ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Kontracepcija: svetovanje in pomoč pri izbiri

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave /
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2009 12:04    Naslov sporočila: Kontracepcija: svetovanje in pomoč pri izbiri Odgovori s citatom

Kontracepcija: svetovanje in pomoč pri izbiri

Pri ginekologu


Kontracepcijske tablete so dandanes najpogostejša metoda preprečevanja nezaželenih nosečnosti. Skrb za to v 99 odstotkih prevzamejo nase ženske. Kontracepcijske tabletke se pri nas dobijo na recept, po katerega gredo ženske običajno k svojemu ginekologu. Na splošno je pri nas nezaželenih nosečnosti vse manj in tudi število splavov zelo upada.

Kontracepcijo lahko predpiše splošni zdravnik, a tudi pediater, vendar ženske večinoma prihajajo po recept k svojemu ginekologu. Na voljo je več vrst kontracepcije: najpogosteje se ženske odločajo za tablete, nekatere pa tudi za hormonske obliže ali maternični vložek. Približno 17 odstotkov se jih odloči za uporabo kondoma. Za kakšno kontracepcijo se ženska odloči, ponavadi ni odvisno od starosti, temveč predvsem od tega, ali je že rodila ali ne. Ženske, ki še niso rodile, lahko dobijo samo recept za tablete ali obliže.

Maternični vložek pred porodom le izjemoma

"Ženskam, ki še niso rodile, materničnega vložka večinoma ne vstavljamo, ker lahko povzroči vnetje jajcevodov, kar bi pozneje lahko pomenilo velike težave z zanositvijo," je povedala dr. Mojca Demšar, ginekologinja iz Zdravstvenega doma Šiška.
Za vstavo materničnega vložka ženskam, ki še niso rodile, se odločijo v izredno redkih primerih: če ima ženska okvarjena jetra, težave s krvnim tlakom ali pa tablet ne bi bila sposobna redno jemati. Za slednje še pred materničnim vložkov pridejo v poštev hormonske injekcije (enkrat na tri mesece).
Kontracepcijske tablete so torej prvi izbor za žensko, ki še ni rodila, po porodu pa se lahko odloči tudi za maternični vložek, ki ji ga praviloma vstavijo takoj, ko se po porodu pojavi prva menstruacija, ne glede na to, ali ženska otroka doji ali ne. Maternični vložek lahko vložijo tudi šest tednov po porodu, četudi še ni menstruacije, vendar se za to odločijo redkeje. Posebej je treba obravnavati ženske, ki so rodile s carskim rezom.

Med dojenjem ne tablet

Pri predpisovanju kontracepcijskih tablet je treba upoštevati, ali ženska doji ali ne. Kontracepcijske tablete ponavadi predpišejo takrat, ko dojenje za otroka ni več edina hrana, kar je ponavadi takrat, ko je otrok star pol leta. "Kontracepcijske tablete lahko poslabšajo kakovost in količino mleka," je pojasnila dr. Mojca Demšar. Hormoni, ki jih otrok popije skupaj z mlekom, mu ne škodujejo. Iz teh razlogov je s kontracepcijskimi tabletami dobro počakati vsaj nekaj mesecev. Ko je otrok star pol leta, že jé z žličko, a je še dojen, pa ženska zagotovo že lahko začne z jemanjem kontracepcijskih tablet.
Najpogostejše vprašanje, ki ga postavljajo ženske glede kontracepcijskih tablet, je, koliko se bodo zaradi tablet zredile. Res je, da so stare tablete z večjo količino hormonov povzročale povečanje telesne teže, vendar zdaj ni več tako, saj so na voljo nove vrste blažjih hormonskih tablet, ki ne povzročajo pridobivanja teže. Vrst kontracepcijskih tablet je veliko, tako da lahko vsaka ženska izbere takšne, ki ji najbolj ustrezajo. Veliko žensk jemlje kontracepcijske tablete zaradi izboljšanja videza kože. Tudi na drugo najpogostejše vprašanje, ali bo vse v redu, če se ženska po določenem času jemanja tablet odloči za zanositev, je odgovor več kot spodbuden. "Kontracepcijske tablete varujejo pred vnetji, to pa predvsem zato, ker ostaja kanal maternice ves čas zaprt in zato neprehoden za bakterije," pojasnjuje dr. Mojca Demšar. Če je ženska jemala kontracepcijske tablete, težav z zanositvijo ne bo. Kontracepcijske tablete tudi varujejo pred rakom na jajčnikih in sluznici maternice.

Obliž priljubljen med mladimi

Kontracepcijski obliži so na našem trgu novost in ga imajo rade zlasti mlade ženske. Zanj se odločajo zlati ženske, ki so se naveličale vsak dan jesti tablete ali pa je pri njih velika verjetnost, da jih ne bodo jemale redno. Učinek obliža je popolnoma enak kot pri tabletah, le način uporabe je drugačen. Z obližem gre ženska lahko v savno, na bazen & Njegova edina pomanjkljivost je ta, da je pač viden.
V primerjavi z moškimi prevzamejo ženske odgovornost za kontracepcijo nase v 99 odstotkih. Moškim sta za zdaj na voljo le dve obliki kontracepcije: kondom in sterilizacija. Slednja v mladih letih seveda ne pride v poštev. Po mnenju dr. Mojce Demšar ženske v Sloveniji o kontracepciji vedo dovolj, zagotovo pa se najde katera, ki se za to ne zanima in pride splaviti tudi po večkrat. "Seveda vsaki, ki pride na splav, pojasnimo možnosti kontracepcije, vendar gre to nekaterim pri enem ušesu noter in pri drugem ven," je dejala dr. Mojca Demšar. K poučenosti o kontracepciji veliko prispevajo članki v revijah, za šolarke pa v osmem razredu osnovne šole organizirajo tudi informativni dan o kontracepciji. Zagotovo je dolžnost vsake mame, da hčerki pravočasno pojasni vse o kontracepciji. Za mlade je zelo pomembno tudi to, da vedo za postkoitalno kontracepcijsko tableto, ki jo je treba vzeti čimprej, najpozneje pa pet dni po nezaščitenem odnosu, ker se jim odnos pogosteje zgodi nepričakovano.

Izjave ...

Pri nas kontracepcijo lahko predpišejo ginekologi, splošni zdravniki ali pediatri. Vsekakor imajo največ izkušenj z ženskami, ki pridejo po zaščito, ginekologi. Nekatere od njih smo povprašali o izkušnjah, ki jih imajo s pričakovanji in zahtevami sodobne ženske: kaj jim največ predpisujejo, po čem ženske najraje segajo, kako so naklonjene novostim &

Dr. Vinko Jeričevič pravi, da njegove pacientke najpogosteje poskrbijo z zaščito s hormonsko kontracepcijo, predvsem z ultranizkodoznimi kontracepcijskimi tabletami. Te so še zlasti priljubljene zato, ker ne vplivajo na povišanje telesne teže. Tudi po porodu se jih večina odloči za tabletke, nekatere pa tudi za maternični vložek s hormonom. Sam opaža, da je predvem med mlajšimi ženskami vse več povpraševanja tudi po kontracepcijskih obližih, saj ta prepriča predvsem s praktičnostjo, učinkovitostjo in tako rekoč nobenimi neželenimi učinki.

Podobno opaža tudi dr. Nives Rožič Vičič. Ženske se vse pogosteje odločajo za obliž, in sicer iz enakih razlogov kot je bilo že napisano praktičnost in zaneslijvost. Ženskam, ki še niso rodile, običajno svetuje dvojno zaščito: nizkohormonske kontracepcijske tablete in kondom, ženskam, ki so že rodile, pa prav tako tablete ali maternični vložek. Slednjega predvsem ženskam, ki dlje časa ne načrtujejo zanositve.

Enako opisuje tudi dr. Danilo Maurič. Ženskam, ki še niso rodile, najpogosteje predpisuje nizkodozne in ultra-nizkodozne kontracepcijske tabletke, ki se jim po porodu pridruži še izbira materničnih vložkov. Kot pravi, vsaki pacientki pojasni prednosti in pomanjkljivosti posamezne kontracepcijske metode in ji, ob upoštevanju vseh indikacij in kontraindikacij, tudi predlaga vrsto zaščite, ki je glede na njeno starost, zdravstveno stanje in življenjski slog najprimernejša. Seveda končno odločitev prepušča pacientki sami, saj je prepričan, da bo resnično motivirana za zaščito samo tista pacientka, ki se prostovoljno odloči za predlagano kontracepcijsko metodo (ali alternativno možnost) in jo bo tudi pravilno uporabljala ter pri njej vztrajala. Ženskam, ki pogosto pozabijo vzeti tabletko, svetuje kontracepcijski obliž. Nad njim so navdušene, pravi, tudi ženske, ki imajo večkrat prebavne motnje. Podobno opaža tudi dr. Danica Bolha Lavrinc, ki pravi, da je obliž primeren za ženske, ki imajo težave s prebavnim traktom, zlasti z jetri, a tudi z ledvicami, saj hormoni iz obliža ta nadvse pomembna organa zaobidejo in nanju nimajo vpliva.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2009 12:19    Naslov sporočila: Mlada dekleta in kontracepcija Odgovori s citatom

Mlada dekleta in kontracepcija

Nezaščitenih vse manj


Jasna Kuhelj Recer, dr. med., je ginekologinja v študentski ginekološki ambulanti na Aškerčevi v Ljubljani. Pregled pri njej po potrebi traja tudi dlje od predpisanega časa, torej dlje kot petnajst minut. Tudi zato, ker k njej pogosto prihajajo dekleta na svoj prvi obisk h ginekologu. In takrat je najpomembnejši prav pogovor.

