|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 27 Jan 2011 20:52 Naslov sporočila: Zdravila proti prehladu in gripi |
|
|
Zdravila za in proti
Vsa zdravila, ki jih potrebujete za ali proti bolečinam, alergijam, boleznim in ostalim bolezenskim simptomom.
Zdravila proti prehladu in gripi
Najnovejše študije so pokazale, da humor, smeh in dobro razpoloženje krepijo imunski sistem, kajti po sproščenem smehu se število imunskih telesc v krvi poviša. Priporočilo: vsaj enkrat na dan se od srca nasmejte. Gripa je virusna bolezen, ki se pojavlja v obsežnih epidemijah. Vsakih nekaj let nastopi v še posebno hudi obliki, v vmesnih letih pa se pojavljajo manjše epidemije. Smrtnost pri hudih oblikah gripe je dokaj visoka.
Ljudje se z gripo okužijo prek dihal. Nevarnost za širitev okužb je največja četrti in peti dan bolezni. Najobčutljivejši so otroci in mlajši odrasli. Gripa največkrat ni nevarna bolezen; hude oblike se pojavljajo samo pri nekaterih epidemijah in pri slabotnih ljudeh. Pri gripi pogosto nastopijo zapleti, kajti bolezen oslabi imunski sistem: pridružijo se ji superinfekcije, kot sta gnojno vnetje srednjega ušesa in vnetje sinusov.
V času prehladov v zraku kar mrgoli povzročiteljev obolenj, zato se je priporočljivo primerno zavarovati in kljubovati bolezenskim klicam.
Kako se zavarujemo
Eden od osnovnih ukrepov: poskrbite za toploto. Ljudje, ki jih kar naprej zebe, so občutljivejši za prehlad. Ne jemljite antibiotikov, saj so v boju proti virusom neučinkoviti!
Če lahko, vsaj enkrat do dvakrat na teden obiščite savno. V savni se telesna temperatura poviša za približno 3 oC, to pa poživi presnovo in krvni obtok. Obrambna moč organizma se zviša. Če ste že oboleli, nikakor ne smete v savno, lahko pa si privoščite toplo kopel, ki naj traja 20 minut; voda naj ima temperaturo od 37 do 38 oC. Po kopeli se v postelji kako uro znojite. Če boste kopeli dodali evkaliptusovo olje, boste poskrbeli tudi za dihalne poti in prek kože za ves organizem.
Vso zimo redno jemljite vitamin C, ki aktivira obrambno sposobnost. Poleg tega vsak dan zaužijte dva kivija, 1 grenivko, 1 zeleno papriko ali 2 žlici kislega zelja. Kadilci morajo zaužiti dvojni odmerek vitamina C. Če ste se odločili za jemanje vitaminskih preparatov, dvakrat na dan vzemite po 500 mg vitamina C.
Bolniku z nahodu podobnim obolenjem se raje ne približajte na več kot 1,5 metra.
V rednih presledkih žvečite ingver, namočen v limonin sok; tudi tako boste povečali odpornost.
Cink proti nahodu
Najnovejše študije, ki so jih opravili na univerzah v Oxfordu in Philadelphii, so pokazale, da je cink (element v sledovih) najboljše sredstvo proti nahodu. Znanstveniki so s tem potrdili učinkovitost prastarega domačega zdravila: vroče kurje juhe. Kurje prsi namreč vsebujejo veliko cinka. Seveda se lahko odločite tudi za jemanje cinkovih tablet.
Smejte se
Najučinkovitejše sredstvo proti gripi in prehladnim obolenjem je močan obrambni sistem. Študiji, ki sta ju opravila francoski zdravnik dr. H . Rubinstein in nemški zdravnik dr. K. Pflugbeil iz Evropskega centra za imunoterapijo v Obertalu, sta pokazali, da humor, smeh in dobro razpoloženje pomembno krepijo imunski sistem. Po sproščenem smehu se število imunskih telesc v krvi poviša. Zato velja priporočilo: vsaj enkrat na dan se od srca nasmejte. Tudi nežnost ima pozitivne učinke! Raziskave, ki so jih opravili na ameriških klinikah, so nedvomno dokazale, da bolniki, ki so deležni nežnosti in zlasti božanja, ozdravijo hitreje. Ljudje, ki se razumejo in si izkazujejo nežnost, obolevajo veliko redkeje!
