ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Sindrom karpalnega kanala-mravljinčenje prstov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 21 Dec 2010 20:23    Naslov sporočila: Sindrom karpalnega kanala-mravljinčenje prstov Odgovori s citatom

Sindrom karpalnega kanala


Sindrom karpalnega kanala je sindrom, ki nastane pri utesnitvi medianega živca v karpalnem kanalu. Karpalni kanal je fibrozni tunel skozi katerega poteka mediani živec in nekatere kite. Sindrom karpalnega kanala je eden izmed najpogostejših povzročiteljev bolečin v roki.

http://www.youtube.com/watch?v=rewDQgqU5Hg

Simptomi in znaki:
pekoča bolečina v roki (najpogosteje v dlaneh in prstih), ki pogosto sega še do komolca
mravljinčenje v roki
simptomi se pojavijo pri različnih položajih rok
Povečano tveganje za nastanek sindroma karpalnega tunela imajo osebe z:

revmatoidnim artritisom
osebe s poprejšnjimi zlomi
akromegalijo
ženske, saj imajo ožji kanal
Zdravljenje

Pri blažjih oblikah se uporabljajo uravnalne deščice in zdravljenje s steroidi. Pri težjih oblikah je potrebna kirurška terapija.

Operacija karpalnega kanala
V spodnjem videu si lahko ogledate operacijo karpalnega kanala. Občutljivejšim obiskovalcem portala odsvetujemo ogled.



http://www.youtube.com/watch?v=4vYiqeeUWNU




_________________
Lep pozdrav
Marjan


Nazadnje urejal/a marjan 22 Dec 2010 08:10; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 21 Dec 2010 20:26    Naslov sporočila: Sindrom karpalnega oziroma zapestnega kanala Odgovori s citatom

Sindrom karpalnega oziroma zapestnega kanala

je boleč sindrom, ki prizadene zapestje in roko. Karpalni kanal je ozek prehod, ki ga tvorijo kosti in vezi v zapestju. Skozenj tečejo kite mišic upogibalk prstov rok in mediani živec. Mediani živec oživčuje različne mišice in po njem se prenašajo občutki za otip palca, kazalca, sredinca, pol prstanca in kože na palčevi strani dlani. Kadar tkiva v karpalnem kanalu iz različnih vzrokov otečejo ali se vnamejo, stisnejo živec in tako pride do mravljincev, občutka olesenelosti v roki in tudi do bolečine. Bolečine se lahko pojavljajo tudi v podlakti. Običajno je več mravljincev in bolečin ponoči kot podnevi. Bolečina je lahko tako huda, da bolnika ponoči prebudi. Če s prizadeto roko delamo, se težave samo poslabšajo. Lahko pride do izgube moči v mišicah dlani, predvsem v mišicah palca, prijemanje predmetov je vedno težje.

Sindrom karpalnega kanala se lahko pojavi pri ljudeh, ki pogosto ponavljajo enolične gibe predvsem pri prijemanju ali grabljenju predmetov pri upognjenem zapestju navzdol. To so tisti, ki veliko uporabljajo računalniško tipkovnico, tesarji, mizarji, trgovke, delavci za tekočim trakom, violinisti in mehaniki. Težave se lahko pojavijo tudi pri različnih konjičkih na primer vrtnarjenju, šivanju gobelinov, igranju golfa in veslanju. Sindrom karpalnega kanala je lahko posledica poškodbe zapestja, pojavi se lahko tudi pri sladkorni bolezni, revmatoidnem artritisu, boleznih ščitnice. Pogosto imajo težave tudi nosečnice v zadnjih mesecih nosečnosti, velikokrat pa težave nimajo jasnega vzroka.

Kdor ima bolečine zaradi karpalnega sindroma, mora prizadeto roko čim manj obremenjevati, zapestja ne sme imeti upognjenega navzdol daljši čas, zamenjati mora orodje, s katerim dela, ali prilagoditi delovni proces. Med delom je treba rokam privoščiti redne odmore in počitek. Izogibati se je treba delu z rokami preblizu in predaleč stran od telesa. Pri tipkanju je treba prilagoditi višino sedeža tako, da so podlahti poravnane s tipkovnico in da ni treba upogibati zapestij.

Pri bolečinah si pomagamo s protibolečinskimi in protivnetnimi tabletami in injekcijami v zapestje. V nekaterih primerih je potrebna operacija, ki sprosti utesnjene strukture v kanalu.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 21 Dec 2010 20:31    Naslov sporočila: Sindrom karpalnega kanala ali sindrom zapestnega prehoda Odgovori s citatom

Sindrom karpalnega kanala ali sindrom zapestnega prehoda

kanal ali zapestni prehod je ozek tunel na dlanski strani zapestja. V tem kanalu leži mediani živec skupaj z devetimi kitami mišic, ki upogibajo dlan in prste. Tam je dobro zaščiten pred neposrednimi udarci in lahko opravlja svoje delo – senzorično (čutno) oskrbuje palec, kazalec, sredinec in palčevo stran prstanca, motorično pa del palčeve mišične kepe.

Pritisk na živec povzroči najprej motnje delovanja senzoričnega nitja – mravljinčenje in bolečino. Če pritisk ne popusti, okvari tudi gibalno nitje, tako se razvije za sindrom značilna šibkost mišic dlani in z njo povezani nerodnost prstov, padanje predmetov iz rok in podobne nevšečnosti.

Pogosto se sindrom zapestnega prehoda pojavi v slopu sistemska bolezen, ki najpogosteje prizadene sklepe in jo vsi poznamo pod imenom revma. Gre za najpogostejšo obliko sistemskih bolezni veziva, in sicer revmatoidni artritis.

Prvi simptomi

Bolezen se začne postopoma z blago neizrazito bolečino v zapestju, ki se lahko razširi tudi v predel dlani, na notranjo stran podlakti ali celo do ramena. Vsi prsti razen mezinca postanejo mravljinčasti, omrtvičeni po daljši ali celo krajši prisilni drži zapestja.

Ponoči – sploh proti jutru – so težave bolj izrazite kakor podnevi.
Stresanje roke začasno zmanjša težave. Bolj ko bolezen napreduje, slabše je zaznavanje dotika s prizadetimi prsti. Nazadnje postanejo na dotik povsem neobčutljivi oziroma gluhi, roka postane šibkejša in bolj okorna.

Zdravljenje

Dokler so težave le blage in izrazito prehodne narave, jih je mogoče obvladati z večkratnimi prekinitvami del, ki obremenjujejo zapestja in prste. Kadar kljub takemu načinu dela težave vztrajajo ali se stanje celo slabša, so na voljo občasna imobilizacija, zdravila ali operacija.

Operacija poteka v lokalni anesteziji. Živec lahko sprostimo s klasično odprto ali endoskopsko metodo. Operacija je kratka, traja deset do petnajst minut. Kirurški poseg po rehabilitaciji, ki traja do dva meseca, praviloma zelo izboljša stanje.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> BOLEZNI in VZROKI - zdravstvene težave Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group