Najprej nas je zanimalo, kaj so glavni razlogi za (prvi) obisk? "Naša ambulanta je študentska, zato k nam prihajajo večinoma dekleta, ki se vpisujejo na fakulteto, kar pomeni, da so stare devetnajst let in več. Mlajših je manj, mlajših od dvajset let pa le nekaj sto. Še nedavno so bila dekleta, predvsem tista, ki so se zaradi študija preselila v Ljubljano, na prvem obisku pri ginekologu prav v naši ambulanti. Zdaj je drugače, saj jih kar nekaj ginekologa obišče že v domačem kraju. Pacientke so večinoma bolj osveščene, poznajo težave, ki jih lahko rešujejo pri ginekologu, manj pa se zavedajo tega, kako koristno je za zdravje, tudi ginekološko, paziti zdaj, ker je pozneje (lahko) prepozno. Včasih se tudi pošalimo, kadar so prvič na obisku, češ da gre za poseben dan v njihovem življenju, za slovesni dogodek. Prvič se običajno oglasijo takrat, ko začnejo s spolnim življenjem, in tudi takrat, ko se pojavijo bolečine, izcedek in podobne težave," je poudarila dr. Kuhelj Recer.

Dekleta vse bolj osveščena

Največ jih še vedno pride po "tabletko". Redkejše so tiste, ki imajo težave z menstruacijo, nekaj pa je tudi takšnih, ki jih h ginekologu pošlje dermatolog. Hude težave s kožo, denimo akne, je mogoče zdraviti tudi z nekaterimi kontracepcijskimi tabletami. Tako opravijo z dvema muhama na en mah, koža se izboljša, pa še zaščitene so. "Žal so še vedno dekleta, ki so tako lahkomiselna, da se brez zaščite spustijo v spolni odnos," opozarja sogovornica. "Na drugi strani jih je vse manj, ki bi tako razmišljale. To je namreč neodgovorno in kratkoročno razmišljanje. Če dekle lahko zanosi, pomeni, da je bila slabo zaščitena tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi. Splav ni priporočljiv, ker gre pri mlajših dekletih še vedno za precejšnje hormonske spremembe in tudi za velike psihične posledice, ki jih pušča takšen poseg. Teh se v trenutku, ko se odločajo za splav, največkrat niti ne zavedajo, znova pa vzniknejo pozneje. Menim, da je splav za zdravje negativen, povzroča težave, ki so morda celo bolj psihične kot fizične narave. Včasih se dogaja, da odlašanje z zanositvijo povzroči, da pozneje ženska sploh ne more zanositi. Pri tem pogosto ni težava v tem, da ona ne bi mogla zanositi, ne, v zadnjih letih je vse večja neplodnost med moškimi. Pravzaprav je precej vznemirljivo dejstvo, da imajo vse več težav s plodnostjo prav moški."
Njen nasvet je v primeru splava odvisen od tega, ali je pacientka že noseča ali ne. V prvem primeru ji pove, kakšni načini obstajajo, kakšne so možne posledice, kam naj se obrne ipd. Če se za poseg odloči, jo naroči na kontrolo in ji svetuje določeno zaščito. Zelo pomembna je namreč zaščita pred spolnimi in spolno prenosljivimi boleznimi, čemur se posveča še premalo pozornosti. Starejše pacientke, ki običajno vedo, da bi sicer lahko bile mamice, ampak se odločijo za splav samo zato, ker se bojijo, skuša seznaniti s prijetnimi stranmi materinstva. Včasih potrebujejo samo to, da jih nekdo "razsvetli" in začnejo na zadevo gledati z drugega zornega kota. V vsakem primeru je zelo pomemben pogovor.

Močan vpliv družbe

Kdo vpliva na njihovo mnenje? Starši? Partner? Prijateljice? "Odnos do življenja, torej tudi do spolnosti in materinstva, je v veliki meri rezultat splošno veljavnih meril družbe, v kateri živijo dekleta," pravi. "Delno upoštevajo tudi mnenje partnerja, o starših pa skorajda ne govorijo. Veliko izvedo iz medijev in z interneta. Slabo je, če partner odločno zavrača kondom, ker se v takem primeru redko odločijo za tovrstno zaščito. In vendar je kondom, ob kontracepcijski tableti, ključna zaščita pred spolnimi boleznimi."
Na prvi pregled pridejo dekleta včasih s partnerjem, največkrat pa same. Partnerji se zelo različno obnašajo, včasih so zelo neodgovorni in je zato morda celo bolje, da jih ni zraven. Čeprav bi bilo prav, da bi bili o teh zadevah pri nas tudi partnerji bolje seznanjeni, da bi se lahko počutili bolj soodgovorne. "Spominjam pa se prijetnega občutka, ko mi je pacientka poudarila, da jo ima partner zelo rad in da zato ne želi, da bi imela škodljivo zaščito. Zato je pristal na kondom."
Pri odločitvi za zaščito upošteva dr. Kuhelj Recer tudi želje pacientk, ki jih pogosto zanimajo neželeni učinki tabletk. Največkrat ob tabletkah priporoča še kondom in jih opozori, v kakšnih stanjih je to bolj pomembno, v kakšnih manj. Dekleta rada omenjajo "stalne partnerje", kar pa je slab izgovor v primeru, denimo, če je okužen. Poleg tega je "stalnost" pogosto varljiva. Za diafragmo vlada minimalno zanimanje. Zelo pogosto se še vedno "ščitijo" s prekinjenim odnosom, kar strokovno velja za nezanesljivo zaščito. Pri prekinjenem odnosu, naravnih metodah in pri kondomu nas lahko mati narava preslepi, ker se v času plodnih dni pri obeh poveča zanimanje za spolni odnos (ženska izloča posebne snovi, ki jih moški začuti). Takrat nastajajo otroci. Tabletke so najbolj zanesljive, seveda pa nanje ne gre prevečkrat pozabiti. Dandanes je na voljo precej različnih kontracepcijskih tablet, veliko takšnih, ki imajo manj neželenih učinkov. Najnovejši preparat je obliž, ki je zelo priporočljiv, saj ga težje pozabimo in ima manj neželenih učinkov.

Kako ob ginekoloških težavah?

Kako pa svetuje pri izcedkih? "Ti so pri dekletih do 23. leta starosti precej pogosti. Takrat so namreč ženske bolj občutljive in manj odporne, ker hormonsko še niso dozorele. Živijo v stresu, nekatere imajo pogoste spolne odnose in tako se hitro pojavi izcedek. Dekleta se premalo zavedajo, da imajo v tem obdobju zelo občutljivo nožnico in da je prav zato zelo primerna uporaba kondoma. Sprva morda nedolžnim glivicam se namreč lahko pozneje pridruži še kaj precej bolj neprijetnega, denimo bakterijsko vnetje, ki se širi v višje predele telesa in pozneje povzroči nepotrebne zaplete. Pride lahko do zmanjšane plodnosti ali celo do raka. Rak ima lahko tudi značaj spolno prenosljive bolezni."
Pacientke z aidsom še ni imela, srbečica pa ni spolna bolezen, ker jo imajo tudi tiste, ki še niso imele spolnih odnosov. Pogosta je prisotnost humanega papiloma virusa, herpes virusa, klamidije, nekaj je tudi gonoreje, sifilisa pa tako rekoč ni. Precej je tudi primerov obilnih srbečih izcedkov zaradi parazita trihomonasa. Sramne uši je zadnjič videla na kliniki. Higiena je torej veliko boljša, odgovornost za lastno zdravje pa še ni takšna, kot bi lahko bila.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2009 12:38    Naslov sporočila: Vrste kontracepcije Odgovori s citatom

Vrste kontracepcije

Za vsakogar nekaj


Kontracepcija je v Sloveniji dostopna in vsakdo lahko najde primerno obliko zase, četudi ima posamezne omejitve oziroma pogoje pri uporabi. Ali se bo ženska zaščitila ali ne, je odvisno od več dejavnikov. Med najpomembnejše vsekakor sodi njena motiviranost, sledita pa ji osveščenost in obveščenost. Resnici na ljubo je to odvisno tudi od tega, kako pogosto hodi k svojemu ginekologu in kako dobro ta sledi novostim s področja kontracepcije. Kajti, pravi asist. dr. Bojana Pinter, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike Kliničnega centra v Ljubljani, če ginekolog ni dovolj seznanjen z vsemi možnostmi kontracepcije in s spremembami na tem področju, bo znal slabše oziroma manj kakovostno svetovati.

Stalno in kakovostno svetovanje pa je zelo pomembno, saj prihajajo nove generacije, ki so praviloma zelo motivirane in osveščene, ostajajo pa starejše generacije žensk, ki že pozabljajo nekatera dejstva, obenem pa jih je treba poučiti o novostih in jim tudi povedati, da marsikaj, kar je veljalo še pred desetimi leti, ne velja več. "Ena od najpogostejših zmot je, da ženska lahko jemlje kontracepcijske tablete osem let, nato pa mora z jemanjem prenehati. To nikakor ne velja več. Zdaj lahko ženska, če je zdrava in ne kadi, jemlje tablete nepretrgano vse do petdesetega leta," pravi sogovornica in dodaja, da je pri zdajšnji ponudbi in možnostih kontracepcije možno poiskati tako rekoč za vsako žensko primerno zaščito. Prav dobra, ustrezna in predvsem učinkovita zaščita ter strokovno svetovanje pa so cilj sodobne ginekologije. Prizadevanja slovenskih ginekologov so vsekakor usmerjena v to, da bi se število neželenih nosečnosti in posledično umetnih prekinitev le-teh vse bolj zniževalo in doseglo razmerje iz najrazvitejših zahodnoevropskih držav.

