ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Bolezni ven

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 03 Jun 2010 11:43    Naslov sporočila: Bolezni ven Odgovori s citatom

Bolezni ven, - vprašanja poslušalcev

I. sklop odgovorov:

Na vprašanja o klinični sliki, diagnozi, zdravljenju in sorodnih temah sta odgovarjali: doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med., specialistka dermatovenerologije in Tanja Ručigaj Planinšek, dr. med., specialistka dermatovenerologije

1. Zakaj otekajo noge zvečer? Ali so kapsule dr. Theiss Gel za vene koristne? Ali se kapilare lahko pozdravijo z laserjem?


Noge otekajo zvečer zaradi hidrostatskega pritiska. Ko čez noč ležimo, v naših venah pritisk ni visok, zato tudi oteklina uplahne in se zmanjša. Ko pa mi stojimo, se zaradi hidrostatskega pritiska tlaki okrog gležnjev najprej zvišajo. Če čez dan dolgo časa hodimo brez kompresije, se to otekanje stopnjuje čez dan in to je značilno za vensko popuščanje (kronično bolezen ven).
Obstajajo različni geli za vene. Vendar danes bolj svetujemo tablete ki imajo morda nekoliko podobne učinkovine kot so v gelu, ker menimo, da ta učinkovina v obliki tablet boljše dospe do tistih mest, kjer naj bi delovala. Če je učinkovina v obliki gela ali kreme nanešena na kožo, potem njena reabsorbcija v kožo in podkožje ni dovolj globoka.
Kapilare se lahko pozdravijo z laserjem. V kolikor so prisotne večje žile, vedno zdravimo največje varice in na koncu z laserjem zdravimo manjše kapilare. To je s tistim laserjem, ki deluje skozi kožo in ne z endovenskim laserjem, ki deluje na večje žile od znotraj.

2. Zakaj noge otekajo v toplem vremenu (poleti), pozimi pa ne?

Toplota oziroma vročina žile razširja, kri zaradi tega zastaja, škodljive snovi izstopajo v okolico žil in noge posledično zatekajo.

3. Katera (poimensko) zdravila priporočate za žile oz. varice?

Za varice imamo na slovenskem tržišču dve vrsti zdravil v obliki tablet to sta Detralex in Venoruton. Učinkovina v Dertalex tabletah zaradi posebne obdelave boljše prehaja iz želodca v kri.

4. Ali je uporaba tablet Detralex dopolnilo kompresijskemu zdravljenju, ali je bolj namenjena zdravljenju začetnih stadijev bolezni (in zadošča samo kompresija) Ali je uporaba tablet že druga faza zdravljenja ali je to dopolnilno zdravljenje?

Detralex spada v skupino zdravil, ki delujejo protivnetno in je zdravilo, ki ga tudi največ uporabljamo pri zdravljenju kronične bolezni ven. Zdravilo Detralex je dobro zdravilo zato, ker ustavi to vnetje, proces, ki se dogaja na žilni steni in preprečueje slabšanje bolezni. Kadar pa se že pojavi otekanje nog, zdravilo Detralex samo po sebi ni več dovolj in je potrebno dodati druge vrste zdravljenja. Osnovno zdravljenje, kadar se pojavi otekanje nog, zelo velike krčne žile, spremembe na koži ali rana, je kompresijska terapija, vendar se ob tem zdravilo Detralex priporoča v vseh fazah zdravljenja. Ta protivnetna zdravila, ki ugodno učinkujejo na vensko steno se priporočajo pri vseh kliničnih slikah te bolezni.

5. Kako je z jemanjem Detralexa? Ali doživljenjsko ali kdaj prekiniti?

Zdravilo se lahko jemlje več let in zdravljenja ni potrebno prekiniti. Glede na to, da bolniki zdravilo sami plačujejo, pa se večina odloči tako, da ga začne jemati enkrat konec aprila, ko se začne hujša vročina in ga jemljejo nekje do konca septembra (potem pa nadaljujejo s kompresijsko terapijo). Vendar zdravila ni potrebno prenehati jemati, lahko ga jemljete več let.

6. Detralex v nosečnosti?

V nosečnosti ga ne svetujemo ker ni študij, ki bi zanesljivo dokazovale da ni škodljiv. Sicer ne pričakujemo da bi bilo kaj stranskih učinkov, vendar pa ga zaradi varnosti ne svetujemo.
Obstajajo poročila da vitamin C, E in cink ugodno vplivajo na stanje žil.

7. Ali se zdravila, ki jih omenjate dobi brez recepta?

Zdravilo lahko predpiše zdravnik in ga bolniku ni treba plačati samo pri tistih bolnikih, ki imajo rano na nogah in kjer operacija ni možna. Ostali bolniki pa morajo zdravilo plačati, je pa dostikrat potreben recept, ki ga lahko izda splošni zdravnik. Zdravilo pa lahko bolnik kupi v lekarni tudi brez recepta (op ur.)

8. Kolikšen je pravzaprav učinek mnogih mazil na tržišču (kostanjeva mazila, iz listov vinske trte) ali gre bolj za subjektiven učinek?

Z dokazi podprta medicina zaenkrat ni uspela dokazati, da različna mazila za zdravljenje krčnih žil pomembno izboljšajo klinično sliko.

9. Kaj lahko storim, ko so že opazne žilice okrog gležnja in na notranji strani spodnjega dela noge?

Okrog gležnja je tudi že opazna rahla oteklina, ki nikoli ne uplahne.
Običajno, če gre za kronično bolezen, oteklina čez noč uplahne. Če ne uplahne, lahko pomislimo na kaj drugega, recimo vnetje gležnja ali kaj podobnega ali kašnen drug razlog. Vse skupaj je odvisno od simptomov: če so žile okrog gležnja, torej Corona phlebectacica, če ta oteklina le nekoliko uplahne jo lahko povežemo z venskim poppuščanjem. V takem primeru se priporoča obisk pri splošnem zdravniku, ki vas bo po pregledu po potrebi poslal naprej k specialistu.

10. Imam problem z venami. Desno nogo imam od kolena navzdol precej temnejšo od leve noge. Zanima me, ali je to mogoče spraviti v normalno stanje, da bi bila normalne barve? Ali obstaja kakšen postopek (krema, zdravila,…) za ozdravitev?

Iz vprašanja sicer ni razvidno kakšna je ta barva. Vendar, če je prišlo do hiperpigmentacij po vnetju, torej do rjavih lis, je večinoma to nepovratno stanje. Če pa je temna noga zaradi drobnih razširjenih žilic, potem pa se da to pozdraviti. Pri udarcu je lahko prisoten še hematom, ki se bo resorbiral. Če pa temu ni tako, bi ob udarcu eventuelno prišlo tudi do razpoka teh majhnih žilic, ki se jih potem zdravi na drugačen način.