Glava naj bo topla
Ameriški znanstvenik prof. dr. Alan C. Burton iz Massachusettsa je ugotovil, da pri nizkih temperaturah izgubimo več kot polovico toplotne energije, ki je ne moremo hitro nadomestiti. Posledica je oslabitev imunskega sistema, zato je pri nizkih temperaturah priporočljivo nositi pokrivalo. Zlasti ženske pogosto trpijo zaradi hladnih nog, kar mnogi označujejo kot nepomembno težavico. Napak! Hladne noge nevarno slabijo imunski sistem in povečujejo možnost za nastanek prehladnih obolenj. Priporočljiva je topla nožna kopel zjutraj in zvečer, koristne so tudi izmenične kopeli. Pogosto masirajte noge ter nosite udobno in toplo obutev.
Umivanje rok
Na Univerzi v Berkeleyju v Kaliforniji so dokazali, da že z rednim umivanjem rok uspešno kljubujemo številnim okužbam. Znojne roke so pravcato leglo bolezenskih klic! Torej si umijte roke vsakič, ko se vrnete domov, in tudi pred vsakim obrokom. To je še posebno pomembno, če ste bili v stiku s prehlajenim človekom.
Iz zeliščne lekarne
Eterična olja iz čebule imajo baktericiden učinek. Na rezine narezano čebulo stresite v skodelico za juho in jo prelijte s 1/4 litra mlačne vode. Pokrijte in pustite stati čez noč. Zjutraj odcedite. Tekočino grgrajte večkrat na dan, zlasti zvečer. Tudi propolis ima baktericidne lastnosti. Zjutraj in zvečer po umivanju zob grgrajte vodo, ki ste ji dodali nekaj kapljic propolisove tinkture (15 kapljic propolisa na 1/8 l mlačne vode).
Učinkovit je tudi žajbelj, saj vsebuje antibiotične učinkovine. Jušno žlico žajbljevih listov prelijte s skodelico vroče vode. Pustite stati 8 minut in nato odcedite. Čaj pijte zjutraj in zvečer, zlasti če ste bili v stiku s prehlajenimi ljudmi. Koristno je tudi grgranje soka aloe vere.
Ko je nos zamašen
Pozimi iz nosu nenehno curlja ali pa je povsem zamašen. V obeh primerih sta prizadeta vonj in okus. Obvezno uporabljajte papirnate robce, in sicer vsakič novega.
Za nekaj časa omejite pitje tekočine; namesto tega večkrat na dan grgrajte čaj in uživajte čimveč svežega sadja in zelenjave. Nosnice natrite s propolisovo kremo; tako boste pomirili sluznico. Pri zamašenem nosu koristi obsevanje z infrardečimi žarki. Pod nosnice namažite mazilo, ki vsebuje kafro. Žvečite polnozrnat kruh in suho sadje - tako se bo sluz lažje sproščala. Priporočljive so tudi tople kopeli za noge in pitje nesladkanega žajbljevega čaja. Pri usekovanju vedno zatisnite eno nosnico. Ne usekujte se premočno; tako boste preprečili krvavitve. Previdno uporabljajte tudi kapljice za nos. Dolgotrajna uporaba kapljic (več kot teden dni) lahko poškoduje nosno sluznico in pripelje do odvisnosti od zdravila. Pomembno je, da ostane nosna sluznica vlažna, saj se le tako lahko obnavlja in upira virusom. Fiziološka solna raztopina prijetno ovlaži nosno sluznico in odlušči krastice. S pravočasnim in rednim vbrizgavanjem solne raztopine v obliki pršila boste hitro dosegli izboljšanje dihanja.