Poznamo več oblik oziroma vrst kontracepcije, razlikuje pa se po obliki jemanja ter načinu učinkovanja. Sodobna ženska lahko izbira med naslednjimi vrstami kontracepcije:
- hormonska (kombinirana peroralna hormonska kontracepcija, kontracepcijski obliž, nožnični prstan; gestagenska depo injekcije, podkožni vsadki; urgentna),
- maternični vložek (vložek z bakrom ali vložek s hormonom),
- barierna (fizikalna kondom, femidom, diafragma; kemična spermicidi),
- sterilizacija,
- naravne metode,
- prekinjeni odnos in
- laktacijska amenoreja (dojenje).

Vse oblike niso enako učinkovite ter imajo svoje prednosti in slabosti. Največ žensk sega po hormonski kontracepciji, razlaga dr. Pinter.

Hormonska kontracepcija

Poznamo več vrst hormonske kontracepcije. Najbolj razširjena je peroralna kontracepcija, tako imenovana kontracepcijska tableta, ki je v svetu znana od konca petdesetih let prejšnjega stoletja, v Sloveniji pa je na voljo od leta 1964. Po svetu jo uporablja približno 70 milijonov žensk, saj je zelo učinkovita (raziskave kažejo, da kar 99,7-odstotno), varna in z zelo redkimi neželenimi učinki, ki so dolga leta motili številne ženske na primer blago povečanje telesne teže. Hormonska kontracepcija prepreči oploditev tako, da zavira ovulacijo in povzroči zgostitev sluzi v materničnem vratu, zaradi česar semenčice ne morejo prodreti v maternico. Poleg preprečevanja zanositve ima hormonska kontracepcija tudi vrsto ugodnih učinkov na organizem. Raziskave so namreč pokazale, da pri redni uporabi znižuje število motenj menstrualnega ciklusa, manj je zunajmaterničnih nosečnosti, cist jajčnikov, mozoljavosti, vnetij v mali medenici (zato kontracepcijske tablete preprečujejo neplodnost), manj je tumorjev dojke, raka jajčnikov in maternične sluznice, zavirajo nastanek osteoporoze in varujejo plodnost. Hormonska kontracepcija primerna za vse ženske do 50. leta, torej tako rekoč do konca reproduktivnega obdobja, seveda če je ženska zdrava. Omejitve pri jemanju oralne hormonske kontracepcije veljajo za ženske, ki kadijo in so starejše od 35 let, za ženske, ki imajo srčno-žilne bolezni, rak dojke, migreno z žariščnimi znaki, bolezni jeter in žolčnika ali zvišan krvni tlak ter za hude sladkorne bolnice, vendar le, če imajo sladkorno bolezen več kot dvajset let ali pozne zaplete na žilju.

Kontracepcijski obliž

Obliž je zagotovo ena od najbolj uporabnih metod za preprečevanje nosečnosti in je ta hip že na voljo tudi pri nas. Vsebuje sintetična hormona estrogen in gestagen. Ženska v enem ciklusu porabi tri obliže, ki jih menja enkrat na teden, nato sledi enotedenski premor. Obliž si lahko prilepi bodisi na kožo trebuha, zadnjice, stegna ali nadlahti, hormona pa skozi kožo prehajata v kri in žensko zanesljivo varujeta pred neželeno zanositvijo. Obliž je enako učinkovit kot tabletke, primeren je za ženske v vseh starostnih obdobjih. Narejen je tako, da se hormona ves čas namestitve enakomerno sproščata in nudita dobro zaščito. Kontraindikacije so enake kot pri hormonskih tabletkah. Obliž ženska pusti na telesu ves čas in je ne ovira pri običajnih dejavnostih, saj se ne odlepi niti med kopanjem, prhanjem in športnimi dejavnostmi.

Depo injekcije

Depo injekcije poleg podkožnih vsadkov spadajo v skupino gestagenske kontracepcije, ki se tako imenuje zato, ker vsebuje samo en hormon gestagen. Ta začasno prepreči sproščanje jajčeca, stanjša maternično sluznico in ovira potovanje semenčic. Dajejo se na vsake tri mesece. Odmerek hormona v krvi je enakomeren in ni premorov tako kot pri tabletah. V prvih mesecih so možne neredne krvavitve ali pa te v celoti prenehajo. Menstruacija se seveda povrne nekaj mesecev po zadnji injekciji. Injekcije so zelo zanesljive in imajo vrsto pozitivnih učinkov (manj vnetij maternične sluznice in male medenice, manj zunajmaterničnih nosečnosti, manj raka jajčnikov in maternične sluznice, lahko jih uporabljajo doječe matere), a tudi nekatere neugodne (motnje razpoloženja, zadrževanje tekočine v telesu). Depo injekcij ne smejo prejemati ženske, ki so manj kot šest tednov po porodu, ženske z rakom dojk, s srčno-žilnimi boleznimi, z boleznimi jeter, z ariščno migreno, s hudo sladkorno boleznijo, z zelo visokim krvnim tlakom in osteoporozo. V Sloveniji depo injekcije postajajo vse bolj pomembne kot zelo učinkovita zaščita po porodu pri ženskah, ki dojijo.

Urgentna kontracepcija

Vsak nezaščiten spolni odnos se lahko teoretično končna z zanositvijo. Nosečnost ni povezana s številom spolnih odnosov, ki jih ima ženska, zato je pomembno, da je zaščitena vsakič, ko ima spolni odnos, če ne želi zanositve, razlaga sogovornica. Seveda v življenju pogosto ni tako in kljub opozorilom ginekologov se zgodi, da si dovolimo brezglavost in nepremišljenost nezaščitenega spolnega odnosa ali pa uporabljena kontracepcija zataji, na primer kondom poči. K sreči poznamo učinkovito metodo preprečevanja "storjene škode" tako imenovano urgentno kontracepcijo s kontracepcijskimi tabletkami. Čim prej, najkasneje pa pet dni po nezaščitenem odnosu, mora ženska vzeti eno ali dve ustrezni tableti (odvisno od vrste preparata), dvanajst ur kasneje pa odmerek ponovi. Urgentna kontracepcijska tableta uspešno in v visokem odstotku (98 %) prepreči neželeno nosečnost. Pri nas je še vedno premalo poznana in uporabljena, še zlasti med starejšimi ženskami.

Maternični vložek

Maternični vložek je pripomoček za preprečevanje nosečnosti, ki ga zdravnik vstavi v maternico običajno med menstruacijo ali v prvih dneh po njej, lahko pa tudi po splavu, po porodu ali med dojenjem. Vlaganje je preprosto in hitro. Poznamo več vrst različno oblikovanih materničnih vložkov, ki so lahko iz mehke plastike, oviti z bakrom ali pa vsebujejo počasi delujoč hormon gestagen. Najbolj razširjen je vložek z dodanim bakrom, saj je zelo učinkovit. Vložek deluje tako, da prepreči oploditev jajčeca, ker deluje na maternico in semenčice. Učinkovitost vložka traja od tri do osem let, pravi sogovornica in dodaja, da tako rekoč vse ženske po odstranitvi vložka normalno zanosijo in rodijo. Vložek je nemoteč in ga ženske ne čutijo. Nekatere ženske imajo po vstavitvi vložka daljše in močnejše mesečne krvavitve, v redkih primerih (manj kot en odstotek) pa vložek izpade iz maternice. Redek zaplet pri uporabi vložka je medenično vnetje, ob katerem se pojavijo zvišana telesna temperatura, gnojni izcedek iz nožnice in bolečine v spodnjem delu trebuha. Vložek ni primeren za ženske, ki so prebolele medenično vnetje, spolno prenosljivo okužbo ali so nosilke virusa HIV. Maternični vložek z dodatkom bakra tudi ni primeren za ženske z neopredeljeno krvavitvijo iz nožnice, alergijo na baker, motnjo v strjevanju krvi ter nepravilnostmi ali sumom na rakavo obolenje rodil.

Barierna kontracepcija

Od bariernih metod kontracepcije (kondom, femidom, diafragma) se je v svetu in pri nas najbolj uveljavil kondom, kar je predvsem posledica širokega ozaveščanja javnosti od sredine osemdesetih let, ko smo začeli obširno govoriti o HIV in možnostih prenosa s spolnimi odnosi. Kondom velja za idealno kombinacijo v dvojni ali trojni zaščiti (pred neželeno nosečnostjo, pred okužbo s spolno prenosljivimi okužbami in neplodnostjo). V nasprotju s kondomom se je njegova ženska različica femidom znatno manj uveljavila. Podobno je z diafragmo, ki je sicer še vedno na voljo, vendar se zanjo odloča vse manj žensk. Diafragme ni mogoče kupiti v prosti prodaji, ker je za optimalno zaščito nujno, da jo predpiše ginekolog, saj se potreba po določeni velikosti spreminja v odvisnosti od starosti in porodov. Če se diafragma ne prilega dobro, ne ponuja ustrezne zaščite.

Kako po porodu?


