|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 28 Avg 2010 11:37 Naslov sporočila: Želeli bi prestaviti mesešno krvavitev |
|
|
Želeli bi prestaviti mesešno krvavitev
Če so pred vami dnevi, ko si nikakor ne bi želeli imeti menstruacije (dopust, športne aktivnosti ipd.) lahko preložite mesečno krvavitev. Porabite tabletke iz trenutnega omota do konca in nadaljujte z novo škatlico Lindynette brez premora. Če npr. želite prestaviti mesečno krvavitev za osem dni, jemljite tabletke iz novega omota osem dni in nato naredite običajni premor, ki kot vedno traja sedem dni. Nato začnite z novo škatlico, ki ima še vseh 21 tabletk. Med jemanjem iz drugega omota lahko pride do kapljične krvavitve, zaradi hormonskih sprememb, kar ni zaskrbljujoče.
Kontracepcija
Kaj pomeni beseda kontracepcija?
Beseda kontracepcija izvira iz besed "kontra - koncepcija". Beseda koncepcija pomeni spočetje, medtem ko beseda kontra pomeni nekaj nasprotnega. Kontracepcija na kratko pomeni preprečevanje spočetja.
Začetki kontracepcije
Ljudje so se že od nekdaj skušali izogniti neželeni nosečnosti in s tem nadzorovati število rojstev. Prve kontracepcijske metode so se razvile, še preden so ljudje dobro poznali potek oploditve. Metode preprečevanja nosečnosti in uravnavanja plodnosti so bile zelo raznovrstne, mnoge tudi zelo nezanesljive in neredko zdravju škodljive. Najstarejši zapisi o uporabi kontracepcije so stari okrog 4000 let, saj je leta 1850 pr. n. št. nastal zapis o uporabi me-šanice krokodiljega blata in kislega testa, ki naj bi delovala spermicidno, torej onemogočala gibanje spermijev. Znane so tudi mešanice iz medu, drevesne smole in akacijevega lubja ali kislega sadja, oreškov, medu in olja. V tako me-šanico naj bi ženske namočile volno in jo vstavile v nožnico.
Danes
Danes je na voljo veliko vrst kontraceptivov, tako da lahko zdravnik, največkrat ginekolog, po natančnem posvetu z žensko izbere zanjo najboljšo obliko zaščte pred nežleno nosečostjo. Primernost kontraceptivov se razlikuje glede na starost žnske, na obdobje pred porodom ali po njem, glede na navade, zdravstveno stanje in končo tudi glede na mnenje oz. prepričnje posamezne žnske. Par lahko izbira med naslednjimi metodami:
Naravne metode, ki jih poznamo več vrst:
Koledarska metoda:
pri tej metodi izračunamo število plodnih dni.
Metoda opazovanja gostote sluzi materničnega vratu: gostota sluzi materničnega vratu se med ciklusom spreminja. Najbolj prepustna je okoli dneva ovulacije, takrat je prozorna in zelo vlečljiva. Nato se njena gostota poveča, sluz postane motnejša in manj prehodna za semenčice.
Temperaturna metoda: v drugem delu menstrualnega ciklusa, takoj po ovulaciji, je bazalna temperatura približno za 0,5 °C višja. Bazalno temperaturo je treba meriti vedno na istem mestu in je najnižja jutranja telesna temperatura.
Prekinjen spolni odnos:
moški tik pred izlivom semenske tekočine umakne spolni ud iz nožnice.
Ugotavljanje plodnih dni s testi: v lekarni kupimo test, s katerim ugotavljamo plodne dni.
Kondom je tanek tulec iz gumijaste snovi, ki preprečuje, da bi se semenska tekočina izlila v nožnico. Kondomi imajo na embalaži odtisnjen rok uporabnosti ter oznako, da so elektronsko preizkušeni (neprepustni), njihova embalaža pa mora biti nepoškodovana. Kondom edini ščti tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi.
Diafragma je mehanski kontracepcijski pripomoček, gumijasta kapica različnih velikosti, ki se z elastičnim robom tesno prilega nožnici. Diafragmo si ženska vstavi globoko v nožnico in tako mehansko zapre pot semenski tekočini. Uporabljati jo je treba skupaj s spermicidno kremo, ki semenčice ohromi in uniči.
Spermicidi so kemične snovi, ki so sestavljene iz različnih podlag (krema, pena, gel ...) in ki mehansko zaprejo semenčicam pot skozi maternični vrat, ter kemično aktivne snovi, ki semenčice ohromijo in onesposobijo.