11. Nekateri priporočajo masažo, drugi pa jo smatrajo celo za nevarno zaradi strdkov. Vaše mnenje.
Masaža ne vpliva pomembno na bolezen, ker samo začasno zmanjša otekanje, zato jo je nujno kombinirati s kompresijskim zdravljenjem. Obstajajo nekatre posebne masaže, ki so smislene takrat kadar gre sočasno še za limfedem. Pri limfedemu premočna masaža poškoduje limfne žile in limfedem še poslabša. Zato svetujemo samo nežno ročno limfno drenažo, odsvetujemo pa strojne limfne drenaže. Kar se tiče strdkov, je masaža povsem nepomembna, lahko celo škodljiva. Pri venski trombozi in tromboflebitisu, to se pravi pri strdku v globokih in povrhnjih venah, masaža res ni priporočljiva v določenem obdobju.

12. Ali je gibanje (hoja, tek, kolesarjenje) priporočljivo pri kronični bolezni ven ali se odsvetuje? Ali mogoče gibanje deluje preventivno? / Kakšna oblika rekreacije je primerna za krčne žile?

Tek in kolesarjenje se svetuje pri kronični bolezni ven. Odsvetuje pa se tiste športe, kjer so bolj sunkoviti gibi ali možnost udarcev v noge. Odsvetuje pa se tudi vse, kar noge zelo segreva – izpostavljanje vročim kopelim, kot je v termah.

13. Ali vpliva nošenje ozkega spodnjega perila na venski pretok oz. privede do kronične bolezni ven? Kakšen je vpliv ozkih dokolenk na venske žile?

Ozko spodnje perilo ne vpliva na pretok ven, medtem ko pa se odsvetuje dokolenke z robovi, ki zažemajo saj bi lahko krčno žilo preveč stisnile. Če imate kronično bolezen ven, potrebujete medicinske kompresijske nogavice ali dokolenke, ki so narejene tako da rob ne zažema.

14. Medicinske nogavice so me začele po daljši uporabi stiskati, kot kakšne podveze in povzročajo občutek, kot da nogi odmirata. Ali je zaradi zdravstvene varnosti nujno, da grem na pregled preden se odločim za nakup novih nogavic?

Na vsak način je potrebno na pregled. Če noge otekajo pod nogavicami, so se te verjetno že raztegnile oziroma je ta elastičnost že popustila. Zelo pomembno je, da so meritve opravljene na neotečene noge, kar v praksi pomeni, da se najprej svetuje vsaj nekaj tednov povijanja zatečenih nog z elastičnimi povoji. Na meritve se gre s povoji, tam se noge odvije in izmeri in nogavica mora biti res po meri. Potrebno pa jih je zamenjati, običajno na pol leta, ker ta elastičnost popusti. Nogavice torej niso za zmeraj.

15. Zelo me bolijo noge od kolena navzdol, me srbijo in imam temno kožo. Zjutraj ali ponoči, če se zbudim imam tako težke noge, kot da bi bile lesene. Včasih so vroče, včasih pa mrzle.

Če so noge že zjutraj težke, pomeni, da ta oteklina čez noč ne uplahne. Vzroki otekanja so nekateri drugi, od nekih sistemskih (srce, ledvice...). Glede na to, da je že zjutraj tak občutek v nogah, da so težke, da jih je težko razgibait, potem bi bil mogoče potreben pregled pri revmatologu. Običajno se take težave pojavljajo, kadar so izrabljeni sklepi oziroma sklepni hrustanec.
V tem primeru se svetuje, da najprej opravi pregled osebni zdravnik, ki vas bo po potrebi napotil naprej na pregled, slikanje sklepov pri specialistu (ortoped, revmatolog).

16. Koliko časa zdržijo ti običajni kompresijski povoji, kako pogosto se naj bi prali? Če se kupijo kompresijske dokolenke v poletnem času, ali je to enakovredno običajnim kompresijskim povojem?

Na našem tržišču imamo različne povoje. So nemški, ki zdržijo oziroma obdržijo kompresijo 2 meseca in jih je potrebno zamenjati po 2 mesecih, saj se raztegnejo in jih je potrebno zamenjati z novimi. Slovenski povoji zaenkrat obdržijo moč kompresije 2 tedna in se potem raztegnejo. Tosama pripravlja nove povoje, ki bodo prav tako uporabni 2 meseca. Pranje povojev pravzaprav ne vpliva veliko na to, koliko časa so povoji dobri. Operemo jih takra,t ko so umazani. Paziti pa moramo, da jih ne peremo v vroči vodi, ker vročina elastiko na nek način uniči. Kompresijski razred stopnje 2 je enakovreden pravilno povitemu elastičnemu povoju. Ali eno ali drugo je treba uporabljati, sami bolniki pa se morajo odločiti, kar je lažje – oboje je enako dobro, le da niso stare ne nogavice, ne povoji in da so povoji pravilno poviti.

17. Kako uspešno je zdravljenje s kompresijskimi nogavicami? Ali se stanje izboljša do te mere, da se to začasno lahko prekine? Kako je z delovanjem mišic v nogah? Ali te ne oslabijo?

Dokazano je, da če redno nosimo medicinske kompresijske nogavice, razred 2 je je tisti ki je enakovreden pravilno povitem elastičnem povoju, ki ni star. Dokazano pa je tudi, da kadar redno nosimo te nogavice, žile lahko v 60% na nek način izginejo, jih ne vidimo, vendar ko nogavice nehamo nositise žile povrnejo. Kompresijska terapija, oziroma zdravljenje z nogavicami je do konca življenja, razen če teh velikih ven ne odstranimo.

18. Kakšne izkušnje imate z zdravljenjem ulkusov z biostimulativnim laserjem in NF elektro stimulacijo (poleg kompresijskega povijanja in aktivnih vaj)?

Tako biostimulativen laser kot elektrostimulacija se uporabljata, kadar hočemo pospešiti celjenje samih ran, se pravi na takšni rani, ki je izčiščena so učinki zelo dobri.

19. Kaj narediti, ko ni za op.th.? Ali se dobijo še kakšne druge kompresijske nogavice razen teh elastičnih?

Pravzaprav drugih nogavic ni. Je pa res da so nogavice v današnjem času mnogo lepše in boljše kot so bile včasih. Samostoječe in so iz različnih materialov, tudi take, ki so koži bolj prijazne, vendar mora kompresijo in višino nogavic zmeraj predpisati zdravnik in zmeraj mora biti takšna nogavica izmerjena po nogi.
Kar se tiče nošnja teh nogavic in vročine kot je zdaj in čez poletje: mnogi ne zdržijo ves dan v tej vročini v visokih nogavicah, takrat se svetuje, da se nogavico obuje takoj zjutraj že v postelji, pa se jo morda opoldne, ko je najhujša vročina sleče, če ne morete zdržati. Potem je vsekakor zaželjeno podporno zdravljenje z zdravili, tj. s flavonoidi, ker boste na ta način kljub vsemu obvarovali vaše vene.