Statistike kažejo, da je delež beželenih nosečnotsi oziroma umetnih prekinitev nosečnosti večji pri ženskah, ki so že kdaj umetno prekinile nosečnost in v prvih letih po porodu. Zato je zelo pomembno, pravi sogovornica, da ženskam po porodu ustrezno svetujejo glede rabe kontracepcije. To je zlasti pomembno za ženske, ki dojijo. Veliko žensk namreč še vedno meni, da med dojenjem ne morejo zanositi. Dejstvo je, da je v prvih šestih mesecih po porodu ob izključnem dojenju možnost zanositve res nižja in plodnost se pri dojiljah res vrne pozneje kot pri ženskah, ki ne dojijo, vendar ženska kljub temu lahko zanosi, zato dojenje ni zanesljiva zaščita. Zavedati se je tudi treba, da ženska ne ve, kdaj pride do prve ovulacije, zato marsikdaj po porodu zanosi, ne da bi sploh dobila prvo menstruacijo. Zato je izbira ustrezne kontracepcije nujna. Doječim ženskam ginekologi priporočajo predvsem redno in pravilno uporabo kondoma s spermicidi ali brez njih. Vendar izkušnje kažejo, da pari po porodu uporabljajo kondom dovolj dobro le v primerih, če so kondom uporabljali že pred načrtovano zanositvijo. Parom, ki kondoma niso navajeni, priporočajo raje druge vrste kontracepcije. Ob prvem pregledu lahko ženski vstavijo tudi maternični vložek, razlaga dr. Pinter. Lahko se odloči tudi za depo injekcije, uporabo hormonskih kontracepcijskih tablet pa odsvetujejo, ker le-te vplivajo na količino mleka. Ženske, ki ne dojijo, se lahko odločijo za uporabo kontracepcijskih tablet že tri tedne po porodu. Če ženska dalj časa ne namerava zanositi, ji prav tako lahko vstavjo tudi maternični vložek.

Kako po 35. letu?

Reproduktivno obdobje se pri ženski začne s prvo menstruacijo in konča leto dni po zadnji menstruaciji. V obdobju po zadnji menstruaciji je plodnost znatno zmanjšana, a še vedno možna, zato je pomembna ustrezna zaščita. Ženski so na voljo vse vrste kontracepcije, vendar le ob posvetu z zdravnikom in oceni njenega zdravstvenega stanja.
Ženske, ki so ves čas jemale kontracepcijske tablete, si jih pogosto želijo tudi v tem obdobju. Zgornja starostna meja je 50 let, a le, če je ženska zdrava. Ginekolog ji predpiše nizkodozne tablete. Ker pa se v tej starosti poveča delež žensk, ki imajo težave z ožiljem ali s presnovo, je kandidatk za oralno hormonsko kontracepcijo manj. Tudi kadilke tovrstne kontracepcije ne smejo jemati že po 35. letu. Zanje so na voljo kontracepcijske injekcije ali vsadki (pri nas še niso na voljo), ki vsebujejo samo en hormon gestagen. Primerna zaščita je tudi maternični vložek, predvsem vložek z gestagenom, ker ugodno vpliva na maternično sluznico in zmanjšuje močne krvavitve iz maternice, ki so v tem obdobju pogoste zaradi miomov in hormonskih motenj. Priporočljivi so tudi kondomi in spermicidi. Tudi prekinjen odnos je boljše kot nič. Naravne metode so tudi manj zanesljiva metoda, zlasti zato, ker je menstruacijski ciklus v tem obdobju vse bolj nereden. Za to starostno skupino je zelo primerna tudi sterilizacija.

Sterilizacija

Sterilizacija je poseg, s katerim ženska trajno reši težavo z izbiro kontracepcije, poleg tega je ena od najbolj zanesljivih metod preprečevanja nosečnosti. Pri nas sterilizacija le počasi pridobiva na veljavi, saj ima še vedno nekako negativen prizvok in veliko parov jo nehote povezuje z izgubo spolne moči, kar nikakor ne drži. Včasih je bila sterilizacija nepovraten poseg, s sodobnimi mikrokirurškimi tehnikami pa lahko zdravniki znova vzpostavijo prehodnost jajcevodov ali pa se ženska odloči za oploditev z biomedicinsko pomočjo. Za sterilizacijo se lahko odločijo ženske po 35. letu. Poseg, razlaga dr. Pinter, mora odobriti komisija. Od vloge do posega mora miniti šest mesecev, le izjemoma komisija dovoli takojšen poseg, če iz zdravstvenih razlogov druge vrste zaščite niso možne oziroma priporočljive. Poseg z laparoskopom opravijo v splošni anesteziji. Zapleti so izjemno redki. Sterilizacija ne povzroča nikakršnih hormonskih sprememb. Želja po spolnosti je nespremenjena, menstruacija ostane. Pomembno je vedeti, da se za sterilizacijo lahko odloči tudi moški. Poseg je pri moškem manj zapleten, opravijo pa ga v lokalni anesteziji.

Naravne metode, če ne gre drugače

Naravne metode sodijo med najmanj zanesljive oblike kontracepcije. V enem letu zanosi dvajset odstotkov žensk. Metode temeljijo na poznavanju plodnosti in spolni vzdržnosti v času plodnih dni. Za čim večjo uspešnost teh metod so potrebni dobro poznavanje lastnega telesa, pozorno opazovanje ter visoka stopnja motiviranosti in doslednosti. K naravnim metodam prištevamo koledarsko metodo, temperaturno metodo, metodo opazovanja cervikalne sluzi, simpto-termalno metodo in teste za ugotavljanje plodnih dni. Pri koledarski metodi moramo sprva več mesecev skrbno beležiti dolžino menstrualnih ciklusov, nato pa plodne dni izračunamo tako, da od najkrajšega ciklusa odštejemo 20 dni in 10 dni od najdaljšega menstrualnega ciklusa. Če je bil najkrajši ciklus dolg, denimo, 20 dni, najdaljši pa 40, so plodni dnevi med 0. in 30. dnevom ciklusa. V tem času se spolnih odnosov vzdržimo.
Pri temperaturni metodi si mora ženska meriti bazalno telesno temperaturo, ki je v drugem delu menstruacijskega ciklusa višja. Temperaturo vedno merimo zjutraj, še pred vstajanjem, po vsaj treh urah spanja in vedno na istem mestu (na primer v ustih &). Ko nastopi ovulacija, se temperatura zviša za 0,2 do 0,5 stopinj in ostane povišana vsaj tri dni. Varni dnevi nastopijo četrti dan po dvigu bazalne temperature.
Metoda opazovanja cervikalne sluzi temelji na ocenjevanju sluzi, ki jo ženska pridobi s toaletnim papirjem na vhodu v nožnico. To stori pred mokrenjem. Ko se bliža ovulacija, je sluz vse bolj vlecljiva in prozorna, podobna jajčnemu beljaku. V obdobju varnih dni je sluzi malo, je gosta in motna.
Simpto-termalna metoda je kombinacija merjenja bazalne temperature in opazovanja cervikalne sluzi.

Z velikimi koraki naprej

Kontracepcijske metode in sredstva postajajo vse bolj izpopolnjeni, razvoj pa gre vsekakor v smeri čedalje večje učinkovitosti, varnosti in uporabnosti. In katere so metode, po katerih bodo ženske v bodoče vsekakor posegale, vendar jih za zdaj ni na našem trgu? To so predvsem:
- Nožnični prstan, ki je narejen iz silikona in je prepojen z estrogenom in gestagenom, v nožnici pa ostane tri tedne. Po enotedenskem premoru, v katerem se pojavi prekinitvena krvavitev (»menstruacija«), ženska v nožnico vloži novega.
- Zapestnica: vsebuje sintetična hormona estrogen in gestagen, ki skozi kožo na roki prehajata v kri.
- Vsadek: to je majhna paličica, prepojena s hormonom gestagenom, ki jo zdravnik s posebnim instrumentom potisne pod kožo, kjer tri do pet let zanesljivo preprečuje zanositev.
- Podkožne injekcije: depo injekcije, ki jih ženska sama injicira enkrat mesečno. Imajo enake lastnosti kot trimesečne depo injekcije, le da si jih ženska aplicira sama.
Učinkovitost kontracepcijskih metod

Odstotek žensk, ki zanosi v prvem letu rabe posamezne metode ob povsem pravilni uporabi (prvi stolpec) ter ob uporabi, ki je v praksi običajna (drugi stolpec)

Metoda
........................ ... Dosledna rab------- Značilna raba
Brez kontracepcije . 85 - --- - 85
Spermicid............... ........ 6 - - 21
Naravne metode ................. ... od 2 do 9 - - 20
Diafragma........................ ........ 6 - - 18
Kondom .................... ..... 3 - - 12
Kontracepcijske tablete ......... ............. 0,1 - - 3
Maternični vložek .......... ... od 0,1 do 0,6 - - od 0,1 do 0,8
Depo injekcije ................. .... 0,3 - 0,3
Sterilizacija .............. od 0,1 do 0,4 - - od 0,1 do 0,4






Kontracepcija danes - Kaj izbrati ?

Danes je na voljo kar nekaj metod kontracepcije.
Ženska naj izbere tisto obliko, ki ji najbolj ustreza.

In med kakšnimi oblikami kontracepcije lahko izbira?

Tinkara Srnovršnik, dr. med.