Čebula proti kašlju in hripavosti
Titonozidi, eterična olja, ki vsebujejo žveplo, so krivi, da se pri rezanju čebule solzimo, pri prehladu pa nam pomagajo k hitrejšemu okrevanju.
Proti kašlju: na drobno sesekljajte čebulo, dodajte 3 jedilne žlice medu in pustite stati 24 ur. Vsako uro v ustih razpustite jedilno žlico tako dobljenega sirupa.
Proti hripavosti: čebulo narežite na kolobarje, polijte s 1/4 l mlačne vode in pustite stati nekaj ur. Nato odstranite čebulo, nekaj požirkov vode popijte, preostanek pa uporabite za grgranje.
Bolečine v vratu
Tudi v tem primeru pomagajo naravna zdravila, na primer pitje in grgranje žajbljevega čaja. Potrebujete: 1 jedilno žlico posušenih žajbljevih listov, ki jih prelijete s skodelico vrele vode. Pustite stati 8 minut. Na krpo namažite 25 dkg skute, ogrete na sobno temperature. Krpo ovijte okrog vratu, čeznjo ovijte volnen šal in pustite učinkovati čez noč.
Pomaga tudi oljni ovitek: laneno krpo namočite v toplo olivno olje; ožmite jo in ovijte okoli vratu. Čeznjo ovijte še suho volneno krpo. Olje ne sme biti vroče!
Zdravilni napitki proti bolečinam v grlu naj bodo prijetno topli. Idealno je, če trikrat na dan popijete skodelico nesladkanega čaja iz ajbiševih korenin. Pomembno je, da ukrepate takoj, ko se pojavi okužba.
Hude prehlade jemljite resno, kajti tovrstne okužbe so veliko bolj nevarne, kot mislimo. Če jih ne zdravimo ali celo zanemarimo, imajo lahko za posledico obolenja, kot so vnetje srčne mišice, pljučnica, akutni bronhitis, vnetje sinusov, vnetje srednjega ušesa, oslabelost imunskega sistema in povečanje možnosti za nastanek alergij. Nezdravljeni prehlad se lahko maščuje čez leta, in sicer v obliki kroničnih obolenj. Še opozorilo: ko ste prekoračili petdeseto leto, lahko vsak prehlad povzroči zaplete, izjemoma celo smrt. Oboleli z visoko temperaturo naj torej ne igra junaka, kajti organizem potrebuje počitek in mir. Naprezanje lahko povzroči nevarno vnetje srčne mišice.
Ob izbruhu gripe
Izogibajte se prostorom, v katerih se zadržujejo večje skupine ljudi.
Če so vaši bližnji oboleli za prehladom ali gripo, se odpovejte objemanju in poljubljanju.
Na Japonskem skoraj vsi, ki bolehajo za prehladom, v javnosti nosijo masko, ki jim prekriva usta; tako preprečijo, da bi se okužili še drugi. Žal tega ukrepa pri nas ne poznamo.
Prenašanje:
Največ prehladnih obolenj prodre v organizem skozi grlo in usta.
Povzročitelji se prenašajo s kašljem, kihanjem in z jedilnim priborom.
Pozimi velja posvetiti veliko pozornost higieni ustne votline: pred in po srečanju z ljudmi jo razkužite.
Kaj lahko pri pregladu storimo sami?
Pijte veliko tekočin.
Uživajte lahko hrano z veliko vitamini in minerali.
Ko začutite prve znake prehlada
Mrazenje, hlad po hrbtu, pritisk v glavi, utrujenost -, ostanite doma.
Izogibajte se stresu in vsemu, kar vzbuja nelagodje.
Glavo ovijte s šalom in se toplo oblecite.- Pripravite si vročo kopel za noge z dodatkom morske soli.
Pod križ si namestite termofor.
V majhnih požirkih spijte 1/2 litra lipovega čaja, obogatenega z medom.