20. Ali priporočate v vročini tuširanje s hladno vodo – ožilje?

Vsekor se priporoča tuširanje s hladno vodo. Vse kar noge hladi, je dobro zanje.

21. Kaj je flebolimfedem? Kdo obravnava limfedem? Ali zavarovalnica povrne stroške za kompresijske nogavice bolnikom z limfedemom? Kje se pojavi limfedem?

Gre za zastoj tekočine, kot posledica slabih ven in zastoj tekočine kot posledica motenj v delovanju limfnega žilja, ki je še eno žilje na nogah poleg arterijskega in venskega. Pri bolnikih z limfedemom stroške za te nogavice enkrat na leto krije zavarovalnica. Kar pomeni enkrat na leto pripadajo bolnikom te nogavice na recept. Noben drug bolnik medicinskih kompresijskih nogavic ne more dobiti na recept.
Edina ambulanta, kjer se ti bolniki zdravijo je na Dermatološki kliniki v Ljubljani.

22. Kakšen je uspeh laserskega zdravljenja povrhnjih kapilar? Ali je treba to terapijo večkrat ponoviti?

To, kar je zdravljenje majhnih žilic skozi kožo ni na napotnico in ga bolniki sami plačajo. Izvaja se v dermatoloških ambulantah. Terapijo kapilar je potrebno ponoviti 2-6x, odvisno od vrste laserja in klinične slike. Prav pa je da to izvaja dermatolog oziroma flebolog. Medtem ko pa je laserska operacija na napotnico.

23. Ali je mogoče to bolezen zdraviti homeopatsko? Kaj menite o Ca-floretu – homeopatskemu zdravilu za to bolezen?

Nimam izkušenj z homeopatskim zdravljenem. Če bi bilo uspešno, naše ambulante ne bi bile tako polne.

24. Ali naj imam ponoči noge višje (na blazini?)

V horizontalnem položaju med spanjem se venski pritiski dovolj znižajo, de se otekanje nog popolnoma zmanjša, zato posebna podlaganja z blazinami ponoči običajno niso potrebna.

25. Ali nošnja nogavic med nosečnostjo ustavi napredovanje bolezni?

Da, zato ga svetujemo od začetnih mesecev nosečnosti.

26. Kakšen je vpliv hrane in pijače na nastanek žil? V kateri hrani je največ flavonoidov? Kakšen je vpliv soli, elektrolitov?

Vpliv hrane in pijače na nastanek žil je manj pomemben. Največji vpliv ima dednost, takoj za tem pa vplivi hormonov, ki smo jim bolj izpostavljene ženske (nosečnost, hormonska kontracepcija, nadomestna hormonska terapija). Drugi vplivi so še sedeče delo, debelost, prebolela globoka tromboza itd. Flavonoidi zmanjšajo vnetje na venski steni in v njeni okolici, zato pravimo, da vene ščitijo. Veliko bioflavonoidov je v temnem jagodičevju (grozdje, borovnice, robide, maline, sadež španskega bezga…), temno listnati zelenjavi ( solata, špinača, ohrovt, brokoli …) česnu, čebuli, citrusih ( pomaranče, mandarine, limone …) in borovem lubju.
Sol in elektroliti ne vplivajo neposredno na kronično bolezen ven.

27. Ali je priporočljivo nositi kompresijske nogavice v poletnem času?

Je, če jih lahko prenašate zaradi vročine.

28. Nosimo kompresijo celo življenje?

Odvisno od stadija bolezni in drugih možnih načinov zdravljenja.

29. Ali je bolje povijati oz. nositi nogavice?

Ali eno ali drugo je treba uporabljati, sami bolniki pa se morajo odločiti, kar je lažje – oboje je enako dobro, le da niso stare ne nogavice, ne povoji in da so povoji pravilno poviti.

30. Kakšne so terapije v zdraviliščih za paciente s kronično boleznijo ven?

Bolniki s kronično boleznijo ven ne potrebujejo zdravljenja v termalnih zdraviliščih, posebno odsvetujemo kopanje v vročih bazenih s temperaturo vode nad 28 stopinj Celzija. Potrebujejo veliko gibanja v naravi, kopanje v hladnih bazenih ali morju.

31. Čakalna doba za pregled za venski zastoj? Ima zdravstveno zavarovanje?

Pregled za triažni flebološki pregled na Dermatološki Kliniki, UKC Ljubljana je približno 2-3 mesece. Vsi nujni primeri so pregledani takoj.

32. Prosim kaj naj naredim, če imam ponoči krče v spanju?

Najprej pregled pri osebnem zdravniku, ki vas bo po potrebi napotil k specialistu.

33. V družini (mama in njeni starši) imamo krčne žile. Jaz imam na desni nogi (meča) eno žilo, ki je čedalje večja (delam v kliničnem centru kot VMS). Kar nekaj simptomov (pač iz tistih prosojnic – zbadanje v nogi, otekle noge, srbenje,…). Zaenkrat imam popokane kapilare, katerih je tudi čedalje več. Kaj naprej oz. ali je potreben pregled?

Če so prisotni simptomi svetujemo pregled pri specialistu.

34. Ali je popokane kapilare (na stegnih) možno pozdraviti z laserjem in ali se ponovijo?

(Stara sem 28 let in delam kot medicinska sestra, krčnih žil nimam, vendar pa jih imata oba starša).
Lasersko zdravljenje je uspešno, vendar se vedno lahko pojavijo nove kapilare, ker je bolezen dedno, deloma pa tudi hormonsko pogojena.

35. Ali je lasersko zdravljenje na koncesijo? Če ni, koliko stane za celo nogo? (Kirurško sem bila že operirana).

Lasersko zdravljenje kapilar je estetski poseg, ki ni na koncesijo. Cena je odvisna od obsega kapilar.

36. Ali je priporočljiva in dobra refleksna masaža stopal?

Prav gotovo ne škodi, vendar ne vpliva na razvoj venskee bolezni.

37. Ali smo lahko uporabniki refleksne masaže stopal oz. katere druge masaže nog, če imamo manjše težave z venami?
Glej prejšnje vprašanje

38. Kontracepcijska tabletka – kolikšen vpliv ima na slabše stanje ven?

Kronična bolezen ven je dedna bolezen, hormonska kontracepcija jo lahko poslabša hitreje, kot bi se sicer.

39. Moje noge krasijo pajčevinaste rožice, katere me ne bolijo, vseeno bi se jih želela znebiti, a zdravnik mi je rekel, da bi to morala plačati sama. Ali to drži?