Ker pomeni beseda “koncepcija” spočetje, je izraz “kontracepcija” sinonim za preprečevanje spočetja. Zaščita pred neželeno nosečnostjo je lahko začasna, t.j. v obdobju, ko metodo uporabljamo, ali trajna (npr. sterilizacija). Obstaja več metod kontracepcije, ki se med sabo razlikujejo glede na mehanizem delovanja. To so hormonska kontracepcija, barierna kontracepcija, maternični vložek, naravne metode kontracepcije, prekinjeni odnos, metoda laktacijske amenoreje ter kirurške metode kontracepcije. T.i. “dvojna zaščita” pomeni zaščito pred spolno prenosljivimi okužbami in neželeno nosečnostjo, v zadnjem času pa je vse pogosteje v rabi tudi izraz “trojna zaščita”, kjer je dodana še zaščita pred neplodnostjo.

1. HORMONSKA KONTRACEPCIJA
Kontracepcijske tablete

Mehanizem delovanja kontracepcijskih tablet temelji na vsebnosti hormonov (estrogena in gestagena), podobnim tistim, ki jih tvorijo jajčniki. S tem se ustavi zorenje in sproščanje jajčeca (ovulacija), poveča pa se tudi viskoznost sluzi materničnega vratu in s tem zmanjša prehodnost semenčic. Glede na količino estrogena (etinilestradiola) ločimo visokodozne (50 μg estrogena), nizkodozne (30-35 μg estrogena) in ultranizkodozne kontracepcijske tablete (manj kot 20 μg estrogena). Tablete so pri rednem jemanju 99,7 % učinkovite, kar pomeni, da v enem letu zanosi ena na 300 žensk.

Primerne so za vse zdrave ženske, tudi tiste z nerednimi menstruacijami.

Odsvetujejo jih ženskam s povišanim krvnim tlakom, tistim, ki so prebolele trombozo, embolijo oz. so nagnjene k povečanemu strjevanju krvi, imajo migrenske glavobole, bolezni jeter, žolčnika oz. srca in ožilja, rak dojk oz. rodil ali hudo sladkorno bolezen. Tablete niso primerne niti za ženske z BMI nad 35 let ter za kadilke, starejše od 35 let.

Ženska prične z jemanjem 1. dan menstruacije in nato vzame po eno tableto vsak dan ob isti uri (skupno 21 tablet), čemur sledi sedemdnevni premor. Dva do štiri dni po zaužitju zadnje tablete se pojavi menstruaciji podobna prekinitvena krvavitev, 8. dan premora pa ženska vzame prvo tableto iz novega zavojčka in nadaljuje z jemanjem na opisani način.

Tablete poleg preprečevanja neželene nosečnosti pripomorejo tudi k ureditvi ciklusa, anemije, ublažitvi menstrualnih bolečin, zmanjšajo pa tudi verjetnost za pojav raka maternične sluznice ali jajčnikov. Omejitev v dolžini jemanja tablet ni.

Urgentna (postkoitalna) kontracepcija
Urgentna kontracepcija, ki je 98 % učinkovita, je indicirana le v nujnih primerih (ko npr. poči kondom). Predpiše jo lahko ginekolog ali splošni zdravnik, potrebno pa jo je vzeti čimprej, najbolje v 12 do 24 urah, ali najkasneje v 3 do 5 dneh od nezaščitenega odnosa.

Kontracepcijski obliž
Kontracepcijski obliž vsebuje podobne hormone kot kontracepcijske tablete in je 99,6 % učinkovit. Obliž se prilepi na predel trebuha, nadlahti, stegna ali zadnjice, hormoni pa se preko kože stalno sproščajo v kri. Obliž se menjuje tedensko, po 3 tednih pa sledi enotedenski premor.

Kontracepcijske injekcije
Injekcije, ki vsebujejo progestagen, se vsake 3 mesece dajejo v mišico in nudijo 99,7 % zaščito. Zlasti so primerne za ženske, ki so nedosledne pri jemanju tablet, ki dojijo ali ne prenesejo estrogena.

2. NOŽNIČNI PRSTAN
Gre za silikonski obroček, premera 5 cm, ki vsebuje estrogen in progestagen in se 1. dan menstruacije vstavi globoko v nožnico. Njegova zanesljivost je 99,6 %, nameščen pa ostane 3 tedne, čemur sledi enotedenski premor in nato vstavitev novega prstana.

3. MATERNIČNI VLOŽEK
Maternični vložki so zgrajeni iz mehke, prožne plastike, ki je lahko prevlečena z bakrom ali prepojena s progestagenom (intrauterini sistem). Običajno imajo obliko črke T, v maternico pa jih vstavi ginekolog. Delovanje hormonskih vložkov temelji na počasnem sproščanju majhnih odmerkov progestagena, medtem ko za razlago delovanja bakrenih vložkov obstaja več teorij. Prisotnost tujka v maternici naj bi bila vzrok sterilnemu vnetju in sproščanju prostaglandinov, kar je toksično za spermije, spremeni delovanje maternice in motiliteto jajcevodov. Direktni toksični vpliv naj bi imeli bakrovi ioni, predmet raziskav pa je bilo tudi lokalno kopičenje levkocitov ter posledična fagocitoza spermijev


Učinkovitost materničnih vložkov je 99 %, primerni pa so za ženske, ki živijo v stabilni monogamni zvezi ali imajo kontraindikacije za jemanje oralne hormonske kontracepcije. Večje število spolnih partnerjev ob uporabi materničnega vložka pomeni večje tveganje za spolno prenosljive okužbe in posledično ascendentno nastala vnetja notranjih rodil. Previdnost je zato potrebna pri mlajših ženskah, nikakor pa zadržki niso več utemeljeni pri predpisovanju vložka ostalim uporabnicam. Vse najnovejše študije so namreč ovrgle staro prepričanje, da so maternični vložki (pre)pogosto povezani z vnetji notranjih rodil, kljub temu pa uporaba te metode kontracepcije ostaja nerazumljivo nizka še danes.

4. BARIERNA KONTRACEPCIJA
Barierna kontracepcija lahko deluje kot mehanska ovira (kondom, diafragma) ali kemično (spermicidi). Preprečuje vstop spermijev v maternico.

Kondom
Kondom je tulec iz lateksa ali poliuretana z izboklino na vrhu, kjer se zadrži semenska tekočina, ko moški doživi izliv. Moški si kondom natakne na nabrekli spolni ud, njegova učinkovitost pa je 93 %, ob pravilni uporabi pa varuje tudi pred spolno prenosljivimi okužbami. Zaradi slednjega je še posebej priporočljiv za mlade in osebe, ki pogosto menjavajo spolne partnerje.

Diafragma
Diafragma je gumijasta kapa, ki prekrije maternični vrat in tako prepreči vstop semenske tekočine v maternico. Ženska si jo vstavi globoko v nožnico in pri pravilni vstavitvi je partnerja med odnosom ne čutita. Njeno velikost določi ginekolog, učinkovitost pa je 82 %. Vedno se uporablja skupaj s spermicidi.

Spermicidi
So kemične snovi, na voljo v različnih oblikah (krema, nožnične svečke ...), ki se pred odnosom vstavijo v nožnico. Ohromijo in uničujejo semenčice, njihova učinkovitost pa je 80 %, zato jih uporabljamo v kombinaciji s kondomom ali diafragmo.

5. NARAVNE METODE KONTRACEPCIJE
Pri koledarski metodi določamo plodne dneve - več mesecev zapored beležimo dolžino cikla, nato pa od najdaljšega odštejemo 10 dni, od najkrajšega pa 20 dni. Pri metodi merjenja bazalne temperature se le-ta takoj po ovulaciji za vsaj tri dni dvigne za več kot 0,2 °C, varni dnevi pa nastopijo 4. dan po dvigu bazalne temperature. Pri ovulacijski metodi ženska opazuje cervikalno sluz, ki je v času ovulacije obilna, vlecljiva in prozorna, varni dnevi pa nastopijo po 4. dnevu od pojava ovulacijske sluzi. Simptotermalna metoda združuje ovulacijsko metodo in metodo merjenja bazalne temperature.

Pri prekinjenem odnosu moški pred izlivom semenske tekočine umakne spolni ud iz nožnice. Metoda laktacijske amenoreje (dojenje) je uporabna pri polno doječih materah brez menstruacije v prvih 6 mesecih po porodu (97 % učinkovitost).

6. KIRURŠKE METODE KONTRACEPCIJE
Sterilizacija je primerna za ženske, ki so izpolnile svoj reproduktivni plan. V skladu z našo zakonodajo morajo dopolniti 35 let. Praviloma gre za laparoskopski poseg, s katerim prekinemo prehodnost jajcevodov.
Vazektomija se opravi v lokalni anesteziji, gre pa za prekinitev semenovodov pri moških. Minimalna, z zakonodajo določena starost je 35 let.


