Naslov sporočila: |
|
|
Spoštovana Layla!
VTG se dela z vodo ogreto na telesno temperaturo. Tako naj vas ne bo strah, ker sama preiskava ni nič posebnega. Včasih se po njej kratek čas bolj vrti in to je vse.
ADG tudi ni nič strašnega, saj poslušate "samo" različne zvoke in zaradi tega se ne boste počutila slabše, ker ti toni niso tako glasni. Večji hrup je okrog vas.
Zato se kar mirno odpravite na preiskave. Ne bo vam hudega. _________________ LP Roža
Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Layla Član
Pridružen/-a: 17.11. 2008, 23:05 Prispevkov: 21
|
Objavljeno: 29 Nov 2008 20:30 Naslov sporočila: |
|
|
Gospa Roža, hvala!
No, sem bila na VTG & res ni bilo nič strašnega, še vrtelo se mi (skoraj) ni... če sem bila skoncentrirana na obraz g. doktorja..
Dela se menda z različno ohlajeno vodo, zame & za moja bolj občutljiva ušesa je bila voda na cc. 30 ali 33 stopinj celzija, nekaj takega.. prijetno hladna/mlačna.. (bala sem se, da bo mrzla..) za nekatere delajo tudi s hladnejšo, se mi zdi.. (že malo pozabila, že nekaj časa od pregleda..)
No, za ADG pa se nisem odločila, po natančnem opisu postopka - dela se na minimalni glasnosti 80dB (ali 90dB ali več), vsaj cca. 5 minut (če so vratne mišice sproščene), ali pa tudi 10 ali 15 minut, če so mišice zakrčene & je torej neprehodnost za zvočne signale večja.. (moje so ponavadi zakrčene, & si jih sproščam z masažo itd..)
Hyperacusis pomeni, da je človek dosti bolj občutljiv na vsakodnevne zvoke, recimo meni je včasih že voda, ki teče, ali pa čebula, ki se cvre v olju, preglasna.. Mejo pa imam ravno na 80dB (vse nad 80dB mi je odločno preglasno, že 80dB mi je zelo težko poslušati), tako, da bi celotna izkušnja bila meni zelo mučna & verjetno se bi mi preobčutljivost na zvoke spet zelo povečala.. (kot se mi je po prvem pregledu)
Večina zdravih ljudi ima mejo na 85-90dB, kdor pa slabše sliši, še verjetno više..
Recimo težak tovornjak naj bi povzročal hrup 80dB ali 90dB (odvisno od virov, verjetno tudi odvisno od tovornjaka), tudi sesalec za prah naj bi bil okoli 80dB & to mi je že odločno preglasno (si rabim zatisniti ušesa, ali uporabiti čepke oz. oditi iz sobe ali iz hiše ). Motorka ali pa traktor naj bi bila cca. 100 dB, to pa mi je sploh močno preglasno..
"Mnoge študije so pokazale, da dolgotrajna izpostavljnost hrupu 85dB ali več lahko povzroči izgubo sluha. Že nižji hrup lahko povzroči drugo fiziološko škodo."
"Že en eksploziven zvok lahko pošoduje celice dlačic, izguba sluha pa je ponavadi rezultat pogoste/trajne izpostavljenosti hrupu nad 80-85 decibelov.
—Harvard Medical School Health Letter, (Vol. II, No. 8, 1986), pp. 1-4.
http://www.wordinfo.info/words/index/info/view_unit/620
(Zaradi tega je tudi pomembno uporabiti zaščito za sluh, kadar so zvoki preglasni, sploh če dlje časa..)
Mislim, da se ADG uporablja večinoma za ljudi, ki že imajo delno izgubo sluha.. V tem primeru pa je udeležencem 80dB res verjetno kar tiho
/Moj oče ima delno izgubo sluha & stvari, ki mene ZELO motijo, njega sploh ne - oz. so mu včasih še pretihe!)
Poleg tega bi pregled le izključil možne nepravilnosti, ne bi pa dal nobenih novih možnosti za zdravljenje.. tako da sem se odločila, da se ga zaenkrat ne udeležim, & se še naprej doma ukvarjam s prehrano, vitamini & minerali itd.
Imam izposojenih cel kup knjig iz knjižnice & jih berem ter si izpisujem koristne stvari!