Lasersko zdravljenje kapilar je estetski poseg, ki ni na koncesijo. Cena je odvisna od obsega kapilar.

40. Jaz imam zelo bolne noge, vroče in zelo nemirne, hudo boleče, ponoči krče, spremenjeno barvo.
Svetujem pregled pri specialistu po predhodnem pogovoru s splošnim zdravnikom.

41. Imam pege na nogah - rdeče – od prstov do sredine meč. Ali je to posledica obolenja žil? Poleg tega pa me moti tudi rjuha, pokrita preko palcev, ko spim. Ali je to tudi posledica obolenja žil?

Imela sem trombozo in pogosto mi zatekajo noge
Pigmentacije so lahko posledica venske bolezni, ne pa rjuha, ki vas moti, če so noge pokrite z njo. Svetujem obisk splošnega zdravnika.

42. Odkar sem shujšala mi žile čedalje bolj gledajo ven. Zanima me, ali je to krivo za bolečine v nogah in popokane žilice in otekanje nog proti večeru? Ali pri popuščanju ven in tudi pri popokanih žilicah pomaga ročna limfna drenaža, kakršnikoli izdelki, ki jih je mogoče kupiti v lekarni?

Pri kronični bolezni ven, ki ga verjetno imate je osnovno zdravljenje kompresija in flavonoidi v obliki tablet. Limfna drenaža in izdelki iz lekarne vam ne bodo dolgoročno pomagali.

43. Kako je najlažje in najbolj enostavno sanirati začetek razjede? Kako omiliti grde, vidne žile, ki so predvsem estetski problem?

Preventiva in terapija razjede je kompresijsko zdravljenje. Žile, ki so estetski problem lahko zdravimo z injekcijami (skleroterapija) in/ ali laserjem.

44. Udarila sem se v desno nogo in imam še vedno črno.
Podplutba se lahko zdravi nekaj tednov. V nasprotnem primeru obiščite zdravnika.

45. Ali so vroča stopala in močni krči v gležnjih posledica bolezni ven?

Pojavljajo se vedno zvečer.
Krči zvečer in ponoči so značilni za vensko bolezen, težko bi pa to potrdila za vroča stopala.


II. sklop odgovorov:

Na vprašanja o bolezni ven, vzrokih za njen nastanek, ter kako jo prepoznamo sta odgovarjala: prof. dr. Pavel Poredoš, specialist internist in doc. dr. Matija Kozak, specialist internist

1. Detralex jemljem leta. Čaka me totalna endoproteza kolena. Ali moram pred operacijo prenehati z Detralexom in koliko časa prej?

Detralex se v tem primeru lahko še naprej jemlje in ni nobene kontraindikacije, da bi morali prekiniti pred operacijo.

2. Kje v Ljubljani, razen na Dermatološki kliniki, kjer imam napotnico že od aprila, predvidoma junija pa bodo dajali datume za naprej, se opravljajo slikanja z Duplex dopplerjem?

Preiskava se opravlja v Ljubljani v Kliničnem centru, na Dermatološki kliniki in na Kliničnem oddelku za žilne bolezni. Je pa tudi nekaj zasebnih ambulant (npr. Cardial, Zaloška cesta), ki opravljajo te preiskave.

3. Zakaj imam mrzle noge?

Hladne noge oziroma včasih tudi hladne roke največkrat nimajo nič opraviti s kakšno resno organsko boleznijo. Najdemo jih pri mlajših osebah, ki so vegetativno labilne. Hkrati pa so prisotne še potne roke. Lahko pa, če gre za motnjo arterijske prekrvavitve, je prisoten tudi občutek hladnih nog, vendar je v tem primeru najdba običajno enostranska. Pri bolezni ven pa hladnih nog oziroma hladnih drugih delov telesa ne pričakujemo. Gre pa običajno za subjektiven občutek brez organske podlage.

4. Zakaj imam ponoči krče po nogah in po rokah, včasih tudi po trebuhu?

Krči v nogah so pogost pojav, ki pa ni vedno povezan z boleznijo ven. Lahko se pojavlja pri osebah s krčnimi žilami, z napredovalim kroničnim venskim popuščanjem, vendar moramo računati tudi s tem, da so nočni krči lahko tudi posledica drugih stanj, kot so ploska stopala. Pri bolnikih, ki jemljejo razna zdravila, predvsem zdravila za odvajanje vode, pride do teh spontanih krčev zaradi elektrolitskih motenj. Zato je potrebno vse te dejavnike izključiti, da postavimo pravo diagnozo in potem poskušamo odstraniti vzrok za krče.
Vzrokov za krče je veliko. Mnogokrat jih niti ne moremo povsem pojasniti. Kadar gre za tako razširjene krče (krči po celem telesu), pa je smiselno, da se izključi nekatere najpogostejše vzroke. O tem se posvetujte s svojim zdravnikom. Zanesljivo pa ti krči niso povezani z boleznijo ven v nogah.

5. Kako ugotoviti vzrok mravljinčenja pri mirovanju?

Mravljinčenje praviloma ni znak kronične bolezni ven. Pojavlja se pri osebah z okvarami oziroma težavami s strani hrbtenice, pri okvari perifernih živcev v sklopu sladkorne bolezni.
Pri boleznih ven gre za spremembe, ki so vidne, torej gre za značilne spremembe, kot je pojavljanje razširjenih povrhnjih ven in kožne spremembe, ki sodijo zraven. To je takrat, ko gre za bolezni povrhnjih ven.
• Stara sem 18 let, EMG ne pokaže nič, zelo moteče. Kako ugotoviti oziroma izključiti problem z venami? Ali ga potrditi?
Mravljinčenje, kot je omenjeno že zgoraj, ni pogost znak bolezni ven in to bolezen lahko, kot vzrok težav izključimo.

6. Kako lahko pridemo do predavatelja o boleznih ven za Društvo upokojencev v četrtni skupnosti?

Naša populacija je zelo ogrožena, zato želimo člane opozoriti na ta problem.
Predavatelji so vam na voljo in verjetno nihče od njih ne bo odrekel takšnega povabila, le uskladiti je potrebno termine za pripravo srečanja v okviru Društva upokojencev.
Najbolje je, da se s tem vprašanjem obrnete na Dermatovenerološko kliniko v Ljubljani. Druga možnost pa je Klinika za žilne bolezni.

7. Kje in kako lahko pridemo do ambulante oz. prof.dr. Pavla Poredoša, dr. med.?

Z boleznimi (povrhnjih) ven se zadnje čase na Kliničnem oddelku za žilne bolezni ukvarjamo v zelo omejenem obsegu. Posvečamo se predvsem boleznim globokih ven, trombozi in boleznim arterij. Ker so zdravniki na kliniki preobremenjeni, so čakalne dobe tudi več kot pol leta, kapacitete so omejene.

