ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Razpad zunajzakonske zveze

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> PRAVNI NASVETI - VPRAŠANJA in ODGOVORI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2011 07:39    Naslov sporočila: Razpad zunajzakonske zveze Odgovori s citatom

Razpad zunajzakonske zveze


Kako se deli premoženje, uredi preživljanje otrok,...
Zunajzakonska skupnost dveh partnerjev je vse bolj pogost pojav v naši družbi. Pari se namreč vse bolj pogosto odločajo da svojega skupnega življenja ne obeležijo s pogodbo.

Zunajzakonska zveza je izenačena z zakonsko zvezo. Tako s stališča delitve skupnega premoženja, kot tudi preživljanja otrok.



V naslednjem članku si bomo pogledali kdaj sploh govorimo o zunajzakonski zvezi, kakšen je postopek razveze zunajzakonske zveze in kako se ob razvezi zunajzakonske zveze deli premoženje in preživljanje skupnih otrok.



Kdaj govorimo o zunajzakonski zvezi?

Da lahko govorimo o nastanku zunajzakonske skupnosti, mora obstajati življenjska skupnost moškega in ženske, ki je v vseh pogledih enaka zakonski zvezi, le da zakonska zveza med njima ni bila sklenjena formalno.

Gre za medsebojno čustveno navezanost, ki za zunanjega opazovalca daje vtis, da gre za moža in ženo.

Niti ni nujno, da imata ves čas skupno bivališče – tudi mož in žena ne živita nujno ves čas skupaj (čeprav je skupno življenje običajno).



Kako se zunajzakonska zveza dokazuje?

Obstoj ali neobstoj zunajzakonske skupnosti se lahko dokazuje z različnimi dejstvi.

Zelo pomembno dejstvo, ki kaže na obstoj zveze, je skupno prebivališče. A to mora biti dejansko, ne le formalno (le prijavljeno, oseba pa dejansko živi nekje drugje). Seveda ne škoduje, če je tudi formalno, a sama formalna prijava ne pomeni še nič v smislu nastanka zunajzakonske skupnosti.



Kako poteka razveza zunajzakonske skupnosti?

Uradnega postopka za razvezo zunajzakonske skupnosti ni. Ker zunajzakonska zveza ni registrirana, tudi ni potrebno registrirati njenega razpada.

V tem primeru se zunajzakonska partnerja preprosto razideta.



Kaj spada v skupno premoženje zunajzakonskih partnerjev?


Isto kot pri zakonski zvezi, se tudi v zunajzakonski skupnosti vse premoženje, ki ga partnerja ustvarita z delom, v času trajanja zunajzakonske skupnosti, šteje v skupno premoženje.

Tu gre za premoženje, ki ga partnerja ustvarita z delom. Sem tako ne spada premoženje, ki ga partnerja dobita denimo kot darilo ali dediščino.



Kako se deli skupno premoženje ob razpadu zunajzakonske skupnosti?

Ob razpadu se to premoženje deli na pol, razen če kateri izmed partnerjev dokaže, da je bil njegov prispevek neproporcionalno večji.

Zunajzakonska partnerja se lahko dogovorita o razdelitvi skupnega premoženja že v času trajanja zveze, a mora biti v tem primeru dogovor sestavljen v obliki notarskega zapisa. Če pa je delitev premoženja dogovorjena šele po razpadu zveze, pa za dogovor oblika notarskega zapisa ni potrebna.

V primeru, da se partnerja za časa trajanja zunajzakonske skupnosti glede delitve skupnega premoženja med sabo ne moreta dogovoriti, lahko partner ki smatra da je oškodovan, na pristojno okrožno sodišče vloži predlog za razdelitev le tega.

Če se tudi takrat partnerja ne dogovorita, lahko ta partner vloži tudi tožbo na ugotovitev obstoja in obsega skupnega premoženja, ki je nato podlaga za delitev le-tega.



Kako je s preživljanjem otrok?

Tako kot zakonska partnerja, sta tudi zunajzakonska partnerja po razpadu njune zveze, dolžna skrbeti za svoje mladoletne otroke.

Pri določitvi dogovora o preživljanju skupnih otrok, lahko partnerjema pomaga pristojni Center za socialno delo (CSD).

Ko partnerja dosežeta dogovor, na pristojnem sodišču vložita Predlog za izdajo sklepa o preživnini in preživljanju skupnih otrok. Sodišče nato izda sklep, ki je tudi podlaga za plačevanje preživnine.

Takšen predlog lahko sestavite tudi s pomočjo e-obrazca: Predlog za izdajo sklepa o preživnini in dodelitvi mladoletnega otroka ob razvezi zunajzakonske zveze.

V primeru, da se partnerja ne moreta sporazumeti, lahko partner, ki zahteva preživnino, le-to zahteva s tožbo.

Beri dalje.......na:
http://www.informiran.si/portal.aspx?content=razpad-zunajzakonske-zveze&showMenu=1&showRightFrame=1&utm_source=e-informator&utm_medium=e-informator_102&utm_content=uporabno_aktualno_1
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> PRAVNI NASVETI - VPRAŠANJA in ODGOVORI Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Da, lahko odgovarjaš na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group