Če pa koga zanima, kaj več o hyperacusis, sem nekaj časa nazaj začela forum na to temo (čeprav je zaenkrat še brez 'prebivalcev'! ) kamor lepim kake koristne informacije oz. povezave do tem na drugih forumih itd. /nekaj malega tudi o tinitusu, čeprav zaenkrat še ne dosti../
http://hyperacusis.mojforum.si/ Bom pa vesela, če se mi še kdo tam pridruži! |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Ally Gost
|
Objavljeno: 24 Dec 2008 20:53 Naslov sporočila: Vnetje ušeska pri 13 mesečnemu otročku |
|
|
Pozdravljeni !
Imam pa jaz vprašanje in sicer glede Natreska ( netreska)
pišem pa v imenu mojega brata in njegove žene,
Njun 13 mesecev stari sinček že kar nekaj noči ne spi, zaradi
vnetih ušeskov .
In to se mu vleče od konca novembra že.
Dobil je tudi že drugi antibiotik, Calpol nič ne pomaga
Tako da sta zdej njegova starša pomislila da bi uporabila natresk , za ušeska .
Sedaj jih pa naslednje zanima
kako naj mu ga dajo (stisnem da priteče sok?), koliko kapljic?
- kolikokrat na dan, koliko časa?
- ali se ga lahko uporablja ob sočasnem jemanju antibiotika?
- ali natresk deluje tako da pozdravi ali samo blaži bolečino?
Je to vredu, da tako delajo, ali vi predlagate še kaj drugega ?
Najlepša hvala za nasvete - ideje !
lp A. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 25 Dec 2008 11:05 Naslov sporočila: Re: Vnetje ušeska pri 13 mesečnemu otročku |
|
|
Ally je napisal/a: | Pozdravljeni !
Imam pa jaz vprašanje in sicer glede Natreska ( netreska)
pišem pa v imenu mojega brata in njegove žene,
Njun 13 mesecev stari sinček že kar nekaj noči ne spi, zaradi
vnetih ušeskov .
In to se mu vleče od konca novembra že.
Dobil je tudi že drugi antibiotik, Calpol nič ne pomaga
Tako da sta zdej njegova starša pomislila da bi uporabila natresk , za ušeska .
Sedaj jih pa naslednje zanima
kako naj mu ga dajo (stisnem da priteče sok?), koliko kapljic?
- kolikokrat na dan, koliko časa?
- ali se ga lahko uporablja ob sočasnem jemanju antibiotika?
- ali natresk deluje tako da pozdravi ali samo blaži bolečino?
Je to vredu, da tako delajo, ali vi predlagate še kaj drugega ?
Najlepša hvala za nasvete - ideje !
lp A. |
Spoštovani !
Pri netresku nabiramo najdebelejše liste. Iz listov iztisnemo sok, ki ga potem uporabimo za zdravljenje. Netresk se uporablja tudi v kulinariki. Na Nizozemskem liste dodajajo solatam.
Sveži listi, ki jih dodamo kopeli zdravijo in negujejo kožo. S sokom ( ali prevretkom) odstranjujemo bradavice. Z listi netreska zdravimo lažje poškodbe na koži in sicer tako, da z rezom odpremo sveže liste in sočno tkivo položimo neposrdno na kožo. Liste lahko tudi zmeljemo v kašo in naredimo obkladek. Sok kot tudi obkladki se dobro obnesejo pri manjših opeklinah, pikih žuželk, kurjih očesih...
Pri odstanjevanju kurjih očes nertesk zmehča kožo ( z listi pokrijemo za nekaj ur kurjo oko). Nogo nato namočimo v vročo vodo in skušamo oko oodstraniti. Postopek po potrebi večkrat ponovimo. Zmečkani sveži listi - obkladek pomagajo pri odpravi cist, oteklin, ki nastanejo ob udarcih. Sok se največkrat uporablja za zdravljenje bolečine v ušesih in prav zaradi te lastnosti netresk imenujemo tudi ušesnik. Poparek listov priporočajo kot čaj za zdravljenje grla, bronhitisa, pri različnih razjedah in ranah v ustih.
Moram pa opozorit, da ga naj malo ogrejejo, preden ga dajo v uho.
Žličko je najbolje prej ogret, potem ga istisnemo in damo 2 kaplici 2 do 3 krat na dan.
To bo pripomoglo, če je vneto zunanje uho ozi. sluhovod, če pa gre za srednje uho bo pa malo težje, zato naj kar nadaljujejo z jemanjem antibiotika.
Če gre za vnetje notranjega ozir. srednjega ušesa, potem pride v upoštev le antibiotik.