TABLETKE





_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 30 Apr 2009 12:34; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
soncek88



Pridružen/-a: 25.04. 2009, 11:13
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2009 11:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

zdravo!
jaz imam pa eno komplicirano vprašanje... :S
uglavnem... že skoraj pol leta jem tabletke diane 35 in zadnji mesec nisem mela spolnih odnosov zato sem jih nekaj pozabla vzeti (približno 4)...vem ja neodgovorno! no in zdaj spet nujno potrebujem zaščito in nevem ali naj s tabletami nadaljujem normalno po sedmih dneh premora + zdaj zadni teden sem spet pozabila tableto in sem prenehala z jemanjem...ali naj začnem vse od znova? če mi svetujete da začnem od znova bi pa še vprašala če moram počakati en mesec na pravo menstruacijo ali začnem z novo polščico prvi dan krvavitve ki jo dobim v teh sedmih dneh premora?
prosiim za odgovor, saj sem dobila že toliko različnih odgovorov da nevem kaj naj nardim..
hvala!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2009 12:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

soncek88 je napisal/a:
zdravo!
jaz imam pa eno komplicirano vprašanje... :S
uglavnem... že skoraj pol leta jem tabletke diane 35 in zadnji mesec nisem mela spolnih odnosov zato sem jih nekaj pozabla vzeti (približno 4)...vem ja neodgovorno! no in zdaj spet nujno potrebujem zaščito in nevem ali naj s tabletami nadaljujem normalno po sedmih dneh premora + zdaj zadni teden sem spet pozabila tableto in sem prenehala z jemanjem...ali naj začnem vse od znova? če mi svetujete da začnem od znova bi pa še vprašala če moram počakati en mesec na pravo menstruacijo ali začnem z novo polščico prvi dan krvavitve ki jo dobim v teh sedmih dneh premora?
prosiim za odgovor, saj sem dobila že toliko različnih odgovorov da nevem kaj naj nardim..
hvala!


Spoštovani.!

Najbol sigurno in zanesljivo bo, če pričnete na pravo menstruacijo, se pravi od začetka samega postopka, v drugem primeru pa še vedno lahko uporabite zaščito z kondomom.

Tako bo bol varno, ker je bila pauza nekoliko dolga.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
soncek88



Pridružen/-a: 25.04. 2009, 11:13
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: 25 Apr 2009 12:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lily87



Pridružen/-a: 08.10. 2009, 17:17
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: 08 Okt 2009 17:21    Naslov sporočila: vpr Odgovori s citatom

In sier takole, prebrala sem si navodila stokrat, tudi po forumih itn. vendar me še vseeno nekaj bega - ob rednem jemanju kontracepcijskih tabletk si v 7dnevnem premoru zaščiten, saj takrat nastopi M- ali to pomeni, če se mi prične menstruacija 2.dan in konča 5.dan, sem šesti in sedmi dan kljub temu, da menstruacije več nimam, zaščitena? Najbrž da...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 09 Okt 2009 07:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovani!

Absolutnih pravil ni. Teoretično lahko zaradi ovulacije, ki se zgodi povsem naključno izven normalnega ciklusa, zanosite katerikoli dan. Največja verjetnost pa je seveda ob času, ko se zgodi normalna ovulacija.

Zaščita je zanesljiva tudi v času pavze, če ste prej natančno in redno jemali tabletke. Tudi pri jemanju tabletk, če je to neredno in nepravilno lahko zanosite, izostala bo menstruacija. V tem primeru naredite nosečnostni test. Včasih po tabletkah, ki jih redno jemljete pride do izostanka in je test negativen. Takrat lahko nadaljujete z jemanjem po shemi.

Edita Arh, dr. med
GINEKOLOGIJA
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2010 21:38    Naslov sporočila: Kontracepcija Odgovori s citatom

Kontracepcija


Dandanes, ko se vedno mlajši pari odločajo za prvi spolni odnos, je pomembno poznavanje različnih možnosti in dostopnosti kontracepcije.

Poznamo več metod kontracepcije:

hormonske metode: vplivajo na hormonski cikel ženske in preprečujejo ovulacijo,

barierne metode: fizično preprečujejo stik sperme z jajčecem in s tem oploditev,

intrauterine metode: priporočljive za ženske, ki so že rodile in ne načrtujejo otrok,

naravne metode: pogosto niso dovolj zanesljive,

trajne: sterilizacija.

Najbolj pogosti izbiri metod kontracepcije med mladostniki sta oralna hormonska kontracepcija in kondom.


Oralna hormonska kontracepcija

Kaj je oralna hormonska kontracepcija in kdo jo lahko uporablja?
OHK je v obliki tabletk, ki vsebujejo hormona estrogen in progesteron. OHK svetujemo vsem zdravim mladostnicam, ki so imele vsaj 6 rednih menstruacij. Izjemoma lahko ginekolog predpiše tabletke že prej.


Kakšna je učinkovitost OHK?
Učinkovitost je visoka, okrog 99,7%. Pri določenih okoliščinah lahko učinkovitost pade.


Ali lahko ženska vseeno zanosi, tudi če jemlje hormoske tabletke?
Vedeti moramo, da lahko kljub rednemu jemanju tablet ženska zanosi, npr. v primeru, če se tableta prehitro izloči (bruhanje, driska...) ali pa če sočasno jemlje zdravila, ki zmanjšujejo kontracepcijski učinek hormonov (antibiotiki, zdravila proti epilepsiji, tuberkulozi, revmi, alergiji). Tudi hud stres lahko zmanjša učinkovitost hormonskih tabletk. Po drugi strani pa lahko hormonske tabletke povečajo delovanje drugega zdravila, npr. pomirjevala skupine diazepamov ter zdravila proti depresiji.


Kako deluje OHK
Hormoni v tabletkah delujejo tako, da preprečijo ovulacijo (sprostitev jajčeca iz jajčnika). Delujejo pa tudi na celo telo.


Kako jemljemo hormonske tabletke?
Od 1. dne menstruacije dalje vzame ženska vsak dan eno tableto. Po 21. dneh sledi 7 dni premora - v tem času se pojavi krvavitev podobna menstruaciji. 8. dan se ponovno začne jemati tablete. Tablete naj se jemlje vsak dan ob isti uri.


Kakšni so stranski učinki in kdo ne sme jemati hormonskih tabletk?
Ob začetku jemanja hormonskih tablet se lahko pojavijo prehodni stranski učinki, ki navadno kmalu minejo. Hormonskih tabletk ne smejo jemati nosečnice in ženske z nekaterimi zdravstvenimi težavami.


Stranski učinki
Prve tri mesece jemanja tablet se organizem prilagaja in skuša vzpostaviti novo ravnovesje. Pojavijo se lahko slabost, glavobol, napete dojke, povečanje teže, ki pa po tem času navadno izginejo, zato jemanja ni treba prekinjati. Sem sodijo tudi vmesne krvavitve. Če je krvavitev majhna ali zelo kratkotrajna, jo lahko zanemarimo. Če je močnejša ali traja dlje kot en dan in je ne spremljajo druge težave (zvišana temperatura, bolečine, slabo počutje) vzamemo naslednje dni po dve tableti (zjutraj in zvečer), ker krvavitev nakazuje premajhno količino hormonov in s tem nezadostno kontracepcijsko delovanje. Če krvavitev po petih dneh še ne preneha, moramo na pregled h ginekologu.

Hormonskih tabletk ne smejo jemati:
•nosečnice
•ženske, ki imajo ali so že imele krvne strdke (tromboze), obolenja plučnih, možganskih in srčnih žil ali krčne žile
•ženske z rakastim obolenjem rodil ali dojk
•ženske z jetrnimi okvarami in boleznimi
•ženske z visokim krvnim pritiskom
•ženske, pri katerih je v družini pogosta ateroskleroza
•ženske s prekomernim delovanjem ščitnice
•tiste, ki imajo migrene
•tiste, ki se zdravijo zaradi alergij, epilepsije, revmatičnih obolenj, tuberkuloze in depresije - zaradi medsebojnega delovanja zdravil in hormonskih tabletk
•kadilke po 35. letu
•ženske po 40. letu
Odsvetujemo jih tudi ženskam, ki dojijo, imajo sladkorno bolezen, obolenja žolčnika, miome in srčne, pljučne ali ledvične bolezni.

Kdaj moram prenehati jemati hormonske tabletke?
Če se pojavijo glavoboli ali vrtoglavice, motnje vida, porast telesne teže za več kot 5kg, zlatenica, otekanje nog, bolečine v trebuhu ali prsnem košu, težave pri dihanju. V teh primerih je potrebno takoj prenehati z jemanjem tabletk in iti na kontrolni pregled h ginekologu.

Hormonske tabletke naj prenehajo jemati tudi ženske, ki načrtujejo zanostitev, in sicer 3 mesece pred želeno zanositvijo.

Jemanje OHK je potrebno prekiniti 6 tednov pred načrtovano operacijo, ne smejo se jemati tudi 6 tednov po operaciji (motnje v strjevanju krvi).

Če želite prenehati z jemanjem hormonskih tabletk, storite to vedno ob koncu ciklusa.

Kdaj začnejo delovati tabletke?
V prvem, začetnem ciklusu jemanja prvih pet do sedem tablet še ne ščiti v zadostni meri. Če po prvi ploščici tablet ni krvavitve, moramo na kontrolo, da izključimo nosečnost. Pri jemanju OHK je potreben reden zdravniški nadzor. Le tako bo metoda varna in uspešna.

Kondom
Obstajajo različne vrste kondomov. Ko govorimo o kondomu, navadno mislimo na moški kondom, ki se natakne na penis. Poleg moškega kondoma obstaja tudi ženski kondom, ki se vstavi v vagino. V nadaljevanju bomo govorili o moškem kondomu.


Kako učinkovit je kondom?
Kondom mehanično prepreči izliv semena v nožnico. Ob uporabi kondoma v enem letu zanosi dvanajst od stotih žensk (88% učinkovitost). Verjetnost zanositve na en spolni odnos je 1 : 2500.

Danes postaja vse bolj pomembna t.i. dvojna zaščita, kombinacija kontracepcijskih tablet (zaščita pred neželeno nosečnostjo) in kondoma (zaščita pred neželeno nosečnostjo in SPB). Zagotovo je dvojna zaščita metoda izbora "danes" in "jutri".