8. Kako sladkorna bolezen vpliva na ožilje?

Sladkorna bolezen je znana predvsem po tem, da okvarja arterije, torej žile, ki dovajajo kri tkivom in povzroča aterosklerozo in tako lahko pride do gangrene. Nekega posebnega vpliva na bolezni ven nima, razen morda, da sladkorni bolniki bolj pogosto doživljajo okužbe ob vsaki najmanjši poškodbi in to lahko pripelje tudi do vnetja povrhnjih ven.

9. Krčne žile ob spolovilu (v času nosečnosti). Ali je to problematično in ali je potrebno zdravljenje?

Te krčne žile izhajajo iz venskega pleteža v medenici (znotraj, ob maternici). Tukaj gre za prirojeno ali pridobljeno napako v zaklopkah v ovarialni veni – veni, ki odvaja kri iz jajčnika. Če so zaklopke tam okvarjene, se naredijo krčne žile ob maternici, kar povzroča bolnicam določene težave. Hkrati pa se lahko ob nosečnosti pojavijo na spolovilu močno izražene krčne žile, ki se sicer po porodu zmanjšajo, vendar nikoli popolnoma in se jih da operativno zdraviti. Pred tem pa je potrebno opraviti UZ in nekatere druge preiskave, da se določi ustrezen način zdravljenja.

10. Pred cca. 1 mesecem so mi diagnosticirali vensko trombozo (patelarno in femoralno). Sem na antikoagulantni terapiji. Kdaj lahko ''prosim'' za ponovni UZ ožilja? Kdo me napoti, če mi v bolnišnici niso določili kontrolnega pregleda (splošni zdravnik)?

Ponovitev UZ svetujemo nekako pred koncem jemanja antikoagulacijskega zdravljenja. Kako to izpeljati, se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom. Navodila pa boste dobili tudi v prisotni antitrombotični ambulanti, kjer vam nadzorujejo antikoagulacijsko zdravljenje.

11. Kako vemo, da je nekje v ožilju krvni strdek, tromboza? Kje bolijo žile?

Sami težko ugotovimo. Če nastopijo določene težave, se je potrebno posvetovati z zdravnikom, ki vas bo ob pravem času napotil na instrumentalno preiskavo, saj je pri globokih venah potreben ultrazvočni pregled, da se dokaže prisotnost strdka.

12. Koliko časa traja bolniški stalež pri GVT (idiopatski)?

Stalež je sicer odvisen od tromboze, vendar pa krajši kot se danes predpisuje v današnji praksi (v ZDA na primer ni bolniškega staleža).
• Imam stoječe delo in opravljam tudi fizična dela. Imam terapijo Marevan in injekcije.
Stalež ob ustreznem antikoagulacijskem in kompresijskem zdravljenju (nogavice) naj bo dolg le toliko časa, da največja oteklina uplahne – največ 14 dni. Seveda so tudi izjeme –o tem pa mora mnenje podati zdravnik.

13. Kako zdraviti vensko popuščanje, če je prisoten ''Renojev sindrom''?

Hčerka, starost 24 let, zelo suha, še brez nosečnosti, študentka. Splošni zdravnik svetuje tablete Detralex. Koliko časa se te tablete lahko uživa neprekinjeno?
Kronično bolezen ven se v tem primeru zdravi enako, kot če ga ni. Zdravljenji teh dveh bolezni se med seboj ne izključujeta. Detralex se lahko jemlje neomejeno dolgo, le v času nosečnosti ga odsvetujemo, ker ni podatkov o tem, kako vpliva na otroka (opravljeni le preizkusi na živalih).

14. Kaj je vzrok za pogosto otekanje nog? Koliko časa zdrži žilna opornica (vstavljena zaradi zamašitve žile)?

Otekanje nog je lahko pogojeno z različnimi vzroki, tako sistemskimi, kot je recimo srčno popuščanje, razne ledvične bolezni lahko pripeljejo do otekanja nog – v tem primeru do obeh nog, kot tudi lokalnimi, ki so omejeni na samo prizadeto nogo, kot je venska tromboza (zamašitev globokih ven), razna vnetja, in pa motnjami v obtoku limfnega sistema, ki pa jih ni tako lahko dokazati in so prirojene. Včasih vse preiskave odpovedo in zato vzroka ne moremo natančno opredeliti. Pri mlajših ženskah je to pogost pojav, lahko prehodne narave, ki se stopnjuje ob spremembah vremena in v času menstruacije. To je nenevarna zadeva, ki pa je za posameznika zoprna. Vzrokov je veliko in vedno je treba priti do dna in tam, kjer se da ugotoviti, kaj je vzrok za otekanje nato ustrezno ukrepati.

15. Ali je sindrom nemirnih nog povezan z boleznimi nog?

Praviloma ne. Nemirne noge so lahko posledica različnih, zlasti psihičnih stanj, lahko pa se pojavljajo tudi pri motnjah arterijske prekrvavitve, niso pa tesno povezane z boleznimi ven.
16. Ali Aspirin 100 in tablete Vasilip (zoper holesterol) tanjšajo stene žil?
Ta zdravila ne stanjšajo žilne stene.

17. Jemljem tablete Marevan. Katero kremo lahko uporabljam proti bolečinam in oteklinam nog? Zanima me še, ali tablete Marevan vplivajo na kreme za lajšanje bolečin sklepov in vratnih vretenc?

Proti oteklinam nobena krema ni učinkovita, čeprav jih je kar nekaj na trgu. Proti bolečinam pa se lahko uporablja skoraj vsaka krema, samo so lahko težave zaradi resorpcije. Vsekakor je dobro, da se posvetujete z zdravnikom, ki vodi vaše zdravljenje.

18. Ali zdravilo ''Euthyrox' za ščitnico povzroča vensko popuščanje? Površinske varice – ali jih laser odpravi in se ne pojavijo več?
Ne, zdravilo ne povzroča bolezni ven.

19. Noge so boleče in težke od kolen navzgor. Ali gre lahko za bolezen ven? Ali dolgotrajna depilacija lahko povzroči bolezen ven?

Na podlagi vprašanja ni moč izključiti ničesar, a je verjetnost, da so prizadete vene razlog za težave, zelo majhna.
Depilacija ne povzroča bolezni ven. Edino se ne priporoča uporaba toplih oblog, smol saj to lahko poslabša bolezen, medtem ko pa ni dejavnik tveganja za nastanek bolezni.

20. Zakaj mi noge odpovejo, ko se začne poletna vročina?

Pozimi je v redu. Prosim, kam naj se obrnem, osebni zdravnik mi je rekel, da tega še ni slišal.
Vprašanje ne opiše dovolj težav, saj odpoved nog pomeni, da ne morete hoditi, kar najverjetneje ni res. Izbrani zdravnik je tisti, ki vas bo usmeril naprej, če bo presodil, da je to potrebno.