Ko vam postane vroče, takoj v posteljo; preznojite se in se prepustite krepčilnemu spancu. Naslednji dan boste sicer utrujeni, vendar zdravi. S tem postopkom ste namreč izzvali umetno vročino in tako uničili številne viruse - ste že na poti k izboljšanju.
tagi: prehlad, gripa, umivaje, rok, _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 11 Feb 2011 10:02 Naslov sporočila: Bolečine pri požiranju |
|
|
Eva Esih, mag. farm.
Bolečine pri požiranju,
- neprijetno praskanje, skelenje in pekoč občutek v žrelu, hripav glas … Zveni znano? Tako kot s kašljem, o katerem smo pisali v prejšnji številki, se tudi z bolečinami v žrelu skoraj vsi spopademo vsaj enkrat v hladnem obdobju leta. Sicer nas ta nadloga lahko doleti v vseh letnih časih, pozimi pa je še posebej pogosta.
Žrelo in grlo sta namreč dve različni anatomski strukturi. Žrelo leži takoj za jezikom in je stičišče prebavne in dihalne poti, grlo pa leži nekoliko niže in je organ za proizvajanje glasu.
Vnetje žrela je lahko posledica virusne ali bakterijske okužbe. Povzročitelji vnetega žrela so v 90 odstotkih virusi, ki povzročajo prehlad in gripo. Pri virusnem vnetju žrela sta poleg pekočih bolečin navzoča še občutek suhe sluznice in boleče požiranje. V ogledalu lahko vidimo rdečino ustnega dela žrela, uvule (jezička), mandlji so lahko otekli. Bakterijska je le vsaka deseta okužba, zato zdravljenje z antibiotiki večinoma ni potrebno. Najpogostejši bakterijski povzročitelji vnetja žrela so streptokoki. Pri bakterijskem vnetju žrela so težave mnogo hujše. Hudo nas boli pri požiranju, sluznica žrela je zelo pordela, mandlji so povečani, rdeče obarvani, največkrat so delno ali povsem prekriti z rumenkastimi, zelenkastimi ali belkastimi oblogami. Ali je vnetje virusno ali bakterijsko, ni mogoče vedno ugotoviti, zato takrat zdravnik napoti bolnika na mikrobiološke preiskave in pregled krvi.
Vnetje žrela je lahko posledica virusne ali bakterijske okužbe. Povzročitelji vnetega žrela so v 90 odstotkih virusi, ki povzročajo prehlad in gripo.
Ko nas »boli grlo«, najprej pomislimo na angino in hitimo k zdravniku po antibiotike. Vendar ni vsaka bolečina v grlu že angina. Kot smo že zapisali, gre pri vnetju žrelne sluznice največkrat za reakcijo na okužbo z virusi in tudi za odziv na vlažen in hladen zrak. Antibiotiki nam tukaj prav nič ne pomagajo, veliko ljudi pa jih kljub temu jemlje. Učinka ni, saj antibiotiki delujejo le na bakterije. Lahko se pojavi tudi alergija na izbrani antibiotik ali pa se poruši naravna ustna flora. Zato lahko pride tudi do superinfekcije. To pomeni, da se nam na sluznicah ust in nosu razmnožijo glivice, ki povzročijo še hujše vnetje, bolečine, hripavost in podobne nadloge. Takšno vnetje moramo potem zdraviti z antimikotiki, ki niso povsem nedolžna zdravila, zdravljenje pa je lahko zelo dolgotrajno.
Vnetje žrela je najpogosteje začetek navadnega prehlada; zaznavamo ga kot pekoč občutek, praskanje v žrelu ali kot boleče požiranje. Te simptome lahko spremljajo kihanje in kašljanje, curljanje iz nosu, zmerno zvišana telesna temperatura in splošna utrujenost. Zdravljenje je usmerjeno predvsem na lajšanje težav, saj ni zdravil, ki bi delovala na viruse.