Materiali, iz katerih so kondomi
Kondomi so kontracepcijski pripomočki, ki so narejeni iz lateksa, plastičnih mas ali živalskega tkiva in imajo obliko tulca. Najbolj učinkoviti pri zaščiti proti okužbi s SPB in virusom HIV so lateksni kondomi, ki so tudi najlažje dostopni. Ljudje, ki so alergični na lateks lahko uporabljajo kondome iz poliuretana. Takšni kondomi so tanjši in povečajo občutljivost, zato jih uporabljajo tudi nekateri pari, ki niso alergični na lateks. Slaba stran teh kondomov pa je, da se hitreje pretrgajo kot drugi kondomi.

Vrste kondomov
Poznamo različne oblike kondomov in večina jih ima na koncu nekakšen žepek oz. "rezervoar" za spermo. Kondomi so lahko gladki, nagubani oz. rebrasti, različnih barv in celo okusov. Na voljo so okusi breskve, pomaranče, limone, čokolade, vanilije, mentola, jagode, banane, češnje, pasijonke, manga, sladkega korena, maline…

Večina kondomov je prekritih z lubrikanti (silikonske snovi, lubrikanti na osnovi vode…), ki olajša natikanje kondoma in njegovo uporabo. Mnogim kondomov je dodan spermicid, ki nudi dodatno zaščito.

Kdaj uporabo kondoma priporočamo?
Kondom je neškodljiv kontracepcijski pripomoček. Primeren je za vse pare, tako za dolgotrajno in stalno uporabo kot za občasno uporabo. Kondom varuje pred okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi (aids, genitalni herpes, papiloma virus, gonoreja…), zato ga posebno priporočamo osebam, ki menjavajo spolne partnerje in mladim na začetku spolnega življenja. Lahko ga kupite v lekarnah, drogerijah, na bencinskih črpalkah in še v nekaterih drugih prodajalnah.


Pogosta vprašanja


Ali je potrebno med spolnim odnosom uporabljati kondome?
Da, ker uporaba kondoma zaščiti oba partnerja pred spolno prenosljivimi boleznimi in zanositvijo.


Kako naj prepričamo mojega partnerja, da uporabi kondom?
Včasih je težko govoriti o kondomih, ampak naj to ne bo ovira, ko gre za vaše zdravje. Oseba, s katero bi želeli imeti spolni odnos, zna sprva nasprotovati uporabi kondoma z izgovori, ki so navedeni spodaj. Mi vam na te izgovore ponujamo možne rešitve, ki jih lahko uporabite.


Ali mi ne zaupaš?
Stvar ni v zaupanju, lahko si okužen pa niti ne veš.

Če uporabljam kondom, ne čutim nič.
Mogoče se bo z uporabo kondoma spolni odnos podaljšal in bo tako občutek boljši.


Če začnem natikati kondom, penis ne otrdi.
Jaz ti bom pomagal-a natakniti kondom in tako ne boš imel težav.


Nimam kondoma s seboj.
Jaz ga imam.

Jemljem tabletke, tako da ti ni treba uporabljati kondoma.
Vseeno ga bi rad uporabil. Tako se zaščitiva pred infekcijami, za katere sploh ne veva, da jih imava.



Ampak jaz te ljubim.
No potem boš pomagal, da se zaščitiva.

ampak samo tokrat…
Samo enkrat je že dovolj za infekcijo.

Kolikšna je zaščita s kondomi pred nosečnostjo? Kolikšne so možnosti za zanositev, če se kondom poškoduje?
Kondom je zelo dobra zaščita pred nosečnostjo in spolno prenosljivimi boleznimi, če se pravilno uporablja. Če kondom poči in če se ne uporablja nobeno drugo kontracepcijsko sredstvo, potem obstaja možnost, da ženska zanosi.

Običajni kondomi niso prave velikosti zame. Kaj naj naredim?
Vsi kondomi so standardne dolžine, ampak obstajajo kondomi, ki variirajo v širini (ožji, širši).

Ali uporaba dveh kondomov naenkrat zmanjša možnost zanositve?
Posledica uporaba dveh kondomov (ženskih ali moških) naenkrat je lahko trenje med kondomoma in tako poškodba kondoma. Če se želite dodatno zaščititi pred zanositvijo, je bolje, da uporabite poleg kondoma še neko drugo obliko kontracepcije (npr. kontracepcijske tablete).

Ob uporabi kondoma izgubim erekcijo…
Preden imate spolni odnos poskusite natakniti kondom in to večkrat ponoviti, saj se boste tako lahko znebili mogočih neprijetnih občutkov in boste ob naslednji uporabi kondoma pred spolnim odnosom bolj sproščeni in verjetno ne boste izgubili erekcije.

Ali se lahko kondom uporablja v vodi?
Če boste uporabljali kondom v vodi, je pomembno, da ga nataknite preden greste v vodo. Poleg tega morate paziti, ali voda vsebuje določene snovi, ki lahko poškodujejo lateks (npr. klor, mila, šamponi…).


Kje dobim kondome?
V Sloveniji lahko kondom dobiš v lekarnah, nekaterih trgovinah, avtomatih v nekaterih javnih straniščih…


So kondomi in spermicidi dovolj dobra zaščita?
Ob pravilni uporabi je kondom učinkovita zaščita pred nosečnostjo in spolno prenosljivimi boleznimi. Uporaba spermicidov s kondomom še zniža možnost zanositve in prenosa spolno prenosljivih bolezni.

Navodila za uporabo moškega kondoma

•kondom uporabljaj ob vsakem spolnem odnosu.

•natančno preberi navodila.

•preveri, če je ovojnica nepoškodovana.

•preveri rok uporabe. Če je le-ta pretekel, kondom brez pomislekov zavrzi. Varnost je tu na prvem mestu.

•zavojček s kondomom odpri previdno, tako da kondoma ne poškoduješ. Ne uporabljaj škarij ali ostrih predmetov! Pazi tudi na nohte! Ovitka kondoma prav tako ne odpiraj z zobmi.

•kondom previdno vzemi iz ovojnice.

•preveri, da je kondom pravilno obrnjen. Kondom je kot nogavica; ima svojo pravo in napačno stran. Najprej ga malo odvij, da vidiš, v kateri smeri se odvija. Če se kondom noče odviti, je obrnjen narobe!

•preden ga natakneš na otrdel penis, s prsti iztisni zrak iz vrhnjega dela kondoma. Če tega ne storiš, kondom med spolnim odnosom lahko poči. Medtem ko vrh kondoma stiskaš s prsti, odvijaj kondom do konca po celi dolžini nabreklega uda.

•in čez nekaj časa... Po izlivu semena odstrani kondom še preden nabreklost uda popusti. Izvleci spolni ud iz nožnice, tako da pritisneš kondom ob bazo uda in pazi, da semenska tekočina ne uide iz kondoma.
Zaščita pred neželeno zanositvijo bo večja, če se poleg kondoma uporablja še spermicide (krema Delfen, C-film), zlasti v plodnih dnevih.

Ne dodajaj vazelina, olj ali mastnih krem, ker kondom neposredno poškodujejo. Uporabljaj le nemastne želeje (npr. K-Y žele) ali spermicidne kreme (Delfen).
Za analni spolni odnos je obvezna uporaba večje količine lubrikantov in močnejših kondomov. Lubrikant dodaj potem, ko si že nataknil kondom in ne prej. Lubrikant večkrat dodajaj.
Vsak kondom lahko uporabiš le enkrat. Nikoli ne uporabljaj istega kondoma za vaginalni in analni spolni odnos. Nikoli ne uporabljaj kondoma, ki ga je uporabljal že nekdo drug. V isti kondom ne ejakuliraj več kot enkrat.
Fantje, vadite natikanje kondoma v prijetnem okolju, kjer imate veliko časa zase. Dekleta, natikanje kondoma lahko vadite na banani. Vaja dela mojstra in tako lahko prijetno presenetite svojega partnerja.


PA ŠE TO:
Kondome shranjujte na primernem mestu: ne na vročini (soncu) ali na mestih, kjer se lahko poškodujejo (v zadnjih hlačnih žepih).

Ženski kondom - femidom

Ženski kondom je novost. Je iz enakih materialov kot moški kondom in predstavlja enako visoko zaščito tako pred neželeno nosečnostjo kot spolno prenosljivimi boleznimi. Žal se jih v Sloveniji še ne dobi, njihova slabost pa je tudi v tem, da so razmeroma dragi.

In kako femidom izgleda? Podobno kot moški kondom, le da ima na obeh koncih "obroček". Zanji obroček predstavlja odprtino v femidom, na drugem koncu pa je notranji obroček, ki je zaprt z lateksom. Slednjega ženska vstavi na maternični vrat, odprti del pa je zunaj vagine.

-----

Maternični vložek z dodatkom bakra

Kaj je maternični vložek in kako deluje?
Maternični vložek je kontracepcijski pripomoček, ki ga vstavimo v maternico. Mehko, prožno plastiko (običajno v obliki črke T) ovija baker. Maternični vložek deluje na maternico in semenčice, tako da prepreči oploditev in kontracepcijsko deluje do 8 let. V enem letu uporabe materničnega vložka z njim zanosi manj kot ena od stotih žensk (99% učinkovitost). Maternični vložek vloži in odstrani ginekolog.