21. Kako se zdravijo vratne žile – leva žila je poškodovana po prometni nesreči. Imam tudi vroče podplate.

Žile se zdravi, če so bolne. Stanja po poškodbi se v kroničnem obdobju ne zdravi.
Ob prizadetosti – zoženi vratni žili, pa je smiselno jemanje aspirina. Dokončno odločitev pa mora izreči izbrani zdravnik, ki ima tudi več relevantnih podatkov. Vroči podplati lahko pomenijo marsikaj – od bolezni do normalnega stanja- spet je tu izbrani zdravnik, ki bo presodil, kako in kaj.

22. Dvakrat sem imela pljučno embolijo. Ne vedo vzroka zakaj. Ali se gre lahko na operacijo krčnih žil?

Lahko, vendar je treba prej oceniti globoke vene. To je vprašanje, ki ga mora razrešiti ustrezni specialist.

23. Imam nočne-jutranje krče. Se še ne zdravim. Kaj priporočate?

Tudi noge me bolijo.
Obisk pri zdravniku, ki bo presodil, kaj bi utegnilo biti vzrok vašim težavam.

24. Stara sem 67 let. Ponoči me od kolena navzdol bolijo noge (nemirne noge). Tudi ko sedim, me bolijo noge od kolena navzdol.
Obisk pri zdravniku, ki bo presodil, kaj bi utegnilo biti vzrok vašim težavam.


III. sklop odgovorov:

Na vprašanja o kirurških načinih zdravljenja bolezni ven je odgovarjal: prim. mag. Andrej Šikovec, specialist kirurg


1. Že 20 let imam globoko vensko trombozo, strdek je v dimljah leve noge. Strdek je nastal po zlomu levega gležnja.

V načelu GVT pri kateri se strdek ni razgradil ali resorbiral ni primerna za zdravljenje, operacijo povrhnjih ven, ker so povrhnje vene v tem primeru obvoz preko katerih se vrača kri nazaj proti srcu. Če bi ta obvoz zaprli, bi prišlo težav v obtoku. Če pa je globoka venska tromboza bila in se je strdek resorbiral in je globoka vena prehodna, vendar je v njej obratni tok krvi in zaradi tega nastanejo povrhnje vene, v tem primeru lahko operiramo, saj če odstranimo povrhnje vene, zmanjšamo količino tega obratnega toka. Vendar ta operacija ne bo za stalno in bo treba ves čas nositi kompresijsko terapijo in verjetnost, da se bo čez nekaj let ponovilo obstaja, vendar bo bolnik eno obdobje preživel brez hujših težav.

2. Ali obraba kolkov vpliva na bolezni ven?

Sama operacija nima nobenih navzkrižnih učinkov z obrabo kolka ali kolena oziroma artrozo, vendar je zaželjeno, da se po operaciji, zlasti laserski ali RF začne zopet hitro hoditi. Če pa je obraba kolka takšna, da bolnik ne more hoditi potem ne pride v poštev niti klasična niti laserska operacija.

3. Trikrat sem bila operirana; enkrat na levi nogi in dvakrat na desni nogi. Noge zelo pečejo (žile) in zelo zatekajo. Kaj storiti?

Nositi je potrebno kompresijske nogavice. Ni zdravljenja oziroma nobenih težav s povrhnjimi venami, ki se jih ne bi dalo zdraviti s kompresijskimi nogavicami. To je temelj vsakega zdravljenja.

4. Ali je potrebno povijati noge pri odstranitvi varic z injekcijo ali laserjem? / Koliko časa po klasični operaciji žil je potrebno imeti povito nogo? / Kako je z nošenjem nogavic ali povijanjem nog po novi endovenski metodi?

V Sloveniji praktično vsi (vsi kirurgi, ki operirajo) svetujejo nošenje kompresijskih nogavic oziroma povojev. Je pa to zelo individualno. Ponekod v tujini nekateri kirurgi ne svetujejo kompresijske terapije, vendar je mnenje večine slovenskih kirurgov, da je po operaciji, bodisi laserski, radiofrekvenčni, bodisi klasični potrebno uporabljati kompresijsko terapijo toliko časa, dokler imamo neke bolečine, ali čutimo neka zatrdela mesta v koži ali pod njo oziroma občutimo zatrdele vene ali pa je koža tako ali drugače obarvana – toliko časa je nujno nositi kompresijo. Ostalo pa je odvisno, kako vam predlaga kirurg, ker on ve, kaj je operiral oziroma kaj je odstranil in ali je morda še kak perforator, ki še potrebuje čas, da se bo zmanjšal na prvotno velikost. Vedno se je torej potrebno ravnati po navodilih operaterja.

5. Kakšna je terapija po operaciji (odstranitvi) ven? Ko vene odstranite, kako deluje krvni obtok naprej? Ali pride pri tem do utrujenosti?

V telesu imamo globoke in povrhnje vene. V vsakem trenutku 90% krvi teče po globokih venah. Po povrhnjih venah pa teče samo 10% krvi. To je odvisno od toplote, topleje kot je, bolj nam je vroče, več krvi teče po povrhnjih venah. To je način kako se telo ohlaja. Povrhnjih ven je za pretok bistveno več kot jih potrebujemo. Če odstranimo samo povrhnje vene, ni nobenega negativnega učinka pri odstranitvi povrhnjih ven. Neakteri, vendar zelo redki opažajo, da imajo po sami operaciji nekoliko hladnrjše noge, vendar to ni tako zelo moteče, da bi se zaradi tega pritoževali.

6. V Sloveniji je možen tudi poseg t.i. notranje kompresije venskih zaklopk. Prosim kaj več o tem in kakšno je vaše mnenje?

Želja vseh je, da bi se dalo okvarjene zaklopke popraviti, ne da bi morali veno odstraniti. Vendar se notranje venske zaklopke, zaklopke v globokih venah da nekako rekonstruirati ali popraviti, vendar je to izjemno redko potrebno. To je pri tistih ljudeh, ki se bodisi rodijo z odsotnostjo zaklopk v globokih venah oziroma so imeli neko globoko vensko trombozo, ki je poškodovala vse zaklopke. V svetovni literaturi je posegov na notranjih venah opisanih okrog 300. Teh posegov pa ne delajo v Sloveniji. Obstajajo pa opisi popravila povrhnjih zaklopk v povrhnjih venah (v veni safeni magni oziroma v njenem samem utočišču). Rezultati so bili slabi. 20% bolnikov je imelo trombozo na tem mestu. Pri pribl 30% pa zadeva ni delovala. V strokovni literaturi se ta poseg ne priporoča in se v Sloveniji ne izvaja.

7. Ali je endogeno termično zdravljenje samoplačniško in kakšna je čakalna doba? / Ali laserski /RF operativni poseg krije obvezno zdravstveno zavarovanje?