Maternični vložek je kontracepcijski pripomoček iz mehke plastike, obstaja pa jih kar nekaj vrst. Navadno ima obliko črke T, prevlečen je z bakrom ali prepojen z gestagenom, ki poveča njegovo učinkovitost. V maternico ga vstavi ginekolog. Maternični vložek zavre pomikanje semenčic v zgornji del rodil, spremeni potovanje jajčeca, zavira oploditev in spremeni maternično sluznico.
Hormonska kontracepcija, ki se deli na gestagensko in kombinirano hormonsko kontracepcijo. Sem spadajo tudi hormonske kontracepcijske tablete.
Hormonske kontracepcijske tablete
Uporaba hormonskih kontracepcijskih tablet je trenutno ena najbolj razširjenih, varnih, učinkovitih in uporabnih metod. Glede na njeno enostavnost je ta resnično kot "čista lahkotnost"! Zanesljivost oz. učinkovitost hormonskih kontracepcijskih tablet je kar 99,7-odstotna, če jih ženska jemlje po navodilih.
Prva kontracepcijska tableta je prišla na trg v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja, v Sloveniji pa je na voljo že od leta 1964. Pripisujejo ji tudi velik sociološki pomen, saj je žensko prvič v zgodovini resnično postavila v enakopraven položaj, da se je lahko popolnoma svobodno odločala, kdaj bo imela potomce.
Delovanje hormonskih kontracepcijskih tablet
Da bi popolnoma razumeli delovanje hormonskih kontracepcijskih tablet, moramo poznati potek menstrualnega ciklusa ženske.
Menstrualni ciklus je pri ženskah različen. Pri 90 odstotkih žensk traja 25 do 35 dni.
Začne se prvi dan menstruacije in konča en dan pred začetkom naslednje. Pri normalnem ciklusu traja menstruacija tri do sedem dni, ovulacija pa nastopi 12 do 16 dni pred začetkom naslednje menstruacije.
Ciklus urejajo hormoni.
Na začetku ciklusa se v jajčnikih pod vplivom estrogenov razvijejo jajčeca. Sredi ciklusa, ko je estrogena največ, se količina luteinizirajočega hormona (LH) nenadoma poveča in hitro zmanjša, kar povzroči, da se jajčece sprosti. Temu pravimo ovulacija. Po ovulaciji začne naraščti količna progesterona, kar maternico pripravi na morebitno nosečost. » maternica ne sprejme oplojenega jajčca, količna progesterona pade in pojavi se menstruacija, meseča krvavitev, s katero se luščjo celice stene materniče sluznice. » se oplojeno jajčce ugnezdi v maternici, nastopi nosečost in menstruacija izostane. Posteljica, ki tekom nosečosti oskrbuje plod s hrano, zače hkrati izločti tudi nekoliko više količne progesterona in estrogena. In tako smo pri bistvu razumevanja delovanja hormonskih kontracepcijskih tablet.
Kombinirane hormonske kontracepcijske tablete vsebujejo dva ženska spolna hormona:
- estrogen in gestagen, kar je ime za sintezno (umetno) pridobljen progesteron. Ko z jemanjem tablet zvišamo raven obeh hormonov v telesu, "sporočamo" hipofizi, tako kot posteljica tekom nosečnosti, da naj prepreči nadaljnje izločanje hormonov FSH in LH, pa tudi ovulacijo. Na tak način oponašamo zgodnjo fazo nosečnosti, zato so morebitni neželeni učinki tablet podobni vsem "simptomom" zgodnje nosečnosti. To so npr. slabost, napihnjenost, glavoboli, občutljivost dojk ipd. Take neželene učinke povzroča po večini estrogen in so pri nizkodoznih tabletah dejansko zelo redki. Gestagen pa lahko povzroči akne, živčno razpoloženje ipd., kar je ravno tako redko. Tablete torej delujejo predvsem tako, da zavrejo ovulacijo; preprečijo zorenje jajčeca in s tem njegovo sprostitev iz jajčnikov. Poleg tega preprečijo ugnezditev oplojenega jajčeca v maternici in povečajo gostoto sluzi materničnega vratu, s čimer zmanjšajo prehodnost semenčic.
Enofazne kombinirane hormonske kontracepcijske tablete vsebujejo ves čas enako razmerje med estrogenom in gestagenom. Na našem trgu so na voljo še trifazne tablete, pri katerih se vsebnost obeh hormonov v posamezni fazi nekoliko spremeni.
Za koga so primerne kontracepcijske tablete?