Katerim ženska maternični vložek priporočamo?
Maternični vložek je enostavno, zanesljivo sredstvo za ženske, ki ne morejo uporabljati hormonske ali druge kontracepcije ter še dlje časa ne želijo ponovno zanositi.

Katerim ženskam maternični vložek odsvetujemo?
Maternični vložek odsvetujemo ženskam, ki še niso rodile. Ni primeren za ženske, ki imajo več spolnih partnerjev, kar pomeni večje tveganje za spolno prenosljive bolezni in vnetja rodil. O primernosti vložka odloči ginekolog po pregledu in izključitvi morebitnih bolezni, zaradi katerih uporaba vložka ni mogoča.

Kdaj vlagamo maternični vložek?
Maternični vložek običajno vložimo ob menstruaciji. Lahko se vloži tudi po porodu, med dojenjem ali po prekinitvi nosečnosti. Vložek takoj zaščiti pred zanositvijo.

Kako pogosto so potrebni ginekološki pregledi?
Ginekološki pregled je potreben tri mesece in eno leto po vložitvi in nato enkrat letno. Pravilno lego vložka lahko tudi sami preveriti z otipavanjem 2 cm dolgih nitk, ki visijo iz materničnega vratu. Takojšnji pregled je nujen (pri vašem ginekologu oz. če ta ni dosegljiv, pri dežurnem ginekologu v urgentni ambulanti Kliničnega centra), če imate enega ali več od spodaj navedenih znakov:

•izvenciklične krvavitve
•bolečine v trebuhu
•gnojni izcedek iz nožnice
•povišana temperatura
•izostanek menstruacije
Kdaj je potrebno odstraniti maternični vložek?
Ob nepričakovani zanositvi moramo maternični vložek odstraniti takoj, ker morebitno delovanje bakra, ki ga vsebuje maternični vložek, na plod ni dovolj raziskano. Maternični vložek odstranimo tudi tri mesece pred načrtovano zanositvijo ter po osmih do desetih letih neprekinjene uporabe.

Maternični vložek ne varuje pred spolno prenosljivimi boleznimi!

-----
Naravne metode kontracepcije

Se opirajo na ugotovitev, da pride v vsakem menstruacijskem ciklusu samo enkrat do ovulacije (sprostitve jajčeca iz jajčnika) in je samo v tem času mogoče, da pride do oploditve. Tako v vsakem ciklusu obstajajo plodni in neplodni dnevi. Z vso gotovostjo lahko rečemo, da jajčece 24 ur po ovulaciji ni več sposobno za oploditev, za semenčico je ta čas 48-72 ur. Torej so v vsakem ciklusu štirje plodni dnevi: trije pred ovulacijo in en po njej. Pri teh metodah vedno skušamo ugotoviti, kdaj bo prišlo do ovulacije. Določanje plodnih in neplodnih dni ni tako enostavno. Ženske, ki se odločajo za te metode, naj bi imele redne menstruacije in stabilen ciklus.

Prekinjen odnos (coitus interruptus)
Pri prekinjenem odnosu moški prekine spolni odnos tako, da odmakne spolni ud iz nožnice pred izlivom semenske tekočine. Na ta način se semenčice ne srečajo z jajčecem in oploditev ni mogoča. Prekinjeni odnos je manj zanesljiva kontracepcijska metoda, saj v povprečju zanosi devetnajst od stotih žensk v enem letu uporabe (81% učinkovitost), v idealnih pogojih pa štiri od stotih žensk (96% učinkovitost).

Prekinjeni odnos je enostavna metoda brez stranskih učinkov, ki je na voljo v vsaki situaciji. Primerna je za pare, ki ne morejo ali ne želijo uporabljati drugih metod kontracepcije in so pripravljeni prevzeti tveganje nenačrtovane nosečnosti.

Slabost metode je, da lahko zmoti spolno vzburjenje in zmanjša spolno zadovoljstvo ter zahteva samoobvladovanje. V predsemenski tekočini, ki se izloča pred izlivom semenske tekočine, se lahko nahajajo semenčice od prejšnjega odnosa, zato naj gre moški pred spolnim odnosom na vodo, da izpere morebitne semenčice iz sečnice.

Klaus in Oginova metoda
Temeljita na ugotovitvi, da je pri vsaki ženski, ki ima redno menstruacijo in dokaj stabilen ciklus, ovulacija 14. (12.-16.) dan pred naslednjo menstruacijo. Glede na to, da semenčice živi največ tri dni in jajčece en dan, bi bili plodni dnevi od 11. do 19. dne v mesecu pred naslednjo menstruacijo (kot 1. dan ciklusa štejemo 1. dan zadnje menstruacije). Čim bolj se dolžina ciklusa spreminja, tem manj je varnih dni in tem manj je metoda zanesljiva.

Merjenje bazalne temperature
Temelji na tem, da se 24-72 ur po ovulaciji zaradi hormonskih sprememb dvigne temperatura za tri ali več desetink stopinje Celzija. Tu moramo izključiti vse druge možne vzroke za dvig temperature (bolezni, neprespanost...). Bazalno temperaturo je potrebno meriti zjutraj pred vstajanjem in vsakršno aktivnostjo vsak dan skozi ves ciklus. Šele po več mesečnem merjenju z določeno večjo ali manjšo verjetnostjo predvidimo čas naslednje ovulacije, ali pa štejemo kot plodne dneve vse dni od 1. dne zadnje menstruacije do porasta temperature in še tri dni po njej. Ženske morajo imeti redne menstruacije in stabilen ciklus, moramo pa upoštevati, da se ob porodih, splavih, ob težjih boleznih in raznih drugih stresih ta fiziološki ritem poruši.

Ugotavljanje cervikalne sluzi
Cervikalna sluz je sluzasta tekočina, ki se izloča iz materničnega vratu (cerviksa). Takoj po menstruaciji je sluzi malo, največ jo je tik pred ovulacijo, ko je tudi najredkejša, prozorna in najbolj vlecljiva. Po ovulaciji se količina sluzi zmanjša, postane gosta in motnja.

Varni dnevi naj bi bili v začetku ciklusa, dokler sluzi še ni opaziti v nožnici; v drugi polovici ciklusa štejemo 4. dan po višku sluzi kot začetek varnega obdobja, ki traja do naslednje menstruacije.

Metoda je zelo subjektivna, količina sluzi pa je povečana tudi ob vnetjih nožnice, kar je dokaj pogost pojav.

Na tržišču je tudi komercialni pripomoček za ugotavljanje plodnih dni. Sestavlja ga objektno stekelce in povečalo. Sluz v tankem sloju nanesemo na stekelce, posušimo (10-20 min) in če vidimo obliko "praproti" ovulacija je, če pa praproti ni, OSTAJA NEGOTOVOST.


-----

Sterilizacija ženske

Kaj je sterilizacija?
Sterilizacija je operativni poseg s katerim pacientki omogočimo trajno zaščito pred nezaželeno nosečnostjo. Med sterilizacijo prekinemo prehodnost obeh jajcevodov in tako onemogočimo srečanje jajčeca s semenčico. Ustrezno narejena sterilizacija velja za eno najbolj zanesljivih vrst zaščite, saj so zanositve po sterilizaciji zelo redke.



Katerim ženskam sterilizacijo priporočamo?
Sterilizacijo priporočamo ženskam, ki so trdno odločene, da si otrok ne želijo več. Vsem tistim, ki o tem še dvomijo priporočamo druge vrste zaščite pred nezaželeno nosečnostjo. Naša zakonodaja dovoljuje sterilizacijo ženskam, ki zanjo zaprosijo in so dopolnile 35 let. Mlajšim jo dovoljuje le takrat, kadar bi druge vrste zaščite oziroma nezaželena nosečnost predstavljale znatno tveganje za zdravje ženske.



Kje zaprositi za sterilizacijo?
Sterilizacijo lahko odobri le komisija za umetno prekinitev nosečnosti. Pri njej lahko vloži prošnjo vsaka ženska, ki izpolnjuje pogoje. Ko komisija prošnjo odobri, prične teči šestmesečni rok, po katerem je sterilizacijo dovoljeno opraviti. Izjemoma komisija dovoli takojšen postopek, kadar druge vrste zaščite zaradi zdravstvenih vzrokov niso priporočljive. Sterilizacijo lahko opravijo v ustrezno opremljenih ustanovah na osnovi napotnice, ki jo izda izbrani ginekolog.



Kakšen poseg je sterilizacija?
Sterilizacija je danes praviloma laparoskopski poseg. Med operacijo, ki poteka v splošni anesteziji, z bipolarno pinceto jajcevoda koaguliramo (zakrknemo), nanj postavimo sponke ali zanko. Poseg traja le nekaj minut, pacientka pa lahko odide domov že naslednji dan po posegu. Bolniški stalež tako trja le teden dni.



Kakšni so stranski učinki sterilizacije?
Stranskih učinkov sterilizacije praktično ni. S sterilizacijo ne povzročimo nikakršnih hormonskih sprememb. Menstruacije se ne spremenijo, želja po spolnosti in občutki ob njej ostanejo nespremenjeni. Sterilizacija tudi ne pospeši sprememb, značilnih za menopavzo. Zapleti sterilizacije so redki. Lahko so posledica anestezije ali pa samega postopka (npr. krvavitev, poškodba notranjih organov). Da bi možnost zapletov čimbolj zmanjšali, vsako pacientko pred posegom pregleda ginekolog in internist, razložimo pa ji tudi možnost in pogostnost zapletov.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> Ljubezen / spolnost / kontracepcija / težave / Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group