Slovenija je ena redkih držav, kjer to zdravljenje ni samoplačniško, vendar pa je število posegov na leto omejeno. Omejeno pa je tudi število kirurgov ki to izvajajo, zato je čakalna doba kar dolga in je trenutno 2 leti.

8. Kdaj je primernejši čas za operacijo (odstranitev) ven? Jesen, zima, ali to ni pomembno?

Iz samega tehničnega stališča posega to ni pomembno in se operacija lahko izvaja v kateremkoli letnem času. Problem je lahko nošenje kompresijskih nogavic oziroma povojev. Od načina zdravljenja in kirurga, ki je poseg izvede,l je odvisno kako dolgo boste nosili nogavice oziroma elastične povoje. Običajno se kompresijonosi najmanj 4 tedne, lahko pa tudi dlje, tudi po 3 mesece kot nekateri priporočajo. Zaradi nošenja teh nogavic oziroma povojev, pa se ljudje poleti težje odločajoza operacijo. V centru AVELANA se tako operacije ponavadi izvajajo do junija.

9. Ali se žile ponovijo po operaciji in kako zdraviti?

Žile se lahko po operaciji ponovijo. Za klasično operacijo velja, da je ponovitev v dveh letih 20%. Za lasersko se nam dozdeva, da je manj. Ne vemo pa še, kako bo to dolgoročno po 10 letih. Vendar za klasično kiruirgijo velja, da se po 10 letih samo 10% bolnikom ne ponovijo krčne žile. Vendar ponovitev ni tako huda kot je prvotno stanje, kar pomeni, tudi če se krčne žile zopet pojavijo je zelo velika verjetnost, da jih bomo lahko zdravili brez operacije. Najbolj pogosto se v zadnjih letih uveljavlja z ultrazvokom vodena sklerozacija teh ven s peno. Včasih pa je tudi potrebna ponovna operacija. Teh operacij ni tako veliko – okrog 55 bolnikov ponovno operiramo.

10. Če so žile dedne ali se obvezno ponovijo po operaciji?

Ni nujno, da se ponovijo. V glavnem se ponovijo tiste vene, pri katerih ne gre samo za okvaro povrhnjega venskega sistema, temveč kjer je okvarjen tudi globok venski sistem. To so tiste vene, ki tečejo ob globini ob kosteh med mišicami. Tam se v bistvu, če povrhnje vene odstranimo, za nekaj časa sicer stanje izboljša, potem pa zopet ta kri, ki ves čas zastaja v nogi oziroma teče v nasprotno smer ponovno nekje najde pot in med mišicami nekje priteče na površino, najde neko veno v katero se zliva in ta se zopet poveča. Vendar se to ne zgodi pri vseh, temveč samo pri tistih, ki imajo okvaro globokega venskega sistema. Pri tistih, pri katerih se ponovi, lahko približno trem četrtinam s ponovno operacijo pomagamo. Nekaterim bolnikom se kljub operacijam stanje ves čas ponavlja. To so ljudje, ki imajo okvaro globokega venskega sistema in morajo ves čas nositi kompresijske nogavice, stopnje kompresije najmanj 2. Ti ljudje morajo torej nositi kompresijsko terapijo celo življenje.

11. Sin je bil pred dvema letoma na levi nogi operiran na klasičen način. Noge so mu po operaciji še naprej otekale. UZ je pokazal, da je globok venski sistem v redu. Zdaj že več kot eno leto nosi nogavico. Vsakič, ko jo sname mu noga močno zateče (za 10cm več kot druga). Kaj se lahko naredi v tem primeru?

Tovrstne težave so bolj pogoste na levi nogi, ker vene, ki tečejo iz noge v trebuh križajo oziroma potekajo pod arterijo in je tam večkrat stisnjena. V tem primeru je potrebno opraviti magnetno resonančno venografijo, da se ugotovi ali ima zožitev vene iliake, kar je najverjetnejši vzrok, tako imenovan May Turnerjev sindrom. V kolikor se to ugotovi, se potem z balonom veno razširi in vstavi mrežico. Lahko je to tudi posledica prometne nezgode pred tem, ki je privedla do globoke venske tromboze, zaradi česar je ta vena ostala neprehodna. Omenjeno preiskavo žil medeničnega dna se lahko opravi v Kliničnem centru, za kar je potrebna napotnica.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Krenapunca



Pridružen/-a: 08.07. 2010, 16:13
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: 08 Jul 2010 16:28    Naslov sporočila: krčne žile!!! Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Stara sem 21 let in imam na nogah grozne krčne žile. Podedovala sem jih po dedku. Drugače ne sedim prav veliko, dosti se gibljem, nimam prevelike teže, a imam vseeno na levi nogi dve žili, ki zelo izstopata in me včasih bolita. Na desni nogi za kolenom pa imam tudi zelo vidne žile. Zanima me,ali operacija pri mojih letih pride v poštev? Ali je samoplačniška? Koliko časa se ponavadi čaka na operacijo? Brala sem tudi o operaciji, ko žila koagulira in se čez pol leta razgradi. Ali mi to priporočate?

Kaj naj naredim, da zmanjšam možnost nastanka novih žil?

Hvala za odgovor. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 08 Jul 2010 19:49    Naslov sporočila: Odgovor: Odgovori s citatom

Spoštovani !

Priporočam vam, da obiščete svojega osebnega zdravnika, da vam priporoča pravega specialista za ožilje, ki vam bo tudi strokovno svetoval.


ODSTRANITE SVOJE ŽILNE NEPRAVILNOSTI IN ODKRIJTE SVOJO LEPOTO S POMOČJO ELOSTM TEHNOLOGIJE

Dokazano. Varno. Učinkovito.

Drobne rdeče žilice po obrazu in nogah se običajno pojavijo kot posledica kožnih bolezni, hormonskih sprememb in poškodb zaradi svetlobe. Zlasti po obrazu so za večino ljudi izjemno moteče. Z ELOSTM tehnologijo je odstanitev žilnih nepravilnosti mogoča brez operacij in injekcij ter s tem povezanimi zapleti.

Z ELOSTM tehnologijo vam omogočamo učinkovit način odprave žilnih nepravilnosti na nogah in obrazu.



Odstranitev žilnih nepravilnosti
ELOSTM tehnologija v procesu zdravljenja uporablja radiofrekvenčno in svetlobno energijo. Hemoglobin absorbira svetlobo, jo pretvori v toplotno energijo, kar povzroči, da kri koagulira. Toplota se prenese v žilne stene in uniči njihovo funkcionalnost. Žilice se sčasoma razgradijo in izločijo preko imunskega sistema. Vaskularne nepravilnosti zato po nekaj tednih izginejo.