V lekarnah je na voljo veliko zdravil brez recepta, ki vsebujejo več učinkovin. Najpogostejša kombinacija so antiseptiki in lokalni anestetiki.
Ta zdravila lajšajo simptome, omilijo bolečino (lokalni anestetiki) in delujejo antiseptično. Usta in žrelo razkužimo z antiseptiki. To so heksetidin, cetrimonijev bromid, benzalkonijev klorid, klorheksidin, jod, vodikov peroksid. Antiseptiki razkužijo usta in žrelo, saj preprečujejo razvoj mikroorganizmov.
V primernih koncentracijah delujejo lokalno na sluznici ust in žrela in ne prehajajo v kri. Lidokain in benzokain sta lokalna anestetika, ki lajšata bolečine. Naštete učinkovine so v različnih farmacevtskih oblikah, kot so ustne vode, pršila in pastile. Tudi pri jemanju teh zdravil se skrbno držite priloženih navodil!
V lekarnah je na voljo tudi veliko pripravkov iz zdravilnih rastlin, ki imajo antiseptične in protivnetne učinke. To so največkrat islandski lišaj, porova meta, žajbelj in evkaliptus. Iz posušenih rastlin (kamilice, žajblja ali sleza) si pripravimo čaj, ki ga lahko pijemo ali grgramo.
Pri vnetem žrelu je zaradi bolečin priporočljivo jesti mehkejšo mlačno hrano, izogibajmo se močnim začimbam in kajenju. Če imamo tudi povišano telesno temperaturo, moramo počivati, ne pozabimo pa niti na nadomeščanje izgubljene tekočine in dovolj vitaminov.
Če imamo zelo povišano telesno temperaturo, če vnetje žrela traja več kot teden dni, hripavost pa več kot tri tedne, če se okužba ponavlja, če težko požiramo in nam zdravila za samozdravljenje ne pomagajo, moramo obiskati zdravnika.
Lajšanje simptomov prehlada in gripe
Vneto grlo je lahko le eden od simptomov prehlada in gripe. Blažimo ga z antiseptiki in lokalnimi anestetiki. Pri prehladu ali gripi pa uporabljamo tudi antipiretike, analgetike, antitusike, ekspektoranse, dekongestive in še kaj.
O antitusikih in ekspektoransih smo v članku Ali tudi vas utruja kašelj pisali že v prejšnji številki revije Naša lekarna.
Pri prehladu smo pogosto tudi nahodni. Za lajšanje nahoda uporabljamo dekongestive, ki zmanjšajo oteklino nosne sluznice in zavirajo nastajanje sluzi. Največkrat so v obliki kapljic ali pršila za nos. Med dekongestive spadajo učinkovine oksimetazolin, nafazolin, efedrin, v lekarnah pa so na voljo brez recepta. Če nahod zdravimo, zmanjšamo nevarnost nastanka zapletov, kot so: vnetje obnosnih votlin (sinusitis) in vnetje srednjega ušesa, ki lahko nastaneta kot posledica oteklosti nosne sluznice, ali bronhitis, ki je posledica razširitve bolezni na spodnja dihala.
Analgetiki in antipiretiki so zdravila proti bolečinam in povišani telesni temperaturi. Največkrat se uporabljata paracetamol (lekadol) in acetilsalicilna kislina (aspirin).
Za lajšanje simptomov prehlada in gripe je na voljo veliko zdravil, ki vsebujejo eno ali več zdravilnih učinkovin v različnih kombinacijah. V tej poplavi možnosti je najbolje, da se posvetujte s svojim farmacevtom v lekarni in skupaj izberete zdravilo, ki je za vas najprimernejše. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 11 Feb 2011 13:57 Naslov sporočila: Imate vneto grlo? |
|
|
Imate vneto grlo?
V teh hladnih dneh se rado zgodi, da se marsikomu vname grlo.
Kako pa lahko bolečine vnetega grla olajšamo brez zdravil?
Česen
Uporaben je, ko začutite, da vas v grlu ‘žgečka’.