Če ima še vedno močno bolečino je najbolje, da se vrnejo k lečečemu zdravniku, ker pri ušesih lahko pride hiter do kakšnih posledic, kar si noben ne želi. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
kaja24 Član
Pridružen/-a: 01.01. 2009, 17:27 Prispevkov: 4
|
Objavljeno: 01 Jan 2009 17:33 Naslov sporočila: |
|
|
Pozdravljeni,
sem 15letno dekle in imam že nekaj časa probleme z ušesi. Če poslušam glasbo preko Mp3ja in pazim na glasnost, ravno toliko, da slišim, me začnejo boleti, prav tako imam občutek, da slabše slišim. Imela sem že to testiranje, pa je bilo vse v redu, vendar pa se meni po 2 letih težav (se mi zdi) ne zdi ravno v redu. Mogoče veste, kaj bi lahko bilo? |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 02 Jan 2009 13:17 Naslov sporočila: |
|
|
kaja24 je napisal/a: | Pozdravljeni,
sem 15letno dekle in imam že nekaj časa probleme z ušesi. Če poslušam glasbo preko Mp3ja in pazim na glasnost, ravno toliko, da slišim, me začnejo boleti, prav tako imam občutek, da slabše slišim. Imela sem že to testiranje, pa je bilo vse v redu, vendar pa se meni po 2 letih težav (se mi zdi) ne zdi ravno v redu. Mogoče veste, kaj bi lahko bilo? |
Spoštovano dekle !
Kot ste že sama ugotovila je z vašimi ušesi res nekaj narobe, drugače ne bi bilo težav katere opisujete.
Lahko, da ste imeli kakšno vnetje ušes in se niste do konca pozdravili, pol so to lahko posledice.
Možnosti je več za vaše težave, lahko gre za vnetje sluhovodov, (zamašitev) ali vnetje notranjega ušesa.
Splošni prehladi nam tudi velikokrat povzročijo težave z ušesi, zaradi brisanja nosu in močnega izpihovanja.
Veliko krat je pregled pri osebnem zdravniku premalo, zato vam priporočam, da se naročite pri dr.med.,spec.otorinolaringolog-u, da vam bo naredil natančen pregled obeh sluhovodov.
Naredil vam bo tudi ADG...( pregled slušnosti..! )
Svetujem vam pregled pri zdravniku - dr.med.,spec.otorinolaringolog-u. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
ANČA
Pridružen/-a: 05.01. 2009, 10:11 Prispevkov: 1
|
Objavljeno: 05 Jan 2009 10:16 Naslov sporočila: NEPRIJETENJ VONJ IZ UŠES |
|
|
Pozdravljeni.
Pri mojem 3 leta starem sinčku zadnje dni opažamo neprijetenj vonj iz ušes. Najprej samo iz enega, sedaj iz obeh. Ima malo več ušesnega masla kot ostali. Ušesa mu sedaj čistim z fiziološko raztopino, poskusila sem tudi z parafinskim oljem. Stanje se ni nič izboljšalo.
Ali mislite, da bi moral iti na pregled k zdravniku? |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 05 Jan 2009 10:56 Naslov sporočila: Re: NEPRIJETENJ VONJ IZ UŠES |
|
|
ANČA je napisal/a: | Pozdravljeni.
Pri mojem 3 leta starem sinčku zadnje dni opažamo neprijetenj vonj iz ušes. Najprej samo iz enega, sedaj iz obeh. Ima malo več ušesnega masla kot ostali. Ušesa mu sedaj čistim z fiziološko raztopino, poskusila sem tudi z parafinskim oljem. Stanje se ni nič izboljšalo.
Ali mislite, da bi moral iti na pregled k zdravniku? |
Spoštovani !
Če sinček toži po kakšni bolečini v ušesih, najverjetneje gre za vnetje ušes, ki ga je potrebno zdraviti z antibiotikom.
Draga ga. zelo vam priporočam, da obiščete vašega zdravnika, da nebo otrok imel kasneje kakšnih posledic vnetja. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
sonce127 Član
Pridružen/-a: 20.11. 2008, 13:53 Prispevkov: 11 Kraj: šoštanj
|
Objavljeno: 06 Jan 2009 23:24 Naslov sporočila: prosim za razlago izvida magnetne resonance glave!!! |
|
|
Radiološke diagnoze:
Rahla zadebelitev levega statoakustičnega živca v notranjem sluhovodu in minimalno trakasto obarvanje v tem delu- nevrinitis?
Sinusitis etmoidnih celic.
Blaga periventrikularna levkopatija ob zadnjih delih stranskih vertiklov z minimalno razširitvijo le teh – stara sprememba.