Za različna starostna obdobja so primerne različne kontracepcijske tablete, včasih pa je to odvisno tudi od posamezne ženske. Tablete z ultranizkodozno vsebnostjo hormonov (vsebujejo 0,020 mg etinilestradiola in 0,075 mg gestodena) so primerne za mlajša dekleta. Pri tovrstnih tabletah je najmanjša možnost, da se pojavijo neželeni učinki, kot je zvišanje telesne teže zaradi zadrževanja vode v telesu ipd. Omenjene tablete so lahko učinkovita zaščta tudi pri drugih žnskah, vendar se v nekoliko viši starosti večnoma uporabljajo nizkodozne tablete (npr. z 0,030 mg etinilestradiola, v kombinaciji z različimi gestageni).
Ustrezne kontracepcijske tablete vam po obveznem posvetu predpiš zdravnik, ni pa nujen predhoden ginekološi pregled. Kontracepcijske tablete lahko jemljejo vse zdrave žnske v rodnem obdobju. Zdravnik mora na posvetu izključti kontraindikacije, kot so npr. prebolela tromboza (zamaštev žle zaradi krvnega strdka), huda jetrna bolezen, huda sladkorna bolezen z zapleti, zvišn krvni tlak, nožiče krvavitve zaradi neznanega vzroka, hudo kajenje ter hkrati starost nad 35 let in dojenje.
Kdaj zanositi po prekinjenem jemanju tablet?
Svetujemo, da ženska tri mesece pred načrtovano zanositvijo preneha jemati kontracepcijske tablete. Če se zgodi, da kljub temu zanosi, takoj ko prekine jemanje tablet, to ne bo zdravstveno ogrozilo njenega plodu. Ob načrtovanju zanositve zdravniki svetujejo jemanje folne kisline in sicer mesec dni pred zanositvijo in še prve tri mesece nosečnosti (za jemalke kontracepcijskih tablet je ta doza 1000 mikrogramov folne kisline na dan).
Druge prednosti kontracepcijskih tablet
Poleg tega, da kontracepcijske tablete preprečujejo neželeno nosečnost, imajo še vrsto dodatnih pozitivnih lastnosti. Ženske si z njihovim jemanjem uredijo menstruacijo. Te so rednejše, šibkejše in krajše. Ublažijo se bolečine ob menstruaciji ali pa jih sploh ni več. Z jemanjem tablet se zmanjša tudi pojavnost morebitne slabokrvnosti, saj so krvavitve z jemanjem tablet krajše in šibkejše. Poleg tega se zmanjša možnost vnetij rodil in zunajmaternične nosečnosti, manj je tudi nekaterih bolezni maternice, jajčnikov in dojk. Tablete zmanjšajo nelagodno počutje ob predmenstrualnem sindromu in pojavnost aken.
Kje dobiti kontracepcijske tablete?
Kontracepcijske tablete vam predpiše na recept ginekolog, zdravnik splošne medicine, pediater ali šolski zdravnik, za tri mesece. Večinoma zanje ni treba doplačati.
Dodatne nasvete dobite pri svojem ginekologu ali izbranem zdravniku, lahko pa se obrnete tudi na www.pliva.si/Moja_tabletka.
_________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 28 Avg 2010 11:42 Naslov sporočila: |
|
|
Pozabljena tabletka
Pozabili ste vzeti eno tabletko
Vzemite pozabljeno tabletko TAKOJ, ko se spomnite in ostale tabletke kot običajno. Uporabljajte dodatno zaščito (npr. kondom) še naslednjih 7 dni.
Pozabili ste vzeti dve tabletki zaporedoma
Če ste pozabili zaporedoma dve tabletki, vzemite pozabljeni tabletki TAKOJ, dve pa naslednji dan ob običajni uri. Pomagajte si s shemo jemanja tabletk! Nadaljnje tabletke jemljite kot običajno in uporabljajte dodatno zaščito (npr. kondom) še naslednjih 7 dni.*
Pozabili ste tri ali več tabletk zaporedoma
Če ste pozabili zaporedoma tri tabletke ali več, takoj vzemite zadnjo pozabljeno tabletko. Morda bo že nastopila odtegnitvena krvavitev. Ne glede na to, stari omot tabletk zavrzite. Nato brez premora, ob običajni uri, začnite jemati tabletke iz novega omota in jih jemljite do konca!* Uporabljajte dodatno zaščito (npr. kondom), še naslednjih 7 dni.
*Če ste pozabili dve ali več tabletk v prvem tednu jemanja tabletk, boste morda potrebovali urgentno kontracepcijo (verjetnost zanositve ob pozabljenih tabletah je večja pri ultranizkodoznih peroralnih kontraceptivih). V tem primeru in vseh ostalih nejasnih primerih se posvetujte s svojim zdravnikom (npr. ginekologom). _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Da, lahko dodajaš nove teme v tem forumu Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|