Varna metoda odstranitev žil in žilic
Po tretmaju se pojavi vidna sprememba barve žilice in manjša oteklina, ki lahko traja nekaj ur. V primerjavi z drugimi metodami je postopek veliko manj boleč. Lasersko zdravljenje žilnih sprememb praviloma ne zmoti vsakodnevnih dejavnosti.

Število in pogostost tretmajev je odvisna od velikosti žil in globine, v kateri se te nahajajo. Za optimalne rezultate je običajno potrebno od enega do pet tretmajev.

ELOSTM tretmaji se izvajajo na nogah ter na obrazu. Omogočajo učinkovito zdravljenje žilnih nepravilnosti, modrikasto rdečih žilic na licih, nosu, vratu, dekolteju, zdravljenje bolezni kot so rozacea, teleangiektazija, hemangiom ter razne druge žilne anomalije.



>Potrebujete dokaz?
- video predstavitev tretmaja
- klinične raziskave



Pogosta vprašanja in odgovori

Kako poteka Odstranjevanje žilnih in vaskularnih nepravilnosti z ELOSTMtehnologijo?

Problematično žilo s kombinacijo radio frekvence in optične energije natančno zadanemo in segrejemo. Žila se sčasoma razgradi in izloči prek imunskega sistema.

Je odstranjevanje žilnih in vaskularnih nepravilnosti z ELOSTM tehnologijo primerno zame?
Tretma je primeren za vse vrste kože. Priporočamo, da se pred tretmajem posvetujete s specializiranim zdravnikom.

Kdaj lahko pričakujem prve rezultate?
Rezultati so vidni že po prvem tretmaju, število in pogostost tretmajev pa je odvisna od velikosti žil in globine, v kateri se nahajajo. Za optimalne rezultate običajno potrebujemo enega do pet tretmajev.

Ali je tretma boleč?
Nekateri pacienti poročajo o neugodnem občutku. Za bolj občutljive paciente pa priporočajo tudi lažje anastetike. Če ste bolj občutljivi se posvetujte s svojim zdravnikom.Postopek je preprost, ponavadi traja manj kot pol ure. Z njim uspešno odstranjujemo žile in žilice brez operacije, praviloma brez pomirjeval in tretma na zmoti vakodnevnih dejavnosti.

Za dodatno varnost skrbi patentiran sistem, ki med procesom spremlja vnos energije v vaše telo in skrbi za hlajenje vaše povrhnjice.

Koliko tretma stane?
Cene tretmajev se gibljejo med 90 in 190 euri. Cene se razlikujejo glede na število tretmajev in glede na območje, ki ga obdelujemo. Za podrobnejše informacije se pozanimajte pri ponudnikih storitev.





Medicinsko estetski centri

Dermatološko medicinski center Dimnik Žgavec / VelaSmooth, IPL in Laserski sistem z ELOSTM tehnologijo
Leskoškova cesta 9D, 1000 Ljubljana
Tel.: (01) 520 21 18
GSM: 031 574 912
E-pošta: info@proderma.si

Dermatologija Bartenjev-Rogl d.o.o. / VelaSmooth
Derčeva 35, 1000 Ljubljana
Tel.: (01) 514 17 00
Faks: (01) 514 17 01
E-pošta: info@dermatologija.eu
Spletna stran: www.dermatologija.eu

Medical center Rogaška / VelaSmooth in Laserski sistem z ELOSTM tehnologijo
Zdravilišče Rogaška – Zdravstvo,d.o.o.
Zdraviliški trg 9, 3250 Rogaška Slatina
Tel.: (03) 811 70 20
Faks: (03) 811 70 11
E-pošta:derma@rogaska-medical.com
Spletna stran: www.rogaska-medical.com

Medicinsko - estetski in wellness center Lucija / IPL in Laserski sistem z ELOSTM tehnologijo ter VelaShapeTM
Slomškova ulica 6, 3215 Loče
Tel.: (03) 759 06 08
GSM: 031 343 006
E-pošta: lucija@kracun.si
Spletna stran: www.kracun.si

Medico dr. Sentočnik d.o.o. Ljubljana / VelaSmooth
Levčeva 11, 1000 Ljubljana
Tel.: (01) 423 45 70
Faks: (01) 423 34 07
E-pošta: medico.center@siol.net
Spletna stran: www.medico.si

Kirurgija Volovec / VelaSmooth
AAMV d.o.o.
Cesta prvih borcev 24a, 8250 Brežice
Tel.: (07) 496 65 56
E-pošta: lidija_volovec@yahoo.com
Spletna stran: www.aamv.si

KALLISTE, klinika za ginekologijo, osteoporozo in estetiko d.o.o. / IPL sistem z ELOSTM tehnologijo in VelaShapeTM
Slamnikarska cesta 3 b, 1230 Domžale
Tel.: (01) 724 43 00
E-pošta: info@kalliste.si, narocanje@kalliste.si
Spletna stran: www.kalliste.si

SkinCare / IPL in Laserski sistem z ELOSTM tehnologijo
Zasebni zdravstveni zavod Bossman
Vojkovo nabrežje 38, 6000 Koper
Tel.: (05) 630 85 40
GSM: 040 665 303
E-pošta: boss.kop@siol.net

Plastična in estetska kirurgija Aleš Leskovšek, dr. med / Laserski sistem z ELOSTM tehnologijo in VelaShapeTM
Simed d.o.o.
Zaloška 155, 1000 Ljubljana
Tel.: (01) 540 01 91
Faks.: (01) 540 01 89
E-pošta: info@simedlaser.si
Spletna stran: www.simedlaser.si

Medicinska estetika, Medes d.o.o. / IPL z ELOSTM tehnologijo in VelaShapeTM
Trdinova 8, 1000 Ljubljana
GSM: 031 212 192
E-pošta: medes@siol.net
Spletna stran: www.medes.si

Medicinsko estetski studio, Ambulanta za bolezni podkožja
/ VelaShapeTM
Presernova 30b, 2000 Maribor
GSM: 051 892000
E-pošta: medicostudio@gmail.com
Internetna stran: http://www.medicostudio.si

Dental art / VelaShapeTM
Razlagova ulica 10, 3000 Celje
Tel.: (03) 544 17 50
E-pošta: jozef.zgank@t-1.si
Internetna stran: http://www.dentalart.si


Derma center Habakuk, Hotel Habakuk / IPL in Laserski sistem z ELOSTM tehnologijo in matrix RF
Pohorska ulica 59, 2000 Maribor
GSM: 051 420 165
E-pošta: info@centerderma.si
Internetna stran: www.centerderma.si

Alfaestetica / IPL z ELOSTM tehnologijo in VelaShape IITM
Krumperška ulica 11, 1230 Domžale
Tel.: +386 599 41 304
E-pošta: mojca.kavka@alfaestetica.si
Internetna stran: www.alfaestetica.si
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group