Ostalo v mejah normale.
Najbolj me skrbi to trakasto obarvanje - ali to nakazuje rast tumorja????
hvala in lep pozdrav |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 07 Jan 2009 12:19 Naslov sporočila: Re: |
|
|
Spoštovani !
Rahla zadebelitev levega statoakustičnega živca v notranjem sluhovodu in minimalno trakasto obarvanje v tem delu- nevrinitis?
To je posledično od vnetja v ušesu, če vam je zdravnik dal antibiotik, bo se to počasi uredilo.
Zelo se pazite ponovnih prehladov.
Nekoliko imate tudi vnete sinuse in če vam slučajno zdravnik ni dal kakšnih kapjic ali pršila, vam priporočam...Sinupret ...je res super zadeva za take probleme, dobite ga v Lekarni brez recepta.
Levkopatija pomeni - albinizem - izginjanje kožnega pigmenta
Čimprejšno ozdravitev vam želim. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
dsfhrd
Pridružen/-a: 20.02. 2009, 16:16 Prispevkov: 1
|
Objavljeno: 20 Feb 2009 16:37 Naslov sporočila: |
|
|
Dober dan!
Star sem 22 let ter imam že nekaj let težave s sluhom. Težave pri razumevanju imam predvsem v prostorih, kjer odmeva ter tam, kjer so še drugi moteči dejavniki (npr.: v avtu). Pred kakšnim letom se mi je pojavilo še šumenje v ušesih. Sedaj mi neprestano šumi v obeh ušesih.
Na pregledu ORL pa so bili izvidi naslednji:
Sluhovoda čista, bobniča siva, cela, z odsevi. Nosna sluznica rožnata, nekoliko nabrekla, čista. Epifarinks prazen, sluznica žrela je kataralno vnetno nadražena. Ostalo je v redu.
ADG: Obojestransko precejšnja popolnoma simetrična zaznavna izguba sluha - v govornem območju do 70dB, prisotna sta tudi klina pri 6000Hz do 90dB.
Timpanogram: obojestranski tip A.
Razumljivost je le 30%.
Zdravnica mi je povedala, da gre najverjetneje za okvaro notranjega ušesa ter da zdravljenje ni mogoče. Omenila je še neznatno možnost nekakšne okvare možganskega debla.
Sedaj sem napoten na APMD.
Zanima me, kaj lahko pričakujem, kaj mi bodo sploh koristili ti pregledi (večkrat bi moral priti tudi na ORL), če pa bom verjetno moral nositi slušni aparat? Je možno še kakšno dodatno zdravljenje? Me bo to motilo pri zdravniškem pregledu, ko bom iskal zaposlitev? Vem, da je okvara notranjega ušesa neozdravljiva, pa vendar...
So različni slušni aparati (vušesni, zauheljni...) namenjeni različnim tipom slušne prizadetosti? Bi lahko imel vušesnega?
Hvala za odgovore!
Lep pozdrav |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 21 Feb 2009 07:09 Naslov sporočila: |
|
|
dsfhrd je napisal/a: | Dober dan!
Star sem 22 let ter imam že nekaj let težave s sluhom. Težave pri razumevanju imam predvsem v prostorih, kjer odmeva ter tam, kjer so še drugi moteči dejavniki (npr.: v avtu). Pred kakšnim letom se mi je pojavilo še šumenje v ušesih. Sedaj mi neprestano šumi v obeh ušesih.
Na pregledu ORL pa so bili izvidi naslednji:
Sluhovoda čista, bobniča siva, cela, z odsevi. Nosna sluznica rožnata, nekoliko nabrekla, čista. Epifarinks prazen, sluznica žrela je kataralno vnetno nadražena. Ostalo je v redu.
ADG: Obojestransko precejšnja popolnoma simetrična zaznavna izguba sluha - v govornem območju do 70dB, prisotna sta tudi klina pri 6000Hz do 90dB.
Timpanogram: obojestranski tip A.
Razumljivost je le 30%.
Zdravnica mi je povedala, da gre najverjetneje za okvaro notranjega ušesa ter da zdravljenje ni mogoče. Omenila je še neznatno možnost nekakšne okvare možganskega debla.
Sedaj sem napoten na APMD.
Zanima me, kaj lahko pričakujem, kaj mi bodo sploh koristili ti pregledi (večkrat bi moral priti tudi na ORL), če pa bom verjetno moral nositi slušni aparat? Je možno še kakšno dodatno zdravljenje? Me bo to motilo pri zdravniškem pregledu, ko bom iskal zaposlitev? Vem, da je okvara notranjega ušesa neozdravljiva, pa vendar...