Česen ima antibakterijske značilnosti, kar pomeni, da je odličen za izboljšanje vašega imunskega sistema. Vsebuje pa tudi “alicin“, ki daje česnu omenjene antibakterijske zmogljivosti. Sprosti pa se, ko česen razrežemo, zdrobimo ali prežvečimo. Priporočljivo je tudi, da česen za 10 – 15 sekund postavimo v mikrovalovno pečico, saj tako še povečamo njegov učinek. Poleg omenjenega pa česen tudi znižuje holesterol ter krvni tlak.
Vlaženje zraka
Je priporočljivo, ko imate suho grlo, saj je zrak v prostorih pogosto suh zaradi ogrevanja. To pa lahko izsuši membrane v vaših dihalnih poteh.
Cinkovi dodatki k prehrani
Priporočajo, ko občutite blage bolečine v grlu ter zamašen nos. Cink blaži zatečeno tkivo v grlu, poleg tega pa tudi pomaga pri odmašitvi nosu. Redna uporaba med prehladom pa bi naj celo znižala trajanje prehlada za polovico. Seveda pa pred uporabo posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom, saj lahko cink razdraži želodec.
Preiskušeno:
Precej pomaga - ANGAL - pastile- za boleče žrelo, v lekarni ga dobite za 6, 99 ¸Eur.
_________________ Lep pozdrav
Marjan
Nazadnje urejal/a marjan 13 Feb 2011 08:46; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
marjan Administrator
Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13 Prispevkov: 4477 Kraj: Slovenija
|
Objavljeno: 11 Feb 2011 14:28 Naslov sporočila: ANGINA |
|
|
ANGINA
•Varujmo se ponavljajočih se prehladov in priložnosti za okužbe; nepravočasno ali nepravilno zdravljenje angine lahko povzroči vnetje ledvic, sklepni revmatizem ali okvaro srca. Takoj začnimo z zdravljenjem.
•Jejmo surovo hrano, veliko agrumov (limone, pomaranče, grenivke), uživajmo surovo čebulo in česen, kislo zelje, črno redkev in hren.
•Priporočljiv je tudi post, vendar se o tej možnosti raje posvetujte z zdravnikom zaradi možne pretirane oslabelosti organizma.
•Uživajmo hrano, ki vsebuje B vitamin ali ga jemljimo kot dodatek v tabletah.
•Večkrat dnevno si privoščimo pripravek limoninega soka z mlačno vodo in veliko medu.
•Pijemo veliko čaja (šipek, hibiskus, lipa, bezeg, borovnica, kopriva, rman, preslica, janež, sivka) z limono in medom
•Grgramo žajbljev čaj z jabolčnim kisom oz. limoninim sokom ali čisti limonin sok, razredčen z mlačno ali toplo vodo.
•skuhamo izcejen sok iz svežega zelja in ga zmešamo z enako količino medu ali sladkorja in grgramo in pijemo po žličkah (6 zl. dnevno)
•skuhamo čebulo in česen na mleku z medom, dodamo janež, po 10-15 min. precedimo, pijemo počasi še toplo nekajkrat dnevno
•inhaliramo ali polagamo na vneta oz. prizadeta mesta obkladke iz naslednjih eteričnih olj: evkaliptus, bor, jelka, sivka, meta, žajbelj ali timijan
•polagamo glinene obkladke na vrat (Glino v prahu zmešamo z leseno ali plastično žlico v porcelanasti ali keramični posodi z jabolčnim kisom in vodo ali lipovim oz. drugim primernim čajem. Pustimo stati približno eno uro, da se glina napije tekočine. Damo na krpo ali direktno na kožo, ki jo potem prekrijemo s krpo, in pustimo delovati pol do ene ure. Oblogo kasneje z lahkoto odstranimo.)
*Vsi navedeni recepti so učinkoviti in priporočljivi tudi pri drugih prehladnih težavah. _________________ Lep pozdrav
Marjan |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|