So različni slušni aparati (vušesni, zauheljni...) namenjeni različnim tipom slušne prizadetosti? Bi lahko imel vušesnega?
Hvala za odgovore!
Lep pozdrav |
Spoštovani !
Ušesa so lahko kar zakompliciran organ pri katerih je zdravljenje uteženo.
Glede zaposlitve je odvisno na kakšnem področju se želite zaposlit. Če boste morali veliko komunicirati, bo to nekoliko uteženo, v drugem primeru ne vidim težav glede zaposlitve.
Glede šumenja v ušesih ( tinitus )je tudi težko čisto pozdravit.
Izogibat se boste morali hrupu,( preglasni glazbi,ozi. vsem kar vam je preglasno ).Tinitus se lahko s časoma nekoliko umiri, ampak se rad ponavlja.
APMD
kar opravite in vse preglede na katere vas bodo še napotili, mogoče najdejo pravi vzrok za nastalo težavo,...ne obupajte..!
Glede slušnega aparata je pa takole:
so zunjanji in notranji slušni aparati.
Na ORL vam naredijo poskusni test z poskusnimi aparati, da vidijo kakšen aparat bi bil za vas najbol primeren, zdravnik vam bo napisal napotnico za aparat. Za zunanjega ta v večini zadostuje,.. za notranjega (v ušesnega bo pa potrebno doplačilo..!), zdravnik vam bo ob pregledu vse objasnil in tudi priporočal, kateri aparat bi bil za vas najbol primeren in kje ga boste dobili. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Rašo
Pridružen/-a: 26.02. 2009, 14:04 Prispevkov: 1
|
Objavljeno: 26 Feb 2009 14:05 Naslov sporočila: |
|
|
Kaj pa piskanje, ki se pojavi pri športu? Meni se pojavi piskanje, ko sem na fitness in dvigujem uteži. Takrat se okrepi in začne močno piskati, predvsem v levem ušesu. Po vadbi se malo umiri, ampak piskanje ostaja in nepreneha, tako da stalno piska (med vadbo močneje, nato pade). Pritisk imam vredu, prav tako se počutim tudi normalno in nejem nobenih "substanc". Ukvarjam pa se z fitness redno že 5 let (zadnje 3 leta zelo aktivno), in se mi to ni prej pojavljalo in, da bi konstantno, tudi ko ne telovodim ostalo piskanje. Dober let nazaj mi se mi je pojavilo, ampak je razmerom hitro prenehalo in nisem obračal pozornosti, ker me ni motilo. Zdaj se mi je pa več kot mesec dni nazaj pojavilo, in od takrat neprestano piska ( enkrat bolj, drugič slabše).
Bil sem pri osebnem zdravniku in pravi, da je to zaradi "stahijeve" cevke, da se notri pritisk nabije, naročen pa sem tudi pri specialistu ampak šele čez dobr mesec dni. Moje mnenje je, da tle ta cevka ni pomembna ampak, da je dihanje med sabo vadbo, in fizični napor. Ta dva dejavnika, da mi to povzročata. Mogoče vi kaj več veste oz. nekje sem tudi prebral, da se takšne težave znajo tudi pri športnikih pojavljat, predvsem pri kakšnih novih vajah?
Hvala za odgovor in lep pozdrav |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 26 Feb 2009 19:35 Naslov sporočila: |
|
|
Rašo je napisal/a: | Kaj pa piskanje, ki se pojavi pri športu? Meni se pojavi piskanje, ko sem na fitness in dvigujem uteži. Takrat se okrepi in začne močno piskati, predvsem v levem ušesu. Po vadbi se malo umiri, ampak piskanje ostaja in nepreneha, tako da stalno piska (med vadbo močneje, nato pade). Pritisk imam vredu, prav tako se počutim tudi normalno in nejem nobenih "substanc". Ukvarjam pa se z fitness redno že 5 let (zadnje 3 leta zelo aktivno), in se mi to ni prej pojavljalo in, da bi konstantno, tudi ko ne telovodim ostalo piskanje. Dober let nazaj mi se mi je pojavilo, ampak je razmerom hitro prenehalo in nisem obračal pozornosti, ker me ni motilo. Zdaj se mi je pa več kot mesec dni nazaj pojavilo, in od takrat neprestano piska ( enkrat bolj, drugič slabše).
Bil sem pri osebnem zdravniku in pravi, da je to zaradi "stahijeve" cevke, da se notri pritisk nabije, naročen pa sem tudi pri specialistu ampak šele čez dobr mesec dni. Moje mnenje je, da tle ta cevka ni pomembna ampak, da je dihanje med sabo vadbo, in fizični napor. Ta dva dejavnika, da mi to povzročata. Mogoče vi kaj več veste oz. nekje sem tudi prebral, da se takšne težave znajo tudi pri športnikih pojavljat, predvsem pri kakšnih novih vajah?
Hvala za odgovor in lep pozdrav |
Spoštovani !
Šumenje v ušesu ali piskanje ( Tinitus..) nastane lahko iz večih vzrokov:
-Visok krvni tlak
-Slabo prehodna troblja
-Slaba prekvavit v srednjem ušesu
-Okvara bobniča
-Okvara srednjega ušesa
-Okvara slušnega živca...itd.
Tinitus je zelo težko ozdravljiv. Njegove vzroke je tudi precej težko odkrit.
Zato vam priporočam, da greste na pregled k Dr.med. spec.otorinolaringologu, da vas strokovno pregleda. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
9164
Pridružen/-a: 15.04. 2009, 22:08 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 15 Apr 2009 22:24 Naslov sporočila: |
|
|
Lp
Nazadnje urejal/a 9164 27 Apr 2009 21:04; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 16 Apr 2009 20:50 Naslov sporočila: Re: |
|
|
9164 je napisal/a: | Ali mi lahko pokomentirate izvid preiskave APMD, opravljene pri trimesečnem dojenčku: Prag sluha za klik je bil desno pri 50 levo pa pri 30 dB; vrednost desno je bila za starost abnormna. Desno so bili pri normativni jakosti klika (80 dB) ponovljivi le valovi I, III in V s podaljšanimi latencami. Levo so imeli slušni izvabljeni odzivi možganskega debla primerno obliko; slabši je bil ponovljiv val V. Levo so bile za starost podaljšane latence valov I, II in III. Medpotencialni časi so bili primerni; nakazovala se je asimetrija z daljšima časoma III-V in I-V levo v primerjavi z drugo stranjo. Mnenje: Izvid je bil najbolj v skladu z zmerno prevodno/zaznavno motnjo desno. Levo so bile lahne abnormalnosti, najbolj v skladu z blago prevodno motnjo. Svetujem pregled pri avdiologih in ponovitev snemanja čez približno pol leta.
Izvid mi zveni zelo zaskrbljujoča, čeprav ne vem, kaj sploh pomeni. Ali lahko npr. na primeru razložite kako glasne glasove dojenček s posameznim ušesom sploh sliši? Kaj nam povedo valovi in kaj latence? Kako se da opisano okvaro zdraviti? Ali bo prišel v upoštev slušni aparati?
Lp |
Spoštovani !
Ne vem kaj so vam zdravniki še povedali po pregledu, mislim, da boste morali še narediti kar nekaj pregledov z otrokom. Takšna zaznava sluha pri dojenčkih je lahko tudi trenutna. Meritve tudi niso tako preproste in natančne v vsakem momentu samega pregleda, tako, da ne obupajte preden se ne končajo res kompletni pregledi, kateri še bodo sledili,.. tudi pri avdiologih...itd.
Primer:
Približne vrednosti vsakodnevnih zvokov v dB:
0 dB = prag slišnosti
30 dB = šepetanje ali šum ozadja v avditoriju
70 dB = sesalec na razdalji 1.8 m, ali govor na razdalji 30 cm
90 dB = podzemska železnica na razdalji 7 m
100 dB = pnevmatično kladivo
120 dB = grmenje, topniški ogenj, prag čutnosti
125 dB = vzlet reaktivnega letala na razdalji 70 m
Res je da dojenček ni slišal enakomerno na obe ušesi na testu slušnosti, razlika je zaznana 20 decibelov in oboje slabše zaznava sluh.
Priporočam, da čimprej obiščete Dr. spec. otorinolaringologa.
Dr. spec. otorinolaringolog bo ugotovit vrok, zakaj takšen sluh, kje je vzrok okvare in komaj po ugotovitvi ozi. po pregledu avdiologa,.. boste bolj na realnosti natančnejše diagnoze.
_________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
9164
Pridružen/-a: 15.04. 2009, 22:08 Prispevkov: 2
|
Objavljeno: 17 Apr 2009 09:35 Naslov sporočila: |
|
|
Lp
Nazadnje urejal/a 9164 27 Apr 2009 21:05; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|